ezwaren tegen estemmings- 'Boschgeest verklaard Sluiting dreigt voor begraafplaats St. Agatha oordwijk introduceert belasting op onroerend goed ^tegaal' f/e oud- gindse toer EXPLOITA TIETEKORT DWINGT TOTPRIJSEXPLOSIE Werkloosheid in bollenstreek stabiel JO LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JANUARI 1980 PAGINA 7 DVVIJK Door de gemeente is 5ochure uitgegeven, waarin infor- wordt verstrekt over de onroe- ^belasting. Deze zal voor het lover het belastingjaar 1979-1980 geheven. ting, alsmede de straat- en rioolbelas ting te vervallen In een zo populair mogelijke stijl ver strekt de brochure een aantal gegevens, teneinde de burger in de ingewikkelde materie wegwijs te maken. Daarbij wordt uitgebreid aandacht geschonken aan de grondslag van de heffing en de bereke ningsmethode. Noordwijk is een der weinige gemeenten in de regio, die voor de zogenaamde op- Kervlaktemaatstaf heeft gekozen. Dit oudt in dat men uitgaat van de grootte van het pand, in combinatie met de aard en het soort gebruik, de ligging en de leeftijd. Elders neemt men de economi sche waarde van het goed als grondslag. Bij deze methode wordt het pand geta xeerd. Het Noordwijkse gemeentebestuur vindt dit te subjectief. Bovendien is een goed onderhouden huis bij taxatie meer waard dan een verwaarloosd huis. Wie zijn woning goed onderhoudt zal bij het systeem van de economische waarde meer belasting moeten betalen, staat in de brochure. Het gemeentebestuur vindt dit onjuist. De oppervlakte daarentegen is duidelijk. Iedereen kan het nameten. De tarieven voor gebruikers en eigenaars zijn verschillend. Ter verduidelijking zijn in het boekje enkele voorbeelden opgeno men. Model staan een tussenwoning in de kern van Noordwijk-Binnen, een flat in Boerenburg, een winkel-woning en een hotel. Aan de hand van het materiaal in de brochure zal men in de meeste geval len zelf kunnen berekenen of de aanslag juist is. Mocht men niettemin vragen heb ben, dan kan men terecht bij het Bureau Onroerend-Goedbelasting van het raad huis, telefoon 19230. de Het Van Dulmplein waar woningen gebouwd moeten worden. Op de achtergrond de Karei Doormanlaan, één van de drukste verkeersaders in Boschgeest. ^HOTEN Alle bezwaren die zijn in- tegen het bestemmingsplan voor de (tense wijk Boschgeest zijn door het an Gedeputeerde Staten van Zuid Hol- """fegrond verklaard. Verschillende bewo- i Boschgeest hadden bezwaarschriften nadat zij eerder hadden getracht hun de Voorschotense gemeenteraad te bezwaren van de bewoners richten .tamelijk op de toekomstige verkeers- n Boschgeest, de bestemming 'woonbe- 1 voor het Van Dulmplein en het ver- ran het speelterrein voor de jeugd aan de Schimmelpenninck van der Oyelaan. De verkeerswerende maatregelen in de Douw van de Kraplaan en de Schimmelpenninck van der Oyelaan, verkeersdrempels en een versmalling van 8 naar 6 meter van de laatste straat, zullen volgens een aantal reclamanten een verkeersover last op de Van Helsdingenlaan tot gevolg hebben. Vooral de groei van de Engelse school van 450 naar 1000 leerlingen zal de verkeersstroom in Boschgeest vergroten. Bezwaren werden ook inge diend omdat het bestemmingsplan niets zou veran deren aan het verkeersprobleem in de wijk. Voor gesteld werd de overlast op te lossen door de Rou- boslaan door te trekken naar de Veurseweg en in het verlengde van de Rouboslaan een tunnel onder de spoorlijn te realiseren. Het laatste zou een oplos sing moeten bieden voor het verkeer dat via Boschgeest naar Wassenaar rijdt. Burgemeester en wethouders stellen echter dat er geenszins sprake is van een