Russische soldaten in Afghanistan vervelen zich dood Hulp aan Indonesië wordt niet: verminderd Meerderheid Nederlanders staat achter loonpauze Ex-accountant KLM De Wit in Curacao voor schikking? Franse parachutisten maakten eind aan opstand in Mekka Minister De Koning Guerrilla-aanval in Tunesië: 20 doden BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1980 PAGIN (Van onze correspondente Liz Thurgood) KABOEL Voor de Russi sche militairen in Afghanis tan slepen de dagen zich langzaam voort. De verve ling onder de mannen, kilo meters ver van huis in een vreemd land, is groot en wordt slechts af en toe on derbroken door korte scher mutselingen met de rebel len. In de vier weken dat een ba taljon van het Sovjetleger de strategische Salang-pas even buiten Kaboel be waakt, zijn er al 12 militai ren omgekomen in vuurge vechten met de rebellen en minstens evenveel ernstig gewond. Drie jonge Russische officie ren. gelegerd op een eenzame basis bij Chavagal, verklaar den dat de aanvallen van de rebellen plaats vonden met de precisie van een uurwerk. Met een nauwkeurigheid die men niet van Moslim-rebellen zou verwachten, wordt elke dag bij het krieken van de morgen het vuur geopend. Maar ondanks de zware ver liezen geeft het Rode Leger niet op. Deze uiterst belangrij ke weg die de verbinding vormt tussen Kaboel en Ter- mez aan de Russische grens, is opengesteld voor verkeer en' de drie kilometer lange tunnel door het massieve Hindu Kush-gebergte is sinds de grootscheepse Russische inva sie slechts één maal voor alle verkeer gesloten geweest. Vanuit de rokerige berghutten heeft men zicht op de weg. Het strategisch belang blijkt uit de lange rijen tankwagens die voorbij trekken. Hun einddoel, 240 kilometer verder, is de Sovjet-Unie. Met een volle la ding keren de tankwagens weer terug om de zes Russi sche divisies in Afghanistan van de onontbeerlijke brand stof te voorzien. Achter de hut staat een gepantserd personen voertuig verborgen opgesteld in de meters hoge sneeuw, het afweergeschut op de beijzelde weg gericht. De drie Russische officieren, Dimitri, Igor en Leonid, zijn in de nacht van de staatsgreep op 27 december naar het zuiden van Afghanistan afgereisd. Van hun superieuren haddei ze de opdracht meegekregen om „zich beleefd op te stellen, vriendelijk goeiedag te zeggen en de Afghanen te behandelen alsof het hun eigen mensen waren". Dit kleine lesje in goede ma nieren was echter onvoldoen de om de jonge officieren voor te bereiden op de ontberingen van het leven in Afghanistan. Alle drie bekenden ze dat ze „diep geschokt" waren door de schrijnende armoe. „We heb ben mensen gezien die geen schoenen aan hadden", zei Igor, „en dit soort huizen zie je niet in de Sovjet-Unie". Evenmin waren de Russische militairen voorbereid op de nauwkeurigheid van de Af ghaanse sluipschutters. In vrienschappelijke schietwed strijden met hun collega's uit het Afghaanse leger worden ze meer dan eens verslagen. Langs de 150 kilometer lange, kronkelende weg staat een in drukwekkende uitstalling van het modernste Russische wa pentuig, waaronder T-62 tanks, bijna de beste die de Sovjet-Unie bezit, de lichtere T-54 tanks en gepantserde per sonenvoertuigen. De meeste tanks staan opgesteld bij haar speldbochten, bruggen en aan de rand van de dorpjes. Even buiten Kaboel, met de auto een kwartier rijden, staan drie grote concentraties ge pantserde legertrucks. Ze gaan schuil achter een wal van zandzakken die vanuit de ver te de indruk maakt van een lemen muur. De Russische strategie is be trekkelijk eenvoudig: door de rebellen de toegang tot de gro te wegen te ontzeggen, hoopt men dat de rebellen voor hun bevoorrading steeds meer op de dorpen raken aangewezen. Op een gegeven moment krij gen de dorpelingen daar ge noeg van, aldus Leonid, en dan „keren ze zich tegen de rebellen". Maar