„Boycot treft Amerikanen meer dan onze ploeg" „Ik moet truc uithalen op de 500 meter Twee records bij gedevalueerde zwemontmoeting[ SPORTTRIBUNE EK dames weer op agenda? Sponsor voor schaatsploeg TRAIN DOOR LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1980 PAGINA BREMEN Bij een boycot verliezen de Olympische Speler, veel, maar de Amerikaanse zwemploeg veel meer. We hebben al aan zo veel dreigingen het hoofd geboden, dat ik geloof dat de Spelen heus wel door zullen gaan. Degenen die niet ko men, schaden zichzelf het meest". Aan het woord is dr. Timur Absaljamov, hoofd van het wetenschappelijk zweminstituut in Moskou. Hij is enkele dagen voor de deportatie van Andrej Sa- charov met een deel van de Russische Olympische zwemse- lectie naar West-Duitsland gekomen en is één van de zeldza me praktijkmensen die zonder hulp van een tolk in staat en gemachtigd is een voorzichtig - oordeel over de internationale situatie uit te spreken. „Ik heb genoeg gereisd om te weten hoe hard er jarenlang is ge traind voor die ene wedstrijd. Het zou doodzonde zijn als al die moeite voor niets is geweest. Vooral voor de zwemmers en zwemsters moet dat een nauwelijks te verteren zaak zijn. Ze heb ben over het algemeen gesproken maar een keer in hun carrière de kans om het te maken. Anders dan de atleten, die vaak twee of drie Olympische Spelen meemaken". Absaljamov geldt als een man met gezag. Hij ondervond - terwijl hij nota bene de eerste verantwoordelijke was - geen nadeel van de affaire bij het wereldkampioenschap van twee jaar geleden in West-Berlijn, toen Viktor Koetsnetzov als eerste zwemmer ter wereld betrapt werd op anabole-doping. „Daar is een procedure fout gemaakt", houdt Absaljamov het op. „Voor ons is Koetsnet zov onschuldig en geldt hij nog steeds als bronzen medaillewin naar". De internationale zwemfederatie heeft tegen dat stand punt nooit aktie ondernomen. Koetsnetzov is nooit geschorst ge weest en heeft zijn medaille behouden. „Men hoeft maar met een oogopslag naar het slanke postuur van onze zwemmers te kijken om te weten dat daar geen anabole steroiden aan te pas zijn ge komen". zo meent Absaljamov deze voor de Sovjet-Unie zo pijn lijk zaak af te kunnen doen. De gebrilde 38-jarige wetenschapsman, die in Moskou aan het hoofd staat van een vijftiental doktoren, fysiologen, ingenieurs op het gebied van de hydrologie en psychologen, die zich uitsluitend met de ontwikkeling van de zwemsport bezighouden, doet met zijn ploeg achtereenvolgens Bremen, Amersfoort en Parijs aan. Waar de internationale concurrentie elkaar zoveel mogelijk ontloopt, hebben de Russen - lang voordat de kwestie Afgha nistan begon te spelen - besloten zichzelf in de aanloopperio de naar de spelen nadrukkelijk te manifesteren. „Een poging om hun minderwaardigheidscomplex kwijt te ra ken", aldus de Westduitse chef-trainer Niels Bouws, die dat weer van zijn Russische collega Waizekowski heeft vernomen. „In de directe duels met de Amerikanen ontbrak het de Russen aan durf. Vooral bij de wereldkampioenschappen van 1978 in West- Berlijn maakte Waizekowski zich daar erg boos over", aldus Bouws. Toen Tracy Caulkins, die daar vijf titels won en drie we reldrecords brak, zich een keer vergiste en net niet hard genoeg zwom om ook nog de finale van de 200 meter schoolslag te be reiken, trommelde Waizekowski de hele Russische ploeg op om met eigen ogen de tranenvloed van het Amerikaanse meisje te aanschouwen. Dat