Sacharov verbannen anama ontkent arrestatie sjah 'VdA noemt 4 mld bezuinigen rampzalig v*V^t Onderzoek naar gas-pijp- leiding Algerije-Spanje ovjets emen ïinisteries i Kaboel ver BETOGING IN SAN SALVADOR EINDIGT IN BLOEDBAD 9/ /W Trein kreeg kapotte neus DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND hekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. lel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas kredacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoonties f4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122246 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen- taal J 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 23 januari 1980, 70e jaargang no. 21561 De zondebok Op Ned. I om 20.00 uur Japans tv-spel „De zondebok" en om 21.10 uur EK kunstrijden op de schaats. Op Ned. II om 19.25 uur „Ken merk" over te hoge huren. Om 19.32 uur „Grand Prix" en om 22.02 uur „A man called Sloa- Opklaringen Opklaringen maar ook nog een enkele bui. Minimumtem peraturen dicht bij het vries punt Middagtemperaturen rond 5 graden. Matige zuid westenwind. Morgen zon: 8.31 - 17.09. Schev. hoogw.: 7.32 en 19.55. Laagw.: 2.56 en 15.50. mm TV-beeld dwars door aarde heen (Van onze radio- en tv-re- daetie) HILVERSUM - Over niet al te lange tijd zullen satellie ten overbodig zijn voor het zenden van tv-beelden over de hele wereld. In Amerika heeft men al geslaagde proe ven achter de rug met het schieten van een zendstraal dwars door de aarde heen. Deze zendstraal heeft de naam „neutnnostraal" ge kregen. aldus Rein van Rooy van Televizier op een con gres in Amsterdam. Geleidelijk herstel Tito BELGRADO President Tito van Joegoslavië herstelt geleide lijk van de ampu tatie van zijn lin kerbeen en zijn toestand is nog steeds redelijk goed. Dit duidt er op, dat het onmid dellijk levensge vaar voor de 87-ja- rige president is geweken. Volgens een van de chirur gen zou de kritie ke periode voorbij zijn. Negentig honden en één man in huis JAMESTOWN In de woning van Christy Brusone in James town (New York) woedde een brandje, waaraan de brandweer spoedig een eind maakte. Deze meldde daarna: „Het sterft hier van de dieren...". De politie ging eens kijken, deinsde terug en kwam terug met gasmaskers. Behalve Christy waren er ook nog zo'n negentig honden in huis. Twee dagen lang is de poli tie bezig geweest om de honden, die zich overal verstopt hadden, te vangen. Er lag een decimeters dikke laag drek op de begane grond en op de meubels. De die ren zijn naar een asiel overge bracht en tegen Christy wordt geen aanklacht ingediend. Schietduel Fidel en Raul Castro CARACAS Volgens hel Venezolaanse blad El Mundo zou president Cas tro van Cuba begin deze maand gewond zijn ge raakt bij een schotenwis seling met zijn broer Raul. Ze hadden ruzie ge kregen over Afghanistan. Raul wilde er troepen heen sturen, Fidel wilde dat niet. Bij de schietpar tij zou de kabinetssecreta resse mevrouw Celia San chez Mandeley om het le ven zijn gekomen. Ramptribune dag tevoren al stuk SINCELEJO Het eerste on derzoek naar de tribuneramp in Sincelejo in Columbia, waarbij, zoals gisteren gemeld, 222 men sen om het leven zijn gekomen en 550 werden gewond, heeft uit gewezen dat de dag vóór het on geluk een deel van de tribune van de arena voor stierengevech ten was ingezakt en niet was her steld toen 15000 mensen naar de verrichtingen van de amateur- stierenvechters kwamen kijken. In de stad is een inentingscam pagne begonnen, omdat men epi demieën vreest. Er heerst een temperatuur van 38 graden en veel doden zijn nog niet begra- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een pijpleiding tussen Algerije en Spanje voor het vervoer van vloeibaar aardgas LNG, wordt ge zien als mogelijkheid om een nieuw LNG-contract te sluiten tussen de Al gerijnse staatsonderneming Sonatrach en de Gasunie. Gasmaatschappijen uit Frankrijk, Spanje en Sonatrach zelf onderzoeken al het meest wenselijke tracé van de leiding door de Middel landse Zee. Twee mogelijke trace's zijn al verkend. Over de voortzetting van het project is inmiddels met andere belangstellende