Elsemieke Hillen: „We krijgen het in Moskou zeker niet makkelijk 'Nederlandse schaatstrainingen waardeloos voor topprestaties Timman sluit de rij ost haalt Karstens it Zesdaagse AZC inzinking te boven ORT RRITSMA VRAAGT ATLETIEKTRAINER VAN DE GOOLBERG ADVIES 55 AS-PIJNEN WINNEND KOPPEL Doek voor Fiks lijkt gevallen ïrkeerde 3ktiek jjjortsjnoj Cousins kandidaat kunstrijtitel LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JANUARI 1980 PAGINA 17 HAAG Jorrit Jor- a, schaatstrainer van iprintkernploeg, heeft opzienbarend initiatief erpen door zijn atletiek- ve» Toine van de Gool- ileom advies te vragen -nq de trainingsaanpak. i3tsma wenst niet langer ns al lang achterhaalde vjpes te werken, omdat internationaal nauwe- succes opleveren. Van H>lberg hanteert al eni- aljjd nieuwe methoden hfnee hij de damesatle- aa0p de lange sprint een tiijduw in de goede rich- arjieeft gegeven. „De ma le waarop er bij het hotsen wordt getraind, is leaeloos voor de top- n f, zegt hij. •erbaasde me wel", zegt 2*fle Goolberg, „dat Jorrits- hJie benaderde, maar op yind ik het een goede idat iemand durft toe te niet volledig op de te zijn van de nieuwe igsleer. Allround-trainer t van 't Oever zal zich fdrie keer bedenken, ter lij het ook niet weet. En de gevolgen, het Neder- schaatsen heeft afgelo- weekeinde een enorm ipunt bereikt. De Neder- rijders hebben net zo- trainingsarbeid verricht Noren, maar op een heel e manier, de verkeerde tonaal was de vroegere op- ve| gebaseerd op een lange l sereidingsperiode. Via l)eleidelijke belasting werd orjnmend naar prestaties nsjkt. Schaatstrainers han- r odat principe, maar voor estaties is het waardeloos ir ken. Daarvoor is een ek| trainingsintensiteit ver- ;it|i een omgeving waar je l (kunt rijden. Dus moet je f sbanen gaan waar je zo ehnogelijk kunt schaatsen ptijden kunt realiseren, voor de kortere afstan- in lange duurlopen zin- k ben zelf sprinttrainer weet ik niet veel over de ic ek van het schaatsen, het principe van de af- Atletiektralner Toine van de Goolberg over schaatstrainingen: „In Nederland wordt er maar een beetje praktisch gerommeld". standen tot zo'n drie kilometer kan ik best iets zeggen. Op de tien kilometer is er enig ver schil, want dan telt de duur- prestatie meer. Maar verder wordt volgens mij de fout ge maakt om in de training de rij ders niet specifiek te belasten. Je moet iemand afstanden tus sen driehonderd en twaalfhon derd meter zeer scherp laten rijden, met rustpozen natuur lijk en een goede medische be geleiding. Bij een sprinter moet energie vrij komen en dat bereik je niet met met dat langzame werk, dan schrikken ze zich rot in een wedstrijd. Ik vergelijk een sprinter altijd met een staaf dynamiet. Als je daar steeds zachte tikjes op geeft, gebeurt er niets. Je moet er een forse knal op geven, dan komt er energie vrij." Knoerhard „In de Oostbloklanden wor den topsporters al lang zeer specifiek belast. Fysiek is dat niet gevaarlijk, zeker niet voor het hart, want dat is de minst zwakke schakel. Het gaat meer om de ban den, daar waar spieren over gaan in pezen. En daar kun je blessures voorkomen door een goede voeding en medi sche begeleiding. Je moet ie mand natuurlijk niet tien keer per dag een wedstrijd- situatie laten nabootsen, dan kun je hem snel begraven. Het gaat er om, dat zo'n sportman bij een wedstrijd op scherp staat. Dat bereik je niet door na een belangrij ke wedstrijd een uur in het bos te gaan lopen - a-speci fieker kan het niet- en dan rustig aan weer een beetje schaatsen. Laat ze maar knoerhard tegen elkaar rij den op trainingen." „Een kennis van mij heeft eens een lezing gehouden over dit soort zaken voor schaat strainers. Hij is toen enorm ge schrokken