minderwaardigheidscomplex dateert van de Olympische Spelen van Montreal, toen alleen de Brit David Wilkie een totale hegemonie van het Amerikaanse herenzwemmen in de weg stond. En zelfs Wilkie gold toen als halve Amerikaan omdat hij zich in Florida had voorbereid. Sindsdien heeft de Sovjet-Unie de Amerikaanse trainingsmethode overgenomen. Meer speciaal die van kilometervreter Mike Schubert. De wetenschappelijk fijn uit gebalanceerde Oostduitse trainingsmethoden bleven voor de Russen net zo ontoegankelijk als voor de trainers uit het Westen. De Russen hebben het jaar ingedeeld in drie perioden van zo'n drie en een halve maand in het midden waarvan de duurtraining een of twee dagen wordt opgevoerd tot zo'n 30 kilometer per dag voor de lange afstandzwemmers. Een ongehoorde training sbelasting, die internationaal nogal opzien baart, omdat het alge mene streven eerder omgekeerd is: namelijk meer kwaliteit en minder tijd. Wie daar niet van opkijkt is George Sieverding, trainer van het Haarlemse Njord '59, die op eigen initiatief met een ploegje naar Bremen is gekomen. Hij lag tijdens de kerstvakantie met zijn trai ningsgroep van twaalf jongens en meisjes in de leeftijd van 11 tot 17 jaar bij een trainingskamp van tien dagen in het 50-meterbad van Brugge dagelijks zo'n zeven tot negen uur in het water. Een van de eerste resultaten was een geweldig toegenomen eetlust. Vervolgens een vermoeidheid die het eten vrijwel onmogelijk maakte en tenslotte ontvellingen aan handen en voeten, waar voor alle apotheken in Brugge en omstreken werden geplunderd. .Sieverding schat het aantal hechtpleisters dat hij heeft geplakt op 1700. Zijn zwemsters toonden in Bremen nog de gevolgen van die massale blaarvorming en gingen allerminst snel door het water. Men mag het uitgesloten achten dat de Russen hun toevlucht hebben genomen tot soortgelijke dubieuze experimenten. Van hen is bekend dat zij zich op grote hoogte hebben voorbereid: tijdens een zestiendaags trainingskamp op 2000 meter in de Armeense plaats Zagkadzor in de Kaukasus en wat de school? slagselectie betreft in het Franse Font Romeu. Daar is hard getraind, wat nu volgt is de selectie op mentaliteit en het vermogen tot herstel. Dat gebeurt tijdens de drieweekse trip door West-Europa. Althans voor de grootste Olympische kanshebbers als de wereldkampioen op de 400 en 1500 meter vrije slag Salnikov, vlinderslagzwemmer Persenko, wisselslagz wemmer Sidorenko en rugslagzwemmer Kusnezov. Een bloedse rieuze aangelegenheid die veel valse starts tot gevolg heeft. De sprinters keerden na Bremen naar de Sovjet-Unie terug omdat de Russen er niets voor voelen zwemmers voor eigen rekening mee te nemen naar Amersfoort. Dat alles ter voorbereiding op het Olympische treffen met de Verenigde Staten, waarvan Absal jamov zegt: „Eerlijk gezegd geloof ik dat wij een dergelijk duel tegen de Amerikanen niet kunnen winnen. Die zijn in de breedte veel beter, maar misschien zouden we hier en daar een succesje kunnen behalen". ASSEN De kans bestaat dat de strijd om de Europese schaatstitel voor dames nieuw leven wordt ingeblazen. Het bestuur van de KNSB heeft van de zijde van de Koninklijke Thialf IJsvereniging het aanbod ontvangen om vier jaren ach tereen, met ingang van 1981, dit toernooi in Heerenveen te houden. „Wij moeten ons hier over nog beraden", aldus bondsvoorzitter Van Laer. „Als we het voorstel overnemen zul len we de komende zomer de internationale