frankrijk als eerste definitief oor Spelen ingeschreven 'och Europees graan naar Sovjet-Unie 'Na verbanning nu ook arrestatie Sacharov mogelijk' Weizman optimistisch over beraad met Egypte Nederland opgelucht: sancties tegen Iran zijn van de baan ENINGEN OVER BOYCOT BLIJVEN VERDEELD Russische koopvaardij machtige reserve voor militairen Lr, IIeen een ruime ge in ew lampshire kan ennedy redden Rellen in Turkije Top-functionaris van hulporganisatie was Zuidafrikaanse spion Regering van België blijft aan ITENLAND LEIDSE COURANT 5SEL De mogelijkheid is zeer groot Hidanks maatregelen van de Europese >enschap, alsnog 300.000 tot 500.000 ton 'jpiese tarwe naar de Sovjet-Unie geëx- erd wordt. De Europese Commissie, het ijks bestuur van de Gemeenschap, kan iport niet tegenhouden, omdat de licen- 1 uitgegeven waren voordat de Com- e de uitvoer op 10 januari onmogelijk te. De mogelijkheid bestaat zelfs dat zelfde manier ook nog 200.000 a 300.000 erst naar de Sovjet-Unie verdwijnt. at de EG haar beperkende maatregelen ion iedereen, met een subsidie, vrijelijk uit de Gemeenschap exporteren naar willekeurige bestemming. Omdat de Ge- ichap weinig graan aan de Sovjet-Unie le- lagen de bestemmingen voor een groot - 'lders. Maar omdat de Sovjet-Unie zich nteel sterk inspant om graan te importe- cht men het bij de Europese commissie in ;1 zeker niet uitgesloten dat die oorspron kelijke bestemmingen inmiddels zijn veran derd. In Brussel doen momenteel hardnekkige ge ruchten de ronde dat er momenteel een leven dige handel gedreven wordt in exportlicensies die door de Europese Commissie zijn afgegeven voordat er beperkende maatregelen zijn getrof fen. De handel in uitvoercertificaten is nooit verboden geweest. Wel wijst men er bij de Commissie op dat handelaren die leveringscon tracten met bijvoorbeeld het Midden-Oosten hebben afgesloten en die de certificaten nu ver handeld hebben, met hun contractanten in moeilijkheden kunnen komen. Uit statistieken blijkt dat ook vanuit Nederland een levendige handel in voedselprodukten met de Sovjet-Unie gedreven wordt. Zo exporteerde Nederland in 1978 bijvoorbeeld voor bijna 28 miljoen gulden boter, voor ruim 12 miljoen gul den graan, voor ruim vijf miljeon gulden slachtkuikens, enz. Verwacht werd dat de Britten gisteren in Brus sel het voorstel zouden doen de exportsubsidie voor elk soort voedsel naar de Sovjet-Unie tot nul te verlagen. Dit is mei gebeurd. Wel is in Londen vernomen dat de Britse regering een op 16 februari aflopende handelsoverenekomst, volgens welke Londen de Russen een krediet van ruim vier miljard gulden ter beschikking stelt, niet zal verlengen. De handelsovereen komst was gesloten in 1975 onder de Labourre- gering van Harold Wilson. De rente die de Sov jet-Unie over de exportkredieten moest betalen was laag, maar het exacte tarief is nooit ont huld. Van het totale krediet hebben de Russen tot nu toe ruim een miljard gulden opgenomen. Ook wordt in Londen een onderzoek ingesteld naar de verstrekking van exportkredieten voor de levering van Brits graan aan Polen. Premier Thatcher wil weten of het graan vanuit Polen naar de Sovjet-Unie kan worden getranspor teerd. Over de kredietverlening wordt nu door Polen met Groot-Brittannië onderhandeld. De Amerikaanse regering heeft het Congres la ten weten dat het bereid is „gepaste maatrege len" te treffen om te verzekeren dat andere landen niet in het gat springen dat is ontstaan door het embargo op de Amerikaanse graanle- veranties aan de Russen. In Washington is men ervan overtuigd dat verscheping van land- bouwprodukten door andere landen niet volle dig is te voorkomen, maar men yvil bij ontdui king gepaste maatregelen nemen. Om welke stappen het gaat, is niet bekend gemaakt Pakistan Pakistan zal van China niet de omvangrijke steun krijgen -waarom was gevraagd. Pakistan heeft gisteren daarom