de rebellen volharden in hun gewapende oppositie. Ze hebben een geliefde tactiek, aldus de Russen, en dat is met een grote steen een lawine op gang brengen. Als wij dan be ginnen de weg sneeuwvrij te maken, openen de sluipschut ters vanuit de spelonken in de bergen of vanuit hun schuil plaatsen in de aan de weg ge legen boomgaarden het vuur. Het gevaarlijkst stuk is ten noorden van de pas, vlakbij Doshi. Aan de ene kant van de weg is een diepe afgrond en aan de andere kant een steile bergwand. Igor uit Tasjkent (de officieren weigerden hun achternaam te vertellen) is daar vorige week geweest. Ze ven bussen en vrachtwagens stonden onbeheerd, doorzeefd met kogels. De rebellen had den de voertuigen laten staan, waarschijnlijk met de gedachte om ze nog eens als hinderlaag te gebruiken als dat zo uit kwam. De buspassagiers raken maar zelden gewond, maar on langs zijn wel twee belangrijke bruggen opgeblazen. Op de basis van het peleton is op de deur een waarschuwing geprikt. „Sommigen melden zich te laat voor het overne men van de wacht; soms duurt het wel een half uur voordat ze aanwezig zijn. Deze mensen moeten goed begrijpen dat door zo'n onverantwoordelijke houding mensenlevens verlo ren gaan...". Het dodencijfer stijgt snel en soms bevindt zich onder de slachtoffers een persoonlijke vriend. Igor vertelde me dat Russische soldaten in Kaboel lopen naar hun wagens terug na vergeefs gezocht te hebben naar een sluipschutter die twee [1 «an hun manschappen had gedood en een van hen verwondde. hij vorige week „een goede vriend had verloren, een offi cier die nog maar net van de militaire academie af was. Hij werd neergeschoten toen hij een vriend te hulp schoot in een vuurgevecht met de rebel len". Het Rode Leger heeft op dracht om het vuur te beant woorden, maar niet zelf het vuur te openen. In de afgelopen vier weken is de Salang-pas maar eenmaal gesloten, aldus de officieren, en dat was toen zwaar verkeer halverwege de nauwe tunnel op twee verongelukte voertui gen stuitte. Door de uitlaatgas sen die in de tunnel bleven hangen raakten de chauffeurs bedwelmd. Velen waren al buiten bewustzijn geraakt en de Russen kwamen net op tijd om het reddingswerk in gang te zetten en de chauffeurs van een gewisse dood te redden. Maar de meeste Russische mi litairen in het Hindu Kush-ge- berte voelen zich eenzaam. Om de dag wordt de officiële Russische krant, de Pravda, gebracht samen met wat post. De boeken uit de bibliotheek worden verslonden, voorna melijk romans en detectives, 's Avonds wordt er gitaar ge speeld en gezongen rond het open vuur en soms is er over dag tijd om een uurtje in de zon te liggen. Alle bezoekers zijn welkom. De officieren leggen een ver legen nieuwsgierigheid aan de dag, blij als ze zijn mets de al- leiding en de kans om met hun wapens te pronken. Dimitri, Igor en Leonid leken oprecht te geloven dat ze geen deel uitmaakten van een be zettingsleger en ze beschouw den zichzelf zeker niet als de grootste bedreiging voor de wereldvrede sinds de Tweede Wereldoorlog. „We zijn hier om een bevriend land te hel pen", aldus één van hen. „Dit was geen invasie, we snappen niet waarom de BBC en de Voice of America deze valse berichten verspreiden". De of ficieren beschouwen het als hun taak om Afghanistan te redden uit de klauwen van China en Pakistan. Terwijl hij met zijn baji vuil onder zijn nagels i haalt, probeert Leoni mistisch te doen o\É vooruitzicht van een r hereniging met kind. De stoere beve van het peleton ver dat ze voor de Zomersjj Moskou thuis zoude] maar als ik hem nog de feiten wijs, geeft hij dit misschien wel een 1 optimistisch gedacht is. Optimisme zegt hij, ter£ zijn schouders ophaalt, de bewaking van de Pass bijna even belang" het aantal machinegew tanks dat hier staat. (Copyright The Guard; Minister De Koning SCHIPHOL Minister De