Ministerie zwijgt over opslag kernafval in Arnhem Qeidóe&owumt CNV dreigt Philips met harde acties SER verdeeld over uitvoering gelijke behandeling man/vrouw Griekenland wil Olympische Spelen terug Loonpauze laat weinig ruimte Mogelijk oorzaak van leukemie bi j kinderen Terugkeren naar de realiteit -aren 6% Am t chten op iphol ;er zeven in Jen ii Irkije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne wil geen commentaar geven op uitla tingen van het CDA Tweede Kamer lid A. Lansink dat het radio-actief afval dat de KEMA bij haar vesti ging in Arnhem in de jaren 1956 - 1964 en ook daarna heeft begraven, geen gevaar voor de omgeving zou opleveren. De kwestie rond het be graven radio actieve materiaal kwam aan het licht toen bleek dat enkele kinderen die op het KEMA terrein hadden gespeeld, leukemie bleken te hebben. Een van de kinderen zou daardoor zijn overleden. Op het ministerie gaf men toe dat een rapport dat door het minis terie over de affaire wordt opgesteld, mede in verband met de bewijslast rond de relatie tussen de leukemiege- vallen een het begraven radio-actief af val, is vertraagd. Het rapport zou oor spronkelijk eind 1979 rond komen. Dit is nu verschoven naar het eind van deze maand. Volgens het kamerlid Lansink zou het opgeslagen radio actief afval op het KEMA terrein ook geen gevolgen heb ben voor de drinkwatervoorziening in deze gemeente. Van enig stralingsge vaar zou ook geen sprake zijn, aldus Lansink. Op het ministerie stelde men met zekerheid dat het kamerlid niet over het rapport van het ministerie be schikt. "Hij heeft wel met enkele men sen gepraat",aldus een woordvoerder, die daarbij nadrukkelijk stelde dat de uitlatingen van het kamerlid geheel voor eigen rekening zijn. "Het eindrap port is in het laatste stadium maar nog niet afgerond. De besluitvorming is nog niet rond. We hebben in dit stadium dan ook geen commentaar. De tijd is daar gewoon niet rijp voor", aldus de woordvoerder."De publikatie kan nog wel enkele weken aanlopen". De woordvoerder wilde dan ook niet zeggen of er in het rapport enige con clusies staan over de wenselijkheid van de verwijdering van het afval van de KEMA. Volgens Lansink staan er op dit punt geen conclusies in het rapport. Minister Ginjaar zou daarvoor een spe ciale nieuwe onderzoekscommissie in het leven willen roepen, zo liet het ka merlid weten. 1 milj< loen KEMA-directeur Bakker heeft al eer der desgevraagd meegedeeld niet te verwachten dat er enig aantoonbaar verband gelegd zal kunnen worden tus sen het opgeslagen afval en de gevallen van leukemie die zich om het terrein bij kinderen voordeden. Hij acht de kans wel reëel dat op basis van de ver zamelde gegevens in het rapport, de KEMA alsnog het afval van haar ter rein zal moeten verwijderen. Ook wist hij te vertellen dat de kosten die daar mee gemoeid zijn, meer dan 1 miljoen gulden zullen bedragen. Ook over dit cijfer wilde men op het ministerie echter niets loslaten. Lan sink heeft tegenover de media ver klaard niet te weten wat er in het rap port van het ministerie staat over de relatie tussen de leukemie gevallen en het opgeslagen afval. Dit afval, bestaande uit materialen af komstig van KEMA laboratoria, is ver pakt in plastic zakken. De zaak kwam eind 1978 in het nieuws. Vervolgens bleek dat diverse instanties, waaronder verschillende ministeries, al langer van de zaak op de hoogte waren. De affaire is onlangs door een woordvoerder van het ministerie van lsndelijk belang" ge noemd. GENLAND/BUITENLANDLEIDSE COURANT ZATERDAG 19 JANUARI 1980 PAGINA 5 De naweeën van de Russische inval in Afghanistan blijven het wereldgebeuren sterk beheersen. Niet alleen heeft deze interventie de landen in beroering gebracht die rechtstreeks te maken hebben met de uitbreiding van de Russische in vloedssfeer (Pakistan, India en China), ze heeft ook zijn schaduw vooruitgeworpen op centraal Europa. De situatie in ons werelddeel wordt bovendien nog gecompliceerd door het