Nieuwehoojïvoor gijzelaars door verkiezing Bani-Sadr Paus zou bereid zijn naar Moskou te gaan Kanaaltunnel vrijwel zeker Ni Olie strandt bij Cadzand KNMV geen problemen metde Russen Jan Reker moet „rijpen" Karol Dobias naar Feyenoord? Van Wanen en Telstar uiteen KNSB wil toch grotere afvaardiging Bowa/nt Maandag 28 januari 1980, 70e jaargang no. 21565 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND „c. kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur- jacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes f4,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18, il 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. hoofdredacteur: J. J. Hallewas ,00 tot 19.00 uur) Abonnementen: Rondje theater Op Ned. I om 22.30 uur „Rondje theater" en om 19.25 uur de filmquiz „Voor een briefkaart op de eerste rang". Om 20.15 uur „Sword of Justi ce". Op Ned. II om 20.27 uur „Tele- Bingo" en om 21.30 uur „Een ruiter rijdt voorbij". Bewolking Enige tijd regen of natte sneeuw. Middagtemperaturen omstreeks 5 graden. s. Morgen zon: 8.25 - 17.17. Schev. hoogw.: 0.48 en 13.15. Laagw.: 8.54 en 21.30. pnenschade htploffing RECHT Bij 71,plosie afgelo- Iterdag op een liiityieterrein in icht is volgende [tie voor enkele pen guldens i aangericht. "Tilijke ongeluk- febben zich niet Haan. Een half [voren was het I personeelslid uis gegaan. Naar tak van de ont- die zich voor- f tectyleerbedrijf, hog gezocht. IN MOORDZAAK Recherche enquetteeert VW-eigenaars ROTTERDAM (ANP) Eige naars van een Volkswagen 1600 of 411 kunnen binnen kort een vragenformulier ver wachten van de Rotterdamse recherche. Die hoopt op deze manier iets meer te weten te komen over de vluchtwagen die werd gebruikt na de moord op de taxichauffeur Willem Spakenburg vorige week. Volgens de politie moet de wagen eigendom zijn van een van de moordenaars. Leren leven met kogel in keel Een jonge politieman in Oss moet sinds zondagmorgen vroeg voorlo pig leren leven met een kogel achter zijn strottenhoofd. De kogel drong in zijn hals tijdens een gijzelingsac tie, waarbij een 27jarige man een bejaard echtpaar onder schot hield. De man was woedend op het echt paar, omdat de dochter de vriend schap met hem had verbroken. Toen enkele politiemannen probeerden de deur open te breken schoot de man, waarbij een kogel door de hals van een van de politiemannen ging en achter diens strottenhoofd bleef ste ken. De schutter kon na anderhalf uur worden overmeesterd. VLISSINGEN De rijkpo- litie te water in Zeeland heeft zondag een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de mogelijke dader van de strandvervuiling bij Cad zand. Gisterochtend werd ontdekt dat het strand over een lengte van zes kilometer met afge werkte olie was bedekt. Vol gens de politie is het mogelijk dat de olie anderhalve week geloosd is en vervolgens door de noordelijke windrichting op het strand terechtgekomen. Time: garantie Carter aan Tito NEW YORK President Carter heeft aan president Tito van Joegoslavië op diens verzoek de garantie gegeven, dat de VS Joegoslavië na diens dood niet in de handen van het „Sovjetimperialisme" zal laten vallen, aldus het Amerikaanse tijdschrift Time. De juiste aard van Car ters toezegging is, volgens Time, niet bekend. De VS verkeert niet in een positie om troepen naar Joegoslavië te sturen, maar zou wel macht in de lucht en ter zee kunnen laten gelden. (Meer over Tito op pag. 7) Oudste man Europa (120) overleden LISSABON Europa's oudste man is overleden. Dit meldt het Portugese blad A Reconquista. Deze oudste man was de geiten hoeder Jose Nunes uit