Trevor Griffiths: ,Waar lachen mensen eigenlijk om?' Sovjet-Unie pakt christenen aan uit vrees voor godsdienstige vernieuwing Scherpe veroordeling van abortus doo Britse bisschoppen kerk wereld Paus op 9 juli naar Brazilië Korte metten Theoloog Boff: „Ik be niet veroordeeld" Schrijver van Komieken en „Rode Zondag99 te gast bij Haagse Comedie Driekwart miljoen gaat voor de mime verloren KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGI^ De maatregelen, die de au toriteiten van de Sovjet- Unie hebben genomen te gen de bekende dissident Sacharov hebben in het westen een stroom van re acties opgeroepen. Minder algemene aandacht heeft tot nu toe het optreden van de Sovjet-Unie gekregen te gen de christenen in dat land. Zij worden de laatste tijd zodanig op de huid ge zeten, dat al wordt gespro ken van de ergste vervol gingscampagne sinds de dagen van Kroetsjov. De orthodoxe schrijver Ana- tolij Lewitin-Kraznov heeft zich in een interview met het Duitse katholieke persbureau KNA uitgesproken voor zo veel mogelijk protesten: „Protesten zijn nog altijd de beste methode. De Sovjet- Unie wil niet doorgaan voor een onvrij land en reageert zeer gevoelig op dergelijke beschuldigingen." Hij ziet het als een „waarachtige oecume nische taak" voor de christe nen in de vrije wereld om de orthodoxen in de Sovjet-Unie te hulp te komen. Als orthodox gelovige juicht hij de toenadering van de paus tot de orthodoxe kerk toe, „maar de onderhandelin gen zullen nog lang duren. Het gaat om een directe steun van praktische aard." Het patriarchaat van Moskou kan de gelovigen niet helpen, omdat het de kleine bewe gingsvrijheid, die het door het afgeven van regeringsge zinde verklaringen heeft ver kregen niet in gevaar wil brengen. De Russisch-ortho- doxe kerken in het buiten land beschikken niet over de middelen voor een effectief protest. „Des te meer verant woordelijkheid ligt er bij de christenen van andere rich tingen. Als we één in het ge loof in Christus zijn, dan moeten alle leden lijden, als één lid lijdt." Lewitin zegt, dat de nieuwe golf van vervolgingen zich vooral richt tegen de gods dienstige vernieuwing in de Sovjet-Unie, die de autoritei ten sterk verontrust. „Als te genwoordig een niet onbe langrijk deel van de atheis- tisch grootgebrachte jeugd zich tot de godsdienst richt, dan is dat voor een staat,die is gebaseerd op de leer van Marx en Lenin, zorgwek kend." Een leidende rol bij de nieu we beweging speelt het semi narie, dat in 1974 door Ale xander Ogorodnikov in Mos kou werd gesticht. Ook in Leningrad en Smolensk zijn dergelijke seminaries, die be langrijk zijn voor de gods dienstige vorming vooral van studenten, die elders in de Sovjet-Unie immers geen mogelijkheid tot godsdien stonderricht hebben. De lei ders van de seminaries wer den aangepakt. Hun gezin nen bleven onverzorgd ach ter en pater Werenfried van Straaten van Kerk in Noo- d/Oostpriesterhulp heeft in middels ruim tienduizend gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de kinderen uit deze gezinnen. Lewitin zelf woont sinds vijf jaar in Zwitserland, nadat hij tien jaar in kampen in de Sovjet-Unie heeft doorge bracht. Het orthodoxe jeugd- seminarie in Moskou heeft hem aangewezen als verte genwoordiger in het buiten land. Gevraalgd naar hetgeen hij in deze positie in het wes ten kon doen, vertelde hij, dat het hem bijvoorbeeld in Rome was gelukt bij een au diëntie op het St.