Ze redden het best, met die koperen sound van de brass band Bejaarden moeten voorrang krijgen bij telefoonaanvraag Uw rekenliniaal voor het technisch onderwijs in Mozambique -FAD/REGIO HET LEIDSCH POLITIE MUZIEK GEZELSCHAP BESTAAT 60 JAAR Trefzekere Van Santen(s) BURGERLIJKE /STAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGINA 5 ii Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244u kunt dan naar toestel 18 vragen. Zestig jaar lang is er geen hoempapa aan te pas gekomen. Bij het zetten van het zesde kruisje kun je alleen maar constateren, dat er bij het Leidsch Politie Muziek Gezelschap muziek is gemaakt. Het LPMG "bestaat inderdaad zestig jaar. Eergisteravond een linkende receptie in „eigen huis", op het EI^ bureau aan de iZonneveldstraat, volgende week vrijdag 1 februari een monumentaal jubileumconcert in de /Stadsgehoorzaal, met orgelbegeleiding zelfs, en onder leiding van de „Herbert von Karajan" onder de Nederlandse brass band - fanfare- en harmoniedirigenten: Meindert Boekei. Inderdaad: het ort paradepaardje van het bri diamanten LPMG. Dat is igl alleszins gewettigd, want het on Gezelschap heeft een grote naam op te houden; de laatste jaren met een koperen sound, het fluweelzachte klankenrijk d van de brass band dat bij Ho iedere rechtgeaarde band - liefhebber balsem op de ziel iei giet. En als volgende week de gehoorzaal vol zit is het „strike up the band", de lanzet voor een concert dat ZA«n hele zestigjarige historie e f™°ë eens duidelijk onderstreept. Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap. Hoofdinspecteur Jan Hein la Rivière is er sinds tien jaar voorzitter van. Muzikaal „Ja zeker". Zelf een instrument bespelend „Nee, dat niet. Ik heb eens de trombone geprobéerd, maar die sprong j was te groot. Ons gezelschap vergt namelijk goede kwaliteit en het kan zich niet veroorloven dat er een lid - al is het maar een doodenkeling - uit de boot valt. Ik was koud in Leiden en ze hadden me als jonge inspecteur al te pakken voor het voorzitterschap. Die moeten we strikken, dachten die jongens. Ik heb er geen ogenblik spijt van gehad. Het is me blijven 1 boeien. Er gaat veel tijd in zitten, maar dat heb je in elk bestuur". Daar zit ook brigadier Piet C. van der Sleet; brigges overdag en als het assepoestertijd is blaast hij de B -bas in het koperen korps. „Tuba zeggen ze ook wel, in Engeland en ook hier. Je hebt ook de Es -bas, maar dat is weer wat anders". Van der Sleet is al lid vanaf '52 van de brass band (het LPMG wordt gecompleteerd door het tamboerkorps), die vóór '71 nog een fanfare wa$. Wij met z'n allen, 44 werkende leden, zijn best content met de vorm van de brass band. Hot Leidsch Politie Muziek Gezelschap. Met een geringere bezetting kun je zo fijne muziek maken". De voorzitter valt hem bij: „ja, een mooie zachte klank; die brass band biedt veel mogelijkheden, ook voor de begeleiding van koren; wat we in Leiden en omgeving nogal eens doen. Dat past in het kader van de contacten met de burgerij, want dat is één van de doeleinden van ons gezelschap". Het LPMG opereert sinds '61 in de Vaandelafdeling. Dat is het summum dat blazend bereikt kan worden Het vaandel is hoog gehouden: in 1970 liet Hare Majesteit er De Erepenning van Verdienste aan bevestigen". Dat ging gepaard met een ereroffel, ofschoon het 'ledental een dieptepunt had bereikt: 30. Daar kun