Sar- zedas in Midden-Portugal. Hij moet over de 120 jaar zijn geworden. Een andere geitenhoeder, Joao Azenha (100) heeft ge zegd: „Toen ik geiten begon te hoeden was ik zeven en Nunes was toen al een vol wassen man". Nunes kook te tot het laatst toe zijn ei gen potje en kon nog zon der bril lezen. Jukwensen jré van Duin |g zaterdagmiddag het lelpunt was op het lardagsfeest van de onze krant geadop- lie baby-gorilla in het nriienaarse Dierenpark, 8oi»én jaar geworden VIP jndré van Duin, is niet maal duidelijk. Maar deijfeit is dat de feestelij- jappening een overwel- Ind succes is gewor- Even na twee uur wa- (Eivele kinderen, hun ou- en enkele adoptie-ou- 5 van de Wassenaarse en in het Gorillahuis wt^engedromd om te zien Andrè van Duin een rt met welgeteld één intfdend kaarsje aan de ge benjamin aanbood. Sré van Duin had zich ^Jr die gelegenheid ge in de vermomming de heer De Bock, één zijn vele typetjes, verder pagina 9). Foto: Milan Konvalinka ,IRAN ONAFHANKELIJK VAN SUPERMACHTEN' TEHERAN Abolhassan Bani-Sadr, de huidige Iraan- se minister van economische zaken, wordt de eerste presi dent van de Islamitische Re publiek Iran. Volgens de laatste schattingen Ls onge veer 75 procent van het to taal aantal stemmen op hem uitgebracht. Als belangrijkt- se taak ziet de nieuwe Iraan- se president het herstel van de economie van zijn land en een totale onafhankelijk heid van de grootmachten in de wereld. De verkiezing van Bani-Sadr heeft de hoop op een spoedige vrijlating van de Amerikanen, die al bijna drie maanden in de Amerikaanse ambassade in Teheran worden vastgehou den, doen herleven. Hij moest in november vorig jaar aftre den als minister van buiten landse zaken, nadat hij had ge pleit voor een spoedige en vreedzame oplossing van de bezetting van de Amerikaanse ambassade. Hoewel hij giste ren verklaarde, dat de gijze ling pas tot een oplossing kan komen wanneer de VS zich niet meer met de Iraanse bin nenlandse aangelegenheden bemoeien, wordt van Bani- Sadr verwacht dat hij initiatie ven zal nemen die tot de vrij lating van de 50 Amerikanen kunnen leiden. Een gisteren gedane uitspraak, waarin hij een veroordeling uitsprak over het bestaan van twee machten, die van de officiële regering en van de studenten in de am bassade, wordt daarvoor als een eerste aanwijzing gezien. Onzeker blijft echter, in hoe verre Bani-Sadr zijn eigen be leid, onafhankelijk van de geestelijke leider Khomeiny, zal kunnen uitstippelen. Vol gens de islamitische grondwet heeft Khomeiny, wiens ge zondheidstoestand bevredi gend werd genoemd, vrijwel onbeperkte bevoegdheden. De nieuwe Iraanse president Bani-Sadr op een persconferentie, kort nadat zijn verkiezing definitief vast was komen te staan. LONDEN BIJNA AKKOORD (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het is nu zo goed als zeker, dat de Britse regering haar goedkeuring zal hech ten aan een ontwerp tot het boren van een en kelvoudige spoorwegtunnel onder het Kanaal. De kosten van die onderneming worden op 700 miljoen pond (drie miljard gulden) geschat Ze zijn aanmerkelijk lager dan deze van een dubbele KanaaltunneL Het bedrijfsleven en de Europese Gemeenschap zouden voor het nodige geld zorgen. Een royale Europese bijdra ge zou veel bezwaren van de regering-Thatcher tegen de omvang van de Britse EG-bijdrage uit de weg kunnen ruimen. De geplande spoorwegtunnel onder het Kanaal is een ge esteskind van de Britse en de Franse spoorwegen. Het zou in 1988 in gebruik genomen kunnen worden. Naast de ei genlijke treintunnel komt nog een aparte, maar veel smallere koker, bestemd voor de