koning van Ontwikkelingssamenwerking overweegt geen vermindering van de Nederlandse hulp aan Indonesië. On danks de sterk gestegen inkomsten die Indonesië dit jaar zal krijgen uit de export van olie blijft de komende jaren dit land volgens de bewindsman zo arm, dat buitenlandse hulp eerder vermeerderd dan verminderd dient te worden. De minister heeft dit gistermorgen op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit New Delhi. Nederland is voorzit ter van de IGGI, een groep van donor landen die Indonesië financieel steunt. De minister verklaarde te zul len proberen deze landen te overtui gen van de noodzaak dat financiële hulp aan Indonesië in ieder geval op hetzelfde peil blijft. Minister De Koning verklaarde de indruk te hebben dat het momenteel niet slecht gaat in Indonesië. Hij sprak van een gezonde situatie in dit land. In New Delhi, de laatste bestemming op zijn reis, heeft minister De Koning deelgenomen aan de conferentie van de Unido, de organisatie voor indutriële ontwikkeling van de Verenigde Naties. Op deze conferentie werd volgens de minister veel aandacht besteed aan de vraag hoe de ontwikkelingslanden de „gigantische fi nanciële tekorten", waarop zij de komende ja ren als gevolg van de gestegen olieprijzen mo gen rekenen, kunnen financieren. Volgens de minister, die slechts een deel van de conferen tie heeft meegemaakt, begrijpen de olieprodu cerende landen wel dat zij op deze conferentie, maar ook tijdens de noordzuiddialoog, een „ge baar zullen moeten maken". Zaterdag hebben de ontwikkelingslanden hun wensen kenbaar gemaakt. Minister De Koning achtte het op grond van deze verlangens niet onmogelijk dat het tot een confrontatie tussen de rijke en arme landen zou kunnen komen. „Ik hoop echter dat men van beide zijden bereid is concessies te doen", zo zei hij. In Thailand heeft de Nederlandse minister twee vluchtelingenkampen bezocht. Volgens hem is een van de problemen waarmee het hoge commissariaat voor de vluchtelingen nu te kampen heeft, het gebrek aan liquide midde len. De landen die aan de commissaris gelden hebben toegezegd zijn niet altijd in staat deze direct ter beschikking te stellen. Minister De Koning heeft de Thaise autoriteiten toegezegd dat zij op Nederlandse financiële en politieke solidariteit kunnen blijven rekenen voor wat betreft het vluchtelingenprobleem. ROTTERDAM Ruim de helft van de Nederlanders vindt het noodzake lijk, dat er een loonpauze is en is het ook in grote, lijnen eens met de door het kabinet getroffen maatregelen rond die pauze. Minder dan de helft van de ondervraagden gelooft daar entegen niet dat de loonpauze in vloed heeft op zijn of haar inkomen. Dat zijn de belangrijkste resultaten van een enquête die het bureau Into- mart in opdracht van NRC/Handels- blad in de week na het bekend wor den van de regeringsmaatregelen heeft gehouden. De meeste ondervraagden (68 vin den dat de overheid in de eerste plaats moet bezuinigen. Een klein aantal (9 wees het bedrijfsleven als eerste aan en iets meer mensen (12%) vinden dat burgers voorop moeten lopen met be zuinigen. Bij de overheid worden de fensie, sociale uitkeringen, ambtena rensalarissen en kunsten het meest ge noemd als posten waarvoor minder geld beschikbaar zou kunnen worden gesteld. Op de vraag waar de geënquêteerden zelf het makkelijkst op kunnen bezui nigen worden genoemdn luxe len, alcohol, auto, vakanties en CDA-fracteileider Ruud LubbeiIÉ zich blij met de steun die de loo J. bij het volk volgens het on< 1 heeft. Oppositieleider Joop d e noemde het opvallend dat de nre heid van de ondevraagden nietrf in een nadelige invloed op h^ O (Van onze correspondent) WASHINGTON De voormalige accountant van het KLM-kantoor in New York, Jos de Wit, die de KLM heeft beschuldigd van illegale betalingen tot een totaal van ruim 300 miljoen gulden, verblijft