mogelijke wegvallen van president Tito van Joegoslavië, waardoor een nieuwe bron van instabiliteit ontstaat tussen oost en west. UlTERAARD zijn de reacties in het westen op het Russi sche optreden in Afghanistan vooral ook daarom zo scherp, omdat zij lijnrecht in tegenstelling staan met het door de Russen en hun buiksprekers die men ook in Nederland aantreft geproclameerde verlangen naar (eenzijdige) ont spanning Er bleek echter eens te meer geen groter verschil denkbaar dan tussen wat de Sovjet-Unie officieel belijdt en waar zij in de praktijk op uit is. De reactie van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt onderscheidt zich van de meeste andere reacties. Schmidt toont zich in de eerste plaats een politieke realist Hij heeft de nog al eens overspannen reacties op het gebeu ren in Afghanistan duidelijk willen intomen. Geheel in over eenstemming met de directe Duitse belangen heeft hij de voortzetting van de ontspanningspolitiek ten opzichte van de Russen beklemtoond. Hij gaat volgende maand op bezoek bij de leiders in het Kremlin en Oost-Berlijn. Tegelijkertijd on derstreept Schmidt zijn instemming met het door de NAVO genomen kernwapenbesluit van 12 december 1979 in Brussel. Een verdere verzwakking van de Westeuropese defensie kan volgens Schmidt de instabiliteit alleen maar vergroten. Na tuurlijk lijkt het opnieuw ondenkbaar dat met een eventueel verdwijnen van Tito de Russen zullen proberen opnieuw hun invloedssfeer te vergroten, maar toch.... SCHMIDT past de enig juiste tactiek toe. In gesprek blijven met de leiders van het Oostblok om hen niet verder te doen wegdrijven in het isolement (er zijn aanwijzingen dat de Rus sische interventie werd gedicteerd door slechts enkele leden van het Politburo) maar met de wapenstok achter de deur. Tenslotte hangen de veiligheid en de machtsverhoudingen tussen oost en west niet slechts af van redelijkheid, maar vooral ook van een juist machtsevenwicht. Industriebond FNV wil wachten UTRECHT In tegenstel ling tot de Industriebond FNV, die de komende twee weken wil gebruiken om goed zicht te krijgen op de gevolgen van de reorganisa tie bij Philips, wil de Indus triebond CNV harde acties gaan voeren als de concern leiding niet snel uit de doe ken doet wat er in de toe komst nog aan verlies van arbeidsplaatsen te verwach ten is. Het CNV is er bang voor dat de de vijftienhon derd arbeidsplaatsen die nu gaan verdwijnen, nog maar een deel zijn van een veel groter aantal dat in de toe komst verloren gaat. Het CNV baseert zich daarbij op het twee jaar geleden uitge lekte studierapport van Philips waarbij een totaal verlies van werk voor 65.000 man in 1990 werd genoemd. De Industriebond vindt derge lijke voorzuitzichten „vol strekt onaanvaardbaar" en zal zich er met hand en tand te gen verzetten, aldus bondsbes- luurder De Haan, tijdens een oijeenkomst gisteravond in Onstwedde. De FNV heeft gisteren in een vergadering van zeventig ka derleden van alle Nederlandse Philipsvestigingen besloten eerst eens goed op een rijtje te gaan zetten wat de standpun ten van de betrokken werkne mers zijn. Zeker is wel dat deze bond zich heftig zal ver zetten tegen elke vorm van gedwongen ontslag. Wethouder Blik van economi sche zaken in Eindhoven heeft gisteren in zijn raadscommissie meegedeeld dat het gemeente bestuur het periodiek overleg met Philips ook in de toe komst wil blijven voortzetten. „Ik kan met de hand op mijn hart zeggen dat Philips zich verantwoordelijk voelt voor wat er in deze regio gebeurt" zo zei hij. Blik bevestigde dat het concern tijdens het overleg nooit iets over de reorganisatie heeft gemeld. pie parlementaire re- dactie) HAAG De huren ^lit jaar met zes pro- phoog gaan. Dit heeft pinet op voordracht nister Beelaerts van hd volkshuisvesting ptelijke ordening) en atssecretaris Brokx brief aan de Tweede i over de huurstijging kabinet dat op basis stijging van de bouw- in stijging van de ex- ikosten een huurstij- zeven tot acht pro- rhtvaardigd zou zijn. net tekent daar echter dat in de huidige e ie situatie niet zonder rbij kan worden ge- de kosten van le- lerhoud en de inko- latie. 