ooraanstaande Nederlanders doen eroep op paus en bisschoppen Verdachte viert vijftigste verjaardag in rechtszaal £cid6c6omcmt Protest tegen discriminatie Möller: synode zal rgroei van kerkelijk leven derland bevorderen Inoeshaanen ziet in Don Quichot iw ij delheid en onvermogen 'Onmiddellijke ratificering zoutverdrag nodig' V akantiepatr oon komend seizoen onvoorspelbaar ABVA dreigt land zonder gas en licht te zetten ENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JANUARI 1980 PAGINA 13 I één onzer verslaggevers) SRSUM Achttien istaande Nederlandse {eken hebben eind no- in een brief aan de de deelnemers aan de lere synode in Rome er- ►pleit, dat de synode zal tot „een drastische ver- ig van de bestuurlijke C aan de top van de Ne- jlse kerkprovincie". Tot ertekenaars behoren de oud-ministers Klompé en Ver- inga, de commissaris van de koningin in Limburg Kre- mers, de voorzitter en oud voorzitter van het NKV Spit en Mertens, de fractievoorzit ter van het CDA Lubbers en de voorzitter van de KVP Van Zeil. In de brief, waarvan gisteravond melding werd gemaakt in de acuali- teitenrubriek Brandpuntvan de KRO, constateerden de achttien dat Rome in Nederland bisschoppen heeft benoemd die in hun ambtsop vatting duidelijk afwijken van het in Nederland ontwikkelde beleid. Als toen zoiets als deze synode was ge houden, zou de algemene indruk voorkomen zijn, dat de bisschoppen van Roermond en van Rotterdam in grotere mate dan de andere bisschop pen hun leerambt in verbondenheid met Rome uitoefenen. Dit klemt te meer, aldus de briefschrijvers, omdat de bisschoppen Simonis en Gijsen dit zelf ten minste suggereren en daar mee ondermijnen zij enerzijds het ge zag van de overige bisschoppen en vervreemden zij anderzijds grote aantallen katholieken van de moe derkerk, hoewel zij ook gelovigen tot steun zijn. De briefschrijvers hopen dat de syno de de beleidskracht in de Nederland se kerkprovincie zal herstellen en dat daarbij ook minder gebruikelijke op lossingen overwogen worden. De brief vraagt aandacht voor de vorm waarin katholieken in Nederland zich maatschappelijk engageren en organiseren, een vorm die sterk van de traditie afwijkt, maar ook grote kansen biedt tot geloofsvernieuwing en geloofsverdieping. In een commentaar zei mgr. Möller, bisschop van Groningen, dat hij het een drastische verbetering zou vin den als de bisschoppen in Rome tot een gemeenschappelijk beleid zouden kunnen komen. Eén van de moeilijk heden in de kerkprovincie is ge weest: het onvoldoende contact tus sen de bisschoppenconferentie en de curie. Een komend nieuwe statuut voor de bisschoppenconferentie zal ook de mogelijkheden geven om meer en geregeld contact met men sen van de curie te hebben. Dit con tact zal ook kortsluiting voorkomen bij eventuele komende bisschoppen- benoemingen, aldus mgr. Möller. VANDAAG hebben de Kamerleden Van den Bergh (PvdA) en Nijpels (VVD) een brief met een protest tegen discrimina tie van homofielen via de Amerikaanse ambassadrice naar het parlement van de Verenigde Staten verzonden. Over de inhoud van die brief niets dan goeds. Het is inderdaad te dwaas dat de Verenigde Staten hebben gemeend een oude wet uit de twintiger jaren van stal te moeten halen volgens welke mensen met homofiele geaardheid de Verenigde Sta ten niet in mogen. Een onjuist besluit, deze discriminatie op grond van geaardheid. (Van onze verslaggever) i— Mgr. Möller, bisschop van Gro- verwacht na de synode in Rome hergroei van het kerkelijk leven rland. Tijdens een persconferentie l in Rome zei hij: „Men moet de si- iet te negatief beoordelen. Er is nu