Wet Openbaarheid van Bestuur geeft burger nog meer rechten Barok-gevel van V&D wordt gerestaureerd a to schept lejuw in jmpwijk Adviesraad belangen ouderen Comfortabel wachten op de NZH-bus Meer aandacht voor problematiek indianen LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JANUARI 1980 PAGINA 3 irij snel, jders kom er nooit oc '■f)EN Dc jmum snelheid van ;ilometer per uur die t op de Nederlandse liegen vraagt veel >gde zelfbeheersing 1Öe weggebruikers, 9\il als de ,aldekrachten in vloedige mate onder motorkap jjgalopperen. I5 ojiame degenen die ook '4ens in de buurlanden n en zich daar te in kunnen gaan aan lete maximum „leden kunnen (»aal terug in qrland zich slechts zaam aan het 100 neter-corset assen. Dat was ook injeval geweest met een 5 West-Europa 'Hoerende zakenman, 'je Rijksweg 4 nabij Irinade afdaverde met inelheid van 150 gieter per uur, hetgeen ^Onopgemerkt *iijging. Vandaar dat ich gistermiddag op l^eidse kantongerecht |t verantwoorden voor I, luitensporige ^Inoet naar Frankrijk I0| zaken. Ik rij snel, hdrs kom ik er nooit", ojle zakenman aan de (alisant die hem zo elend ophield hebben isjlaard. De verdachte nde op de zitting ooit •lijke anarchistische ingen te hebben n. Ook had hij vertrouwen in het vatievermogen van (enstdoende agent, man zei eerst dat ik ilometer per uur had en dat heeft hij maar afgerond op Ik dacht dat ik niet Jer dan 130 reed. Indien heeft hij mijn ,.n volkomen verkeerd gjbld", aldus de achte die meende dat ibetrouwbaarheid van rflisant daarmee wel ende was aangetoond, fficier van justitie, Jan Ham vond dat dat ^aal niet wegnam dat lantal uieidsovertredingen sjde zakenman begaan rhand de spuigaten n uit te lopen. „Wij en U tot nu toe soepel njideld maar tk jrtschuw U dat dat niet •fl blijven. Ik zal nu 100 gulden boete eisen ■4n voorwaardelijke Jgging van de yoegdheid voor de .jvan vier maanden :en proeftijd van een ^nU kunt dan een jaar i J gaan rijden in de ;51 ischap dat U bij 5 eidsovertredingen le weg gaat en Hj jchijnlijk bent U na uèar helemaal gewend ®r3ie snelheid en dan ede problemen uit de ld", voorspelde de Van Ham. De :aat van de man vond dat een al timistisch igspunt en wijdde toog aan de ?rssituatie in 'rland die zich best nen voor hogere ïden. Kantonrechter ïler was het daar niet Het verkeer in "land is een nhoop in lijking met het er in het buitenland t is duidelijk itoond in statistieken maximum leid minder eifukken tot gevolg aldus de Onrechter die conform liste. j WWIJK Een 54-jari- -4uw uit Leimuiden is ivond omstreeks half zwaar gewond ge- bij een ongeval in iwijk. jgeluk gebeurde op het 1 nde. Twee elkaar tege- sjlomende auto's raakten bij het passeren in de ^en auto raakte daarbij slip en schepte de die op het trottoir wan- T)e vrouw is zwaar ge- naar het Westeinderzie- 'hadigd. De automo- P bleven ongedeerd. Ongelukken door gladheid LEIDEN Door gladheid hebben zich gistermorgen diverse ongeluk ken voorgedaan. Op de Rijnsbur- gerweg maakte een Lcidenaar een stuntrit en op de Wassenaarseweg slipte om 11.30 uur de wagen van een 36-jarige Amsterdammer. Het voertuig maakte een draai van 180 graden en kwam op de andere weg helft tegen een boom tot stilstand. De bestuurder werd met schouder en hoofdletsel naar het AZL over gebracht. De auto van de Amsterdammer werd bij de manoevre totaal vernield. Op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Van Houtlaan verloor een Leidse au tomobilist de macht over het stuur, waardoor zijn auto uit de bocht vloog. Het voertuig reed verder over het fietspad en zocht het vervolgens ho ger op; de auto nam moeiteloos het muurtje, dat de huizen van de open bare weg scheidt. Ook de voortuin gaf weinig problemen, maar uiteindelijk bleek het balkon van een woning een onoverbrugbare hindernis. De auto