'nvoldoende jpeelgelegenheid oor jeugd in orpskernen en udere woonwijken Rechtbank krijgt het groen en geel voor de ogen tRITISCH NOORD WIJK IN NOTA: olitie zoekt etuigen ongeval Stichting „Kerkwerve" krijgt beheer over Oegstgee^lce be jas rdenwoni ngen Noordwijkerhout krijgt kantoorpand aan de markt Batig saldo Schutterswei niet voor nieuwe bewoners 'Het Waterbos' nog steeds ter discussie in Rijnsburg kkatop et spek LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1980 PAGINA 7 ORDWIJK In de dorpskernen van irdwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee is oldoende speelgelegenheid voor de kin- En. Ook woonwijken als Calorama en de klaan (west) komen er in dit opzicht zo best af. zijn enkele conclusies uit een omvangrijke joed gedocumenteerde nota van een comité de werkgroep planologie van de Leefbaar- Kritisch Noordwijk. waarin ae 'laten zijn neergelegd van een onderzoek de mogelijkheden tot spelen in de ver lende woongebieden van de gemeente, hield daartoe een enquête onder de kinde- Ivan alle Noordwijkse lagere scholen (uitge- erd die van klas 1). Met voldoening maken lerkgroepleden gewag van het feit, dat alle h schoolhoofden positief reageerden en en- »iast hun medewerking verleenden. Door lel van de enquête hebben de samenstellers de nota geprobeerd de behoeften van de leren te peilen. Ook werd hen gevraagd r zij momenteel spelen en of zij die speel- ite zelf goed en veilig genoeg vonden, behoeve van haar onderzoek verdeelde het Ité van werkgroepleden het bebouwde deel de gemeente in een dertiental sectoren. In wijken nam men een steekproef naar de lie van de ouders. dorpskernen en de oude woonwijken ko- t er bij het onderzoek het slechtste af. Zo er in het gebied tussen de Grent en de Qu- van Uffordstraat maar twee plaatsen waar d spelen kan: het plantsoen'aan de Prins irdstraat en het schoolplein van De Zee- inkaan de Julianastraat. Er bestaat in deze jwijk dringend behoefte aan een trapveldje of ;en speel tuintje en de werkgroep denkt daarbij in 't Stille Zuide. In dit saneringsgebied zou utoor ruimte moeten worden vrijgehouden. der zijn er wensen om bepaalde straten au- ij te maken of tot woonerf te bestemmen, de kom van Noordwijk-Binnen (tussen de izastraat en de Wilhelminastraat) doet zich eveer dezelfde situatie voor. Veel smalle ten. huizen meestal zonder voortuin en vrij- alleen speelgelegenheid op de pleinen van alen (Jeroenschool en de oude Wilhelmina- x>l). Er zijn nog enkele mogelijkheden de 1 naast de Rabo-bank aan de Zeestraat en. basketbal veldje in Vreewijk, doch deze zijn van beperkte betekenis. De kinderen, en speci aal de 6 tot 9-jarigen in deze wijk zijn niet te vreden. Zij vragen om een straat zonder ver keer. De ouders in deze buurt zien speelveldjes en een groot plein als nodige aanvulling. „Wij vinden dat er in deze wijk speelgelegenheid bij moet komen, maar er is echter weinig ruimte om iets aan te leggen", merken de leden van de werkgroep in de nota op. Mogelijkheden zien zij bij de nieuwbouw van de school aan de Bronckhorststraat. Daar kan rekening worden gehouden met het creëren van een openbare speelgelegenheid voor de kinderen uit de buurt. Verder zou een gedeelte van het Jeroenpark tot speelplaats kunnen worden bestemd door het plaatsen van wat klimtoestellen in een gras veld. merken de onderzoekers op. Men dacht ook nog aan het terrein van de Thijswijk maar dit idee is inmiddels achterhaald door het be kend worden van het flatbouwplan voor al leenstaanden van bouwer De Raad. Wijken waar de speelgelegenheid eveneens on voldoende is, zijn die ten noorden van de Quar- les van Uf