voor Alkemadese peuterspeelzalen Roelof arendsveen bouwt 46 j koopwoningen in Googerpoldè Nieuwveens christelijk onderwijs viert eeuwfeest Tien mille meer Ik heb een arm volk rijk zien worde Geen uitstel van Middenschool experiment op „Ashramcolleg OOK GEMEENTE ZIET BELANG NU WEL IN REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JANUARI 1980 PAGI ALKEMADE De subsidie voor het Alkemadese peuter- speelzaalwerk gaat omhoog. In het nu bijna vijfjarig be staan van de peuterspeelza len in de gemeente Alkema de is de mening over deze 'voorzieningen' zeer gewij zigd. Steeds meer wordt de noodzaak van een peuter speelzaal ingezien. Ook bij de gemeente. Het voorstel van het college, dat maan dag in de raadsvergadering wordt behandeld, voorziet in een bijdrage van vijftig pro cent in de kosten van hoofd leidster en leidster en hon derd procent van de huisves tingskosten. De totale subsi die voor het peuterspeelzaal- werk zal voor 1980 dan Controle op buitenzetten huisvuil HAZERSWOUDE De rijks politie te Hazerswoude gaat de komende maanden contro le uitoefenen of het huisvuil niet al te vroeg „aan de weg" wordt gezet. De laatste tijd blijkt dat op di verse plaatsen, vele uren voor dat de auto van de vuilniso phaaldienst arriveert, menige plastic zak met huisvuil de omgeving ontsiert. Dit tot overlast van medebewoners, die moeten constateren dat dieren (honden en katten, vooral) de zakken open wroe ten. Met als gevolg dat het vuil her en der verspreid ligt. Destijds is de gemeenteraad akkoord gegaan met een arti kel in de Algemene Politie Verordening, waarin staat be schreven, dat het bijvoorbeeld verboden is om het huisvuil de avond en de erop volgende nacht vóór de aankomst van de vuilniswagen aan te bieden. Tweede spoorbaan van Leiden naar Hazers woude HAZERSWOUDE De Ne derlandse Spoorwegen houden dinsdagavond 5 februari, van af acht uur, een informatieve bijeenkomst in Het Anker te Hazerswoude-Rijndijk. Ter sprake komt het plan om een tweede spoor, ter lengte van vier kilometer, op de lijn Lei den Utrecht aan te leggen. De geplande uitbreiding is ge pland op grondgebied van de gemeenten Leiden, Zoeterwou- de (Heineken) en Hazerswou de. Op de bijeenkomst zal van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen informatie wor den verstrekt over de plannen. Daarna krijgt het publiek de gelegenheid om het forum, dat onder leiding van burgemees ter J. ten Heuvelhof staat, vra gen te stellen. Niet alleen be langhebbenden (dus eigenaren van grond, veehouders die de spoorlijn passeren enzovoort enzovoort) zijn op de vergade ring welkom, maar ook iedere belangstellende. De avond wordt door N S. georganiseerd in samenwerking met het ge meentebestuur van Hazers woude. Auto raakt door gladheid in sloot OEGSTGEEST Een 20-ja- rige inwoonster van Oegst- geest is vanmorgen met haar auto in een sloot gere den en naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd. Het meisje reed omstreeks 8.00 uur op de Kwaaklaan in Oegstgeest. Door de gladheid raakte zij in een slip en be landde met har auto in de naast de weg gelegen sloot 16.050 gulden bedragen, tien mille meer dan de huidige zesduizend gulden voor huis vestingskosten. Het college van Alkemade schrijft in haar raadsvoorstel over de te verhogen subsidie: "De ontwikkeling in het den ken over het peuterspeelzaal- werk in Alkemade is de laatste jaren snel gegaan. Leefde aan vankelijk de gedachte dat de peuterspeelzaal ten behoeve van "luie moeders" in het le ven is geroepen, later vatte meer en meer de gedachte post, dat het de doelstelling van een peuterspeelzaal is om kinderen in