Voorjaarssfeer in Schotland B O N ertrouwen- evmg Decumenische verwachtingen espannen bij viering ran 450 jaar Augsburgse Confessie kerk en wereld STAAT DER NEDERLANDEN 9i LENING 19BO PER 10SB/1335 Korte metten Uw krant samen met North Sea Ferries Met het voorjaar naar Schotland Het is een traditie gewor den (en die willen we niet doorbreken) in maart een zeven daagse reis naar Schotland te organiseren in samenwerking met North Sea Ferries Van maandag 24 tot en met zondag 30 maart 1980 is deze tocht. Alles wat in Schotland te zien en te proeven is ondervindt u op deze tour. Het ruige Schotse gebergte, het wonderschone merengebied, de machtige kas telen, de Schotse dansen en de Schotse maaltijden staan al lemaal op dit zeer exclusieve en uitgebreide programma. Maandagavond omstreeks vijf uur wordt ingescheept op één van de schepen van North Sea Ferries. Aan boord is het uitgebreide voor elk-wat-wils diner, alsmede amusement in de avonduren. Dinsdag is eerst het Engelse ontbijt aan boord. Vervolgens wordt per luxe touringcar van Huil uit koers gezet naar het noorden. Na de koffie en de lunche wordt in de middaguren Gretna Green bereikt, waar de aloude huwelijkssmidse wordt bezichtigd/Ten slotte gaat het naar Gourock, ten westen van Glasgow aan de monding van de Clyde, waar het moderne Gantock Hotel staat en waar vier maal wordt overnacht. Di ner in het hotel. Woensdagochtend is een bezoek aan een destilleerden), waar de nationale Schotse drank, de whisky, wordt gemaakt en kan worden geproefd. Na de lunch volgt een kennisma king met het ruige Schotse landschap met een prachtige tocht door de Trossachs. In Perth wordt het Scone Palace, een volkomen in tact gebleven kasteen bezichtigd. Het diner is 's avonds in het Gantock-hotel. De 'Grand Highland Tour' op donderdag is een adembene mende tocht langs de Schotse meren en dwars door het machtige berggebied. Doel is de vissershaven Oban aan de westkust, waar de zeehonden rond de binnenkomende vis sersschepen in de haven zwemmen. Na de lunch in Oban la ten ambachtslieden zien hoe fraai glaswerk wordt vervaar digd en in een oude weverij wordt aangetoond hoe de Schot se kleding tot stand kwam 's Avonds is èèn van de hoogtepunten van de tour. n.l. de Schotse avond in het hotel. Als afwisseling van hetgeen Schotland op culinair gebied presteert, worden Schotse dansjes uitgevoerd en is er het optreden van een onvervalste doedelzakspeler Een compleet diner-dansant. Vrijdag gaat de reis naar Edinburgh, de bijzonder fraaie hoofdstad, waar iedere Schot trots op is. Na een sight seeing tour bent u verder de gehele dag vrij voor museum- bezoek of het doen van inkopen. De lunch is dan voor eigen rekening, maar het diner 's avonds in het hotel is weer inbe grepen. Zaterdagochtend vroeg wordt de terugreis naar Huil aan vaard. De lunch is in Gretna Bridge, maar het diner is weder om aan boord van èén van de schepen van North Sea Fer ries. Zodnagochtend is de aankomst in Europoort, waar na het Engelse ontbijt wordt ontscheept. De prijs van deze geheel verzorgde reis is 735,- p.p. op ba sis van een tweepersoons standaardhut aan boord en twee persoons kamer in het hotel. Toeslag speciale hut 40,- p.p. op basis van 2-persoonshut. North Sea Ferries rekent ƒ9,- p.p brandstoftoeslag. Voor een tweepersoonskamer in het - hotel geldt een toeslag van ƒ90.