fordstraat, de Prinsessebuurt Calora ma en het westelijk gedeelte van het Beek- laankwartier. Verbeteringen kunnen worden aangebracht, onder meer door het aanleggen van sportveldjes of houtblokkenterrein (tussen de Henriëtte Roland Holststraat en de Quarles van Uffordstraat, het maken van zandbakken (met afscherming), het verkeersluw maken van bepaalde straten (bijvoorbeeld de Margriet- of Marijkestraat) of het bestemmen van deze stra ten tot woonerf. In Calorama ziet de werkgroep mogelijkheden om plantsoenen geheel of gedeeltelijk als speel ruimte te gebruiken. De ouders in het Beeklaan-kwartier produceer den een reeks suggesties, zoals het aanleggen van speelveldjes, een speelplein, zandbakken en een crossveld. De werkgroep vindt het een zinvol idee om op een gedeelte van het herten kamp aan de Freesialaan een kinderboerderij in te richten. Ook zou daar een stukje speel ruimte voor de jeugd gevonden kunnen wor den. Verschillende straten in de Beeklaan-wijk zijn heel goed te veranderen in speelstraten of woonerf. Het Dobbelmannduin en omgeving, alsmede de nieuwe woonwijken Duinpark, Boerenburg en de Grashoek komen bij de enquête beter uit de bus. ISSENHEIM - Gistera- Dd was er bij „Cees Ine- een speciale avond van vereniging „Philadelfia" de Vereniging Ouders -.lijk gehandicapten itreek, waar voor de en hun kinderen een ilavond werd gegeven de toneelgroep „Elc- Na opening door Itter M. J. v.d. Vlugt de Vereniging Ouders, door „Elckerlyc" op prima wijze, zoals we van haar gewend zijn, de 'it van John Dole „De op het spek" uitgevoerd, de rolbeheersing maakte der meer dat er voor veel ariteit gezorgd werd Men loot dan ook buitengewoon i het kostelijke spel. Hoofd- len werden excellent ge- eld door Aad Scholten, Ti- ie van Leeuwen en Leny llemse. Kostelijk spel was van Cees in der Rieden, led hoone en Annie Immerzeel. k de bijrollen werden goed rcorgd door Loek Venker, F v.d. Nieuwendijk en Ad lekooper. OMPWMK/LEID- WENDAM Dc politie ELeidschendam zoekt ge en van een ongeluk dat ndagmiddag om 18.30 op 1 Oosteinde in Stompwijk beurde. Bij het ongeluk trd een toevallige voetgan- r aangereden en met zwa- verwondingen naar het ■kenhuis vervoerd. *'ee auto's uit tegengestelde Wing raakten, bij de Hoge door nog onbekende re- ■n met elkaar in aanraking. rn yan de auto's week na de 'tijding uit en reed daarbij 1 rechts van de weg lopende ''ganger aan, die hierbij ls'ig letsel opliep. De politie 1 Leidschendam verzoekt HUuele getuigen zich te •Itlen. Verkeersnota voor Wassenaar Mr. Tj Halbertsma, voorzitter van de ver eniging Vrienden van Wassenaar heeft gistermorgen de verkeersnota aangebo den aan burgemeester mr K. Staab van Wassenaar. De nota is door een werk groep van de vereniging opgesteld op verzoek van de gemeenteraad en bevat voorstellen voor uitgangspunten en doel stellingen voor een gemeentelijk ver keersbeleid. Een werkgroep van vijf leden heeft aan de ruim 70 pagina's tellende nota ruim vijftig werkvergaderingen be steed en besprekingen gevoerd met vele instanties. 'Stad en' Landschap' hebben inmiddels waardering over de nota laten blijken en vooral de realiteitszin gepre zen. Op de foto mr. L.H.I.M. Hoogewee- gen, mr Halbertsma. mr. Staab en drs J.K. van Dingstee (v.l.n.r.) OEGSTGEEST - *r bestaat een grote kans dat puuuu. van de grond komen waar door aan de Noordoostzijde van de nieuwe „Van Eysin- gabrug" in het plan Haas- wijk een aantal bejaarden- woningen gebouwd zullen worden. Bejaardenwoningen waarover de stichting Kerk- werve, in Oegstgeest, een in stelling met een lange histo rie, het beheer zal krijgen. Genoemde stichting zal