•rugshandel was politie meermalen te slim af Rijk moet greep krijgen op provinciaal wegenfonds Verdrag over verbod biologische wapens eindelijk bij parlemen t verkeersveiligheid en openbaar Tvoer lopen sterk achter ;rde politieman in belgie gearresteerd 'rganisaties in verzet igen opheffing m Rijkswegenfonds Wegvervoer tegen heffing voor bestrijding geluidoverlast Het Reactorcentrum Petten beschikt sinds gisteren over een uiterlijk vrij simpele installatie, die radioaktief afval tot schijven kan persen. Deze schijven kunnen, in beton verpakt en opgestapeld in vaten, enige tijd ter- plaatse worden opgeslagen, om later in zee te worden gedumpt RADIO-ACTIEVE SCHIJVEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JANUARI 1980 PAGINA 11 (Van onze correspondent Mare de Koninck) ^SEL In België is gisteren een politieman van de „anti-drugbri- gearresteerd, verdacht van mede- igheid aan internationale handel •dovende middelen. Maandag al opzienbarende aanhouding k van het het hoofd van de Belgi- I drugbestrijdingsbrigade, rijks- ■commandant Leon Francois, en in lid van de Criminele Informa- "kn recherchedienst van het minis- kran Justitie voor opsporing van misdadigers). den meer arrestaties verwacht. De aangehouden politiemensen zouden onder het mom van opsporingswerk waarbij men in „het milieu" dreigt binnen te drin gen zelf heroïne en cocaïne zijn gaan verhandelen. De omvang van de affaire is nog niet duidelijk. Het onderzoek richt zich mede op enkele onopgeloste moorden op onderwereldfiguren die als tipgever voor de politie optraden en op de ontsnap ping (30 december j.l.) van de Franse mis dadiger Albert Farcy eveneens tipge ver en tevens drughandelaar uit de ge vangenis van Scheveningen. Naar verluidt zijn leden van de Belgische anti-drugbrigade de afgelopen jaren steeds verder in de internationale drugszwendel verstrikt geraakt, nadat enkele illegale handelaars de speurders te slim af waren geweest en er vandoor waren gegaan met de grote sommen overheidsgeld die hen in de val hadden moeten lokken. Zo verspeelden twee agenten van de drug-brigade meer dan honderdduizend gulden toen ze een partij cocaïne kochten en verzuimden de leverancier te grijpen. Een van de brigadiers werd later in Am sterdam aanghouden toen hij het spul pro beerde te verkopen. De man beweerde dat hij met medeweten van zijn superieuren en ten behoeve van het opsporingswerk handelde. Na overleg met zijn comman dant Frangois liet de Amsterdamse politie hem gaan. Ook zou een bedrag van 200.000 gulden verloren zijn gegaan aan een tipgever, de 47-jarige Jean Touboul, die tal van juwe- lendiefstallen op zijn naam heeft staan. Hij is ook een bekende van de Nederland se politie. Volgens goedingelichte bronnen houdt Touboul zich schuil in Duitsland of in Frankrijk, met medeweten van de poli tie. Tenslotte zou de Belgische anti-drugbes- trijding zich hebben ingelaten met de zwendelaar Jozef Vienne, die naar Paki stan werd gestuurd om heroïne te kopen. Hij werd in Karatsji echter aangehouden en bij die gelegenheid verhoord over zo wel een tweetal onopgehelderde moorden in België als over de drugsmokkel. Vienne zit nog steeds vast in Pakistan. Commandant Frangois van de Belgische drugbrigade heeft na zijn arrestatie ver klaard dat hogere functionarissen hem hebben gedekt in zijn methode van wer ken. Hij suggereerde dat er „koppen kun nen vallen", wellicht zelfs van een minis ter. De kans lijkt echter aanzienlijk dat de waarheid nooit helemaal aan het licht komt. Er lopen verscheidene dossiers door elkaar. Vast staat in elk geval dat politie mensen zich aan illegale drughandel heb ben schuldig gemaakt. Aanvankelijk waarschijnlijk om financiële gaten in het drugsbestrijdings-budget aan te vullen, la ter ten eigen bate. Of de affaire is ontaard in een georganiseerde drugzwendel door politiefunctionarissen en criminelen geza menlijk, zou uit het verdere onderzoek moeten blijken. Maar in België wordt er nu al op gewezen dat het moeilijk zal zijn om de knoop te ontwarren die ontstaat als de politie zoals in de drugsbestrijding zichzelf tot boef maakt om boeven te vangen. Voor wat de Nederlandse betrokkenheid bij de zaak betreft heeft het Openbaar Mi nisterie in Brussel belangstelling voor de vraag hoe Farcy uit Scheveningen kon ontsnappen, waarom de Belgische politie man door de Nederlandse autoriteiten