'Washington: snel terugtrekken Sovjetanders boycot Spelen Toch breuk in Belgisch kabinet itse benzine is Irs duurder geworden Koelbloedige miljoenenroof uit Zwitsers vliegtuig in Rome JIAYO-bondgenootschap itter noodzakelijk Afghaanse opstandelingen melden successen in strijd tegen Russen Verzoenend gesprek tussen Soames en Nkomo 3ITENL ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JANUARI 1980 PAGINA 11 (Van onze correspondent Ami van Vree) IllN - De Duitse benzine zal de komende tijd '4 duurder worden. Shell heeft met ingang vandaag (donderdag) de prijzen met zes 4 ;n pfennig (dat is iets minder dan een dub- ■je) verhoogd. ivoigt in het weekeinde in iets mindere mate en de an- Mmaatschappijen hebben met meer of minder woorden li weten dat zij niet achter zullen blijven. Ook diesel Ut vier a vijf pfennig duurder. ■^ieconcerns hebben de prijsverhoging gemotiveerd met fslissingen van de OPEC-landen van afgelopen decem- Op dit ogenblik wordt alleen nog de prijsverhoging berekend die absoluut zeker is. Dit betekent dat verdere verhogingen in de onmiddellijke toekomst niet zijn uit- |ten. Daarmee zijn de prijsverschillen tussen Nederland Bondsrepubliek weer enigermate rechtgetrokken. Moeder liefde Een giraffe uit de Bronx dierentuin in New York likt haar jong, dat zij vorige maand het leven heeft geschonken. Het publiek krijgt Donna pas in de lente te zien wan neer ze tegen een stootje kan. ROME Dieven die deden als of zij behoorden tot het vlieg- veldpersoneel hebben gisteren op het vliegveld Fiumieino bij Rome een voor het vertrek ta xiënd Zwitsers vliegtuig tot stilstand gebracht, de bagage afdeling geopend en een bedrag ter waarde van omgerekend tot vier miljoen gulden gestolen. Twee mannen in een wagen met de letters A.R. (Aeroporto di Roma) stuurden een radiobood schap naar het vliegtuig met de mededeling dat er een lek in de brandstoftank leek te zijn. Zij ga ven de gezagvoerder opdracht tot het laten uitvoeren van een con trole. Toen daaraan gehoor werd gegeven wisten zij de bagage-af deling te openen en deden zij een greep in een koffer met geld. Daarop gingen zij er vandoor. Hun auto werd later leeg terugge vonden. Toen het toestel vertrok, niet dan nadat de dieven per radio hadden gemeld dat „alles ok" was, wist de gezagvoerder nog niets van de diefstal. Dat ontdekte hij pas toen de verkeerstoren inlichtingen vroeg over het incident. ICHIPHOL/WASHINGTON/LONDEN In verscheidene Westerse landen groeit het verlangen de Olympische Spe en in Moskou te boycotten. De Ameri kaanse regering overweegt de Spelen te boycotten als de Russische troepen niet op korte termijn Afghanistan verlaten. Een beslissing hierover zal op zijn laatst uhalf februari genomen worden. De Britse ^regering heeft haar standpunt nog uitge- Jjsteld en ook de Nederlandse regering is, volgens minister Van der Klaauw van- 'imorgen op Schiphol, nog niet aan een be- ;ing toe. qdissi. IfVan der Klaauw die vanmorgen terugkwam na een bezoek aan Mexico, herhaalde het standpunt van de Nederlandse regering dat een boycot in eerste instantie een zaak van de sportorganisaties is. „Ik vraag me af of de Nederlandse regering in onze democratie sportbonden bij wet tot een boycot kan dwingen", ook al erkende hij dat er een mo ment kan komen waarop de regering een advies hierover zou kunnen uitbrengen. „Maar dit moment is nog niet gekomen". Tegenover de New York Times verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance dat hij tegen Amerikaanse deelname aan de Spelen is als de situatie in Afghanistan niet verandert. Hij weigerde evenwel een datum te noemen waarop