DE DIVAN deTijd HP NIEUWSNET In april begint experiment met teletekst NOS wijst nota orkesten af NST Manuel van Loggem schrijft japieren stuk vol cliché9s ëlgïé organiseert feestpakket voor ons land als cultureel geschenk erzekeringsraad verzet zich jgen teveel overheidsinvloed kunst en kunstenaars RANK ZAPPA EVEN V NEDERLAND ^q'ïTI LEIDSE COURANT DONDEHürtG 1? JANUARI 1»ö0 PAGiNA H t verrassing is gisteravond helaas uitge- even in de Koninklijke Schouwburg bij première van Manuel van Loggems euwe stuk „De Divan". Van Loggem. die i 1976 voor het laatst voor het toneel hrecf ("Hoogste verdieping"), veel theo- -Hisch werk over het theater publiceerde ooit met „Jeugdproces" een groot suc- s scoorde, is behalve schrijver ook psy- oloog en juist de keus van het thema »or zijn nieuwste toneelwerk, dat zich ssen een psychiater en zijn cliënte af- leclt, leek mogelijkheden voor een herpzinnige confrontatie te bieden. Het erd ronduit een teleurstelling {>e Divan" biedt op het toneel niets anders in de spreekkamer van de psychiater met jt befaamde meubelstuk en daar vindt een -^ffen plaats tussen een „zieleknijper" en Jn jonge vrouw die zich prima voelt, maar jior haar man is gestuurd omdat zij ontdekt [eft van niemand te houden. Van Loggem >eft die behandeling gedramatiseerd, dat wil ggen. hij laat de monoloog van de patiente a geluid en lichtwisseling overgaan in een buw rollenspel van de acteurs: de psychia ter wordt de vader van de vrouw en haar huidige echtgenoot, een reclametekstschrij ver. Er ontstaat inmiddels een verhouding tussen dokter en patiënte bij wie de genezing zo gunstig verloopt dat ze werkelijk van hem gaat houden. Van Loggem legt daar weer wat knopen in de draad, door nu zowel psychiater als patiënte kruisgewijs de rollen van hun partners partner te laten spelen. Het klink gecompliceerd, maar dramatisch zit er echt niet bar veel vlees aan, want de scènewisse lingen kabbelen zo voorspelbaar voort dat je op den duur weinig meer dan een „o ja"-reac- tie overhoudt. Bovendien probeert Van Loggem verbaal zo duidelijk in de ironiserende voetsporen te treden van een Amerikaan als Neil Simon dat je met spitsvondigheden om de oren ge slagen wordt: tien keer aardig, maar derig andere keren puur irritant omdat én de ver bale vondsten steeds gezochter worden én ze de twee rollen dwars gaan zitten op de weg van het papier naar levensechtheid. Tegen het einde heb je dan bovendien zoveel clichés moeten slikken, dat je dat de psycholoog Van Loggem toch wel kwalijk mag nemen. Psychiater (Jules Croiset) en patiente (Cox Habbema) innig verenigd in Manuel van Loggems nieuwe toneelstuk „De Divan". Het spel van Jules Croiset en de uit Oost-Ber- lijn overgekomen Cox Habbema lijkt onder regie van André van den Heuvel sterk afge stemd op kleinere theaters dan de Koninklij ke Schouwburg. Al zit de tekst hun in de weg, ze spelen een eind in de goede richting van de geloofwaardigheid, maar voor echt ac- teervuurwerk krijgen ze de kans niet. Het maakt van „De Divan" een vermoeiend, ver baal avondje kamertoneel dat zelfs naar een heel schaapachtige einddialoog toesuddert zonder dat er ook maar even het beloofde wezenlijke commentaar wordt geleverd op „huwelijk" en „houden van" in de samenle ving van vandaag. BERT JANSMA (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Over drie maanden maakt de NOS een be gin met de experimenten met teletekst, waarvoor onlangs? twee functionarissen aan het NOS-journaal zijn onttrokken. Het ligt in de bedoeling begin april te starten op de weekda-? gen met vijftig pagina's voorlopig met nieuws, servicemede* delingen en aan omroep gebonden informatie. Dat laatste betreft volgens Wim Stokla, leider van het teletekst-experi*. ment, bijvoorbeeld een toelichting tevoren of achteraf op programma's van radio en televisie. De uitzendingen zijn in de eerste plaats bedoeld voor de „proef* konijnen". Daartoe zullen door de NOS honderd toestellen on-* der het publiek en honderd onder deskundigen uit de omroep worden uitgezet, terwijl men