naar zijn land werd teruggestuurd en waar het onderzoek is blijven steken naar de vermoorde Belg Andre Demaere (ook tipgever van de politie) die in 1976 in een gracht in Zwijndrecht werd gevonden. J ECHT (ANP) De niging van Nederlandse enfondsen (VNZ) vindt geen aanleiding is om u komende maanden op- w overleg te plegen over "riding van het aantal leegkundigen in zieken- pri «kg actiegroep „COZ, meer oneel rondom het bed" 30 ui vasthouden aan een uit- uu' ling met nog 25.000 ver- T [kundigen, zoals indertijd )0I voorgesteld door de Na- |le Ziekenhuisraad. De vindt dat echter een the- isch getal. Als er werkelijk groot tekort aan verpleeg- ligen bestond zouden de i. snhuizen volgens de zie- CKfondsen niet zo goed kun- functioneren als ze nu Vorig jaar zijn we een aiding overeengekomen ^00 verpleegkundigen. De daarvan is nu in dienst oflj )men. Laten we eerst eens DVfJchten tot ook de andere is aangesteld en dan be- wat de ervaringen zijn", ^1? de secretaris van de zie- pondsen in het VNZ-blad et". Personenauto ramt oplegger NIEUWKOOP Bij een uitwijkmanouvre op de Noordenseweg in Nieuw koop kwam een personenau to in aanraking met de met de oplegger van een vracht wagen. De bestuurder van de personenauto moest na het ongeluk naar het ziekn- huis vervoerd worden. Het ongeluk gebeurde gister middag omstreeks 17.45 uur. De uit Wilnis afkomstige be stuurder van de personenauto moest uitwijken voor een langs de weg geparkeerde bak kerskar. Bij deze manouvre kwam hij in aanraking met de oplegger van een tegemoetko mende vrachtwagen. De auto raakte daarop in een slip waarbij de bestuurder gewond raakte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het rijk zou zelf weer moeten gaan beslissen over de uitga ven voor provinciale wegen. Dit heeft een interdepartementale werkgroep die zich bezig hield met het bijstellen van de Wet uitkering wegen, volgens het CDA Tweede Kamerlid H. Eversdijk aan minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) geschreven. In het kader van de Wet uitkering wegen kunnen provincies rijksbijdragen krijgen in hun eigen wegenplannen. De wet moet worden veranderd omdat de uitkeringen aan de provincies niet gekoppeld zijn aan de toename van de inflatie. Hierdoor kon den de steeds stijgende kosten voor de we genaanleg niet meer uit de fondsen van de wet bestreden worden, terwijl voor nieuwe investeringen helemaal geen gel den meer in het fonds aanwezig waren. Het CDA heeft zich gisteren bij monde van Eversdijk tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer, fel tegen de plan nen van de ambtelijke werkgroep verzet. Eversdijk noemde de voorstellen van de werkgroep heilloos omdat gebleken is dat een centrale beoordeling van de projecten en het te geven geld ervoor in de praktijk niet blijkt te werken. Volgens het Kamer lid waren de ambtenaren tot de suggestie gekomen om zo een dringend noodzakelij ke structurele verhoging van de uitkerin gen aan de provincies kon worden voor komen. Bovendien zou het voorstel van de ambtenaren ertoe leiden dat de uitke ringen ver onder het noodzakelijke ni veau zouden liggen. De werkgroep stelde namelijk ook voor de uitkeringen als zon danig met 50 tot 65 procent terug te bren gen. Hierdoor zou het onderhoud van de wegen en de verkeersveiligheid op de provinciale wegen rampzalig worden, al dus Eversdijk. DEN HAAG De Konink lijke Nederlandse Vereni ging van Transport Onder nemingen heeft ernstige be zwaren tegen de voorgestel de heffing van 0,47 cent op motorbrandstof ten behoeve van de bestrijding van ge luidshinder op de weg. Ook reeds bij de indiening van het betreffende wetsontwerp in 1975 met nadruk naar vo ren gebracht. Zowel fabrikanten als gebrui kers van bedrijfsvoertuigen - autobussen, vrachtauto's en ta xi's - zijn bereid mede te wer ken en ook financiële offers te brengen voor de bijzondere voorzieningen die nodig zijn om de voertuigen stiller te doen zijn, zegt de KNVTO. Reeds zijn belangrijke vorde ringen op dit gebied gemaakt. In de vervoerbedrijven wenst men dan wel verschoond te blijven van een ongedifferen tieerde heffing, zoals «thans voorgesteld, die de onderne ming met duurdere stille voer tuigen even hard treft als de onderneming die geen maatre gelen in die richting heeft ge- De KNVTO vreest, dat deze benadering een stimulering van het gebruik van geluidar me auto's dan