Zwartkruis: „Duel met Spanje waardeloos door onbespeelbaar veld" Dubieuze nederlagei AC Milan Rallyefavorieten uit de race MOEDIG JONG ORANJE ZEGEVIER' IN SPAANSE MODDERPOEL Vandalisme bij voetbal niet los van ontwikkeling in samenleving Tsjechische selectie met zeven „ouden" Stunt 1 Swindoi voor Engelse beker Schuld betaald-voetbalclubs 28 miljoen Sijtje v.d. Lende niet naar Winterspelen Hilversum SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JANUARI 1980 PAGI VIGO De KNVB heeft bij de Spaanse voetbalbond offi cieel geprotesteerd tegen het aanwijzen van het haven stadje Vigo als plaats van de vanavond te spelen inter- land Spanje-Nederland. Bondscoach Jan Zwartkruis: „Het veld is een grote modder poel. Normaal voetbal is op die grasmat niet mogelijk. Bela chelijk om op zo'n veld een oe fenduel te spelen. En dat ter wijl Spanje ten minste zes a ze ven uitstekende stadions heeft". De grasmat van het stadion in Vigo is inderdaad nauwelijks te bespelen. Gisteren tijdens de training sopten de Span jaarden onder leiding van bondscoach Kubala tot over hun enkels in de modder. Vooral in de beide doelgebie den valt geen enkele gras spriet waar te nemen. Zwartkruis: „Doodzonde dat we hier moeten voetballen. Een streep door mijn reke ning. Omdat er maar zo wei nig gelegenheid is om in de aanloop naar het Europees kampioenschap te oefenen, hechtte ik veel waarde aan deze interland. Als voorberei dingswedstrijd is dit duel nu echter bijna waardeloos ge worden, want de omstandighe den zijn dermate slecht, dat van een test geen sprake kan zijn". Hoewel Jan Zwartkruis dus zelf al zijn vraagtekens plaat ste achter de interland tegen Spanje, heeft hij toch voor ze kerheid gekozen. Vanavond geen experimenteel Neder lands elftal, maar een formatie waarbij Jan Zwartkruis duide lijk voor resultaat kiest. Wijzigingen In vergelijking met de ploeg die in Leipzig zo voortreffe lijk presteerde tegen Oost- Duitsland, telt het Neder lands elftal twee wijzigin gen. Wim Jansen vervangt de in Nederland achtergeble ven Bennie Wijnstekers op de rechts back-plaats en in de vuurlinie moet Tscheu La Ling plaats maken voor Kees Kist. Zwartkruis: „Steeds heb ik ge zegd dat in Spanje hetzelfde team zou spelen als in Leipzig. Dat heeft de ploeg die Oost- Duitsland verslagen heeft ge woon verdiend. Het zou on rechtvaardig zijn om spelers als Thijssen en Schoenaker nu aan de kant te houden, terwijl zij zo ontzettend goed meege werkt hebben aan de plaatsing voor het Europees kampioen schap". Alleen Ling liet Zwartkruis daarom vallen. De beweegre denen daarvoor zijn simpel. Ling mag immers vermoede lijk in Italië toch niet spelen, omdat hem een zware schor sing boven het hoofd hangt na de rode kaart die hij in Leipzig kreeg, terwijl Zwartkruis daarnaast niet langer om Eu- Zo ziet het veld in Vigo eruit. Tahamata en Schoenaker soppen in de weke grond en Zwartkruis is er maar ongelukkig mee, dat zijn oefenduel onder zulke erbarmelijke omstandigheden moet worden gespeeld. ropees topscorer Kees Kist heen kan. Temeer niet, omdat Kist Oranje in Leipzig na de rust over de drempel hielp. De interland tegen Spanje heeft het gekrakeel rond de reclamegelden tijdelijk naar de achtergrond verschoven. In onderling overleg besloten de spelers van het Nederlands elftal pas na het duel tegen Spanje verder te praten over de reclame-activiteiten. Zwartkruis: „Meteen na de wedstrijd wordt er gesproken. Een goede zaak, want het zou voor mij als coach niet te ver teren zijn indien de onderlinge tegenstellingen in het veld tot uiting zouden komen. Daarom ben ik blij, dat de selectie zo verstandig is om pas na afloop te proberen uit de impasse te komen". De opstellingen van beide for maties zijn: Spanje: Arconada. Celayeta, Miguelli, Gordillo, Olmo, Asensi, Saura, Zamora, Juani- to, Santillana en Carrasco. Nederland: Schrijvers, Jansen, Krol, Van de Corput, Hoven- kamp, Thijssen, Schoenaker, Stevens, Van de Kerkhof, Kist en Tahamata. ROB HARTOG LONDEN Gisterf werden de eerste wef den in de halve final«< het League-bekertoernc speeld. De derde divisp Swindon Town won f gen veld met 21 vl eerste divisieclub W hampton Wanderers. y De tweede halve finalf tussen de giganten uit hP gelse voetbal NottinghaP rest en Liverpool. Nottir behaalde een zege van1 door een doelpunt in de I minuut uit een strafschtf Robertson. Het was deP van viei1 ontmoetingen j beide clubs. Zaterdag spe tegen elkaar in het tof1 om de FA-beker, op 12 f|' ri is de return van de hrf nales om de League-bef op 16 februari is er een titiewedstrijd. In het begin had Jong Oranje het even moeilijk met de Spanjaarden, die fel in de aan val gingen, maar geen succes hadden. Ook niet met dit schot. La Co run a Een moedig vechtend Jong Oranje heeft gisteravond in La Coruna de Spaanse jeugdploeg ver diend met 2-0 verslagen. De Neder landse formatie kwam niet in pa niek toen bleek dat de Spanjaarden op het uitermate gladde veld aan vankelijk de mogelijkheden hadden. Jong Oranje nam al snel het initia tief van de Spaanse formatie, die ge heel uit spelers van de tweede divi sie bestond, over. De zege werd be reikt door doelpunten van Lengkeek en Lokhoff in de tweede helft. Veel waarde mag aan deze ontmoeting overigens niet worden toegekend. De stortbuien hadden het terrein in de af gelopen dagen al erg zwaar gemaakt. Gisteren viel in La Coruna de regen opnieuw in stromen neer. Daarbij kwam nog dat de plaatselijke jeugd als eerbewijs aan de beide ploegen over het veld had gedefileerd. Nog voor de spelers het terrein betraden was de are na al veranderd in een modderpoel. Het gevaar kwam bij Spanje vooral van centrumspits Luque en. de snelle rechtsbuiten Pedro Pablo, die de Feye- noorder Troost en de Spartaan Verbeek steeds weer voor grote problemen stel den. Daarbij kwam dat de Spaanse middenvelders bekwaam stuwden.. Jong Oranje moest het in de beginfase van uitvallen hebben. Sterker Het Spaanse offensief ebde evenwel snel weg. Na 25 minuten redde Car- reras na een inzet van Lokhof uit de tweede lijn ten koste van een hoek schop. Jong Oranje werd steeds ster ker. Gevaarlijk werd het na een half uur. De pass van Wijsters door het centrum leek te hard maar de bal remde in de modder af. Doelman Agustin was ech ter juist iets sneller dan Bleuming. Een gewijzigd Spaanse team begon aan de tweede helft. Doelman Agustin, Lumbreras, Pardo en Victor werden vervangen door Cedrun, Ondina, Gre- gori en Serafin. Door het accent meer dan voorheen op de aanval te leggen, poogden de Spanjaarden de beslissing te forceren. Onstuimig trokken ze ten aanval, waarbij herhaaldelijk de verde diging verwaarloosd werd. Een actie van de uitstekend spelende Scheve te gen Manoio leverde hem een gele kaart op van de Spaanse scheidsrechter San chez