Shell en Esso moeten extra winst uit aardgasprijs in Nederland investeren Koopkrachtbegrip moet andere inhoud krijgen Ll Bisschoppensynode gaat functie van pastorale werkers nader formuleren £eidóe(3outtt/nt ik valt failliet Goor gering '£ht te met ussie energie BINDENDE OPDRACHT VAN REGERING j Winterse kou komt[ I er weer) aan Werkgeversvoorzitter Eijkelenburg: Het zwarte fluweel van de Sovjet-nacht Sociaal conflict geen vrijbrief voor strafbaar handelen JENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGINA 13 G Er bestaat failliete textielvere- rijfs TSB in Goor ;ele hoop meer. Het sdiet (eén miljoen plus een half mil de aandeelhouders „ui ten Cate, Blij- l-Willink, en de ij) is alleen be door de afbouw van rijf- [er het elders onder- van produktie-eenhe- lat geen zekerheid, al- lister Van Aardenne lomische Zaken giste- het vragenuurtje in Kamer. Voorts liet iens zijn ambtgenoot iale Zaken weten, dat in geld ter beschik- worden gesteld voor jferregeling. ^aburige Hengelo heeft co-technisch bedrijf gisteren bekend ge- akjlat voor 190 van de •neelsleden ontslag is verwacht srkte winst BOL De KLM zal igen brandstofprijzen ijaar maar voor helft ïiegtarieven geceom- Kd zien, zo heeft direc- Ig'gio Orlandini gezegd bijeenkomst in Ant- fe verwachten dat het if*ultaat van zijn onder- I3ljdit jaar niet meer zal ie-h dan een procent van er-et. Orlandini wees er mje komende jaren reke- joi moeten worden ge- jejmet een dalende be- 5ljing voor het luchtver- izien de door de hoge 3g»f prijzen te verwach- ^oging van de ticket- ^rnze parlementaire re- dactie) mIAAG Het uitblij- ;nn informatie van de efg over de opzet van idde maatschappelijke eBe over de toepassing menergie in ons land electriciteitsvoorzie- d^eeft ertoe geleid dat itgesteld overleg met mer daarover moet j uitgesteld. Het over- i op 4 februari zou jfnebben, is nu voor 25 "n vastgesteld. 'er|e tweede keer dat het door een te late reac- ro-le regering, moet wor- [esehoven. Het CDA- d Van Houwelingen de handelwijze van de „zeer te betreuren'". ierlid is voorzitter van mercommissie voor rgie die het overleg tegering zou voeren. ïöbank regelt gUenenfraude uviRDAM - De Amro- jeéeeft de afgegeven d( met. een waarde van miljoen gulden, f0 sprake was in de ,e;an een mogelijke ■lij een van de Rotter- ilialen van de bank, tvangen. ovendien zodanige ije- ten aanzien van de fcle debetstand van on- tes miljoen gulden ge- jdat de bank verwacht ■fgeld te zullen terug- De politie heeft de len weten, dat het O- Ministerie te zijner ezien of er sprake is Ivan een strafbaar feit pk geleden bevestigde berichten over een fek naar een miljoenen bij het Amro-kantoor Widdellandstraat in de Het ging om knoeie- niet getekende-de- len en cheques voor in pca 26 miljoen gulden. Ide bank heeft de di- Nan het bijkantoor zijn iheden ernstig over- Hij is voorlopig uit Jctie ontheven. agens Onbe- lebben in de periode tot 23 januari aan het ilplein twee aan wens met inhoud gesto- i beide wagens lagen lappen en twee werk- geslagen. De geschat- e van de gestolen goe- iraagt 13 duizend gul- (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Shell en Esso, die met de overheid sa men de Gasunie vormen, moeten de extra winsten die zij uit de gestegen gasprij- zen halen opnieuw investe ren in Nederland, ook als het gaat om projecten met weinig of geen rendement. Doen deze maatschappijen dat niet „vrijwillig", dan zal de staat zjn aandeel in de Gasunie vergroten om daar op een steviger greep te krij gen. Dit heeft minister Van Aardenne (Economische Za ken) gisteren de Tweede Ka mer laten weten tijdens