liep evenals het muurtje aanzienlijke schade op. Onderwijsproject in Leiden LEIDEN Minister Pais van on derwijs en wetenschappen heeft on der meer Leiden als plaats aange wezen waar projecten van start kunnen gaan voor verbetering van de aansluiting van het basisonder wijs op vervolgonderwijs. De ande re plaatsen zijn: Vught en omge ving, Rotterdam-Zuid, Zuid-Oost Limburg, Amersfoort, Enschede, Den Helder, Termunten, Zaanstad en Noord-Limburg. Het is de bedoe ling, dat de Stichting Leerplan-Ont wikkeling (SLO) helpt bij het ont wikkelen van de leerplannen op plaatselijk niveau. Het betreft scholen voor lager onder wijs in combinatie met scholen, waar in tenminste Mavo, LBO, Havo en VWO zijn vertegenwoordigd. Het gaat in de projecten om het ma ken van schoolwerkplannen die met elkaar samenhangen. Gedacht wordt daarbij aan leerstofopbouw over lan gere perioden, een soepeler overgang van het systeem van de groepsleer- kracht naar dat van de vakleerkracht, en het ontwikkelen van een verbreed vormingsaanbod. De projecten zullen ertoe bijdragen dat het basisonderwijs selectievrij wordt, aldus het ministe- LEIDEN De gemeente Leiden is met voortva rendheid begonnen aan de voorbereiding op de Wet Openbaarheid van Bestuur (W.O.B.), die per 1 mei in werking zal treden. Deze nieuwe wet is gebaseerd op het beginsel, dat alle stukken uit de gemeentelijke archieven voor de burger open baar moeten zijn, tenzij om bijvoorbeeld veilig heidsredenen anders is beslist. De W.O.B. ver plicht de gemeente ondermeer de burger informa tie te verschaffen over tal van zaken, als hij die van de overheid verlangt. Aan de andere kant wordt de gemeente de verplichting opgelegd uit zichzelf tijdige en verstaanbare informatie te verschaffen over het beleid dat zij voert. Een ingezetene van Leiden kan zijn recht op infor matie zonodig via een zogeheten AROB-procedure afdwingen. Het stadhuis verwacht, dat de inwerkin gtreding van de wet geen stormloop op de verschil lende diensten en bedrijven tot gevolg zal hebben. De reeds bestaande openbaarheidsregelingen binnen de gemeente blijken namelijk in het algemeen al toe reikend genoeg om de eventuele gevolgen van de W.O.B. op te vangen. Intern, dus wat de verschillen de gemeentelijke diensten betreft, zal de invoering van de W.O.B. extra werkzaamheden en kosten voor de gemeente met zich meebrengen. „Op een flink aantal punten," aldus een tussentijds rapport van een werkgroep die zich met de W.O.B. heeft beziggehou den, „zullen ambtenaren moeten worden belast met met het in ontvangst nemen en behandelen van ver zoeken om informatie." Het is overigens niet de be doeling, dat het ambtelijk apparaat hierdoor een on nodig aantal taken meer op zijn schouders zal dienen te nemen. Zoveel mogelijk moet geprobeerd worden de verordening soepel te behandelen. Wat de bescherming van iemands persoonsgegevens betreft, acht de gemeente Leiden het wenselijk een privacy-verordening vast te stellen. Hierin wordt ook geregeld, dat bijvoorbeeld een briefschrijver op bescherming van zijn persoonsgegevens kan rekenen door in zijn brief aan de gemeente bij bepaalde pas sages aanduidingen als „vertrouwelijk", persoonlijk" of „geheim" te gebruiken. De gemeente Leiden is een van de eerste gemeenten in het land, die zich al ruim vantevoren uitvoerig op de W.O.B. aan het voorbereiden is. De gemeenteraad heeft zich gistera vond tijdens een informele vergadering op de wet georiënteerd. Het is de bedoeling, dat de ontwerp verordening deze maand in de raadscommissies wordt behandeld. Een deel van de gevel van V&D aan de Breestraat. LEIDEN De enkele honderden jaren oude gevel van het monumentale pand van Vroom en Dreesmann aan de Leid se Breestraat wordt binnenkort in etappes gerestaureerd. Halverwege deze maand wordt een begin