schaatsunie van dit plan op de hoogte bren gen". ASSEN Het bestuur van de KNSB is met de firma Bioform Ne derland b.v. een sponsor-overeenkomst aangegaan voor de he- renploeg van Jong Oranje. Het contract loopt tot 1 maart a.s., maar zal stilzwijgend worden verlengd tot en met het volgende seizoen. Het sponsorbedrag beloopt tot 1 maart 10.000 gulden, waarbij een volledige schaatsuitrusting voor de leden van Jong Oranje buiten beschouwing is gelaten. Russisch zwemcoach: BREMEN De recordregen die vroeger zo kenmerkend was voor het zwemgala in Bremen, lijkt voltooid verle den tijd. Enerzijds omdat re cords gevestigd in het wel gezellige maar piepkleine 25-meter bad internationaal niet gelden, maar ook omdat midden in de trainingsop- bouw supersnelle tijden niet verwacht mogen worden. Natuurlijk waren er wel een paar uitschieters. De" slanke Rus Wladimir Salnikov gleed met een minimum aan bewe ging maar wel uiterst efficiënt naar 14.52.06 op de 1500 me ter, maar dat is nog altijd vier seconden boven de beste sei- zoentijd. Ook op de 400 meter bleef Salnikov, wereldkampi oen en wereldrecordhouder op deze afstand, met een accep tabele 3.50.24 van een echte toptijd verwijderd. Uitstekend daarentegen was wel de 2.00.89 op de 200 vlinderslag van zijn landgenoot Fesenko. Knap was ook de overwinning die de ranke Westduitse Karin Seick (1.00.83) op de honderd meter vlinderslag behaalde, maar het is tekenend voor de zwakte van het veld dat de in ternationaal totaal onbekende Nederlandse Mary Anema met 1.06.22 de derde plaats kon opeisen. Er werden door de Neder landse ploeg twee nationale records verbeterd. Vrijdag stelde Annelie8 Maas haar ei gen record op de 800 meter scherper en ze bracht het tot 8.38.12. Daags daarop ging de 400 meter - haar favoriete af stand - veel minder. De Wa- geningse, die de laatste maanden in West-Duitsland traint, ging moeizaam door het water en tikte pas na 4.13 (Van onze verslaggever) BREMEN Het al dan niet afkondigen van een boycot van de Olympische Spelen in Moskou dreigt een verlammende invloed te hebben op de dadendrang van menig sporter. Daarom heeft de overkoepelende Westduitse sportfederatie een dringende op roep doen uitgaan aan alle Olympische kandidaten met als mot to: „Train door zoals je gewend bent. Er is nog niets beslist. Voorkom in ieder geval een achterstand in je trainingsschema". aan en dat terwijl zij op een 50 meterbaan al tot 4.09 is ge komen. Op de 200 meter vrije slag werd Annelies Maas (2.02.25) verslagen door de Westduitse Marion Aizpors (2.00.95). Het Njord-meisje Ria Willemsen, dat een wintersportvakantie had verkozen boven een ui terst zwaar trainingskamp in Brugge, kwam desondanks - of misschien daardoor - tot een nationaal aspirantenrecord op de 200 meter in 2.38.68. Op de 100 meter schoolslag hield zij bovendien de grote favoriete Maritza van der Linden aardig bij (1.12.65) ook al was het verschil aan het eind t( drie seconden. Marii overigens af van de 20f schoolslag en dat opetgi' licht perspectieven voo(_ tige Willemsen. Voor het overige viel en Nederlandse kamp nai gode prestaties te l Anja Grote Punt (200l vrij en Aalt Eggink (10(1 rug) verbeterden hun pi lijke records maar dani de achterstand op de landse concurrentie lijk. FRANS VAN DER I Ria Visser na bronzen medaille: Ria Visser in actie tijdens net toernooi aat naar een derde piaats opleverde. ASSEN Ria Visser heeft in Assen met haar tweede bronzen plak tijdens