Iraanse verkiezingen draaien vooral om de persoon Ontsnapping uit Scheveninge blijft raadsel in drugsschanda^ Regering informeerde partners te laat over uitlekken U.C.geheimen Almelo BINNENLAND/BUITENLAND Khomeiny roept kiezers op KAMERLEDEN STELLEN VRAGEN OVER ENGELSE AANTIJGINGEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGINA ACHT SERIEUZE KANDIDATEN VANDAAG MET ELKAAR IN DE SLAG TEHERAN Ayatollah Khomeiny die woensd verband met hartklachten in een ziekenhuis in Te werd opgenomen, heeft gisteren vanaf zijn ziekb Iraniërs opgeroepen naar de stembus te gaan. De a lah deed een beroep op de kandidaten die geen kan ben de verkiezingen te winnen zich achter de belan ste acht kandidaten te stellen, zodat al in de eerste een beslissing kan vallen. Khomeiny verklaarde o« hij gezond is. TEHERAN Op biljetten, die wel de naam van God bevat ten maar niet die van de kandidaten, zullen de Iraniërs van daag hun stem uitbrengen in de eerste presidentsverkiezin gen in de geschiedenis van hun land. Wegens het overstel pende aantal kandidaten dat zich oorspronkelijk had opge geven voor deze verkiezingen heeft het ministerie van bin nenlandse zaken er namelijk van afgezien al hun namen op de biljetten te vermelden. De kiezers dienen nu zelf de naam van hun keuze in te vullen. Aangezien meer dan de helft die hij eraan geeft. In ieder ge- van het aantal kiesgerechtig den analfabeet is, zal hiervoor in vele gevallen de hulp van de verkiezingsambtenaar of de plaatselijke mullah (geestelij ke) moeten worden ingroepen. De mogelijkheid van fraude lijkt hierbij niet uitgesloten, maar desondanks zijn de Ira niërs zo enthousiast over de komende presidentsverkiezin gen dat zij het systeem volle dig schijnen te vertrouwen. Bij voorgaande verkiezingen werd de Iraanse bevolking steeds geconfronteerd met een zwart-witkeuze: Islamitische republiek of monarchie? Isla mitische grondwet, ja of nee? Vandaag zal het Iraanse elec toraat echter in feite voor het eerst een keuze kunnen ma ken uit een keur van kandida ten. De autoriteiten hebben dat aantal overigens in feite flink uitgedund door slechts aan acht kandidaten zendtijd voor radio en televisie be schikbaar te stellen, ook al zul len de stemmen op anderen dan die acht personen wel ge teld worden. Die acht voor naamste mensen in de race naar het presidentschap vol doen allen aan de voor de ver kiezingen gestelde voorwaar den: zij zijn van het mannelijk geslacht, zij zijn Sji'ieten en zij genieten althans dat geven zij te kennen in hun redevoe ringen het vertrouwen van Ayatollah Khomeiny. Ofschoon de macht van het presidentsambt nauwkeurig staat omschreven in de nieuwe Islamitische grondwet, zal de werkelijke invloed van de pre sident in sterke mate afhangen van de persoonlijke invulling val is hij volgens de grondwet de mindere van Ayatollah Khomeiny, maar zijn relatie met zowel de revolutionaire garde als de revolutionaire raad zal hij zelf inhoud moeten geven. De presidentiële be voegdheden omvatten o.a. het benoemen van de premier, het onderteken van verdragen en internationale overeenkom sten en het terugverwijzen van wetsvoorstellen naar het kabinet. Anderzijds heeft Kho meiny het recht om de presi dent te ontslaan, terwijl hij te vens het hoogste gezag heeft over de strijdkrachten en de wetgeving. Khomeiny heeft geen gebruik gemaakt van zijn grondwette lijk recht eigen kandidaten naar voren te schuiven. De Imam motiveerder deze hou ding met de woorden dat hij het volk de keuze laat. Later beschuldigde hij het grote aan tal onbelangrijke kandidaten ervan dat zij de presidentsver