Eenheid selectie Oranje hersteld Herstel van Timman zet door Toch goud voor Cousins De Zijl/LGB neemt pas laat afstand Droomploeg van Peter Post ^órt" oete voor ovenkamp C DenHaag icompleet dvocaat din VUC lar VIOS AJACIEDEN DOOR DE KNIEEN Kotzebu trainer karatebond Voorschriften zitten tienkampers dwars DUEL TEGEN DE MEEUWEN BLEEF ONDER DE MAAT LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGINA 17 ST De tuchtcommissie de KNVB heeft AZ-spe- Hugo Hovenkamp be- ■ft met een geldboete van Hpilden wegens zijn op- kingen tegen de scheids- jter tijdens het treffen zijn club met PSV. rts bestrafte de tuchtcom- w je drie „derde-gele-kaart- fllen": I kila (FC Twente), drie ktrijden onvoorwaardelijk 1 en geldboete van 300 gul-- 1 A. J. Visser (NEC), drie jtrijden onvoorwaardelijk k pn geldboete van 250 gul- P H. T. Willemse (NEC), wedstrijden onvoorwaar- |c en een geldboete van f gilden. I HAAG Het streven FC Den Haag om voor plats in het UEFA Cup- nooi in aanmerking te len, zal morgenavond, rang half acht, veel te- itand ondervinden in maar waar tegen AZ'67 t worden aangetreden een nog steeds gehandi- e ploeg. roop Korevaar (kniebles- zal spelen is dubieus en staat vast dat Advocaat, nans, Van Leeuwen niet in uitkomen. Zij hebben blessures en de laatste 1 zullen wel onder het mes !en. Voorts heeft Emil santo dezelfde klacht. HAAG VUC's trai- Leen Advocaat zal in ~fst treden bij de eerstek- '^fer VIOS, waar hij Theo ners opvolgt. Cremers ;t naar een positie in het fcnland - liefst een warm I en als dat niet lukt, hij naar Limburg, zijn tortegrond, terugkeren, er/trainer Woody Louwe- zal bij Postalia worden 'volgd door Frits de Lan- Louwerens blijft wel bij de ipfals speler. 'contract van Den Bors- T.h, trainer van de zaterdag- deklasser SVGEB is met jaar verlengd. 'ëderlagen ^BC en BOB DRID EEBC uit Den ph heeft gisteren in Ma- I de wedstrijd in het toer- I om de Europese basket- I teker voor landskam- men tegen Real Madrid 82—76 verloren. Ie rust leidden de Bossche- 25 s met 4230. Door dat re elat heeft de Spaanse ploeg Jgin de leiding genomen in inalegroep. s9 damesteam van BOB uit S4-Beijerland heeft gisteren I7»ernik (Bulgarije) in een 55 strijd in de kwartfinales het toernooi om de Euro- 23 basketbalbeker voor 30 skampioenen met 10074 ♦4ïren van Mineur Pernik. ?4 Ie rust leidden de Bulgaar- 79 imes met 4836. 72 sbtto en toto "ol HAAG In de lotto S7 de toto van week 3 vie- >9 34.872 prijzen. ^litslag van lotto 3 van 20 Jlari is: totaal aantal prijzen ?2'3; inleg 3.513.217,-; prij- 78-edrag: 1.668.778,08. Ï7 rijs: geen winnaar; van het tag van de eerste prijs gaat naar de jackpot van zon- het overige wordt gelijke- 56 verdeeld over de tweede 38 in met vijfde prijs. 70frijs: 5 winnaars, die elk >9 b 56.738.40 ontvangen. rijs: 87 winnaars, elk bruto - f.80. prijs: 5765 winnaars, elk t10. jrijs: 23436 winnaars, elk 20. iackpot voor lotto 4 van 27 1 raagt f 116.814,45. itslag van toto 3 van 20 ari is: totaal aantal prij- 1 3.424; inleg 545.522,-; ienbdrag: 259.122,95. Jrijs: 7 winnaars, die elk d 14.807,- ontvangen. 262 winnaars, elk fi,2°. "darijs: 3155 winnaars, elk 28,70. itslag van toto-gelijk 3 20 januari is: totaal aan prijzen: 2.155; inleg: .219,-; prijzenbedrag: .217,50. 