Jos Hermens verafschuwt de Olympische Spelen Karakter moet passen bij dat van de rijder „Ze zijn er alleen tot meerdere eer en glorie van officials" Links of rechts? Op weg naar Monte Carlo HEEMSTEDE Niet iedereen is in de wieg gelegd voor navigator. Dat blijkt nogal extreem op de te rugreis. Het verlaten van Heemstede geschiedt per trein, waarvoor simpel het enige perron werd uitge zocht om in te stappen. Zonder een kaart te lezen kom je zo zonder problemen thuis. Eén passagiere in de trein Heemstede-Den Haag begroet enthou siast een vriendin die ze uit het oog had verloren. Uit het gesprek dat volgt blijkt dat ze de handicap heeft links en rechts niet uit elkaar te kunnen hou den. Zelfs als ze iemand een hand moet geven weet ze nooit welke. De dame heeft haar rijbewijs wel maar geeft heel verstandig de voorkeur aan het openbaar vervoer. Vlak voor het uitstappen ontdek ken de twee oude vriendinnen door verhuizing weer vlak bij elkaar te wonen. „Ik woon één straat ver der dan jij, aan de linkerkant", schreeuwt de vrouw zonder handicap de andere toe vanuit een wegzoe vende taxi. De andere zwaait en loopt prompt de verkeerde kant op. Een volgende ontmoeting staat alweer op losse schroeven. H.J. LEUSDEN Vanochtend om 10 uur zijn in Leus den de Nederlandse equipes Van Lennep-Van der Geest, Pon-Klein, Van Boven-Brinkman (allen VW Golf GTI) en Vossen-Theunissen (Ford Escort) van start gegaan in de 48e Rallye van Monte Carlo. De aanlooproute van 1100 kilometer loopt via Duits land en Italië naar Monte Carlo. In totaal startten in Europa 256 equipes: in Leusden (6 ecuipes), Frankfort (26), Lausanne (47), Londen (3), Monte Carlo (67), Parijs (76), Rome (24), Zaragoza (5) en Breslau (2). In de aanlooproute zijn zes klassementsproeven opgenomen. Daarna volgt een traject van 1500 kilometer met 17 proeven en don derdag 25 januari volgt de laatste nacht (met 10 proeven), waarvoor zich slechts honderd equipes kunnen kwalificeren. De Fransman Daniche (win naar van de vorige rallye) is in de Rallye van Mon te Carlo als eerste geplaatst vóór de Finnen Mikko la en Markku. Wereldkampioen Waldegaard be hoort ook tot de favorieten. LEIDSE COURANT ^TENHOEK Een hardnekkige achillespeesblessure aan de linkervoet heeft geleid dat Jos Hermens eind vorig jaar waarschijnlijk de moeilijkste be ing uit zijn loopbaan heeft moeten nemen. De man, die in de zeventiger jaren een belangrijk deel het atletiekgezicht van ons land heeft bepaald, gaf de Isofficials onlangs te kennen dat zijn naam definitief van het Olympisch |e kon worden geschrapt. Hermens is bij dit besluit zeker niet over één nacht cgaan, want hoewel hij de Olympische gedachte op zich verfoeit, was hem er alles aan gelegen om de schande van Montreal'76 waar hij door een oneven- itige trainingsopbouw niet aan de hooggespannen verwachtingen kon vol- uit te wissen. Wie echter gedacht had dat de inmiddels dertig jaar oude at- ■p afkomstig uit het onder de rook van Nijmegen gelegen Molenhoek, tevens punt achter zijn loopbaan zou zetten, komt bedrogen uit. Hij wil eerst wel haarfijn van de heren medici te weten komen of zijn beide achillespezen het ijven van topsport nog wel toestaan. ZATERDAG 19 JANUARI 1980 PAGINA Jos Hermens: „De Nederlandse atleet heeft faalangst als hij in een groot stadion moet aantreden. Een psycholoog kan je over zo'n probleem heen praten". nu nog in dure auto's rondrijden, lopen steevast alle banketten af en vinden het alleen maar prachtig als zij in de schijn werper van de publiciteit staan". „Een ander bezwaar is dat de wereldtop pers slechts eenmaal in de vier jaar de ge legenheid krijgen om zich met elkaar te meten. Het is toch belachelijk dat alle trainingsprogramma's op basis van een vierjarenplanning worden opgesteld. En verlies ook niet het kostenaspect uit het oog. Als je een WK atletiek organiseert, kun je met de bestaande accommodaties volstaan. Je hoeft geen dure stadions te bouwen, geen compleet dorp uit de grond te stampen om alle deelnemers te kunnen huisvesten. Ik weet dat Adje Paulen, de voorzitter van de IAAF, met mij van me ning is dat de Spelen