kiezingen in een kwaad dag licht stellen door zich in zo groten getale op de kieslijsten te laten plaatsen. Hij brand merkte hen als contra-revolu tionairen en hersenloze afval ligen. Naar aanleiding van deze uitbarsting besloten de autoriteiten het aantal serieuze kandidaten te beperken tot acht. Madani nieuwe favo riet Het zijn: Abolhassan Bani- Sadr, een in Frankrijk afge studeerde econoom en voor stander van nationalisatie; Hassan Habibi, die wordt ge weer nieuw leven in te blazen met een uniek programma dat revolutionaire theoriën ver bindt met de wetten van de Koran. De minister zegt een systeem te hebben ontworpen dat alle aspecten van het eco nomisch leven in overeen stemming brengt met de Islam. Hoewel Bani-Sadr uit gesproken anti-Amerikaans is overigens een noodzaak voor iedere presidentskandi daat bleek uit zijn korte pe riode als minister van buiten landse zaken, in november van het vorig jaar, dat hij de gijzeling van 50 mensen in de Amerikaanse ambassade ziet als een gevaarlijk avontuur. Barzagan Mehdi Barzagan steund door de geestelijkheid en contacten heeft onder cen trum-politici; Ahmad Madani een voormalig bevelhebber van de marine en favoriet van de middenklasse; Darius Fo- rouhar, een rechtse nationalist die onder het regime van de sjah enige tijd in de gevange nis heeft doorgebracht; Sadegh Qotbzadeh, de huidige minis ter van buitenlandse zaken die tegelijkertijd met Khomeiny uit ballingschap terugkeerde; Sadegh Tabatabai, een gewe zen regeringswoordvoerder en schoonzoon van de Imam; Ka- zem Sami, die als minister van gezondheid er niet in slaagde een wet op de nationale ge zondheidszorg aangenomen te krijgen en die enige steun ge niet van linkse groeperingen en radicale Islamitische orga- Sadeq Ghotzbadeh Abolhassan Bani-Sadr nisaties en ten slotte is er Has san Ayat, een lid van het cen trale comité van de Islamiti sche republikeinse partij. Dan zijn er nog 58 andere kandida ten over, maar zij kunnen als kansloos worden beschouwd. De verkiezingsstrijd heeft zich vooral afgespeeld tussen Bani- Sadr, Habibi en admiraal Ma dani. De eerste, die momenteel minister van financiën is na enige tijd bewindsman op bui tenlandse zaken te zijn ge weest, heeft verklaard dat hij meer dan 50 pet van de stem men zal verwerven en dus reeds in de eerste ronde zal worden gekozen. Als er van daag evenwel geen duidelijke winnaar uit de bus zal komen, zal er 8 februari een tweede ronde worden gehouden tus sen de twee mensen die van daag de meeste stemmen krij gen. Ondanks het optimisme van Bani-Sadr beloven de ver kiezingen een tamelijk open race te worden. Dat is ten eer ste toe te schrijven aan Kho- meiny's weigering een eigen kandidaat aan te wijzen en ten tweede is het een gevolg van de terugtrekking uit de ver kiezingswedloop van Jalaled- din Farsi, die de Islamitische republikeinse partij (IRP) ver tegenwoordigde. Hij zag van zijn kandidatuur af nadat aan het licht was gekomen dat hij een Afghaanse vader had. Daarvoor werd over het alge meen aangenomen dat de IRP met haar efficiënte organisatie in staat moest worden geacht de tot dan toe weinig bekende hoogleraar Farsi te doen win nen. De partij, die nog herstel lende is van de crisis rond haar kandidaat, lijkt nu Habibi te steunen, al heeft zij ervan afgezien hem tot haar officiële vertegenwoordigerte maken. Belangrijk voor Habibi is de aanhang die hij heeft onder de geestelijken, omdat die een grote invloed kunnen uitoefe-* nen op het electoraat. Maar in 'een verkiezingsstrijd, waarin het niet zozeer gaat om ideolo gische verschillen dan wel om