het voortgezet debat over de loonpauze. Het gaat hierbij volgens de minister om een bedrag van 400 miljoen gul den (en geen 2 miljard, wat wel eens wordt beweerd). Dit bedrag kan de komende jaren echter fors oplopen tot meer dan 10 miljard, als de aardgasprijzen aan de geste gen olieprijs wordt aange past. In de tweede helft van dit jaar zal een stijging van de export- gasprijs van 8 a 9 cent worden bereikt, terwijl de binnenland se prijs met 7 cent omhoog gaat, zo deelde de bewindsman mee. Het buitenland betaalt gemiddeld 19 cent voor een kubieke meter, terwijl de Ne derlandse verbruiker bijna drie dubbeltjes moet neertel len. Hij erkende dan ook dat de exportprijzen sneller moe ten stijgen, iets waar de hele Kamer sterk op aandringt. Over deze zaak staat Van Aar denne nog steeds in kontakt met onze buitenlandse afne mers.' Hij wil zeer omzichtig te werk gaan en pas in het uiter ste geval tot een eenzijdige prijsverhoging overgaan, om niet het gevaar te lopen van een verloren rechtzaak voor het Europese Hof. Nederland kampt met veel te goedkope langlopende kontrakten en toezeggingen aan het buiten land, die destijds door de hui dige PvdA-leider Den Uyl zijn gedaan toen hij in het kabinet- Cals nog minister van Econo mische Zaken was. Het kabinet wil zich nog niet wagen aan voorspellingen over de koopkrachthandha- ving in 1980, nu de oorspron kelijke doelstelling (handha ving tot modaal) overboord is gezet. Minister Van Aardenne betoogde dat een daling van de koopkracht een gunstig effect kan hebben op onze betalings balans: hij verwacht dat de dure buitenlandse vakanties het eerst zullen worden opge geven, waardoor men meer in eigen land op vakantie zal gaan en zijn geld hier zal be steden. Verder kan koop krachtverlies tot een grotere energiebesparing leiden, meende hij. Op dit punt bereid het kabinet een intensivering van de 5-procent besparing scampagne voor en wil ook met wettelijke maatregelen komen. Minister Andriessen (Finan ciën) voelt er helemaal niets voor het tekort van de over heid groter te laten worden onder meer om de koopkracht op peil te kunnen houden. Een tekort van 5,5 procent van het nationaal inkomen noemde hij de limiet. We stevenen af op 6,5 procent en daarom zijn 3 tot 4 miljard bezuinigingen on vermijdelijk. De belastingop brengsten blijken intussen flink tegen te vallen. Vorig jaar kreeg Andriessen 3,8 mil jard minder dan verwacht en voor 1980 wordt op een tegen vallende opbrengst van 4,6 miljard gulden gerekend. De noodremprocedure die vorig jaar zomer werd ingesteld is ten dele mislukt: Andriessen hoopte door een snellere belas tinginning 250 miljoen binnen te krijgen. Het resultaat was slechts 100 miljoen, zo vertelde hij gisteren in de Tweede Ka- Politie schept voetganger Een surveillance wagen van de hoofdstedelijke politie heeft gis teravond in de Linnaeusstraat een voetganger geraakt. De poli tiewagen wilde uitwijken voor een auto die geen voorrang ver leende. raakte daardoor in een slip en kon de voetganger niet ontwijken. Deze werd voor behandeling overgebracht naar een ziekenhuis. GORREDIJK De kaarten worden opnieuw gé- E schud; het weer is bezig aan een heroriëntering. In de loop van het weekeinde zal geleidelijk koudere lucht ons land binnenstromen. De wind gaat vol- ee gens weerman Hans de Jong draaien naar rich tin- EE gen tussen noord en oost. De koude Scandinavische lucht wordt niet gehinderd door plankenkoorts en EE zal opnieuw lichte vorst introduceren, voorname- ee lijk in de nacht en ochtend. In noord-Finland was het vanmorgen al 35 graden onder nul; in Noord- Rusland vroor het veertig graden. 