erwarring over gevolgen jan loonpauze duurt voort OeidüQ&owumt Regering kan NOC niet financieel treffen lizenden tonnen stookolie verduisterd )A-werkgroep gaat tie voeren tegen leid kamerfractie Ijs erg onbetrouwbaar Genland NDAAG BERAAD OVER TEKST EN UITLEG VAN BESLUIT CNV-voorzitter:loonpauze motie van wantrouwen tegen vakbeweging' Overheidsgeld en Olympische Spelen [KERBEMANNINGEN AANGEHOUDEN n straf voor der die it je doodde OLIEPRIJS VRIJE MARKT DAALT KOU BEDREIGT VOGELS Fout van tandarts: 2.500 smartegeld aar SE leidse courant dinsdag 15 januari 1980 pagina 9 sociaal-economische redac- Aag Het verlossende %er wat er op het gebied risverhogingen tijdens de "Te wel en niet is toege- nog niet gesproken. Van zouden deskundigen van Msterie van Sociale Zaken ^w met de Looncommissie «Stichting van de Arbeid discussiëren hoe het be- ni minister Albeda moet —uitgelegd. Afgelopen vrij- dit ook al gebeurd, maar igde men er niet in alle heden op te lossen, bij het overleg vooral om 'allen. Het ministerie stelde 'ankelijk op het standpunt 11 januari, behalve op het de prijscompensatie, geen |erhoging geoorloofd was. is werd dit verzacht door smming te geven voor het 1 van gebruikelijke verho- bals het per 1 januari toe- ran één dienstjaar en het van toeslagen. Ook is het i iemand meer te gaan beta st hij een andere functie regen of anderszins promo- gemaakt. Bij dit laatste zit *1 midden in de moeilijkhe- t ook het ministerie kan het jromotie" niet definiëren, jt men daar dat er dan spra ke moet zijn van enige taakwijziging. Voorts is er het probleem van de be drijven, die zowel mensen met een weekloon als mensen met een maandsalaris in dienst hebben. De eerste categorie heeft eventuele extra verhogingen al uitbetaald gekregen en mag deze dus houden. „De tweede categorie heeft pech", aldus een woordvoerder van het ministerie. Hij doelde erop dat er in het besluit van Albeda sprake is van de „feitelijke si tuatie" op 11 januari, die'behalve op de bovengenoemde punten geen wij ziging zou mogen ondergaan. Werkgevers en werknemers zijn het met deze uitleg niet eens. Zij menen dat de regering ten onrechte probeert haar besluit langs een achterdeur te rugwerkende kracht te geven tot 1 januari. De interpretatie van werk gevers en werknemers vindt steun in de toelichting op de laatste loonmaa tregel van het kabinet-Den Uyl. Toen mochten verhogingen, die voor werknemers „juridisch afdwingbaar waren, wel worden doorgevoerd. Deskundigen van het departement menen echter dat het verbieden van alle nog niet gerealiseerde extra ver hogingen wel geoorloofd is. Het gesprek van vanmiddag is een uitvloeisel van de Wet op de Loon vorming, die de minister verplicht eerst de Stichting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) te ho ren alvorens enige loonmaatregel te nemen. In dit geval gaat het dus om een horen achteraf. Volgens het de partement kan dat niet anders, „wan neer, zoals nu de sociaal-economi sche omstandigheden snel optreden noodzakelijk maken". In kringen van werkgevers en werknemers meent men dat deze haast geleid heeft tot een „slordig" besluit met vele tekort komingen. Gisteravond heeft minister Albeda (Sociale Zaken) nog overleg gevoerd met vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers in de zuivel- en vleeswarenindustrie. De beide laatsten dringen erop aan dat de toe slagen voor vuil en zwaar werk, die vorige week in deze bedrijfstakken werden overeengekomen, worden uitgezonderd van loonpauzebesluit. De minister heeft al laten weten „dat het moeilijk zal zijn uitzonderingen te maken". (vervolg van voorpagina) DEN HAAG Het kabinet wil over de leidsplannen die een gevolg zijn van de loonpauze nog overleg plegen met de vakbeweging en de werk gevers. De FNV stond gisteren zeer sceptisch tegen over dat overleg omdat dit ook een stuk medeverant woordelijk kan veroorzaken. Het CNV gaat dit over leg niet uit de weg, mits er nog wezenlijke invloed kan worden uitgeoefend op de regeringsvoornemens. FNV-voorzitter Kok zei gisteren na