Dienstplich t voor VS niet aanlokkelijk arlement YS jchter boycot- •lannen van •resident Carter Lagerhuis spreekt ook over dienstplicht ^ritse represailles tegen Moskou Aardbeving in San Francisco kritiek op 'mars oor overleving' Helft bevolking tegen boycot TASS NOEMT CARTERS REDE Grotere aantallen bootvluchtelingen ^JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGINA 15 (Van onze correspondent Roger Simons) ^«JDEN In het Britse Lagerhuis zal vol- Me week een speciaal debat doorgang L-den. gewijd aan het voorstel van de Con- atieve afgevaardigde Hugh Frazer om weerbare jonge mannen van het Vere- Koninkrijk te laten inschrijven met x)g op een mogelijke mobilisatie, als de -nationale situatie nog zou verslechte- De Britten maken dus ook op dit ter- aanstalten om het Amerikaanse voor- 1 te volgen. f Britse rijk kent net als als de Verenigde in geen bevolkingsregisters en geen ktplicht. De Britse strijdkrachten bestaan |erocpssoldaten. Mobilisatie is alleen moge- padat alle jonge mannen ingeschreven zijn. Ier heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de ige mobilisatieproblemen van Groot-Brit- |ië precies dezelfde zijn als die welke opge lost moesten worden vóór het begin van de Tweede Wereldoorlog. Uit diverse verklaringen, die in het Britse La gerhuis afgelegd werden door leden van de Conservatieve regering-Thatcher, blijkt dat Londen vastbesloten is door dik en dun mee te gaan met president Carter. Critici van de Ame rikaanse en Britse politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie zeggen smalend, dat premier Mar garet Thatcher het schoothondje is van Jimmy Carter. Thatchers minister van Defensie, Francis Pym, heeft in het Lagerhuis onthuld, dat Groot-Brit- tannië vier miljard gulden gaat uitgeven om de Polaris-raketten van zijn duikboten een grotere draagwijdte te geven, tot in de Sovjet-Unie. Ge wone Polaris-raketten kunnen dat niet, tenzij ze uitgerust worden met een verbeterd rich- tmechanisme, dat de Britten nu praktisch ge bruiksklaar hebben. Over deze nieuwe militai re ontwikkeling was nog niets uitgelekt. De onthulling heeft kennelijk tot doel de Russen tot nadenken te stemmen en de Britse bevol king een hart onder de riem te steken. Om aan dit en ander Brits nieuws meer ruch tbaarheid te geven in de Sovjet-Unie. zal de BBC haar uitzendingen in het Russisch aan zienlijk vermeerderen. Hetzelfde geldt voor BBC-programma's, die uitgezonderd worden naar Afghanistan. E.e.a. gebeurt uiteraard in opdracht van de regering-Thatcher. Lord Carrington verklaarde in het Hogerhuis dat Groot-Brittannië alle contacten op hoog ni veau met de Russen stopzet. Er zullen geen mi nisteriële ontmoetingen meer plaatsvinden. Mi litaire, culturele, economische en andere uitwis selingen worden geschorst. Groot-Brittannië hoopt nog steeds, dat de Olympische Zomerspe len 1980 niet in Moskou zullen plaatsvinden. Britse sportlieden verwachten, dat ze onder druk gezet zullen worden om Rusland te boy cotten. Lord Carrington heeft tevens meegedeeld, dat het vijf jaar oude Britse handelsakkoord met Moskou, dat nu gaat verstrijken, niet ver nieuwd zal worden. De verkoop van Britse ma chines, computers en andere ingewikkelde, mo derne apparatuur aan de Russen wordt sterk afgeremd. Maar volgens commerciële waarne mers zullen de gevolgen van deze represaille maatregelen nadeliger zijn voor de Britten zelf dan voor de Russen, vooral wanneer de Britten met gelijke munt worden terugbetaald. Groot-Brittannië exporteerde het afgelopen jaar voor ongeveér 423 miljoen pond naar de Sovjet- Unie, die op haar beurt voor bijna 800 miljoen pond exporteerde naar de Britse eilanden. De