^€l4léC0OtUUMlt Unifil in alarm: inval Israël in Libanon gemeld Yance steekt hand naar uit Iran lavenstakers eschuldigd an vrijheidsberoving Nieuwkoper verdrinkt in Aarkanaal Sacharov wil eerlijk proces 0 Lsstella BV PALESTIJNEN ONDER VUUR Annie E. krijgt gratie VOORLICHTINGSAVOND S Meubelfabriek n Oisterwijk toonaangevend in eiken **y /js 3IN/> Dinsdag 29 januari 1980, 70e jaargang no. 21566 Mel °P%; ikersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: al 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Moeder aan het woord Moeder van acht kinderen aan het woord in „Heel de mens" op Ned. II om 22.50 uur. Om 20.27 uur laatste deel „Dag boek". Om 21.50 uur „Brand punt" over vrijwillige eutha nasie en de bisschoppensyOok „Tijdsein" om 20.50 uur op Ned. II besteedt aandacht aan dit laatste onderwerp. Vooruitzichten voor donder dag: Af en toe neerslag. Lichte dooi in het zuidwesten tot tem peraturen om het vriespunt in het noordoosten van het land. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.temp.: omstreeks 1 gr. Max.temp.: omstreeks 4 gr. aj«dding geslaagd! ^eiidweerkorpsen in" Nederland worden de laatste weken over zit met meldingen van dieren die in nood verkeren. Zo kwam jlsteren bij het Rotterdamse korps een telefoontje binnen dat ^Jet ijs van de Kralingse Plas een gewonde en zieke fuut lag. lurl1 wefd geprobeerd het dier met een bootje te bereiken. Dat d J niet. Beter ging het toen twee brandweermannen zich voe- dToor voetje naar het diertje voortbewogen. Redding geslaagd, kjde het daarna' in de kazerne waar het dier trots aan de colle- I jjS werd getoond. Kwaliteit valhelm sterk verbeterd DEN HAAG In tegenstel- ling tot 1974 kunnen brom fietsers nu een behoorlijke vertrouwen hebben in de valhelmen die te koop wor den aangeboden. Voldeed zes jaar geleden 80 procent van de helmen niet aan de. veiligheidseisen, nu kan 95 procent als veilig worden aangemerkt. Volgens de Consumentenbond die met de ANWB een nieuw onder zoek heeft ingesteld, is dit te danken aan een verbeter de keuring. (Zie ook de pa gina economie). Slagvaardige non redt offerblok DRAMMEN Een 70-jarige non in Drammen (Noorwe gen) heeft het offerblok van haar kerk gered door een jeugdige rover een stomp op zijn neus te geven. De stomp kwam zo hard aan, dat de jonge boosdoener tegen zijn maat aanviel, waarna zij al lebei de kerktrappen af tui melden. De pastoor heeft hen nog nagezeten met een schop, maar moest de jacht opgeven. De politie van Drammen heeft de karate- non een boeket bloemen la ten bezorgen. Saoedi-Arabie verhoogt olieprijs NICOSIA - Het gezagheb- bende financiële blad "Middle East Economie Sur vey" heeft bericht dat Saoe di-Arabie zijn prijs van ruwe olie met twee dollar per vat heeft verhoogd tot 26 dollar met terugwerkende kracht van 1 januari. Het Li banese dagblad, dat ver schijnt in Nicosia, meldt dat de grote oliemaatschappijen die in Saoedi-Arabie wer ken, evenals onafhankelijke klanten van Saoedi-Arabie hiervan zaterdag op de hoog te zijn gesteld. Kabinet aarzelt nog over boycot DEN HAAG Het besluit van de regering om voorlopig geen contacten te onderhouden met de Sovjet-Unie en het advies aan het NOC de Olympische Spelen in Moskou te boycotten zijn nog niet definitief. Dit schrijven minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en staatssecretaris Wallis de Vries (Sportzaken) in een no titie aan de Tweede Kamer, die aanstaande donderdag over deze zaak een debat houdt. De PvdA zal volgende week op de Socialistische Internationale in Wenen het voorstel doen om de onderhandelingen