de bijeenkomst van zijn federatieraad te verwachten dat tijdens de loonpauze de cao-gesprekken in de bedrijfstakken zullen doorgaan, weliswaar niet over loonsverhogingen, maar wel over al lerlei andere zaken die op de verlanglijstjes van de vak bonden staan. Hij sloot voorts niet uit, dat er intussen in bedrijven spontane werkonderbrekingen komen om te discussiëren over de door de vakbeweging afgewezen loonpauze. Het CNV zou dergelijke acties betreuren: als het parlement zich uitgesproken heeft eist de democratie, dat men zich daarbij neerlegt, aldus deze vakcentrale. Ac ties zouden volgens het CNV bovendien de werkgelegen heid verder schaden. CHV-voorzitter Van der Meulen zei gisteren na de verga dering van zijn verbondsraad, dat de instelling van een loonpauze neerkomt op een motie van wantrouwen aan het adres van de vakbeweging. Er zouden in vrij overleg cao-onderhandelingen moeten worden gevoerd. Het CNV was zeer wel bereid daarbij rekening te houden met de verslechterde economische situatie. Ook Kok sprak van een voorbarige en onjuiste maatregel. Laatstgenoemde toonde zich verontrust over de verdere plannen van het kabinet. Voor de FNV blijft de kooppkrachtdoelstelling centraal staan. De voorzitter het Nederlands Olympisch Comité, mr. J.I- denburg, gaat aan de realiteit wel erg ver voorbij wanneer hij zegt, dat er bij de Nederlandse uitzending naar de Olym pische Spelen in Moskou geen overheidsgeld is betrokken. Formeel heeft hij wellicht gelijk. Het geld komt van de Stichting Sporttotalisator. Maar wat is die stichting anders dan een door de overheid gecontroleerde gokinstelling? En is het niet zo, dat reeds lange tijd een ruime meerderheid van de Tweede Kamer van mening is dat de opbrengsten van kansspelen moeten worden ondergebracht in een totale wel zijnsbegroting, van waaruit dan weer gesubsidieerd kan wor den (bijvoorbeeld activiteiten van het Nederlands Olympisch Comité)? Los van alle formaliteiten is het dus wel degelijk over heidsgeld dat naar het Olympisch Comité toevloeit. Als pre mier Van Agt zijn eigen uitspraak van eind vorige week se rieus neemt, dan zal dat geld geblokkeerd moeten worden. Want dat is toch in feite wat de premier heeft gezegd: de Ne derlandse overheid wenst de handen niet vuil te maken aan deelname aan de Olympische Spelen in Moskou; de sportwe reld moet zelf maar weten of ze dat voorbeeld wil volgen. We hebben het al eerder betoogd: de politiek verantwoor delijken dienen in deze kwestie hun verantwoordelijkheid te nemen, en die niet af te wentelen op individuele sportmen sen. Er moet begrip voor bestaan, dat het kabinet nog niet tot een definitieve afweging heeft kunnen komen over een eventuele Nederlandse boycot van de Spelen in Moskou. Het zou bijvoorbeeld zinloos zijn, wanneer Nederland alleen of practisch alleen zo'n besluit nam. Maar op het moment dat die afweging gedaan kan worden, moet dat ook door de poli tiek verantwoordelijken gebeuren. Het Nederlands Olym pisch Comité zou juist content moeten zijn dat deze verant woordelijkheid niet op zijn schouders wordt j al aon- ten moet blijven ÜNP) Vierender- [dzakelijk dienst- militairen, die bin- ïaar Libanon zou- ekken om zich bij •landse Unifil-deta- te voegen, hebben gekregen dat hun niet doorgaat, in deel uit van een 145. De rest gaat Libanon. De reden deel te van de groep !en is de oproep van gde Naties de deta- i van de vredes- de oorspronkelijke ug te brengen. Een n de vierendertig rs had bijgetekend ibanon te gaan. Vol- Legervoorlichtings- inen zij in Neder- en geplaatst. Willen dan zal de legerlei- ir voor inzetten dat kering krijgen. Spelletje met oma Alle kinderen wil len altijd hetzelf de: als oma er is, moet ze mee doen met een spelletje. En dus kon koningin Juliana ook niet anders toen ze de afgelopen week in Madrid logeerde bij haar dochter Irene en prins Carel Hugo. IOC: OLYMPISCHE SPELEN BLIJVEN IN MOSKOU DEN HAAG (ANP) Het besluit van het kabinet om geen subdidie te geven aan het Nederlands Olympisch Comité zal nauwelijks in vloed