„Gemeente Oegstgeest ziet lijdzaam toe TOEKOMST WERELDWINKEL NIET ROOSKLEURIG Bijzonder Flos Florum in Lokhorstkerk Bijzondere band thema schoolradio programma, Veel belangstelling1 bij 'open' apotheek Concentratie Sigma Coatinj kost 50 arbeidsplaatsen WANHOPIGE HUURDERS ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONING: Warmondse ruiten ingegooid REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1980 PAO (v.l.n.r.) Ewoud van Hoogdalem, Marike Lancel en Ton Verhoef voor het onbe woonbaar verklaarde pand: „...We zijn ten einde raad-.." OEGSTGEEST Een groep studenten, bij tijd en wijlen aangevuld met Marrokanen, woont nu al bijna twee jaar in een woning aan de War- mondarweg die door het ge meentebestuur van Oegst geest onbewoonbaar werd verklaard. Op 18 april 1978 nam de gemeente het besluit om het pand, dat als kamer verhuurbedrijf staat inge schreven, te sluiten in ver band met de brandveiligheid van het pand. Burgemeester en wethouders merkten hier bij op dat het pand als zeer brandgevaarlijk moet wor den beschouwd. In dezelfde brief schrijft het college dat het op straffe van een bpete van 300 gulden of twee maanden hechtenis verbo den is om mensen in het pand te laten wonen. Het huis aan de Warmonderweg 24 wordt echter al jaren be woond. De onbewoonbaar- verklaring heeft daar niets aan veranderd. Een groep bewoners is al lange tijd op zoek naar alternatieve woonruimte, tot op heden echter zonder succes. „Eerst kregen we vage toezeggin gen dat de gemeente wel wat voor ons wilde doen, maar in de laatste gemeenteraads vergadering werd duidelijk dat we van de gemeente niets hoeven te verwachten", aldus één van de bewoners. „Verder afwachten heeft geen zin meer, we beraden ons op akties". Het pand is eigendom van Me vrouw Schaart- van der Voort die het als kamerverhuurbe drijf exploiteert. Op 1 Decem ber 1977 dèelde zij Ton Ver hoef, één van de bewoners, mee dat zij de huur van zijn kamer opzegde. Mèvrouw Schaart was van plan het huis te gaan verbouwen. In dezelf de maand spanden vier bewo ners bij de Haagse Arronisse- mentsrechtbank een kort ge ding tegen eigenaars aan om dat de verwarming niet werk te. Het kort geding wonnen zij en de verwarming werd inder daad aangesloten. Ton Ver hoef: „Ik heb de afgelopen we ken vastgelegd hoe hoog de temperatuur op mijn kamer was. Gemiddeld bleek die on geveer 13 graden te zijn. Ik heb zelf maar een kacheltje neer gezet." De huuropzegging kwam ver der niet meer ter sprake, wel de huurprijs. Ton Verhoef: „ik betaalde voor mijn kamer 150 gulden. Mevrouw Schaart wil de de huur echter optrekken tot 225 gulden. Ik heb de huuradviescommissie inge schakeld die vaststelde dat de huur van de kamer maximaal 131 gulden mocht bedragen. Ik ben toen 150 gulden blijven betalen. Inmiddels heb ik één huurverhoging afgewezen en de andere aanvaard zodat ik nu 160 gulden moet betalen. Voor een kamer als deze is dat nog veel te veel." Spanning Door al deze spanning in het huis wordt de situatie langza merhand onhoudbaar. Bijna dagelijks zijn er ruzies met de eigenaresse die ook een kamer in het pand bewoond. Een aantal bewoners hebben het pand reeds verlaten en zijn el ders gaan wonen, de mensen die er nog zitten zijn zo langza merhand ten einde raad. Mari ke Lancel, studente psycholo gie, woont nog niet zo lang in het huis maar heeft er al ge noeg mee gemaakt. „Op een gegeven moment stonden er een aantal kamers leeg. De ka mers werden toen verhuurd aan Marrokanen. Er woonden toen wel zo'n 20 Marrokanen in het huis, soms met z'n drieën op één kamer. We had den helemaal geen contact met die mensen maar we moesten wel met z'n allen dezelfde wc en