met de Russen over wapenbeheersing gewoon door te laten gaan. (Zie verder pag. 11 The Guardian 'Krant van het Jaar' LONDEN -- „Wanneer Big Brother ons in de ga ten houdt, is het een hele geruststelling te weten, dat ergens iemand een oogje op hem houdt". Aldus 'werd de motivering van de jury verwoord, die het Britse dagblad The Guar dian gistermiddag uitriep tot Krant van het Jaar .1979. Zoals bekend heeft onze krant de exclusieve publi catierechten van The Gu ardian. Ook vandaag pu bliceren wij een artikel uit de „Krant van het Jaar" (zie pagina 11 Hittoto start begin februari UTRECHT - Volgende week zal in navolging van de voetbaltoto de Nationa le Hittoto gaan draaien. Dit wekelijk terugkerend kansspel is gebaseerd op. gegevens uit de Nationale Hitparade. Deelnameformulieren zijn bij de grammofoonplaten- zaken verkrijgbaar. Het gaat om stijgen, dalen of gelijkblijven van de eer ste tien platen. De baten zijn bestemd voor het jeugdwerk, (zie voorts pag 6) - - BEIROET De zesduizend militairen van de VN-vredesmacht in Libanon zijn in alarmtoestand gebracht. Aanleiding voor de alarmering is het bericht dat Is raëlische troepen Zuid-Libanon zijn bin nengetrokken. Dit bericht is kon door het opperbevel van Unifil echter niet worden bevestigd of ontkend. Van officiële Libanese zijde is meegedeeld dat Israëlische troepen met honderd tanks en pantservoertuigen op Libanees grondge bied zijn doorgedrongen. De zender van de Falangisten in Beiroet deelde trouwens mee dat eenheden van de Israëlische marine zich voor de Libanese havenstad Sidon be vinden. Ze hadden de plaats Kleile onder vuur genomen, het centrum van een gebied dat in handen is van Palestijnen en linkse Libanese milities. Tevoren had radio Beiroet al bericht dat de grensplaatsen Marjeh, Sahel-Rumeisch en Ain-Ebel door Israëlische troepen waren bezet. De troepen kwamen met bulldozers de grens over. De kranten in Beiroet had den gisteren gemeld dat de Israëlische ma rine en luchtmacht al 24 uur een verhoogde activiteit lieten zien. PLO-leider Arafat had zondag verklaard dat Israël een nieu we militaire slag tegen Libanon voorbe reidt. Gisteren was de Palestijnse luchtaf weer actief en werden artilleriegevechten tussen Falangisten en Palestijnen gemeld. President Sarkis van Libanon heeft het ka binet in een spoedvergadering bijeengeroe pen. De toestand werd door regering swoordvoerders ernstig genoemd. (Van een onzer verslaggevers) 'TERDAM Onder zware politiebewa- ig - in en buiten het gerechtsgebouw - is imorgen voor de Rotterdamse rechtbank proces begonnen tegen een aantal haven- rs van Smit Internationale. Ze worden luidde de dagvaarding van officier van ititie mr A. Korvinus - verdacht van op- lijke geweldpleging en wederrechtelijke |jheidsberoving. lens de grote slepersstaking van vorig jaar, iden de mannen, in totaal zeven, de Smit •C itsland, die bemand was met een ploeg rkwilligen, gekaapt en de bemanning bene- in het dagverblijf opgesloten. Voor de pre- ent van de rechtbank, mr L. ter Kuile, ont- iden de mannen voor het hekje dat er een n was gemaakt. „Het is spontaan bij ons op gekomen. Op de Neptunus 2, waren twintig man verdekt opgesteld. Ze voeren naar de Waalhaven, waar de Smit Duitsland, bemand met een ploeg werkwilligen, bezig was een zee schip te verslepen. De kapitein zag maar drie man aan boord staan. Op de Smit Duitsland wist men daardoor niet dat er een ploeg stakers stond opgesteld. De groep was bewapend met houten stokken, waarvan er een, gebroken en wel, als bewijsstuk bij de officier op tafel lag. De president