2e prijs: geen winnaars; imentair gaat van de niet keerde eerste en tweede g een bedrag 3.335,- naar ^Jackpot van toto-gelijk 4; 22 winnaars, die elk [9.10 ontvangen, jprijs: 871 winnaars, elk prijs: 1262 winnaars, elk To. jackpot voor toto-gelijk 4 VIGO,, De eenheid binnen de Oranje-gelederen is hersteld. Het gezond verstand heeft uiteindelijk bij de Ajacieden in de selectie van het Nederlands elftal gezegevierd, waardoor de dreigende tweespalt waar het reclame-aktiviteiten be treft, is afgewend. Na een urenlang gesprek heeft Ajax- èn Oranje-aanvoerder Ruud Krol ingezien, dat het met het oog op het naderende Euro pees landenkampioenschap beter is de krachten te bundelen en derhalve te kiezen voor een collectief af te sluiten reclame-over eenkomst, waardoor de gehele selectie toch weer op één lijn kwam. Een lijn die, zoals bekend, verstoord werd omdat de Aja cieden onder aanvoering van Krol vorige week besloten de voorkeur te geven aan individueel af te sluiten reclame-over eenkomsten. De aanzet tot het oplossen van het reclame-probleem is gegeven door Herman Choufoer, lid van het sectiebestuur betaald voet bal. Hoewel Choufoer eerder in Vigo had laten weten dat de spelers zelf maar moesten proberen om uit de problemen te ko men, opende hij na Spanje - Nederland toch het gesprek over de reclame-affaire. Choufoer: „Ik heb de spelers op hun verantwoordelijkheid ge wezen. Nu al zit er een half miljoen in de kas, een bedrag bijeen gebracht door sponsors, die zich mogelijk hadden teruggetrok ken indien niet voor het collectief gekozen zou zijn. Dat heb ik de spelers ook verteld. Met daarnaast mijn taxatie dat voor de meeste sponsors het gehele Nederlandse elftal aantrekkelijker is dan individuele spelers, waardoor eigenlijk iedereen er wijzer van wordt indien de gehele selectie op één lijn gaat zitten". TOEGESTEMD Die uiteenzetting van Choufoer sloeg aan bij Ruud Krol. Weliswaar duurde het nog geruime tijd voordat hij door de knieen ging, maar na een indringend gesprek met Kees Kist, Willy van der Kerkhof en Wim Jansen, het trio dat met Krol deel uitmaakt van de spelersraad, stemde Krol toch toe in een collectief af te sluiten overeenkomst Krol „Het is inderdaad beter zo. Ik heb er nu wel vrede mee. Al dat gekrakeel kan alleen maar potentiële sponsors afschrik ken. Dat risico is nu weggenomen". Kees Kist: „Ik ben blij dat we uit de problemen zijn. Niet alleen omdat er nu weer sprake is van een eenheid, maar ook omdat we bij een definitieve breuk ongetwijfeld een stuk goodwill verspeeld zouden hebben bij het grote publiek". Nadat Krol eenmaal toegesteipd had, heeft de spelersraad daar na met een KNVB-delegatie, bestaande uit Choufoer, Van Praag, Wiersma, Van der Kroft, Van Eyk, Huybregts en Van Zanten, de puntjes op de i gezet. Belangrijkste resultaat daarvan was, dat de bondsofficials toezegden dat de spelersraad van te voren inzage kan krijgen in nog af te sluiten contracten met sponsors. Woordvoerder Kees Kist: „Dat was voor ons toch wel van belang. Wij moeten als spelers de mogelijkheid hebben om te kunnen overzien wat de sponsors precies van ons verlangen. Die mogelijkheid is nu geschapen en dat stemt tot tevreden heid". Het nu bereikte akkoord houdt overigens niet in dat de spelers op geen enkele manier meer individuele reclame-aktiviteiten mogen ontwikkelen. Zoals al een maand geleden bepaald werd, mogen de spelers wel degelijk zelf stappen ondernemen om pri- vé-sponsors te vinden. Afgesproken is echter wel dat zo'n derge lijke sponsor nooit de collectieve sponsor in de wielen mag rij den. MELDEN Kist: „Daarom hebben we bepaald dat er een meldings plicht komt. Zodra iemand van ons een persoonlijke spon sor heeft moet dat aan de spelersraad gemeld worden. Wij bekijken dan of dat individuele contract al dan niet de be langen van het collectief schaadt. Zo ja, dan mag het con tract niet afgesloten worden en zo nee, dan bestaat er ver der geen enkel bezwaar tegen een dergelijke individuele overeenkomst". De KNVB is overigens nog druk doende sponsors aan te trek ken. Twee hebben inmiddels al een contract afgesloten en de verwachting is dat