♦edrijfsleven .acht tevergeefs p uitleg an loonpauze Open, ontspannen sfeer kenmerkt bisschoppensynode tot nu toe Spoorwegen tevreden over 1979 tCIALE PARTNERS NOG iEEDS IN ONZEKERHEID 3 gers- wachting mi Werkgevers willen gerichte maatregelen voor arbeidsmarkt Rijk maakt crisisplan openbaar vervoer FLINKE STIJGING REIZIGERS- EN GOEDERENVERVOER Geen rijksregeling voor herstel van provinciale wegen lermeerderheid wil i import kolen Z.-Afrika jesboek voetballers toegestaan MIJ visberichf I0^,-?P0"v,a8ers het blnnenwator :NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JANUARI 1980 PAGINA 13 5 \\ze s sociaal-economische II redactie) HAAG/UTRECHT [et bedrijfsleven fisteren tevergeefs m op de nadere het ministerie "jciale Zaken giste- l94i geven op de al- bepalingen van kpnpauze. Medege- ót(s, dat deze nadere eH wellicht vandaag De direct be- - jnen concluderen ijl dat de uitvoe- pfganen van de mi- uien van de sociale V partners nog geen een sluidende uitleg hebben kunnen geven over de manier waarop de bepa lingen van de loonpauze in de praktijk moeten worden gehanteerd. De Voedingsbond van het Christelijk Nationaal Vakver bond stelde gisteravond tot zijn teleurstelling vast, dat de in de vleeswarenindustrie reeds gemaakte cao-afspraken gisteren in de bijeenkomst van de loondeskundigen niet ter spraken zijn gebracht. De bond wijst er nogmaals op, dat bedoelde afspraken moeten worden gehoneerd. De Voe dingsbond van de Federatie Nederlandse Vabewewging noemt de eventuele loonpauze op de afspraken in de vleewa- renindustrie „regelrechte loondiefstal". Het Koninklijke Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) wil dat „de discrimi natie" tussen de week- en maandloners onmiddellkijk ongedaan wordt gemaakt. Vol gens Sociale Zaken mogen de weekloners, aan wie de verho gingen uit de nieuwe cao's al zijn uitgekeerd, deze houden. De maandloners is dit niet toe gestaan. Het KNOV de mid denstandsorganisatie) noemt dit „de grote discriminatie" ~jwel jd juist [onze parlementaire I redactie) HAAG - Het is in staat voor bepaalde plaats erwachtingen te die een nauwkeu- dsgraad hebben 5 tot 90 procent, ïoogst scoort het daarbij in de >ellingen over de vrachten maximum ratuur (90 pro- en het laagst over verwachten uren schijn (75 pro- roorspellingen over i onderdelen liggen roor wat hun juist- ercentage betreft jn. Tevens is geble kt de voorspellingen kvinter het best uit- i, terv/ijl de voor- gen voor Zomerda- it minst juist uitval- i blijkt uit een on- k van het Ministerie ferkeer en Water- Eevens is uit het on- gebleken dat de tages over de juist- ran weersverwach- van het KNMI voor egio's hoger liggen fle verwachtingen en bepaalde plaats, rgelijking met het jand komen de Ne- tlse weersvoorspel- jer niet ongunstig af, iVerkeer en Water- teker niet wanneer takking hebben op klimaatzones. Kapitein Marine-officier lijkt Eica Verkerk-Terpstra, Tweede Kamerlid voor de VVD, ook wel een leuk beroep. Achter het stuur van een Ho- ver Marineschip, kapiteinspet olijk achterop het hoofd geplaatst, liet ze gisteren blijken zeker wel over zeebenen te beschikken. Het plaatje werd geschóten tijdens een werkbezoek van Tweede Kamerleden aan fle Rotterdam. Gered Grote paniek ontstond gistermorgen in de den Oeverstraat in Rotterdam toen er brand uitbrak in de keuken van een woning op de 2e verdie ping. De ontreddering was des te groter omdat een brand in een soortgelijke woning in de Ole anderstraat in de Maasstad nog maar kort gele den elf doden had geëist. Mevrouw Kloos (links) die samen met haar twee kinderen (onder wie het jongetje boven) het huis in de Den Oeverstraat bewoonden, konden tijdig aan het vuur ontko men. Ook overigens deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. „MINISTER ONTLOOPT DE MOEILIJKHEDEN DEN IIAAG (ANP) Wat doet minister Albeda van Socia le Zaken nu precies, om de knelpunten op de arbeidsmarkt op te heffen. Hij heeft wel een fraaie notitie gemaakt, maar de werkgevers hebben er blijkens hun reactie op deze noti tie geen enkele houvast aan. Komen er geen duidelijke maatregelen dan vrezen de werkgevers sluiting van nog meer delen van of gehele ondernemingen. „Albeda ontloopt de moeilijkheden", aldus het commentaar van de Raad van Centrale Ondernemingsorganisaties. Het gaat erom, aldus de werkgevers, dat de minister aan de hand van de knelpuntennota duidelijke beleidsmaatregelen neemt. En dan nog zodanige maatregelen dat de ondernemnin- gen „maximaal kunnen functioneren". Daarvan is in de knel puntennota totaal geen sprake, de werkgevers kunnen ermee geen kant op. „De minister ontloopt de moeilijkheden als hij an dere doelstellingen dan die van de arbeidsmarktpolitiek - vooral de sociale zekerheid, de inkomensgarantie en de maatschappelij ke ontplooiing - zo benadrukt dat de door het stelsel verzoor- zaakte knelpunten worden weg gerelativeerd". Daarbij kom*, aldus de werkgevers, dan ook nog het feit, dat het bedrijfsleven nauwelijks kan concurreren met de overheid we gens de grote rechtszekerheid en de gunstige nettobeloning van de ambtenaren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het rijk heeft diverse maatregelen in voorbereiding om een verschuiving van het ge bruik van de eigen auto naar het openbaar vervoer als gevolg van een mogelij ke energiecrisis in de toe komst te bevorderen. Deze maatregelen zijn: uitstel van het opruimen van oud en versleten materiaal van het o- penbaar vervoer, gereed ma ken van alternatieve dienstre gelingen voor het openbaar vervoer en een onderzoek naar de inschakeling van toe- ringcars in het openbaar ver voer. Overigens meent het rijk dat over een verschuiving van het gebruik van de eigen auto naar het openbaar vervoer op dit moment nog niets met ze kerheid te zeggen valt, zo schrijft minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) in antwoord op schriftelijke vra gen vanuit de Tweede Kamer over zijn begroting voor 1980. De minister schrijft tevens dat voor het geval er een energie crisis uitbreekt en er een ver schuiving naar het gebruik van het openbaar vervoer zal plaatsvinden, geen alternatie ve begroting op zijn ministerie is opgesteld. UTRECHT (ANP) De Nederland se Spoorwegen hebben vorig jaar meer reizigers en goederen vervoerd dan in 1978. De opbrengsten uit het reizigersvervoer stegen met acht pro cent en die uit het goederenvervoer met achttien procent. Per saldo is 1979 voor de NS een goed jaar ge weest, zo concludeerde gistermiddag op een persbijeenkomst de nieuwe president-directeur van de Spoorwe gen, drs. L. F. Ploeger. Voor de komende jaren verwacht de heer Ploeger een voortgaande groei. Dat zou problemen kunnen opleveren. Het mate rieel dat op het ogenblik in bestelling is, moet voorzien in de tekorten waarmee de NS nu al te kampen heeft. Een geleidelij ke groei van het reizigers- en goederen vervoer zal de NS nog wel kunnen opvan gen. Maar op een plotselinge stijging van de vraag naar openbaar vervoer door bij voorbeeld een nieuwe oliecrisis is de NS niet voorbereid. De Spoorwegen zouden dan ook een zogenaamde slagvaardig heidsreserve aan materieel willen opbou wen, waarmee een plotslinge toevloed van passagiers en goederen kan worden opge vangen. Ook zou er een „strategische re serve" moeten komen, die bestaat uit al die grondstoffen, produkten en onderde len die nodig zijn om de voortgang van het bedrijf gedurende bijvoorbeeld een half jaar te verzekeren, ongeacht