1 Jan Reki lang niei kan uit straatvo Geels driemaal, Haarlem vijf keer IFeyenoord en het gebrek aan 'schutters Grillig score verloop -1 MAANDAG 28 JANUARI 1980 3 iERDAM Hoe schrijnend het gebrek aan een spits klasse is bij Feyenoord is nog eens te voorschijn geko- JJ'Jan Peters kan moeilijk als de ideale spits worden BStymerkt, maar als hij geblesseerd is - wat het geval «A heeft Feyenoord helemaal niets meer. De noodmaa- die trainer Vaclav Jezek moest toepassen tegen "■(spreekt boekdelen. Hij kon niet anders dan beginnen q wee spitsen: Gerard van der Lem en Petur Petursson, V'nd dat vanuit de tweede lijn het vuur, en het vuur- zou komen. En dat bleef uit, althans, er kwamen kan- 19.loidoeride maar eenieder was huiverig voor de verant- j\ .ding van het schot, zodat de bal eindeloos werd door- noven. En het slimme PSV, dat in het geheel niet de 'efte voelde om er in de Kuip een toonbeeld van eigen ^■it van te maken, profiteerde leep met uitvallen en con- met een legertje mensen, voor Van Beveren ge- jerd, de onophoudelijke, verbeten aanvallen van Feye- ö.Ji, dat met 3-0 ten onder ging door gebrek aan schot- it en creativiteit. „We zitten aan ons plafond", kon Je- ilechts opmerken, die een uniek record verloor. Tij- De nummer een van PSV. Niemand in de Rotterdamse defensie greep in toen Wildschut voorzette. Postuma stond vrij en passeerde Joop Hiele, wat Michel v.d. Korput met schrik ga deslaat. 9. 2ajzijn bewind was het de eerste keer dat Feyenoord in 2fiip verloor, een oefenwedstrijd daargelaten. a in Feyenoord niets verwe- ■|orden als het gaat om in- Jjver, werklust. Maar de oordelijke lieden zullen :e meer tot de conclusie ikomen, dat het eertijds rfoeide aankoopbeleid ilijks wijziging heeft on- m. Er is een dosis mid- Iders aangetrokken, voor de aanval zijn pre- verkeerde spelers ge- Weer faalde Gerard van im, er was geen reser- voorhanden en Peturs- ton het alleen ook niet. het ontbreken van lansen kan enigszins als ting gelden, niet als ex- bij PSV anders. De jon- ieuwe coach Jan Reker las) moest een team for- met de wetenschap dat Van Kraay, Van der Kuij- Koster en René van der f geen beroep kon vier internationals of rs die in Oranje hebben efd. In elk geval vier devolle krachten. De lte bij PSV is volmaakter >ij Feyenoord. Daar stond ima in de spits omdat op het middenveld was steerd. En wie scoorde hattrick? Paul Postuma, trefzeker en koel als een st. Daar liep een Willy epers, toch ook geen vas- an in het gezelschap ve- 1. Daar ontpopte Wild- zich op zijn eigen plaats irverdediger) ineens weer jen „grote". Jan Reker, aure Eindhovenaar, maar opvallend zachte-g: eepers is een typische rechtsback en daarom kon Wildschut eindelijk op zijn ei gen plaats spelen". Reker zei nog iets: „Het lijkt op straat voetbal wat wij spelen, maar zolang de tegenstander niet eruit kan komen hoe we dat doen, ben ik er tevreden mee". Gepeuter Feyenoord kon dat ook niet. Er werd tomeloos aangeval len, maar er was weinig mo gelijkheid tegen een haag van verdedigers om creatief te worden, zeker niet op de wij ze waarop soms magnifieke aanvallen strandden in ge peuter omdat niemand het ri sico van een misser aandurf de. En als PSV's laatste linie omver was gekegeld, faalden de Rotterdamse schutters, van wie Sjaak Troost de prijs voor de onbenulligste mis sers verdiende. Feyenoord beschouwt hem als een grote man voor de nabije toekomst eq dat zou best eens juist kunnen zijn, maar hij wordt alleen ingezet als het niet anders kan en zal zo te lang nodig hebben om ervaring op te doen. Nogmaals Jan Reker, die in feite meedogenloos in het die pe werd gegooid na de abdica tie van Rijvers: „Ik ken, hoe vreemd het mag lijken, PSV nauwelijks. Alleen de thuiswed strijden tegen St.Etienne en Gijon heb ik gezien, voor de rest was ik altijd op pad om rapporten voor Rijvers van aanstaande tegenstanders te maken". En toch een gemoti veerd PSV waar een verlepte ploeg werd verwacht. Reker: „Ik denk dat de jongens opge lucht zijn omdat aan een ver velende periode een eind is ge komen. Ze weten nu hoe het staat". PSV was de rust zelf, geperso nifieerd in Willy van der Kerk hof die zich in zulk een „hete" confrontatie nog wel eens wil laten gaan. PSV kon in vroeger tijden ook zo