ook de radio- en televisiezaken irr de experimenten wil betrekken. Onlangs i3 echter gebleken, dat er al veel meer Nederlander» zijn die teletekst kunnen ontvangen. Want op een test reageer den toen 81 mensen, voornamelijk woonachtig buiten de rand stad. Er zijn ook al handelaren, die volledig aan het nieuwe me dium aangepaste televisietoestellen verkopen. De prijs daarvan ligt volgens Stokla ongeveer vijfhonderd gulden hoger dan die van een normaal televisie-apparaat. In de loop van het komende jaar het experiment duurt tot 1 april 1981 zal de bezetting van de nieuwe tak van de NOS worden uitgebreid met nieuwsredacteuren, serviceredacteuren voor de vormgeving en titelredacteuren. In totaal wordt de sterkte dan 21 man. Dan zal het ook mogelijk worden in het weekeinde experimentele uitzendingen te verzorgen, alsmede voor doven en slechthorenden ondertiteling van directe uitzen dingen. Het is ook de bedoeling in september van dit jaar dage lijks honderd pagina's met gegevens aan te bieden. Over een jaar wordt verder beslist. viert dit jaar zijn 150ste verjaardag, zei elgische ambassadeur gisteravond in Dili- "^a tot een illuster gezelschap waaronder ^ambassadeurs en Nederlandse autoritei- |ttaar zo luisterrijk als 100 jaar geleden, in Brussel de bekende Cinquantenaire I opgericht, zal het nu niet toegaan. Ook de ster van Nederlandse Cultuur, mevrouw I Backer-van Ocken, liet zich over de fees tlieden in eigen land niet uit, maar deelde lar toespraak mee, dat de herdenking zal jen uitgedragen in Nederland, Frankrijk Verenigde Staten. Wat ons land betreft, zal de volle nadruk vallen op de reeds bestaande zeer goede culturele betrekkin gen met Vlaanderen en daarvoor zijn reeksen van manifestaties ontworpen, die door het land zullen trekken. „1980 wil voor de culturele uitwisseling tussen beide landen een consolidatie zijn". Belang rijk punt hierin zal worden de a.s. opening van het Belgische cultureel huis „De Brakke Grond" in Amsterdam, waarbij mevr. De Backer de hoop uit sprak dat ook dit jaar in Brussel met een Neder lands huis begonnen wordt! Immers dit huis, waar in altijd wat te doen zal zijn, zal fungeren als uit wisselingsplaats, omdat hierin o.m. te vinden zijn een theater, tentoonstellingsruimte, bibliotheek/in formatiecentrum. Ook het lang voorbereide taalu nieverdrag zou in dit jubileumjaar afgerond kun nen worden. Zo zal ons land dan uitgebreid kennis kunnen ne men van Vlaamse toneelgezelschappen, muzieken- sembles en jonge musici, van beeldende kunst, ter wijl Nederlandse kunst in velerlei vorm in Vlaan deren te beleven is. Een mooi opgezet programma (in een mooi boekwerkje') waarin - helaas - Den Haag maar één keer (een marionettentheater) aan bod komt. Maar, zoals werd gezegd, het program ma is nog niet volledig, en wellicht zou een aan vulling hierin verandering kunnen brengen... In elk geval kon men gisteravond genieten van het befaamde ensemble van de gebroeders Kuijken, specialisten in het bespelen van barokinstrumen- ten en in de barokstijl. En ook al kon men zich wat verbazen over de keuze van het programma waar in véél Bach maar geen enkel Vlaams werk was- opgenomen, het voortreffelijke spel van het drie tal, aangevuld met cembalist Robert Kohnen, maakte dit manco ruimschoots goed. Zo'n stijlzui vere Tartinisonate hoort men, zelden: een voor beeld van de Italiaanse vioolmuziek èn haar af hankelijkheid van de Italiaanse opera in de versie ringskunst. Zo ook met de Fluitsonate van Franz Benda, waarin de kenmerken van de Berlijnse Empfindsamkeit intens muzikaal werden geëta leerd. Alleen vonden wij de weergave van de Triö- sonates van Bach en met name van zijn D-dur- gambasonate wat te zeer naar-binnen gekeerd en beschouwend. Bach kon óók lachen in zijn muziek! Mogen wij op meer Vlaamse ensembles hopen? - K. E. Kokee-van den Berge HAAG De c Verzeneringsraad niets voor een nieuwe itie die de uitvoering il e sociale verzekeringen verbeteren. Het zou ins mr. W. van den i, voorzitter van de veel beter zijn wan- deze Raad een bredere