het besluit genomen zal worden. „Als ik terug kijk naar de Spelen van 1936, die in nazi- Duitsland gehouden werden, geloof ik dat het een grote fout van de Verenigde Staten is geweest daaraan deel te nemen. Het ligt voor de hand dat mijn mening over de ko mende Spelen hierdoor beïnvloed is". De woordvoerder van het Witte Huis Jody Powell verduidelijkte nadien nog eens het standpunt van president Carter, die een tijd slimiet voor de terugtrekking uit Afghanis tan stelt op half februari. Berichten waarin wordt gesproken over de noodzaak dat de autoriteiten „tegenspelen" elders moeten fi nancieren, worden door hem voorbarig ge noemd. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Holding Carter, maakte bekend dat de Ver enigde Staten zich met een aantal landen diepgaand zullen beraden alvorens een defi nitief standpunt over de Spelen in te ne men. Voor- en tegenstanders van een boycot ne men het in Amerika fel tegen elkaar op. Holding Carter noemde bijvoorbeeld de uit spraak van de voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben „belache lijk". Hij liet weten dat de internationale sport allang politieke doeleinden dient. In Engeland is in sommige kranten deining ontstaan over het feit dat prins Philip als voorzitter van de internationale ruitervere- niging op de Spelen verwacht wordt. Buc kingham Palace spreekt berichten tegen dat door de Britse regering druk wordt uitgeoe fend op prins Philip om niet te gaan, maar het is duidelijk dat hij niets zal doen dat de koningin en de regering in verlegenheid zal brengen. Hij heeft voorlopig een afwachten de houding aangenomen. De positie van ka pitein Mark Phillips, de echtgenoot van prinses Anne, is anders. Hij neemt waar schijnlijk deel aan de Britse ruiterequipe. Wanneer hij naar Moskou vertrekt is dit als deelnemer, zonder verdere officiële status. In Parijs is een comité TAM (Tous a Moscou Allen naar Moskou) opgericht om ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk mensen naar Moskou gaan om er te getuigen van hun so lidariteit met de politieke gevangenen. Pi kant is dat TAM in het Russisch „daar ginds" betekent. NERAAL ROGERS IN NEDERLAND: (Van een onzer verslaggevers) HAAG De stafchef van de strijd- hten van de NAVO in Europa, de Ame- anse generaal Bernard Rogers, heeft ren een kort bezoek gebracht aan Ne- and om een toespraak te houden voor de d van de Amerikaanse Kamer van phandel in Den Haag. ijn toespraak die ook beluisterd werd door ster W. Scholten van defensie, Kamerle- oge militairen, beklemtoonde Rogers ïoodzaak van het Atlantisch bondgenoot- p tegenover het niet aflatende Russische streven naar wereldheerschappij. „De bewape ning die de Russen momenteel opbouwen gaat ver uit boven wat nodig is om een afschrik- kingsevenwicht op te bouwen, aldus de Ameri kaanse generaal. Volgens Rogers heeft de Rus sische inval in Afghanistan indirect ook zijn weerslag op de verdediging van westelijk Euro pa."*" Hij stelde dat de Sovjet-bewapening in de afge lopen vijftien jaar door jaarlijkse defensiever hogingen van vier a vijf procent de achterstand op de NAVO was ingelopen en hier en daar reeds is voorbijgestreefd. Assistent Kennedy bekogeld teheim agent Patrick 'irby werd gisteren op tèn verkiezingsbijeen- omst van senator Ed- 'ard Kennedy in een ilub in Newark beko- )eld met eieren. Ken edy heeft zich ver- 'eerd tegen aantijgin- len dat hij 'bij het 'happaquiddick-inci- !ent waarbij zijn secre- ïresse om het leven wam, te hard had ge- eden. rtljn van den Hoek geeft zondagmorgen 20 januari pianorecital in Diligentia. speelt werken van Chopin Liszt. Na het aflopen