Jieuwbouwplannen voor an Wijk- en Zaalbergcomplex LEIDSE WIL WONINGEN ALS PYRAMIDES BOUWEN it erkeers- amen öomt terug ijksweg 11-oost opgenomen in 3stemmingsplan -oomburg Jauffeur kon verleiding fct weerstaan LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGINA 3 LEIDEN Het ziet ernaar uit dat het praktische verkeersexamen weer op de lagere scholen zal terug keren. Jaren geleden werd dit „fietsexamen" door de Leidse politie in samenwerking met de Leidse lagere scholen afgenomen om de kinderen op de lagere school veiligheid in het verkeer bij te brengen. De leerlingen reden een bepaald parcours in de binnen stad en konden een verkeersdiploma behalen, mits er onderweg niet te veel verkeersfouten werden ge maakt. Aan dit examen was ook een theoretisch ge deelte verbonden. Omdat inspecteur Voerman, de politieman die zich met de organisatie van het exa men bezighield op een gegeven moment wegging en er voor hem geen plaatsvervanger kwam verdween ook het examen. Het CDA-raadslid in de gemeenteraad mevrouw Van Ackeren bepleitte in een motie een paar jaar geleden al de terugkeer van het examen. Dat heeft uiteinde lijk geleid tot overleg met de scholen en de Leidse politie en daaruit is gebleken dat de meeste scholen en de politie er wel voor voelen om het praktische examen weer in te voeren De scholen hebben daarbij als voorwaarde gesteld dat het examen niet meer wordt afgelegd in de te druk geworden binnenstad, maar in de respectievelijke wijken waar de scholen zitten. Voor de uitvoering van het examen zijn veel vrijwilligers nodig (controleurs op het parcours) en daarvoor zullen de ouders worden benaderd. De Leidse politie heeft zich bereid verklaard in het nieuwe politiebureau eventueel weer een verkeerslo- kaal in te richten, waarin verkeersonderricht aan de leerlingen kan worden gegeven. Vroeger beschikte het bureau aan de Zonneveldstraat ook over een der gelijk lokaal. De gevel van de wonigen aan de Uiterste Gracht. Ve)EN De Leidse woningbouwve- 30ing „Ons Doel" heeft nieuw- ^plannen laten ontwerpen voor j^oormalige Van Wijk- en Zaal- Pomplex, gelegen in Pancras-Oost —gaat hier om twee afzonderlijke >rz aen, die overigens niet veel van r.oir verschillen. Beide ontwerpen BrP'uit van de bouw van woningwet- 3?rngen. Op de plaats van het Van 17-gebouw zouden circa 45, meren- 5jo, eengezinswoningen moeten ver- 17i, op het Zaalberg-terrein is de r°9V van ongeveer 43 eengezinswo- »n gepland. Onder de eerste eta- 30 an een aantal huizenblokken zul- iersarkeerplaatsen worden ingericht. 5VHde bouw van de wonincen zou aan het eind van de zomer begonnen kunnen worden. De gemeenteraad moet dan wel met de huidige schetsen accoord gaan. Als de gemeente het plan goedkeurt, wordt het naar het ministerie verstuurd voor het aanvra gen van subsidie. Van Wijkcomplex De ontwerpers van het nieuwbouwplan van het Van Wijk-complex zijn de architecten Van Wijk en Gelderblom uit Soest. Deze ontwerpers hebben in overleg met de bewoners een bouw plan gemaakt voor 45 woningen, merendeels 5- kamerwoningen. Er komen 12 meergezinswo ningen, een rolstoelwoning, terwijl de rest be stemd is voor kleinere gezinnen. De nu nog be staand portierswoning van Vestestraat 40a zal wellicht niet worden gesloopt. Er wordt over gedacht dit gebouw te herinrichten en het te verhuren aan de kunstenaars die er op dit mo ment hun atelier hebben. Globaal betreft het plan het blok Vestestraat, hoek Ir. Driessen- straat en de Uiterstegracht. Onder de huizen van dit woonblok zijn twee parkeervoorzienin gen ingetekend met in totaal een capaciteit van 48 parkeerplaatsen. Automobilisten zullen de overdekte parkeerplaatsen vanuit de Uiterste gracht kunnen bereiken. De Vestestraat zal zo veel mogelijk autoluw worden gemaakt. Voor de woningen van zowel het Van Wijk- als het Zaalbergcomplex wordt een garantiehuur ge- raamd van beneden de 540 gulden. De commis sie voor ruimtelijke ordening en openbare wer ken heeft dit nieuwplan gisteravond op de meeste punten goedgekeurd. Alleen over de nogal royaal toegemeten parkeerruimte hadden een paar gemeenteraadsleden wat bedenkin gen. Ook bestond er enige vrees, dat de tunne lachtige parkeervoorzienigen