tkere herbezinning gaande. Ik ver lat een herleving zal worden be- I door deze synode". Op de vraag an de bijzondere synode verwacht dederlandse bisschoppen straks op zullen komen en weer als eenheid liiten zullen treden, zei hij: „We er niet aan begonnen zijn als we pachting niet hadden gehad". lier zei dit gisteren tijdens de eerste prentie, die tijdens deze synode werd Ivoor de internationale pers. Hij deed p met mgr. Ernst van Breda, die in de iram van de aangekondigde mgr. Simo- reft een eventuele uitbreiding van het jederlandse bisdommen herhaalde mgr. fcgeen hij hierover al eerder tijdens een privé-gesprek tegenover ons heeft opgemerkt. Er zijn andere mogelijkheden om de bisschop pen te ontlasten, zoals het aanstellen van hulp bisschoppen of meerdere vicarissen. Nieuwe bisdommen, die een nieuwe staf en instituties vragen, kosten veel geld en zijn misschien on haalbaar. De personeelsvoorziening vergt op dit ogenblik al grote zorgen. Een studiecommissie van bisschoppen en experts gaat, zoals gemeld, deze kwestie bekijken. Over de kwestie van het celibaat zei mgr. Möl ler: „Zolang de niet-celibataire priester niet door Rome wordt aanvaard, zal geen enkele bisschop een priester wijden die zich niet tot een celibatair leven heeft verplicht. De discus sie zal in Nederland wel doorgaan, maar eenie der moet weten, dat de bisschoppen als altijd de lijn van de paus volgen". Nederlandse waarnemers bij de synode hebben een groot verschil geconstateerd tussen de bis schoppen nu en in de periode van het Pastoraal Concilie van Noordwijkerhout, toen zij veel meer pleitbezorgers en tolken van de katholie ken waren. Zij constateren bij de bisschoppen berusting. Volgens de officiële mededelingen spreekt de synode vrijwel alleen over kerkor- delijke zaken en niet over de grote veranderin- WaARMEE overigens niet gezegd wil zijn, dat we bewon dering hebben voor de licht provocerende manier, waarop vanuit georganiseerde homofiele kringen op deze maatregel is gereageerd. Dat geldt bijvoorbeeld voor de actie van de tot Nederlander genaturaliseerde Amerikaan, die op het Ameri kaanse consulaat eerst onder ede is gaan verklaren homofiel te zijn, om vervolgens gekwetst uit te roepen dat zijn visum is ingetrokken. OOK aan de actie die de parlementariërs Van den Bergh en Nijpels hebben ondernomen zit een kant, waar men kritiek op kan hebben, maar toch ligt de zaak in dit geval anders. Zij hebben, geheel buiten de organisatie van de Tweede Kamer om, hun 148 collega's benaderd, om ieder op persoonlijke ti tel de brief aan het Amerikaanse parlement te ondertekenen. Een soort buitenparlementaire actie van parlementariërs dus. Vreemd, want juist de Tweede Kamer kent bij dit soort za ken practische procedures, zoals het indienen van een motie, waarin bijvoorbeeld de regering wordt verzocht om het Ne derlandse ongenoegen onder aandacht van een ander land te brengen. Dat gebeurde in december nog, bij de kwestie van de Rijnverzilting door Frankrijk. Voor een groot internationaal gezelschap van journalisten is gisteren in Rome de eer ste persconferentie gegeven over de bijzondere synode van de Nederlandse bis schoppen. Twee van hen, mgr. H. Ernst van Breda en mgr. dr. J. Möller van Gronin gen trachten een verlossend antwoord te geven op kwellende vragen. gen in het culturele en maatschappelijk denken bij de mensen. Zij menen als conclusie te moe ten trekken, dat de kerk in Nederland gedwon gen wordt een stap terug te doen. De gegroeide praktijk, dat de bisschop beslist na uitvoerig overleg met de basis lijkt voor een deel voorbij. SOMMIGE parlementariërs