de situa ties die zich voordoen. Over dit laatste is al verschillende malen gesproken met de overheid, waar men er niet afwijzend tegenover staat. Of die ge sprekken resultaat hebben is overigens nog een kwestie van afwachten. Het door hakken van knopen zal gemakkelijker zijn naarmate bijvoorbeeld de dreiging, van een oliecrisis reëler wordt, aldus de heer Ploeger. De kosten van een dergelijke reserve zijn nog niet precies becijferd, maar Ploeger schat dat het beschikbare materieel met tien procent zal moeten worden uitgebreid en dat gaat zeker honderd miljoen gulden „of een veelvoud daarvan" kosten. DEN HAAG Het rijk is niet van plan een speciale rege ling op te zetten om de schade van de strenge winter 1978-" 1979 aan provinciale en gemeentetelijke wegen te vergoe den. Deze schade heeft naar schatting 140 miljoen aan provinciale wegen en 15 miljoen aan gemeentelijke wegen bedragen. Bij de rijksoverheid zijn echter nog steeds geen exacte cijfers van deze schade bekend. Dit schrijft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen over zijn begro ting van 1980 die volgende week in het parlement behandeld zal worden. Als motivatie voor het niet invoeren van een speciale schadere geling stelt de minister dat met het herstel van de winterschade ook-het normale onderhoud van de wegen vervroegd zal wor den uitgevoerd. Daarom zal een reeds vaststaande onderhouds beurt die voor de komende jaren was voorzien, nu enkele jaren opgeschoven kunnen worden. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Dankzij de goede zorgen van het secretariaat van de Neder landse kerkprovincie in Utrecht worden de synode-vaders, zoals de deelnemers aan de bijzondere syno de der Nederlandse bisschoppen worden genoemd, op de hoogte ge houden van wat de pers in Neder land over hun arbeid meldt. Elke ochtend ontvangen zij een getypt communiqué met een samenvatting van het Nederlandse krantennieuws. Blijkbaar zijn er ook sportliefhebbers onder de bisschoppen. Het communiqué van gisteren meldde hen namelijk ook „de langverwachte voetbaluitslagen" en verder nieuws over de wereldkam pioenschappen schaatsenrijden in Ha- mar, een sport, die de Italiaanse kran ten niet haalt. Naast politiek nieuws vernemen de bisschoppen in hun goed verwarmde conferentiezaal, dat het in Nederland elke nacht een graad of tien vriest. Aardig ter vergelijking: in Rome valt de regen af en toe met bakken uit de lucht, soms voortgestuwd door een wind met orkaankracht. Gisterochtend ontbrak paus Johannes Paulus II in verband met zijn wekelijk se massa-audientie tijdens de synode- -zitting, maar dinsdag was hij bij alle discussies aanwezig. Telkens als de tolk, pater P. Schotte, de Nederlandse interventies in het Frans vertaalt, luis tert hij aandachtig toe. Soms knikt hij alsof hij wil zeggen: „Zit dat zo in Ne derland?". Zijn ogen gaan voortdurend langs de deelnemers. Tijdens de koffiepauze tussen half elf en elf uur, begeeft de paus zich met de synode-vaders naar de naastgelegen zaal, waar de „cappuccino" en knappe rige croissants wachten. Ook mogen de deelnemers hier een sigaar of pijp op steken, hetgeen in de conferentiezaal verboden is. De zittingen werden tot nu toe gehou den-in een ontspannen sfeer. Niemand maakt van zijn hart een moordkuil, zo dat ieders mening en ook eventuele meningsverschillen duidelijk naar vo ren komen. Al het gesprokene wordt op de band opgenomen en naderhand op schrift uitgewerkt. De prefekt van de congregatie voor de geloofsleer, de Tsjechische kardinaal Seper, heeft zijn plaats wegens zijn reeds lang slepende ziekte laten inne men door mgr. Jerome Hamer, Vla ming van Nederlandse afkomst, die nochthans hardnekkig Frans blijft spreken in dit