Netto-opbrengst Telebingo vermoedelijk 20 min. gulden Besluit over meer radio-actief opslag Borssele uitgesteld Minister Tuijnman in botsing met Kamer Piekeraars gaan niet vaker naar huisarts Voor genuanceei denken ove boycot nauwelijks ruimte Pais geeft geen garanties voor werkers Open School WÊÊÊ ONDERZOEK ONDER LEIDSE PATIËNTEN WIJST UIT: DE TWEEDE KAMER EN OLYMPISCHE SPELEN BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGIN (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De netto opbrengst van Telebingo zal ruim twintig miljoen gulden bedragen. Minder dan veertig procent van de opbrengst gaat naar de or ganisatie. Bij dit soort ac ties eist Justitie dat tenmin ste zestig procent van de op brengst naar het doel gaat. Er werd vijf miljoen aan prijzen uitgekeerd. De exac te opbrengst van Telebingo zal na afloop van de laatste uitzending op 11 februari worden bekend gemaakt. Later volgt een openbare verantwoording van de fi nanciële gang van zaken, al dus Paul Vogels, de coördi nator van Telebingo in ant woord op kritiek op de ac tie. Onlangs liet de Algemene Vereniging van Gehandicap ten in Zuid-Oost-Drente we ten dat bij Telebingo teveel geld aan de strijkstok blijft hangen. Paul Vogels begrijpt die angst wel vooral na recen- të onthullingen over malafide acties van personen en orga nisaties die zeiden voor chari tatieve doeleinden in te zame len. Volgens hem is echter de organisatie van Telebingo in financieel opzicht waterdicht. Deze wordt gecoördineerd door de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De accountant van dit officië le orgaan voert de controle uit. Daarnaast is er algemeen toezicht van een notaris. Bo-. vendien is bij iedere uitzen ding een plaatselijke notaris aanwezig. Het beheer over de inzamelingen voert de Rabo bank. Deze komt wekelijks met cijfers. Met een deel van de opbrengst wordt de begro ting van de Paralympics in Arnhem aangevuld. Het res terende bedrag wordt door het Nationaal Fonds verdeeld over lokale verenigingen voor gehandicaptensport. Dit ge beurt op aanvraag. De vereni gingen moeten wel sterk ge noeg zijn om voor een verant woordelijke besteding van het geld te kunnen zorgen. De kosten van de organisatie worden zoveel mogelijk ge drukt. De inzameling bij de banken is gratis. Voor adver tenties in kranten krijgt men korting. De coördinator van Telebingo Paul Vogels is niet bang dat door de geruchtmakende actie de grote groep van anonieme gehandicapten, die niet aan sport toekomen, op de achter grond »raakt. Integendeel, hij vindt dat sport voor en door gehandicapten een wezenlijke bijdrage levert aan het zelf standig worden van minder validen en aan het opheffen van hun isolement. Gehandi capten die aan sport zijn gaan doen vallen volgens hem min der gauw terug op de samen leving. Gehandicaptensport kost de overheid en dus de belastingbetaler minder geld. „Het is daarom niet verwer pelijk dat wij via Telebingo het publiek voor dit doel laten betalen", zegt hij. De opbrengst van de gebrui kelijke collectes viel de laatste jaren zo tegen dat men beslot tot een geheel andere benade ring. Het tv-programma van de AVRO moest aan de ver schillende voorwaarden vol doen. Het mocht geen „avondvullende bedelpartij" worden. Tussentijds moest er informatie over de gehandi captensport worden gegeven. Ook a-musement diende in het programma een plaats te hebben. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) heeft zijn be slissing over de aanvraag van de beheerder van de kerncentrale in Borssele om het huidige opslagbassin voor radioactief materiaal bij de kerncentrale te ver groten, opgeschoven. Oor spronkelijk zou de minister zijn beslissing vóór eind ja nuari nemen. Dit tijdstip zal nu later vallen, zo heeft de minister de vaste Kamer commissie voor kernenergie gisteren laten weten. In de commissie bestond kritiek op de plannen van de minis ter de vergunning voor ver groting van het bassin in derdaad te geven. De commissie meent dat zij te slecht is geïnformeerd over het hoe en waarom van de vergroting van het opslagbas sin. De minister beloofde de commissie dat ook nadere in formatie over de plannen Het bestaande opslagbassin bij de kerncentrale zal moeten worden vergroot nu gebleken is dat de opwerkingsfabriek in het Franse La Hague eist dat uitgewerkte splijtstofelemen ten