1 Noordoost-Nederland is morgen het eerst aan de beurt. Tijdens de operatie kan er dan een natte en later een ee droge sneeuwbui vallen. In het midden van het land en later in het zuidwesten dringt de koudere noordooster E vermoedelijk pas zondag binnen. Ook de vooruitzichten E voor de eerste helft van volgende week wijzen op win- ters weer. Ook ditmaal zal de winter van '79-'80 niet di- reet overschakelen op „het grotere werk". Maar sneeuw E van betekenis zou er in de loop van volgende week wel e j= kunnen vallen, als de zachtere oceaanlucht een tegenof- fensief inzet en in eerste aanleg een blauwtje loopt. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiirF (Van onze sociaal-economische redactie) MAASTRICHT Volgens voorzitter S.J.Eijkelenburg van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond zal het enorme arbeidsaan bod van de komende jaren tachtig (43.000 volledige ar beidsplaatsen per jaar) al leen door het bedrijfsleven opgenomen kunnen wor den als de koopkracht enigszins wordt aangetast. Opname van zo'n aanbod zonder stoornis is name lijk slechts mogelijk bij een produktiegroei van 3,5% per jaar en die groei zit er volgens de prognoses niet in. „Aantasting van de koop kracht is de prijs voor volledi ge werkgelegenheid," aldus van Eijkelenburg,die overi gens vond dat het begrip koop kracht een andere waarde zal krijgen. Op den duur kan de koopkracht niet meer worden afgemeten aan de modale man, die de kost moet verdie nen voor vrouw en twee kin deren. De koopkracht zal veel meer een individeel karakter krijgen. Koopkracht wordt af hankelijk van en zal verschil len naar gekozen arbeidsduur, het werken in het weekeinde of in ploegen en het al of niet verrichten van onaangenaam werk. „Als bovendien me- vrouw-modaal het inkomen van Jan gaat aanvullen ver liest de koopkracht van Jan Modaal als maatstaf zijn bete kenis", aldus Van Eijkelen burg vanmiddag op een bijeen komst in Limburg. Nee tegen porno Leden van de vrouwengroep „Blijf van mijn lijf" hebben afgelopen nacht in Utrecht de gevels van diverse sexclubs beklad. Dit in het kader van landelijke acties tegen pornografie. (Van onze correspondent) ROME Na de commissies die zijn ingesteld om een studie te maken over een herindeling dan wel op splitsing van de bisdommen en over de priesteropleiding, is nu op de sy node van de Nederlandse bisschop pen in Rome een derde commissie voorgesteld, namelijk een die pre cies de functie-omschrijving van de pastorale werkers moet formuleren, daarbij rekening houdend met de kerkelijke voorschriften zoals die mede door en na het tweede Vati caans concilie zijn opgesteld. Sprekend over de leken in het alge meen is geconstateerd, dat zij van grote waarde zijn geweest en zullen moeten blijven. Op de leken l^omt men overi- 1 gens nog terug. Over de lokale „kriti sche basisgemeenschappen" werd op de synode gezegd, dat zij doorgaans min der belangrijk zijn dan uit de hoeveel heid publiciteit die zij krijgen wel eens zou kunnen worden afgeleid. Volgens sommige synodevaders bevatten deze groeperingen positieve elementen en hebben ook de kritische groepen bij al hun kritiek en in al hun verscheiden heid, niet de bedoeling de communica tie met hun bisschop te verbreken. Ter wijl enkele synodedeelnemers sterk pleiten voor een beter contact met de basisgemeenten vroegen anderen ook om een ondubbelzinnig beleid waarbij rekening wordt gehouden met de zwij gende meerderheid. Nog aan de orde moet komen hoofd stuk drie van de synodeagenda, omvat tende de sacramenten (onder meer eu charistie en huwelijk); de