'HOL De Ameri- luchtvaartmaat- Pan American iet ingang van iet vluchten op Am- en Madrid. Het con- 'feeft hiertoe besloten, |nj de vluchten op Am- de afgelopen jaren xliesgevend zijn ge- de verwachtingen toekomstg uiterst zijn, zo is op een ,'erentie meegdeeld. jarenlange dienst 'an Am eind oktober de vluchten op I. Door een fusie even- de eveneens Ameri- maatschappij National werd de de dienst perweek New-York- lam met een DC-10) op weer hervat. Het sta de vluchten heeft >r dertig mensen tot ptremen ïien- ütt erdam Ven terug 'n onzer verslaggevers) 'HT Er komen met van de nieuwe win stregeling dit jaar toptreinen terug tus- tterdam en Leiden ge- e het spitsuur, jptreinen rijden er tus- n 9 uur 's morgens en 3 en 4 uur 's middags, zoek van onder meer iten en provincie is nu i ook de stoptreinen en 10 en tussen 4 en 5 laten rijden. Dat bete- at er in die perioden einen extra tussen Lei- i Rotterdam zullen rij- twee in de omgekeerde Vroeger reden die ook, maar de NS had n vervallen omdat er beperkt gebruik van gemaakt. T.z.t# zal er I bezien of er nu meer ers op deze stoptreinen ira In verschillen en van Turkije zijn :n door nog onbeken- i totaal zeven mensen eschoten. In Siverek in sten van het land wer- j afzonderlijke schiet- !n drie mensen ge in het zuiden ook drie Istanboel één. rdag kwamen bij aan- negen mensen om het Bij de strijd tussen ex- links en extreem rechts kije zijn sinds het instel- n de noodtoestand, begin >u al 2.600 omgebracht. Bies verlengt idtoestand Ihodesië SBURY De Britse Jneur in Rhodesië, Soames. heeft de om- s> noodtoestand in dat net zes maanden ver- lot 26 juU. 'oodtoestand was van 'sinds 5 november 1965; "enamlige gouverneur aonidigde deze af op ogen van Ian Smith, zes yoordat Smith het land "g onafhankelijk van' snd verklaarde. Door de •esland is het mogelijk ensen zonder proces ge- ote zetten, zijn de men- ■oten geschorst en kan k Worden toegepast. De «staat evenwel dat de kstand al in maart wgeschaft, als de nieu- gering aantreedt en ook seuwe grondwet van II Wordt. 9 Steven Rubbel en lan Schrager, eigenaars van 's we relds beroemdste discotheek „Studio 54" in New York zijn gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van drieënhalf jaar en 20.000 dollar boete elk, wegens belas tingontduiking. Het tweetal heeft bekend in totaal tweeënhalf miljoen dollar te weinig aan de belasting dienst te hebben opgegeven. Ze zijn gisteren vrijgelaten op voorwaarde dat zich zich op 4 februari met tanden borstel en pyjama bij de gevangenis melden. Steven kon daardoor in zijn discotheek Bianca Jagger persoonlijk verwelkomen. Deze laatste had zich een nieuw kapsel aan laten meten en er Is natuurlijk maar één manier om dat meteen wereldkundig te maken Het zal zeker twee jaar gaan duren voordat de gisteren in dichte mist door een schip kapot gevaren brug bij Kungalv in Zweden weer voor gebruik geschikt kan zijn. Zeker is inmiddels dat bij het ongeluk zeker zeven mensen de dood vonden, doordat zij met hun auto het water in reden. Red dingsploegen hadden de slachtoffers nog niet ge borgen, maar sloten uit dat de vermisten de ramp heb ben overleefd. ATHENE De Griekse premier Constantijn Karamanlis heeft gisteren op een persbijeenkomst bekend gemaakt dat hij het Internationaal Olympisch Comité opnieuw zal voor stellen de Olympische Spelen in de toekomst in Grieker- land te laten plaats hebben. Karamanlis heeft dit voorstel vier jaar geleden ook al gelanceerd, maar vond toen geen gehoor. Hij zei dat spelen in Griekenland het voortbestaan van de oude Olympische gedachte zouden bevorderen en wees er op dat dit wordt bedreigt door politieke en commerciële invloeden. Een regeringswoordvoeder heeft overigens gisteren in Athene verklaard dat Griekenland de spelen in Moskou niet zal boycot ten, hoewel