Zevenhoven verliest weereen dorpswinkel Deskundigen doen tuinder W. Rijkaart de das om Hazerswoudse subsidie voor emancipatie- activiteiten Eerste sleutel Koudekerkse „Boomgaard" Lichte straf Alphense brandstichter CDA- Woubrugge voor invoering rioolbelasting Speelplek Hazerswoude actie in Goudse regio en Rijnstreek STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGiNi Mevrouw Van de Bijl had graag het gouden jubileum willen vieren ZEVENHOVEN Nadat twee maanden gele den kruidenier J. van Eijk zijn winkel in Ze venhoven heeft gesloten, moet nu mevrouw T. v.d. Bijl-Verburg de deur van haar winkel in huishoudelijke artikelen voorgoed voor de clièntele dicht doen. Graag had zij nog een jaar willen wachten met slui ten, maar om gezondheidsredenen is zij genood zaakt het rustiger aan te doen met alle gevolgen van dien. „In 1981 zou onze zaak 50 jaar hebben be staan en dat is toch een mijlpaal in je leven die ik graag nog had willen beleven. Maar mijn gezond heid gaat mij boven alles. Mijn zoon Leen heeft weinig zin in het overnemen van de zaak. Hij is electricieen en heeft samen met een knecht werk genoeg en wil dat niet opgeven voor de winkel, wat ik heel begrijpelijk vind. Eén van mijn dochters die in Limburg woont zou zich dolgraag willen inzetten voor de winkel, maar dat brengt weer problemen met zich mee vanwege het werk van haar man bij de NATO." aldus mevrouw Van de Bijl. De klanten kunnen veel begrip opbrengen voor de reden van de sluiting, ondanks dat zij het bijzonder jammer vinden dat Zevenhoven binnen twee maanden al weer een winkel verliest. Ze vragen zich af wie nummer drie zal zijn. Mevrouw Van de Bijl blikt met veel tevredenheid terug op de 49 jaren die achter haar liggen. In 1931 nam zij met haar man de fietsen- en huishoudelijke artikelenwinkel aan de Dorpsstraat over van de heer Van den Akker. De heer Van de Bijl was al sinds 1920 electriciëen in De Hoef en omgeving. Hij was bijzonder technisch aangelegd en dat kwam in die tijd goed van pas, aangezien het de beginjaren waren voor het aanleggen van elektriciteitsvoorzie ningen. Terwijl mevrouw Van de Bijl de winkel runde, ging haar echtgenoot naar diverse boerde rijen om elektriciteit aan te leggen en elektrische waterpompen te slaan. Alhoewel hij, samen met twee broers veel praktische ervaring had opgedaan in Amsterdam, werd het enkele jaren later ver plicht een officieel erkend diploma te halen, het geen voor hem geen enkel probleem opleverde. Fietsen maken kon hij ook, maar was niet zijn lie velingsvak. In de oorlog, toen de winkel dicht was, beeft hij in de achtergelegen werkplaats veel men sen uit Amsterdam, die aan voedsel probeerden te komen, geholpen met het repareren van fietsen en het aanbrengen van antiplofbanden. Na de oorlog ging de winkel weer open en verhuisde deze naar het naastgelegen pand, een vroegere smidse. De heer Van de Bijl was veel ziek en zoon Leen, ook al zeer technisch aangelegd, hielp zijn vader in het elektriciëensvak. De heer Van de Bijl overleed 18 jaar geleden en zijn zoon volgde hem op. De winkel werd nog altijd met veel plezier gedreven door me vrouw Van de Bijl. In 1974 werden de twee woon huizen verbouwd tot één prachtig geheel en heeft zij haar klanten in een moderne winkel van service kunnen voorzien. Wanneer de winkel preceis dich tgaat weet zij nog niet. „Hopelijk wel zo spoedig mogelijk, als de meeste voorraad verkocht is." Naar alle waarschijnlijkheid zullen de inwoners van Zevenhoven in de nabije toekomst nog wel wat klein spul, zoals stofzuigerzakken, lampen, stekkers en