-Pieters- plein de paus in het Russisch aan te spreken en hem zijn zorgen te vertellen. De paus had toen een paar minuten met hem gesproken en beel den van die ontmoeting kwa men dezelfde avond op de te levisie. „Ik kreeg als gevolg daarvan menige gelegenheid met de pers in contact te ko men en lezingen te houden." De katholieke bisschoppen van Engeland, Wales en Schotland hebben in een gezamenlijke verklaring zich fel tegen abortus ge keerd. De verklaring „Ver dediging van het leven te gen het kwaad van de abor tus" komt enkele weken voordat het Britse Lager huis een wetsontwerp zal behandelen, waarin de hui dige abortuswetgeving wordt verscherpt De bisschoppen noemen de huidige wet, die uit 1967 da teert, „uiterst onrechtvaar dig". De bisschoppen zeggen, dat zij niet kunnen zwijgen „wanneer de meest funda mentele mensenrechten van honderdduizenden van onze medeschepselen zelfs door de wet worden geschonden." Zij noemen de strijd tegen de abortus een onderdeel van de strijd van de kerk tegen elke vorm van schending der mensenrechten en noemen de ongeboren kinderen in Groot-Brittannië een ont- rechte minderheid. De bisschoppen verwer| alle argumenten voor al tus, waaronder medisi psychische en sociale ind tie. Deze afwijzing geldt „voor het zeer kleine aai gevallen", waarbij een vr< door verkrachting zwan wordt en voor de „uit zeldzame of misschien bestaande gevallen", waa het leven van de vrouw leen door een abortus worden gered. Paus Johannes Paulus II zal op 9 juli een officieel bezoek brengen aan Brazilië. De Braziliaanse regering heeft dit medegedeeld. De paus zal aankomen in de stad Fortaleza in de Noordoostelijke staat Ceara. Dit bezoek is al in oktober van het vorig jaar aangekondigd. Toen werd gesproken van een bezoek van elf dagen, waarbij de paus onder meer een indianenstam zal bezoeken en ont moetingen zal hebben met boeren in het arme Noordoosten van het land. Aanvankelijk werd de paus op 20 juli in Brazilië verwacht om het Braziliaanse nationale eucharistische congres in Fortaleza te besluiten. Door het vroegere tijdstip van het bezoek ziet de nationale bisschoppenonferentie zich gedwongen het congres tussen 9 en 13 juli te houden, zo heeft een woordvoerder van de conferentie medegedeeld. Enkele katholieke theolo gen, onder \frie Hans Küng en prof. Schillebeeckx heb ben in Münster overleg ge pleegd over een stap bij het Vaticaan met de bedoeling, dat de onderzoeksprocedu re van de congregatie voor de geloofsleer wordt veran derd. Zij willen onder meer inzage in stukken en verde digers naar eigen keuze. De vroegere Zweedse minis ter voor kerkelijke zaken, Bertil Hansson en een lid van het Zweedse parlement. Ker stin Anér, hebben bij de rijksdag een verzoek inge diend om te komen tot diplo matieke betrekkingen van Zweden met het Vaticaan. Zij wijzen op de betekenis van de paus en zijn medewerkers als „politieke factoren", als mede op de „ideologische we reldmacht", die de paus per sonifieert. Voorts wijzen zij erop, dat zeer veel immigran ten in Zweden katholiek zijn. Van de acht miljoen Zweden zijn er 81.000 katholiek, bij wie 70.000 immigranten. Het Franse katholieke dag blad „La Croix" viert dit jaar het eeuwfeest. Het in april 1880 gestichte blad verscheen aanvankelijk als theologisch maandblad. Drie jaar later al werd het dagblad en vond daarna grote weerklank bij de Franse katholieken. Tot burgemeester van de 65.000 inwoners tellende plaats Dubuque in de Ameri kaanse staat Iowa is een reli gieuze gekozen. Het is de 44- jarige zuster Carolyn Farrel, die behoort tot de congregatie van Barmhartigheid van de maagd Maria. De vicaris-generaal van de paus voor het bisdom Rome, kardinaal Ugo Po- letti, heeft 950 afgevaardig den en senatoren van de beide kamers van het Itali aanse parlement uitgeno digd deel te nemen aan ge regelde godsdienstige ont moetingen. Te beginnen met deze week wordt elke woensdag in de kerk San- t'Ivo alia Sapienza, die in de buurt van de senaat ligt, een heilige mis opgedragen voor de parlementariërs. Kardinaal