onderhoudsdiensten. Betrouwbare bronnen in Londen zeggen, dat de conserva tieve regering-Thatcher het nieuwe project al principieel goedgekeurd heeft, maar dat het nog even zal duren eer die beslissing openbaar gemaakt wordt. Hoewel de Franse popelen van ongeduld om het officiële startsein te geven, wachten ze wijselijk tot de Britten zich uitgesproken heb ben. Frankrijk was woedend toen de Britse regering in 1975 besloot het vorige Kanaaltunnelprojekt stop te zetten, om geld te sparen. Parijs zal dit keer alles in het werk stellen om een herhaling van dit incident te voorkomen. Door de spoorwegtunnel tussen Groót-Brittannië en Frankrijk zouden elk uur vijf treinen kunnen rijden met een maximum van 120 treinen per dag. De reis Londen- Parijs zou 4.30 uur duren; Londen-Brussel zou in 4.20 uur afgelegd worden. De Britse en Franse spoorwegen reke nen in het eerste jaar op 6 miljoen passagiers. JNNEL Britse regering gaat haar stemming geven voor het ven van een Kanaaltunnel. Fransen wachten rustig af net nu wèl doorgaat. 988 zouden er dan zo'n i treinen per dag onder het pnaal rijden. Een retourtje Dnden-Parijs zou dan 20 °nd kosten. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Paus Johannes Paulas II heeft volgens officiëuze Vaticaanse bron di plomatieke stappen ondernomen in verband met de huidige internationale spanningen. Hij zou boodschappen heb ben gestuurd aan Carter en Brezjnjev en zich bereid hebben verklaard naar Moskou te reizen voor een ontmoeting met Brezjnjev. Officiële bevestiging van dit bericht is niet-te verkrijgen, maar de bron waaruit het afkomstig is, kan als betrouwbaar worden beschouwd. In Vaticaanse krin gen wordt voorts herinnerd aan een soort gelijk initiatief van paus Johannes XXIII ten tijde van de crisis rond Cuba in 1962. Paus Johannes Paulus Leonid Brezjnjev De kans, dat door een of beide regerings leiders gebruik zal worden gemaakt van de pauselijke bemiddeling om tot ontspan ning te komen, wordt niet groot geacht Beide landen beschikken over eigen di plomatieke kanalen. De Sowjet-Unie kan bezwaren hebben tegen de Poolse afkomst van de paus, terwijl van een groot deel der bevolking van de Verenigde Staten bezwaren kunnen worden verwacht tegen diplomatieke inmenging van een kerke lijk leider. Mocht er een bemiddelaar nodig zijn, dan zou de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Waldheim, een meer voor de hand liggende figuur zijn. Tijdens zijn toespraak gistermiddag heeft de paus op geen enkele manier gezinspeeld op de door het Vaticaan ondernomen stappen. ADVERTENTIE PASSAGE 32-34 SPUISTRAAT 56 OPRUIMING Benut nu uw kans kwaliteits- HORLOGES voor STUNTPRIJZEN. Wat KAN kan kan KAN allaan Ambtsketen verdwenen uit gemeentehuis VOORBURG Bij een in braak in het gemeentehuis in Voorburg is tijdens het afgelo pen weekeinde de ambtsketen van burgemeester mevrouw Den Haan-Groen verdwenen. Verder werd er een ravage aangericht. Bureaus en kasten werden opengebroken, pape rassen werden in het rond ge strooid. De daders van wie nog elk spoor ontbreekt kwamen binnen na het inslaan van een ruit. De omvang van de schade is nog niet bekend. éh (Van onze sport redactie) DEN HAAG "Ala Roelof Thija zich op 9 en 10 februari tijdens de halve finales kan plaatsen voor de finale van het wereldkam pioenschap ijs- speedway in Rusland gaat hij wel degelijk", aldus de secretaris van de KNMV, de heer Vaessen, die daarover al overleg heeft gehad met het minis terie buitenlandse zaken. „De Russen hebben hun visum voor de halve finales in Assen en Inzeil rond. Ze zijn in Deventer en nu in Den