Canadezen sloten ambassade terwille van Amerikanen d6z6 Voor handel met Sovjet-Unie geen zware beperking CARTER ZELF NIET NAAR LAKE PLACID Amerikanen willen zich intensiever bemoeien met vredesoverleg M-Oosten )p zoek naar goudschat van staalmagnaat Krupp "feU Onwetende ambassadeur irit krijgt lart van 6-jarig tieisje ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1980 PAGINA 11 Van onze correspondent Ami van Vree) ONN De voetballers eerste FCW01 ath hebben nooit ge- eten, op wat voor kost- \ire grond zij hun kun- vertoonden. Onder Iet voetbalveld van de 'lub in de buurt van Wuppertal ligt namelijk oogstwaarschijnlijk >n goudschat begraven, ie daar 35 jaar geleden erd verstopt. sergeant van het merikaanse bevrijding- eger zou in de nadagen de oorlog, bij het torzoeken van de villa an de bekende staalmag- aat Krupp in Essen, een AMERIKAANSE MILITAIR VERBORG MUNTEN ONDER VOETBALVELD verzameling gouden mun ten hebben gevonden die hem wel geschikt leek voor een veilige oudedags voorziening en die hij dan ook onder de grond ver borg. waar nu het voetbal veld is. De man had echter weinig plezier van zijn buit, hij werd de dag erna gedemobiliseerd en over leed niet veel later in de VS. Via via raakte het ge heim. alsmede een ruwe situatieschets, in handen van een koopman in Sieg- burg bij Bonn, die nu van plan is het voetbalveld te laten afgraven. Het is ech ter nog niet zeker of de ei genaar van het terrein, een kalkfabriek, hiervoor toestemming zal geven. Deze kalkfabriek is overi gens in het bezit van de Krupp-staalfabrieken. Het afgraven gaat waarschijn lijk meer dan 30.000 gul den kosten. De koopman rekent er echter op, dat hij de helft van het goud zal krijgen op grond van het „schatvondst artikel" van het Burgerlijk Wetboek. Juridisch is dit echter nog niet zo zeker, temeer om dat het om gestolen goed gaat en daar blijft de eige naar recht op behouden. Hoeveel de verzameling gouden munten zo deze al bestaat en gevonden wordt waard is. ver meldt het verhaal niet. Adolf Lutz, de voorzitter van FCW01 Wrath bij het voetbalveld, waar onder een grote goudschat verborgen zou zijn. WASHINGTON - De Amerikaanse ambassadeur in Singapore, Richard Kneip, wist, toen hij in 1978 op zijn post aankwam, niet dat er twee Kore aanse staten waren en ook niet wie Ja- waharlal Nehru, Helmut Schmidt of Valery Giscard d'Estaing was, al dus een oud-diplo maat die in Singa pore gestationeerd is geweest. In een artikel dat gisteren, stond in het orgaan van het ministerie van buitenlandse, zaken, vertelde Ed ward Ingraham dat Kneip, oud-gou verneur van Zuid- Dakota, door presi dent Carter tot am bassadeur bevor derd, na zijn aan komst in Singapore de staf van de am bassade over de si tuatie in dat deel van de wereld had gepolst. „Bedoelt u dat er een oorlog is geweest tussen Pa kistan en India? Maar waarom", vroeg hij verbaasd, vervolgens het waarom vragend van het bestaan van twee verschil lende regeringen in Korea. chorsing egens dikte \DDLETOWN De ofdcommissaris van litie van Middletown Connecticut (VS), Eu- ne Rame, heeft acht- >.n man uit zijn korps or de duur van een tot er dagen geschorst om- t zij te dik zijn. duur van de schorsing t hij afhangen van het ntal kilo's dat men te 'aar is. ier agenten kregen een hriftelijke of mondelinge rechtwijzing omdat zij te raar zijn. Volgens Rame aken zijn mannen te einig gebruik van de imzaal en sauna op het )ofdbureau. i hrijversprotest ^en rbanning n Sacharov SKOU Een groep schrij- i in Moskou heeft in een ;ren uitgegeven verklaring deportatie van Sacharov empeld als een „terugkeer r het stalinisme". Westduitse afdeling van nesty International wijt in protestbrief aan de Russi- i autoriteiten deze deporta- oe aan de Olympische Spe- 1 die in Moskou