hun langste tijd ge had hebben, zoals hij ook wel inziet dat topsporters niet meer als amateurs be schouwd kunnen worden, maar hij staat in zijn ideeën momenteel nog te geïsoleerd om daaraan wat te kunnen doen. Nu is de tijd nog niet rijp dat de Spelen worden af gelast, maar als een aantal belangrijke landen samen zou beslissen om er maar mee op te houden, liggen de Spelen snel op hun gat. En daar moeten we allemaal naar streven", vindt Jos Hermens. HES LAGRAND [STEDE De start ag van de Rallye van t Carlo betekent voor eeste deelnemers het an vele weken koorts- voorbereiden. De aan- oute naar Monaco is Itend verkend, alles is art gebracht en de wa- [(van de deelnemers en rvice-teams zijn volle- prepareerd. Maar eer- en in Heemstede: Ten van navigator Ferry -n er Geest, die met rijder rvan Lennep equipe icr 32 vormt, verwacht 'Jiman aan te treffen in "smouwen, die met een ykleurenstift tientallen taarten bekrast die ^•neer tot opvouwen be- n ijn terwijl hij afwis- nerveuze blikken werpt op de klok en de ka lender. In werkelijkheid heerst er een rust alsof er van geen rally sprake is. „Ik ben al klaar met mijn voor bereidingen", zegt de 48-jari- ge Van der Geest doodkalm. Als gezagvoerder op een DC 8 van de KLM bezit Ferry van der Geest de kennis, er varing en fleg^na die ook een rally-navigator nodig heeft. Van der Geest kwam bovendien al vier keer uit in de Rallye van Monte Carlo en vijfmaal in dp Tulpen- rally. Ferry van der Geest: „Navige ren is heel simpel gezegd: Eerst bepalen waar je bent en dan waar je naar toe moet. Dat leerde ik vroeger al bij de ver kenners en op de rijkstucht- iVIGATORFERR YVANDER GEEST IN RALLYE VAN MONTE CARLO: vaartschool, waar we toen ook nog zéékaarten gebruikten. Later heb ik met een buurman aan gewone kaartleesritten meegedaan en in de jaren zes tig ontmoette ik Rob Slotema- ker met wie ik 20 rally's heb gereden. Éénmaal zijn we als zevende aangekomen in de Rallye van Monte Carlo". „Het teamwerk vind ik zo ge weldig. Dat mis je bij gewoon autoracen. Ik heb zelf totaal geen behoefte om achter het stuur te kruipen, zoals sommi ge navigatoren. Laat mij maar iets achterover zitten, mijn pijp roken en rustig de kaar ten bestuderen". Vroeger werd in rally's zelf de route opge zocht en werd er gesproken van droog weer en mooi zicht en een scherpe of flauwe bocht. Volgens een Engels sy steem verstrekt de organisatie thans routebeschrijvingen met speciale tekens die het soort bocht aanduiden. Bij mist en sneeuw gaat de rijder zuiver af de aanwijzingen van de bijrij der/navigator betreffende graad en lengte van de bocht. Om het gewicht van de wa gens té verkleinen worden de matten en de voering eruit ge sloopt. Hierdoor klinkt alles veel harder. In de verplichte helmen zijn echter koptele foons en microfoons inge bouwd. „Onze twee VW Golf-equipes staan ook per mobilofoon in verbinding met de servicewa gens en de voorrijders. Beide teams hebben zes sercicewa- gens, die onder meer 130 wie len meevoeren. Vroeger kostte een rallyband 800 gulden per stuk, nu 180", vertelt Ferry van der Geest. „De laatste da gen hebben we geoefend in het vervangen van kapotte on derdelen. Ik vervang als het moet een koppelingskabel in twee minuten. Iedere tijdwinst is belangrijk. Per bocht kun je fracties van seconden sneller zijn dan anderen als je je goed voorbereidt. Er wachten ons duizenden bochten, dus reken maar uit". Van der Geest vervolgt: „Ik rijd voor de tweede keer met Gijs van Lennep en dat gaat prima. Hij rijdt rustig, neemt de bochten niet erg spectacu lair, maar dat hoeft ook niet. Je moet qua karakter bij el kaar passen anders gaat het mis. Gijs van Lennep mag rus tig op me schelden als ik een fout maak. Belangrijk zijn een goede rijder en een goede auto, pas daarna komt de naviga tor". De voorbereidingen van de 38- jarige Gijs van Lennep (twee ker winnaar van de 24-uur van Le Mans) bestonden voor al uit krachttrainingen, want een geprepareerde rally-auto stuurt zo zwaar als een vracht wagen. De auto van Van Len nep/Van der Geest zal tijdens de rally een gemiddelde snel heid van 50 km/u halen en een