de strijd om de wereldtitels voor junioren niet kunnen verhul len, dat het met de nationale schaatshoop droevig is gesteld. Alie Boorsma kon met haar dertiende plaats bij lange na niet in de scha duw staan van Ria Visser. Bij de jongens bleek Fred van Wiltenburg als tiende de minst slechte van de kleurloze Nederlandse ploeg. Hein Vergeer werd twaalfde en Fred Rijnders kon zich, net als vorig jaar in Grenoble, niet eens bij de beste zestien plaatsen. De titels kwamen in Scandinavië terecht. De Noorse Björg Eva Jensen wist zich, na twee jaar twee de te zijn geworden, eindelijk bevrijd van de Amerikaanse Beth Heiden, die zich in overleg met haar trainster Diane Holum volledig wilde concentreren op de winterspelen in Lake Pla cid. De bijna 20-jarige Jensen won twee af standen, de 1000 meter en de 1500 meter. Haar voorsprong op de pas 15-jarige Ameri kaanse Sarah Doctor was ruim anderhalve punt. Gustafson reed nog opvallender. De Zweed, die vorig jaar zomer enkele maanden in de Verenig de Staten trainde en logeerde bij de familie Docter, kon zich zelfs een gruwelijke misslag op de 500 meter veroorloven en zegevierde op de overige drie afstanden. Op de drie en vijf kilo meter vestigde Gustafson met respectievelijk 4.15.71 en 7.18.51 wereldrecords voor junioren. Voorts was zijn winnende tijd op de 1500 meter, 2.01.59, van uitzonderlijk goed gehalte. Num mer twee, de Rus Berezin, moest bijna drie se conden aan de Zweed prijsgeven. De Ameri kaan Kressler bezette op eerbiedige afstand van Gustafson de tweede plaats in het eindklas sement, een treetje hoger dan een jaar geleden. Berezin promoveerde vergeleken met Grenoble van de vijfde naar de derde positie. Het scheelde overigens bijzonder weinig of Ria Visser zou ook naast het brons hebben gegre pen. Op de 1500 meter mocht de 18-jarige rijd ster uit Oud-Beijerland starter Jan van Gerner dankbaar zijn, dat zij bij een derde valse start niet werd teruggeschoten. Duidelijk was te zien dat Ria Visser opnieuw voor het schot in bewe ging was gekomen. „Ik moet toegeven, dat ik niet over geluk te klagen had", zei Ria Visser la ter. „Ik had er niets tegenin kunnen brengen als ik gediskwalificeerd was". Zoals zo vaak maakte de spontane Ria Visser er al gauw grapjes over: „Het geluk was met de domme, zullen we maar zeggen". Valse start Ook op de drie kilometer van gisteren, in een directe rit tegen Jensen, veroorzaakte Ria Vis ser twee keer een valse start. „Ik was al te veel met mijn gedachten bij de eerste bocht", zei zij. „Daarom vergat ik stil te staan. Stom natuurlijk van mijzelf. Zoiets kan gewoon niet". Toen Ria Visser aan haar slotrace begon, stond zij vierde in het tussenklassement, achter Jen sen, Sarah Docter en de Russin Koltsova. De Zuidhollandse had toen de zilveren medaille nog binnen bereik. „Ik had zelf ook wel gedacht, dat ik nog een kans had", zei zij na afloop. „Ik heb me helemaal leeggereden en mijn tijd was echt niet zo slecht. De anderen gingen echter ook erg snel. Ik denk dat ik voor de toekomst beter eens een truc kan verzinnen om mijn tijd op de 500 meter te verbeteren". Ria Visser werd nu vierde op de drie kilometer, maar smaakte ten minste het genoegen Koltsova ver achter zich te houden en zodoende toch als derde op het ere podium te komen. Ria Visser richt nu de blik op Lake Placid: „Daar zien we wel verder. IR ben daar in ieder geval bevrijd van de druk op de 500 en 1000 meter goed te moeten presteren. Voor