- p.p. I U kunt gebruik maken (dit bij de boeking op te geven) van het gratis busvervoer op maandagmiddag van Den Haag (vertrek 15.00 uur Centraal Station) of Rotterdam (vertrek 15.45 uur Coolsingel) naar Europoort. Zondagsmorgens gaat de bus van Europoort naar Rotterdam en Den Haag. Zij, die met eigen vervoer naar Europoort komen kunnen gebruik maken van het NSF-parkeerterrein. Men dient uiterlijk 16.30 uur aanwezig te zijn. Inlichtingen en boekingen (telefonisch of door inzenden bon) bij Sijthoff Pers, Bureau Reisorganisatie, Wagenstraat 37, Den Haag tel. 070-635918 of bij North Sea Ferries, mej. Patty van de Krogt, Postbus 1123, Rozenburg. Aan Sijthoff Pers Reisorganisatie, Wagenstraat 37. Den Haag of North Sea Ferries, mej. Patty van de Krogt. Postbus 1123, Rozenburg. Ik/Wij wens(en) deel te nemen aan de Voorjaarstour naar Schotland van 24 tot en met 30 maart 1980 met personen Naam: M/V Naam: M/V Naam: M/V Naam: M/V Adres: Postcode: Woonplaats: Tel.: Ik wens een eenpersoonskamer (toeslag 90,- p.p.) Ik/Wij wens(en) een speciale hut aan boord (toeslag 40.- p.p.) Ik/Wij wens(en) gebruik te maken van de gratis bus van Den Haag/Rotterdam Handtekening. ZATERDAG 19 JANUARI 1980 PAGINA 7 23 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF De paus is dagelijks bij de vergaderingen aanwezig. Hier wordt hij begroet door de bisschoppen Simonie en Ernst. :e speciale verslagge- Some, Frans Wijnands) Een onooglijk grijs autobusje rijdt jks tussen het Vati- n het Nederlands col- Rome heen en neer. keer heen, twee keer Een rit van een paar eter, hooguit een Het is de vaste Ibus voor de deelne- .n de bijzondere bis- •nsynode in Rome, !n in het Nederlands logeren, der escorte, onopgemerkt ei altijd drukke Romeinse W zoekt het busje met anse nummerplaat zijn het slechte rege- weer. over de Via Conciliazione. langs de Tiber, de „Bocca della Verita", het circus Maximus en de Pa- latijn met zijn eerbiedwaardige resten uit de keizertijd. Een rit vol symboliek. Een pendel in ..communio" ook. zoals vrijwel alles in en rond deze synode beheerst wordt door dat sleu telwoord. Zo onopvallend als hun ver voermiddel in het lokale ver keer. zo onopvallend blijft de synode in Rome zelf. Ook al besteden de Italiaanse bladen er d'agelijks wel aandacht aan Het aardige of onaardige? van de Italiaanse journalis ten is, dat zij bij voorbaat aan nemen dat er een oorlog aan de gang is en sommige artike len hebben dan ook meer van een front-bulletin. Het is hen nauwelijks kwalijk te nemen dat uitgewogen ver slagen ontbreken, want ook zij moeten net als hun tientallen Nederlandse collega's leren le ven en schrijven met het feit dat in geen enkel tomuniqué de sprekers worden aange duid Raden maar Daardoor is een kwasie-intelli- genl tijdverdrijf ontstaan, om dat nu plotseling iedereen pro beert uit bepaalde zinnen of passages te herleiden wie wat gezegd heeft. Er valt door die anonimiteit zowel een pikant, als verhelderend element uil de totale berichtgeving weg. De in Rome woonachtige gees telijkheid neemt in bescheiden mate aan dit „raden-maar- -spel" deel. nieuwsgierig als zi| bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 22 januari 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 maart in 10 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1986 af uitsluitend tegen een koers van 100% en lager (bij een lagere koers dan 100% wordt het effectief rendement hoger dan 9V2%) de inschrijving vindt plaats op 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 3 maart 1980 kosteloos bij banken en commissionairs is naar het verloop van de sy node. waarover zij doorgaans minder goed geïnformeerd is dan de meeste journalisten. Een van de Italiaanse kranten schreef deze week dat