hadden wat problemen met de procedure en weigerden zoals Kamervoorzitter Dol man daarom te tekenen. Niet zonder reden dus, maar des ondanks is het betreurenswaardig dat zij hun steun aan de brief onthielden. Want het belang van de zaak moet in dit geval toch zwaarder wegen dan procedurele bezwaren. De aktie is verder immers eerlijk en serieus opgezet. Sommige parlementariërs denken daar kennelijk anders over en daar om blijft het jammer dat de twee initiatiefnemers voor de buitenparlementaire weg hebben gekozen. Daarmee hebben zij hun actie steun onthouden, die ze bij een correcte proce dure zouden hebben gekregen. rSE HOOGLERAAR OVER MILIEUPROBLEMATIEK: !ANP) „De besluiteloosheid laud ten aanzien van de mi- ematiek wordt gecamoufleerd uitdenken van telkens andere men: commissies, stuurgroe- rraden, kortom: het radenko- Het milieupolitieke overleg eelspel met drie acteurs (on- igen, actiegroepen en ambte-, ie door overdrijving hun ka- >t karikaturen laten verwor- deze overdrijving is het ne- redelijke en snelle bes lissin- gediend". treerede getiteld „Don Quichot in het ra denkoninkrijk". De 64-jarige professor, die hoofd van de staf milieuresearch van de dienst Staatsmijnen is, vindt dat in bo vengenoemd spel de humor ontbreekt. „Humor is meer dan grappig zijn. Het is de uiting van gevoel voor verhoudingen en voor de betrekkelijkheid van het eigen standpunt", aldus Meerman. Hij geeft zichzelf in dit spel een Don-Qui- chotrol, want: „Snoeshaanen, ziet in Don Quichot, die speelende al uw doen bespot, uw ijdelheid en onvermogen". [of. dr. P. G. Meerman, buitenge- Prof. Meerman vindt dat zonder onrede- gleraar in de industriële hygiëne lijke milieubelasting en met aanvaardbare H Delft, vandaag tijdens zijn in- gevarenrisico's technisch een maatschap- pij gehandhaafd kan worden, waarin de beschikbaarheid van materiële goederen globaal op het gemiddelde tegenwoordige niveau van dat in de noordelijke wereld ligt. Bij de bestrijding van vervuiling kun nen volgens hem rendementen van ne gentig procent of meer bereikt worden en de „consumptie" van giftige stoffen kan binnen de perken worden gehouden. Pro- duktiegevaren moeten daarbij niet alleen door technische verbeteringen, maar ook door verkleining van de mogelijkheid van menselijke fouten in de hand worden ge houden. De hoogleraar noemt het bedroe vend dat mensen bereid zijn zich vrijwil lig bloot te stellen aan vergiftigingsrisico's die een veelvoud zijn van die waarvan hier sprake is. 30 tips ke moord ihauffeur IDAM (ANP) De imse politie heeft al binnen inzake de lp de 33-jarige taxi- r Willem Staken- aterdagnacht werd Üjn auto doodgesto- en waarin twee ;ort na de moord zijn ;n. Deze wagen, die ïchterkant flink be is, is nog steeds niet Ook zoekt de politie le contactsleutels uit ran Willem Staken- ia de moord zijn ver- ~»e recherche sluit it de moordenaars de tbben weggegooid en sleutelbossen wor- :t Rotterdamse poli- nu met grote aan- tken. iet tot in ïoord trzoek RDEN (ANP) De "che gaat de werk- van het Centrum willige Euthanasie in Vinkega onderzoe- Weiding daartoe zijn taties in het blad van iging. Hierin worden slaapmiddelen aan- n geval iemand voor- eind aan het leven Onderzocht zal hoeverre dit een is. In de wet worden ook degenen die ie- zelfmoord aanzetten gesteld. Geen extra vrije dag voor politie in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Als gevolg van de loonpauze krijgt het Rotterdamse poli tiepersoneel geen extra vrije dag als beloning voor de in zet tijdens de havenstaking. Burgemeester Van der Louw van de Maasstad zei in een raadsvergadering