te veel wind zou den doorlaten en dus nogal tochtig zouden zijn. Zaalbergcomplex Het Zaalbergcomplex, waar de architecten van „OD 205" zich over gebogen hebben, gaat 43 woningen tellen, waarvan de meeste met vier kamers. Het Zaalbergcomplex ligt wat verder weg van het Van Wijkcomplex, meer naar de kant van de Nieuwe Rijn. De nieuwbouw wordt omsloten door de Uiterstegracht en de Vestes traat. Ook hier geldt een garantiehuur beneden de 540 gulden. Het parkeerprobleem wordt op bijna gelijke wijze als volgens het bovenstaande plan opgelost. Zij het dat de patiowoningen die op de twee parkeerplaatsen uitkomen een iets ander karakter hebben. Er wordt meer met ter rasjes en inspringingen gewerkt. Een deel van de benedenwoningen van beide complexen krijgen kleine tuinen. Yogacursus Ia bet Breebays aan de Breestraat start 31 janaari weer een yogacursus van tien lessen. De lessen zijn be doeld voor scholieren van veertien tot achttien jaar en voor ouderen tot ongeveer vijfendertig jaar. De lessen worden tot en met 3 april op de donderdagen van kwart over vijf tot kwart over zes gehouden. De cursus is bestemd voor hen, die gezonder willen leven en die vinden dat een gezonde voeding alleen niet voldoende is. Aan de lessen, waarvan de prijs voor scholieren 25 en voor ouderen 35 gulden is, kunnen maximaal twaalf personen deelnemen. Inschrijving en inlichtingen bij Herman of Anna in 't Breehuys, telefoon 130983. Badlands De Volksuniversiteit K&O vertoont dinsdag 29 januari de film „Badlands" van T. Malick in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. „Badlands" is een Amerikaanse film uit 1973. De film behandelt de verhou ding tussen het 15-jarige meisje Holly en de tien jaar oude re Kit Carruthers, een verhouding die uiteindelijk fataal zal blijken te zijn. Aanvang 20.00 uur. Kaarten a f3,75 en f4,75 zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45. Vrouwen De pa tien ten raad van de Merenwijk houdt maandag een voorlichtingsavond voor vrouwen in de overgangs jaren in kerkelijk centrum De Regenboog, (naast win kelcentrum De Kopermolen). Op de avond spreekt Thea Ferwerda, oprichtster van de werkgroep 'Vrou wen In De Overgang'. De bijeenkomst begint om acht uur. Voor inlichtingen 123654 bellen. Kinderfilm K&O organiseert in haar gebouw aan de Oude Vest 45 op woensdag 30 januari een filmmiddag voor kinderen. Op het programma staan tekenfilms en de hoofdfilm „De Ko ning van de Ocaan Deze film gaat over een koninkrijk op de zeebodem dat wordt bedreigd door de bouw van een volgstation voor satellieten. De jeugdige helden van het verhaal slagen erin om de bouw van het station te verhin deren zodat het onderwaterrijk kan blijven bestaan. Toe gang f3, leeftijd vanaf zeven jaar, kaarten bij K&O, Oude Vest 45, tel 141141. Alternatieve energie In Augustinus aan het Rapenburg 24 wordt woensdag 30 januarie een bijeenkomst gehouden over alternatie ve energie. Een en ander in het kader van een door ve len gewenste brede maatschappelijke discussie over de energie-mogelijkheden. De bijeenkomst is a tractief door een expositie, dia's, forum en discussies. EN Het college van b en w in Leiden zal Rijkswa- [«Titdirectie van Zuid-Holland per brief meedelen, dat ?2 3leen bezwaar heeft tegen de opname van de geprojec- i.30 Rijksweg 11-oost in het bestemmingsplan Roomburg, brief aan Rijkswaterstaat zal de gemeente echter wel ar aantekenen tegen het voorstel van de Provincie om ijksweg U-oost een autosnelweg te maken. „Over de 'P^ele verbreding van de op deze route aansluitende oaveg 4 zal worden opgemerkt, dat dit de gemeente Lei- 0 <siet te veel grond mag kosten. De bouw van een auto- I onder de Rijn ziet Leiden het liefst op kosten van *jk gebeuren. ileg van Rijksweg 11-oost is van belang voor de ontlasting Hoge Rijndijk in de gemeenten Zoeterwoude, Hazers- en Alphen aan den Rijn. Over de noodzaak Rijksweg 4 a ^rbaansweg tot zesbaansweg te verbreden verkeert de ge- nog in onzekerheid. Men gaat alleen met het plan ac- ur lis een deel van de weg via een tunnel onder de Rijn door P'Jjje lopen en als het Rijk de kosten voor de aanleg van die op i op zijn schouders neemt. Daarbij wordt de kanttekening dat de verbreding van de weg niet te zeer ten koste "nan van Leids grondgebied. Er is berekend, dat ongeveer 1 ws i grond van Roomburg door dit project zal worden ver- ^e(p. Bij de Provincie is men overigens ook niet zeker, dat Nwfrde maatregelen dienen te worden genomen. In het Pia5lan Zuid-Holland Oost is men vóór de aanleg van de :"SJ Rijksweg, maar in streekplan -West is men er'tégen. 