gepleit voor een „duur zame en geloofwaardige steun" van de Vere nigde Staten voor de opbouw van het leger. De Chinese minister van buitenlandse zaken Huang Hua heeft vanmorgen Pakistan verlaten na een bezoek dat vijf dagen heeft geduurd. „Moskou streeft veel meer na dan de bezetting van Afghanistan. Het wil doorstoten naar de Indische Oceaan en ook de olielanden onder zijn gezag brengen", aldus Hua. In Pakistan wordt de Amerikaanse onderminister Christo pher verwacht. De bedreven Amerikaanse di plomaat Clark Clifford gaat volgende week naar India. S/WASHINGTON/DEN HAAG ;rijk heeft als eerste in de wereld posi- xeageerd op de uitnodiging van het he Olympische Comité, om mee te in de Spelen in Moskou. Dit gebeurde r 24 uur nadat de uitnodiging was ont- in. In een verklaring benadrukte het se Olympische Comité zijn trouw aan eginsel, dat sport en politiek van el- gescheiden moeten worden. Het ziet er naar uit, dat Frankrijk voorlopig het westerse land is dat definitief heeft ten naar Moskou te gaan. twintig weken voordat de Olympische i moeten beginnen (de inschrijving sluit mei), heeft de .Britse premier i Thatcher aangekondigd met regeringen van ge- lijkdenkende landen aan te zullen dringen op verplaatsing van de Spelen. Zij zal het Britse Olympische Genootschap (BOA) vragen, be paalde Olympische onderdelen in Groot-Brit- tannië te houden. Premier Muldoon van Nieuw-Zeeland maakte gisteren bekend, dat ook zijn regering voor verplaatsing van de Olympische Spelen is. Over een boycot liet hij zich niet uit. De Australische regering deed dat echter wel. Premier Frazer besloot de boycot plannen van president Carter te ondersteunen. Communistisch China heeft aangekondigd zich bij een boycot van de Spelen aan te sluiten, wannneer belangrijke landen ertoe overgaan. Welke die belangrijke landen zijn werd echter niet gezegd. Japan heeft zich vanmorgen tegen een boycot uitgesproken. In Tokio werd gesteld dat de Ja panse regering geen behoefte heeft de Russen te straffen voor hun ingrijpen in Afghanistan. Japan wil geen „betoon van onvrede", maar zoekt wel wegen om blijk te geven van zijn misnoegen. Het Russische persbureau Novosti heeft giste ren fel gereageerd op de dreigende boycot. „De politici hebben het zwaard getrokken om de unieke broederschap van de sportmensen en alle vormen van hun internationale samenwer king te splijten", aldus Novosti, dat president Carter omschreef als een „verwaande politi- Alexander Grinzburg, een „Comité voor men senrechten Moskou 1980" opgericht. Het comité eist een boycot van de Zomerspelen in Moskou, niet alleen op grond van de inval in Afghanis tan, maar ook op grond van de binnenlandse politiek van de Sovjet-leiders. Om dezelfde re den heeft een groep Franse intellectuelen om een boycot van de Olympische Spelen ge vraagd. Tot deze groep behoren bekende filoso fen en schrijvers als Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir en Raymond Aron. Intussen blijven de sportieve contacten tussen de VS en de Sovjet-Unie normaal functioneren. De Russische ploeg voor de Winterspelen van Lake Placid bereidt zich in de Franse Alpen voor alsof er niets aan de hand is en gisteren vetrok een groep Russische top-atleten voor een vijftal wedstrijden naar de VS. ssische -premier etreden [OU Vladimr Kiril- plaatsvervangend pre- de Sovjet-Unie en fitter van de staatscom- je voor wetenschap is verzoek" van zijn ties ontheven, aldus Kirillin bekleedde de sinds 1965. In wester lingen meent men dat hij heengaan omdat zijn issie, die onderdeel uit- ;e van de Russische mie van Wetenschap- liet had bereikt wat er- verd verwacht. Het af- van Kirillin en de nning van Sacharov n beschouwd als een ie verzwakking van de che Academie, de eni- telling met een zekere van onafhankelijkheid >ver de communisti- lartij. Vladimir Kirillin, de Russi sche plaatsvervangend premier