hebben op de uitzen ding van een Nederlandse sportploeg naar Moskou. Van het relatief kleine bedrag dat het NOC als rechtstreekse subsidie krijgt, is het meeste geld al binnen. Dit heeft een woordvoerder van CRM mee gedeeld. Het bedrag waarom het gaat, 185.000 gulden, kan niet geblokkeerd worden, om dat het geld niet wordt besteed voor de uitzending van de sportlieden, maar als bijdrage in de administratie- en organi satiekosten, aldus een CRM- woordvoerder. Vertegenwoordigers van het Internationale Olympisch Co mité hebben laten weten dat de Olympische Spelen dit jaar zonder twijfel in Moskou zul len worden gehouden. Eniger lei boycot van westerse landen wegens de Russische inval in Afghanistan kan daaraan niets veranderen. Volgens Lord Killanin, voor zitter van het IOC, houdt men zich aan het ingenomen stand punt en bovendien is het on mogelijk de Spelen op zo korte termijn elders (er waren sug gesties ten aanzien van Mün- chen en Montreal) te organise ren. Geen land is verplicht aan de Spelen mee te doen. „Maar geen deelnemer, team of dele gatie kan zich uit het toernooi terugtrekken als de officiële inschrijving heeft plaatsgevon den, behalve in geval van ziekte of overmacht", aldus Lord Killanin. Deze voorwaar den zijn aan het Olympisch Handvest toegevoegd na de Spelen in Montreal in 1976 toen twintig Afrikaanse lan den zich op het allerlaatste moment terugtrokken om op die manier de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek te veroorde len. Saoedi-Arabië heeft al beslist niet naar de Spelen te komen en probeert ook andere islami tische naties over te halen tot een boycot. De Sovjet-Unie, die enorme investeringen heeft gedaan, zowel in finan cieel opzicht als op het presti- gevlak, stelt al maanden po gingen in het werk de Afri kaanse atleten naar Moskou te halen. Overigens overweegt presi dent Carter van Amerika de Spelen ook te boycotten. Dit is door een regeringswoordvoer der in Washington meege deeld. )AM (ANP) De Rot- politie heeft negentien 'sleden van Nederlandse kers aangehouden die er in verdacht de afgelopen vele duizenden tonnen stookolie te hebben verduisterd. Om hoeveel olie het precies gaat en' welke bedragen ermee zijn gemoeid, kon de politie niet zeggen, omdat het onderzoek nog niet is afgesloten. Wel zei een woordvoerder dat nog meer arrestaties verwacht kunnen worden. Volgens de politie werd de olie ver duisterd door bij het bevoorraden van zeeschepen (bunkeren) in de Rotterdamse haven te weinig olie af te leveren. De „restanten" in de tanks van de binnenschepen werden later door de gearresteerde beman ningsleden onderhands verkocht aan verschillende bedrijven in het Water weggebied. Behalve de negentien be manningsleden werden ook nog ze ven helers aangehouden. De fraude kwam in november aan het licht toen de rivierpolitie een schipper en een matroos betrapte bij het overpompen van de olie uit hun tanker. AG De CDA- „Niet bij brood II publiekelijk ac- voeren tegen de irogramma afwij- rs van de kamer werkgroep vindt itgangspunten en mma op het ogen- minder norm zijn politiek handelen DA en dat het ac- 'k is komen te lig- t zich „als onver deelde partij of fractie scha ren rond de de leider". De werkgroep, die is ontstaan op initiatief van leden en sym pathisanten van het CDA en tot nu toe in beslotenheid functioneerde, stelt zich tot doel het beleid van kabinet en kamerfractie te toetsen »aan het verkiezingsprogramma. De leden van de groep, die hun kritiek gisteren in een brief aan het bestuur van het CDA hebben geformuleerd, vinden bijvoorbeeld dat de tien„dissi- denten" in het CDA die aan- vaneklijke een afwijkend stemgedrag hadden over de kwestie van de modernisering van kernwapens, teveel zijn beooordeeld als brekers van de eenheid. De vraag of hun principiële standpunt overeen stemde met het verkiezings programma is niet ter sprake geweest, zo vindt de werk groep. De rechtbank in Almelo heeft vereenkomstig de eis van de offi- istitie, een 31-jarige vrouw uit Al- agen van rechtsvervolging en op- ïn