Maurice Roy, aart sbisschop van Quebec in Ca nada, heeft de paus zijn ont slag aangeboden in verband met het feit, dat hij eind ja nuari vijfenzeventig jaar wordt. Sinds 1957 is hij aart sbisschop van Quebec en sinds 1965 kardinaal. De Italiaanse bisschoppen zijn uitermate bezorgd over de voortdurende toeneming van gewelddadigheden, het misbruik van verdovende middelen en de minachting voor het menselijk leven. Om het besef van de nood zaak van de verdediging van het leven levendig te houden hebben de Italiaan se bisschoppen besloten zondag 3 februari te be stemmen als „dag voor het leven". Onder meer zullen dan in heel Italië nachtwa ken met gebed worden ge houden. De Braziliaanse theoloog Leonardo Boff heeft in Spaanse Salamanca, waar hij momenteel gastcoll geeft aan de pauselijke universiteit, ontkent, dat hij i het Vaticaan is veroordeeld. Kardinaal Vicente Schi aartsbisschop van Porto Alegro en tegenstander Boffs opvattingen had dit, zoals gemeld, kort gele voor de radio verklaard. Boff zei, dat de voorzitter van de Braziliaanse bisschopl conferentie, Ivo Lorscheiter, met de paus over diens reis t Brazilië had gesproken en tegelijkertijd de kwestie Boff tafel had gebracht. Lorscheiter liet mij zeggen, aldus Boff, ik rustig kan blijven en er nu niets tegen mij wordt ondef men. Boff zei, dat hij wel problemen had met Rome en er een vendige correspondentie over zijn christologische opvat bestond. Kardinaal Lorscheiter moet nog met kardinaal S van de congregatie voor de geloofsleer praten, maar de l is vrijwel geheel afgehandeld. Begrafenis P. Zonneveld WASSENAAR De op woensdagavond onverwacht overleden voorlichtingsambte naar van de gemeente Wasse naar, de heer P. Zonneveld, wordt maandagmorgen om elf uur begraven op de r.-k. be graafplaats aan de Kerkstraat in Wassenaar. De uitvaart dienst begint om tien uur in de parochiekerk H. Joseph aan de Van Kranenburghlaan. Na de teraardebestelling is in het Je- roenhuis gelegenheid tot con doleren. Vertaler Jaap van der Merwe, de Engelse schrijver Trevor Griffiths, regisseur Lode- wijk de Boer en decorontwerper Harry Wich, het team achter „Komieken" bij de Haagse Comedie. land werd het vorig jaar tot het beste buitenlandse stuk van het seizoen uitgeroepen door de kritici, in Engeland werd het kortgeleden voor de televisie opgenomen, al sloeg daar de censuur toe. Griffiths: „Ik moet zeggen dat ik veel meer voor televisie ben gaan voelen dan voor theater. Ik heb diverse series geschreven en de twaalf miljoen mensen die daarnaar kijken, haal ik natuurlijk nooit van m'n lang zal ze leven in het theater. Te levisie is het leven van de massa. Daaruit ben ik afkom stig en daar schrijf ik voor. Wat een invloed televisie heeft, merk ik dagelijks. Ik hoef maar een lifter mee te nemen en over mijn stuk te beginnen en hij kan met me meepraten, z'n mening geven en erover discussiëren. Maar televisie behandelt het publiek als kinderen. Censuur is na tuurlijk belachelijk en daar moet je als schrijver tegen vechten. Daardoor blijft het fascineren." Discriminerend „Ik kreeg m'n idee voor „Co medians" door een onschuldig TV-programma waarin een aantal komieken achter elkaar moppen mochten vertellen. Vijfenzeventig procent van die moppen zijn in feite reaction- nair, discriminerend ten op zichte van ras en sex. Ik ben me toen gaan afvragen: Waar lachen mensen eigenlijk om? Kijk, die hele industrie van komieken komt puur voort uit de arbeidersmassa. En die tra ditie is er in feite een van de underdog die zich afzet tegen de maatschappij. Maar in die moppen en grappen gaat een onder soort onderdrukking een rol spelen. Lachen ten koste van. Daar gaat mijn stuk over. Het is het soort stuk dat het publiek niet onberoerd