voetballen: af wachten, controleren, geen ri sico nemen achterin en uitval len. Dat PSV zo zou optreden, was al na een minuut duidelijk. Het voortvarend begonnen Feyenoord werd meteen ge confronteerd met een uitval. Dikke fout Wildschut rukte op, de sliding van Troost was mis en Wild schut joeg de bal langs de hele verdediging naar Postu ma die koel inschoot: 0-1. Je zek later: „Een dikke fout, er werd niet consequent gedekt, later trouwens ook niet". Feyenoord ging onverdroten voort en als Van Beveren geen fabelachtige reactie had ge toond op een kopbal van Niel sen zou er al spoedig gelijk zijn gemaakt. Het aanvalsdriftige Feyenoord ontlokte met zijn verbetenheid een harde afweer van PSV, wat Scheepers op een gele kaart kwam te staan toen hij Nielsen onderuit haal de. Waaruit al blijkt hoezeer Feyenoord behoefte had aan aanvallers. De leemte in de spits moest worden opgevuld, vooreerst door Albertsen, voorts door Notten, Van Dein- sen en wie er maar kans zag zich voorin te wagen. Dat wa ren er nogal wat omdat PSV de taktiek van de panter han teerde: afwachten, loeren en toeslaan. Inmiddels kon Joop Hiele zich enige malen in het doel van Feyenoord - zijn eer ste „grote" wedstrijd - mani festeren. Hij stopte o.a. een poging van (weer) Postuma. Feyenoord trof ook nog de pech dat Stafleu met een en kelblessure moest worden ver vangen door Brard, die zich overigens goed weerde. Toen kon Van Deinsen officieel naar voren en Petursson in de spits, een oplossing die zichzelf had aangediend, maar waarmee Jezek toch niet had durven be ginnen. Beweging Het duel bleef boeiend en spectaculair. Notten excel leerde met twee fantastische bewegingen waarmee hij evenzoveel PSV'ers misleidde maar toen van dichtbij naast schoot. Nog zo'n beweging van Notten stelde Troost in staat te scoren, maar hij mik te op de lat door gebrek aan zelfbeheersing. Petursson toonde dat hij met zijn zwak kere rechterbeen te weinig controle over zijn schot heeft en scheidsrechter Corver liet een handsgeval na een kop- val van Nielsen voor wat het was om Troost, die weer faal de, met de voordeelregel te belonen. „Een zeer terechte beslissing van Corver", aldus Jezek later. Toen was de tweede helft al lang aan de gang en kon het publiek concluderen, dat een ploeg die zo veel kansen laat liggen niet verdiend te winnen. Dat gebeurde dan ook niet. Halverwege de tweede helft - nadat Van Deinsen het geel had gekregen omdat hij Scheepers vasthield - toonde Postuma zijn snelheid met een •lange solo: 0-2. De wedstrijd was meteen voorbij. Hiele trad nog handelend op bij een doorbraak van Willy van der Kerkhof, maar Postuma lepel de de wegspringende bal be heerst in het lege doel: 0-3 Willy van der Kuijlen mocht het nog tien minuten proberen (voor Valke, die een waarde volle aanwinst is) en Koeman werd vijf minuten ingezet voor Willy v.d. Kerkhof. PSV freew heelde rustig naar het einde van een duel, dat tot het twee de Eindhovense doelpunt ui terst aantrekkelijk was, maar waarin bleek dat Feyenoord dringend behoefte heeft- wat trouwens al meer geconsta teerd is - aan aanvallers met durf. Jezek: „Te weinig agres sie en dat heeft Jan Peters wel. Ik heb bij de bespreking gezegd: PSV komt hier om te knokken, om terug te komen. Nou, ze hebben het gemerkt". Jan Reker: „Ik werk van wed strijd naar wedstrijd en pak wat ik pakken kan aan punten. Ik gok niet op de beker, maar PSV zonder internationaal voetbal kan natuurlijk niet". Volgende tegenstanders zijn derhalve gewaarschuwd". HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 2. 68 en 75 Postuma O- 1,0-2 en 0-3.Scheidsrechter.Corver- .T oeschouwers:40.024 FEYENOORD: Hiele;Wijnstekers,v- .d.Korput,Nielsen.v.Deinsen;Troost. Stafleu(Brard). Notten, Albertsen;v- .d.Lem, Petursson. PSV:v.Beveren;Scheepers,Brandts- .Stevens.Wildschut; Poortvliet. W.v.d. Kerkhof(Koemai>- ).Lubse,VaJke(v.d.Kuijlen); Postuma,Smits. wamaewmanisszBmrmBami Rodate kleine zege KERKRADE Roda JC heeft met veel te klein verschil ge wonnen van NEC. Op grond van de betere kwaliteit had Roda deze tegenstander met royalere cijfers moeten ver slaan. De thuiscSub verzuim de dat echter. Al snel kwam Roda op 1—0. Na een dieptepass van Nielsen sprintte Vermeulen alleen op doelman