nog deze week twee andere sponsors te pot zullen verhogen tot 1 miljoen. Choufoer: „De gesprekken zijn nagenoeg afgerond. Ik neem inderdaad aan dat wij binnen en kele dagen twee nieuwe sponsors kunnen introduceren". Eigenlijk bleef in het nachtelijk gesprek te Vigo slechts één zaak onbeantwoord: de premie die de Nederlandse elftalspelers bij het Europees landenkampioenschap in Italië kunnen verdienen. Toen Ruud Krol (foto) was overtuigd, volgden de andere Ajaxieden van de selectie van Oranje. Choufoer „Wij hebben nog geen serieus bod kunnen doen. Sim pelweg omdat nog niet bekend is hoeveel geld de KNVB krijgt van de recette in Italië. Zodra daar meer over bekend is, kun nen we verder praten". Kees Kist over dat punt: „We hebben nog even de tijd. Als spe lersraad hebben we er alle begrip voor, dat de KNVB nog geen toezegging kan doen. Nu de eenheid in de groep hersteld is en de relatie met de KNVb blijkens de constructieve manier waar op we vergaderd hebben, verstevigd is, heb ik er alle vertrou wen in dat de EK-premie straks in alle soepelheid opgelost kan worden". ROB HARTOG Groot spektakel in Maastricht waar Peter Post gisteren zijn wielerploeg presenteerde. Dat ging gepaard met - nogal veel - hapjes en snapjes maar de ernst was daarvoor al aan de beurt geweest. En het optimisme want sponsordirecteur Phillips riep uit: Joop Zoete melk moet de Tour kunnen winnen met de steun van deze ploeg. Ik zal Bernard Hinault een telegram sturen dat we eraan komen". Ploegleider Peter Post haastte zich dit opti misme te temperen maar zei wel: „Ik heb nu de ploeg zoals die me altijd voor ogen stond maar alles moet wel optimaal verlopen als we met Joop Zoetemelk de Tour willen winnen. Maar we gaan het proberen". De mutaties in de ploeg: André Gevers stopte met fietsen, Martin Havik ging naar de ploeg van Henk Koopmans, Klaus-Peter Thaler ging terug naar zijn oude Spaanse ploeg, Uli Sut ter was overcompleet daar zijn jonge landge noot Beat Breu werd aangetrokken." Dat bete kent dat de ploeg twee renners minder telt dan vorig seizoen. Het team-Peter Post bestaat uit Aad van de Hoek, Piet van Katwijk, Bert Pronk, Johan van de Velde, Cees Priem, Leo van Vliet, Bert Oosterbosch, Jan Raas, Joop Zoetemelk, Gerrie Knetemann, Henk Lubberding; Beat Breu en Stefan Mutter (beiden Zwitserland); Frank de Gendt, Wilfries Wesemael, Paul Wellens (allen België). Met het rijden van de Ster van Besseges en de Ronde van de Mid dellandse Zee (beiden met Jan Raas als kop man) worden de voorjaarswedstrijden Parijs- Nice en de eendagsklassiekers voorbereid. Toen brak de jolijt los met Peter Post (met hoed) als dirigent, Gerrie Knetemann aan de piano, Jan Raas met de viool die de achter hem staande Joop Zoetemelk in de Tour zal moeten spelen, de eerste viool wel te ver staan. WIJK AAN ZEE Viktor Kortsjnoj raakt in vorm. In de achtste ronde verpletter de de ex-Rus de Amerikaan Byrne en hij heeft nu vijf punten uit acht ronden. De kloof met leider Seirawan is gereduceerd tot anderhalf punt. De Amerikaan won van zijn landgenoot Alburt. Jan Timman is ook bezig het verloren terrein in te halen, maar zijn comeback heeft ver moedelijk te lang op zich laten wachten. Timman permitteer de zich in de beginfase „net iets teveel", maar kan toch nog in de prijzen vallen als hij de opgaande lijn van de laatste ronden weet vast te houden na zijn zege op Böhmn. John van der Wiel boekte te gen de Nederlandse kampioen Gert Ligterink zijn eerste overwinning. De Leidenaar pakte de zaken van de ope ning af goed aan en won ver diend. Ondanks herstel van Kortsjnoj en in mindere mate Timman blijft Seira wan (foto) de trotse leider van het Hoogovens Schaaktoernooi. Hans