persoonlijkheid, schijnt Habibi voor de IRP toch niet meer dan een compromis, dat op het laatste moment en noodge dwongen naar voren is gescho ven om het hoofd te kunnen bieden aan het charisma van Madani en Bani-Sadr. Bani-Sadr legt in zijn campag ne sterk de nadruk op zijn plannen de Iraanse economie Zijn grote tegenstrever Admi raal Madani werpt zich in zijn campagne graag op als de ster ke man, waarmee hij gretig in speelt op het beeld dat men van hem heeft sinds hij op succesvolle doch meedogenloze wijze de onrust in zuidelijke provincie Khoezistan onder drukte. Zijn critici, die voorna melijk in het linkse kamp te vinden zijn, zeggen over docu menten te beschikken waaruit naar voren zou komen dat de admiraal banden onderhoudt met contra-revolutionaire kringen, maar Madani heeft tot dusver alle aanvallen op de gematigde politici overleefd en zal waarschijnlijk kunnen re kenen op de stemmen uit de middenklasse en andere we reldse kringen. Een opmerkelijk afwezige on der degenen die naar het pre sidentsambt dingen, is de vroegere premier Mefidi Ba- zargan, die eens werd be schouwd als een belangrijke kandidaat voor deze functie. Zijn kansen werden echter te nietgedaan door de studenten in de Amerikaanse ambassade, die Bazargans gematigde vrij heidsbeweging tot een instru ment van het Amerikaanse imperialisme verklaarde midden in de Iraanse f wordt nu waarschijnli meest vertegenwoordig Habibi. die een naaste werker van de vroegei ste-minister is geweest. Habibi mag trouwens o<( rekenen op de stemme de communistische Tip partij, die vanwege atheïstische ideologie g&< gen kandidaat mocht sj9 De Toedeh kiest meestafl de lijn van de leidende j lijkheid en dus in deze zingen dan ook voor Hij De bezorgdheid over deU te economische toestand name onder de han^j van de machtige Tehefo bazaar (de ideleologiscL boorteplaats van de Isjn sche revolutie) werkenjj schijnlijk in het voordek Bani-Sadr. In de strek%, de ethnische minderhedj zo verwacht men, echtejg van de kandidaten op v|i mpathie mogen rekene Turken, Koerden en Bh| jistanen werden vorige^ hun eigen kandidaten men, toen Ayatollah L meiny bepaalde dat tegaj ders van de grondwet nL rechtigd zijn aan de ver} gen deel te nemen. Da) was dan tevens Massoud* vi, leider van de radical^ jahedin-beweging die meer pleitte voor autcj( voor bepaalde gebieden,u schakeld. De grote intefc nale crisis rond de Ruk interventie in Afghanis^ de gijzelingsaffaire in T^, zullen, aldus waarnemen van grote invloed zijn I verkiezingen van Geïnterviewde Iraniërs fl voorts meer acht te slaait morele kwaliteit van dj didaten dan de op de pol Gevraagd naar de rede zijn voorkeur voor een kandidaat, zei een oudj in een bazaar: „Hij is de Moslem en een goed j De Belgische justitie trad bij een drugssmokkelzaak waarbij Nederlandse zeelui waren betrokkèn een aantal jaren terug, scherp op. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De ontsnapping van drie drugssmokkelaars uit de Scheveningse ge vangenis op 30 december jongstleden blijft een belangrijke rol spelen in het onderzoek van de Belgische justitie naar de drugs- zwendel die door politieagenten van de drugsbestrijdingsbrigade in Brussel zou zijn opgezet. Een van de ontsnapten uit Scheve- ningen, de Fransman Albert Farcy, was tip gever van de Belgische en mogelijk ook van de Nederlandse politie. Naar in Brussel verluidt zou de 34-jarige Frans man in de gevangenis een grote mate van vrij heid hebben genoten. Hij zou onbelemmerd hebben kunnen telefoneren met zijn vrouw (die ook in de drugszwendel betrokken is) en met Belgische politiemensen, en