Nederlandse gezelschap. De Franse kardinaal Garrone, die zoals gemeld op zijn verzoek ontslag heeft gekregen als prefect van de congregatie voor de katholieke opvoeding, blijft de synodezittingen bijwonen. Zijn opvol ger, de Amerikaanse kardinaal John Wakefield Baum, neemt namelijk pas in juli zijn werkzaamheden over. (Van onze parlementaire redactie) LAG Een aantal Tweede Kamerleden van D'66, rdA, PPR en PSP heeft minister Van der Klaauw tenlandse Zaken en Van Aardenne van Economi eën schriftelijke vragen gesteld over de import van jl uit Zuid-Afrika naar ons land. J mening dient steenkool uit Zuid-Afrika aangemerkt (i als „van ongewenste herkomst" en moet import daar- Nederland worden vermeden. Zij baseren zich daarbij pen brief van vier anti-apartheidsgroepen naar aanlei- een studie over de export van Zuidafrikaanse steen- Nederland. De import daarvan kan volgens de kamer aden vermeden door bijvoorbeeld een afspraak te ma de gezamenlijke elektriciteitsproduktiebedrijven, om - |ing van PGEM en PNEM in Gelderland en Noord-Hol te zien van het gebruik van Zuidafrikaanse steenkool. Bftpiaa (ANP) Uitgeverij Panini uit Amersfoort in met het op de markt brengen van een boek tplaatjes van de 600 voetballers uit de ere- en de eer- J president mr. V. van Dijk van de rechtbank in Utrecht bepaald in een kort geding dat een aantal voetballers, ie de Nederlands elftal-spelers Krol, Schrijvers en Ling, uitgeverij had aangespannen. De voetballers hadden boek geen toestemming gegeven en wilden dat het uit 11 zou worden genomen. Mr. Van Dijk baseerde zijn uit- de auteurswet. Daarin staat dat iemand de vrijheid tretten van derden te publiceren. T QELOIG TOT EN MET 23 JANUARI 1000 Het blijft vriezen. De Bilt - Het heeft in de nacht van gisteren op vandaag op nieuw matig gevroren. De laagste temperatuur die in ons land gemeten werd lag rond de min acht graden. Deze waarden werden zowel in Leeuwarden als in Gilze Rijen bereikt. In het midden van het land vroor het slechts vijf gra den. Een wolkendek hield daar de uitstraling van het aardoppervlak tegen. In het noorden van het land drong vochtige lucht binnen waar door zich op uitgebreide schaal mist vormde. Het rustige weer werd veroorzaakt door een ho- gedrukgebied dat boven Duits land, ons land en de Britse ei landen lag. Ook morgen blijft dit hogedrukgebied nog dicht bij ons land liggen. Wel kan er iets meer wind komen. Het blijft droog waarbij het in de nacht matig en overdag licht kan vriezen. De vorstgrens strekt zich vrij zuidelijk uit. Vandaag lag deze boven Zuid- -Frankrijk, de Alpen en de Adratische Zee. Vooruitzichten voor zaterdag: Lichte tot matige vorst Later kans op neerslag Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp. omstreeks -3 gra den Max. temp. omstreeks +1 graad Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal 50 procent Weersgesteldheid van gisteren Genève Helsinki Innsbrück Klagenlurt Kopenhagen Eerste hulp bij ongelukken In één van de ministeriële burchten aan het Haagse Plein zit momenteel een portier mokkend terneer in zijn glazen kooi. Voor hem heeft het leven eens ambtenaars geen enkele sju meer. Voor hem is de lol er goed af. Weliswaar hangt boven zijn hoofd nog steeds de eenvoudige, weldoortimmerde verbandkist van de E.H.B.O., maar hij kijkt er niet eens meer naar. Hij taalt er niet meer naar. Hij noteert slechts de tijden, waarop de schaarse gasten binnenkomen en deelt die op de tijden, waarop ze weer weggaan. En de minuten daartussen vult hij op met aandachtig geeuwen, geweldige gapen, waarvan men op het departement bewonderend zegt: „Ze zijn eigenlijk te goed voor een portier. Die jongen had tenminste al referendaris moeten zijn." En het had toch