brandstofgebruik kennen van 1 op 4. In verband met de energiecrisis is de totale route ingekort. Van der Geest: „Mijn voorbe reidingen vallen mee. Ik kan gelukkig op ervaring drijven en ben door mijn werk ge wend een tijdje met weinig slaap toe te komen. Opwek kende middelen gebruik ik niet tijdens de rally, hooguit een apc'tje dat wel opwek kende cocaïne bevat als ik hoofdpijn mocht krijgen. Kaartlezen zou anders onmo gelijk zijn". De Heemstedenaar ziet deze rally als zijn laatste, na in 1972 al een keer gestopt te zijn. Hij heeft genoeg hobby's over en het schapje boven de kapstok in zijn woning getuigt daar van. Naast elkaar liggen een gezagvoerderspet, een jagers- hoedje, een zeemanspet en een serie privépetten. Binnenkort wordt daar een golfpetje aan toegevoegd. Een heuse jach thond wordt in de huiskamer op gepaste afstand gehouden van 'Lady Jane', een 13-jarige, dove tekkel die op de smalle bankleuning ligt en iedereen scherp in de gaten houdt. Haar baas is vanochtend echter aan haar aandacht ontsnapt. Eén week maar. Rijder Gijs van Lennep (links) en navigator Ferry van der Geest wachten naast een reserve Golf. Hun eigen wagen donker dak, Nederlands kenteken en startnummer 32 wordt geprepareerd voor de start. heb- ima rden van nkele arts heeft hem deze medede- 'eter| dusverre durven verstrekken, zo- Oies- nog altijd de illusie koestert dat de lam.(es, die hem eigenlijk al sinds april wellen, ooit zullen genezen. Wie de chtet/eg van Hermens nauwkeurig ge- /aat-tieeft, weet dat hij zich vorig jaar >n Amerikaanse specialist heeft la- van ereren. Het had er alle schijn van ibli- na deze geslaagde ingreep zich in ^ensjst op Moskou zou kunnen prepare- i g'e-meer daar de KNAU hem ondanks 7/enibacle tijdens de Europese kam- :happen in Praag in september hij tijdens de tien kilometer aar- nd van de pijn voortijdig uit de zv/nfrioest stappen, gezien zijn verrich- te uit het verleden zonder dralen in mpiscyhe selectie opnam, odlot sloeg een paar maanden gele- inieuw toe, toen Jos Hermens tij- da/ipn bosloop weer last kreeg van zijn in pees, een rustperiode inlaste en irna ompt met een blessure aan zijn lin- Ivo- illespees geconfronteerd werd. het ens heeft deze blessure niets te ma- et het ongemak, waaraan hij in ca geholpen is. „De pijn zit hoger" ben| Jos Hermens, „en ook dieper in de ben nu bezig met allerlei thera- ren- ben constant onder behandeling ivee fysiotherapeut en loop diverse art sen om te horen of ik toch weer op- geopereerd moet worden. Ik ben gezegd bang van wel, maar als dat finitieve herstel zou inluiden, heb geen moeite mee om te zeggen: opereer me maar, want ik voel inks mijn dertig jaar nog lang niet ven". Maar Moskou is voor mij tij. Ik had voor mijzelf een jaar begin van de Spelen als deadline Als ik daarna niet in staat zou zijn te trainen zou ik afzeggen. Wel, lijn is allang verstreken en daar- ik het verstandig om dit besluit m gedwongen periode van rust V/os Hermens, zoals sportlieden ortgelijke ervaringen, aan het gezet. Hoewel de topsporter ^og geen spijt te hebben van de om zijn maatschappelijke positie J geven terwille van de atletiek, ihij zich de afgelopen maanden jdan ooit het geval is geweest op Jkomst bezonnen, want hoewel hij |iet versleten voelt, is hij er zich i van bewust dat het einde van rière zo langzamerhand in zicht raag me echter af of ik nog naar het Wijs zal terugkeren. Ik heb destijds [ar voor de klas gestaan, maar ik zie g niet direct weer voor de school- n staan, ook al omdat er nogal wat rasheid heerst in het onderwijs. Ik |r eerlijk gezegd nog niet uit wat ik lekomst zal gaan doen. Momenteel werk ik als vertegenwoordiger van een firma, die kunststofbanen aanlegt, terwijl ik voorts meewerk aan het zondagoch tendprogramma van AVRO's Sportpano- rama. Daarin verzorg ik met Ted van der Meer een kwartiertje, waarin sportmen sen hun problemen aan ons kunnen voor leggen. Die vragen variëren van medische zaken en voeding tot trainingsprogram ma's. Ik heb gemerkt dat bij de luisteraars een enorme behoefte aan een deskundige voorlichting op dit gebied bestaat. Je houdt niet voor