je geen fanfare of harmonie mee overeind houden. De keuze voor de brass band is een gelukkige gebleken. Zo'n band is meer bij de tijd, geschikt voor moderne muziek. Penningmeester Jan Klingeier: „Die brass band spreekt meer aan dan sommige andere vormen van muziek maken. Stelt ook hoge eisen aan je keus van de dirigent. We hebben nu een beroepsman, sinds '75, Cees Brugman, die een buitengewone staat van dienst achter de rug heeft. Helemaal brass ook. Het LPMG heeft nu al jaren een manier van musiceren, die velen aanspreekt. Tot uit Haarlem en Amsterdam zijn er mensen bij ons gekomen omdat die brass band tot hun verbeelding sprak. Inderdaad, ze kwamen op de brass band af. Van Bach tot Beatles, en zo gaat het LPMG verder' Er is ook hier sprake van vergrijzing. Voorzitter La Rivière: „De tamboers zijn nog allemaal eigen kweek, maar in de band hebben we al niet - politiemensen zitten, althans mannen die niet bij het Leidse korps betrokken zijn. Het jonge bloed, daar begint het een beetje aan te mankeren. Het blijft moeilijk. Je moet er ook wat voor over hebben. Het is zeker één keer in de week een avond repeteren, maar buitendien moet je als muzikant bij ons dagelijks het instrument aan de lippen hebben, begeesterd zijn. Anders red je het niet. Ons gezelschap bestaat in deze formatie uit een heel stel individuele spelers, veel solisten. We kunnen niemand missen in een brass band: je minimum is tegelijk je maximum eigenlijk". Penningmeester Jan Klingeier, die z'n politionele taak compenseert door 2e cornet te blazen: „We hebben aan twee concoursen meegedaan en tweemaal een eerste prijs gewonnen. Zegt wel iets, hè Nog even over die brass band. We voelen ons daarmee gewoon erg gelukkig. In '70 was het ledenaantal gedaald tot 30. Dat was een rood licht voor de fanfarebezetting. Een fanfare vergt een grote bezetting, anders pleeg je roofbouw op je blazers. In onze huidige samenstelling (44, je kunt je geluk bijna niet op, hè) is iedere muzikant belangrijk; elke partij geldt. In een fanfare merk je dat minder, daarin kun je nog wel een „misser" hebben; dat merkt toch niemand. Nee, werkelijk, we hebben jaren geleden een erg gelukkige ommezwaai gemaakt". Piet van der Sleet: „Op onze repetities draaien we met 95 procent. Dat is een erg hoog gemiddelde. Je moet al behoorlijk ziek zijn als je een LPMG - repetitie verzuimt Toch kunnen we niet om die tamboers, die drumband heen. Onder slagvaardige leiding, sinds negen jaar, van Wim Meyvogel; met in de bezetting vijf goedgemutste drumsters. Men kan ze ook op de jubileumuitvoering horen, helemaal privé, met een Festivalmars en in „Slagvaardig". Over het concert zelf wil ik niet te veel uitweiden: een blik op het programma wekt hooggespannen verwachtingen. Concertmarsen en rapsodieën; La vie en rose en Ave Maria, Stardust van Hoagy Carmichael en de Trombone Tango van gastdirigent („voor ons jubileumconcert was hij toch wel onze grote wens", aldus HIP Jan Hein la Rivière) Meindert Boekei. Daar zijn voorts Bach (band en orgel, het laatste instrument bespeeld door Gerard Rféas) en My old Kentucky Home, een Farandole van Bizet, maar ook Buglers and drums on parade, uitgedacht door mammoetorganist Bernard Drukker en de militaire muziekman Van Lijnschooten. In 1921, een jaar na de oprichting, klonk het in „De Graanbeurs" wel even anders. Toen werd nog een