het pro ces tegen de Nederlandse kerk begint te lijken op een proces tegen de curie. Dit mede naar aanleiding van de in de syno de geuite kritiek, dat de con tacten met de curie de afgelo pen twintig jaar uitermate ge brekkig en weinig recht streeks zijn geweest. Als door zo'n opmerking in derdaad verandering zou ko men in de werkwijze van de curie, zou de synode alleen daarom al geslaagd kunnen heten. Openhartig Er wordt opvallend veel na druk gelegd op het feit dat de synodevaders „openhartig en open. vrijmoedig en in een geest van saamhorigheid" met elkaar discussieren. Als ook een psycholoog geraadpleegd is over de keuze van de syno de-vergaderzaal. dan is hei een vakman. De sfeer van dat vertrek nodigt namelijk tot in tieme openhartigheid. Het is een warme, vertrouwenwek kende omgeving: een vriende- lijk-glimmende tegelvloer, rus tige beschilderingen met sym bolisch veel perspectief, met beige velours overtrokken stoelen en hoog geplaatste ra men die veel daglicht doorla ten Hoewel er gefluisterd wordt dat er soms een vleugje „ver- hoorsfeer" optreedt, wordt be vestigd dat er levendig en wel eens opgewekt gediscussieerd wordt In het Nederlands en in het Frans, waarbij de Neder landse teksten tussendoor snel vertaald worden in het Frans Van bisschop Simonis wordt bericht dat hij liever alles met een in het Frans schrijft, het geen heel wat huiswerk voor de middagpauze en de avon den oplevert. Er komt geen Latijn aan te pas, taalbarrières hoeven de duidelijkheid niet te remmen De paus is in zijn gewone doen Dat wil zeggen dat hij doorlopend zeer attent is. ie dereen veelvuldig aankijkt en bekijkt, instemmend knikt en soms zelfs „knipoogt" naar deze en gene. Hij maakt veel aantekeningen. Zijn aanwezig heid is regel, zijn afwezigheid uitzondering en dat bevestigt hoe serieus de paus deze syno de neemt. Midden deze week is de com munio tussen de bisschoppen ter sprake gekomen, met als duidelijkste, naar builen geko men punt, dat de eigen auto nomie van elke bisschop na tuurlijk bestaat en prachtig is, maar dat dat geen vrijbrief is om je dan. als bisschop maar verder niets gelegen te laten liggen aan de bisschoppencon ferentie. Posthuum onderonsje In Rome ligt de symboliek met betrekking tot de synode als het ware voor het oprapen Vanuit mijn hotelkamer kan ik bijna de kerk van Maria del Anima aanraken. Geen in drukwekkend gebouw, maar voor Nederlanders toch erg in teressant. De (enige) Neder landse paus ligt er begraven Adrianus VI. een man die te weinig tijd kreeg om iets we zenlijks aan de kerkhervor ming te doen en een toepasse lijk somber grafschift nakreeg „Helaas, wat maakt het veel uit, in wat voor tijd de deugd valt. zelfs van de voortreffe lijkste mens". In diezelfde kerk is een kapel gewijd aan de heilige Lambertus, bisschop van Maastricht. Het lijkt er een posthuum Nederlands on deronsje, temeer, omdat in deze door een Nederlander ge stichte kerk ook nog het gral is van de uit Mierlo bij Eind hoven afkomstige Willem van Enckenvoirt. door Adrianus VI indertijd tot kardinaal ge creëerd. Een nieuwe Nederlandse paus te zijner tijd lijkt overi gens eindeloos verder weg dan een nieuwe bisschop in Maas tricht. als tenminste het ge ruchtencircuit kernen van waarheid bevat dat er. als re sultaat van deze synode, op termijn toch een of twee bis dommen bij zullen komen De ..Anima" ligt aan de Vicolo della Pace, de Vredessteen. grenzend aan de Vredesstraat, op een steenworp van de kerk van de Heilige Agnes aan de Piazza Navona, die op 21 janu ari herdacht wordt De 