zullen wor- gehouden. (hun verklaring vragen de kkouse auteurs zich af de interne verbanning h Sacharov dient. Volgens is het een „slag voor allen zich de donkere dagen van stalinisme herinneren". in onze correspondent Ro ger Simons) NDEN Het hart van 16-jarig Engels school- isje is gisteren in het zie- ïhuis van Papworth bij mbridge overgepland in lichaam van een 35-jari- man. Volgens de dokters akt de patiënt het uitste- nd. nieuwe hart van Nigel Al- r, een giropodist uit Leigh- Buzzard in het Engelse lafschap Bedfordshire, rkt normaal. Het werd ge- lonken door Carol Morris, dochter van een leraar uit icester. „Carol zou het zo vild hebben", zei haar va- gisteravond. „Ze had een lorskaart bij zich toen ze jdag dodelijk gewond werd een auto-ongeluk". Haar rt werd per ambulance en egtuig naar Papworth ge acht, waar de transplantatie lats had. Ze nam vijf uur en ven minuten in beslag. Het as de achtste hartoverplan- g in Groot-Brittannië en de irde uitgevoerd door dr. Te- nce English uit Papworth. uismiddeltjes indskanselier )NN De jongste onge- 'ldheid van de Westduitse odskanselier, een slijmvlie- otsteking, heeft veel meele- ode Westduitse burgers iarblijkelijk naar huismid- kjes doen zoeken om Hel ot Schmidt te genezen, variëren van „gorgelen met 'etrokken eikeschors" tot ate koffie op de ontstoken ^k, maar niet meteen door- kken vrouw van 81 verstrekte advies de wonde plek di- fct na het gorgelen grondig poon te maken met een om- rach telde vinger. r krijgt wel tranen in uw fen van de pijn", voegde de Korgc/e vrouw eraan toe de ontsnapping werd in Montreal bevestigd door premier Joe Clark van Canada. Hij zei dat ambassa deur Kenneth Taylor, die gisteren aan een lange vakantie in Europa is begonnen de Amerikaanse di plomaten een schuilplaats in de ambassade had geboden en hen van de nodige papieren had voor zien om uit Iran te kunnen komen. Hoeveel Amerikaanse diplomaten in totaal Iran hebben verlaten is niet helemaal duidelijk. De zes van gisteren zouden volgens be paalde berichten de laatsten zijn geweest van een hele groep. De sluiting van de Canadese ambassa de zou het sluitstuk geweest zijn van de hele operatie die er tevens toe diende om de laatsten het land uit te krijgen. Volgens een Amerikaanse regering sfunctionaris, die het nieuws van de ontsnapping bevestigde, ging het bij de zes om drie consulaire ambtena ren, een landbouwattaché en twee vrouwen die werkzaam waren op de consulaire afdeling van de Ameri kaanse ambassade. Premier Clark zei te betreuren dat de zaak in de openbaarheid was geko men en met de bekendmaking liever had willen wachten totdat de crisis rond de gijzelaars zou zijn opgelost. De Canadese minister van buiten landse zaken Macdonald verklaarde maandag voor het bekend worden van de ontsnapping te hebben be sloten tot sluiting van de ambassade in Teheran en het terugroepen van het resterende personeel vanwege de „enorme" druk op deze mensen. Dit waren er nog maar vier. Tot dit aan tal was de staf in een aantal weken verminderd, nadat zij eerst achttien had bedragen. Er werden twee plannen uitgewerkt om de diplomaten het land uit te krij gen. Een om ze 's nachts per auto de Turkse grens te laten oversteken en een ander via de luchthaven van Te heran, met uiteraard het risico van controle van hun valse paspoorten. Uiteindelijk achtte ambassadeur Tay lor deze week de tijd rijp om de Ame rikanen het land uit te krijgen zon der argwaan te wekken, aangezien hij meende dat de aandacht van de' Iraniérs eerder gericht zou zijn op de afloop van de presidentsverkiezingen en de Sovjet-inval in het buurland Afghanistan. Ayatollah Khomeiny heeft gisteren ondubbelzinnig steun betuigd aan de met grote meerderheid tot president gekozen Abolhassan Bani-Sadr. In