Arminio. Wissels Coach Blok wisselde na ruim een kwartier Wijster voor Balm van FC Haarlem. Halverwege de tweede helft maakte Bleuming plaats voor de Utrechter Carbo. Onmiddellijk daarna had Jong Oranje succes. De harde voorzet van de opkon Scheve verraste de Spaanse va ging. Lengkeek hoefde de bal s van richting te veranderen (0-1)1 Oranje verdedigde de voorsproit kwaam. De ploeg ving de Spaans] vallen goed op en steeds weer <j scheidde Van Breukelen zich. Lokhof stelde vier minuten voor 1 Nederlandse zege veilig. Bek] werd Martin Jol in schietpositi bracht. Doelman Cedrun kreeg 4 niet onder controle en Lokhof f het terugspringende leer moeitelt 0-2. Scoreverloop: 69. Lengkeek 0-1, 86. Lokl Scheidsrechter: Victoriano Sanchez A (Spanie). Toeschouwers: 18.000. Spanje: Agustin (Cedrun); Diego, Mano reras, Lumbreras (Ondina); Pardo (G Pedro Pablo, Merayo; Luque, Prieto, Vic rafin). Nederland: Van Breukelen; Schevi Troost, Verbeek; Wijsters (Balm), Lokho ke; Kaiser, Lengkeek, Bleuming (Carbo) DEN HAAG De staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries, heeft gisteren in de Tweede Kamer geantwoord op vra gen betreffende het rapport „Gezonder betaald voetbal". De resultaten van het vooronderzoek inzake het vandalisme bij het voetbalpubliek leidden tot de conclusie dat de factoren die daaraan ten grondslag liggen niet of nauwe lijks meetbaar zijn. Wel kwam Wallis de Vries tot de slotsomn dat het vanda lisme niet los kan worden gezien van de ontwikkelingen in de samenleving. Als randvoorwaarden moeten worden be schouwd de inrichting van de accommo datie, de betaald-voetbalorganisatie, de kwaliteit van het spel, agressief spelersge drag en de opstelling van politie en orde bewakers. Op basis van het vooronder zoek kunnen geen concrete maatregelen worden getroffen. Op de vraag hoeveel middelen reeds be steed zijn aan de gezondmaking van het betaald voetbal antwoordde Wallis de Vries dat CRM een bedrag van bijna zes miljoen gulden heeft overgemaakt aan de KNVB met de voorwaarde dat besteding van de gelden pas kan plaatsvinden na advies van het Budget Bewakings Insti tuut. Het BBI heeft onlangs geadviseerd de in het rapport „Gezonder betaald voet bal" overeengekomen uitkering ter verbe tering van de stadionsaccommodaties van de betaalde-voetbalverenigingen te ver wezenlijken. Alle clubs, zo bleek uit de antwoorden van de staatssecretaris, hebben de begro tingen (seizoen 1979/1980) en de rekenin gen (seizoen 1978/1979) ter toetsing voor gelegd aan het BBI. De totale schuld bij de clubs in het betaalde voetbal bedraagt ruim 28 miljoen gulden. Het BBI zal niet direct aan de sanering van de schulden meewerken, omdat het rapport „Gezonder betaald voetbal", dat voor het gezondma- kingsproces richtinggevend is, het insti tuut daartoe niet machtigt. Op indirecte wijze zal het BBI trachten de negatieve vermogensontwikkeling in het betaald voetbal tegen te gaan. hget zal een beleid voeren dat is gericht op inkomstenverho ging en het afstemmen van uitgaven op inkomsten. Op welke wijze dat zal gaan gebeuren, werd niet bekendgemaakt. MONTE CARLO De 48c Rallye van Monte Carlo heeft gisteren twee favorie ten voor de eindzege verlo ren. De Finnen Hannu Mik kola en zijn landgenoot Ari Vatanen staakten de strijd tijdens de 12e van de 17 spe ciale proeven op het 1500 kilometer lange traject Mo naco Vals-les -Baines - Digne - Monaco. Vatanen reed zijn auto van de weg en Mikkola gebruikte hem als draaimolen. Aan de leiding gaat nog steeds de Westduitser Walter Röhrl die nu viif minuten voor sprong heeft op de Fransman Damiche, de winnaar van vo rig jaar. Damiche kon zich niet in de strijd om de eerste plaats men gen. Hij had het veel te moei lijk om zijn tweede plaats te behouden. En zelfs dat lukte hem niet. De tweede positie werd veroverd door de Zweed Bjoïn Waldegaard, stalgenoot van leider Röhrl. Waldegaard kreeg ook onmiddellijk de op dracht de toppositie niet aan te vullen en op consolidering van zijn tweede plaats te rijden. De vier Nederlandse deelne mers verloren gistermiddag de kopman. Ben Pon en zijn na vigator Jooks Klein rukten 's morgens op van de 33e naar de 20e positie. Pon ging daardoor te gretig rijden eEn zag een volgesneeuwde greppel in een stukje weiland over het hoofd. Zijn VW Golf bleef in de grep pel steken. Na ruim twee uur stond zijn auto daar nog en was het Rallye-avontuur afge lopen voor de veteraan uit Leusden. Na veertien klassement sproeven en het uitvallen van Ben Pon werd Gijs van Lennep, die Ferry van der Geest als navigator heeft, de beste Nederlander in het al gemeen klassement. Van Lennep neemt de 59e plaats Henk Vossen en zijn co-equi- pier Pie Theunissen staan 102e. Koos van Boven en Hans Brinkman 148e. Er zijn nog 161 wagens in de strijd. De grote uitblinker was giste ren de Zweed Kulang, die op rukte van de tiende naar de vijfde plaats. De Fin Vatanen was de spectaculairste uitval ler. Hij reed een ravijn in en rolde tachtig meter naar bene den. Hij en zijn navigator stap ten vrijwel ongedeerd uit de verkreukelde auto. De Japan ners Shinya en Riyuki moes ten wel in een ziekenhuis wor den opgenomen na een bot sing. De artsen houden hen 48 uur in observatie. Sijtje van der Lende werd wel door de schaatsbond voorgedragen, maar door het NOC niet geaccepteerd. Den Haag Sijtje van der Lende is door het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité niet aangewe zen om uit te komen op de Winterspelen. Die beslissing week af van de voordracht die de KNSB had gedaan. PRAAG Europees voet balkampioen Tsjechoslowa- kije begint de voorbereiding op „Italië" met zeven man uit de ploeg, die vier jaar eerder in Joegoslavië de ti tel veroverde. Bondstrainer dr. Jozef Venglos heeft achttien spelers geselec teerd voor de tournee van 23 januari tot 12 februari naar Australië. In die groepen zit ten rtog Ondrus, Gögh, Dobias, Jurkemik, Panenka, Masny en Nehoda, die vier jaar geleden deel uitmaakten van het kampioenselftal. Tsjechoslowa- kije is voor de eindronde inge deeld met Nederland, West- Duitsland en Griekenland. De selectie ziet er als volgt uit: doel: Hruska (Bohemians) en Netolicka (Dukla); achter: Bar- mos (Inter Bratislava), Ondrus (Slovan Bratislava), Vojacek (Banik Ostrava), Jurkemik (Inter), Dobias (Bohemians), Gögh (Slovan) en Fiala (Duk la); middenveld en aanval: Ko zak (Lokomotive Kosice), Stambachr, Vizek, Nehoda en Gajdusek (Dukla), Panenka (Bohemians), Masny (Slovan), Jarusek en Proupa (Zbrojovka Bmo). Vijf heren en drie dames zul len de Nederlandse kleuren bij het schaatsen verdedigen. Na tionaal kampioen Hilbert van der Duim is de enige die op drie afstanden uit zal komen. Van der Duim verschijnt aan de start op de 1500, de 5000 en de 10.000 meter. De afvaardiging en de afstan den waarop