zo mooi kunnen zijn, als men de portier maar een beetje meer ruimte had gegund. Toen hij echter na eindeloos gesappel, zijn diploma Eerste Hulp bij Ongelukken had gehaald, weigerden de ambtenaren opeens en bloc om van de trappen te vallen of ruggelings uit de dakrand te vallen bij het hijsen van de driekleur met oranje wimpel. Niemand kreeg ook een knauw van een dolle hond of werd venijnig gebeten door een tse-tse- vlieg. Sterker nog, niet één hoge ambtenaar, die amechtig tegen zijn pensioen leunde, werd aan zijn bureau onwel en daardoor kon hij ook op geen enkele étage de veters in hoge schoenen wat vieren of wat koud water in gerimpelde nekken sprenkelen. En daarom zat hij ontmoedigd bij de uitgang met al dat drukverband en met een onwijs aantal rollen zestiende gaasjes en met puntgave spalken en emmers vol jodium. En ondertussen gingen wel zijn mooiste jaren met trekkebekkerig wachten voorbij. Hij had al eens de brandtrap met een dunne laag groene zeep ingesmeerd. Maar niemand maakte er gebruik van, want er is een lift in het gebouw. En omdat er een brief bestaat, waarin staat, dat alleen de minister daar gebruik van mag maken, stapt iedereen er onbekommerd in. Want je mag een ambtenaar desnoods aan zijn lijf komen, maar van zijn gewoonterecht moet je afblijven. Zo is dat. Die portier zat er vorige week nog steeds druilerig bij. Maar toen - het was woensdagmiddag omstreeks drie uur - zag hij bij toeval een bromfietser, die het Plein opzwenkte, jammerlijk slipte en als een anker op het wegdek plofte. „Dat moet een vingerwijzing Gods zijn", dacht de portier en gretig greep hij de verbandkist van de muur en rende 'hij de straat op. De bromfietser, die inmiddels van de eerste schrik hoog en breed bekomen was, stond alweer op de zolen. Maar niet voor lang. Want hij stuitte bij zijn terugkeer in de samenleving op het ijzeren dienstbetoon van de portier, die de man vaardig in de goot terugduwde. Toen de bromfietser vanuit die positie nogmaals wilde herrijzen riep de portier kortaf: „Liggen blijven". De man, die door zijn oogharen had vastgesteld, dat de ander een uniform droeg, deed verder geen pogingen meer tot opstandiny. Want hij wist, dat Nederland al jaren een democratie is en dat een man in uniform het daar dus voor het zeggen heeft. „Wat hebbie nou?", vroeg de portier iets te gretig. De bromfietser haalde zijn schouders op en mompelde: „Niks bijzonders eigenlijk. Een klein plekkie op mijn knie". Onmiddellijk begon het gezicht van de portier te stralen. Hij greep een schaar uit de kist en knipte de broek van de bromfietser - een grijze met decente visgraat - vanaf de heup tot de zoom open. Daarna legde hij een enorme zwachtel op het volmaakt intacte linkerbeen. De bromfietser is daarna geheel verknipt naar zijn étagewoning in Moerwijk gezeuld. En de portier heeft volgens betrouwbare waaarnemers tot ver over vijven rechtop in zijn loge gezeten als een mensenredder, die zojuist weer met gevaar voor eigen leven te water is gegaan. De volgende dag kwam er wel een brief op het departement, waarin krachtig geprotesteerd werd tegen het vernielen van andermans eigendommen. Een eis tot schadevergoeding werd bijgesloten. En nu zit de portier weer mokkend terneer in zijn glazen kooi. Als een zwijgende'illustratie van de oude wijsheid „Portier c'est mourir un peu",(van wijlen de bekende Haagse publicist mr. E. Elias.) Als ik hem misschien nog een goede raad mag geven: hij zou eens kunnen proberen een baan te krijgen bij het ministerie van Financiën. Daar knippen ze niet alleen broeken open. Daar kleden ze hun gasten vervolgens ook nog eens finaal uit. En geen haan die er naar kraait.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13