over het niveau van de gemiddelde Nederland se schaatstrainer. Maar ja, als je niet op de hoogte blijft, dan mis je de boot als er een nieu we tendens komt. In Neder land wordt er maar een beetje praktisch gerommeld. In Lake Placid verwacht ik het absolu te dieptepunt. Ook Jorritsma kan niet in enkele weken een volledige ommekeer bewerk stelligen. Maar hij is in elk ge val op de goede weg, het is een begin. Gebeurt er niets, dan haken we helemaal af en dan is het erg moeilijk om er ooit weer bij te komen. „Straks komt ook in het schaatsen het probleem van de anabole steroïden, want die zijn „op zijn plaats" bij alles wat kort en snel is. Er wordt nu al aan gedacht en als dat doorzet, dan krijgen we de volgende mep. (De Russen, die zich bij het EK in Trondheim afmeldden, wilden volgens ge ruchten de controle op anabo len ontwijken-red.) Als de Spelen in Moskou doorgaan, dan komen daar op de explo sieve nummers deelnemers in actie van wie driekwart ana bole steroïden gebruikt. Niet op het evenement zelf, maar daarvoor, als ze thuis zitten. Daarvoor is een goede medi sche begeleiding vereist, want als iemand op eigen initiatief gaat slikken, dan zijn de ge volgen niet te overzien. Dat is een gegeven waar we wel re kening mee moeten houden en waarmee we op de hoogte moeten zijn." „Er moeten meer mensen ko men als Jorritsma, die inzien dat het Nederlandse schaatsen op de verkeerde weg is. Ik verbaas me erover dat zo'n trainer als Egbert van 't Oever wordt aangehouden. Dat klinkt arrogant, maar er is geen enkel argument dat in zijn voordeel spreekt. Logisch, dat de schaatsbond informeert bij Leen Pfrommer of hij iets voelt voor een terugkeer, die man heeft alle internationale ontwikkelingen bijgehouden. Uit die interesse blijkt overi gens ook de onmacht van de bond. Waarom wordt er an ders gesproken met iemand die een paar jaar geleden zo onplezierig op straat is gezet? Ik weet niet of Pfrommer wil, maar ik ben erg benieuwd wie de nieuwe trainer wordt." Lo gische nieuwsgierigheid, want met zijn keuze bepaalt de bond precies wat er in de komende jaren van het nationale schaatsfront verwacht mag worden. DICK HOFLAND TERDAM Wereld- ^pioen op de weg. Jan 17, heeft met René Pijnen (jende zesdaagse van Rot- ïm gewonnen. Het Aus- sche koppel Clark/Al- eindigde als tweede en Belgisch/Duitse koppel i/Fritz bezette de derde Is. latste avond ging ik met f koppels. Wedstrijdlei der Post haalde Gerben V(tens uit de strijd. Na af- r van de vijfde avond I de Karstens met de dslangen in de Catacom- van Ahoy', hetgeen niet iedereen even leuk werd pden. Post besloot dan •t disciplinaire maatrege- oy Schuiten werd gekop- jajaan Gerrie van Gerwen. Ie kon, omdat Van Gerwens ,j( Martin Rietveld nog l s veel hinder ondervond van blessures als gevolg van een valpartij op de eerste avond. Rietveld mocht na het wangedrag van Karstens de strijd staken. Met vijf ronden voorsprong kon het Deense duo Oersted- /Marcussen de overwinning bij de amateurs niet meer ont gaan. De Denen hadden een gemakkelijk avondje. Ze con solideerden slechts en behiel den hun vijf ronden. De tiende zesdaagse is in fi nancieel opzicht een door slaand succes geworden. Het toeschouwersrecord uit 1976 van 55.000 was op 2.000 na gehaald. Het aantal op de eerste avond viel mee, maar op de zondagmiddag tegen. Het baanrennen is in Rotter dam populair. Nochthans ko men er geen wedstrijden bij, zoals internationale omniums voor profs. Wedstrijdleider Pe ter Post voelt daar niets voor. ,,De renners hebben daar geen belangstelling voor", zei Post, die zich in Ahoy' geërgerd had aan de houding van de Neder landse amateurs in de Toe- komstzesdaagse. „De manier waarop de Denen Oersted en Marcussen