in Curagao in verband met een mogelijke schikking van de affaire. De schikking zou een forse betaling aan De Wit inhou den, onder de belofte, dat hij niet meer naar de Vere nigde Staten zal terugkeren. Bij de KLM ontkent men een mogelijke schikking ten stelligste. De Wit eist ruim een miljoen gulden van de KLM, omdat hij in het voor jaar van 1978 ten onrechte zou zijn ontslagen, omdat hij teveel zou hebben geweten van onregelmatigheden. Gekaapt vliegtuig tot landen gedwongen BEIROET Een vliegtuig van de Libanese luchtvaartmaat schappij Middle East Airlines is gisteren gekaapt en tot een lan ding op het vliegveld van Beiroet gedwongen. Een woordvoer der van het vliegveld zei dat de kapers behoorden tot de sji'iti- sche moslimsecte van Libanon, waarvan de geestelijke leider, de imam Musa Al Sadr, anderhalf jaar geleden tijdens een bezoek aan Libië is verdwenen. De kapers zouden aandacht hebben wil len vragen voor de verdwijning van hun imam. Reagan wil blokkade Cuba NEW YORK Oud-gouver neur Ronald Reagan van Cali- fornië, republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, heeft gisteren ge zegd dat, als hij president was, hij ernstig een blokkade van Cuba zou overwegen om de Russen ertoe te dwingen hun soldaten uit Afghanistan terug te trekken. „De Russen beschikken over onderzeeërs op Cuba. Zij heb ben er vliegtuigen en piloten- troepen. Een blokkade van Cuba zou een mogelijkheid zijn", aldus Reagan. Nieuwe olievelden Alaska ontdekt NEW YORK In de wate- ren voor de kust van Alaska zijn volgens natuurkundi gen vijf omvangrijke onder grondse olievelden aange troffen, zo heeft de New York Times bekend ge maakt. Van de vijf velden zouden er twee liggen in een gebied dat door de Sovjet-Unie kan wor den opgeëist, zodat de exploi tatie van die bronnen gecom pliceerd kan worden. Volgens sommige geologen is een van de olievelden al te vergelijken met de olie-rijke Golf van Mexico. Het zal ech ter geruime tijd duren voordat de olievelden economisch kun nen worden geëxploiteerd. TUNIS Zeker 20 mensen zijn gesneuveld en tien werden gewond bij een guerrilla-aanval op de Tune mijns tad Gafsa, 300 km. ten z.w. van Tunis. De aanval begon zaterdagavond. Een kazerne, een politie en het stadhuis waren het doel van de aanval, die werd i voerd door 300 man, meest Tunesiërs, maar er waren o< paar buitenlanders bij. Waarom de operatie werd ingezet, d bekend. De Tunesische overheid was de toestand gistel U meester. b Doodvonnissen Z.-Korea bevest SEOEL Een militair hof van beroep in Seoel heeft ma de doodvonnissen bekrachtigd die zijn opgelegd aan o.a. h< hoofd van de Zuidkoreaanse inlichtingendienst (KCIA), v de moord op president Park Chung-He drie maanden ge f De anderen die hun doodstraf houden zijn Parks eerste s< ris en vier agenten van de KCIA, die waren beschuldig medeplichtigheid. Geen kernenergie in Denemark* KOPENHAGEN Denemarken heeft de invoerin kernenergie voor onbepaalde tijd uitgesteld en bereid voor op onderhandelingen met Noorwegen over een menlijk Scandinavisch distributienet voor aardga Noorse en Deense Noordzeevelden. De sociaal-democratische minderheidsregering blijkt een mentaire meerderheid te hebben voor de tijdens het week genomen definitieve beslissing inzake kernenergie en a volksstemming over het onderwerp houden. (Van onze correspondent) PARIJS Vijf Franse parachu tisten-gendarmes van de anti- terroristenbrigade hebben in no vember een eind gemaakt aan de aanval van 1200 tot 1400 op standelingen die in Mekka de grote moskee bezet hadden en klaarblijkelijk ten doel hadden het Saoedi-Arabische regime omver te werpen. De parachutis ten waren naar Mekka gezon den om de Saoedi-Arabische strijdkrachten, die als gevolg van de aanval van de terroris ten volkomen gedemoraliseerd waren en op het punt stonden een muiterij te ontketenen, te