krijgt, wanneer zijn ie verduidelijkt wordt, bevoegdheden en sanc- Dgelijkheden worden •eid. Voorzitter Van den Bosch zei dit gisteren in zijn nieuwjaaresrede. In deze rede wees mr. Van den Bosch erop, dat jnet het invoeren van een nieuwe in stantie de invloed van de overheid op de Raad uitermate groot zal zijn, zich daarbij af vragend of een dergelijke con structie nog wel past in de ja ren tachtig. Vooral omdat de onafhankelijkkheid van de be stuurders die het vertrouwen van de sociale partners dienen te hebben volgens hem duide lijk in het geding komt. Het idee van het nieuwe onaf- hankelkijke orgaan is afkom stig van de departementale projectgroep-Lamers, waarbij werd vastgesteld, dat de nieu we instelling een functionele binding zou moeten hebben met de overheid. Volgens de voorzitter van de Sociale Ver zekeringsraad raakt het rap port meer de gevestigde insti tuties, dan de belangen van de cliënt. (Van onze radio- en tv-redactie) Hilversum De raad van beheer en de directie van het facilitair bedrijf van de NOS, waaronder het koor- en orkestenbestand van de NOS ressorteert, wijzen de vorige week uitgebrachte studie over de symfonie-orkesten in Nederland volstrekt van de hand. In deze in opdracht van de federatie van kun stenaarsverenigingen door Sytze Smit en Hans Onno van den Berg gemaakte studie wordt gepleit voor inkrimping van het bestand aan NOS-musici van 325 tot 175. Volgens de NOS zou de voorgestelde inkrimping, waardoor bij voorbeeld het gehele tachtig man sterke Groot Omroepkoor zou moeten verdwijnen, tot gevolg hebben, dat de wensen van de zendgemachtigden op nog kleinere schaal dan nu, naar de me ning van de meeste deskundigen mogelijk is, ingewilligd zouden kunnen worden. Het Spaanse ministerie van cultuur heeft in Londen een uit 1926 stammend schilderij van Picasso 'Stilleven met bus te en palet' aangekocht. De re gering in Madrid is enige tijd bezig met de aankoop van werken van de in Malaga ge boren kunstenaar die in 1973 in Zuid-Frankrijk overleed. Eerder kocht zij 104 stuks gra fisch werk van Picasso. Pieter van der Sloot, de in West Duitsland wonende Ne derlandse choreograaf, heeft opdracht gekregen een avond vullend ballet te maken over de geschiedenis van de Weder dopers. De voorstelling gaat in de Stadtische Bühnen in Mun ster in première. De geschie denis van de Wederdopers (16e eeuw) is met de Vrede van Westfalen de belangrijkste periode uit de geschiedenis van de stad Münster. Bauhaus. een tentoonstelling over geschiedenis en betekenis van het Bauhaus, is van 22 ja nuari t/m 15 maart te zien in het Bouwcentrum te Rotter dam. De tentoonstelling wordt op dinsdagavond 22 januari ge opend met een uitvoering van het Triadische Ballet van Os kar Schlemmer in het Luxor Theater te Rotterdam. Het bal let, een produktie van de Aka- demie der Künste te Berlijn, zal later ook in Eindhoven, Haarlem en Utrecht te zien zijn. Ikonengalerie YVortmann te Zeist heeft een nieuwe catalo gus uitgegeven waarin het be langrijkste deel van haar ver zameling afgebeeld en toege licht wordt. Deze uitgave be vat 'n 120 reproducties van ikonen uit Rusland, Grieken land, Kreta, Macedonië, de Io nische eilanden, de Melkischè Patriarchaten en Bulgarije en omvat de periode van de 15e tot de 19e eeuw. Typografisch is het album, vooral wat de kleurendruk betreft, met de meeste zorg omgeven. COSA, Centraal Orgaan voor het Scheppend Ambacht, ex poseert t/m 1 maart aan het Oude Delft 145 te Delft kleu renetsen van Hetty Brink, ke ramiek van Lyda Dirkse-de Heer en Pablo Rueda Lara, glasplastieken van Mieke Fol- gering en wandtapijten van Anneke van der Heijden. Galerie Pulchri Studio, Lan ge Voorhout 15 Den Haag, ex poseert van 19 januari t/m 7 februari schilderijen van Bas van der Pol. Zappa was gisteren in Amsterdam om hoogstper- [hjk de voorvertoning van zijn nieuwe film „Baby Sna- luister bij te zetten. De ruim twee uur en drie kwartier film bood een aaneenschakeling van foto's van bi- ■flg-ren van klei van een bevriende kunstenaar, afge- fcja met