geheerst hebben, geeft te denken. De aanpak van de Nederlandse Amateurs is verkeerd, veel te slap". De eindstand bij de profs: 1. Raas/Pijnen (Ned) 341 pun ten; 2. Clark/Allan (Aus) 230; op een ronde: Sercu/Fritz (Bel/WDl) 207; op drie ronden: 4. Knetemann/Peffgen (Ned/WDl) 205; op acht ron den: 5. Zoetemelk/Hempel (Ned/WDl) 182; 6. Venix/Her- mann (Ned/Lie) 84; op twaalf ronden; 7. Vaarten/Tourne (Bel) 65; op zestien ronden: 8. Van Vliet/Schültz (Ned/WDl) 240; op 29 ronden: 9.De Bos- Raas en Pijnen, met de Zesdaagsemlss In het midden, werden uitgebreid gehuldigd na hun zege in de tiende Rotterdamse zesdaagse. scher/Wesemael (Bel) 323; op 34 ronden: 10. Schuiten/Van Gerwen (Ned) 87; op 36 ron den: 11. Van den Hoek/Priem (Ned) 82; op 40 ronden: 12. Ponsteen/Havik (Ned) 104. Eindstand Toekomstzesdaagse: 1. Oersted/Marcussen (Den) 54 punten; op vijf ronden: 2. Hunt/Kuiken (Gbr/Ned) 21; op acht ronden: 3. Romano- /Clerc (Fra) 19; op negen ron den: 4. Van Tol/Groenewegen (Ned) 55; 5. Slot/Huvenaers (Ned) 37; 6. Van Meel/Ilegems (Bel) 25;7. Hellemons/Geserick (Ned) 20; op elf ronden: 8. Minneboo/Pieters (Ned) 2; op dertien ronden: 9. De Keyzer- /Lauwers (Bel) 24; 10. Pronk- /Kos (Ned) 2; op vijftien ron den: 11 Koppert/Hogervorst (Ned) 10; op tweeëntwintig ronden: 12. Vrolijk/Zieleman (Ned) 3; op zevenentwintig ronden: 13 Van Keuk/Sluimer (Ned) 2. Jan Timman, bekend staand als Nederlands sterkste schaker, laat het tot nu toe in Wijk aan Zee afweten. WIJK AAN ZEE Het meest opmerkelijk in het 42 Hoogovenschaaktoernooi is het optreden van Neder lands nummer een Jan Tim man. De schaker, die vorig jaar in Rio de Janeiro op een haar het kandidaten toernooi miste, valt op in ne gatieve zin. Timman is vol komen uit vorm en staat er op de laatste plaats bepaald niet florissant bij. Gisteren verloor Timman in de zesde ronde met zwart van de Canadees Biyiasis. Hij over zag een simpel zetje bij de ope ning en kon daarna de proble men niet meer oplossen. Jeugd-wereldkampioen Seira- wan behield de leiding door een remise tegen Ree. De de ling van het punt ging niet zonder moeite. Alle insiders zagen een betere positie voor Ree. De Nederlander was een andere mening toegedaan en wal tevreden met het halve punt. Dat bracht hem een stap dichter bij het grootmeesterre sultaat. Daarvoor moet Ree in dertien partijen achteneenhalf punt veroveren. Kortsjnoj gaf blijk beter in vorm te komen. Hij versloeg Böhm en rukte op naar de ge deelde derde plaats. De laatste overwinning in de eerste zit ting van de zesde ronde kwam op naam van John van der Wiel. Hij versloeg Sigurjons- son. Van der Wiel mocht over geluk niet klagen. In het mid denspel stond hij in verloren positie, maar in het langduren de eindspel bracht hij zijn te genstander in grote tijdnood. Resultaten zesde ronde: Van der Wiel (Ned)Sigurjonsson (IJs) 10; Kortsjnoj (Zwi)Böhm (Ned) 10; Biyiasis (Can)—Timman (Ned) 10; Ligtennk (Ned)—Kovacevic (Joe) 0.5—0,5; Seirawan (Vst)Ree (Ned) 0,50,5; Sunye (Vst)Byrne (Vst) 0,50,5; Browne (Vst)Alburt (Vst) afgebroken. Stand na zes ronden: 1. Seirawan 5 Sun ten; 2. Alburt 3,5 1 afg.; 3. kortsjnoj, Biyiasis, Ree, Byrne, Ko vacevic 3.5; 8. Browne 3 -f 1 afg.; 9. Sunye. Böhm 2.5; 11. Van der Wiel, Ligterink 2; 13. Timman, Sigurjons- son 1.5. Het verloop in de partij Van der WielSigurjonsson was: Wit v.d. Wiel Zwart Sigurjonsson 1 e2—e4 c7—c5; 2.Pgl—f3 d7—<16; 3. d2d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pg8—f6; 5. Pblc3 a7a6; 6. f2—f4 Pb8—d7; 7. Pd4— f3 e7e6; 8. Lfl—d3 Lf8—e7; 9. o0 0—0; 10. Ddl—el Pd7—c5; 11. Lel—e3 Pc5xd3; 12. c2xd3 b7—b5; 13. Del—g3 b5—b4; 14. Pc3—e2 Lc8—b7; 15. Pe2d4 Ta8c8; 16 Dg3—h3 Pf6d7; 17. Tfl—f2 Pd7—c5; 18. Tal—dl a6a5; 19. g2—g4 Lb7—a6; 20. Tf2—d2 a5a4; 21. Pf3—el g7— g6; 22. Td2g2 e6—e5. 