op 10 januari niets te voelen voor een uitke ring 'zoals het havenpersoneel dat krijgt voor de inspannin gen tijdens de .staking. Wel wilde hij een extra vrije dag bepleiten. Maar dat kan nu ook niet doorgaan omdat de loonpauze zich eveneens uit strekt tot immateriële belonin gen. De politie zal het moeten doen met de „grote waarde ring" van het gemeentebe stuur. WATERLEIDINGBEDRIJVEN RUNOEVERSTATEN: ROTTERDAM De 84 drinkwater- haast wordt gemaakt met de uitvoe- leidingbedrijven in Nederland en de ring van het vier jaar geleden onder- andere Rijnoeverstaten (verenigd in tekende chemieverdrag en een on- de IAWR), willen, ondanks de vele voorwaardelijke handhaving van het bezwaren, onmiddelijke ratificering verbod op het lozen van zout. van het zoutverdrag door het Franse Voor chemische stoffen mag voorts vol- parlement. Ook willen zij dat er gens de bedrijven pas een lozingsvergun ning worden afgegeven, zodra is vast ko men te staan dat de stof onschadelijk is. De IAWR-bedrijven, die zo'n 20 miljoen mensen van drinkwater uit de Rijn voor zien, hebben de verklaring vanmiddag in Düsseldorf opgesteld waar zij voor hun tienjarig bestaan bijeen kwamen. ALMELO Een Enschedeër had zich de viering van zijn 50ste verjaardag vast en zeker anders voorgesteld. Terwijl hij gisteren Abraham ontmoette, werd hij door de Almelose officier van Justitie getracteerd op een eis van drie maan den cel en anderhalf jaar rijverbod. Tezelfdertijd was een notaris bezig zijn huis publiek te verkopen. De ellende van de man begon vorig jaar februari, toen hij na een ontzegging van vier maanden eindelijk zijn rijbewijs terug kreeg. Diezelfde dag nog reed hij in een dronbken bui vijf ge parkeerde auto's tot schroot. Omdat hij intussen zijn verzekering had laten verlopen, moest hij de totale schade uit eigen zak beta len. De man raakte daardoor in zulke financiële problemen, dat hij de hypotheek op zijn huis niet meer kon betalen. De geldschie ter ging uitgerekend op de 50ste verjaardag van de geachte cliënt over tot executoriale verkoop van het pand. Alsof dat nog niet genoeg was, moest de man gisteren op zijn verjaardag ook nog voor de rechtbank verschijnen. De officier, die vooral lette op de eerdere veroordelingen wegens drankgebruik achter het stuur, eiste een forse gevangenisstraf en een langdurig rijverbod. Kamerprotest tegen discriminatie homofielen in Amerika DEN HAAG De Tweede Kamerleden Harry van den Bergh (PvdA) en Ed Nijpels (VVD) hebben vandaag tij dens een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur in ons land, mevrouw G.M. Joseph geprotesteerd tegen de discriminerende maatre gelen van de Amerikaanse regering tegen buitenlandse homofielen. Zoals bekend, worden sinds kort buitenlandse homofielen niet meer in de Verenigde Sta ten toegelaten. Van den Bergh en Nijpels overhandigden me vrouw Joseph een protestbrief die door vrijwel alle Kamerle den, behalve die van SGP en GPV, is ondertekend. In de brief, die is gericht aan het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, wordt de Ameri kaanse volksvertegenwoordi gers gevraagd alles te doen om een eind te maken aan de dis criminatie van homofielen. DRS. ENGELEN (ANWB): DEN HAAG (ANP) Het vakantiepatroon voor het ko mende seizoen is nog onvoorspelbaar. De mensen zijn erg voorzichtig met het boeken van vliegvakanties, maar het aantal reizen met de eigen auto groeit en de touring car trekt steeds meer klanten. Volgens drs. D. J. Enge len, directeur toerisme van de ANWB weet echter nie mand of er nog brandstoftoeslagen komen, ondanks de toezegging van sommige reisorganisaties