dezelfde douche gebruiken. Nadat we de politie gebeld hebben zijn de Marrokanen op de vlucht geslagen. We hebben echter de indruk dat ze lang zamerhand weer terugkomen. We weten nauwelijks meer wie er hier allemaal woont. Naast de sfeer zijn ook de woonomstandigheden in het huis verre van ideaal. De eige naresse is beneden al aan de verbouwing begonnen wat tot gevolg heeft dat de muren bo ven scheuren. De verwarming valt regelmatig uit en de mees te kamers zijn ontzettend vochtig. De douche en de wc worden één maal in de drie maanden schoongemaakt. Doordat iedere bewoner er ge bruik van moet maken zijn ze zo smerig dat ze niet meer schoon te krijgen zijn. „Als we gedoucht hebben krijgen we uitslag op ons lichaam aldus een bewoner. „De gemeente heeft het huis terecht onbe woonbaar verklaard." Toch gebeurt er niets. De huis eigenaar wil de bewoners er het liefste uit hebben om het hele huis te verbouwen. De bewoners zelf zouden ook graag willen verhuizen maar kunnen geen andere woon ruimte vinden. De gemeente maakt zich zorgen over de brandveiligheid van het pand en verklaard het huis onbe woonbaar. „In het verleden kregen we toezeggingen dat we op de steun van de ge meente konden rekenen bij het zoeken naar een alterna tief. De ambtenaren hebben dat meermalen toegezegd. Het lijkt er op dat de politieke wil ontbreekt om deze situatie aan te pakken. De gemeente laat alles voor wat het is. Zelfs als er kamers leeg komen laat ze toe dat er nieuwe mensen gaan wonen. Dat is toch geen be leid", aldus Ton Verhoef. Een andere huurder, Ewoud van Hoogdalem, voegt daaraan toe: „in het verleden is er wel eens iemand een een flat geholpen. Een telefoontje van de ge meente was toen genoeg. Voor ons wil de gemeente dat blijk baar niet doen. Brieven van de temeente naar de Stichting tudentenhuisvesting, de Stichting Werkende Jongeren en de Stichting Buitenlandse Wernemers met de vraag te bemiddelen voor vervangende woonruimte, hebben niets ge holpen. Advertenties in de plaatselijke bladen ook niet. We kunnen eigenlijk niets meer doen." Ombudsman Het huis aan de Warmonder weg 24 kwam in de laatste gemeenteraadsvergadering aan de orde. De socialist Kohlbeck vroeg toen de aan dacht van het college voor deze zaak omdat het naar zijn zeggen „de woningnood nog eens onderstreept". Wet houder Blom kon toen mededelen dat het de ge meente wel bezig houdt. De bewoners van het huis gelo ven er echter niet meer in. „We hebben elke legaal mid del gebruikt. We denken er nu over om maar eens ande re middelen toe te passen. Wij willen bijvoorbeeld een beroep doen op de Stichting Ombudsman. Misschien dat die wat verandering in de si tuatie kan brengen." GERT VISSER WARMOND De rui ten van het Warmondse gemeentehuis, politiebu reau en twee woningen van politie-wachtmees- ters aan de Kloosterwei en Van Beverninkstraat zijn in de vroege zater dagmorgenuren ingegoo id door nog onbekende daders. De Warmondse rijkspolitie denkt dat het gaat om represaiUes tegen recent politieop treden. Om precies te zijn; in de oude jaarsnacht toen de politie slaags raakte met jongeren die een poging tot brandstichting ondernamen in het Warmond se dorpscentrum. Ook in het nabijgelegen Sassenheim vie len tijdens de jaarwisseling klappen tijdens de jaarwisse ling. Ook hier was de War mondse politie en jeugd van de partij. VOORSCHOTEN De stichting Wereldwinkel Voorschoten heeft een nota uitgebracht, waarin gesteld wordt dat het niet zo roosk leurig is met de toekomst van de huisvesting van de wereldwinkel. Daarnaast geeft de nota een overzicht van de diverse werkzaamhe den, die tot verdj-iet van de werkers in de stichting waarschijnlijk niet erg be kend zijn bij het grote pu bliek. Negen jaar geleden werd de wereldwinkel Voorschoten op gericht en kreeg als huisves ting de oude winkel in het Baljuwhuis. Met het zicht op de komende restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis raakt de wereldwinkel de ves tiging kwijt. Hoewel de ge meenteraad toegezegd heeft dat getracht zal worden mee te werken aan vervangende ruimte, is tot op dit moment nog geen resultaat geboekt. Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft behalve het Ambachts- en Baljuwhuis geen eigendommen in het centrum en de wereldwinkel wil alleen een nieuwe vestiging in dat centrum. Volgens wethouder Eveleens zou het beschikbaar stellen van een caravan wel een oplossing kunnen zijn, rest dan nog de vraag waar die ca ravan geplaatst zou moeten worden. Het raadslid me vrouw Eichhorn wil zelfs nog verder gaan en eventueel een afspraak maken dat in het nieuwe Ambachts- en Baljuw huis ook ruimte gemaakt wordt voor de wereldwinkel. De wereldwinkel zégt in de nota inmiddels bewezen te hebben een centrum te zijn voor sociale en culturele vor ming van Voorschotenaren met betrekking tot de vormge ving van mondiale verant woordelijkheid. Het is voortge komen uit burgerinitiatief. De commissie Justitia et Pax Nederland heeft inmiddels de gemeenteraad ook gevraagd de wereldwinkel aan goede huis vesting te helpen. De brief on dertekend door mevrouw Klompé is door de gemeente raad met kennisgeving aange nomen en daarbij werd ge schreven dat de gehele Voor- schotense gemeenteraad meent dat de wereldwinkel enige steun verdient bij het zoeken naar huisvesting. Inmiddels hebben zeshonderdvijftig bur gers en veertien Voorschoten- se organisaties een oproep on dertekend welke nogmaals een beroep doet op de Voorscho- tense gemeenteraad om spoed achter de nieuwe huisvesting te zetten. Tijdens de eerste grote bijeen komst in het nieuwe jaar wa ren zaterdag vele raadsleden aanwezig. Met hun aanwezig heid gaven zij blijk van waar dering voor het werk van het groepje mensen, dat op de bres staat voor de Derde Wereld. LEIDEN - Een in meerdere opzichten bijzonder concert vond zaterdagavond plaats in de Lokhorstkerk. Bijzon der wegens de muziek die werd uitgevoerd en die men niet vaak kan horen, uit de 14e en 15e eeuw en wel door het gezelschap Flos Florum. Dat heeft zich gespeciali seerd op het uitvoeren van muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance met getrou we copieën van instrumen ten uit die tijd. Zo kon men naast een luit, viola da gam ba en trombone minder be kende instrumenten beluis teren als een pommer, porta tief orgeltje, kromhoorn, dulciaan en rijspijp. Naast geestelijke muziek, bijv. een Marialied, bestond het programma uit wereldlijke lie- deren, die het carnaval, het drinken of de maatschappelij ke actualiteit betroffen. Wat de avond veel sfeer gaf, was de toelichting die op de mu ziek en de teksten werd gege ven en op de tijd waarin die ontstonden. Zo kreeg men op levendige wijze een goed beeld van de betekenis en het doel van de werken. De activiteit van de leden was veelzijdig. Elk was op ver schillende instrumenten vol komen thuis en tot slot bleek in een komische toegift de goede zangvoordracht van het ele ensemble. Solistisch werkten mee de tenor Sjabbe van Silfhout en de mezzoso- traan Geertje Kuijpers, die iederen van o.a. Landini en Dufay brachten. Beide stem men muntten uit in expressie ve volheid en een levendige voordracht, één keer gecom- Êleteerd met een toneelstukje. Ie instrumenten kwamen so listisch en in allerlei combina ties voor. De gave en deskundige uitvoe ring en de vele informatie brachten allereerst een