dergelijke „achterom" kunnen halen, zodat zij niet voor alle kleine wissewasjes op een ander dorp of stad zijn aangewezen. Mevrouw T. van de Bijl in haar winkel; op de achtergrond zoon Leen. HAZERSWOUDE Tuinder W. Rij kaart mag geen berging/sorteerruknte bouwen aan de Burgemeester Smitweg. Volgens het college voldoet het bouw werk niet aan het 'welstands'-artikel 34 van de bouwverordering. Dit artikel bepaalt dat uiterlijk en plaatsing van een bouwwerk zodanig moet zijn, dat het bouwwerk zowel op zichzelf als in verband met de bestaande omgeving of de te verwachten ontwikkeling daar van voldoet aan redelijke eisen van welstand. Deskundigen op het gebied van welstand vinden de loods in de door de heer W. Rijkaart gewenste vorm, onaanvaardbaar. Met het onge grond verklaren van het beroep, dat de heer W. Rijkaart heeft aangetekend te gen het weigeren van de bouwvergun ning, wil het college van Hazerswoude voorkomen dat "het welstandsartikel willekeurig en met voorbijgaan aan het oordeel van deskundigen wordt toe gepast". Het laatste woord in deze zaak heeft de gemeenteraad in de raadsver gadering van donderdag 31 januari. De heer W. Rijkaart wil de loods gebrui ken voor het sorteren en opslaan van zijn gekweekte bomen. Hiervoor had hij een loods in gedachte van tien- bij zestien me ter met een vrij laag liggende nokhoogte en voor een groot gedeelte opgetrokken uit hout. De gevels zouden gezet worden met gebruik van grijze bakstenen. „Ik be grijp niet waarom de loods niet zou vol doen aan de welstandseisen. In de omge ving staan loodsen van hetzefde type", al dus tuinder Rijkaart. Hij is bereid de grij ze bakstenen te verwisselen voor gele of rode bakstenen. De heer Rijkaart heeft zijn bezwaren naar voren gebracht tijdens de commissie Planologie van november vorig jaar. Een minderheid in deze com missie wilde de vergunning wel verlenen met de toezegging van de tuinder om de gehele loods van baksteen op te trekken, maar de meerderheid van de commissie was het eens met het Hazerswoudse colle ge. Het verhogen van de nokhoogte zoals de commissie heeft voorgesteld ziet hij echter niet zitten. W. Rijkaart: „Dat kost mij tienduizend gulden extra en de extra ruimte die ik hierdoor zou krijgen heb ik niet nodig". Hoewel de raad de volledige bevoegdheid heeft om een uitspraak te doen over de welstandsbeoordeling wijst het college de raadsleden er met nadruk op dat de me ning van de deskundigen zeer zwaar be hoort te wegen. De heer W. van Vegten, voor zitter van de woningbouwvere niging „Goed Wonen", over handigde gistermiddag de sleutel van één van de dertig kleine woningen in „de Boom gaard" in Koudekerk aan den Rijn aan mevrouw Van Burik- Schellingerhout (rechts). Na overhandiging van de sleutel en een bos rozen, was er een gezellige bijeenkomst in Rhijn- dael. De heer W. van Vegten betreurde het dat door de bouw van de dertig kleine wo ningen geen doorstroming heeft plaatsgevonden, wat bij de bouw van de vorige wonin gen van „Goed Wonen" wel het geval is geweest. Deze wo ningbouwvereniging heeft in haar 39-jarig bestaan overi gens zorg gedragen voor de bouw van 451 woningen. Bur gemeester G. Swaan bood aan de woningbouwvereniging de gemeentepenning van Koude kerk aan den Riin aan. Hij ver klapte overigens dat Koude kerk binnenkort nog maar een klein aantal woningzoekenden zal tellen. Voorlopig zal er van nieuwe bouwprojekten nog niets komen, daar eerst in de gemeenteraad moet worden besloten waér het dorp nog kan uitbreiden. Voor een en ander in kannen en kruiken is, zal het zeker drie jaar duren