Verënigingslied uitgevoerd, van meneer M. Kouprie, die ook directeur was. Van zijn hand was ook de Leidsche Politiemarsch. Na La Dame de Coeur en Wien Neerlandsch Bloed en de Recrutenmarsch volgden Voordrachten door den Heer J. P. den Haas, waarna Vereenigingslied en Sluiting. Aanvang 8 uur, zaal al open om 7 uur. Vandaag kijken we in dat uurtje nog vlug even naar de teevee. O ja: meneer Den Haas was Humorist. Sinds 23 Januari 1920 is er wel wat veranderd binnen het Gezelschap. En wat deden we op donderdag 12 mei 1921, na die Uitvoering in „De Graanbeurs" Dansen natuurlijk. Daartoe werd na afloop gelegenheid gegeven. Tegen die tijd had meneer Kouprie zich even opgefrist, want ook tóen was de afloop het begin van het einde. Het LPMG doet het vandaag op z'n eigen manier. Maar ik heb de sterke indruk, dat het resultaat er behoorlijk op vooruit is gegaan. Een nieuwtje: als er voldoende deelname (inschrijving) is, zal het LPMG zijn eerst grammofoonplaat uitbrengen, Zeventieneneenhalve gulden voor zo'n uitzonderlijke ejpee is natuurlijk geen uitgave. Voorzitter Jan Hein la Rivière: „die eerste plaat is vanzelfsprekend een tijdrovende affaire en een flinke financiële opgave. Maar er zijn al aardig wat reacties op binnengekomen. Ik heb de indruk, dat die plaat er wel komt Ik kijk nog even in het programmaboekje, voortreffelijk uitgegeven en rijkelijk gesubsidieerd door adverteerders. Daar zie ik een foto van het vaandel 1920 - 1930, aan de rechterzijde geflankeerd door burgemeester Van Kinschot. Roomser dan de paus gaat in dit geval niet op, maar wel is er ruimte ,voor de vergelijking „Nederlandscher dan De Marchant", want op het vaandel staat het LPMG te boek als Leids Politie Muziek Gezelschap, en Leidsch is er helemaal niet meer bij. Zou ook het LPMG vandaag gevoelig zijn voor nostalgie Het gaat de blazers en trommelaars anders best af, op het moment. Eindelijk is er een bestemming gevonden voor uw rekenliniaal. Een redelijke bestemming, zo op het eerste oog. Nu zult u zich niet zo vaak hebben afgevraagd wat je zoal met de rekenliniaal kunt doen, behalve dan 'm gebruiken voor het doel waarvoor hij werd aangeschaft. De rekenliniaal is nu uit de mode, sinds de zakrekenmachientjes de becijferende taak hebben overgenomen. Het is afgelopen met de liniaal, want je mag er ook geen lastige kinderen meer mee op de vingers slaan. Maar we hebben toch goed nieuws rond de rekenlat: u kunt uw rekenliniaal kwijt bij de Wereldwinkel Leiden, Steenstraat 1 b; die slaat er voor Mozambique een slaatje uit. Uw rekenliniaal is goed voor de ontwikkelingsgebieden. Zo vertelt de Werkgroep Zuidelijk Afrika uit Doesburg, dat ze op het moment een actie voert om rekenlatten in te zamelen ten behoeve van het technisch onderwijs in Mozambique, dat gelukkig, in Zuidelijk Afrika ligt, anders had een andere werkgroep op het idee moeten komen. „Via een Nederlandse vrijwilliger, Tamme Hansma geheten, die daar in het technisch onderwijs werkzaam is, hebben we vernomen dat er aan deze linialen dringend behoefte is", aldus een opwekkingscommuniqué dat Wereldwinkel Leiden heeft uitgegeven. Er wordt verder gemotiveerd: „Nu zijn er over de hele wereld wel Nëderlandse ontwikkelingswerkers bezig die ongetwijfeld allen zeer nuttig werk doen en waarschijnlijk behoefte hebben aan zeer veel materiële zaken. Toch hebben we gemeend juist op deze