1 dear dat de heer L. Beijen van de PPR gisteravond bij de Joking van dit plan het onnodig vond, dat de gemeente Lei- 3 porop gaat lopen bij het maken van een plan waar de Pro- zelf over aarzelt. Het raadslid zag meer in een betere estverbinding die door de NS in de toekomst tot stand zal gebracht met de verbreding van het spoor Leiden-Al- De heer P. Bordewijk voelde wel voor dit argument, maar ^e planning van Rijksweg 11-oost niet zonder meer afwij- Hok D'66 en de VVD hielden een slag om de arm. Het Hle heren H. Driessen en J. van Zijp, zag wel wat in de Hvan de nieuwe route en had zelfs geen bezwaar tegen het een autosnelweg van te maken. Wethouder C. Waal ïlijke ordening en openbare werken) concludeerde hier- de meerderheid van de fracties in ieder geval voor de ,t |p van de Rijksweg in bestemmingsplan Roomburg was. mJ Rijkswaterstaat hier dan ook binnenkort over berichten. 1 g, erf "J$N Een 41-jarige chauffeur uit Leiden is gisteren Haagse rechtbank veroordeeld tot 750 gulden boete en ie aardelijk twee weken celstraf met een proeftijd van ^aar. Hem werd verweten zijn bedrijf te hebben besto- ~ï>r drieduizend gulden. De directie van het bedrijf was yor mede verantwoordelijk: de betreffende chauffeur "3 diverse malen gemeld, dat er intern onvoldoende vjle was. ™jadat de man in dienst was genomen, had hij de directie al r~[ dat er veel te 'matsen' viel. Wantoestanden had hijge- (eerd. Toen de directie geen maatregelen nam, kon de '"pur de verleiding niet weerstaan. Hij droeg geld voor af- Tde goederen niet af. In totaal ging het om drieduizend neL De officier wilde met zij eis rekening houden met het |5»kelijk juiste gedrag van de verdachte. Ziin verdediger mr 14 meende, dat het bedrijf zelf mede schuldig was. Bijeenkomst in Breehuis trekt overweldigend aantal belangstellenden Architect Schouten (uiterst links) en mevrouw Koolhaas (2e van rechts) bij het ontwerp voor een pyramide- woning. LEIDEN Leiden maakt kans om straks pyramide-woningen binnen de gemeentegrenzen te krijgen. Als het aan mevrouw M. Koolhaas van de Leidse Rijn- en Schiekade ligt zullen die woningen in elk geval binnen afzienbare tijd ergens in de Leidse regio verrijzen. Met dat doel voor ogen belegde zij gisteravond een bijeenkomst in het Breehuys, waar de twee ontwerpers van de py- rami des uitgebreid hun ideeën venti leerden. De belangstelling was over weldigend groot. Zo groot zelfs dat het Breehuijs zijn deuren moest slui ten omdat de maximale capaciteit van 250 mensen was bereikt. Op de stoep van de Breestraat bleven daar na nog zeker 150 belangstellenden achter. Voor hen wordt eventueel een tweede informatie-avond gehou den. Inmiddels hebben zich 120 se rieuze gegadigden ingeschreven voor zo'n pyrami de woning. Twintig wil len zich daarbij ook inzetten voor de organisatie en de realisatie van de woningen. De woningen hebben van staatssecreta ris Brokx inmiddels het predikaat 'ex perimenteel' gekregen. Een betiteling die niemand zal verbazen. De huizen hebben de uiterlijke vorm van pyrami- des, zijn aan elkaar te koppelen en te scheiden, zorgen voor de eigen energie behoefte, en kennen een geheel eigen gemeenschapsvorm. Waarom dit nieu we woningtype? Architect Gerard Schouten gisteravond: „Bij het huidige traditionele bouwen van woningen wordt geen rekening gehouden met tal van 'aspecten. Men gaat voorbij aan veel problemen. Er zijn er zelfs teveel om op te sommen Maar drie daarvan zijn door het bouwen van een ander soort woningen voor een groot deel, misschien wel geheel, op te vangen. Het eerste grote probleem is het ener gie- en milieuprobleem. Door te bou wen met natuurlijke materialen is hier al veel aan te doen. Geen plastic en be ton gebruiken, dan hoeft dat ook niet gemaakt te worden. Het huis zou ook voor eigen energie moeten