voor er weer een eerste sleutel zal worden overhandigd. ALPHEN/DEN HAAG Voor de Haagse poli tierechter heeft zich een 30-jarige verdachte uit Alphen aan de Rijn te verantwoorden gehad wegens door hem ge pleegde brandstichtin gen. Dat betrof het ge bouw de „Schaapskooi" aan de Sportlaan waar hij eerst twee flessen spiritus strooide en ver volgens de brand er in stak. Niet alleen dat gebouw maar ook het aangrenzende bow ling-centrum werd gedeeltelijk vernield. Verdachte bekende hetgeen hem werd verweten, hij had de gevolgen van zijn daad niet overzien. Gebrqik van drugs en drank speelden de belang rijkste rol in zijn daad. Daar mee wilde de officier rekening houden en volstaan met een eis van duizend gulden boete en voorwaardelijk vijf maan den gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar en toezicht van het bureau voor alcohol en drugs. De rechter veroordeelde tot vijfhonderd gulden boete Carnaval me Graankorrel in Buitenkan BUITENK A AG/ABBEN De gemeenten Bui kaag en Abbenes heb sinds kort hun eigen ca valsvereniging; 'De Gn korrels'. De eerste staj van de 'Graankorrels' den gezet op 15, 16 en li bruari met gecostum» carnavalsfeesten in de b denzaal van Hotel K zicht aan de Huigsloteri 390 in Buitenkaag. De i is open vanaf 20.00 uur ei toegangsprijs bedraagt gulden. Bier wordt van graankoi gemaakt en evenzo br denk daarbij aan gezelligl en de naam 'Graankor wordt duidelijk. Het progr ma voor de feestavonden er als volgt uit. Vrijdag 15 bruari wordt de carna\ stemming er in gebracht c de discotheekcarnavaJ 'Hi Power' en 'Silver Shadow de 'Tombola'-dansmarie. Zaterdagavond luistert het i 'The Oldtimers' het carnav, feest op, eveneens met 'Tombola'-dansmariekes. 2 dagavond is het duo 'De trella's aan de beurt omi vierders op de been te krii Ook hier zullen de 'Toml dansmariekes het goede beeld geven. Op de drie f< vonden is de leiding in ha van opperzot prins 'Ko 1&2 met zijn raad van elf Succesvol schaak toernooi Nieuwkoop NIEUWKOOP- /NOORDEN Het schaaktoernooi van de schaaksociëteit 'Nieuwkoop' in de kosterswoning van de Remonstrantse kerk aan de Dorps straat, verliep zeer succesvol. Het toer nooi werd gehouden in verband met het eerste lustrum van de vereniging Vijftig jongens en meisjes namen deel aan het toer nooi. Gezien de opkomst is de leiding zeker van plan het toernooi jaarlijks te herhalen. De uitslag van het schaakfestijn is als volgt. In de leeftijd 7 tot en met 9 jaar ging de eer ste plaats naar Joyce Boes. Tweede werd Sander Fouth en Jesper Timmers werd derde. Bij de jeugd van 10 tot en met 12 jaar nam Nanette Michel de eerste plaats in en bereikte Ron Timmers de tweede plaats. Derde in deze leef tijdscategorie werd Rinse Bakker. Voor de eersten was een beker beschikbaar gesteld. De overige deelne mers kregen een herinne ringsmedaille. LEIMUIDEN/RIJNSATER- WOUDE De kringwedstrijd van de E.H.B.O. in Uithoorn is gewonnen door de ploeg van de E.H.B.O. Leimuiden/Rijn- saterwoude, bestaande uit me vrouw R. Brand, mevrouw J. Overbeek en de heer Berend- se. Op de oefenavond hield de heer Houtkamp een lezing over bedrijfsongevallen en hoe deze te voorkomen. Speciale aandacht kreeg de geluidshin der waardoor talloze werkne mers onherstelbare schade op lopen. Morgen is er om 14.00 uur een oefening van de jeugd. WOUBRUGGE Op de slecht bezochte bijeenkomst van het C.D.A. kwamen onder meer het centraal antenne-sy steem en de riolering aan de orde. Raadslid Henk v.d. Nagel en oud-raadslid Joop Markx lieten over de onderwerpen hun deskundig licht schijnen. Wat betreft het centraal