gasmaatschappijen, waaronder de Gas unie, contact opgenomen. De pijplei ding kan vermoedelijk echter niet vóór 1990 klaar zijn. Men rekent daar bij op een capaciteit van 15 tot 20 mil jard kubieke meter gas per jaar. Dit blijkt uit antwoorden van minister Van Aardenne (Economische Zaken) op schriftelijke vragen van het PvdA Kamerlid mevrouw Epema - Brugman over mogelijke deelname van Neder land in dit project. De minister heeft voorheen nogal wat bezwaren naar vo ren gebracht, toen sprake was van een leiding tussen Algerije en Italië. HINGTON Honderden 'ikaanse jven zijn ort ïeerd als loycot van Olympische n in Mos- werkelijk jaat. Al- al aan tele- reclame is Dor een be- n 600 MOSKOU/WASHINGTON Andrej Sacha rov, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede is gisteren voor onbepaalde tijd verbannen naar de stad Gorky, 400 kilometer ten oosten van Moskou. Het optreden dat duidelijk met instemming van de hoogste Russische autori teiten plaats vond, berooft de dissidentenbe weging in de Sovjet-Unie van haar bekendste voorvechter van de mensenrechten. De verbanning van Sacharov heeft tal van felle reacties opgeroepen. De maatregel tegen hem wordt gezien als de laatste, krachtige illustratie van het instorten van de Russisch-Amerikaanse ontspanning. Washington heeft de actie van het Kremlin veroordeeld als „een officiële daad van onderdrukking". De Nederlandse regering heeft „diep geschokt en rpet diepe zorg" gereageerd op de verbanning van Sacharov. Onder de leden van de Tweede Kamer is het verzet tegen het houden van de Olympische Spelen in Moskou toegenomen. Het CDA werkt aan plannen tot een Nederlandse boycot van de Spelen. De voor zitter van het Franse parlement, Jacques Cha- ban-Delmas, die gisteren in Moskou aankwam voor een bezoek van een week, breekt zijn reis voortijdig af en keert vanavond terug naar Pa rijs. De 58-jarige natuurkundige Andrej Sacharov werd gistermiddag in Moskou door de Russische CDA WIL BOYCOT SPELEN De naar Gorki verban nen Russische dissi dentenleider Andrej Sacharov. veiliogheidspolitie KGB opgepakt, toen hij op weg was naar een wetenschappelijke bijeen komst. Vier uur later werd hij hij zonder vorm van proces met zijn vrouw Yelena op een vlieg tuig gezet naar Gorgy. (Zie verder pag.15) PANAMA De regering van de Mid- denamerikaanse staat Panama ontkent dat de afgezette sjah Mohammad Reza Pahlavi door de regering van zijn gast land Panama onder arrest zou zijn ge steld, zoals radio-Teheran had gemeld. Een woordvoerder van de ex-monarch verklaarde dat deze lag te slapen in zijn gehuurde villa op het eiland Con- tadora, en dat de sjah en zijn gezel schap niet op de hoogte waren gebracht van mogelijke wijzigingen in de situa tie. Het Iraanse persbureau Pars meldde van morgen echter op gezag van het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken dat de president van Panama vannacht contact heeft opgenomen met minister Ghotbza- deh en hem had verklaard dat de afgezet te vorst onder arrest staat van de Pana mese regering. De Panamese regering zou wachten op be wijsstukken en documenten van de Iraan se rsgering teneinde de afgezette sjah te kunnen berechten en uitleveren, zo meld de radic-Teheran. Ghotbzadeh dankte Pa nama voor de arrestatie en voorspelde dat dit „definitief" de huidige crisis zou ver minderen. Maar Panama meldde dat het geen uitleveringsverdrag met Iran heeft. In de Indiase hoofdstad New Delhi heeft secretaris-generaal Waldheim laten door schemeren dat er een doorbraak in de zaak van de Amerikaanse gijzelaars op de Amerikaanse ambassade in Teheran ver wacht kan worden. Hij heeft een overeen komst van vijf punten uitgewerkt net Iraanse functionarissen, waarin de vor ming van een internationale commissie van onderzoek het voornaamste is. De VS pleiten ervoor dat de gijzelaars worden vrijgelaten op het moment dat de commis sie wordt gevormd, Iran wil eerst de af ronding van het onderzoek door de com missie afwachten. Volgens Waldheim hangt alles af van de medewerking van de Veiligheidsraad en in het bijzonder van de VS. onze parlementaire re dactie) HAAG Vier miljard linigen