veelvuldig bezoek hebben gekregen. Farcy, die in Brussel een café had, wordt be schouwd als een van de grootste drugsverdelers van België en Nederland. Hij is een onbetwiste „harde jongen", die ook in twee moordzaken verwikkeld is geweest. Maar tevens was hij de voornaamste informatiebron voor de Belgische anti-drugsbrigades van de Rijkswacht en van het ministerie van Justitie. Dankzij die „func tie" was Farcy op de hoogte van de illegale drugshandel waaraan politiemensen zelf zich schuldig maakten. De Fransman werd in januari 1978 in Amster dam gearresteerd wegens het verhandelen van verdovende middelen en tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld. Volgens bronnen in België vraagt nu ook de Nederlandse justitie zich af of leden van het Belgische anti-drugsbureau en mogelijk ook Nederlandse politie- en justitie functionarissen een rol kunnen hebben ge speeld bij de drievoudige ontsnapping uit Sche- veningen. (Het drietal maakte toen gebruik van een spuitbus om de bewakers uit fe schakelen). Ter sprake komt thans ook de aanhouding in 1977 te Amsterdam van de Belgische agent van de „criminele informatie", Van Grunderbeek. Deze werd gefotografeerd door de narcoticabri gade toen hij verdovende middelen leverde aai\ een Chinees in Amsterdam. Nadat de Neder landse politie had vastgesteld dat de auto van Van Grunderbeek eigendom was van het Belgi sche ministerie van Justitie, heeft men het hem - on nog onduidelijke redenen - verder niet moeilijk gemaakt. AFRIKA In Brussel zijn nu in verband met de drugs smokkel vier politiefunctionarissen aangehou den. onder wie commandant Leon Francois, hoofd van het bureau drugsbestrijding van de Rijkswacht. Ze worden verdacht van handel in verdovende middelen en van bendevorming. Francois blijft ontkennen. Hij verklaart dat zijn bureau alleen „kleine visjes heeft uitgezet om grote te vangen" en dat zijn manier van wer ken werd gedekt door de hogere politie- en jus- titie-autoriteiten. Inmiddels leiden ook sporen naar Afrika als een van de afzetgebieden voor de kostbare smokkelwaar. Farcy zou zich inmiddels bij zijn vrouw in Zaire schuil houden en de gisteren gearresteerde wachtmeester Cammerman is ge huwd met een Zairese, die werkzaam is bij de luchtvaartmaatschappij van haar land, Air Zai re. Er worden ook arrestaties verwacht onder het personeel van Air Zaire. Zij zouden met colla borerende douane-beambten op de Brusselse luchthaven Zaventem koffers met heroïne en cocaïne hebben doorgevoerd. Verder zou een van de onderwereldfiguren die door de Belgische drugsbrigade als koerier werd gebruikt, tijdens een reis naar Pakistan een „omweg" hebben gemaakt over Kenya om daar in opdracht van Farcy een partij van 22 kilo heroïne af te leveren. Farcy zou die op-. dracht vanuit de gevangenis hebben veiL De koerier, Josef Vienne, is in Pakistan L houden en zit daar nog altijd vast. Intussen is in België een uitgebreide di^ op gang gekomen over de methoden die i litie sinds enkele jaren is gaan gebruikenh grote drugshandel te bestrijden. Men erkj de oprichting van speciale politie-teams, in België de drugbrigade en het bureat criminele informatie, vruchten heeft af£ pen. Maar de werkwijze om het milieu F te dringen, tipgevers in dienst te nerrf schijnhandel op te zetten, wordt algemee oordeeld als een te groot risico voor deL om op en over de grens van de misdaad tj| ken. Bovendien zijn er binnen het politie-ajj] ware oorlogen ontstaan tussen de elite-kjj onderling en met de gewone dienst. Injj wordt daarom al gesproken over opheffij; de criminele informatie en van de drugh de, al weet niemand op welke wijze dan» minele handelaren gepakt kunnen vi „Men onderschept geen drugsmokkelrouj twee agenten de straat op te sturen", v van de gevleugelde uitspraken van de g teerde commandant Francois. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering heeft, in strijd met eerder gemaakte afspraken, de partners West-Duitsland en Engeland in het ultracentri- fugeproces, veel te laat op de hoogte gesteld van het feit dat de Pakistaan dr. Kahn in de periode 1972 - 1975 zodanig vrij in Neder land heeft kunnen bewegen dat hij in staat was gehei men rond het ultracentrifu- geproces in handen te krij gen. Dit heeft de Britse staatssecretaris Lamont vol gens de Tweede Kamerleden Van der Stoel en Ter Beek (beiden PvdA) in het Britse lagerhuis gezegd. De beide Kamerleden stellen in schriftelijke vragen aan de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken). Van Aardenne (economische za ken) en Wiegel binnen lano se zaken) dat de consequen ties van het gebeurde zee* ernstig zijn. In 1979 werd bekend dat dr. Kahn zeer waarschijnlijk geheimen rond het ultracentrifugeproces in Neder land had gestolen. Dr. Kahn is nu hoofd van het Pakistaanse rege- ringsinsitiuut voor kernenergie waar hij werkt aan de ontwikke ling van een atoombom voor dat land. Pakistan zou de bom volgens insiders over twee jaar bezitten. Beide Kamerleden willen van de regering weten waarom beide part ners in de ultracentrifuge niet vol gens de afspraken direct op de hoogte zijn gesteld van de affaire- Kahn. In zijn rede voor het Lager huis wees Lament erop dat ver trouwelijke informatie inzake het proces volgens het verdrag van Al melo, dat de drie betrokken landen voor het ultracentrifugeproces af sloten, alleen toegankelijk zou zijn voor burgers van de drie partners. Burgers uit andere landen zouden alleen na uitdrukkelijk toestem ming daartoe van een gezamenlijke commissie van de drie landen, toe gang tot informatie kunnen krij gen. Dr. Kahn werkte tijdens zijrt verblijf in Nederland voor het FDO onderzoekslaboratorium in Amsterdam. Dit laboratorium werkt voor de Urenco fabriek in Almelo. Vlak voor zijn vertrek uit Nederland, naar zijn zeggen voor een aanbod dat hij niet kon afslaan, werkte de Pakistaanse metallurg ook nog enkele weken in de fa briek in Almelo. Indien de bewindslieden de uitla tingen van Lamont bevestigen dan willen de Kamerleden alsnog op heldering op een aantal andere punten inzake de affaire waarover reeds overleg bestaat tussen rege ring en de vaste kamercommissie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten. Die punten zijn - Hoe kan worden verklaard dat op zo ontstellend nonchalante wijze een overleg met de partners van het verdrag van Almeolo gemaakte afspraak terzijde is geschoven. De kamerleden wijzen hierbij op de veiligheidsrisico's rond het ultra- centrifugeproject, zeker voor een land als Nederland dat het tegen gaan van het gevaar van spreiding van kernwapens in het internatio naal overleg steeds op de voor grond heeft gesteld. - Treft de leiding van het bedrijf in Almelo enige blaam in de affaire - Is al overeenstemming bereikt met West Duitsland en Engeland over maatregelen om herhaling van het gebeurde in de toekomst te voorkomen. De regering heeft al enige tijd een rapport over de affaire Kahn in voorbereiding. Dit rapport is ech ter, in tegenstelling tot eerdere be richten, nog steeds niet verschenen. De beide kamerleden vragen dat ook van de regering nu eindelijk opheldering te verschaffen over de gestelde vragen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6