wordt gereden: Hilbert van der Duim: 1500, 5000 en 10.000 meter; Piet Kleine: 5000 en 10.000 meter; Yep Kramer: 5000 meter; Lieuwe de Boer: 500 en 1000 meter; Bert de Jong: 1000 me ter. Ria Visser: 1500 en 3000 meter; Annie Borckink: 1500 meter; Haitske Valentijn: 500 en 1000 meter. BOOKMAKER PRAAT MOND VOORIj ROME De Italiaanse voetbalwereld verkeert in grote opwinding. Indien de geruchten bevestigd worden en het door het openbaar mi nisterie van Rome ingestel de onderzoek resultaten op levert, dreigt in de Italiaan se eerste divisie een schan daal, waarbij omkoopschan dalen in andere landen (o.a. West-Duitsland, 1971) ver bleken. Ten minste zes spe lers zouden niet alleen geld van de tegenstander hebben aangenomen, maar ook nog bij de illegale bookmakers uiterst winstgevende wed denschappen hebben afge sloten. Die weddenschappen hielden voor de spelers geen enkel risico in, omdat ze er alles aan deden hun eigen club een nederlaag toe te brengen. Onder de titel „ook het voet bal is vergiftigd" publiceerde het Italiaanse dagblad „Corrie- re Sera" gisteren een opzien barend artikel. Volgens het dagblad gaat het om zeker twee wedstrijden, die AC Mi lan recentelijk in Rome heeft gespeeld. Begin januari verloor de nummer twee op de rang lijst met 40 bij AS Roma en eind vorig jaar leden de Mila- nezen tegen het zeer zwakke Lazio in een bekerwedstrijd ook een nederlaag, 10. De nederlagen waren welis waar twijfelachtig, maar zou den geen gevolgen hebben ge had indien niet z< het algemeen aangenoir een bookmaker, die ziel de onverkwikkelijke gedupeerd voelde, zijn voorbij had gepraat. „Wanneer zes spelers vi zelfde club tegen zij wedden met grote sol geld, laten zij uiteraai bank springen en is de maker de klos", zei d« die de zaak aan bet I heeft gebracht. De zes spelers, over wie' gesproken, zouden allen, ren tot AC Milan. Gezanj zouden zij voor 100 n lire (ongeveer 300.000 gi ingezet hebben op het i van hun club tegen AS I Zij wonnen een bedrag d veelvoudige van de inzei Lazio's trainer Lovati] wiens vereniging een sp< de affaire zou zijn gewij wist van niets. „Wilt u' wat de enige onberisj zaak in Italië is? Het vol Die uitspraak verandert) niets aan het onderzoek gale weddenschappen" last van de aanklager vl openbaar ministerie Rome, Giovanni de Mal ingesteld, Ook de bond van beroep bailers in Italië wil een zoek instellen. In het IU se parlement hebben afgi digden van verscheidene tieke partijen aan de b ken minister ophelderii vraagd. Hanoverprijs (Eerste afdeling, 2000 m): 1. Tony Vitesse (J. Wage naar) gem. tijd 1.25.5, 2 Sal Geluk. 3. Tamara Rita. Toto: winn 1.30, pl 1.30, 1.80, 2.80, kopp 4.50, trio 51.20. Emdenprijs (2440 m): 1. Spencer K (B. Leeuwenkamp). 1.26.2, 2. Scylla Hage, 3. Savoir Vivre. Toto: winn 4.70, pl. 1.70, 3.50, 1.40. kopp 38.60. trio 250.40. Bremdenprijs (2020 m): 1. Tanje Woldberg (T. Smeding), U Teun Houberg, 3. Tiranamfl winn 3.90, pl 2.00, 1.50, kopp! Bielefeldprijs (2020 m): 1 First (J.M. Duin) 1.25.0. 2. Rd Parade Hanover. Toto: winn 1.70, 4.60, 2.60, kopp 16.40, tri» Osnabrueckprijs (2020 m): Rumelaar (J. M. Kroon) D Royal Prise, 2. Sirames. Tott 4.20. pl 1.70, 1,40. 1.70, kopp» Lubeckprijs (2000 m): 1- (M L. van der Togt) 1.22.7,1 D, 3. Nancy Morgan. Toto: wij pl 1.50, 3.50. 6.10, kopp 10 550.00. Niet gestart Omber I zorg.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16