ten minste een jaar bij de centrale ter afkoeling worden opgeslagen. Volgens de huidi ge overeenkomsten is dit een half jaar. De kerncentrale wil het bassin daarom vergroten van 203 opslagplaatsen naar 560. Op vragen vanuit de Kamer commissie rond het probleem van de opslag van radioactief materiaal als zodanig gaven minister Van Aardenne en zijn collega Ginjaar (Volksgezond heid en milieuhygiëne) nau welijks informatie. Ook op het punt van de wenselijkheid van opwerking van het materiaal (hierbij komt onder meer plu tonium vrij geschikt voor het maken van atoombommen) gingen de bewindslieden niet In Zeeland is al kritiek gere zen tegen de plannen voor vergroting van het opslagbas sin. De opslag zal in de toe komst voldoende zijn om het afval dat de centrale in tien jaar produceert op te bergen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Pais wil al het mogelijke doen om de deskundigheid, die er bij de medewerkers van de proefprojecten Open School, zoveel mogelijk te kunnen behouden. Garanderen kan hij echter niets. De Tweede Kamercommissies voor Onderwijs, Sociale Zaken en CRM hebben in een urenlang onderhoud met Pais giste ren laten blijken nog weinig vertrouwen te hebben in een goede afloop van deze zaak, ook al vanwege de grote onduidelijkheid die daarover nog heerst. De 80 a 90 volledige arbeidsplaatsen zullen na beëindiging van het Open-School-project per 1 augustus in ieder geval wel voor een deel verloren gaan en daarmee ook de opge bouwde deskundigheid. Pais zelf bestrijdt echter dat deze ar beidsplaatsen verloren zouden gaan. Hij wijst erop dat de functies bij de Stichting Proefprojecten Open School (SPOS) slechts tijdelijk waren. Na 1 augustus zal in plaats van in de huidige 15 projecten de open-school-werkwijze worden over geheveld naar 30 bestaande locaties als buurthuizen en avondscholen. Daardoor zullen in plaats van de 80 tijdelijke, 60 vaste arbeidsplaatsen worden geschapen. Daarnaast blij ven bij de SPOS na 1 augustus voorlopig nog ongeveer 20 ar beidsplaatsen gehandhaafd om de werkzaamheden af te ron den. Vonhoff waarnemer bij verkiezingen in Rhodesië (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op verzoek van Groot-Brittannië stuurt de Nederlandse regering een missie naar Zuid-Rhodesië om te zien hoe de daar te houden verkiezingen en al les wat daarvoor en daarna gebeurt verlopen. De missie, die verslag moet uitbrengen aan minister Van der Klaauw (Buitenlandse Za ken) bestaat uit vier men sen, van wie burgemeester Henk Vonhoff (VVD) van Utrecht de bekendste is. De andere drie zijn mr. Th.J.A.M. van Lier (PvdA), lid van de Raad van State, prof. dr. P.H. Kooymans (CDA), hoogleraar in het Volkenrecht en voormalig staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, en mr. L.P. van Vliet, hoofd van het Bureau Centraal- en Zuid- elijk-Afrika van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het viertal vertrekt op 19 februari naar Salisbury en keert op 2 maart weer terug. De verkie zingen zijn op 24 en 25 februa- Hotel in vlammen In het Drenthse Gasselte is gisteravond voor enkele tonnen schade aangericht in een hotel/restau rant waar, door nog onbekende oorzaak, brand was uitgebroken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. OVER AMSTERDAMSE AANSLUITING SCHIPHOLLIJN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat is bij de afhande ling van zijn begroting in de Tweede Kamer alsnog in een gevoelige botsing met een meerderheid van het parlement gekomen over het uittrekken van gelden voor de aanleg van het westelijke deel van de ringspoorweg rond Amsterdam. Dit deel zou de aansluiting moeten vormen tussen de in aanleg zijnde Schipholspoor- baan tussen Den Haag en Am sterdam. Vanuit de Kamer waren twee amendementen op dit punt ingediend. Een van de PvdA vroeg om het uittrekken van fl. 15 miljoen voor dit jaar voor het werk, een CDA amendement vroeg iets min der, namelijk fl. 10 miljoen. Minister Tuijnman stelde over beide voorstellen daaraan geen behoefte te hebben omdat er dit jaar niet redelijkerwijs meer met de aanleg begonnen zou kunnnen worden. Het gaat alleen om het verleggen van wat kabels ter plaatste, aldus de bewindsman. Tuijnman kwam daarbij in botsing met het CDA Kamer lid P. Cornefissen. Deze had ter dekking van de extra uit gaven voor zijn amendement, voorgesteld