is op dit moment odig, voorbarig en ramp- j. De werkgelegenheid er verder door worden jetast. De economische uitzichten zijn helemaal zo somber als het Cen- 1 Planbureau wil doen geloven. Tot deze conclusies kwam de financiële specia list van de PvdA-fractie, Hans Kombrink vanmorgen tijdens het loonpauzedebat in de Tweede Kamer. Volgens Kombrink zou het in haaleffect in onze aardgasprij- zen groter kunnen zijn dan het effect van de .prijsverhogingen van de olie. Dat zou kunnen betekenen dat de werkelijke groei van ons nationaal inko men in 1980 beter zou kunnen uitpakken dan in 1979: zo'n twee procent. Het Centraal Planbureau gaat op dit mo ment uit van nul procent. Om dit te bereiken zouden de aardgasprijzen sneller moeten wordenverhoogd en zou ook veel meer aan energiebespa ring moeten worden gedaan. In deze sfeer kunnen volgens de PvdA ook veel extra banen worden geschapen. Bovendien deed Kombrink opnieuw voor stellen voor een scherpere in komensherverdeling: aftop ping van de prijscompensatie en het fors snijden in de hoge re inkomens zodat men er aan de top zo'n vijf procent op ach teruit zou gaan. Verder wil de PvdA de huurverhoging be perken: bij huizen tot vijf jaar oud slechts drie procent in plaats van zes procent die de regering voorstelt. Ook zou de hypotheekrenteaftrek weer ter discussie moeten worden ge steld. PvdA-woordvoerder Van der Doef kwam vanochtend met een motie waarin de loonpauze zeer scherp wordt afgekeurd. Verder zou een verbeterde be loning voor zwaar en vuil werk ondanks die pauze toch mogelijk moeten blijven. Gezien de twijfels over de cij fers van het Centraal Planbu reau, ziet de Partij van de Ar beid voorlopig geen aanleiding de koopkrachtdoelstelling: handhaving tot aan modaal ;f.32.500,-) los te laten. ISHINGTON In Amerikaanse rege- skringen is vernomen dat duizenden et-ambtenaren de ministeries in Ka- zouden hebben overgenomen. Agen- van de Oostduitse inlichtingendienst jen zijn belast met de binnenlandse igheid. Op grote schaal zijn Afghaan- imbtenaren ontslagen, en in sommige allen zelfs geëxecuteerd, aldus deze be lten. tse en Indiase verslaggevers in Afgha an hebben berichten van dezelfde kking gegeven. Ook het aantal Sovje- ssische militairen in Afghanistan zou worden opgevoerd. Volgens de woord- rder van het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken zijn momenteel veer 85.000 Sovjet-militairen in het (Zie ook pag.15 De ontsporing van een passagierstrein uit de richting Utrecht heeft gisteren bij een viaduct in Rotterdam-Noord voor een flinke ravage en de nodige verkeersopstopppingen gezorgd. Door een foute wisselstand liep de trein uit de rails, ramde een seinpaal, schampte twee pijlers van het viaduct, en kwam honderd meter verder met een fors be schadigde neus tot stilstand. Alleen de machinist kreeg wat schaafwonden; de passagiers bleven ongedeerd. Het vi aduct niet. ADVERTENTIE V.SS* Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant afenog be zorgd Aantal doden tenminste 20 SAN SALVADOR Een schietpartij bij het nationale paleis in San Salvador heeft gisteren een reusachtige tegen de regering gerichte betoging van naar schatting 100.000 linkse betogers in een bloedbad doen verkeren. Tenminste 20 mensen zijn om het leven gekomen en er raakten 80 gewond. Het is waarschijnlijk, dat militante rechtse sluipschutters vanaf de daken het vuur hebben geopend. Het geweld be- gontoen de betogers in een lange rij het plein voor het na tionale paleis en de (bezette) kathedraal naderden. Volgens de Nationale Garde begonnen de betogers te schieten, maar een anonieme Amerikaanse fotograaf zei: „Toen het schie ten begon toonden de betogers een bewonderenswaardige organisatie. Zij gaven hun mensen de opdracht te gaan lig gen en begonnen vervolgens terug te schieten". Rechtse militante groeperingen hadden al aangekondigd de beto ging te zullen verstoren. Het was tot dusverre de bloedigste en meest algemene be toging tegen de burger-militaire junta, die op 15 oktober was geïnstalleerd na een staatsgreep tegen hêt regiem Ro mero. AW

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1