laat. In Engeland kwamen er voortdurend reacties uit de zaal, op Broadway is zelf een man gillend opgestaan mdat hij zich „gepakt" voelde. Hij is de zaal uitgezet, de producer is buiten met hem aan het bak keleien geslagen zodat de poli tie het theater in kwam om hem te zoeken. Dat is pas le vend toneel." Frans Vrolijk „Komieken", met volgens de Duitse regisseur Peter Zadek 720 grappen, wordt in Neder land geregisseerd door Lode- wijk de Boer. Vertaler Jaap van der Merwe heeft een hele speciale opgaaf gehad aan het overbrengen van al die Britse grappen naar het Nederlands. Griffiths: „We hebben al moeilijkheden genoeg gehad met de vertaling van het En gels naar het Amerikaans, naar het Duits was het bijna ondoenlijk en in jullie taal lijkt het me helemaal onmogelijk." Jaap van der Merwe: „Als ik in moeilijkheden zat heb ik een oude rot in het moppen- vak gevraagd, Frans Vrolijk. Ik hoefde maar het beein van die vrijwel zijn gehele leven in het buitenland heeft gewoond en daar naam heeft gemaakt. De stichting werd in 1978 op gericht met het doel het beste deel van de composities van Brandts Buys in Nederland be kendheid te geven en zo mo- een Engelse mop te vertellen en hij maakte 'm meteen uit z'n hoofd perfect af. Het schijnt een soort internationale taal te zijn." Lodewijk de Boer: „Komieken is natuurlijk wel veel meer dan een stuk over moppentappers. Er achter zit ten allerlei psychologische en sociologische problemen die het voor mij juist zo intrige- rend maken." Wat dat betreft is Griffiths niet ver afgeweken van zijn andere werk. „Rode Zondag" door Sater te spelen, gaat bijvoorbeeld over de be zetting van een Italiaanse fa briek door metaalarbeiders in Turijn in 1920 en zo verraadt al Griffths werk een grote aandacht voor het arbeiders milieu waaruit hij vandaan komt. Griffiths: „Als ik niet schrijf, ga ik graag kijken hoe mijn produkties elders worden ge bracht. Overigens doe je zoiets op een persoonlijke basis. Ik stond heel gek te kijken toen ik opeens door decorontwer per Harry Wich werd opge beld of hij eens kon komen zien hoe dat milieu waarin „Komieken" zich afspeelt er nu eigenlijk uit ziet.Harry Wich: „Zoiets doe je natuurlijk niet altijd, maar ik dacht: En geland is vlakbij waarom zou ik niet een dagje overwippen? Griffiths heeft me een hele dag rondgeleid door Manches ter. Ik heb z'n geboortehuis gezien, ben in zijn schooltje gbeweest dat hij in z'n hoofd had toen hij dit stuk schreef, heb die zaaltjes gezien waar Britse arbeiders hun komieken ontvangen. Ik heb precies die zelfde triestheid gezocht, die armetierige zaaltjes boven ca fés met onooglijk linoleum op de grond en allemaal dat mie zerige toneeltje met een paar spotjes. Ik hoefde alleen maar m'n ogen goed open te houden om te weten hoe m'n decor er- llllllllllllllllllllllllllllll!ll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllll' Vier violen van Stradivarius gevonden Belgrado In Skopje, de hoofdplaats van de Joegoslavi sche deelrepubliek Macedonië zijn vier violen gevonden die zouden zijn vervaardigd door de beroemde Italiaanse viool bouwer Giacomo Antonio Stradivari, beter bekend onder de Latijnse versie van zijn naam Stradivarius. De kunsthistorica Jelica Todo- cevska, een deskundige op het gebied van oude instrumenten, is van de echtheid overtuigd. Drie violen dragen het jaartal 1713 en de vier 1719. Stradiva rius leefde van 1644 tot 1737. Onlangs waren in Skopje al twee violen van Stradivarius ontdekt. Dit leidde tot een koortsachtige speurtocht naar andere oude instrumenten. De eigenaars van de nu ontdekte 1 violen, die op de achtergrond willen blijven, hebben meege deeld dat de instrumenten in de vorige eeuw elders op de Balkan en in Istanbul waren gekocht. Zomermode 1980 De modeontwerper Emmanuel Ungaro toonde gisteren in Pa rijs zijn ontwerpen voor de zo mer, waaronder een vierdelig pakje bestaande uit een rok van crêpe de chine, een hesje van zwarte zijde, een zwart- kanten bloes en een kraagloos vest.