boeien de avond tot stand. In zijn doel, meer belangstelling voor oude muziek te wekken, is Flos Florum meer dan ge slaagd. DIRK VOOREN. delijke overhevelini luktie van -vloerplaten van Lei< Spancon- t vloerplaten w uit Leiderdon LEIDERDORP - Tusj tonson BV (100 proci lang van DSM in Sq Verenigde Bedrijven is principe-overeet ming bereikt over de "elijr irodi rplat Son. Geleidelijk zal Atlas oi op de produktie van v gende vloerelementen, zamenlijke verkoopmaai pij Spancon wordt ei pet-deelneming van Be| Met de overdracht van <f viteiten zijn volgens ,geen ontslagen gemoeid De bonden zijn ingeli^ zullen zich niet tegen d« sactie verzetten. VoorK betekent het op korte een versterking van de;.] ciele positie. L r Tien jaar 'Jevf in de Zilk DE ZILK Het joif koor van de Zilker Ife Hartparochie heeft zat{( avond het tweede lu gevierd met een special gerenviering. Voor d£ ring was een keus gef> uit werken die het k< afgelopen tien jaar i kerk heeft gezongen. Het koor heeft 35 leden j 16 en 30 jaar en staat leiding van dirigent H- Mense en organist Heqn Berkel. Herman Mense 1 5 jaar geleden Ed Pompt bracht een combinati stand met het jongenl van Volgenenzang. 'Jef de naam van het jon) koor, als afkorting van* voor allen". TUSSEN ZOETERWOUDSE SCHOOL EN TEHUIS j lo ZOETERWOUDE In een katechese- programma over relaties zullen een aantal kinderen van de Aloysiusschool en enkele pupillen van huize „De Wei- Crt" morgenmiddag op de radio te en zijn. Al jaren heeft de Aloysius school een bijzondere band met de Wei- poort. De contacten met de school en het internaat voor geestelijk-gehandi capten bestaan bijvoorbeeld uit een ge zamenlijke viering van het carnaval, bezoeken aan de disco, het helpen met het opknappen van de tuin en meedoen aan sportmiddagen. Verleden jaar zo mer mondden deze contacten uit in een gezamenlijke vakantie van zes kinde ren van de lagere school en vier pupil len uit de Weipoort. Voor de KRO-schoolradio was dit aanlei ding om school en tehuis uit te nodigen voor het maken van een programma, waarbij gesproken wordt over vriend schap en verbondenheid en natuurlijk vooral ook over het kamp op Terschelling. „Uit de band tussen Aloysius en Weipoort blijkt dat contacten tussen normale men sen doorgaans niet zo moeilijk zijn, maar dat contacten tussen gewone mensen en mensen die anders zijn, zoals bijvoorbeeld geestelijk gehandicapten, meestal veel moeilijker verlopen; Je moet daar iets voor doen en dan merk je, dat het heel fijn is om zo'n relatie te hebben en te on derhouden". Zo vat schoolhoofd Joop Vink, de grote stimulator achter de inte gratie van zijn school en de Weipoort, het thema van de radiouitzending samen. Overigens waren de programmamakers van de KRO bijzonder enthousiast over het verloop van het gesprek tijdens de op names van het programma. „Meestal wordt er een Amsterdamse school*1 zen om aan een schoolradioprogr?* mee te werken en kennelijk was me)" baasd dat ook kinderen in een klèïfe meente als Zoeterwoude mondig zijn om een radioprogramma te vi i aldus het schoolhoofd. Verder weefa te melden dat er momenteel hard ib plannen voor een kamp van Aloys 1 Weipoort in Groenlo wordt gewerl(ei grootste probleem is de financiering goede moed dat ook dit wel weer oji11 wordt, blijven school en de Weipoorfu werken aan de integratie. Vooral rP- het nieuwe complex van de stichtin miva (waartoe ook de Weipoort bajn in de Zwetpolder erg hard gewerkt1 en de geestelijk minder-validen du_ nenkort in de dorpskern zullen v. De radiouitzending duurt morgen twee uur tot kwart over twee. ALPHEN AAN DEN RIJ N/UITHOORN - Sigma Coa tings, onderdeel van het Bel gische Petrofina-concern