23. Pd4—f3 e5xf4; 24. Le3xf4 d6—d5; 25. e4—e5 d5d4; 26. Dh3— h6 Pc5—e6; 27. Tg2g3 Pe6xf4; 28. Dh6xf4 f7—f6; 29. Df4h6 Dd8d5; 30. Pf4—h4 Tf8—f7; 31. Ph4xg6 H7xg6; 32. e5xf6 Tf7xf6; 33 Tg3—h3 Dd5—e5; 34. Pel—g2 Tc8c2; 35. Dh6—h8+ Kg8—f7; 36. Th3—h7+ Kf7—e6; 37. Pg2—f4+ De5xf4; 38. Tdl—el* Ke6—d5; 39. Dh8—a8+ Zwart verliest door tijdsoverschrij ding. (Van onze korfbalmedewer ker) ROTTERDAM Voor tweedeklasser Fiks lijkt het doek, drie wedstrijden voor het einde van het microkorf- balseizoen, al wel gevallen. De Oegstgeestenaren verlo ren gisteravond in een zeer slechte wedstrijd met 65 van Actief. De achterstand op Meervogels, de ploeg bo ven de rode streep, bleef daardoor onverkort vier punten. Voor een groot deel kan de ne derlaag worden toegeschreven aan een gebrek aan collectivi teit. In het aanvalsvak was een te groot deel van de aan dacht gericht op het creëren van de eigen kansen. Gevolg was een chaotisch spelbeeld, zonder ook maar iets dat op een doordacht aanvalspatroon leek. Actief, zeker geen hoog vlieger in deze klasse, speelde wat bedachtzamer en had bo vendien wat meer geluk met het afstandschot. Het eerste aanvalsvak van Fiks speelde nog het meest overtuigend. Ab Knetsch opende de score, maar nog een minuut later werd zijn af standstreffer al beantwoord. In de tweede opstelling kwam de fout snel aan het licht. Geen moment werd gebruik gemaakt van het damesover- wicht dat wel degelijk bestond. Pas in de achttiende minuut kwam dit vak tot een treffer, 22 door Ineke Kooy. Ook verdedigend was dit vak min der. Te gemakkelijk konden de Rotterdammers tot een schot komen. De rust brak dan ook aan met een 42 stand. Na rust veranderde weinig. Totdat na 5—3, treffer Aad Knetsch, coach Herma Tobé besloot Rob Nonhebei in te zetten. Nonhebei bracht inder daad meer rust in het spel. Bo vendien bleek de invaller tref zeker: 5—5. Met nog een kwartier te spelen leek het duel weer open. Een treffer van Actief was echter al vol doende. Voor de korf slaagde Fiks er namelijk geen moment meer in een vuist te maken. Kansen hiertoe waren zeker aanwezig, mede ook door een verdedigingsvak dat veel bal len wist te onderscheppen, maar het mocht allemaal niet baten. Alphen aan den Rijn AZ- C/Unique is de tweede com- Stitiehelft goed gestart. Na- t in het weekeinde een 6 4 overwinning op LZ'86 werd behaald, kwamen de Alphenaren gisteravond door eep 7—4 overwinning op VZC/Ritmeester weer op gelijke hoogte met HZC-De Robben dat met één wed strijd minder gespeeld de tweede plaats op de rang lijst bezet. AZC lijkt de in zinking te boven, in het duel met VZC/Ritmeester zag het Eubliek weer een ploeg aan et werk die met uitsteken de combinaties en snelle aanvallen een regelmatige voorsprong opbouwde. Hoewel VZC/Ritmeester met een afstandsschot van Schoe- man de leiding nam, was de Alphense formatie duidelijk de sterkste. In tegenstelling tot de Veenendaalse aanvallen die te gehaast verliepen en die door slordig plaatsen regelmatig tot balverlies leidden, werden de AZC-aanvallen rustig en dege lijk opgebouwd. AZC kwam dan ook snel weer langszij door een „man meer" doelpunt van Ruud de Hey en sloot de eerste periode win nend af door Ton Buunk die in tweede instantie 21 scoor de. In de twee volgende spel- perioden bouwde AZC de sco re uit tot 51 door treffers van Eric Noordegraaf (man meer), Stroboer (na een schit terende aktie met de Hey) en Ton Buunk die na een afgesla gen aanval een uitbraak doel treffend afrondde. VZC kreeg in deze fase van de wedstrijd wel kansen doch het ontbrak bij de Veenendalers aan door tastendheid terwijl de enkele goed uitgevoerde aanvallen stuitten op