Britten importeerden hoofdzakelijk Russische grondstoffen, waaronder industriële diamanten (40 pet van de totale Sovjet-invoer), olie van een soort dat niet te vinden is in de Noordzee en hout. De Russische industriële diamant wordt in Engeland bewerkt en vervolgens op nieuw geëxporteerd. Als de Russen hun leve-' ringen stopzetten verliezen de Britten deze bron van hoge inkomsten. ii SHINGTON Het Amerikaanse Huis Afgevaardigden heeft vannacht met J grote meerderheid een resolutie aange ven, waarin steun wordt uitgesproken f de standpunten van president Carter aanzien van een boycot van de Olym- he Spelen. In de resolutie dringt het s er bij het Amerikaanse Olympische lité op aan, voorstellen te doen voor een laatsing of afgelasting van de Spelen, neer dat niet lukt, moet het Comité tot oycot overgaan. E. Huis van Afgevaardigden stemde, nadat ^kident Carter nogmaals benadrukt dat „noch sn Amerikaanse volk, noch ik steun zal verle eft aan het zenden van een Olympische tefeg". igens bestaat er in de hele wereld nog gro te onzekerheid over het aantal landen, dat tot een boycot bereid is. Alleen Saoedi-Arabië, Qa tar, Djibouti en de Fidji-eilanden hebben tot nu toe definitief voor wegblijven gekozen. Een zeer grote groep landen blijkt een afwachtende houding aan te nemen, hoewel in sommige ge vallen is gezegd dat aan de Spelen zal worden meegedaan. Van de westerse landen heeft al leen Frankrijk zich definitief voor Moskou in geschreven. Maar sinds de verbanning van Sa- charov gaan in Parijs steeds meer stemmen op, om alsnog van deelname aan de Olympische Spelen af te zien. In Londen hebben de voorzitters van de 21 bij het IOC aangesloten sportbonden zich achter de opvatting van het IOC geschaard, dat de spelen in Moskou gewoon door moeten gaan. Een ver plaatsing van het toernooi is volgens de bonden onuitvoerbaar. Mohammed Ali, de vroegere wereldkampioen boksen, verklaarde gisteren dat de VS de Olympische Spelen in Moskou moeten boycotten. Hij zei dit toen hij, op doorreis naar India, een tussenlanding maakte in Londen. DEN HAAG De helft van de Neder landse bevolking is volgens een opi niepeiling in opdracht van het televisie programma Aktua TV tegen het vol gen door Nederland van een eventuele Amerikaanse boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Liefts 65 procent van de bevolking vindt dat het boycotten van sportevenementen niet als een poli tiek pressiemiddel mag worden ge bruikt. Het kabinet Van Agt praat vandaag met vertegenwoordigers van het Nederlands Olympisch Comité over een eventuele boycot. hmy Carter (Vervolg van pag. 1) WASHINGTON President Carter ontving voor zijn forse reactie op de Russische inval in Afghanistan kernpunt van zijn recht streeks voor de televisie uitgezonden rede opnieuw brede steun. De minste bijval kreeg hij voor zijn voorstel om via een regi stratie van alle Amerikanen tussen 18 en 26 jaar (Amerika kent geen burgerlijke stand, maar tienjaarlijkse „volkstellingen") een mogelijke mobilisatie te vergemakkelijken. Deze registratie, het enige nieuwe punt naast zijn al eerder aangekondigde reacties op de Russische inval in Afghanistan, wordt gezien als een mogelijk eerste stap naar herinvoering van de eind 1972 afge schafte dienstplicht Hoewel de registratie- plannen waarschijnlijk voldoende steun zullen ondervinden, werd in vrijwel alle re- acties een herinvoering van de dienstplicht afgewezen. Over de registratie wordt trouwens al geruime tijd gesproken. Het Amerikaanse vrijwilliger sleger is het kleinste van de afgelopen dertig jaar. De belangstelling voor het leger is de laat ste jaren sterk afgenomen en bovendien maakt men zich