de partij van de islamitische republiek waarin zich onder meer veel Iraanse geestelijken verenigd hebben, was een duidelijk ongenoegen ontstaan toen bleek dat hun kandidaat, Hassan Habibi, slechts 4,8 procent van de stemmen had weten te vergaren. Volgens waarnemers betekent dit dat de machtspositie van de politieke tak van de Islamitische geestelijkheid op de tocht is komen te staan. De speelrtuimte van de zojuist geko zen Bani Sadr blijft een vraagpunt. Tegen zijn kennelijk voornemen „al leen te regeren" is niet alleen gepro testeerd door de geestelijken, ook de aan Moskou getrouwe communisti sche partij Tudeh heeft zich kritisch uitgelaten over de sterke persoonlijke aspiraties van Bani-Sadr. Aanslag Op de Syri sche ambas sade in Parijs is gisteren een bomaanslag gepleegd, die aan een man het leven heeft gekost. Acht mensen liepen verwondingen op. Drie orga nisaties heb ben voor de aanslag de verantwoorde lijkheid opge ëist, namelijk het „Libanese Front", de „Joodse Bri gades" en het „Afghaanse Collectief". (Vervolg van de Voorpagina) DEN HAAG Omdat het niet in de bedoe ling van de regering ligt „om de Russen te laten lijden, maar om ze te laten merken wat wij van hun beleid vinden", aldus rege ringskringen, zou het voorlopig niet in de bedoeling liggen het bedrijfsleven te ver plichten zich te stringent te beperken in de export van „hoogontwikkelde technologi sche producten en kennis" naar de Sovjet- Unie. Daar komt nog bij dat de omvang van deze uitvoer vrij gering is (voor enkele mil joenen guldens per jaar), waardoor een ver bod sowieso een bijna uitsluitend symbo lisch karakter heeft. Alleen als de Tweede Kamer daar dringend om vraagt, zou men bereid zijn het middel van het weigeren van een exportvergunning te gaan hanteren. Voor militaire en andere strategische goederen, waartoe ook allerlei elektronische apparatuur wordt gerekend, kan dat tamelijk gemakkelijk, omdat daarvoor altijd een exportvergunning vereist is. Wat andere produkten betreft ligt de zaak een stuk moeilijker. Nederland heeft het internationale GATT-verdrag onderschreven, waarin wordt bepaald dat geen maatregelen mogen worden genomen, die discriminerend zijn voor een bepaald land. Zou men dus instel len dat exportvergunningen moeten worden aangevraagd voor product X, dan dient dat te gelden voor alle uitvoer daarvan, ongeacht de bestemming. Voor het bedrijfsleven zou dat een enorme administratieve rompslomp en vertra ging met zich meebrengen, die men op het mi nisterie van Economische Zaken het liefst ver mijdt. Een andere mogelijkheid is uiteraard dat de in dustrie vrijwillig gehoor geeft aan de oproep van de regering. Maar wat dat betreft is men niet erg optimistisch. Een bedrijf zal immers al gauw geneigd zijn een bepaalde export van le vensbelang te vinden. Hier en daar is het misverstand ontstaan dat de regering voorlopig geen enkel cultureel contact meer met de Sovjet-Unie wil. Het is echter al leen de bedoeling contacten met een „spectacu lair" karakter te vermijden. Spectaculair vindt de regering zaken als het deelnemen aan de Olympische Spelen en het houden van een ten toonstelling (in Den Haag) van een tentoonstel ling over de Russische ruimtevaéxt. Wat dit laatste betreft is de gemeente Den Haag, die op trad als organisator, voor een voldongen feit ge plaatst. Minister Van der Klaauw heeft laten weten, dat de dertig Russen, die de expositie zouden begeleiden, geen visum voor ons land zouden krijgen. De regering zal haar gedragslijn inbrengen in het overleg dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG-landen geregeld met elkaar voeren. Op 4 en 5 februari is er een dergelijke vergadering in Brussel, maar deze is in prinicpe alleen bedoeld voor het bespreken van econo mische