ook deel gaan nemen aan de ont wikkeling van het projekt. Over de omvang van het aantal woningen is nog niets bekend. Zo te zien daagt het aan de ho rizon voor „Kerkwerve". een stichting die zich beijvert voor het realiseren van bejaarden woningen en die in de loop der jaren ondermeer bouw plannen koesterde voor „De Voscuyl" en eventueel op het ASC-terrein. Als alles verloopt zoals het gaan moet dan zal het plan in Haaswijk eind 1984 gerealiseerd zijn. Men zal de woningen in ieder geval „zon der onderscheid naar gezind te" toewijzen. VOORSCHOTENSE VERKEERSSITUATIE SPEELT HOOFDROL IN VERKEERSQUIZ VOORSCHOTEN/DEN HAAG Wanneer een auto met twee wielen over een stopstreep staat en als ge volg daarvan twee wielen binnen het groene- en twee wielen binnen het rode verkeerslicht, is de autobestuur der dan in overtreding en dus straf baar? Deze verkeersquiz zal uiteinde lijk aan ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad ter beoordeling worden voorgelegd, teneinde te komen tot op lossing van een verkeersvraagstuk dat nu reeds enkele jaren de gemoede ren in Voorschoten bezig houdt. De politie heeft zich met het vraagstuk bezig gehouden en hierover processen verbaal verder gestuurd. De kantonrech ter in Leiden heeft diens aandeel bijge dragen en een veroordeling uitgespro ken. Thans heeft het geschilpunt in ho ger beroep de Haagse rechtbank bereikt. Gistermiddag eiste de officier van justi tie bevestiging van het kantonrechters- vonnis met een boete van 125 gulden. Na uitspraak van de rechtbank over veer tien dagen, komt de Hoge Raad aan de beurt om tot een eindoordeel te komen. Automobilisten die in het hartje van Voorschoten in de Raadhuislaan naar rechts afslaan, vinden daartoe drie op stelvakken aangewezen. Zodra het rode verkeerslicht verspringt is het duwen en dringen om zo mogelijk op de vierde plaats te komen. Dat blijkt veelal een „hangplaats" tussen het verspringende rode- en het voor van links komende groene verkeerslicht te zijn. Dat wordt op de verkeersfoto vastgelegd, gevolgd door een proces-verbaal. Onder bepaalde omstandigheden, zoals wanneer het een bijzonder lang voertuig betreft, wordt weieens een oogje dichtgeknepen, maar anders volgt het proces-verbaal. Dat was het geval voor de autobestuurster die nu in het principiële rechtsspel een rol speelt. „Als het verkeersprobleem opgelost moet worden, dan moet ter plaatse het raadhuis en kerkgebouw worden afge broken", zo deelde de officier van justitie mee. En dat doet men ook niet zo gauw. Dus zoekt men het nu eerst via de be keuring. „Met de dagvaarding ben ik het niet eens, ik was door het groene licht", aldus het standpunt namens verdachte uiteen gezet. De officier had berekenin gen met kwart van seconden tussen pas seren van de verkeersstreep en versprin gend licht, want anders zit het verdere verkeer vast. Aan de rechtbank nu om recht te spreken tussen vóór- en achter wielen. De plaats waar het nieuwe kantoorpand met woningen gebouwd gaat worden. NOORDWIJKERHOUT Op de hoek van de Havenstraat en de Schoolstraat in Noord wijkerhout zal binnen afzienbare tijd een kantoorpand met 6 bovenwoningen verrij zen. Op deze plaats staat nu nog het pand van de firma Duivenvoorde. Dit bedrijf ver huist binnenkort naar de Leidsevaart en heeft de grond verkocht aan Foreholte B.V. die bij het gemeentebestuur een bouwplan, heeft ingediend. In de raadsvergadering van 24 januari zal de raad zich uitspreken over de wijziging van het bestemmingsplan die de bouw van het kantoorpand mogelijk zal maken. Al eerder nam de raad een wijziging van het bestaande bestemmingsplan 'Centrum' in be