ernstig zorgen over het peil van de troepen. De Russen beschikken op dit moment over tweemaal zoveel mankracht als de Ameri kanen. Carters rede wordt in de Amerikaanse media gekarakteriseerd als het voorlopige sluitstuk van een enorme ommezwaai in Carters visie op de buitenlandse politiek. De man die zijn presi dentschap begon op de zachtaardige tonen van nobele zaken als handhaving van mensenrech ten, tegengaan van verspreiding van kernwa pens en samenwerking met het Oostblok, heeft zich in enkele maanden populair gemaakt met uitermate gespierde taal. Vast staat, dat Carters nieuwe stijl hem grote politieke winst heeft opgeleverd. Geen van Carters rivalen in de presidentsverkiezingen durfde het gisteren aan concreet te reageren op de States of the Union. Het Russische persbureau Tass heeft de bewe ring van Carter dat de Perzische Golf voor de VS van levensbelang is „absurd" genoemd. Ook Carters bewering betreffende de bedreiging van de aanvoer van olie uit dat gebied noemde Tass „een mythe": de enige vreemde strijd macht van enige betekenis in het gebied van de Golf is een Amerikaanse marine-eenheid, aldus het Russische Persbureau. Het zijn juist de Amerikanen die de Golf blokkeren en de olie schepen uit Iran boycotten. Joan Donnachie, een verkoopagente bekijkt de rommel die In haar kantoor in de Californische stad Livermore werd aangericht na de aardbeving. SAN FRANCISCO Het noorden van Californië is giste ren door een hevige aardbeving getroffen die belangrijke schade heeft aangericht in de stad San Francisco. In het plaatse Livemore is uit een laboratorium voor kernonder zoek radioactief water gelekt, maar er zou geen gevaar voor het publiek bestaan. Wolkenkrabbers stonden te zwaaien evenals de Golden Gate- brug, maar deze werd niet beschadigd. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. In veel gebieden zijn de telefoonverbindingen verbroken. Volgens de universiteit van Californië had de aardbeving een kracht van 5,8 op de schaal van Richter, de universiteit van Ne vada registreerde een kracht van 6,4. Vliegreizen worden duurder GENEVE - Zestig luchtvaartmaatschappijen zullen hun ta rieven voor het vervoer van passagiers verhogen met vijf tot tien procent en die van vrachtvervoer met zes tot dertien procent. Dit heeft de IATA donderdag in Genéve laten we ten. De prijsverhoging gaat in op 1 maart en is noodzakelijk om de stijging van de brandstofkosten op te vangen. De luchtvaart maatschappijen werden het ook eens over een systeem, waar mee een stijging van de kosten automatisch kan worden doorbe rekend. De achttienjarige Amy Brown uit Jackson in de Ameri kaanse staat New Jersey is getroffen door een zeldzame ziekte die haar dwingt voortdurend te eten om in leven te blijven. De ouders worden daardoor voor hoge kosten geplaatst. Per week geven zij 170 dollar uit om hun kind te voeden. NAVO-orgaan voor beperking kernwapens BRUSSEL De NAVO heeft een speciaal raadgevend or gaan in het leven geroepen, die toekomstige onderhandelin gen tussen Oost en West over beperking van kernwapens nauwlettend moet gaan volgen. Dit is vernomen uit welin gelichte bronnen. In het orgaan zullen de veertien landen zitting hebben, die vori ge maand hun goedkeuring hechtten, aan de productie en instal latie van nieuwe taktische kernwapens in West-Europa. De hoge functionarissen uit wie het raadgevend orgaan zal be staan, krijgen tot taak de onderhandelingen te volgen en twee maal per jaar verslag uit te brengen aan de ministers van bui tenlandse zaken en van defensie van de NAVO. Vergadering Veiligheidsraad over Rhodesië NEW YORK De Veiligheidsraad moet bijeenkomen om de Britse