25ste wordt de bekering van Paulus gevierd, een best toepasselijke dag om ook bin nen de synode bijvoorbeeld tot inkeer te komen wat betreft de collegiale samenwerking, die nu eenmaal onontbeerlijk ib voor een leerstellige en pas torale begeleiding van en lei ding aan Gods Volk. Wij journalisten, vieren 24 ja nuari het feest van onze schut spatroon. Franciscus van Sales, en kardinaal Willebrands heeft aanstaande zondag al groot feest Vliegend vaandel Als lid van de Romeinse clerus heeft elke kardinaal in Rome een zogenaamde titelkerk Kardinaal Willebrands heeft de zijne indertijd „overgeno men" van kardinaal Baggio. Het is de kerk van de marte laar Sebastianus aan het begin van de Via Appia. De met pij len doorschoten Sebastianus is de schutspatroon van de (Ro meinse) verkeerspolitie en laarlijks verzamelt die zich in groot tenue, met pluimen, glimmende schoenen, vliegend vaandel en slaande trom in de kerk van Sebastianus. De poli tie is er verschrikkelijk trots op dat kardinaal Willebrands. il nostro cardinale", er een traditie van heeft gemaakt op die bijzondere feestdag de mis te doen Volgende week is het de week van de eenheid' de week waarin gebeden wordt voor een betere verstandhou ding tussen de christenen, ook al behoren ze tot verschillende kerken of geloofsgemeen schappen viering van het feit, dat 450 jaar geleden is, dat evangelisch-lutherse be- tnisgeschrift „Confessio lustana" tot stand kwam een uitgesproken oecu- 'isch karakter dragen. Be- vertegenwoordigers van ^testantse kerken uit de Ie wereld zullen ook een [lal vooraanstaande katho- :en meewerken aan het l'amma van de viering, van 22 tot 29 juni in Augs- zal plaatsvinden. viering, die zal worden be nnen met een oecumenische 'nst, zal worden bijgewoond ft' onder anderen kardinaal Willebrands als hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de christelijke eenheid, de voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie, kardi naal Joseph Höffner en door de aartsbisschop van Mün- chen, kardinaal Joseph Ratzin- ger. Tot de voornaamste inlei ders behoren ook de katholie ke theologen Erwin Iserloh en Johann Baptist Metz. Belangrijke impulsen voor de viering, alsmede voor de oecu mene als geheel, worden ver wacht van een bijeenkomst, die al in februari in Augsburg wordt gehouden. Vertegen woordigers van de Lutherse Wereldbond en van het Vati caanse secretariaat voor de eepheid der christenen zullen daar discussiëren over proble men rond het kerkelijk ambt. De theologen die bij de jubi leumviering rond de „Confes sio Augustana" betrokken zijn kijken met spanning uit naar deze bijéénkomst, want de re sultaten van dit oecumenisch gesprek tussen lutheranen en katholieken kunnen de ju- bleumviering beslissend beïn vloeden „Wij rekenen er niet op. dat de Confessio Augustana als ka tholiek document wordt er kend, maar het is voor ons wel van belang, dat de katholieke kerk het aanvaardt als discus siestuk", zo werd bij het pre senteren van het officiële pro gramma voor de viering ge zegd. Het belijdenisgeschrift vormt een buitengewone basis voor het huidige oecumenisch gesprek Overigens hecht men er in Augsburg er grote waarde aan, dat er tijdens de viering niets gebeurt, „wat ons uit elkander kan drijven". Daarom ook is de omstreden Tübinger theoloog, prof. Hans Küng, niet uitgeno digd. De „Confessio Augustana' in Nederland beter bekend als de Augsburgse Confessie is ont staan in 1530 bij gelegenheid van de rijksdag van Augsburg. Keizer Karei V wilde, in ver band met deze rijksdag, een uiteenzetting