aanvraag te moeten ingaan en hiervoor een actie op touw te zetten. Wij vinden Mozambique namelijk een duidelijk voorbeeld van een land, waar de bevolking zelf zoveel mogelijk betrokken is en ook invloed heeft op de ontwikkeling. Bijna de gehele bevolking heeft op de één of andere manier meegedaan aan de moeizame en jarenlange bevrijdingsstrijd tegen de Portugezen". Daar zit 'm dus de kneep. Indirect kun je met die linialen ook nog tikken uitdelen aan die nare Portugezen. Daar hebben wij in de geschiedenis nog wel een kolonialiserend appeltje mee te schillen gehad. Blij, dat we nu toch nog even onze tong tegen die olijfslikkers kunnen uitsteken, al is het maar met al die linialen. Werkgroep en Wereldwinkel herinneren ons krachtig aan de gevoerde strijd, het verjagen van kolonisten,, glorende vrijheid, en zwarte regeringen die „in de meeste ontwikkelingslanden meer aan de belangen van westerse bedrijven en landen en ook aan persoonlijke belangen dan aan de behoefte van de eigen bevolking denken. In Mozambique is het echter gelukt om een regering uit het volk zelf te vormen". En ook al omdat „het vanzelfspreekt dat de meeste westerse landen, die vaak alleen uitzijn op goedkope grondstoffen, Mozambique niet gunstig gezind zijn en omdat het land het extra moeilijk heeft door de zware bombardementen van Rhodesië op zijn grondgebied" zijn die rekenlatten in groten getale derhalve van harte welkom en op hun juiste plaats. We vragen ons daarbij niet meer af wie er wie ontwricht, maar leveren onze linialen in. Voor het technisch onderwijs van Mozambique. Tamme Hansma ziet ze al aankomen. LEIDEN In een voorna melijk met scholieren gevul de Schouwburg presenteer den zich gisteravond de he ren Van Santen, Van Santen en Van Santen. Het pro gramma waarin die drie Van Santens in vergrote vorm enkele burgerlijke trekken tonen die in elke mens schui len, wordt door henzelf als „net cabaret" getypeerd. Martin van Waardenburg, Evert de Vries de Rob Sawa- de, die gestalte geven aan het Van Santen trio, hebben zich de tyetjes geheel eigen ge maakt. Sawade functioneert als de pianist, een wat schle- mielerige figuur die constant kreten van meelij aan de zaal ontlokt. Van Waardenburg en De Vries nemen de dialo gen en actie voor hun reke ning. Daarbij bewegen ze trefzeker en met veel oog voor detail over het toneel, en weten ze hun opmerkin gen goed te timen en de juis te intonatie mee te geven. De kracht van de Van Santens ligt in het met volle overtui gingskracht doen van uitspra ken die blijk geven van een burgerlijke en liefdeloze men taliteit. Banale opmerkingen over Het Leven zijn een terug kerend element. Door het overtrekken van hun reacties, bewerkstelligen de spelers een wrange bijsmaak. Zij zijn daar bij echter niet hard of schok kend waardoor ze bij de zaal een afweerreactie zouden kun nen oproepen. Hun uitwerking op de zaal zit hem in het feit dat het publiek zich kan blij ven herkennen en zelfs ver eenzelvigen met de heren op 't toneel. Soms is het juist leuk voor een publiek om zich een beetje een schoft te kunnen voelen. Bovendien is er voor elk wat wils, de drie heren Van Santen hebben elk duide lijk een eigen type; zo is er de underdog, de autoritaire rege laar en de in principe zach taardige maar veelal onnaden kende Van Santen. Deze op splitsing in typen is zeer effec tief. Enkele sketches na