gemaakt met de restauratie van het bovenste, driehoekige gedeelte van de gevel, de zogenaamde trimpaan. V&D heeft in overleg met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg besloten zoveel moge lijk te trachten de oude Barok-stijl in de gevel terug te brengen. Het betreft hier een zeer kostbaar karwei, dat ge ruime tijd in beslag zal nemen. Vergulden Turk De fagade van V&D bestaat momenteel uit een mengeling van bouwstijlen: ook de twintigste eeuwse architectuur heeft er zijn sporen in nagelaten. Na de 2e Wereld oorlog werd het pand, waar het vermaar de restaurant „In den Vergulden Turk" was gehuisvest door V&D aangekocht. Het gebouw werd onder een kap gebracht met een toen al bestaande kleinere, aan sluitende vestiging van het warenhuis. Ook de kop van de Turk en de hem flan kerende, rustende goden Poseidon en Aes- culapus krijgen een face-lift. Het onder schrift met de naam van het restaurant, de zogeheten fries, wordt wederom met bladgoud verguld. Luifel De uitstekende veranda op de eerste etage van het gebouw aan de Breestraat (ge bouwd rond de le Wereldoorlog), waar vroeger een herensociëteit was gevestigd, moet eraan geloven. De veranda wordt af gebroken en moet aldus wijken voor een gevelreconstructie in de oorspronkelijke en klassieke stijl. De ramen onder het bo venstuk worden gevierendeeld, ook dit in overeenstemming met het origineel. Hier na, maar dan zijn er inmiddels al ettelijke maanden voorbij, komt het benedenge deelte van de gevel aan de beurt. De pui moet, zoals dat in vakkringen heet: op po len worden gezet. De werkzaamheden hier houden onder meer in de bevesting van een reusachtige luifel, die de belen dende percelen met elkaar gaat verbin den. LEIDEN De 'Wijkadvies- raad voor ouderen', die on langs is opgericht om de be langen van ouderen en vij fenzestigplussers te beharti gen, heeft een buurthuis aan de Du Rieustraat betrokken om haar taken naar behoren te kunnen vervullen. „Als het om voorzieningen voor ouderen en vijfenzestigplus sers gaat, worden de Profes soren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk en enkele an dere wijken uit de stad keer op keer vergeten", aldus de nieuwbakken adviesraad. De wijkadviesraad wil zich met geïnteresseerde ouderen uit de wijken inspannen om vormende en ontspannende activiteiten van en voor oude ren mogelijk te maken. Een aantal ouderen en vertegen woordigers van de Werkgroep Petrusparochie en het Inter kerkelijk Bejaardencomité, de Commissie voor Vernieuwd Gecoördineerd Ouderen Be leid Leiden hebben de advies raad in samenwerking met de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk. De nieuwe Stichting Buurthuis heeft het gebouw aan de Du Rieustraat voor het bejaarden- werk beschikbaar gesteld. Om alle ouderen met het werk kennis te laten maken is er 21 januari vanaf 14.00 uur een open middag in het buurthuis. Voor die gelegenheid is ook minister Gardeniers (CRM) uitgenodigd. KORTWEG LEIDEN W. J. Scheltens is op zijn verzoek met ingang van datum van beëdiging van zijn opvolger eervol ontslag verlfeend als notaris met als standplaats de gemeente Lei den. aldus het ministerie van justitie. LEIDEN Busreizigers kunnen in de toekomst wel licht heel wat comfortabeler wachten op hun aansluiting dan voorheen. De NZH heeft namelijk een nieuw type abri (wachthuisje) geïntro duceerd, dat de reizigers be ter beschermd tegen regen en wind, terwijl de gemeen te voor een aansluiting op het lichtnet zorgt. Twee van deze nieuwe abri's worden bij wijze van proef in Leiden geplaatst. Het eerste exemplaar staat al op de Rijns burgerweg nabij het Terwee- park in Leiden. De NZH wacht de praktijkervaringen met de twee huisjes af, voordat men besluit om in de toekomst overal huisjes van dit type te olaatsen. Het belangrijkste verschil