en voorzitter van de staatscommissie voor wetenschappen en tech niek, die naar verluidt op eigen verzoek van zijn functies is ontheven. (Vervolg van voorpagina) Het echtpaar Sacharov werd aldus de schoonmoeder van Sacharov, mevrouw Gregroriewna Bonner, op het vliegveld Domodedowa voor binnenlandse vluch ten gezet. Het nieuws van Sacharov z'n verban ning werd aan westerse corresponden ten bekend gemaakt door twee vrouwe lijke dissidenten. Toen daarop de cor respondenten zich begaven naar de wo ning van Sacharov, troffen zij daar agenten in burger aan die zeiden dat „alles voorbij was" en suggereerden dat Sacharov zou worden uitgewezen. Enkele uren na de melding door de dissi denten maakte het Russische persbureau Tass een officieel communique openbaar waarin Sacharov al zijn officiële onder scheidingen worden ontnomen omdat hij ,,al jaren ondermijnende activiteiten ont plooit". Volgens de verklaring van Tass is Sacharov herhaalde malen gewaarschuwd dat dergelijke activiteiten ontoelaatbaar zijn". Sacharov die lid was van de Russi sche academie van wetenschappen was driemaal Held van de Socialistische Ar beid, een van de hoogste burgerlijke on derscheidingen in de Sovjet-Unie en Lid van de orde van Lenin. Sacharov kreeg in 1975 de Nobelprijs voor de vrede. Het lijkt erop dat Sacharov nu definitief van alle buitenlandse contacten is afge sneden. Volgens het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken staat nu niets een arrestatie van Sacharov meer in de weg. Volgens westerse waarnemers in Moskou hebben de Russische leiders de natuur kundige nu zo hard aangepakt omdat zij er van uit zouden gaan dat elk protest te gen de onderdrukking van de dissidente leider niet langer zal uitstijgen boven de reeds harde veroordeling van de Russi sche inval in Afghanistan. Anderen me nen dat de Russen Sacharov uit de hoofd stad hebben verbannen als een opzettelij ke reactie tegen het anti-Russische beleid van president Carter. De kerngeleerde Sacharov was sinds 1966 actief in de Russische dissidentenbewe ging, toen hij bezwaar maakte tegen de politieke rehabilitatie van van de nage dachtenis van Stalin. Sacharov, die eens bekend was als de va der van de waterstofbom in de Sovjet- Unie, werd op 32-jarige leeftijd lid van de Russische aacademie van wetenschappen. Het is opmerkelijk dat Sacharov niet uit dit genootschap is gezet, al werd hij de laatste jaren in de laagste rang teruggezet. Uitzetting is waarschijnlijk alleen moge lijk bij een meerderheid van stemmen van deze 260 leden tellende academie. Het lid maatschap bezorgt Sacharov een goed in komen. Zijn positie als leidend natuurkundige verzwakte duidelijk toen hij in 1968 een boek publiceerde waarin hij opriep tot ontspanning en samenwerking tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Hij eiste intellectuele vrijheid en een einde van de censuur. De Amerikaanse presi dent Carter schreef Sacharov in 1975 een brief waarin hij hem verzekerde van zijn steun. De Zwitsers hebben aangeboden, zo wordt uit Bern gemeld, Sacharov zonder enige formaliteiten asiel te verlenen. WOENSDAG 23 JANUARI 1980 PAGINA 15 CAIRO De Israëlische minister van defensie Weizman is optimistisch over de normalisering van de betrekkingen tussen Israël en Egypte. Hij heeft dit verklaard na een on derhoud met president Sadat. Weizman is gisteren in Egypte aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Hoewel hij gezegd heeft, dat er problemen wa ren, toonde hij zich tevreden over de voortgang van het norma liseringsprogramma. Volgens het Egyptische blad Al Achram zou president Carter in zijn gesprek met de Egyptische vice-president Mubarak drie voorwaarden hebben gesteld voor de door Israël en Egypte ge wenste topconferentie. Deze zijn: het topoverleg mag niet mis lukken; de voornaamste geschilpunten moeten tevoren nauw keurig omschreven worden