van conservatorium in zijn ge- jteplaats Rotterdam stu wde Martijn v.d. Hoek in fcxou, Boedapest, Weimar New York. Hij behaalde ^billende prijzen, waaron- T»n 1978 de Prix d'Excellen- Libanon-soldaat ingedommeld door te zware dienst DEN HAAG (ANP) De beginperiode die het Neder lands bataljon in Libanon heeft doorgemaakt was bij zonder zwaar. Als gevolg van de niet geheel juiste sa menstelling ervan moesten ondermeer overmatige wachtdiensten worden ver richt Dit excuus voerde de 19-jarige dienstplichtige soldaat F.H. gisteren voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag aan voor het feit fat hij op 29 okto ber 1979 tot twee keer toe in slaap was gevallen tijdens het wachtlopen. F.H. was in be roep gegaan tegen het vonnis van de krijgsraad in Arnhem die hem tot een geldboete van 300,- of twaalf dagen cel had veroordeeld. De advocaat- fscaal zei het delict deson danks „bijzonder ernstig" te achten en vroeg bevestiging van deze straf. Uitspraak 30 ja nuari. Egyptenaar krijgt kranten Israël CAIRO Voor het eerst, sinds de stichting van de joodse staat in 1948 zijn er gisteren in Egypte Israëli sche kranten verkocht. De Jeruzalem Post, een En gelstalig blad en twee andere Israëlische bladen gingen vlot van de hand. Er zijn nu ook Egyptische kranten in Israël verkrijgbaar. De onderhandelingen over een Palestijnse vorm van zelfbe stuur in het geregeld overleg tussen Egypte en Israël heb ben tot nu toe geen enkel re sultaat geboekt. De Israëlische regering heeft een Israëlisch model hiervoor gisteren ver worpen, zo meldde het officië le persbureau Middle East. Politiechef in Athene vermoord ATHENE Het hoofd van de Griekse oproerpolitie, Pandelis Petrou, is gisteravond vermoord, zo is van politiezijde in Athene vernomen. Petrou werd door twee onbekenden doodgeschoten; de daders zijn voortvluchtig. De „Revolutionaire Organisatie van de 17de November" heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Deze organisatie heeft zich destijds ook verantwoordelijk gesteld voor de moord aanslagen op het voormalige hoofd van de CIA in 1975, Richard Welsch en op twee voormalige commandanten van politie. Oproep uitstel islamitische conferentie DAMASCUS De onverzoenlijke Arabische staten en de PLO hebben gisteren opgeroepen tot uitstel van de voorgenomen isla mitische conferentie over de gebeurtenissen in Afghanistan en vóór haar verplaatsing van Islamabad in Pakistan naar Saoedi- Arabië. De conferentie, die zich zou moeten bezighouden met de conse quenties van de Russische militaire interventie in Afghanistan, zou op 26 januari in Pakistan beginnen. Britten willen centrumpartij LONDEN Een meerderheid onder de Britse kiezers is niet ge lukkig met het huidige stelsel en zou graag een centrumpartij tot stand zien komen, aldus de uitslag van een in de Times van van daag gepubliceerde opiniepeiling. Vierenvijftig procent van de ondervraagde kiezers wil vorming van een grote centrumpartij die onderdak biedt aan kiezers die zich noch bij rechts noch bij links thuisvoelen, maar slechts 42 procent verklaarde op zo'n partij te zullen stemmen als zij een redelijke kans van het winnen van een verkiezing had. Buitenlandse studenten in Peking verbrandden gisteren uit protest tegen de Russische inval in Afghanistan een Sovjet-vlag. De Chinese autoriteiten kwamen niet tussenbei de. ISLAMABAD De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Carrington, heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Pakistan verklaard dat Groot-Brittannië Pakistan zal steunen bij „de verdediging van zijn so lidariteit en integriteit". Carrington beloof de