Haag geweest. We kunnen het natuurlijk tegen over deze sportmensen niet maken om in Rusland weg te blijven. Gelukkig is het hier allemaal goed ver lopen. De Russen voelden het gebeuren en de politie ke situatie goed aan. Normaal komen ze in rode mo torpakken aan de start. Dat hebben ze nu met opzet niet gedaan. Om alles rustig te laten verlopen hebben we ook niet de volksliederen vooraf gespeeld. Goed, bij de prijsuitreiking konden we er niet omheen". De speaker had het tijdens de wedstrijd constant over de rijders uit de USSR. Volgens de organisatie stellen de rijders uit de Sovjet Unie die benaming het meest op prijs. ROTTERDAM Jan Reker is een unieke figuur in het exclusieve trainerswereldje. Hij stond gisteren na Fey- enoord—PSV nog wat onwennig zijn commentaar te geven. Hij wilde eigenlijk liever helemaal niet praten maar begreep dat zijn debuut met een ruime zege daartoe wel aanleiding gaf. Tenslotte riep hij ook nog uit: „Al wordt PSV kampioen, ik maak alleen dit sei zoen af. Daarna ga ik weer terug naar mijn functie als assistent-trainer. Ik ben veel te jong om hoofdtrainer te zijn, ik voel me er nog niet rijp voor". Jan Reker is overigens al geruime tijd met zijn eigen opleiding be zig. Hij was in totaal al elf jaar jeugd- en assistent trainer bij PSV, Willem II, FC VVV en weer PSV. Jan Reker was er dus vroeg bij, want hij is pas 31 jaar. Desondanks: „Ik heb meer tijd nodig om me capabel te achten voor hoofdtrainer". Voor hen, die zich in betere tijden ijlings naar Italië spoeden om zich te laten bruinen, dit plaatje. In het noorden is het bar en boos. De sneeuw valt in dikke pakken en de Italianen blijken er met volle teugen van te genieten. Geen wonder trouwens als je de hele zo mer onder de koperen ploert moet zuchten. Zo zag het er uit in het stadje Cavalese in de provincie Trento bij de start van vierduizend skiërs die deelnamen aan een tocht over 70 kilometers. Op het eerste gezicht leek het een uittocht van pinguins, bij nader inzien bleken het wel degelijk skiërs te zijn. Pinguins dragen namelijk nooit ijsmutsen. (Van onze sportredactie) BRATISLAVA De mogelijkheid bestaat dat de se lectie van Feyenoord met ingang van volgend voet balseizoen wordt versterkt met Karol Dobias. De inmiddels 33-jarige Tsjech, die vroeger furore maakte als rechtervleugelverdediger bij Spartak Trna- va, mag na het Europees kampioenschap in Italië zijn heil in het westen gaan zoeken. Dobias, veelvoudig In ternational, speelt thans als libero voor Bohemians Praag. De contacten met Feyenoord dateren al van enkele seizoenen geleden toen de onderhandelingen echter op niets uitliepen omdat Dobias niet werd toe gestaan zijn vaderland te verlaten. VELSEN Telstar en trainer Martin van Vianen zul len na dit seizoen uiteen gaan. De leiding van de eer ste divisieploeg vindt dat de prestaties te wisselvallig zijn en de spelersgroep minder gemotiveerd is dan voorheen. Martin van Vianen, wiens contract per 30 juni afloopt, was twee jaar bij Telstar in dienst. DEN HAAG Vanavond zal het Nederlands Olym pisch Comité de definitieve schaatsploeg voor de Win terspelen in Lake Placid aanwijzen. Ondanks de te leurstellende prestaties, die het afgelopen weekeinde in Davos werden geleverd op Haitske Valentijn na wilde de schaatsbond praten met Henk Lamberts, die de adviesraad-top van de KNSB in Davos verte genwoordigde, om te trachten toch nog geen aanvul lende voordracht aan het NOC aan te bieden. Er zijn besturen die het nooit leren en tegen beter weten in blijven doordrammen. L J

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1