handeling. Deze wijziging werd door het college van Gedeputeerde Staten gedeeltelijk goedge keurd, maar is, in verband met een lopende kroonprocedure, nog niet onherroepelijk ge worden. Door de wijziging maakte raad de bouw van vier woningen voor volledige- en 10 woningen voor onvolledige gezinnen aan het marktplein mogelijk. Dit bouwplan is thans in uitvoering. Voor de bouw van het kantoorpand zal opnieuw een herziening van het bestem mingsplan centrum nodig zijn. Het college van burgemeester en wethouders is van mening dat zowel de bouwaktiviteiten aan het marktplein als de realisatie van een kantoorpand het marktplein een beter aanzicht zullen geven. Zij wil daarom de bouwplannen van het kantoor pand steunen en stellen de gemeenteraad voor een voorbereidingsbesluit voor de herziening van het bestemmingsplan vast te stellen. KATWIJKSE WETHOUDER WIL NIET VOOR SINTERKLAAS SPELEN KATWIJK Het pleidooi van het CDA- raadslid A. C. Berkhey om de kopers van goedkope woningen in het plan Schutters wei mee te laten delen in het batig saldo van 1,5 miljoen gulden, waarmee de dienst Openbare Werken de exploitatiebegroting Schutterswei afsluit, vond in de ogen van wethouder J. van Dijk (SGP) weinig goed keuring. Volgens de wethouder dienen de overschotten ten goede te komen aan de ge hele Katwijkse gemeenschap, in plaats van aan een tweehonderdtal toekomstige bewo ners van Schutterswei. De dienst Openbare Werken sluit de exploita tiebegroting over het plan Schutterswei met een batig saldo van ongeveer anderhalf miljoen af. Volgens de heer Berkhey veroorzaakt dat bij de toekomstige bewoners van de, volgens hem in vergelijking met andere premiebouwplannen in de gemeente Katwijk, dure woningen nogal wat onbegrip. Vandaar dat hij de wethouder voorrekende dat de kosten per huis (gerekend naar de tweehonderd goedkopere woningen binnen het plan, de duurdere vrije sector zou er niet van mogen profiteren) ongeveer vierdui zend gulden zouden dalen, als de grondprijs, waardoor Openbare Werken aan het batig saldo komt, minder werd. Wethouder Van Dijk kon zich echter met deze gedachtengang niet vere nigen. De grondprijs maakt in de hele bouw kosten maar een paar procent uit, en is gebon den aan een minimumprijs die het rijk oplegt. Aan deze-minimumgrens zit de gemeente al, dus nog verder dalen zou aldus Van Dijk, Sin terklaas spelen ten opzichte van de nieuwe be woners worden, en blijk geven van slecht be stuur ten opzichte van de Katwijkse gemeen schap, die recht heeft op voorzieningen uit de batige saldo's. De commissie voor het grondbedrijf en de sane-1 ring kon unaniem instemmen met het voorstel van burgemeester en wethouders om een be drag van bijna vierhonderdduizend gulden be schikbaar te stellen voor de renovatie van tien woningen aan de Rijnmond. Deze woningen ondergaan een uitgebreide opknapbeurt, wat na de rattenplaag die in deze tien woningen tot voor een maand plaatsvond een duidelijke ver betering voor de bewoners betekent. Zilveren legpenning Oranje verenigingen voor Cor de Mooij Cor de Mooij, voorzitter van de Rijnsburgse Oranjevereni ging (rechts) is gisteravond onderscheiden met de zilve ren legpenning van de Fede ratie van Oranjeverenigingen in Nederland. De heer De Mooij is 25 jaar lid van de plaatselijke vereniging, waar van 15 jaar als bestuurslid en 10 jaar als voorzitter. De leg penning werd de jubilaris overhandigd door burge meester De Roos (links). .