(linksboven) In Rome toonden de Italiaanse ontwerpers Galitzine en Centi- naro respectievelijk een pya- malook van blauwe zijde (links) en een avondjurk van zwarte zijde, waarbij het bo venlijfje opvalt door zijn schelpvormig model (rechtsbo ven). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Borstbeeld voor Jan Brandts Buys ZUTPHEN De Jan Brandts Buys Stichting zal op 3 februa ri aan het gemeentebestuur van Zutphen een borstbeeld aanbieden van de op 12 sep tember 1868 te Zutphen gebo ren componist Jan Brandt Buys, telg uit een bekend ge slacht van Nederlandse musici, gelijk toen uitvoeren. V zijn opera 'Die Schneidt Schönau', die in Oosteni Duitsland meer dan 10( voeringen heeft belee: waarin grote zangers a chard Tauber en Lotte mann zijn opgetreden. DEN HAAG Een merk waardige ervaring: In zeer ouderwetse houten school- bankjes uit het decor van het toneelstuk „Komieken" zitten en onderricht worden in het stuk en zijn beweegre denen door de auteur, de En gelsman Trevor Griffiths. Het inktpotje net als des tijds bij gebrek aan beter weer stiekem als asbak ge bruiken, terwijl Griffith stelt: „Mijn stuk speelt in een klaslokaal in Manches ter, waar een groepje komie- ken-in-spé de laatste aanwij zingen krijgen vóór ze die avond auditie zullen doen voor een talentenjager. Een wereld die ik goed ken. Manchester en het arbeiders milieu waar ik uit vandaan kom, de wereld van de typi sche Britse „stand-up come dians" waarvan er een leger van vijf tot tienduizend rondlopen in Engeland. Een keiharde wereld, waar ik er heel wat heb zien sneuvelen, maar waar iedereen graag deel van uit wil maken. Net zoals vroeger het boksen was, is het de vluchtroute uit de benedenste laag van de maatschappij voor wie daarvoor geen andere moge lijkheden door opvoeding of milieu heeft." „Komieken" gaat 9 februari a.s. bij de Haagse Comedie in premiè re, terwijl toneelgroep Sater zaterdag a.s. de première brengt van een ander stuk van Griffiths „Rode Zon dag". Griffiths „Komieken", een Nederlandse titel die eigenlijk niet helemaal de lading van het Engelse „Comedians" dekt, omdat wij dat Britse fenomeen van de moppentappers die honderden meer of minder miezerige zaaltjes afreizen nauwelijks kennen, is een in middels overal op de wereld veel gespeeld stuk. In Duits- AMSTERDAM Het extra bedrag van driekwart miljoen gulden, dat het ministerie van CRM in 1979 voor de mime- sector heeft uitgetrokken, is verdwenen. De mime heeft er in ieder geval geen cent van gezien. Dit staat in een zwart boek van de Vakgroep Mime van de Kunstenaarsorganisa tie NVV en van de Vereniging van Gezelschappen op Mime- gebied (VGM). De oorzaak van het wegvloeien van het geld berust op een diep gaand meningsverschil over de besteding van het bedrag. De Raad voor de Kunst, de Kunstenaarsorganisatie NVV en de VGM wilden met het geld nieuwe arbeidsplaatsen scheppen. CRM wilde het liever gebruiken voor verbetering van de arbei- dersvoorwaarden van de vier mime-groepen, die jaarlijks een vaste subsidie krijgen. Het ministerie wilde met een besluit wachten tot de cao-onderhandelingen tussen NVV en VGM wa ren gevoerd. Maar er was haast bij geboden, want als het geld op 31 december niet was uitgegeven, zou het teruggaan naar de staatskas. Het kunstenaarsadvies kwam rijkelijk laat, maar het zwartboek concludeert dat CRM de zaken zo heeft gerekt, dat het geld niet meer kon worden uitgegeven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10