dat zij in de zo mertijd eventuele verhogingen niet zullen doorbereke nen. Verder staat in veel gezinnen het budget onder druk. Zeker niet in de laatste plaats speelt de politieke toestand een woordje mee en is in sommige gezinnen al beslist niet te ver van huis te gaan. Ondanks de slechte zomers ziet hij in ons land toch goede moge lijkheden, als tenminste de accommodatie toereikend is. Het Ne derlandse prijspeil wordt in vergelijking met het buitenland gunstiger en korte reizen per auto kosten minder. Hij acht het evenwel niet uitgesloten dat het publiek vlak voor de vakantie nog gaat inschrijven op een vliegreisje. Zo ging dat tenminste vorig jaar toen reisorganisaties opeens met aantrekkelijke aan biedingen kwamen. Drs. Engelen schat het aantal Nederlanders dat dit jaar met va kantie zal gaan op 8,2 miljoen. Veertig procent of 3,3 miljoen va kantiegangers blijven in eigen land. Voor wat het buitenland zullen Frankrijk en West-Duitsland weer echte „toppers" zijn, aldus drs. Engelen. Het zijn echte autovakantielanden, met korte afstanden en een aantrekkelijk prijspeil. Verder zal men naar politiek redelijk stabiele landen trekken zoals Oostenrijk, België, Luxemburg en Italië. Voor Joegoslavië ziet hij het wat de Ne derlanders betreft somber in, met een weerslag op Griekenland. Spanje en Portugal worden voor velen te duur. MIDDELBURG (ANP) De ambtenarenbond ABVA zal weer acties gaan voeren als de on derhandelingen met de overheid over de toelage voor onregelmatige diensten in maart niets opleveren. Dit zei ABVA-voorzitter J. Dut- man gisteravond op een bijeenkomst van zijn bond in Middelburg. De regering wil deze toelage verlagen en de ABVA verzet zich daartegen. Dutman deed een beroep op alle bonden voor overheidspersoneel soli dair te zijn als het tot actie komt. „Als het Nederlandse volk een paar dagen zonder gas, licht, openbaar vervoer en onderwijs zit, zal men wellicht meer waardering kunnen op brengen voor deze ambtena ren", aldus de ABV A-voorzit ter. Voorts zei hij dat het aan tal ambtenaren dat gebruik maakt van de VUT-regeling zwaar tegenvalt. Dat zou niet alleen gelden voor de ambte naren bij de rijksoverheid, maar ook voor het personeel bij de vijf grote gemeenten. Nog weinig verandering DE BILT (KNMI) - Voor mor gen wordt nog maar weinig verandering verwacht in het weer boven onze omgeving. Een depressie boven de Noordzee voert met zuidwes tenwinden onstabiele lucht naar ons land. Opklaringen zullen dan ook afgewisseld worden door enkele buien. 's-Nachts daalt de temperatuur tot dicht bij het vriespunt. Strenge vorst, met ook over dag temperaturen lager dan min 10 graden, komt alleen nog voor in Noord-Scandina- vie en Midden-Rusland. De dooigrens liep vanmorgen van Zuid-Zweden naar Oost-Polen en zal zich verder langzaam noordoostwaarts verplaatsen, voorafgegaan door sneeuw. In de kustgebieden van de landen rond de Middellandse Zee wordt het 's-middags 12 tot 18 graden. Storingen veroorzaak ten in Noord-Italie plaatselijk veel neerslag, in de omgeving van Genua viel in een etmaal bijna 50 millimeter regen. Vooruitzichten voor vrijdag: In de nacht en ochtend tempe raturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag. Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp. omstreek 0 gr. Max. temp. omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren h.bew. regenbul Oe Bilt Deelen Eelde Eindhoven Luchth. R dam Vlissingen Bordeaux Brussel Frankfort Geneve regenbul Malaga Mallorca Munch en Stockholm Wenen Zurich Istanboel Las Palmas Beiroet

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13