voorts bijstand voor de bijna een half miljoen Afghaanse vluchtelingen die van het strijdtoneel in hun vaderland zijn ge vlucht. Volgens Afghaanse bronnen in Pakistan zou den Afghaanse opstandelingen vier provincies in het noordoosten van Afghanistan Badaks- han, Takhar, Kunduz en Baghlan in handen hebben gekregen. Islamitische guerrillastrijders zouden meer dan een week hevig gestreden met Sovjetrussische troepen voor de vier pro vincies bevrijd konden worden, aldus de bron nen. Volgens de verzetsbewegingen zouden steeds meer leden van de Afghaanse regering stroepen deserteren en overlopen naar de re bellen. De samentrekking van Sovjetrussische troepen in het westen van Afghanistan is ook gisteren verder gegaan. Doel van deze troepenbewegin- Politieke partijen betogen DEN HAAG Negen politieke partijen (PvdA, CDA, VVD, D'66, DS70, PPR, PSP, SGP en GPV) houden onder het motto „Rus sische troepen uit Afghanistan" aanstaande zaterdag een betoging in de Jaarbeurshal len. gen schijnt niet alleen het concentreren van eenheden aan de grens met Iran te zijn, maar ook de controle over het westerse deel van Af ghanistan te verzekeren. Het Europese parlement heeft gisteren de inval van de Sovjet-Unie in Afghanistan veroordeeld. Zij noemden de inval een bedreiging voor de wereldvrede. De communistslche afgevaardig den in het parlement stemden verdeeld. De Franse communisten, die eerder de interventie van de Sovjets steunden, onthielden zich van stemming. Astronaute toont ontwerp De Amerikaanse astronaute en diëtiste Rhea Sed- don laat op deze foto zien hoe door middel van een rietje astronauten in een ruimtevaartuig een groot aantal dranken en vloeibaar voedsel tot zich kun nen nemen. De kabine van de 'space-shuttle' waar in dr. Seddon staat werd mede door haar ontwor pen. CRISIS MOGELIJK BEPERKT TOT VERTREK VAN FRANCOFONEN (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL In het Belgische kabinet-Martens is gisteren toch een scheuring ontstaan, nadat vorige week een compromis van de ministerpresident de hoog opgelopen taaltwisten voor langere tijd tot be daren leek te hebben gebracht. De kleinste rege ringspartij, het Brusselse Front van Franstaligen, is uit de coalitie gezet. De twee ministers en de ene staatssecretaris van het FDF krijgen van koning Boudewijn hun ontslag, nadat premier Martens daarom had gevraagd. Het zag er gisteravond naar uit, dat het afgeslankte kabinet Martens van christendemocraten en socialisten op de been kan blijven, ook al is de regeringscombinatie nu in het parlement zijn tweederde meerderheid kwijt. Zo'n meerderheid is nodig om via grondwetswijziging de omstreden verdeling van België in autonome gewesten (Vlaanderen, Wallonië en eventueel Brussel als apart gewest) door te voeren. De Franstalige regeringspartijen PS (socialisten) en PSC (chris tendemocraten) beraadden zich gisteravond echter nog over de vraag of zij binnen de regering kunnen blijven. Ze zouden daar mee het nog maar enkele dagen oude „solidariteitsakkoord" tus sen de drie francofone regeringspartijen opzeggen. Bovendien kan de vervanging van de ontslagen FDF-bewind- slieden nog voor conflicten zorgen. Zolang in die vervanging niet is voorzien, bestaat het kabinet Martens formeel niet, want de grondwet schrijft voor, dat een regering evenveel Vlaamse als Waalse bewindslieden moet tellen. Het ontslag van de FDF-ers uit de regering had overigens een opmerkelijk verloop. De ministers vernamen om drie uur gister middag via de radio nieuwsdienst, dat de koning hen de laan had uitgestuurd. Zulks op voorstel van ministerpresident Mar tens, nadat de