liturgie en de eredienst, waarbij ook de rol van de le ken ter sprake zal komen; de katechese en de oecumene. Tenslotte zal dan we derom de „communio" tussen de bis schoppen in discussie worden gebracht voordat daarna zeker twee dagen ge sproken zal worden over de conclusies. Het doel van de synode gaat vóór de tijdsduur, zo heeft de paus aan de syno de meegedeeld en dat betekent, zoals gisteren gemeld, dat de synode tenmin ste nog tot midden, misschien zelfs wel tot eind volgende week zal voortduren. Een zware belasting voor de bisschop pen, die duidelijk vermoeid beginnen te raken. Tot op dit moment zijn de synodedeel nemers anderhalve dag op het oor spronkelijk opgezette tijdschema ach tergeraakt. Volgens de woordvoerder van de synode, Henk Kouwenhoven, komt dat, omdat men zich op de agenda verkeken heeft. Bovendien bestaat er geen rantsoenering van de spreektijd. Er wordt zeer breedvoerig gediscus sieerd en iedereen mag zo veel en zo vaak aan het woord komen als hij zelf nodig vindt. Of de paus op de laatste dag van de sy node zijn beslissingen bekend zal ma ken is nog onzeker. Wel is zeker dat mgr. Danneels, een van de twee vice- voorzitters uiterlijk 1 februari afreist in verband met zijn inauguratie als nieu we aartsbisschop van Mechelen-Brus- sel. ALHOEWEL iedereen wist, dat hij voortdurend gevaar liep, was de Russische Nobelprijsdrager, kernfysicus en dissident Sacharov met zijn vrouw het levende symbool van dat scha mele beetje tolerantie en respect voor andermans mening, dat in de Sovjet-Unie zestig jaar na de revolutie eindelijk mogelijk leek te zijn. Zijn arrestatie en verbanning, en het feit dat hij beroofd is van al zijn onderscheidingen, zijn dan ook een hoogst ernstige zaak vooral door de schaamteloos heid waarmee zij zijn geschied. Zij zijn in flagrante strijd met alle mogelijke menselijke verklaringen die de heer Brezjnjev de laatste jaren te pas en te onpas heeft gemeend te moeten afleggen en zeker vormen zij een grove schending van de be faamde verklaring van Helsinki. VERBANNING in je eigen land. Stel je voor! Van Agt ver bant Goudzwaard naar RottumWij kunnen ons dat niet voorstellen, alhoewel: we kennen ook als banvloek het „be roepsverbod" en pogingen om een befaamd geleerde een be paald predikaat als leeropdracht te ontnemen, en mannen met afwijkend gedrag of overtuiging niet te benoemen in be paalde functies. Dat zijn de verlichte vormen ven Westers to talitarisme, die we aan de kaak moeten Wijven stellen als we in onze verontwaardiging tegenover wat er nu in de Sovjet- Unie gebeurt, niet de verdenking van schijnheiligheid op ons willen laden. Desondanks is het juist nu wellicht goed de woorden aan te halen die Alexander Herzen, een van de oorspronke lijkste denkers die Rusland in de negentiende eeuw heeft voortgebracht, en die ook verbannen werd en zijn land heeft moeten verlaten, in 1848 heeft uitgesproken. Ze zijn nog al tijd actueel: „Zelfs in de duistere tijden van de Europese ge schiedenis nemen wij enig respect voor het individu waar. enige erkenning voor de persoonlijke afhankelijkheid, enige rechten worden toegekend aan talent of genie. In deze er kenning, tegen wil en dank, van het individu ligt een der grote menselijke beginselen van het Europese leven besloten. Bij ons ligt alles weer anders. Bij ons is de persoonlijkheid al tijd onderdrukt, in de fnassa opgenomen, zonder zelfs te trachten eruit te springen. Het vrije woord is bij ons altijd be schouwd als een uiting van vermetelheid, een zelfstandig oordeel als opruierij. De mens ging teloor in de staat, werd opgenomen in de