en tenslotte moet het topberaad be schouwd worden als het laatste van een proces van zorgvuldige voorbereiding. Volgens de Israëlische radio zou koning Hoessein van Jordanië graag betrokken willen worden bij de onderhandelingen over autonomie voor de Palestijnen. Alles, behalve vliegen Richard Wright uit het Engelse Ollerton met zijn nieuw ste speelgoed: een vliegtuigje, dat alles kan doen wat een gewoon vliegtuig ook kan, behalve vliegen. Het toe stelletje is voorzien van een 75cc motor voor een maai- machne. Het geheel is in elkaar gezet door Richards va der en zijn grootvader Bert Gregory. BRUSSEL De militaire ca paciteit van de Russische han delsvloot, met 3 pet van het we reldtonnage de tiende in de we reld, is even in drukwekkend als die van het Rode Leger in Afghanistan. Dit zeggen NAVO-deskun- digen in een ver trouwelijk rap port over de Rus sische handels vloot Volgens deze deskundi gen heeft de vloot vier taken: het op ieder gewenst moment overbrengen van troepen en mili taire uitrusting naar elk deel van de wereld; het actief deelne men aan oefeningen op zee, vooral bevoorradingsoperaties; het opleiden van bemanningen voor militaire opdrachten en tenslot te spionage, meestal met behulp van electronische apparatuur. In het rapport staat verder dat Russische koopvaardijschepen vaak zijn uitgerust met apparatuur voor communicatie per satel liet. Ook voeren Sovjetschepen gewone commerciële opdrachten uit, om zo toegang te krijgen tot havens van strategisch belang. (Van onze correspondent Dick Toet) 5HINGTON Senator Edward Kennedy Heeft - ruime overwinning nodig bij de voorverkiezin- p in New Hampshire om zijn politieke leven te I !en. Een nederlaag tegen Carter en zelfs een ne overwinning in New Hampshire zullen hem wel kansloos maken, aldus de vrijwel eenslui- j ie analyses na Carters ruime overwinning in J, a, de eerste kleine, maar concrete test in de race r het Witte Huis. II er overtuigend, maar bijna even eensgezind, wordt in de m ^ses de mogelijkheid geopperd, dat de Republikeinse strijd .,le nominatie wellicht nu al een tweemansrace zal worden I n Reagan en Bush. George Bush versloeg verrassend de ze- n dit vroege stadium onaantastbaar geachte Reagan. De an- kandidaten bleven, met senator Baker twaalf procent ach- leagan, ruim achter het leidende tweetal. da irimary (voorverkiezing) in New Hampshire op 26 februari It voor Kennedy van grote betekenis. New Hampshire st aan Kennedy's eigen staat Massachussets en alleen een loverwinning daar lijkt hem op de been te kunnen houden, maar enkele maanden geleden had hij in alle enquêtes een voorsprong op Carter. etdanser vraagt asiel in Italië pE Een Russische balletdanser, de 32-jarige Yoeri mov, heeft in Rome politiek asiel gevraagd, zo heeft 'oordvoerder van het Italiaanse ministerie van binnen- e zaken gisteren meegedeeld. fen was maandag in de Italiaanse plaats l'Aquila niet ko- idagen toen zijn 82 man sterke klassieke balletgroep af- l uit Moskou, vertrok. Pnu in het vluchtelingenkamp te Padriciano ondergebracht, Wést, hangende onderzoek van een speciale commissie van "ise en V.N.-functionarissen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel dit niet offi ciéél is aangekondigd, is het stand punt van de EG in de kwestie-Iran e- venals het Amerikaanse standpunt de laatste dagen bijna 180 graden ge draaid, zo verluidt het in politiek Den Haag. In het Comité Politique (top ambtenaren van buitenlandse zaken van de negen lidstaten), dat voor een tweedaagse bijeenkomst in Rome is, wordt er niet meer over mogelijke strafmaatregelen gesproken. Het te gendeel is eerder het geval: men be zint zich op mogelijkheden om Iran te helpen het hoofd te bieden aan een eventuele Russische dreiging. In kringen van de Nederlandse regering is haast sprake van een zekere opluchting. Men noemt de gebeurtenissen in Afghanistan