de pauze zijn onverwacht flauw en cli chématig. „In de gracht" heeft zeer veel weg van Snip en Snap, pastten qua humor min der in het programma en heeft geen goed einde. De „expres sie-werker" grijpt terug op het wel zeer vaak geparodieerde gegeven van de therapeut die door middel van dramatische expressie de mensen losser wil maken en bevrijden van com plexen Van Waardenburg, De Vries en Sawade hebben een goede formule gevonden, en hebben die ook uitstekend uitgewerkt. Zij zouden op deze lijn nog wel even door kunnen gaan. JACQVELINE MAHIEV LEIDEN Overleden: B. Masten broek, geb. 21 sep. 1908, man; K. Jonker, 27 apr. 1892, man; S. J. C. Weel. 28 okt. 1979, zoon; T. N. van der Meer, 13 aug. 1911, man; S. P. Robbers. 26 okt. 1895, vr.; J. Boom. 5 jun. 1906, man; A. IJspelder, 21 nov. 1937, echtg. van S. Bastiaan; N. L. Loeven. 12 feb. 1898, man; D. van Biene, 29 jun. 1916, echtg. van J. de Leeuw; M. Versloot, 29 apr. 1891. echtg. van M. van Haalem; D. F. Stoppelenburg. 11 mrt. 1938, echt. van H. T. van der Horst; P. van Dui venvoorde. 19 jan. 1908, man; R. Kramer. 4 mei 1915, man; A. Groen. 15 nov. 1912, man; H. Eijkelboom. 20 dec. 1930, man; A. Aten. 8 nov. 1909. man. Geboren: Marlje Susan, d.v. G. A. M. Vermeulen en N. M. de Jong; Judith, d.v. F. A. Steenvoorde en A. M. van der Wijngaard; Anwar Fulco Hendrik Petrus, z.v. D. J. H. Huizing en A. B. C. Nleuwensteln; Diana, d.v. H. J. Hart en C. M. Bonnet; Vincent Jef frey, z.v. R. H. C. ten Kate en J. Roos; Simon, z.v. W. G. Verkade en C. Mie- dema; Judith Eva Caroline, d.v. F. G. J. Verweljen en U. H. van Vliet; Tij- men, z.v. J. Hopman en M. J. Prins; Jacob Frank, z.v. M. J. Cohen en A. C. Lodeweges; Ramon Björn, z.v. J. Stouten en P. van Veen; Sarah, d.v. A. G. A. van Brussel en A. van Zan ten; Hieke, d.v. W. Spoelstra en E. J. de Korte; Juliëtte Maria, d.v. J. A. M. Kivits en P. H. F. Hoek; Daniëlle. d.v. A. Hartog en L. L. J. van Galen; Ha- san, z.v. Ozdemir en S. Akkaya; Patri cia, d.v. R. J. Lunenburg en L. Schaap; Suzanne Femke. d.v. W. E. Fibbe en F. Eeftlng; Martinus Andries, z.v. A. Slra en W. C. Thelen; Judith, d.v. J. Warring en B. 8achmann. Onderzoek universiteit onder Leidse ouderen: apotheken beter bereikbaar; meer aangepaste woningen EIDEN „Alleenstaande ouderen dienen •orrang te krijgen bij de aansluiting van de lefoon. De gemeente Leiden dient over te ton tot uitbreiding van de aantallen aange- tote woningen en bejaardenwoningen. De be- ikbaarheid van apotheken in de stad is voor rbetering vatbaar." Dit zijn enkele conclusies t een onderzoek van zeven Leidse studenten I de sociale psychologie, dat afgelopen jaar in dracht van de Stichting Dienstencentrum voor Gekoördineerd Be jaarden werk eiden in de Sleutelstad werd verricht et onderzoek dat de studenten deden, werd ge- 'Kgesteund door een begeleidingscommissie waar laarden uit verschillende instellingen zitting in adden. Er is gebruik gemaakt van een voor Ne- !rlandse begrippen unieke onderzoeksmethode, "dat de mensen die het betreft zelf een belangrij- bijdrage aan het onderzoek hebben geleverd. Stichting Dienstencentrum, voor Gekoördi- fcrd Bejaardenbeleid heeft in haar opdracht tot het onderzoek de inspraak van bejaarden zwaar la ten wegen. Het onafhankelijk maandblad Info Lei den heeft de voornaamste conclusies uit het onder zoek in het januarinummer gepubliceerd. Binnen