de in goede vorm verkerende doelman Meyer of op het houtwerk. Eén treffer, een inzet van Bras die op de doellijn bleef dobberen en om onduidelijke redenen werd toegekend, bracht de score aan het eind van de periode op 5— 2. In het laatste speldeel ging de strijd gelijk op en kwamen beide ploegen nog eenmaal tot scoren. Ed van Es rondde na een afgeslagen aanval een snelle uitbraak af en benutte een numerieke meerderheid en Bras doelpuntte tweemaal voor VZC/Ritmeester. De periodestanden waren: 2 1, 2—0, 1—1 en 2—2. n c ENE De wereld- is, ik bond (FIDE) heeft r0 londe voorzitter Fidrik t son de ex-Rus Viktor sjnoj verzocht zijn aan- n op zijn geboorteland taken. Olafsson is van Ing dat de taktiek van Ia sjnoj om via mobilisa- an de media uitreisvisa zijn vrouw en zoon te verkrijgen niet het tins te effect sorteert fg neheb mij persoonlijk ingezet b zijn zaak, heb diverse -jj ische ambassades bezocht ftij in Moskou op de hoogte ft stellen. Uit al die ge- leken heb ik de indnik ge- 1 en, dat de aanhoudende nt rcampagne zoals de Rus- '1 de acties van Kortsjnoj be- (o uwen, averechts werkt. i'.° Russen willen in geen ge- hun medewerking verle- als Kortsjnoj onophoude- I wereldkampioen Karpov j ie gehele Russische schaak- eld zwart maakt. Ik heb wi idee, dat als Kortsjnoj zich gematigder zou opstellen, veel meer zou kunnen be en". DEN HAAG Het dameshockeyteam is na een trip van zes dagen weer teruggekeerd naar Nederland. In het kader van de voorbe reiding op de Olympische Spelen in Rus land reisden coach Huib Timmermans en zijn gezellen dinsdag 15 januari naar Mos kou, alwaar de Nederlandse dames de Rus sinnen twee maal klop gaven en één keei een nederlaag moesten slikken. Het nut var een dergelijke trip moet niet onderschat worden, omdat de Nederlandse dames op zo'n manier in ieder geval een indruk krij gen van de omstandigheden in een Oostblok land. „Het was zeker leerzaam", zegt Else mieke Hillen, één van de aanvalsters van het Nederlands team. „Maar het zijn niet al lemaal leuke dingen die je daar tegenkom We waren toch wel een beetje onder de in druk. We zullen als team zeker niet tot een boycot overgaan, maar deze beslissing heb ben we uiteraard niet geheel in eigen hand. De hockeybond, het NOC en de regering hebben ook him verantwoordelijkheden". Huib Timmermans wil beslagen ten ijs komen Daarom wil hij ook niets aan het toeval overla ten waar het de voorbereiding op de Spelen be treft. Zeker nu het damesteam de gouden plak ken van de vorige Olympische Spelen en het Wereldkampioenschap moet verdedigen. Na de winterstop zijn de dames op 8 december begon nen met de training. Dat was tweemaal per week, met veertien dagen rust tijdens de kerst vakantie. „De omstandigheden in Rusland waren zeker niet ideaal", vertelt Elsemieke Hillen (20). „De trainingsfaciliteiten waren erg slecht. We heb ben maar twee dagen kunnen trainen. Aller eerst op woensdag in de hal waar de wedstrij den werden gespeeld. Het was daar erg be nauwd en bovendien was het kunstgras van slechte kwaliteit, erg hobbelig. Op vrijdag mochten we in een gymzaalhe van een school trainen. Dat was een oppervlakte van tien bij twintig meter, dus improviseren geblazen. De kindertjes van school hebben naar ons gekeken en na afloop kregen we speldjes van hen als blijk van waardering". „We hadden vanaf het eerste moment twee Russische begeleiders bij ons van wie er én als Engelse tolk dienst deed. Voor de rest kom je weinig mensen tegen die een buiten landse taal spreken. Het gewone volk krijgt de kans niet. Het wordt enorm onderdrukt en dat zijn toch dingen die te denken geven. Wij zijn daar naar de opera geweest en dan zie je in de pauze de champagnekurken in het rond