Ree heeft een kleine kans behouden op een groot meesterresultaat door de Ca nadees Biyiasis te verslaan. Uitslagen achtste ronde: Van der Wiel (Ned)—Ligterink (Ned) 1—0; Browne (Vst)—Sigurjonsson (IJs) 1/21/2; Sunye (Bra)Kovacevic (Joe) 1/2—1/2;" Seirawan (Vst>—Al burt (Vst) 10; Kortsjnoj (Zwi)By rne (Vst) 10; Biyiasis (Can)—Ree (Ned) 01; Timman (Ned)Bohm (Ned). Stand na acht ronden; 1. Seirawan 6,5 punten, 2. Browne 5,5; 3. Kortsj noj en Ree beiden 5; 5. Biyiasis 4,5; 6. Byrne, Alburt en Kovacevic allen 4; 9. Timman en Sunye beiden 3,5; 11. Sigurjonsson en Van der Wiel beiden 3; 13. Böhm 2,5; 14. Ligterink 2. De partij tussen Van der Wiel en Ligterink had het volgende verloop; Wit: v.d. Wiel. Zwart: Ligterink. Siciliaans. I. e2—e4 c7—c5; 2. Pgl—f3 e7—e6; 3. d2d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pg8—f6; 5. Pbl—c3 d7—d6; 6. Lfl—e2 a7—a6; 7. f2—f4 Pb8d7; 8. Le2—f3 e6—e5; 9. Pd4—f5 Dd8c7; 10. Pf5—e3 e5xf4; II. Pe3—d5 Pf6xd5; 12. Pc3xd5 Dc7— d8; 13. Lclxf4 Pd7—b6; 14. Ddl—d4 Pb6xd5; 15. e4xd5 Dd8—f6; 16. Dd4xf6 g7xf6; 17. 0—0 Lc8—f5; 18. c2c4 Ke8d7; 19. Tal—cl Ta8—c8; 20. Lf4—e3 Th8—g8; 21. Lf3—h5 Lf5e4; 22. g2—g3 Kd7—e7; 23. Lh5—f3 Le4xf3; 24. Tflxf3 Tg8—g4; 25. Le3—f4 Ke7—d7; 26. Tf3—b3 Tc8c7; 27. Tb3—b6 Kd7—c8; 28. b2—b4 Tc7d7; 29. c4—c5 d6xc5; 30. b4xc5 Td7xd5; 31. c5—c6 Td5—dlf; 32. Kglg2 Zwart geeft het op. DEN HAAG Tweevoudig Europees kampioen Ludwig Kotzebu wordt de nieuwe trainercoach van de Karate Bond Nederland. Hij maakt op 2 en 3 februari tijdens Je Europese titelstrijd voor junioren in Parijs zijn de buut. Kotzebu is de opvolger van Rob Zwartjes, die acht jaar trainer-coach was. Zwart jes moet een operatie aan bei de voeten ondergaan. Nadat hij is hersteld zal hij als mana ger de diverse Nederlandse ploegen begeleiden. Lammers weer langzaam SAO PAULO Tijdens de eerste trainingen voor de Grote Prijs van Brazilië, die zondag op het circuit van Sao Paulo wordt gehouden, heeft Jan Lammers gisteren met de ATS de 26e tijd gere aliseerd. Dat is onvoldoende voor een startplaats tijdens de tweede Grote Prijs voor formule 1- coureur, die dit jaar wordt ge houden. De tijd die Lammers maakte was 2 minuten 35,89 seconden en daarmee was hij bijna zes seconden langzamer dan zijn stalgenoot de Zwitser Marc Surer, die de vijftiende trainingstijd liet noteren. Geen hotel ruimte meer bij Paralympics ARNHEM Alle hotels in Arnhem en wijde omgeving, tot in Duitsland toe, zijn al geruime tijd geheel bespro ken tijdens de Paralympics, die de laatste weken van juni en de eerste week van juli in Arnhem en Veenen- daal worden gehouden. Bezoekers, die nu nog hotelka mers willen, moeten rekening houden met tamelijk ver afge legen accommodaties bijvoor beeld in de Randstad. In de gemeente Arnhem worden voor kamperende bezoekers van de Paralympics enige tij delijke nood-campings gereed gehouden. Sijbrands onaantastbaar BAMAKO Ton Sijbrands heeft het internationale damtoernooi van Bamako (Mali) gewonnen. De Neder landse ex-wereldkampioen stond in dit toernooi, waar aan twintig dammers deel namen, op eenzame hoogte. Slechts een keer behoefde Sij brands remise toe te staan. Hij behaalde 37 punten. Als twee de eindigden de Senegalees Bassiro-Ba en Mamina n'Diaye uit Mali met 28 punten. De vierde plaats werd gedeeld door de kampioen van Guinee, Ya Ya en Soamaro uit Senegal met 23 punten. Van de Neder landers bezette Wouter van Beek in de eindstand met 18 punten de tiende plaats en werd Wim Jurg met 15 punten dertiende. WIJK AAN ZEE De strakke voor schriften van de internationale schaak bond die ook in het Hoogovens Schaaktoernooi worden toegepast leve ren voor enkele spelers nog steeds pro blemen op in het evenement