de inval in Afghanistan een „verwerpelijke handel wijze is". (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Na tien da gen van verwarring en drie vergaderingen van ambte naren van het ministerie van Sociale Zaken en de looncommissie uit de Stich ting van de Arbeid heeft het ministerie gisteren de knoop doorgehakt. Alleen werkelijke promoties en wijzigingen in de arbeids voorwaarden die geen geld kosten zijn na de loonpau- ze nog toegestaan. Voor het overige blijven lonen en sa larissen bevroren op het peil van 11 januari. Was op die dag nog geen nieuw loonstrookje op de post gedaan of had de werkgever nog geen loon gestort, dan zijn de niet- jaarlijkse salaris- verbeteringen de komende twee maanden geblokkeerd. Het verschil in behandeling tussen weekloners en maand- loners blijft dus gehandhaafd. Het begin deze maand afge sloten loonakkoord in de FNV vreest nieuw dal vlees warensector (toeslag van 20 gulden) mag wel, maar dat in de zuivel (15,20 gulden) mag niet worden uit gevoerd. In de vleeswarensector was de uitvoering van dit ak koord op het moment van de afkondiging van de loonpau ze al zo ver gevorderd dat deze niet meer terug te draaien viel. De werknemers in deze industrie hebben dus geluk. Hun collega's in de zuivel moeten het zonder uit betaling van hun toeslag stel len: daar kon de zaak nog wel worden teruggedraaid. De FNV heeft gisteren een brief aan de kamer geschre ven waarin ongerustheid over de gevolgen van de ka binetsplannen wordt uitge sproken. De bond vreest een sterke conjuncturele inzin king en een nieuw dal dat te vergelijken valt met de peri ode na de oliecrisis van '73/'74. Koopkrachtverlies en ver dergaande bezuinigingen lei den volgens de FNV onher roepelijk tot afzetproblemen voor het bedrijfsleven, dat daardoor dieper in de moei lijkheden zal raken. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad vindt, dat mannen en vrouwen in de arbeidswetgeving op ge lijke wijze moeten worden behandeld. Tijdens de SER- vergadering van gisteren bleek echter.dat tussen werkgevers en vakbeweging verschillend wordt gedacht over de wijze waarop af schaffing van huidige ver schilpunten moet geschie den.De werkgevers lieten in .en desbetrreffend advies aan de minister van Sociale Zaken noteren.dat specifie ke beschermende bepalingen voor vrouwen moeten wor den geschrapt, de vakbèwe- ging gaf als mening, dat de nu nog voor vrouwen gel dende bepalingen voortaan voor alle werknemers zou den moeten gelden. Nog lie ver wil de vakbeweging een geheel nieuwe arbeidswet. Volgens een richtlijn van de EG moeten discriminerende arbeidsbepalingen medio fe bruari 1980 via wetswijziging zijn opgeruimd. Die richtlijn dateert van 1976.De regering liet haar langer dan twee jaar liggen voordat er advies over werd gevraagd aan de SER,die nu tamelijk holderdebolder zijn mening moest geven. De verschilpunten spitsten zich toe op nachtarbeid en overwerk. De werkgevers wil len de verbodsbepaling voor het verrichten van nachtar beid door vrouwen in fabrie ken en werkplaatsen ingetrok ken zien. Daardoor kunnen vrouwen bovendien eerder een baan krijgen; in verple ging e.d. werken vrouwen 'snachts trouwens ook. De vakbeweging wil het hele vraagstuk van de nachtarbeid nog eens bestudeerd zien, maar zij wilde intussen wel naar gelijkschakeling van mannen en vrouwen maar dan door al het nachtwerk aan vergunningen te binden. Betreffende de duur van te verrrichten overwerk vonden de werkgevers, dat wat men aan mannen niet kan verbie den ook aan vrouwen moet worden toegestaan. De vakbe weging keerde de zaak om: wat thans aan vrouwen niet kan worden toegestaan, moet ook voor mannen worden ver boden. Voor de vakbeweging speelde hier ook mee,dat zii overwerk zoveel mogelijk wil voorkomen. Tenslotte gaf de SER als zijn unanieme mening.dat het ver bod voor vrouwen tot het ver richten van zondagsarbeid moet worden opgeheven. L

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5