de leeftijd van twee tot vier jaar in de gele genheid te stellen zich in de ruimste zin van het woord te ontwikkelen. Ook het feit dat door de huidige gezinsverdun ning de sociale contacten van het kind buiten het gezin steeds belangrijker worden Met deze ontwikkeling in het peuterspeelzaalwerk worden steeds meer eisen gesteld aan het leidinggevend en het toe zichthoudend personeel. De vrijwilligers, één van de voor naamste steunpilaren van het peuterwerk, zouden op een be paald moment tekort kunnen schieten. Het college: "Immers, van vrijwilligers kan niet al tijd verwacht worden dat zij voldoende deskundig zijn om zelfstandig op een verantwoor de wijze het peuterspeelzaal- werk te verzorgen". Een ver goeding voor de vrijwilligers zit er voorlopig nog niet in. Wel is het college bereid om de bijdragen van de gemeente voor vergoeding van vrijwilli gers aan de orde te stellen in de totale discussie over de sub sidiëring van het welzijns werk. Het van Googi der de brand Rijnsir waar nenkoi Roelol rendsv nieuwt wordt pleegc ROELOFARENDSVEEN De ge meente Alkemade hoopt binnenkort te beginnen' met de bouw van 46 koopwoningen in de Googerpolder ten noordoosten van de Rembrandt van Rijnsingel. Het ligt in de bedoe ling om 21 woningen te bouwen in de zogenaamde premie A-sector, voor mensen met een bescheiden in komen. De stichtingskosten van deze huizen mogen het bedrag van 130.000 gulden niet te boven gaan. De hoogte van de financiële overheidsbijdrage houdt verband met de hoogte van het jaarlijkse inkomen van de eige naar. De overige woningen worden gebouwd in de premie B-sector voor mensen met een wat hoger inkomen. Voorts komen er ook enkele niet ge subsidieerde woningen. De maximale prijs van 130.000 gulden voor een premie A-woning is een ge volg van een nieuwe opzet van premie regeling die door de minister is uitge vaardigd. Voor deze woningen is wel de regeling "Beschikking Geldelijke Steun ~1979r' van toepassing. Dit anti- speculatiebeding bepaalt dat bij ver koop van de woning binnen tien jaar na de datum van de eerste bewoning, een deel van de verkoopprijs ten goede komt aan de gemeente. In de commissie financiën werd bena drukt dat de gemeente Alkemade moet waken over de stichtingskosten van de premie A-woningen. Volgens de leden van de commissie moeten er, zo moge lijk, "keiharde" afspraken gemaakt worden met de aannemer van de hui zen zodat de stichtingskosten niet de 130.000 gulden te boven gaan. „D( mie A-woningen moeten terecfy men bij de voor hen bestemde mensgroep" Overigens vond d^ W.P. Klerks de woningen aan deH ge kant en vroeg zich af of er nq, belangstelling bestaat voor deze In de raadsvergadering van aans^j maandag wordt de eerste stape voor de realisering van het projea het voorstel om de benodigde 46 k aan de toekomstige eigenaren ofi dragen. t HOOFDEN VAN SCHOLEN IN ALPHEN EN OMSTREKEN ALPHEN AAN DEN RIJN Vieren twintig schoolhoofden van basisscho len in Alphen en omstreken zijn tegen het voorgenomen uitstel van het mid denschoolexperiment op het Ashram- college. De schoolhoofden zijn van me ning dat uitstel wel eens afstel kan worden en in ieder geval zal leiden tot een belangrijke stagnatie in de ontwik keling van het Ashram-onderwijs. Zij menen dan ook dat het integrale expe riment Middenschool per 1 augustus van start dient te gaan, ondanks de aanwezige problematiek. Volgens hen worden de leraren de dupe van het voorgenomen besluit om het Mid denschoolexperiment uit te stellen, aange zien de leraren het experiment gestalte moeten en willen geven. De hoofden van de basisscholen schrijven in een verkla