schendingen van de vredesovereenkomst over Rhodesië en de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen in dat land te bespreken. Dit hebben Afrikaanse afgevaardigden bij de Verenigde Naties donderdagavond gezegd. Een formeel verzoek tot de bijeen komst zal de komende dagen gedaan worden. Verwacht wordt dat de veiligheidsraad in de loop van volgende week over Rho desië zal vergaderen. Verwarring rond uitwijzing AUCKLAND De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nieuw-Zeeland, Svevolod Sofinsky, heeft verklaard niet op de hoogte te zijn van het besluit van de Nieuwzeelandse au toriteiten hem uit te wijzen. Hij verklaarde voorts dat noch hij, noch zijn ambassade enig contact onderhield met welke politieke partij dan ook in Nieuw- Zeeland, een feit waarvan de Nieuwzeelandse regering hem be schuldigde. s NGKOK Het plan van ongeveer 200 bekende persoon- l, iheden uit de politiek, kunst en filmwereld, om op 5 fe- aiari met 20 vrachtauto's voedsel en medicijnen vanuit railand naar Cambodja te brengen, heeft grote ergernis v rekt bij de internationale hulporganisaties. n deze „mars voor overleving", die wordt georganiseerd door Amerikaanse „International Rescue Committee" en de Fran- organisatie „Medicins Sans Frontières", zullen onder andere edoen de Amerikaanse zangeres Joan Baez, de Zweedse actri- Liv Ullman, Coretta King (weduwe van Martin Luther King) de Russische dissident Alexander Ginsburg. ïctionarissen van het Rode Kruis, Unicef en particuliere porganisaties hebben de voorgenomen actie donderdag in igkok bestempeld als „een circusvoorstelling" en „buitenge- »n ergerlijk", de hulporganisaties vrezen, dat de actie de stil- ijgend gemaakte afspraken met Vietnam en de regering van ng Samrin in Phnom Penh over de verstrekking van voedsel medicijnen aan de vluchtelingen in gevaar zal brengen. W aarschuwend rapport over kernenergie WASHINGTON De kans op een ongeluk met een kern centrale, dat ernstiger zal zijn dan dat met de Amerikaanse centrale bij Harrisburg, vorig jaar, is groot als er geen fun damentele veranderingen ko men in het opwekken van kernenergie. Dit staat in een rapport dat is gemaakt in opdracht van de Amerikaanse Nucleaire Regu leringscommissie (NRC). Het rapport bevat onder meer kri tiek op de technische be kwaamheden van het perso neel van kerncentrales ten tij de van het ongeluk bij Harris burg. BANGKOK Opnieuw komen berichten uit Zuid oost-Azië dat grotere aantallen vluchtelingen weer de wijk uit hun land nemen. Velen van hen vallen in de handen van piraten, alvorens de kust van Thailand te bereiken. In december zijn bijna 3500 bootvluchtelingen in Thailand aangekomen en deze maand worden er nog meer verwacht. Dit ondanks verzekeringen van de Vietnamese regering dat zij haar uiterste best doet de uittocht tegen te gaan. Er zijn geen be wijzen dat de Vietnamese regering zich niet aan haar belofte houdt, maar het is mogelijk dat plaatselijk nog veel misstanden voorkomen. De meeste vluchtelingen vonden vorig jaar hun weg naar Malei sië, Hongkong en Indonesië. Thans komt het merendeel aan in Thailand. De meeste nieuwaangekomenen zeggen geprobeer dte hebben uit de Thaise kust te blijven om niet in de handen van piraten te vallen. Op zee worden voortdurend vluchtelingen- scheepjes aangevallen door piraten die plunderen en moorden en de vrouwen meenemen en verkrachten. Drie bemannings leden die aan het trainen waren met een DC-3 toestel kwamen om het leven toen hun vliegtuig neerstortte In de Colombiaanse stad Bogota. Het vliegtuig stortte brandend neer. Op de begane grond werd niemand gewond.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15