psychiatrische inrichting voor één jaar gelast. ïad vorig jaar haar vierjarig zoontje ken om het leven gebracht. Volgens ers was zij op dat moment volledig baar. De rechtbank achtte moord •aar legde daarom geen straf op. ROTTERDAM De olieprijs op de Rotterdam se vrije markt is gisteren fors gekelderd, nadat de afgelopen week al van een beperkte prijsda ling sprake was. Zowel de prijzen van lichte stookolie (van ƒ350 tot 327) als van gasolie (van ƒ700 tot 684) zijn aanmerkelijk lager ge- worden.De prijsdaling zou met name het gevolg zijn van de enorme voorraden die in Europa, de V.S. en Japan zijn opgebouwd om en eventuele strenge winter mee door te komen. Door het zachte weer tot nu toe zijn deze voorraden nog nauwelijks aangesproken. Het Nationaal Comité Wintervoeding heeft in verband met het aanhouden van het winterweer een oproep gedaan om vogels te gaan voederen. Men schat dat op het ogenblik enkele tienduizenden vogels in nood vekeren. DEN HAAG (ANP) De rijkspolitie waar schuwt ervoor dat het ijs op tal van plaat sen in ons land zeer onbetrouwbaar is of wordt. Gisterochtend zakten al drie schaat sers door het ijs van de Loosdrechtse plas sen. In de buurt van Dordrecht was het ijs viet tot zes centimeter dik, wat onvoldoende wordt geacht om veilig te schaatsen. Ook in andere waterrijke gebieden spreekt de politie van on betrouwbaar ijs. Daarbij inbegrepen de provin cie Friesland waar het het afgelopen weekein de nog wel redelijk veilig schaatsen was. De Dierenbescherming heeft minister Van der Stee (landbouw en visserij) dringend gevraagd om in verband met de kou de jacht op alle dier soorten met onmiddellijke ingang te verbieden. Het verzoek wordt ondersteund door de Stich ting Kritisch Faunabeheer en de International Fund for Animal Welfare. De drie organisaties wijzen erop dat de meeste diersoorten in Neder land tijdens de vorige strenge winter al ernstige verliezen leden. Nu jagen is dan ook onverant woord, aldus de dierenbeschermers. AMSTERDAM (ANP) Wegens het onnodig trekken van een stifttand is de Amsterdamse vereniging ter be vordering der Tandheelkundige verzorging van Zie kenfondsverzekerden (ATZ) veroordeeld tot het uitke ren van van 2.500 aan smartegeld. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat een zieken fonds of ziekenfondsinstelling smartegeld moet betalen. Gedupeerde is Willy Hemelrijk die in 1974, toen ze 17 jaar oud was, aanklopte bij de weekenddienst van de ATZ om dat haar eigen tandarts en diens plaatsvervanger afwezig waren. Ze werd geholpen door een uit Soedan afkomstige tandarts die geen Nederlands sprak en de behandeling be perkte tot het onverhoeds met wortel en al uittrekken van een stifttand in de bovenkaak. De rechtbank in Amster dam bepaalde gisteren dat de ATZ aansprakelijk is voor de schade. Behalve het smartegeld moet de ATZ ook 1.740 betalen als tegemoetkoming in de proceskosten en 3.500 als materiële schadevergoeding. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt DE BILT - Op de weerkaart van hedenmorgen treffen we hogedrukgebieden boven de Zwarte zee en bij IJsland aan, terwijl de luchtdruk boven de boven de Middellandse zee en Noord-Rusland laag is. Mede in verband hiermee bevindt ons land zich in een gebied met weinig wind, waarin het in de afgelopen nacht licht tot matig vroor. Twente had met 10 graden vorst de laagste temperatuur. Een zwak front boven de Noordzee trekt nog langzaam in onze richting. Verwacht wordt, dat dit front morgen boven ons land zal lig gen. De temperatuur kan daarbij tot om het vriespunt oplopen. Na de frontpassage gaat de wind uit het noordoos ten waaien en klaart het op, waarbij het in de- nacht en ochtend in hoofdzaak licht zal vriezen. Vooruitzichten voor donder dag: Droog. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks -4 gr. Max. temp.: omstreeks +1 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Max Neer- Luchth. R'c; Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona gehbew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9