mogelijk hoeveel elemen taire fysiologische fouten er nog worden gemaakt". „Zo moet je in dat programma trimmers uitleggen dat zij er niet verstandig aan doen om te proberen een bepaald trai- jiingsrondje elke dag weer sneller af te leggen. En wielrenners bijvoorbeeld hou den er nog zulke vastgeroeste trainingsge woonten op na door dagelijks op de fiets zoveel mogelijk kilometers te willen afleg gen. Dat idee is net zo achterhaald als de haast onvermijdelijke biefstuk, die voet ballers voor het begin van een belangrijke werdstrijd plegen te eten". Gebrekkig Jos Hermens ergert zich ook meer dan eens over de gebrekkige wijze waarop in zijn eigen bond een sportman wordt begeleid of soms helemaal aan zijn lot wordt overgelaten. „Zo'n KNAU zou er toch bijvoorbeeld voor moeten zorgen dat een bondsblad als Atletiekwereld voor iedereen verkrijgbaar zou zijn. Zelfs de meest eenvoudige juniortrim mer zou door zo'n blad in de kiosk te kopen te weten moeten komen hoe hij op verantwoorde wijze kan sporten. Zou het niet mogelijk zijn, vraagt Her mens zich af, dat,een medische commissie van de KNAU waarin toch een man als Hans Keizer zitting heeft, de leden wat meer wegwijs kan maken? Over blessure preventie bijvoorbeeld. En dat er eindelijk eens een begin wordt gemaakt met een in ventarisatie van alle blessures waar atle ten mee kampen, met bijbehorende thera pieën en de resultaten van de behande ling. Ik ben wel erg blij dat de KNAU een psycholoog heeft aangetrokken in de per soon van Peter Blitz. Nou hoor ik alweer dat die man maar weinig tijd beschikbaar heeft, zodat je nog maar moet afwachten of hij zijn werk voor de atletiekunie goed kan verrichten. Blitz zou zich naar mijn mening ontzettend verdienstelijk kunnen maken. Dat hebben de ervaringen tijdens de Europese kampioenschapopen in Praag ons wel geleerd". „In andere sporten wordt wel eens gezegd dat er teveel gekletst wordt, maar in de atletiek hebben we juist dringend behoef te aan een praatpaal. De Nederlandse at leet heeft nu eenmaal faalangst wanneer hij in een groot stadion moet aantreden. Hij is dat in eigen land, waar de wedstrij den meestal alleen door familieleden en kennissen worden bezocht, niet gewend. Zo'n psycholoog zou onze atleten over deze problemen heen kunnen praten. Kijk, bij zo'n Europes kampioenschap sta je met vijftien individuen in een vreemd stadion en dat is wat anders als dat je met zijn elven in een vijandelijk stadion moet voetballen. Kortom, aan de druk die op de atleten wordt gelegd, kan een psycholoog bijzonder veel doen". Opheffen Jos Hermens heeft zijn Olympische as piraties noodgedwongen op een laag pi tje moeten zetten, al hoopt hij er diep in zijn hart op om over vier jaar in Los Angeles als 34-jarige toch nog een rol van betekenis te kunnen spelen. En dat niet omdat het woord Spelen voor hem een magische klank heeft, maar omdat het Olympisch gebeuren de enige plaats is waar de gehele wereldtop strijd levert. Hij verafschuwt de Olym pische Spelen als gebeurtenis en zal niet tevreden zijn eer het Internatio naal Olympisch Comité besloten heeft de Spelen op te heffen. Na het drama van München, waar Jos Hermens na de moordpartij van de Pale stijnse terroristen voortijdig het strijdto neel verliet, plaatste hij vraagtekens bij de zin van een dergelijk massaal gebeuren en sindsdien zijn die gevoelens van antipa thie nog sterker in hem geworteld. Hij heeft dan ook de stille hoop dat met de in voering van een wereld kampioenschap atletiek in 1983 een stuk aureool var. de Spelen wordt afgehaald, omdat deze tak van sport nu eenmaal dit vierjaarlijks spektakel „draagt". Hermens: „Iedereen verwacht dat de Spelen zichzelf zullen op heffen, maar dat gebeurt natuurlijk nooit. Daarom ligt er voor de pers een taak weg gelegd. Bovendien zou de nodige informa tie de wereldbevolking tot de conclusie kunnen brengen dat de Olympische Spe len er alleen maar tot meerdere eer en glorie van de officials zijn. In München kon je ook zien hoe die kerels zich gedroe gen. Mensen als Killanin laten zich ook

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13