amusante opnamen van concerten van Zappa alle gekheid die daar bij hoort. Frank verklaarde na af- 1 fat de uiteindelijke versie van de film aanmerkelijk ler zal worden. ELSEVIER heeft een exclusief interview met de door Rome gedroste theoloog Hans Küng. „Ik heb vanaf het begin heel sceptisch gestaan tegenover dit' model van een bijzondere bis schoppensynode. Als Rome zich over een land op de hoog te wil stellen, moet de paus daar heengaan en kijken hoe de toestand er is, en niet de bisschoppen van dat land naar Rome laten komen." Voorts een profiel van professor Goudzwaard. „Wil hij het poli tieke spel blijven meespelen, dan lijkt een lijst-Goudzwaard zijn enige alternatief. Een der gelijk initiatief zou een breuk in het CDA-betekenen. Dat de versmade ideoloog zich op nieuw tot de christendemocra tische fusie zal bekeren, lijkt voorshands niet denkbaar." Een interview ook met ANP- nieuwslezer Hans van Zijl, zelf invalide, die ijvert voor toela ting van Zuid-Afrika tot de Paralympics. „We worden nóg slechter behandeld dan Suri- namers. We zijn ongewenst. Ze moeten ophouden over ons te Telebingoën. zonder dat we er zelf iets over te zeggen heb ben. Die Zuidafrikanen ko men. geloof me." Anderzijds raadt Europarlementariër Berkhouwer de Olympische comite's aan hun ploegen niet naar Moskou te sturen. „Dan verliest het geplande prestige- en spektakelstuk zijn glans en zal Kremlin het volk moeten laten weten waardoor dat komt." dan ook mag zijn. Iedere gelo vige, of hij nu Jehovagetuige, Christen of Islamiet is, sluit zich in principe vrijwillig aan bij een club. Binnen het club verband mag men volgens alle denkbare spelregels proberen invloed te krijgen. Als men die invloed niet in voldoende mate meent te verwerven, kan men er ongehinderd uitstap pen." Voorts een gesprek met CDA-dissident Sytze Faber. „Ik hoop sterk dat we met el kaar er in zullen slagen Goud zwaard en de zijnen binnen het CDA te houden. Dat hij het CDA een herkansing wil gunnen. Want als hij nu af haakt, dan gaat er wat gebeu ren. Wanneer mensen als Goudzwaard worden uitge wuifd, dan kom je wel heel dicht bij het tweedelingsme chanisme." Een ander artikel stelt dat een verbod van ta baksreclame bedreigend is voor de volksgezondheid, want „het vermindert de consump tie amper, zo leert het buiten land, en werkt sluikreclame in de hand." De Russische dissi dent Ginzboerg praat over de inval in Afghanistan. „Ver koop de Russen toch niet lan ger de technologiè die ze ge- rbuiken om interne tegenstan ders te onderdrukken en an dere landen binnen te vallen. Ik vind dat de Oost-West-han- del onmiddellijk moet worden gestaakt. Waarom maken jullie net de Russen zo makkeliik?" In NIEUWSNET deze nuchte re blik op de bisschoppensyno de: „Van tevoren staat vast dat de paus gelijk krijgt en eigen lijk ook gelijk heeft. Want waar gaat het om? Toch in fei te om interne problemen van een club, hoe sacraal die club De HAAGSE POST praat uit voerig met minister Van Aar- denne. „Er moet iets aan de rendementen in het bedrijfsle ven gedaan worden. De be steedbare inkomens zullen sterk gematigd moeten wor den en de collectieve sector zal ook een stapje terug moeten doen. Die 7 miljard nationale verarming .moet ergens ver haald worden. Ik denk dat er nog wel een vorkje bij Be stek'81 zal moeten, ja." Voorts een gesprek met de laatste ar beider in de PvdA-fractie Frans Moor, die opstapt. „De dingen die er in Rotterdam en Rijnmond gebeuren, zijn zo wezensvreemd aan wat ik wil en voorsta, daar kan ik me niet wel bij voelen. Ik zit in de PvdA voor mijn idealen en die worden daar niet verwezen lijkt. Echt. ik ga eraan kapot.' De laatste berichten wijzen er echter op dat Moor op zijn be slissing is terugekomen. Een commentaar over „de tweede koude oorlog" concludeert: „Na Iran en Afghanistan wordt het duidelijk dat de Amerikanen voor de derde grote mislukking van hun bui tenlandse pólitiek staan: het o- penbare falen van hun poging tot mobilisatie. Het netto-re sultaat van de Russische inval is, dat de Verenigde