«.u uii ander werd deze ..v-ck tijdens een bijeenkomst van de commissie welzijn ou deren Oegstgeest bekend ge maakt door de voorzitter, de heer P. van Veen. Zeven Leidse studenten in de sociale psychologie hebben een onderzoek uitgevoerd naar voorzieningen voor ouderen in Leiden en in Oegstgeest. Naar aanleiding van een enquête en een aantal hoorzittingen heb ben zij een rapport hierover uitgebracht onder de titel „Voorzieningen voor oude ren". Er viel in de commissie nogal wat kritiek te beluiste ren. Zo wordt er niet ingegaan op de psychische aspecten, de bejaarde zieken en dementen worden niet genoemd, de ou deren die tussen wal en schip dreigen te vallen komen er niet uit te voorschijn, er zitten in het rapport tegenstrijdighe den waar het over enquête- en hoorzittingresultaten gaat, er worden politiek getinte op merkingen gemaakt; kortom er valt nog wel iets aan te doen. Ook op het terrein van gezinshulp was men graag iets te weten gekomen omtrent de vraag: Hoeveel mensen zijn er die in dergelijke situaties ver keren, dat zij terecht recht op hulpvoorziening hebben? Van de zijde der gezinshulp werd opgemerkt dat het inderdaad kan voorkomen dat men niet kan helpen bij gebrek aan een hulpkracht! „Wél hebben wij een groot aantal uren gekre gen, maar je moet ook man kracht hebben om die uren te benutten". Alle op- en aanmerkingen op de uitslag van het onderzoek worden gebundeld en er komt een commissie die de zaken nader op een rijtje zal zetten en de nodige aanbevelingen zal doen. Materiële voorzienin gen voor ouderen zijn in Oegstgeest goed, maar de com missie is bijzonder alert op de „immateriële kanten" van de zaak: het persoonlijke welzijn. En daar wil men nu juist zo graag méér'van weten. RIJNSBURG Het golf- slagbad 'Het Waterbos' is nog steeds onderwerp van discussie in Rijnsburgse po litieke kringen. Eerder werd de begroting van het zwem bad in zijn geheel teruggeno men en in de laatste verga dering van de commissie welzijn kwam deze begro ting opnieuw aan de orde. Over 14 dagen staat dit on derwerp op de agenda van de gemeenteraad, en naar het zich laat aanzien zal dat geen eenvoudige behande ling worden. De problemen rondom het golfslagbad zijn hoofdzakelijk van financiële aard. De tarie ven van de abonnementen zijn, evenals de prijzen van losse baden, omhoog gegaan hetgeen een meeropbrengst van 40.000 gulden op zal leve ren. Door de verhoging van de gasprijzen wordt deze meerop brengst echter gereduceerd tot 20.000 gulden. Het totale ex ploitatietekort van het zwem bad bedraagt een half miljoen wat met aftrek van de mee ropbrengst nog een tekort van 480.00 gulden oplevert. Dit te kort wordt gedragen door de gemeenten Rijnsburg en Val kenburg. De Rijnsburgse wel- zijnscom missie is verdeeld over het feit of de gemeente met deze begroting akkoord moet gaan of dat een verdere verhoging van de prijzen noodzakelijk is. De heer van Egmond (GPV) was van me ning dat de huidige prijzen. 4.75 voor volwassenen en 3.75 gulden voor kinderen, nog wel wat omhoog kunnen, waar de heer Oudshoorn (RPF) zich bij aansloot. Omdat het bad ook op zondag geopend is, stemde hij toch in totaliteit tegen de begroting. De heer Den Heijer vroeg de wethouder er bij de openingstijden op zondag re kening mee te houden dat de laatste kerkdienst om 11.30 uur afgelopen was. Wethouder Van der Meij zei niet te weten hoe de openingstijden er op zondag uitzagen, maar zei er wel van uit te gaan dat het bad in ieder geval op zondag geo pend was. Tenslotte kon hij mededelen dat het bestuur van het zwembad binnenkort met een aantal energiebesparende maatregelen zou komen. De discussie in de commissie wel zijn was voor een aantal leden aanleiding om hun stem tot de raadsvergadering voor te be houden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7