kunnen zor gen. Een pyramidewoning kan met slechts één-tiende van de energie vol staan die een confessionele woning thans verslindt. Door voor ongeveer 15.000 gulden zonnecollectoren en een windmolen aan te brengen kan zelfs zonder energie van buitenaf voor warm water en electriciteit worden gezorgd. Dat het kan. wordt bewezen op het ter rein van De Kleine Aarde in Boxtel (Noord Brabant). Daar wordt een bol- woning bewoond die zonder energie van buitenaf geheel selfsupporting is". Als tweede maatschappelijke probleem, noemde hij de vereenzaming. Ontstaan volgens de architect door de loketten- maatschappij. „Er worden bejaarden getto's, jongerengetto's, gehandicapten getto's enz. gebouwd. Dat leidt tot ver latenheid en dat weer tot eenzaamheid. Ook blijft men maar krampachtig vast houden aan de bouw eengezinswonin gen. Een onderzoek heeft aangetoond dat er thans een behoefte van 52 pro cent is aan huizen voor één- en twee persoonshuishoudens. Over twee jaar zal dat zeker 60 procent zijn. De pyra mide-woningen zijn bij uitstek geschikt voor één of tweepersoonshuishoudens. Een gezin met kinderen kan twee py- ramides aan elkaar koppelen. Gaan de kinderen de deur uit, dan komt één deel weer vrij. Dit koppelen en ontkop pelen biedt grenzeloze mogelijkheden. Ouders die bejaard worden, hoeven bij voorbeeld hun huis niet uit omdat de woning te groot wordt, enz". „Ook is het de bedoeling om de wonin gen in een bepaalde gemeenschap te bouwen. Niet aan straten, maar in het groen. In een halve cirkel ofzo. Niet te groot, zodat er een goede onderlinge re latie kan ontstaan tussen de bewoners. In die gemeenschap komen gezinnen, jongeren, ouderen en gehandicapten enz bij elkaar te wonen. De bejaarden kunnen op kleine kinderen passen en die kinderen kunnen,als ze opgegroeid zijn, weer boodschappen halen voor de ouderen. Zo kan de eenzaamheid wor den tegengegaan". Als derde noemt ar chitect Schouten het 'probleem' van de 'vrije' tijd. Door bij een groepje pyrami- dehuizen een kas te bouwen kan daar veel aan gedaan worden. In die kas kunnen groenten, fruit en planten ge kweekt worden. In het groen bij de huizen zou een koe zich uitstekend thuis voelen", aldus gisteravond Gerard Schouten. Kosten van de woningen bedragen 60.000 gulden per stuk. Mevrouw M. Koolhaas peilde gisteravond vooral de bereidheid van de aanwezigen om de handen ineen te slaan en gezamenlijk bij het Leidse gemeentebestuur aan te kloppen voor een stukje grond waarop het experiment zou kunnen worden verwezenlijkt Lukt het in Leiden niet, dan wil mevrouw Koolhaas zich tot an dere gemeente in de directe omgeving wenden. Afscheid prof. Bremer LEIDEN Prof. dr. G.J. Bremer heeft vandaag af scheid genomen van de vak groep huisartsengeneeskun- de van de medische faculteit Leiden. Professor Bremer werd per 1 januari benoemd als hoogle raar in de huisartsengenees- kunde te Groningen. Tot die datum was hij als buitenge woon lector verbonden aan de Leidse Universiteit. In zijn af scheidscollege getiteld 'dag dokter', sprak hij over het on derwijs in de geneeskunde, de bijdrage van huisartsen aan het onderwijs in de genees kunde, de plaats van de hui sartseninstituten binnen de medische faculteit, de huisarts in Nederland en de beroepso pleiding van de huisarts. Snelheidscontrole op Churchilllaan LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag tussen 14.00 en 15.30 uur een radarsnel- heidscortóle gehouden op de Curchilllaan in Leiden. Er werden in totaal 385 auto's ge controleerd. Hiervan reden er 32 harder dan de daar maxi mum aangegeven snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 86 kilometer per uur. Steuntrekker verwijderd LEIDEN Een 25-ja- rige Leidenaar is gis termiddag door twee agenten van de Leid se politie uit het ge bouw van de Sociale Dienst aan de Steen- schuur in Leiden ge zet De Leidenaar eiste geld over de afgelopen maan den. Hij wilde niet ver trekken toen een employé van de dienst hem zei op het spreekuur terug te ko men. De Leidse politie moest er tenslotte bijge haald worden om hem te verwijderen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 07T-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3