las enige getuigenverklaringen voor, ondermeer van de kapitein van de Smit Duitsland, die door de stakers was gewond. Desondanks ontkenden alle mannen die voor het hekje stonden heftig dat er van enige be dreiging of wederrechtelijke vrijheidsberoving sprake zou zijn geweest. De zitting duurt voort. j 'elefoonlijnen dse Courant ijdelijk gestoord deel van de Leidse bin- ;tad is sinds gistermid- telefonisch vrijwel on- ereikbaar. Dit komt door at een graafmachine zijn anden in een nog onbe- lend aantal telefoonlijnen leeft gezet. In elk geval is inze krant door de kabel- ireuk getroffen. Ons specia- klachtennummer 071- :48 is voorlopig niet te •ereiken. Abonnees die de rant onverhoopt niet heb- ien ontvangen wordt der- lalve verzocht het normale ilefoonnummer van de trant, 071-122244 te bellen. De directie Maastricht Hon- derden artsen dreigen over vijf tot zes jaar werkloos te worden als het aantal studenten voor de medische facul teiten niet drastisch wordt verlaagd. Dit ver klaarde gisteren prof. dr. J. Greep, hoogleraar chirurgie aan de Rijksu niversiteit van Maas tricht. Greep zei aan een artikel voor het blad «Medisch Contact" te Werken, waarin hij het dreigende overschot van artsen zal aantonen. ADVERTENTIE Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541. Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen LEIDEN De 27-jarige C.H.P.E.J. van der Zon uit Nieuwkoop is gistermiddag door verdrinking om het le ven gekomen, nadat zijn auto bij een slippartij in het Aarkanaal terecht was ge komen. De slippartij werd veroorzaakt door de plotse linge sneeuwval die vooral in de Randstad leidde tot tientallen aanrijdingen en kilometers lange files. De Nieuwkoper slipte op de spiegelgladde Westkanaal weg in Ter Aar. De man slaagde er niet in om zelf uit de auto te komen, die in het Aarkanaal was beland. Ook de politie kon de man niet helpen: de deuren waren van binnenuit op slot gedaan, zodat de portieren niet konden worden geopend. Te gen de avond werd het stoffe lijk overschot door brandweer lieden geborgen. Een tweede ongeval met dodelijke afloop deed zich voor in Zaanstad. De plotselingen sneeuwval zorgde voorts voor vele files. Op de rijksweg Amsterdam- Leiden bijvoorbeeld stond een file van acht kilometer en voor de Coentunnel stond ze ven kilometer blik. Tussen Utrecht en Den Haag kon uit sluitend zeer langzaam worden gereden. NA VERZOENENDE VERKLARING BANI-SADR: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 45-jarige Annie E. uit Bemmel die zes jaar geleden in hoger beroep werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf jaar wegens moord op haar moeder, heeft gratie gekre gen. Dit heeft een woordvoe der van het ministerie van justitie vanochtend beves tigd. Annie zal „binnen af zienbare tijd worden vrijge laten"; de exacte datum wordt geheim gehouden. Annie werd in 1965 veroor deeld wegens het vergiftigen van haar vader. Dit vonnis werd in hoger beroep vernie tigd. Negen jaar later werd zijn verdacht van vergifting van haar moeder en ook schuldig bevonden en veroor deeld. Met name de VARO-ra- dio heeft in een reeks uitzen dingen twijfel doen ontstaan over de rechtsgang van deze moeder van vijf kinderen die zelf altijd heeft ontkend schul dig te zijn. WASHINGTON, TEHERAN De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft gisteren een hand uitgestoken naar Iran toen hij zei dat zijn land bereid was met de Iraanse leiders te zoeken naar een oplossing van de huidige crisis in de betrekkingen tussen beide landen. In een inter view met het Amerikaanse persbureau