mijzelf heb ik eigenlijk nog geen keuze ge maakt tussen de 1500 eri de drie kilometer, le dereen praat me altijd maar aan dat de 3000 meter me het beste ligt, maar daar ben ik het zelf nog niet zo direct mee eens". Weinig eer Voor de Nederlandse jongens viel in Assen weinig eer te behalen. Op de sprint verspeel de Fred van Wiltenburg zijn kansen op een re delijke eindklassering, door met een Ie grote braam op de schaats slechts 35e te den in 42.80 seconden. Hij herstelde zich redelijk, vooral op de langere afstanden: de op de 3000 meter en zevende op d kilometer. Hein Vergeer kwam eigenlijk op elke afiC veel te kort. De rijder uit Haastrecht heeff overigens voorgenomen komende zomer, f in dienst moet, veel meer trainingsarbeid tr richten. „Daar sta ik volkomen achter", fs trainer Henk Boer. „Ik heb dit seizoen dre malen kunnen konstateren, dat de concur!1 intensiever bezig is. In Inzeil bijvoorbeeld zf de Amerikanen helemaal geen nieuwe dr° doen, maar ze gingen wel voortdurend ked< door. En de 15-jarige Sarah Docter werd ds geen moment gespaard. Ik geloof dat we i— derland te voorzichtig met de jeugd omf" gen". De bedoeling is dan ook dat de leden van Oranje voor het volgende seizoen bedu - meer aan krachttraining gaan doen. Tot teleurstelling van Boer, wist Rijnders zich voor de vijf kilometer te plaatsen. „Hij is e lijk mijn beste man", aldus de leraar lichai ke opvoeding. „Hij reed echter veel te krampt. Ik denk dat hij onder een soort langst gebukt ging. Jammer, want met drie bij de beste zestien zou ik nog redelijk tevr geweest zijn". T Haitske Valentijn op weg naar haar Nederlandse record. Egbert van 't Oever, de bondscoach van de all-rounders, lijkt de toekomst ondanks de se van het Nederlandse schaatsen niet al te somber in te ^ien. DAVOS De verwachte jacht op vliegtickets op de wonder haan van Davos is afgelopen weekeinde voor vele rijders en rijdsters op een misluk king uitgedraaid. Slecht weer (wind en zacht ijs) en het voortijdige vertrek van een groot deel van de Amerikaan se schaatsploeg waren mede debet aan de magere verrich tingen op de hooglandbaan in de Zwitserse Alpen. Slechts Haitske Valentijn, die twee Nederlandse records ver beterde, Bert de Jong en Lieu- we de Boer haalden prestaties die van internationaal niveau waren. Haitske Valentijn reed zater dag een nationaal record op de 500 meter. Zij noteerde een tijd van 42.42 seconden. Het record stond met 42.51 secon den reeds op haar naam. Op de 1000 meter werd de Friezin tweede in 1.28,53. Winnares werd de Canadese Cathy Vogt met 1.28,22. Bij de herensprin ters won Lieuwe de Boer de 500 meter in 38.47 seconden. Op de 500 meter voor all-roun ders werd wereldkampioen Eric Heiden verslagen. De Oostduitser Dietl triomfeerde in 38.99. Voor Heiden werd een tijd van 39.07 afgedrukt. Haitske Valentijn vestigde ook een record sprintvierkamp. Zij verzameldeeen totaal van 174.605 punten. Het record stond met 175.735 punten op naam van Sijtje van der Lende die dit bij elkaar reed op 17 en 18 februari van het vorig jaar in Inzeil. Haitske noteerde op de tweede dag op de 500 me ter 43.88 seconden en op de 1000 meter 1.28,04. Hoewel het NOC zijn fiat nog moet geven is het vrijw dat het achttal dat ir door de KNSB is aan< de reis naar de Vereni< ten zal maken. Dat zijn ser, Haitske Valentijn Borckink, Hilbert v; Duim, Piet Kleine, lep Bert de Jong en Lie Boer.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20