antenne-systeem was het eigenlijk een beetje nakaarten. In de gemeenteraad is immers de beslissing al gevallen. Toch bracht Henk v.d. Nagel nog een paar interessante gegevens ter tafel. Hij vertelde, dat in Woubrugge 15 aansluitin gen onrendabel zijn. Voor Hoogmade ziin dat er 32. De inwo ners, die dit lot treft, zullen zelf de meerkosten moeten gaan be talen anders worden zij niet aangesloten. Joop Markx trachtte wat licht te brengen in het Woubrugse rio leringswoud. De gemeente is op dit moment bezig met de plan nen voor riolering voor Boddens Hosangweg en Vierambach- tsweg. Deze wegen lozen hun vuilwater deels in de Wetering, vandaar deels in de polder. Uit milieutechnisch oogpunt is dit verwerpelijk, vandaar dat de gemeente aan deze dure klus is be- fonnen. Er is een bedrag van ongeveer 3,5 miljoen mee gemoeid, ubsidies, gemeentelijke reserves en en bijdrage van de bewo ners van de aan te sluiten woningen zullen dit bedrag uiteinde lijk boven tafel moeten brengen. Over rioolbelasting - dus een baatbelasting - beginnen sommige bewoners Zich wat ongerust te maken, bleek uit gestelde vragen Toch zal die er naar de me ning van C.D.A.-er Joop Markx dienen te komen. Over de hoog te ervan viel nog geen verstandig woord te zeggen. Deze mening van het C.D.A. is een belangrijke, want met vijf leden in een ge meenteraad van negen kan de beslissende stem worden gespro ken. Eind '78 kwam in de commis sie Ruimtelijke Ordening het idee ter tafel om op het braak liggende stukje grond tussen Van Hoogstratenlaan en Cor nells Kempenaarlaan wat aar digs voor de Woubrugse kin deren in te richten. Begin '79 werd door de raad het aanvan kelijk krediet met 20 duizend gulden verhoogd, zodat in to taal 43 duizend gulden be schikbaar kwam om de zaak ter plaatse wat op te knappen. Nu begin 1980 zijn de spaden dan eindelijk de grond in. Ge meentewerken heeft in het ver leden een ontwerp gemaakt, waarin een aantal wensen zijn gerealiseerd. Openbare speel plaats, speelgelegenheid voor de peuterspeelzaal en een vei liger uitgang van de Chr. Nat. Kleuterschool waren de uit gangspunten. De veilige uit gang voor de Kleuterschool was er al een tijdje. Nu is men met de aanleg van het speel- terrelntje begonnen. Een zand bak met wat speeltoestellen en in later stadium wat groen zul len deze tot nog toe slordige hoek in Woubrugge zeer ver fraaien. Om het geheel komt een omheining om het toezicht op de spelende peuters wat te vergemakkelijken. Ouderverenigi Ashram-colleg bijft bij uitstel middenschool ALPHEN Het best van de oudervereniging het Ashram-college in phen blijft van mening, de start van de mid school voorlopig moet den uitgesteld. Uit gespi ken met bevoegde instani is het bestuur gebleken, een aanvraag om op 1 au| tus van dit jaar met de n denschool te beginnen, i der meer wordt afgewezo Meer mogelijkheden voor middenschool ziet men, als stel wordt gevraagd door betrokkenen, met de inta om in 1980 de problemen a menlijk op te lossen. Dinsj 29 januari houdt men eenl denvergadering. Het besll van de oudervereniging j wacht, dat de ouders I steun met het tot op heden| voerde beleid zullen uitsf ken. HAZERSWOUDE Tijdens de don derdag 31 januari te houden raadsver gadering zullen burgemeester en wet houders van Hazerswoude de verorde ning inzake de subsidiëring van eman cipatie-activiteiten ter vaststelling voorleggen. Nu er in de gemeenten twee werkgroepen (een voor het dorp, de andere voor de Rijndijk) zijn opge richt die cursussen V.O.S. (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) willen organiseren