springen. De mensen lopen er ook zeer goed gekleed bij, maar dat schijnt een zeer selecte groep te zijn. Ik ben helemaal niet iemand die zegt we moeten thuis blij ven, maar na deze ervaring kijk ik er toch wel anders tegenaan. Dat neemt niet weg dat we er heen gaan om te sporten en een boycot zal in principe weinig uithalen. We kunnen er eigenlijk helemaal niets aan doen", aldus de spits van Klein Zwitser land. „We zijn ook nog in de Nederlandse ambassade geweest, waar overigens overal afluisterappara tuur is, tot boven het bed van de ambassadeur toe. Daar was tevens een Nederlandse afge vaardigde aanwezig die met iemand van het Russisch Olympisch Comité had gesproken. De Rus had hem te verstaan gegeven dat de Sov jets er van uit gaan dat iedere deelnemer die aanwezig is, het eens is met de koers die de Russen varen. Op politiek gebied worden de mensen slechts vanuit één hoek geïnformeerd. We spraken één van de Russische dames en die had wel iets over Afganistan gehoord, maar dat waren louter hulpacties, deelde ze ons mede". „Je hebt zelf echter helemaal niets te zeggen. De Russen regelen alles zoals zij dat willen en daar heb je je dan maar bij neer te leggen. In een gebouw in Moskou kwamen we twee man nen tegen, die naar later bleek, ons gevolgd hadden. In een druk warenhuis spraken ze ons aan en vroegen of we buitenlandse valuta wil den wisselen. Mét dat soort lieden moet je na tuurlijk erg voorzichtig zijn, want het kunnen net zo goed agenten van de KGB zijn. Je ziet ook overal militairen staan, zelfs bij ieder stop licht staat een agent". „We wilden in het Olympisch dorp een kijk je nemen. Omdat de begeleiders even niet bij ons waren en een andere tolk ons verge zelde, kregen we de gelegenheid in de wo ningen te kijken, die later overigens dienst gaan doen voor de bevolking. Dat zijn zes- persoonsappartementen met twee kleine ka mers en een ruime kamer. Daarnaast nog een keuken, een toilet en een douche. Ook de hockeyvelden zien er goed verzorgd uit met in het ene stadion plaats voor vijfduizend en het ander voor tienduizend mensen". „De Russische dames zijn overigens vergeleken met anderhalf jaar geleden duidelijk sterker ge worden. Zij komen eens in de maand een week bij elkaar en dan mag je toch wel van een opti male voorbereiding spreken. Daarom zullen we het in Moskou zeker niet makkelijk krijgen. Er doen maar zes landen aan het toernooi mee en die zijn alle zeer sterk. West Duitland doet het goed, evenals Groot- Brittanië en Amerika dat zeker niet te onderschatten is. Alleen Australië mag voor ons niet zo'n probleem zijn. In maart beginnen we weer met de training. Dan krijgen we nog diverse toernooien. Het is allemaal nog ver weg. Met zilver zou ik echter niet tevreden zijn", zegt de studente fysiotherapie. DENNIS MULKENS Gothenburg De Brit Ro bert Cousins heeft zich giste ren tijdens de eerste dag van de Europese kampioen schappen kunstrijden te Go thenburg aangediend als de belangrijkste gegadigde voor de titel bij de heren. Na de verplichte figuren staat Cousins achter de Rus Kowa- lev en de Oostduitser Hoff mann weliswaar derde, maar hij wordt als de sterkste Kür- rijder beschouwd van dit drie- tal. Daarbij is zijn plaatscijfer (18) beter dan dat van Hoff mann (20) en het verschil met leider Kowalev zeer miniem: 42.16 tegen 42.72. Het Russische kunstrij- en echtpaar Irina Rodnina/Ale- xander Zaitsjev heeft de lei ding bij het paarrijden. Het was het eerste internationale optreden sinds 1978 van het Russische duo, omdat Rodnina in 1979 het leven schonk aan een zoon. Zij reden een uitste kende korte Kilr, die de basis zal zijn voor herovering van de Europese titel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17