wel het treffen van voorzieningen daartoe bij bestaand materieel in de weg zal staan. Ook heeft de KNVTO er bezwaar tegen, dat de gelden die op deze wijze worden aangewend voor de fi nanciering van geluidwerende wallen e.d. die vaak nodig zijn voor het herstellen van vroe ger gemaakte planologische fouten bij de aanleg van we gen en woongebieden. Tenslotte wijst de KNVTO er op dat deze nieuwe lastenverz waring vele bedrijven in de wegvervoersektor verder in moeilijkheden zal brengen, he laas in het bijzonder die bedrij ven die dit moeten opvangen bovenop de kostenverhogin gen in verband met het ge bruik van stillere en duurdere voertuigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijna vijf jaar nadat het in werking is getreden, heeft de regering het Verdrag tot Verbod van Biologische (bacte riën) en Toxine (gif) Wapens ter goedkeu ring voorgelegd aan de Tweede Kamer. Vol gens het ministerie van Buitenlandse Zaken is deze vertraging veroorzaakt, doordat de regering het Verdrag tegelijk met de daar uit voortvloeiende uitvoeringswet aan wilde bieden. Het gevolg is dat Nederland op de eerste toe tsingsconferentie, die in maart in Genève wordt gehouden, zal moeten 'meedelen dat zijn parlement het verdrag nog altijd niet heeft ge ratificeerd. Dit betekent niet, aldus de woord voerder van BZ, dat ons land niet volwaardig kan deelnemen aan de conferentie. Nederland maakt sinds 1969 deel u(t van de zogeheten Ge- neefse Ontwapeningscommissie, welke organi satie het verdrag heeft voorbereid. De regering hecht om drie redenen veel belang aan het verdrag, dat op 10, april 1972 tot stand is gekomen in Londen, Moskou en Washington. Om te beginnen is het de eerste keer dat lan den zich geheel vrijwillig verplicht hebben be staande wapens te vernietigen, „met andere woorden: het is het eerste echte ontwapeninsg- verdrag", aldus de woordvoerder. In de tweede plaats zien partijen bij dit verdrag af van elke mogelijkheid om biologische wapens te gebrui ken. Weliswaar was dit al sinds 1925 bij het Protocol Van Genève verboden, maar dit liet altijd nog de mogelijkheid open van het maken van het voorbehoud, deze wapens bij wijze van represaille te gebruiken. In de derde plaats zet het verdrag de verdere ontwikkeling van biolo gische en toxine wapens stop. „Het voorkomt dus een een mogelijke kwalitatieve bewape-' ningswedloop op het gebied van deze wapens", aldus BZ. In de toelichting op het verdrag zegt de rege ring dat geen enkel militair voordeel of welke andere reden dan ook, „ooit het gebruik zou kunnen rechtvaardigen van deze wapens, die door hun aard de mogelijkheid van elk selectief gebruik uitsluiten en vooral onder de burgerbe volking een afschuwelijke uitwerking zouden hebben". De regering verklaart vervolgens dat Nederland nooit biologische wapens heeft beze ten, ze thans niet bezit en ze ook niet wenst te verwerven. De uitvoeringswet bij het verdrag heeft de bedoeling de ontwikkeling, productie en de aanleg van voorraden, verwerving of be zit van biologische en toxine wapens te verbie den en verhinderen. HAAG Het plan van minister JUunan (Verkeer en Waterstaat) om via Hjioodwetje 1 miljard uit het nog be- de rijkswegenfonds naar de algemne- liddelen over te hevelen, voordat het ■g wegenfonds formeel is opgeheven ont- steeds feller verzet. In reacties hierop J« in de Stichting Weg. ANWB, KNAC, KNVTO en NOB wegtransport zich gen de plannen verzet. De organisaties n daarbij dat met de opzet van minis- Tiijnman beslist wordt over de financie- van aanleg, verbetering en onderhoud wegen zonder dat daarover een funda- ele discussie heeft plaatsgehad. an ironkelijk zou het rijkswegenfonds offi- - op 1 janauari van dit jaar worden opgehe- 00 Iet is echter niet gelukt het noodzakelijke ntwerp tijdig rond te krijgen. Tuijnman iu via een noodwetje de gelden uit het RI alsnog per 1 januari overhevelen naar" de lene middelen. Deze opzet was ook al in igroting van zijn ministerie voor 1980 ;rkt. In hun reacties stellen de belangè- nisaties nu dat de motivatie van de minis- n het fonds op te heffen - mindere groei t autopark zou minder geld in het fonds (Van onze parlementaire redactie) ikenfondsen: orlopig it meer rpleeg- idigen laten vloeien waardoor de voortgang van ver- keerswerken gevaar zou lopen - nergens op ge baseerd is. Zo blijkt uit eerdere cijfers dat het fQjids