gemeenschap." Wat de mannen in het Kremlin tot hun boos besluit heeft gebracht valt moeilijk een twee drie te zeggen. Sommigen zien er een direct antwoord in op Carters voorstel de Olym pische Spelen te boycotten. Als dat zo is zou het Russisch be sluit wel echt eens als een boemerang kunnen gaan werken. De verbanning van Sacharov staat niet op zich. Zij gaat ge paard met het ontslag van Kirilin, voormalig vice-president van de Academie van Wetenschappen en tegelijkertijd valt in de Sovjet-Unie naar The Times bericht een ver scherping van de vervolging tegen de orthodoxe christenen waar te nemen. Het interne klimaat in de Sovjet-Unie ver sombert en verkilt. Leven de goden op de Moskouse Olym pus opnieuw in onmin of in angst? De lucht is in ieder geval zo bedorven dat van vrije en ongedwongen Spelen in de Rus sische hoofdstad geen sprake meer kan zijn. De verbanning van Sacharov zal zeker een scherpe politie ke uitwerking hebben. De ontspanningspolitiek is, bewust of onbewust, een zware klap toegebracht. De Russen hebben daarmee een groot risico genomen. De jaren tachtig zijn door Afghanistan en de Westerse reactie daarop, en nu door de verbanning van Sacharov begonnen met een onver wacht harde inval van scherpe kou in het internationale po litieke klimaat en de Oost-West-verhouding. De hoop op be tere tijden lijkt te sterven onder wat de Russische dichter Os sip Mandelstam een der grootsten van deze eeuw die ook verbannen werd en vergeten en naamloos gestorven is, omschreven heeft als: „Het zwarte fluweel van de Sovjet nacht, het fluweel van leegte over de gehele wereld". MINISTER DE RUITER: DEN HAAG Een sociaal conflict mag nooit een vrijbrief zijn om strafbare feiten niet te vervolgen. Minister De Ruiter van justitie heeft dit gisteren in de Tweede kamer geantwoord tijdens een interpellatie door de communist Wolff. Deze bepleitte afgelasting van strafvervolging tegen ne gen havenslepers. De slepers worden ervan beschuldigd dat ze zich in het tumult tijdens de staking van afgelopen zomer heb ben schuldig gemaakt aan ondermeer doodslag. Wolffs argu ment om niet tot strafvervolging over te gaan is dat hierdoor het herstel van harmonieuze arbeidsverhoudingen zal worden door kruist. De minister acht dit argument niet van voldoende ge wicht en laat het het vervolgingsbeleid aan het openbaar minis terie over. Weersgesteldheid van gisteren Dee?111 Eindhoven Luchth. R'dam Vllssingen Z.-Llmburg Bordeaux Brussel Frankfort Spilt Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis motregen motregen Vooruitzichten voor zondag: Meest lichte vorst en toene mende kans op sneeuw of re gen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp. omstreeks -2 gr. Max. temp. omstreeks 0 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal 40 procent Rustig weer DE BILT (KNMI) - Het zal morgen droog en rustig weer zijn. Over de hoeveelheid zon valt moeilijk een uitspraak te doen. In de avond en nacht vormen zich mistbanken en het is mogelijk, dat die mist op een aantal plaatsen hardnek kig is. Overigens komen er pe rioden met zon voor en in de middag loopt de temperatuur tot enkele graden boven het vriespunt op. Dit rustige weertype hangt samen met een hogedrukgebied, dat zich boven Engeland en Ierland ontwikkelt. Tegelijkertijd vult een depressie boven de Noord zee verder op. Het hogedruk gebied breidt zijn invloed ge leidelijk naar onze omgeving uit In de nacht kan de tempe ratuur tot om het vriespunt dalen, maar vorst van beteke nis wordt in de loop van de nacht nog niet verwacht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13