hebben van de Lutherse leer. Aangezien van deze rijksdag veel afhing voor de vrijheid van godsdienst voor de lutheranen heeft men toen in de „confessio". waar aan vooral Melanchton heeft medegewerkt, zoveel mogelijk de overeenstemming met de rooms-katholieke leer aange geven en aan de verschilpun ten minder aandacht geschon ken Later is dit belijdenisge schrift wel „gereformeerder" gemaakt, maar de lutheranen houden vast aan de ongewij zigde Augsburgse Confessie. De rooms-katholieke kerk zou aan de anglicaanse kerk van Engeland dezelfde ran gorde moeten toekennen als zij de orthodoxe kerk doet. Deze wens wordt uitgespro ken in het voorwoord van het nieuwe adresboek van de an glicaanse kerk. Dit boek komt eens in de drie jaar uit en de traditie wil, dat het voorwoord wordt geschreven door een anoniem blijvend vooraanstaand lid van de an glicaanse kerk van Engeland. De auteur pleit ook voor ge regelde oecumenische regio nale kerkenconferenties, als mede voor een systeem om bij toekomstige Lambeth- conferenties theologische uitspraken vast te leggen, naar voorbeeld van het twee de Vaticaans concilie. Meer dan een kwart miljoen Mark is in Beieren bijeenge bracht tijdens een actie, be doeld tot steun aan het werk van Moeder Teresa onder de armen van Calcutta. De actie begon met Kerstmis en werd geïntroduceerd door de to neel- en flimspeelster Maria Schell Twee Joegoslavische journa listen zullen zich moeten verantwoorden wegens bele diging van paus Johannes Paulus II als buitenlands staatshoofd. Aldus meldt het Joegoslavisch persbureau Tanjug. Volgens de aan klacht waren beiden verant woordelijk voor het plaatsen van een vraaggesprek, waar in beledigende opmerkingen aan het adres van de paus als leider van de kerk en als hoofd van het Vaticaan ston den. Na een onderbreking van meer dan vijf jaar is in Rhode- sië het katholieke weekblad ..Moto" weer verschenen. Het was onder de regering van lan Smith indertijd verboden we gens zijn oppositie tegen het blanke minderheidsregiem. Het wordt uitgegeven door een katholiek priester, pater Plangger De nieuwe president van de katholieke „Pax"-beweging in Polen, Ryszard Reiff, heeft krachtige kritiek geleverd op de eenzijdige informatiepoli- tiek van de Poolse pers. Door onjuiste weergave van de toestand wordt de openbare mening verkeerd voorgelicht over de economische moei lijkheden van het land en in verwarring gebracht, aldus Reiff, die met zijn opmerkin gen aansluit bij de beschul digingen van kardinaal Wys- zinski, die de censuur en de informatiepolitiek van de re gering heeft gekritiseerd. Ook zei Reiff, dat de over haaste industrialisering grote ongelijkheid in de ontwikke ling van Polen heeft veroor zaakt en bepleitte grotere in vesteringen in sociale voor zieningen. De hogeschoolraad van de ka tholieke hogeschool Tilburg heeft na een vier uur durend debat zeer tegenstrijdige be sluiten genomen over een mo gelijke incorporatie van de theologische faculteit. Bij de eindstemmingen spraken der tien leden zich tegen en twaalf zich voor incorporatie uit. Even daarna verwierp de raad een voorstel waarin het stich tingsbestuur wordt gevraagd om af te zien van incorporatie. Zij sprak zich dus tegen incor poratie uit. maar weigerde vervolgens om het bestuur ook in die zin te adviseren. Bij het laatste voorstel hadden twee studentenleden van de raad zich bij de stemming ver gist. De situatie is nu uiterst verwarrend geworden. Par tijen gaan zich beraden over nieuwe stappen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7