en bij de gemeente om subsidie hebben aangeklopt, is dit voor het college een reden om met een subsidievoorstel te komen. Omdat ver wacht wordt dat zich ook andere in stellingen of groepen met soortgelijke activiteiten zullen gaan bezig houden, wordt een algemene subsidieregeling voorgelegd. Die instellingen diener\ - willen ze een li- nanciële bijdrage ontvangen - actief te zijn in het ontwikkelen van het zelfbewustzijn van vrouwen als individu of groep. De doorbreking van rolbeperkingen voor vrouwen en mannen; de verandering van situaties waarin sprake is van een onge rechtvaardigd verschil in behandeling tussen mannen en vrouwen; verandering van maatschappelijke structuren en ver houdingen die belemmeringen en achter standen voor vrouwen veroorzaken. Deze aangelegenheden worden geacht te beho ren tot de emancipatie-activiteiten, die de desbetreffende groeperingen dienen na te streven. De subsidie willen b. en w. als volgt berekenen: tachtig procent van de kosten van zaalhuur en een even hoog percentage van de personeelskosten; een bedrag gelijk aan tachtig procent van de totaalopbrengst van de bijdragen in het betrokken boekjaar. Dit alles uiteraard onder een aantal voorwaarden, waaronder bnvoorbeeld de vraag van groot belang is of al dan niet inwoners van de gemeente aan de activiteiten deelnemen. Overigens: op de laatst gehouden vergade ring van de commissie algemene zaken en financien heeft mevrouw Standhart, een van de initiatiefneemsters tot de organisa tie van de V.O.S.-cursus (gericht op vrou wen met een laag opleidingsniveau), de op stapel staande subsidieregeling toege juicht. Zij betreurt het echter dat in de verordening geen artikel is opgenomen waarin de subsidie is geregeld ten behoe ve van de opvang van kinderen van moe ders die aan de V.O.S.-cursussen deelne men. Zonder deze betaalde baby- en ande re sits bestaat, volgens haar, de mogelijk heid dat een aantal vrouwen de cursus niet kan volgen. KOUDEKERK Zondag middag is er een gezamenlij ke Open Deurdienst voor be langstellenden in Koude kerk aan den Rijn, in de Ge reformeerde Kerk. Aanvang met samenzang om 16.45 uur tot 17.00 uur. Ds. F. Moll uit Oudshoorn/Ridderveld is voorganger in deze dienst met het thema: „Welvaart- vaarwel Medewerking verlenen de Gospelgroep The Rejoice Sin gers onder leiding van Rob de Vogel. Deze dienst wordt georgani seerd door de Interkerkelijke Evangelisatiecommissie. ZOETERWOUDE Kaart- liefhebbers kunnen vanavond bij de KPJ in het Don Bosco terecht. De kaartavond maakt deel uit van een kruis- en kla- verjascompetitie, maar ook vanavond zijn er leuke prijzen te winnen. Aanvang 20 00 uur. HAZERSWOUDE „Gedeputeerde Staten van Zuid-H land houden vast aan de gedachte dat Hazerswoude bef fende de provinciale- en de gemeentelijke herindelingi twee terreinen actief moet zijn". Deze mededeling deed lf gemeester J. ten Heuvelhof op de laatst gehouden vergl ring van de commissie van Algemene Zaken en Financl waar hij verslag uitbracht van het gesprek dat het colli heeft gevoerd met gedeputeerde Boone. De voltallige commissie heeft geadviseerd om deel te nemenj de beide werkgroepen die zich bezighouden met de gemeen» ke herindeling in de regio Gouda en in de Rijnstreek. De col missie is van mening dat indeling in de Rijnstreek de voork' heeft boven indeling in de regio Gouda. In ieder geval mod zowel Hazerswoude- Dorp als Hazerswoude-Rijndijk in dezelf regio blijven en moet dus geen splitsing tussen beide 'Ha»1 wouden' tot stand worden gebracht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4