reorganiseren. Een en ander wordt onthuld in het maandag verschenen nummer van het Parijse weekblad Le Point en het staat boven alle twijfel verhe ven dat het op concrete feiten be rust. De Saoedi-Arabische autori teiten en met name koning Khaled hadden een dringend beroep op Parijs gedaan om hulp te zenden. Het idee om zich tot Frankrijk te wenden was afkomstig van de Sa oedi-Arabische ambassadeur in Parijs en van de minister van Bui tenlandse Zaken Nayef, een per soonlijke relatie van het hoofd van de Franse geheime dienst Alexan dre de Marenches. De Saoedi-Ara- biërs wendden zich tot Parijs om dat eensdeels hun betrekkingen met de Verenigde Staten op dat ogenblik gespannen waren en an derzijds omdat de kwaliteiten en het succes van de Franse interven- tiegroep van de parachutisten-gen darmes hun niet ontgaan was. De groep bestaande uit 40 man schappen heeft in Frankrijk tien tallen gijzelaars ongeschonden be vrijd en heeft verder in het bui tenland op verzoek van de betrok ken autoriteiten resultaten be haald in Djibouti, Marokko en San Salvador, zowel voor het bevrijden van gijzelaars als voor het vormen van anti-terreurbrigades. Evenals de Britten en de Duitsers van de GS-9 eenheid die in de So malische hoofdstad Mogadisciu tussenbeide kwamen bij de bevrij ding van passagiers van een ge kaapt Lufthansa-toestel, maakten een aantal parachutisten-gendar mes deel uit van een anti-terroris ten mini-leger dat een eind poogt te maken aan terreur en gijzeling. Meteen na de bezetting van de Grote Moskee in de heilige stad van de moslims had koning Kha led een beroep op de Fransen ge daan, maar deze weigerden toen hun hulp te zenden. In de daarop volgende dagen kwamen evenwel nieuwe verzoeken uit Riad binnen. Het feit dat Frankrijk 36 procent van de olieprodukten van Saoedi- -Arabië aankoopt en een van de voornaamste leveranciers van het land is, waren er vermoedelijk niet vreemd eraan dat de Fransen er tenslotte mee instemden een handjevol gendarmes (een officier, onderofficier en drie manschap pen) te zenden. Koning Khaled had overigens geen keuze meer, omdat zijn solda ten volstrekt weigerden om nog maar een pas te zetten in de aan val op de moskee. In minder dan een week hadden de koninklijke Saoedi-Arabische strijdkrachten in de operatie vele honderden man schappen verloren. De rebellen beschikten over uitste kende wapens, waaronder karabij nen van het Amerikaanse aan- valstype dat het standaardwapen van de NAVO is. De officieren dwongen hun soldaten ten aanval volgens de methode die in de Na poleontische oorlogen in zwang was, namelijk in opeenvolgende frontale golven. De rebellen maai den als het waren letterlijk deze troepen neer. tot de soldaten wei gerden aan hun officieren te ge hoorzamen. De vijf Franse gendarmes waar van de commanderende officier slechts 34 jaar oud was, moesten als gevolg van deze situatie de rol spelen van een hele generale staf en heel het leger reorganiseren. De 3000 overgebleven Saoedi-Ara bische manschappen moesten praktisch individueel onder han den genomen worden om het de plorabele moreel te herstellen. De taalmoeilijkheden waren er de oorzaak van dat de Fransen min stens een week eisten om deze re organisatie door te voerei de subalterne officieren do fende en betrouwbare elemen te vinden om als aanvoerders fungeren. Tegelijkertijd moest tactiek bepaald worden om de standelingen die in de gangen, i naretten en ondergrondse ge« ven van de moskee postgevat b den, te verdrijven zonder schi barende kosten van mensenlevt Bij het definitieve offensief mo ten de vijf Fransen zich afzi houden, omdat Parijs de absoli voorwaarde gesteld had, het lev van geen der leden van de ai -terreurbrigade in gevaar te bfl gen. Het eindoffensief werd zo bekend met volledig succes I kroond.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8