vermindering in speel- gelegenheid voor de jeugd. De angst voor de ver keersoverlast op de Van Helsdingenlaan spreekt het college tegen door te stellen dat zij reeds af spraken met de Engelse school heeft gemaakt over de toekomstige verkeersafwikkeling. Daarbij acht zij het niet onmogelijk dat er in de toekomst alsnog verkeersbeperkende maatregelen kunnen worden genomen. Het college gaat niet in op de opmerking dat het nieuwe bestemmingsplan de verkeerssitua tie niet zou verbeteren. Wel stelt zij dat de ver keersintensiteit op verschillende wegen in Bosch geest niet hoger is dan op andere wegen in Voor schoten. Een aantal bewoners van huizen rondom het Van Dulmplein maakten bezwaar tegen het feit dat er op dit plein woningen gebouwd gaan worden. Op het terrein zou een openbaar gebouw opgetrokken worden. De omwonenden stellen dat de toekomsti ge huizen het vrije uitzicht zullen belemmeren. Het college vraagt zich echter af of de situatie door het nieuwe bestemmingsplan zou veranderen. Dat er op het terrein woningbouw gaat plaats vinden is volgens het college het gevolg van de grote behoef te aan éénsgezinswoningen in Voorschoten. Nu de bezwaren tegen het bestemmingsplan onge grond zijn verklaard rest de indieners de mogelijk heid om een 'kroonprocedure' in werking te stel len door in beroep te gaan bij de Raad van State. De definitieve goedkeuring van het bestemmings plan kan dan nog wel enkele jaren op zich laten wachten. laurant 'De Nagte- Noordwijkerhout be- iijdag 75 jaar, en is het die dag alles ands wat de klok ertijds gestart II egenheid in de a< van de boerin is ~|tegaal' in de loop der gegroeid tot een vol- restaurant. In t ;noveerde pand, dat lat-Napoleaanse jaren Ikan de gast vrijdag van oud Hollandse tegen oud Hol- jrijzen. Op het menu Izuurkool met worst Jicent aangeprezen, bord snert moet jüneergeteld worden, ing vindt in kleder- ats terwijl de sfeer iferd wordt door een lands muziekgezel- '1e Nagtegaal is geo- drie uur 's middans K De PvdA afde- twijk/Valkenburg or- top maandagavond 21 ?nde film „Metropolis", sn wordt vertoond in het ngerencentrum 't Mal- rk borstraat 83, ingang i. Leden en niet-leden i jaf 20.15 uur van harte cel ader van de zgn. Plan i/afcagne organiseert de re van de PvdA regel- ve Etiviteiten voor leden eden. WIJK De afdeling jk-Binnen van de Ne- e Christenvrouwen ooi «ft haar programma v» komende maanden kli ild. Vanavond (don- m 17 januari) komt de ;n Hogenhuis een en an- i ellen over de Sociale p aats „Het Spektrum" te osl ;im. n vergadering van 21 on a.s. staat een referaat x heer Wolfskeel, gods- da aar te Oegstgeest op m gramma. Het onder- „Kind en geloof" en rdt gevolgd door een M Van 't Hof ijkerhout is de spreker maart-vergadering (20 Hij behandelt het on- „Het werk van een uispastor". Brgaderingen van de Noordwijk-Binnen gehouden in De Vin naast de Ger. Kerk Vinkenlaan, en begin- 'onds om acht uur. >WIJK De Noord- |vi Vereniging van Postze- 15, imelaars organiseert op '5, 23 februari weer een 15Verder denkt men op n! 11 april een grote vei- nd te houden. Onge- erhonderd kavels zul- i onder de hamer ko- >5, Maandag, 21 januari Ie vereniging haar jaar- 5, rinK- De met opheffing bedreigde St.Agathabegraafplaats in Leidschendam. Exploitatietekorten dwingen tot bezinning. LEIDSCHENDAM Als de huidi ge ontwikkeling zich voortzet, heb ben de katholieken in Leischen- dam bijna geen andere keus dan hun overledenen te begraven op de nieuwe gemeentelijke begraaf plaats aan de Noortheylaan. De ex ploitatietekorten van de r.