de uitgaven voor rijkswegen dit jaar met fl. 10 miljoen te verlagen. Dit om dat, aldus het Kamerlid er ie der jaar op deze post gelden overblijven in 1979 fl. 69 mil joen) omdat ze feitelijk niet kunnen worden besteed door te langzame procedures. Tuijn man verweet het Kamerlid hierop filevorming op de rijks wegen in de hand te werken,, een opmerking die Cornelissen beneden de maat noemde., "Het gaat hier om een structu rele oplossing van de proble men van verkeersopstoppin gen in de randstad", .aldus het Kamerlid woedend. Eerder had Van Thijn PvdA) de mi nister al verweten wensen uit de Kamer niet te willen uit voeren ook al kosten die maar 0,01 procent van de totale be groting van verkeer en water staat. Hij noemde het de poli tieke plicht van de minister de wensen van de Kamer te vol gen. Minister Tuijnman zei beide Kamerleden toe te bekij ken wat hij kon doen, echter zonder garanties te geven. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De loutere omstandig heid dat iemand een zorgelijke le venshouding heeft en vaak pie kert, is nog geen aanwijzing dat hij ook vaak bij zijn huisarts te rade gaat. Iemand die èn tobt èr gebukt gaat onder reële narigheit' van lichamelijke aard, geeft zijn dokter daarentegen wel handen vol werk. Tot deze slotsom komt de psycholoog Hendrik van der Ploeg op grond van een onderzoek dat hij in de winter '76/'77 uitvoerde onder de patiënten van de Leidse huisartsen F. Kehrer en J. Pleiter. Van der Ploeg, werk zaam bij de vakgroep psychiatrie van de Leidse un;versitelt en medewer ker van prof. Bastiaans, promoveert vandaag in Amsterdam tot doctor in de sociale wetenschappen op dit on derzoek. Het mogelijk verband tussen persoonlijkheidskenmerken en be zoek aan de dokter is door de Leidse psycholoog onder de loep genomen aan de hand van het complex klach ten dat samen bekend staat als win- tergriep. Hij ontdekte dat de harde kern van patiënten die zeer regelma tig met wintergriepklachcen naar de dokter gaat, niet alleen onder deze klachten reëel lijdt maar daarnaast ook kampt met psychische proble men als zenuwachtigheid, onzeker heid, bangheid, piekeren enz. Zijn be rekening wijst uit dat het hierbij om vijf procent van het totale patiënten bestand gaat. De psychische proble men onttrekken zich volgens Van der Ploeg doorgaans aan de waarne ming van de huisarts. Hij denkt dat wat voor wintergriep geldt ook voor ander ziekten zal opgaan en zijn ad vies aan alle huisartsen is dan ook om naar die harde kern van patiën ten die steeds maar met dezelfde pro blemen komen „beter te luisteren". Zodat ook de niet-lichamelijke helft van de problemen boven water komt. Tegelijkertijd houdt hij de patiënten voor om hun verhaal „beter te ver tellen". De patiënt dient niet vaag weg te brommen dat er weer eens een soort koorts en wat pijnen hier en daar kwamen opzetten, maar zijn klachten zo duidelijk mogelijk op een rijtje te zetten, aldus de psycholoog. DEN HAAG Woensdagmiddag rond half s jonge CDA-Kamerlid Hans Gualthérie van heeft even het toilet bezocht en is nu weer naar het beraad met zijn fractie. „Zijn juli uit wordt hem gevraagd. Waaruit, behoef! worden gespecificeerd. Het Binnenhof lijkt moment door niets anders te worden behee door de vraag of de Olympische Spelen in 1 wel of niet moeten worden geboycot Van voormalig diplomaat en nog altijd een 1 vriendelijke jongeman, reageert niet zoa wacht, dat wil zeggen met een routineus sta waarin de noodzaak van een wegblijven Olympische arena wordt aangegeven door i van de trefwoorden „Afghanistan" en „Sacl Daarvoor zal even later zijn fractiegenoot Ja Scholten zorgen, die het kennelijk vanzelfsp) vindt dat de Russische beer nu een stok tui poten wordt gestoken. Van Weezei lijkt in trance. De ogen achter de hoornen ken naar binnen. Hij gaat aanvankelijk niet in op de staart dan gekweld naar de journalist, die hem heeft aa ken. „Je wijst er alleen maar op, dat er ook andere bel;, het spel staan. En dan ben je meteen een fellow-travel pendrager van de communisten)!!!.". Hortend en stotendj een soort verslag van de discussie in de CDA-fractie. zojuist een interventie van Stef Dijkman. Hij riep ons o man achter de Amerikaanse president te gaan staan, Van Weezei verbijsterd. Hij doelt erop dat Dijkman in tie van de NAVO-atoomraketten nog een afwijkend zend standpunt