FDF-bewinsdlieden tijdens een extra-kabinets vergadering als enigen hadden geweigerd een nader tussenvoor stel van de premier pver de staatshervorming te aanvaarden. Directe aanleiding tot de crisis in de Belgische regering is een congres van de CVP, dat een maand geleden van partijgenoot premier Martens formeel een ingrijpende wijziging van het re geerakkoord verlangde. Met name zou België in plaats van de voorgenomen driedeling moeten worden verdeeld in twee auto nome gewesten, Vlaanderen en Wallonië, terwijl Brussel mid dels een apart hoofstedelijk statuut door Vlamingen, Walen en Brusselaren tezamen bestuurd zou moeten worden. De Vlamingen vrezen hun meerderheidspositie in het land eco nomisch en staatkundig te verspelen, als Brussel een apart ge west wordt. De franstaligen van de hoofdstad kunnen dat im mers samen met de Walen het Nederlandssprekende volksdeel overheersen. Premier Martens wist vorige week het „ijskastcompromis" aan vaard te krijgen dat inhoudt de definitieve staatshervorming ge durende drie jaar door een speciale parlementame commissie te laten uitwerken, zodat de regering eindelijk aan de economische en sociale problemen (werkloosheid, doktersstaking etc.) kan toekomen. De drie Franstalige regeringspartijen sloten na hun aanvaarding van het compromis-Martens echter een solidariteitsakkoord. om de zekerheid te krijgen dat de staatshervoming uiteindelijk vol gens het Waalse ideaal van een driedeling tot stand zou komen. Deze „samenspanning" tegen Vlaanderen was voor Tindemans' CVP onaanvaardbaar, zodat premier Martens gisteren opnieuw zijn talent voor compromissen moest tonen. Ditmaal echter bleef hij stuiten op onwil van het FDF om het solidariteitsakkoord van de Waalse partijen af te zwakken. SALISBURY - De Rhodesische guer rillaleider Joshua Nkomo heeft gis teren voor het eerst een gesprek ge had met de Britse gouveurneur lord Soames. Hoewel hij uiting gaf aan klachten over het bestand en het te kort aan troepen uit landen van het Britse Gemenebest voor het toezicht op dit bestand, was de sfeer verzoe nend. Dit is in welingelichte kringen in Salis bury vernomen. Nkomo zou hebben ge zegd dat hij vrije en eerlijke verkiezin gen wenst en dat hij het verleden wil vergeten. Op een persconferentie ver klaarde de zwarte nationalistische lei der dat hij zich vooral zorgen maakte over het op grote schaal optreden van de Rhodesische strijdkrachten en het feit dat zich nog steeds Zuidafrikaanse militairen in Rhodesië bevinden. De Rhodesische troepen stonden tot voor kort onder het gezag van de zwar te premier Abel Muzorewa, die een po litiek tegenstander van Nkomo is. De gewezen guerrillaleider pleitte ervoor dat het contingent van 1.300 Gemene best militairen dat nu alleen toezicht moet houden op de naleving van het bestand, met ten minste 5.000 man wordt uitgebreid om een actievere mili taire rol te kunnen spelen. Deze troe pen zouden vooral moeten worden ge bruikt om de voormalige guerrillastrij ders en het Rhodesische leger uit el kaar te houden, in afwachting van de eind februari te houden verkiezingen. Een uitbreiding van het Gemenebest contingent met 10.000 man zou, volgens Nkomo, nog beter zijn. Hij vond ook dat lord Soames de Zuid afrikaanse militairen moet laten terug trekken, die nu nog een strategisch be langrijke brug in het zuiden bewaken. Hij legde er echter de nadruk op dat zijn bezwaren meer als punten voor on derhandelingen dan als ultimatums moesten worden beschouwd. Ook als lord Soames zijn voorstellen zou afwij zen, zou hij toch blijven praten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11