Schellekens af, die machteloos was: 1—0. NEC, dat erg voorzichtig speelde, kwam dicht bij de gelijkmaker maar Jongbloed wierp zich voor de voeten van Marijnis- sen; de beste speler bij NEC. Als Roda in de eerste 45 minu ten iets meer inzet had ge toond, zouden de Nijmege- naars bij de rust al kansloos zijn geweest. Nu bleef het lang 1—0 en mocht NEC hoop koesteren op de gelijkmaker. Na 65 minuten kwam aan die illusie echter ook een einde, want met een hard schot in de rechterbenedenhoek liet De Jong doelman Schellekens voor de tweede keer kansloos. Vanaf dat moment speelde NEC een verloren wedstrijd. Duncan Pratt, pas door NEC ter versterking van de verdedi ging overgenomen van Haar lem, kreeg al na 22 minuten de gele kaart, na een zware over treding tegen Dick Nanninga. Scoreverloop: 6. Vermeulen 10, 65. De Jong 2—0. Scheidsrechten Weerink. Toeschouwers: 7500. Roda JC: Jongbloed; Broeks, Ehlen, Marljt, Degens; Meuser (Hansen), Nielsen, De Jong; Erlksen, Nanninga (Kolding), Vermeulen. NEC: Schellekens; Hendriks, Strik, Pratt, Visser; Marljnissen, Ophof, Lohman; Heisper, Janssen (Raeven), De Groot. man Pim Doesburg is waad als hij eenmaal isseerd wordt, dus hij in Haarlem wel woe- zijn geweest. Ditmaal hij de inzet van Kleton de baas. HAARLEM Twee weken heeft Haarlem no dig gehad om met resultaten te bewijzen dat de ploeg over het dieptepunt heen is. Tegen FC Den Haag werd één punt behaald en giste ren sloeg de formatie van Hughes toe tegen Sparta. Het werd 5—3 in een wedstrijd, die een zeer hoge amusementswaarde kreeg en alles bood, wat voetbal aantrekkelijk kan ma ken, zelfs in een duel tussen twee ploegen die in degradatiemoeilijkheden verkeren. Haarlem begon overdonderend en kwam al snel op 10 toen Martin Haar de bal uit een voorzet van Balm ineens op de schoen nam. Haarlem werd daarna echter wat te gretig. Toen Mase- field niet op zijn plaats was, profiteerde Van der Gijp van de ruimte. Huyg haalde de Spartaan neer. Strafschop besliste Beek terecht en Geels scoorde: 1—1. Er volgden in de eerste helft nog twee straf schoppen. De eerste was voor Haarlem. Kramer (eindelijk eens goed) brak door, Balkestein tikte hem aan en Beek deponeerde de bal weer op de stip. Kleton liet Doesburg kansloos: 2—1. De wedstrijd was toen pas 20 minuten oud en het publiek genoot. Haarlem leek de rust te halen met een voor sprong, maar vlak voor het eindsignaal van de eerste periode sloeg het noodlot toe. Bij een hoekschop van Van der Gijp werd door ieder een, inclusief doelman Boersma, de bal gemist en Geels stond op de doellijn om in te tikken: 2—2. Twee minuten later ging de bal voor de derde maal op de stip, dit keer na een zeer du bieuze handsbal van Huyg. Beek reageerde zeer duidelijk op het appel van Geels, die zelf zijn en Sparta's derde doelpunt liet noteren: 2—3. Beloning Na de rust heeft Haarlem het vijf minuten moeilijk gehad met het pijnlijke slot van de eerste helft. Daarna ging de ploeg voetballen, zoals dit seizoen nog niet eerder was ge beurd. De (eerste) beloning kwam met een schitterende kopbal van Ruud Gullit (33) en waarna Masefield Haarlem gaf waar het recht op had. Een aanval over links werd door Haar verlegd naar de andere kant, waar geen Spar taan te bekennen was. Masefield had derhalve vrije doortocht en faalde niet: 43. De definitieve beslissing viel een kwartier voor tijd. Kramer werd op eigen helft gelanceerd door Van den Ban en omspeelde na een rush de uitlopende Doesburg knap: 5—3. Sparta stortte zich nog volledig in het offensief en kreeg ook kansen (onder meer Geels na een foutieve te rugspeelbal van invaller Melgers), maar ook Haarlem kreeg nog voldoende gelegenheid de score op te voeren. Het bleef echter bij 5—3. Scoreverloop: 4. Haar 1—0, 15. Geels 1—1 (strafschop), 20. Kleton 2—1 (strafschop). 42. Geels 2—2, 44. Geels 2—3 (strafschop). 56. Gullit 3—3, 67. Masefield 4—3, 75. Kramer 5—3. Scheidsrechter Beek. Toeschouwers: 5.500. Haarlem: Boersma; Masefield, Huyg, Verkalk, Van Leen; Gullit, Van den Ban, Haar, Balm (Melgers); Kramer, Kleton. Sparta: Doesburg; Van der Heijden, Weerdenburg. Bal kestein, Stuy van de Herik; Van Tiggelen, Blind, Van Gaal; Van der Gijp, Geels, Lengkeek.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13