innam en nu kennelijk alleen nog in z' denkt. „Het zijn net roofdieren. Hebben ze bloed gerol zijn ze niet meer te houden. Is dat politiek Ja, dat is 11 politiek," mompelt het jeugdige Kamerlid. KOUDE OORLOG Hij typeert de stemming in zijn kring en ook in die van als volgt: „Alles kan er nu worden doorgedramd. Heeft nieuwe tanks nodig? Ze komen er. Wil de marine vij Orions? Ze zijn zo goed als besteld. Met open ogen gaa( nieuwe koude oorlog tegemoet. Wat dat bijvoorbeeld vo volking van West-Berlijn kan betekenen, doet er niet i! Je staat erbij en je kunt niets, helemaal niets doen". Va^ grijpt terug op een interviewtje dat hij de avond tevoren radioverslaggever heeft gegeven. Daarin wees hij erojj een kwestie van afwegen is. Moet alles wat er de laatste het gebied van ontspanning van de relatie tussen Oost tot stand is gebracht nu prijs worden gegeven, omda Carter het aan zijn kiezers verplicht is zich hard op te s genover de Russen? „O.K. De Russen hebben het er wel maakt", geeft Van Weezei toe. „Maar dat je nu in feite meer aan het woord komt, als je een paar vraagtekens zet...". Het resultaat van het fractieberaad in CDA-kring is di ten, de „baas" van Van Wèezel op het gebied van buit politiek, een vraag heeft geformuleerd die de regerinj gende dag mondeling dient te beantwoorden. Het k( neer dat Nederland zich moet uitpreken vóór een boyc< Olympische Spelen en tevens zijn uiterste best moet ook de andere EEG-landen zover te krijgen. CONCLAAF Ongeveer een uur later, voor de deur van de PvdA-f mer, waarachter het beraad over de Spelen zojuist is af Scholten komt aangestapt. „Er is een kans dat de mo vragen niet door gaan en dat er een plenair debat wore den," roept hij in het voorbijgaan. Twintig meter verde in conclaaf met Relus ter Beek, de buitenland-specialis PvdA. Deze vertelt aansluitend wat hij met Scholten 1 sproken. „We hebben afgesproken dat zijn vraag intrek dag mede namens ons om een volledig debat vraagt". De PvdA staat sinds de verbanning van Sacharov oo! standpunt, dat een boycot onvermijdelijk is, maar zij vc wel iets aan toe. Ten eerste het woordje „welhaast", wat Ter Beek betekent dat er geen overhaaste beslissing m den genomen. De socialisten willen nog rekening houde theoretische mogelijkheid dat de situatie in de Sovjet-l nog tijdig ten goede keert. Ten tweede willen de sociali: te voorkomen dat het IJzeren Gordijn onmiddellijk en onherroepelijk weer wordt dichtgetrokken. AVERECHTS De PvdA zal de regering er volgende week op wijzen, Beek, dat er nog veel meer op het spel staat dan alleen senrechten. Wat dit betreft zijn ook de socialisten tot dl sie gekomen dat een dialoog momenteel geen effect hei zelfs averechts lijkt te werken. „De Olympische Spelen uitstek geschikt om de Sovjet-Unie te dwingen haar b meer in contact te brengen met het Westen. Maar nu dissidenten uit Moskou en Leningrad verwijdert vo< row waren er al een stuk of veertig opgepakt is d punt in feite achterhaald. Dan zit er niets anders op dar jets met andere middelen te bewerken". Maar dat maf de PvdA niet betekenen dat het streven naar détente dig in de ijskast wordt gezet. Er is per slot ook nog zoiets als het verlangen met d( verdere overeenkomsten te sluiten op het gebied van di> beheersing. De PvdA zou niet graag zien dat de Amerik k naat nu weigert SALT II (betreffende vermindering str atoomwapens) goed te keuren. Ook willen Ter Beek en dat het overleg tussen NAVO en Warschau Pact over aire raketten voor de middellange afstand (SS-20, Persl Tomahawk) tot stand komt. Voor Nederland zou een Koude Oorlog betekenen dat het ook dergelijke wapen grondgebied zou moeten laten installeren. En dan woi najaar (in Madrid) weer een CVSE-conferentie gehoudi pese Veiligheid en Samenwerking), waar wordt getoets ke mate de ondertekenaars zich aan de zogeheten slotal van Helsinki hebben gehouden. Daarbij gaat het niet a de mensenrechten, zoals weieens wordt gedacht, maar*5 vreedzame coëxistentie en samenwerking. Gualthérie v zei staat toch niet zo alleen als hij had gedacht. RIK IN Longkanker Jesse Owens TUSCON De legenadari- in een ziekenhuis in sche Amerikaanse (nege- Owens won tijdens d nl r)atleet Jesse Owens is we- pische Spelen van 1931 0t gens longkanker opgenomen lijn drie gouden meda Oï

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14