kort zal er ook een eenvoudige versie van het rap port op de Leidse leesmarkt verschijnen. Apotheek Volgens het onderzoeksteam zou er in Leiden een oplossing gezocht moeten worden voor de betere bereikbaarheid van apotheken in de stad. In de Morswijk dient er zo spoedig mogelijk een apo theek te worden gevestigd. De normen met betrek king tot de spreiding van apotheken zouden her zien moeten worden, zodat het niet mogelijk is dat in sommige wijken meerdere apotheken zijn.ter- wijl andere wijken helemaal geen apotheek heb ben. Een recepten-ophaaldienst zien de onderzoe kers als een oplossing op korte termijn van dit pro bleem. Gedacht wordt aan twee mogelijkheden: een centrale ophaal- en wegbrengdienst onafhan kelijk van de apotheken (bijvoorbeeld in samen werking met de dienstencentra) of een dergelijke dienst bij de apotheken zelf. De trombosedienst zou het spreek- en behande lingsuur in de verzorgingstehuizen ook open die nen te stellen voor patiënten die in de betreffende tehuis wonen. De vaak gepropageerde integratie tussen tehuisbewoners en zelfstandig wonenden zal mede hierdoor bevorderd worden. Reizen en de busmaatschappijen te komen. Verder wordt het door de Leidse bejaarden op prijs gesteld, dat er een contactblad voor ouderen wordt opgericht, waarin voorlichting wordt gegeven die voor hen van belang kan zijn. Ook de huis-aan-huisbladen zouden wat deze informatie betreft een grotere rol kunnen spelen. De gemeente Leiden zou maatregelen kunnen tref fen, die woningruil voor te groot wonende ouderen stimuleren en vergemakkelijken. Hierbij wordt ge- i de Behalve het verhogen van vakantiegeld voor 65- plussers en het verbeteren van de inkomenspositie van de bejaarden in het algemeen zouden er in Leiden meer uitstapjes voor bejaarden moeten worden georganiseerd. De aanschafkosten van de NS-pas zou verlaagd moeten worden, zodat ook ou deren die weinig van de trein gebruik maken van Telefoon de kortingen op het reizen kunnen profiteren. In Leiden dienen de dienstencentra het initiatief te nemen tot overleg tussen de ouderen in de wijken dacht aan een actieve bemiddeling van de gemeen te bij woningruil en bekendmaking van deze be middeling in bredere kring. De faciliteiteq voor het verrichten van betaalbare aanpassingen in de woning dienen te worden verruimd en eveneens meer bekendheid te krijgen. Wat betreft de telefoon lijken de volgende maatre gelen noodzakelijk: Alleenstaande ouderen dienen voorrang te krijgen bij de aansluiting van de tele-* foon. Voor ouderen met alleen AOW dienen de aansluitingskosten opnieuw vergoed te worden door de bijstand. Ook zou een reductie van de abonnementskosten voor deze groep overwogen kunnen worden. Dit laatste geldt ook voor mensen met een klein pensioen. Voorts zou de gemeente een nadere studie moeten verrichten naar de wen selijkheid en mogelijkheid van verschillende alarmsystemen. Met de overheid dienen onderhan delingen te worden gestart over het zo snel moge lijk. bouwen van een nieuw verzorgingstehuis voor de wijken Noord en de Kooi. Geïnteresseerde ouderen en zij die binnenkort met pensioen gaan kunnen alle informatie over dit rapport en de realisering ervan verkrijgen bij de dienstencentra en het stedelijk bureau van de D.G.B., Hooglandsekerkgracht 32, tele foon 071-140483 in Leiden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5