aangelegenheden. Het is echter te ver wachten dat er, gezien de internationale situa tie, ook over politieke zaken wordt gesproken. Uit ambtelijk overleg heeft de regering inmid dels al wel kennis genomen van de standpun ten van de andere lidstaten. Het enige wat men daarover kwijt wil is dat Groot-Brittannië een fervente voorstander is van een boycot van de Olympische Spelen, terwijl Frankrijk precies het tegenovergestelde voorstaat. WASHINGTON President Car ter wil, aldus functionarissen van het Witte Huis, niet naar Lake Placid reizen voor de opening van de Olympische Winterspelen over twee weken. De Amerikaanse pre sident heeft deze beslssing geno men vanwege de toestand in Iran en Afghanistan. Mocht definitief besloten worden dat geen Amerikaanse atleten aan de Zo merspelen in Moskou zullen deelne men, dan staat Philadelphia kandi-' daat voor het ontvangen van een Amerikaans sportfestival dat gelijk tijdig gehouden zou moeten worden. Burgemeester William J. Green heeft zijn stad, „de geboorteplaats van de natie en de bakermat van de vrij heid" aan de directeur van het Ame rikaanse Olympisch Comité aanbevo len. Zijn stad is kandidaat voor het sportfestival van 1982 en van de al bestaande plannen kan dit jaar ge bruik worden gemaakt. De voltallige Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren voor een verplaat sing, verdaging of afgelasting van de Spelen in Moskou uitgesproken. 88 Senatoren stemden voor een derge lijk voorstel en 4 tegen. Gaan de Spe len door dan wil de Senaat dat de VS de Spelen boycotten. De uitspraak heeft evenwel geen dwingend karak ter. de uiteindelijke beslissing ligt bij. het Amerikaanse Olympisch Comité. De Senaat stelt ook geen termijn waarbinnen de Russen hun troepen uit Afghanistan moeten hebben te ruggetrokken. President Carter had 20 februari genoemd als uiterste da tum. De leider van de Democratische meerderheid, Robert Byrd, had ver klaard dat deelneming aan de Spelen in Moskou zou neerkomen op het „stilzwijgend accepteren en wettigen" van de Sovjet-inmenging in Afgha nistan. Senator Edward Kennedy nam niet aan de stemming deel. Eer der had hij verklaard niet in te stem men met het boycot-plan van Carter. In Europa heeft het Noorse Olym pisch Comité zich uitgesproken voor een boycot van de Spelen, Finland echter tegen. Bahrein in de Perzische Golf heeft de boycot al definitief vastgesteld, evenals Chili. Cyprus kant zich tegen een boycot, al heelt het zich uitgesproken voor een defi nitieve vestiging van de Spelen in Athene. Israël heeft zijn beslissing nog uitgesteld tot na de bijeenkomst van het IOC over deze zaak. Eind deze week komen de voorzitters van de Olympische Comité's van een aan tal Europese landen bijeen om te trachten een „gezamenlijk stand punt" in te nemen. De Russische sprintkampioen Valeri Borzov, win naar van de 100 en 200 meter tijdens de Spelen te München, heeft zich in de Pravda bezorgd uitgelaten over een boycot. Maar hij is ervan over tuigd dat het merendeel van de sport mensen naar Moskou gaat. TEL AVIV, CAIRO De Verenigde Staten zullen een actievere rol gaan spelen bij de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten door zelf aan Egypte en Israël ideeën ter overweging voor te leggen. Dit werd gisteren meegedeeld door een Ameri kaanse functionaris in Cai ro. Verwacht wordt dat ook 'als gevolg van de problemen inza ke Iran en Afghanistan er meer vaart zal worden gezet achter de besprekingen over de zelfstandigheid der Palestij- nen. Washington is zich ervan bewust dat een zich goed ont wikkelen van het overleg in zake de Palestijnen de samen werking met de Arabische landen in crises als die in ASf- ghanistan en Iran zeer ten goede zouden kunnen komen. Egypte heeft tijdens voorberei dende besprekingen