te Wijk aan Zee. Het speltempo is bijvoorbeeld aan de vol gende regels gebonden: 40 zetten in de eerste 2,5 uur en vervol gens 16 zetten in een uur, l punt uit te breiden. Haar partij tegen de eerste zitting die loopt van 13.00 tot Van der Gaag (IJmuiden) werd afgebro- 18.00 uur is vaak niet voldoende om een ken. beslissing op de borden te brengen waarna Mevr. P. C. de Klerck (Den Haag) zag dé partij wordt afgebroken. Deze hang- haar puntentotaal tot 1,5 uit 4 uitgroeien, partijen worden in de avonduren uitge- Haar eerste overwinning kwam tot stand speeld maar door opeenhoping van derge- door de zege op Blansjaar. lijke complicaties raakt de stand verte- Mevr. K. W. Krueger (Den Haag) kon kend. haar leidende positie in groep 10 niet Mevr. Beelaerts (Den Haag) zag in groep 7 waarmaken. De Beverwijker Eyman was a geen kans haar wat schamele totaal van voor haar te sterk. GOTENBURG Na drie jaar achtereen de bronzen me daille veroverd te hebben, kreeg Robin Cousins gisteravond in Gotenburg bij de Europese kampioenschapen kunstrij den eindelijk het goud omgehangen. De 22-jarige Brit, die voor zijn kür van de jury driemaal de hoogste waardering van „zes" kreeg, onttroonde de drievoudige Europese kam pioen Jan Hoffmann uit Oost-Duitsland. Hoffmann moest genoegen nemen met het zilver. De bronzen medaille ging naar wereldkampioen Vladimir Kovalev, die na de verplichte figuren en de korte kür nog de eerste plaats bezet te maar die verspeelde door zeer zwak vrij rijden. Na de verplichte figuren heeft de Oostduitse titelverdedigster Anett Poetzsch de leiding in de strijd om het Europees kam pioenschap kunstrijden voor dames in Gotenburg. Met 45,88 punten en plaatscijfer 9 heeft zij een ruime voorsprong op de Westduitse Dagmar Lurz (42,48 pnt/plc. 19) die de tweede plaats inneemt. Derde is Kristina Wegelius uit Finland (40,76 pnt/plc. 30). Astrid Jansen in de Wal, de Nederlandse deelneemster, is met 30,52 punten en plaatscijfer 186 als 21e geklasseerd. De Russische titelhouders Natalia Linisjoek en Gennadi Karpo- nosov hebben na de verplichte dansen de leiding bij het ijsdan- Robert Cousins, die zijn achterstand toch nog in goud omzette. (Van onze waterpolomedewerkster) LEIDEN Waterpolohoofdklasser De Zijl/LGB heeft gisteravond een ruime 8— 3-overwinning op De Meeuwen behaald. Het duel met de Amsterdamse Meeuwen formatie bleef ook ditmaal onder de maat De Leidenaren hadden weer veel kansen nodig om tot scoren te komen en mede daardoor duurde het tot in de slotfase voor De Zijl/LGB ruim afstand nam, de score liep in de laatste spelperiode op van 42 naar 83. Reeds in de eerste seconden van de wedstrijd verloren de Meeuwen speler Van Honscho- ten, die voör 45 sec. uit het water werd ge zonden. Van Honschoten bleef te lang liggen, belemmerde een scoringskans wat uitzending voor de duur van de wedstrijd betekende en waardoor Stan van Belkum uit de toegekende strafworp 10 kon scoren. Een goede red ding van doelman Uittenhout, die daarna snel en ver uitwierp, stelde Martin Vreeburg in staat via de binnenkant paal 20 te sco ren. Uit numerieke meederheid bracht Jan Jaap Korevaar kort na de eerste hervatting de stand op 30 waarna Hans Koster en Stan van Belkum 41 op het scorebord brachten. In het derde speldeel zagen De meeuwen kans om weer wat dichter bij te komen, Ron Koster doelpuntte nadat twee Leidenaars uit het water waren gezonden. De snelheid en de conditie van De Zijl/LGB gaven echter de doorslag, regelmatig kwam de Leidse aanval ongehinderd door wat Hans Korevaar (2x) en Alex en Stan van Belkum in staat stelden te scoren. Arnold Groen be paalde de eindstand op 83.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17