-k. be graafplaats St.Agatha nemen de laatste jaren dusdanige vormen aan dat een verantwoorde exploi tatie bijna niet meer te voeren is. Aldus het stichtingsbestuur van de begraafplaats. Het bestuur zou lie ver zien dat de gemeente de exploi tatie van de St.Agatha kon overne men, maar daar voelt de gemeente niets voor. De gemeente Leidschendam heeft een gedeelte van de nieuwe begraaf plaats voor katholieken gereserveerd. De exploitatie van dit gedeelte komt echter wel onder de gemeente te val len. De eventuele tekorten van de ge hele begraafplaats, ook voor het ka tholieke gedeelte, komen daarom ten laste van de post algemene middelen van de gemeentebegroting. Wanneer het bestuur van de stichting St.Aga tha mocht besluiten de onder haar verantwoordelijkheid resorterende begraafplaats te handhaven, kon de prijs wel een oplopen van de huidige grafhuur van 450,- per tien jaar naar een kleine drieduizend gulden voor eenzelfde periode. Exorbitant Een verklaring van een dergelijke exorbitante verhoging moet worden gezocht in enerzijds het dalende sterftecijfer en anderzijds in een toe nemende voorkeur voor crematie on der de katholieke bevolking van Leidschendam. Het bestuur heeft de gemeente daar om laten weten van het aanbod voor een katholiek gedeelte gebruik te willen maken op voorwaarde dat er een herkenningsteken, bijvoorbeeld een kruis, bij de voor het katholieke gedeelte bestemde grond wordt ge plaatst. Het gemeentebestuur heeft echter be dongen dat bij een reservering van een katholiek gedeelte op de nieuwe begraafplaats de St.Agatha-begraaf- Elaats wel moet worden „afge- ouwd". Dat wil zeggen dat er, hoe wel er onlangs nog nieuwe grafrech ten met een looptijd van twintig jaar zijn afgegeven, geen nieuwe ver plichtingen meer mogen worden aan gegaan. De gemeente beoogt daar mee, dat de grond die middenin het bestemmingsplan 't Lien ligt, in de verre toekomst vrij zal komen voor een andere bestemming. Dit hoeft geen reden tot ongerustheid op te le veren voor nabestaanden, want voor er ook maar iets met de grond zal worden gedaan, is het jaar 2000 al met een tiental jaren overschreden. Verzet Onder een aantal parochianen van de Petrus- en Paulusparochie is echter verzet gerezen tegen de voorgeno men plannen. Vooral oudere inwo ners bleken nogal wat emotionele be zwaren te hebben tegen de opheffing van de St.Agatha-begraafplaats. De gemeentelijke begraafplaats aan de Noortheylaan zou ook ongunstiger gesitueerd zijn ten opzichte van de vertrouwde St.Agatha. Een enquête in de Paulusparochie wees uit, blij kens circa honderd reacties, dat men graag de St.Agatha-begraafplaats wil behouden. Financiële offers wil men daarbij niet uit de weg gaan. Impasse Door deze verwikkelingen is de situ atie in een impasse geraakt. Handha ving van de katholieke begraafplaats lijkt alleen mogelijk wanneer men de te verwachten ruim zes maal hogere grafhuur wil betalen. Eerdere ver zoeken om financiële steun van de gemeente aan de stichting zijn nim mer gehonoreerd, zodat steun uit die richting nauwelijks te verwachten is. Inbrekers teisteren Voorschoten Kamervragen over brand Hillegom HILLEGOM/DEN HAAG Het tweede kamerlid Ria Beckers-De Bruijn heeft de Minster van Justitie schrif telijk om opheldering ge vraagd over de vrijlating van de 40-jarige projectlei der van Teekens Bouwpro- dukties BV die verdacht wordt van het aanzetten tot brandstichting in het Hille- gomse 'Wapen van Fries land'. Burgemeester Her mans van deze gemeente heeft vorige week op een persconferentie verklaard „dat het alleen ging om zij delingse uitlokking van een strafbaar feit" en dat daar om is afgezien