Associated Press herhaalde Vance in een kennelijke reactie op een Iraans verzoek daaromtrent dat de Verenigde Staten achter de onafhankelijkheid van Iran en alle andere landen in het gebied staan. Abol Hassan Bani-Sadr wiens benoeming tot eerste president van de Islamitische Republiek in Iran nu vastsstaat na het be kend maken van de definitieve uitslag waarin hij 75,7 procent van de stemmen kreeg, heeft gisteren tijdens een vraaggesprek verklaard dat het probleem van de gijzelaars in Teheran „ge makkelijk" kan worden opgelost. „De Amerikaanse regering be hoeft slechts een verklaring uit te geven waarin de misdaden van het keizerlijke bewind worden erkend en tevens het Iraan se recht om de sjah en zijn aanhangers te vervolgen", aldus Bani-Sadr in een interview met het Franse dagblad Le Monde. Hij wilde, aldus het blad, echter geen nadere mededelingen doen over de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars alvorens daar over gesproken te hebben met Khomeiny. Deze zou het goed maken. In het vraaggesprek verklaarde Bani Sadr ook dat Iran binnenkort weer Amerikaanse journalisten zal toelaten. Studenten in de Amerikaanse ambassade in Teheran hebben kritiek geleverd op uitlatingen van Bani-Sadr zondag, waarin hij zich verzette tegen het bestaan van twee machten in Iran, die van de regering en die van de studenten. (Zie ook pag. 11 BOLLENSTREEK MEER LAST VAN SCHIPHOL? woensdag 30 Januari a.s. is er een over het structuurschema burgerluchtvaartterreinen in de Pauluskerk, Ruishoornlaan te Lisse om 20.00 uur. ledereen is welkom. Voor meer informatie zie advertentie elders in dit blad. Mevrouw Sacharov deelt in de flat van de Sa- charovs in Moskou de verklaring van haar man aan de buitenlandse pers uit. MOSKOU In zijn eerste persverklaring sinds de Sovjet-autoriteiten Andrej Sacha rov vorige week uit Moskou naar verbanden en hem een huis toewezen in het voor bui tenlanders verboden Gorki, heeft Sacharov zich bereid verklaard voor een rechter te verschijnen mits die hem een eerlijk proces wil geven. „Ik hoef niet met fluwelen han- schoenen aangepakt te worden", aldus de 58- jarige winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede. Hij ontkende ten stelligste militaire geheimen aan het westen verraden te hebben, zoals het Russische regeringsblad Izvestia had beweerd. De verbanning uit Moskou die niet geldt voor zijn vrouw Helena Bonner, die gisteren de uit het hoofd geleerde verklaring van haar man wereldkundig maakte nadat ze uit Gorki in de hoodstad was teruggekeerd heeft in de woorden van Sacharov veel weg van een maffia-methode. Sacharov beschuldigde de Sovjet-autoriteiten er verder van dat ze de kansen op vrede in het Midden-Oosten om zeep willen helpen alsmede onrust willen stoken in zuidelijk Afrika, dat ze de terroristische acties in Iran stilzwijgend goedgekeurd hebben en dat ze de strijdkrach ten op de been houden op Cuba. De klap op de vuurpijl is, zo ging Sacharov verder, de inmen ging in Afghanistan, waar het Rode Leger een een meedogenloze strijd voert tegen de opstan delingen en het Afghaanse volk. Bij de presentatie van de verklaring uitte Sa- charov's vrouw haar bezorgdheid over de ge zondheidstoestand van de ex-professor in de natuurkunde, die eerder last heeft gehad van zijn hart. Volgens Sacharov is zijn scherpe veroordeling van de Russische inval in Afghanistan de direc te aanleiding geweest voor de autoriteiten hem uit Moskou te verbannen. ADVERTENTIE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd \>jy

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1