Staten in het isolement worden gedre ven." Elders tenslotte een re portage die duidelijkheid pro beert te verschaffen over het omstreden wetenschappelijk onderzoek op geaborteerde foetussen. VRIJ N1DWLAWP VRIJ NEDERLAND analy seert de paniek die tot een loonpauze heeft geleid ofwel „hoe Lubbers zijn eigen fractie buitenspel zette en een coalitie met Andriessen sloot". De uit komst? Een CDA-politicus die ongenoemd -wil blijven, ver zucht: „Ik ben bang dat er nog niks besloten is". In een com mentaar wordt de loonpauze afgeschilderd als schadelijk voor het politieke bedrijf. „Niets brengt de politiek im mers meer in discrediet dan het afkondigen van maatrege len die betrekkelijk zinloos zijn, en die bovendien niet uit gevoerd kunnen worden." Het blad portretteert de aktiegroep „Onkruit". „Er wordt verschil lend gedacht over het gebruik van geweld. Er zijn pacifisten bij en anarchisten." Voorts worden de sluipwegen be schreven van Nederlands ka pitaal naar de belastingparadij zen van de Antillen. Een an der artikel echter gaat weer over de onmacht van het Ne derlandse kapitaal. „Straks zijn de lonen verlaagd, de uit keringen gekort, de woning bouw ingezakt, de aardgas voorraad goedkoop verkocht, en dan? Dan blijkt het Neder landse bedrijfsleven niet de produkten te kunnen voort brengen waar vraag naar is, omdat de Nederlandse banken en pensioenfondsen weigeren nieuwe produktieprocessen te financieren. En zo werd een schatrijk land straatarm." In DE TIJD ziet priester en PvdA-Kamerlid David van Ooijen de resultaten van de bisschoppensynode met zorg tegemoet. „Ik vrees, dat er een soort midden zal worden ge zocht tussen de opvattingen van de Nederlandse bisschop pen, met een afronding in de richting van die van mgr. Gij- sen. Rome is van plan om ver anderingen te brengen in de christelijke levenspraktijk die zich de laatste jaren in Neder land heeft ontwikkeld." Het omslagartikel ziet weinig heil in de terugkeer van Indira Ghandi. „Wie ook op de troon van India zit, na hun installa tie werken de politici van dit gigantische land voornamelijk aan behoud en verbetering van de eigen machtspositie." Ook in dit blad een portret van de aktiegroep „Onkruit". „We willen de machtshebbers, en dan vooral de politie en marechaussee, dwingen hun ware, gewelddadige gezicht te laten zien, en we willen men sen aanzetten tot nadenken over wat er om ons heen ge beurt. Geweld of geen geweld gebruiken bij akties: dat is geen principieel-ethische vraag meer voor Onkruit, maar een strategisch-takti- sche." In een commentaar over loonpauze de slotsom: „Ik beschouw hem hoogstens als een bezinningsperiode over wat ons nu écht te doen staat. Als ze daartoe leidt, is al veel bereikt. Meer ervan verwach ten, is irreëel." HERVORMD NEDERLAND onthult dat Nederland al begin 1979 heeft ingestemd met de nieuwe kernwapens. „Ik heb de indruk dat de parlementai re oppositie in de Kamerdebat ten van december veel sterker hadden gestaan, wanneer zij in Washington de gang van za ken goed uitgezocht had." El ders deze visie op de bisschop pensynode: „Ik denk, dat ook. financiële belangen een rol spelen bij de beoordeling in Rome van wat er in Nederland gebeurt. Nederland heeft altijd veel bijgedragen en dat kwam vooral van de behoudende ka tholieken. Nu is men bang dat de zaken in Nederland uit de hand gaan lopen." Het blad ziet de Olympische Spelen in Moskou gewoon doorgaan, want „ze vinden nauwe aan sluiting bij heersende ideolo gieën aan beide kanten van de scheidslijn, waarbij machtsver toon, geldingsdrift, prestatie zucht en concurrentie-denken de slagwoorden zijn. In de sfeer van de Olympische Spe len past het de Sovjet-Unie af te straffen door haar geen en kele gouden en slechts spaar zaam wat zilveren en bronzen medailles te laten winnnen. Dat hakt er pas in." Een ge sprek tenslotte met Oost-West specialist Michel van Winkel. „Ik vind Afghanistan erg, maar niet erger dan wat het westen in Zuid-Amerika heeft gedaan en nog doet." PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9