ring aan de plenaire vergadering van het Ashram-college, het bestuur van de As- hram-college en de oudervereniging: „Herstel van de menselijke verhoudingen wordt gediend door vertrouwen te stellen in de opstart van het Middenschoolexperi ment. Wij betreuren, dat het Bestuur van de Stichting en het Bestuur van de ouder vereniging het niveau waarop het onder wijs plaatsvindt, dat een andere is dan het niveau waarop de problematiek speelt, in hun oordeelsvorming vermengen. Wij doen een uiterst beroep, in het belang van de toekomstige leerlingen en van het on derwijs, alsnog over te gaan tot onderteke ning van de bij de aanvragen behorende stukken, te weten SEP, SWP en VOR. Wij vragen het bestuur van het Ashram-colle ge dringend, haar aanvraag aan de ter tot uitstel in te trekker» en in daarvan de al zo lang klaarliggend^ ken ondertekend in te dienen. „D[- klaring is opgesteld op het initiati^ de schoolhoofden J. M. C. Clemens e Roncallischool in Alphen, J. W. Uffelen van de „Aeresteijn" in LanL en de G. M. J. M Reurings van de schans" in Ter Aar. Een groot|{ schoolhoofden uit Alphen, Ter aai. muiden, Rijnsaterwoude, Koudeken, zerswoude. Boskoop, Aarlanderve^ Bodegraven hebben de verklaring^ ondertekend. Daarnaast hebben eek tal schoolhoofden van protestant-o lijke signatuur hun teleurstelling o" uitblijvende start van deze zo goed .uitf De Christelijke School aan de Kerkstraat die in 1975 is ingeruild voor een nieuw ge bouw. Feestelijke herdenking in sportzaal „De Ringkant NIEUWVEEN Honderd jaar geleden, op 25 januari 1880, werd in Nieuwveen de "Ver eniging tot bevordering van Lager Christe lijk Schoolonderwijs" opgericht. Dit jubi leum wordt zaterdag 26 januari feestelijke herdacht, in de sportzaal "De Ringkant" in Nieuwveen. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de Christelijke lagere school "De wegwijzer", de vroegere 'School met de Bijbel', is er een boekje uitgebracht waarin de geschiedenis van het Nieuwveen- se Christelijk onderwijs wordt beschreven. Het boekje is geïllustreerd met vergeelde schoolfoto's waar menig oud-Nieuwvener zich in zal kunnen herkennen. Tevens is er een lijst opgenomen met al het onderwijzend personeel vanaf de oprichting van de vereniging tot he den. Het boekje is tegen betaling van vijftien gulden verkrijgbaar tijdens de jubileumviering aanstaande zaterdag of via de christelijke school. Het programma van de viering begint met een herdenkingsbijeenkomst om 13.00 uur waarin drs. T.M. Gilhuis het woord zal voeren gevolgd door enkele andere sprekers. Van 15.00 uur tot 19.00 uur is er een receptie/reünie met de mogelijkheid om vanuit de sportzaal de in 1975 betrokken nieuwe Christelijke school 'De Wegwijzer' aan de Ambrosialaan te bezichtigen. KOUDEKERK AAN DE RIJN De Interkerkelijke Evangelisatiecommissie geeft aanstaande zondag om 17.00 uur een "Gezamenlijke Open Deur-dienst" in de Gerefor meerde Kerk te Koudekerk aan den Rijn. Ds. F. Moll uit Oudshoorn/RidderVeld gaat voor in de dienst die als thema heeft "Welvaart...vaarwel!?" De gospelgroep "The Rejoice Singers onder dirigentschap van Rob de Vogel verleent medewerking aan de dienst. De dienst wordt voorafgegaan door een samenzang die om 16.45 begint. TER AAR Mevrouw M.C.V. Verhoef- van Nieuw- kerk en mevrouw v. Born- Toers Bijns zijn afgelopen don derdag benoemd tot ambtena ressen van de burgelijke stand. Hun benoeming is afgelopen vrijdag van kracht geworden. a.s. Donderdag WATERPOLO WEDSTRIJD ZIJL/L.G.B. DE MEEUWEN Zwembad „De Zijl" Aanvang: 21.00 uur. Mevrouw Oudshoorn-Glastra wordt donderdag honderd jaar. BEKENDSTE BAKER A\ LEIDSCHENDAM VIERT EEUWFEEST „Ik heb een arm volk rijk zien worden. Daarmee geeft de morgen honderd jaar wordende Maria Oudshoorn-Glastra in een notedop haar rijke levensloop temid den van haar landgenoten in het hoog- conjuncturele Nederland weer. In Leid- schendam en omgeving staat zij beter be kend als de kwieke verloskundige, die in de loop van bijna veertig jaar ruim vier a vijfduizend Randstedelingen ter wereld bracht; de stand heeft zij al vele jaren niet meer nauwgezet bijgehouden. Het eeuwfeest zal morgen niet ongevierd voorbij gaan. De recreatiezaal van het bejaardencentrum „Mariënpark", waar mevrouw Oudshoorn nu circa twee jaar woont, staat de gehele dag tot haar be schikking om familie, vrienden en de vele belangstellenden in de gelegenheid te stellen haar te feliciteren. De in de vorige eeuw geboren Maria Oudshoorn-Glastra op 24 januari 1880 is een nuchtere Friezin, die niet van bakerpraatjes houdt. In 1907 kwam ze naar Leidschendam, waar zij werd aan gesteld als vroedvrouw van de gemeen ten Stomp wijk en Veur, toen nog zelf standige gemeenten. Hoewel mevrouw Oudshoorn vindt dat haar praktijk „een gesloten boek" moet zijn, wil ze toch wel enige anecdoten uit haar rijke praktijkervaring ten beste ge ven. Ze herinnert zich een bepaalde ijskoude winterdag nog als de dag van gisteren. Bij binnenkomst in de bloedheet ge stookte kraamkamer in een boeren- woonstede werd zij door de hitte bevan gen. „Ik kwam gelukkig weer gauw bij mijn positieven,' stelt ze tevreden vast. Een andere keer werd zij bij een boerin geroepen, die al aan dertien dochters het leven had geschonken. Een haast on houdbare situatie op een boerenbedrijf, waar vooral mankracht telde. Bovendien kostten dochters bruidschatten. 't Zal wel weer een meid wezen," veronder stelde de boer. Zelden had mevrouw Oudshoorn iemand zó blij gezien, toen zij hem kon meedelen dat hij een zoon had gekregen. Crisisjaren In de crisisjaren liep de praktijk van me vrouw Oudshoorn wat terug, doordat het aantal artsen in beide gemeenten was verdubbeld. In 1938 werden de gemeen ten Veur en Stompwijk gemeentelijk sa mengevoegd tot de nieuwe gemeente, Leidschendam. Met de dreiging van de Tweede Wereld oorlog voor de deur, deed zij in de zomer van 1939 een verzoek aan de gemeente. „Om bij luchtgevaar toch mijn patiënten te kunnen bezoeken" wilde zij over een gasmasker beschikken. De gemeente Leidschendam wees haar verzoek echter af. Ook in de sombere oorlogstijd bleef de 1 baker haar werk getrouw doen, hi het er 's nachts mede door de duistering niet gemakkelijke werd. Ook de „Sperrzeit" bemoei* haar hulpverleningstaak. Ze is dai vaak bang geweest in de Vliet te den. Later kwamen daar de V-l e/[* bij om haar de stuipen op het lijf gen. Duitsers Toen ze 's nachts bij een bevalli, c Stompwijk hielp, scheen er langs d^i dijnen een streepje licht naar b n waarop de in de pastorie gelegerde sers stampij begonnen te maken. D Kortman, die bij de bevalling aan was, had geen papieren bij zich en vervolgens tijdelijk in de pastorie g gen gezet. Uiteindelijk liep het alltp goed af, maar mevrouw Oudshoorn nooit vanwege deze en andere an 5 ervaringen haar plicht verzaakt, v Zij is voor veel Leidschendam 'i Nootdorpers en Voorburgers in ha> e een begrip geweest. Voor haar vt zing naar Schoorwijck en het bejaa c centrum Mariënpark woonde ze de ste jaren in het huis naast de pasto 1 de sluizen. Mevrouw Oudshoorn l< kennelijk uit een ijzersterk gei want haar broer uit Amerika he weer twee jaar geleden de mijlpai het eeuwfeest achter zich gelaten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4