in de komende jaren alleen maar zou toe nemen, in 1980 fl.957 miljoen, in 1981 fl. 995 mil joen, 1982 fl. 1035 miljoen en 1983 fl. 1075 mil joen. Bovendien zal door de opheffing van het fonds de relatie tussen de opcenten die de automobi list binnen de motororijtuigenbelasting voor het fonds (en dus voor aanleg en onderhoud van wegen) verdwijnen. Het is dan ook zeer de vraag of wel dezelfde bedragen in de toekomst voor de wegenbouw beschikbaar blijven indien de gelden in de algemene middelen van het rijk verdwijnen. Uit politieke reacties op het wetsontwerp blijkt dat de VVD wil dat het fonds blijft bestaan. Het CDA meent dat een tijdelijke overheveling van gelden uit het fonds naar de algemene midde len nu, best kan wachten tot het fonds als ge heel wordt opgeheven. Ook de PvdA heeft in een reactie gesteld dat het best mogelijk is dat het rijkswegenfonds in 1981 weer terug komt omdat het noodwetje van Tuijnman alleen op dit jaar slaat. Ook D'66 is tegen de opheffing van het fonds. Hiermee heeft minister Tuijn man een meerderheid van de Tweede Kamer die tegen zijn plan is. i onze parlementaire redactie JHAAG Het beleid op het ge- an de verkeersveiligheid en ienbaar vervoer staat bol van oie doelstellingen maar in de [ijk worden deze nauwelijks uitgewerkt. Er is onvol- sprake van een duidelijk |>nde en inspirende aanpak ter- tok de cijferjes in de begroting het ministerie van verkeer en staat nogal eens haaks op de Isdoelstellingen staan. De niet kritiek kreeg minister Tuijn- [dinsdag vanuit de Tweede Ka- i horen bij de behandeling van [egroting voor het jaar 1980. Al- sijn eigen partrij de VVD was I de minister in zijn beleid te Éhepste kritiek op de minister h daarbij vanuit de PvdA en D'66 daarbij regelmatig gesteund door het CDA. Zo betoogde PvdA-woordvoerder Van Thijn dat bijvoorbeeld voor de we genaanleg fl. 11 miljard is uitgetrokken tegen fl. 4 miljard voor nieuwe spoorlij nen waarbij zelfs wegen die geen prio riteit hebben eerder klaar zijn dat nieu we spoorlijnen die wel prioriteit heb ben. Verder daalde het aandeel van de begroting verkeer en waterstaat in de totale rijksbegroting van 8,2 naar 7,7 procent. Grootste klap kreeg daarbij het openbaar vervoer. In plaats van het stimuleren van die sector werd een be zuiniging van fl. 10 miljoen doorge voerd. Dat terwijl de vraag naar dit vervoer juist met vier procent steeg. Van Thijn concludeerde dat het beleid van Tuijnman hier remmend werkt. Overvallen CDA woordvoerder P. Cornelissen stel de vast dat de minister overvallen lijkt door de oplopende vraag naar openbaar vervoer. Hij wees daarbij op de ener giebesparing die door het gebruik van het openbaar vervoer kan worden ge haald. Hiermee zou een besparing van 20 tot 50 procent kunnen worden be reikt. Vanuit de PvdA werd dan ook aangedrongen op het opstellen van energiebesparingsplannen. Mevrouw Lambers - Hacquebard (D'66) eistte van de minister een jaarlijks op te stellen programma op dit terrein, samen met de begroting te openbaren. Cornelissen vroeg namens het CDA om het terug draaien van de bezuiniging van fl. 10 miljoen, snelle vervanging van oud ma terieel, matige tariefverhogingen en be tere aansluiting van bus en tram op de trein. Verkeersveiligheid Alle woordvoerders vroegen in het de bat om een sterker accent op de bevor dering van de verkeersveiligheid. Zo werd een snelle uitbreiding van de di rectie verkeersveiligheid (DVV) op het ministerie verlangd. Andere prioritei ten die vanuit de Kamer werden aan gedragen meer nadruk op verkeers veiligheid in het onderwijs, lagere ma ximum snelheden in verblijfsgebieden, rechts voorrang ook voor langzaam verkeer, betere controle op snelheidsli mieten en alcoholgebruik en het uit trekken van meer gelden voor het be strijden van verkeerssituaties waar aantoonbaar veel verkeersongelukken gebeuren. Het CDA wil hiervoor fl. 1 miljoen extra op tafel hebben. De PvdA kwam met een aantal amendementen op de begroting waardoor fl. 137 mil joen vrij zou komen voor het scheppen van 2250 extra arbeidsplaatsen in open baar vervoer en bevordering van ver keersveiligheid. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat kreeg gisteren in de Tweede Kamer heel wat kritiek te verwerken. Zijn staatssaecretaris Mevrouw Kroes-Smit bleef er nogal stoicijns onder.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11