met Israël in Tel Aviv een eigen plan in gediend voor Palestijns zelfbe stuur in de bezette Arabische gebieden. De voornaamste punten uit het Egyptisch voor stel zijn dat de annexatie van Oost-Jeruzalem in 1967 door Israël ongedaan wordt ge maakt en dat de joodse neder zettingen in bezet gebied wor den opgeheven. Cairo ver wierp twee weken geleden een Israëlisch voorstel dat voorzag in een zeer beperkte zelfstan digheid voor de 1,2 miljoen Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Het nieuwste Egyptische plan zou de Palestijnen verstrek kende wetgevende, uitvoeren de en rechtsprekende be voegdheden geven, die vol gens Israëlische functionaris sen neerkomen op de vestiging van een onafhankelijke Pales tijnse staat. In hun ogen zou een dergelijke gemeenschap de veiligheid van de joodse staat in gevaar brengen, reden waarom zij het voorstel willen verwerpen. Het Egyptische plan omvat de verkiezing van een Palestijnse vertegen woordiging van 80 tot 100 ze telsdie een autonome uitvoe rende raad zou benoemen die, bestaat uit 15 leden. Daarnaast zouden de Palestijnen in het voorstel van Cairo een onaf hankelijk rechtsprekend sy steem krijgen met rechtban ken en een Hoge Raad. Noord-Koreawil praten met Zuid-Korea TOKIO Noord-Korea heeft een Zuidkoreaans voorstel aangenomen voor het houden van overleg, dat de weg moet banen voor de eerste bijeenkomst van pre miers van beide landen sinds het ontstaan van de twee staten. Dit heeft het Noordkoreaanse persbureau bekendgemaakt. Noord-Korea zal drie functio narissen naar het vooroverleg sturen. Het begint op 6 februa ri in het bestandsdorp Pan- moenjon, zoals voorgesteld door Zuid-Korea. De Noordkoreaanse delegatie van drie man zal worden ge leid door een hooggeplaatst lid van het centrale comité van de Noordkoreaanse arbeiderspar tij, de partij die het land be stuurt. Tot nu toe was overleg over een mogelijke hereniging van het sinds 1953 gescheiden Ko rea steeds gestuit op een wei gering van de Noordkoreanen. advertentie Til Duidelijkheid Er zijn nog zoveel miljoenen lepra patiënten. die geholpen moeten worden. Dat het niet altijd even goed loopt met de hulpverlening, dat hebben wij gemerkt. Daar was en is veel deining over. Verwarring alom. Ongeacht wat anderen deden, wij van de Leprastichting te Amsterdam pakken het lepra- probleem serieus en deskundig aan, zoals wij dat al 13 jaar lang doen. De deining heeft geleid tot minder financiële hulp aan de lepra bestrijding dan verwacht werd. Dit willen wij ter gelegenheid van Wereldlepradag toch duidelijk stellen. Wie zijn nu het slachtoffer: de leprapatiëntenen Goede leprabestrijding vereist ook uw hulp. De Leprastichting is gevestigd in het Koninklijk Instituut voor de "IYopen te Amsterdam en is dé nationale organisatie die lepra patiënten helpt, ongeacht ras, religie of politiek. Bepaalde projekten worden medegefinan cierd door de Nederlandse overheid. Maar ook uw hulp blijft onmisbaar. Waar gaat het om? Het gaat om de bestrijding van lepra. Lepra wordt veroorzaakt door een bacterie die de zenuwen aan tast. Lepra is stiekem. Hoe eerder je het merkt en er wat aan laat doen, hoe beter het is. Lepra maakt gevoelloos en daardoor kun je ernstig verminkt raken. Minstens 15 miljoen mensen, vooral in de derde wereld, lijden nog aan lepra. Eén van de geneesmiddelen, het DDS, blijkt de laatste tijd in veel gevallen niet meer opgewassen te zijn tegen de leprabacterie. Gelukkig maar dat er nog andere, zij het veel duurdere, middelen zijn. Duidelijk is dat hulp nu meer dan ooit noodzakelijk is. de Leprastichting WjjjM p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63.1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973*

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11