van lang voorarrest. Zoals bekend brandde het voormalige hotel in Hillegom bijna volledig uit op 12 sep tember 1979, nadat de staatsse cretaris van CRM had besloten voorlopig geen sloopvergun ning te verlenen voor het mo numentale pand. Projectont wikkelaar Teekens wilde op die plaats in de Hoofdstraat winkels en appartementen bouwen. Een week na de brand bleek het 'Wapen van Friesland' te zijn gesloopt zon der dat het Hillegomse ge meentebestuur ingreep. Al vrij snel na de brand stond vast dat het pand op drie plaatsen met behulp van benzine was aangestoken. Drie mannen die ook elders in het land pogin gen tot brandstichting hadden ondernomen, konden kort ge leden worden aangehouden. Zij verklaarden dat de 40-jari- ge Amsterdammer H., project leider van de firma Teekens, 50.000 gulden had uitgeloofd voor het 'slooprijp' maken van het monumentale hotel op de nieuwbouwloklatie. LISSE De werkloosheid in de bollenstreek is in de maand december stabiel gebleven. In totaal waren er 474 mannen en 315 vrouwen werkloos. Het aantal vacatures bij de mannen en vrouwen daalde naar respectievelijk 236 (322 in november) en 54 (64). Dit meldt het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) in Lisse. Behalve het aantal werklozen stonden bij het GAB nog 52 man nen en 57 vrouwen ingeschreven die van baan wilden verande ren. Een lichte toename van het aantal werklozen werd wel ge constateerd, maar het GAB schrijft deze stijging toe aan seizoen sinvloeden en het feit, dat diverse bedrijven tijdens de feestda gen hun poorten hadden gesloten en het tijdelijke personeel naar huis hadden gestuurd. Het GAB verwacht, dat de cijfers in januari aanzienlijk zullen stijgen, omdat de grondwerkbedrijven hun werknemers in verband met de slechte weersomstandighe den tijdelijk hebben ontslagen. Een overzicht van de werkloze werkzoekenden naar gemeente: gemeente mannen vrouwen Hillegom 81 68 Lisse 107 64 Noordwijk 147 96 Noordwijkerhout 63 39 Sassenheim 49 39 Voorhout 27 9 VOORSCHOTEN Inbre kers hebben Voorschoten ge durende de afgelopen nacht als werkterrein gekozen. Vijf maal sloegen zij toe. De inbrekers kwamen telkens binnen door het forceren van deuren of het inslaan van ruiten. De politie ver' moedt, dat een aantal van de inbraken door dezelfde per sonen zijn gepleegd. De tota le schade bedraagt enkele duizenden guldens. Bezocht werden een meubel zaak en wat kantoren aan de Schoolstraat. Vanuit een boek winkel aan de Schoolstraat werd niet minder dan ƒ12.50 uit een kassa gestolen en uit een woning aan de Molenlaan worden antiquiteiten vermist. Toch ontaardde de strooptocht voor de mannen in een anti climax, want uit de sporen bij jachtwerf Klaassen -waar de dieven een kostbare slijptol stalen- bleek, dat één van de mannen in het water moet zijn gegleden. VOORSCHOTEN In het kader van de gladheidbestrij ding stelt de gemeente Voor schoten haar inwoners in staat om gratis strooizout af te halen bij het gemeentelijk opslagter rein aan de Hofweg. Op vrij dagmiddag 18 en 25 januari kan men van 13.00 tot 16.30 uur daar terecht mits men zelf een zak of emmer meeneemt Sassenheim telt 12.618 inwoners SASSENHEIM De ge meente Sassenheim telt sinds 1 januari van dit jaar 12.618 inwoners, 120 meer dan vorig jaar. De groei wordt veroorzaakt door een vestigingsoverschot van 56 personen en een ge boorteoverschot van 64. In het afgelopen jaar werden in Sas senheim 155 baby's gebvoren; het aantal overledenen was 91. In totaal vestigden 645 mensen zich in Sassenheim, terwijl er 589 vertrokken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7