gaat haar produktie centra liseren in Uithoorn ten kos te van de huidige produktie- plaatsen in Zaandam, Am sterdam en Alphen aan de Rijn. Hierdoor zal de werk gelegenheid bij het bedrijf met ten minste 50 arbeids plaatsen verminderen. Aangezien Sigma nu reeds 50 vacatures in haar produktiebe- drijven heeft, zal volgens het bedrijf de werkgelegenheid voor het bestaande personeel volledig worden gegarandeerd. Overplaatsingen van Zaandam naar Amsterdam en Uithoorn zullen plaatsvinden. Dit voornemen is een deel van een oud centralisatieplan, waarmee in totaal 70 miljoen gulden was gemoeid. De ge deeltelijke uitvoering van het plan, dat twee tot drie jaar zal vergen, behelst de bouw van een fabriek in Uithoorn met een capaciteit van 12.000 ton. Deze nieuwe fabriek samen met andere bestaande fabrie ken zal de produktie van dc huidige fabriek in Zaandam volledig overnemen, die dan gesloten zal worden. Hiermee is een investering van 20 mil joen begroot. Uitvoering van de vindt plaats in nauw met de onderneminl vakbonden en de ge§ Uithoorn. Daar de ovJ sing van de centrale a<| tratie van Zaandam prf een feit is, betekent I voorgenomen produky schuiving, dat Sigma ZaL verlaat, waar het sincr gevestigd was. Werkgroep voor nieuwe regeling Streek- muziekschool ALPHEN AAN DEN RIJN Het algemeen bestuur van de Streekmuziekschool in Alphen aan den Rijn heeft besloten om een werk groep te formeren, met als taak het samenstellen van een concept-nota voor een nieuwe gemeenschappelijke regeling. Binnenkort ont vangen de deelnemende ge meenten in de Streekmu ziekschool een voorstel hier over. Het is de bedoeling dat van ie dere gemeente een vertegen woordiger plaats neemt in de werkgroep. De Alphense wet houder Donker die eveneens voorzitter is van het algemeen bestuur van de muziekschool zal als voorzitter van de te vormen werkgroep fungeren. Voor de gemeente Alphen komt er dan een een 'extra' vertegenwoordiger in de wer- groep bij. OUDE WETERING In de apotheek die de gemeente Alkemade al bijna een maand heeft, namen veel belangstellenden zaterdag een kijkje tijdens een speciaal hiervoor ge organiseerd 'open huis'. Overweldigende be langstelling, ondanks of juist door het feit dat de komst van de apotheek van mevrouw Vink-Stephan aan de Oude Weteringse Veer- straat zoveel stof heeft doen opwaaien in het anders zo gemoedelijke Alkemade. Een aantal Alkemadese huisartsen heeft name lijk aangekondigd de vertrouwde huisapotheek niet zonder slag of stoot te zullen overdoen aan de centrale apotheek in Oude Wetering. Veel afnemers van geneesmiddelen maken zich zor gen over de afstand die vanuit de verschillende kerkdorpen naar de apotheek moet worden af gelegd. Mevrouw Vink-Stephan kon haar be zoekers zaterdag evenwel mededelen dat medi- ca cijnen gratis worden thuisbezorgd bij pa|re die ver van de apotheek wonen. iw Tijdens het open huis konden inwoners kemade ongestoord een kijkje nemen }tr keuken van de apotheek. Zo was er veelLi in de ruimte waar medicijnen worden He Er werd gedemonstreerd hoe pillen wor£_ draaid, tubes met zalf worden gevuld en| les en zetpillen worden* klaargemaakt. J -i speciaal laboratorium worden grondstof j de juiste samenstelling gecontroleerd. Eel expositie gaf informatie over het werkf het afgeven van een recept en het ont' van de bedoelde mediciinen. Een dia-seri delde oyer het gebruik van geneesmij terwijl apothekeres mevrouw Vink el drie assistentes tekst en uitleg gaven. Tot^f werkt de apotheek samen met de praise van dokter Saeys in Oude Wetering en Iter sartsenechtpaar Beekhuis-Van Dijk in |v< tering. k li al lli*

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4