zelfs een „godsgeschenk" waar het Iran betreft. Er wordt op gewezen dat Nederland groot (com mercieel) belang heeft bij een goede verstand houding met Iran, al was het alleen maar om dat tien procent van onze ruwe olie afkomstig is uit Perzische bronnen. De regering in Tehe ran heeft gedreigd'een olie-embargo af te kon digen tegen elk land, dat enige maatregel tegen Iran zou nemen. In Den Haag prijst men zich zelf dan ook, dat men zo aarzelend is geweest met het afkondigen van sancties tegen dit land. Deze koers zou ook gevolgd zijn door het be drijfsleven. Men wiist erop dat bijvoorbeeld de grote Nederlandse banken, waarvan de bezit tingen in Iran genationaliseerd zijn, het „alle maal zeer kalm hebben gespeeld". Hoog, droog, maar machte loos ligt het Griekse vracht schip op het strand van Brighton (G.B.). Het schip was in een storm te recht gekomen en dreef onver biddelijk richting kust. Twaalf uur lang hebben ka pitein en beman ning gevochten om het schip vlot te houden, maar moesten toch met een reddingboot in veiligheid wor den gebracht. ISTANBUL In de Turkse havenstad Izmir en de hoofd stad Istanbul is het gisteren tot gevechten gekomen tussen arbeiders en de politie. Er zou den minstens 54 gewonden zijn, terwijl 525 arrestaties werden verricht De gevechten in Izmir ont stonden toen de politie een fa briek van olijfolie wilde door- zoeken op verborgen wapens. De arbeiders verzetten zich daartegen. Er volgde een vuurgevecht dat tweëeneen- half uur duurde. Het geweld sloeg over naar een nabijgele gen katoenfabriek. Arbeiders richtten barricades op en de politie werd beschoten en met stenen en flessen bekogeld. GENEVE Het in Genève gevestigde „Internatio nal University Exchange Fund", een internationale organisatie die veel contact heeft met de Zuidafri kaanse negerbevolking, heeft laten weten dat een van zijn topfunctionarissen voor de blanke minder heidsregering in Zuid-Afrika gespioneerd heeft. De man had dit vrijdag zelf bekend tijdens een onderhoud met Lar-Gunnar Eriksson, de topman van het fonds. Door deze spio nage, aldus een woordvoerder van het fonds, zijn de contacten van de organisatie met de bevrijdingsbewegingen van de zwar ten en andere anti-apartheidsgroeperingen in Zuid-Afrika in ge vaar gebracht en moet het hele veld van contacten georgani seerd worden. De topfunctionaris, een zekere Williamson, bekende dat hij sinds 1978 voor de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie werkte. Voor hij in 1977 Zuid-Afrika verliet was hij daar actief studen tenleider. Het IUEF, dat zijn geld ook uit Nederland krijgt, ver wacht dat de Zuidafrikaanse autoriteiten misbruik zullen maken van vertrouwelijke stukken, die Williamson hun heeft toege speeld. Uit hun verband gerukte fragmenten van deze stukken kunnen tegen het IUEF worden gebruikt, een tactiek die vol gens deze organisatie in het verleden door de Zuidafrikaanse re gering meermalen is toegepast om verwarring te zaaien bij de bij het IUEF aangesloten organisaties. BRUSSEL - De Belgische re gering zal, zij het „afge slankt". blijven bestaan. Dat is gisteravond duidelijk ge worden na afloop van het be raad van de Christelijke Volkspartij (CVP). De Vlaamse christen-democra ten gaven daar hun fiat aan de plannen voor de Belgische Staatshervorming zoals pre mier Wilfried Marten (CPV) die ontwikkeld had nadat hij, vorige week woensdag de mi nisters van de Brusselse taai- partij, het FDF (Front van Franssprekenden) uit zijn re gering had gestoten. De CVP was nog de enige partij die zijn goedkeuring aan deze plannen moest geven. De weg naar een rooms-rode coalitie van Ne derlands- en Franstaligen ligt nu open. Mogelijk benoemt koning Bou- dewijn vandaag nog nieuwe (franstalige) ministers in de plaats van de FDF-bewindslie- den die de regering moesten verlaten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15