met de bestaande abri's is, dat ter plaatse van het bankje ook aan de voorzij de een wand is geplaatst. Deze wand zorgt er voor, dat regen en wind minder makkelijk toegang krijgen tot de wach tende reizigers. De twee nieuwe huisjes vor men een onderdeel van het meerjarenplan voor het uit breiden van het aantal abri's bij het streekvervoer om daar mee de kwaliteit van het o- penbaar vervoer verder te verhogen. In het kader van het meerjarenplan worden momenteel dertig abri's ge plaatst in de Leidse regio. Acht stuks staan gepland voor Katwijk, zes in Rijnsburg, twee in Valkenburg, twee in Oegstgeest, drie in Voorscho ten en een in Leidschendam. Het nieuwe wachthuisje nabij het Leidse Terweepark. Buslijnen In verband met het gereedkomen van de eerste comple xen woningen in Koppelstein zal de NZH-buslijn 15/16 worden doorgetrokken. Gelijktijdig zal de route in het Morskwartier enige wijzigingen ondergaan. Zowel op de heen- als op de terugroute wordt gereden via de vol gende wegen: Vondellaan. Damlaan, Diamantlaan en Smaragdlaan. Nieuwe halteplaatsen worden ingesteld op de Diamantlaan ter hoogte van de Opaalstraat, op de Smaragdlaan ter hoogte van de Robijnstraat en op de Smaragdlaan ter hoogte van de Agaatlaan (tijde lijk eindpunt). De wijzigingen gaan in op 18 januari om ongeveer half tien. Zodra de daarvoor benodigde wegen en keergelegenheid gereed zijn, zal de lijn ver der worden verlengd. Afhankelijk van de weersom standigheden zullen bij de nieuwe halteplaatsen bin nen enkele weken nieuwe wachthuisjes worden ge plaatst. Nachtfilms Het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum begint ko mende vrijdag met een nieuwe activiteit, de zogenaamde nachtfilms. De voorstelling begint om half twaalf. Als eer ste film staat 'Der Amerikanischer Freund' op het pro gramma. een film van de Duitse regisseur Wim Wenders over een lijstenmaker die van zijn dokter te horen krijgt dat zijn dagen geteld zijn. Toegangsprijs: 5.50 gulden (inclu sief een consumptie) Max van der Stoel De voormalige minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel houdt vrijdag 18 januari een inleiding tijdens de ledenvergadering van de Leidse PvdA in het Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De vergadering be gint om acht uur. Op de agenda staat onder meer een verslag van de recente begrotingsbehandeligen en een discussie over vrede en veiligheid. Paso Doble Liesbeth List en Ramses Shaffy brengen op vrijdag 18 ja nuari hun nieuwe programma ..Paso Doble" in de Leidse Schouwburg. De teksten voor het programma zijn geschre ven door Cees Noóteboom en Ramses Shaffy zelf. De regie is in handen van Lodewijk de Boer. De muzikale begelei ding wordt verzorgd door de Shaffy's, Ais Lawalata, Dick Visser. Carel Prins en Roy Henninger. Aanvang 20.15 uur. Liesbeth List en Ramses Shaffy Willem Reinen Kwartet Het Willem Reinen Kwartet treedt zaterdag 19 januari om 21.00 uur op in Jazzzolder Hot House in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat Het kwartet heeft al eerder met succes in Hot House opgetreden. Het kwartet, dat van superswingende bossa nova tot way-out ten gehore brengt, heeft de volgende bezetting: Willem Reinen met flügelhorn, lrv Rochlin met piano, Harry Emmery bas en Eric Ineke met drums. Open dag Youth for Christ Youth for Christ Leiden organiseert zaterdag een open dag. Een nieuw jaar vol activiteiten wordt met muziek, zang en rollenspel ingeluid. Regio-leider Klaas Bosscher praat met belangstellenden over het Christendom. Wie za terdag mee wil eten, moet vijf gulden betalen. De opendag duurt van 10.00 tot 22.00 uur en wordt gehouden in het Bruggehoofd op de Steenschuur. LEIDEN De Werkgroep Indianen Project (WIP) af deling Leiden houdt een aantal akties in de Leidse regio om de aandacht te ves tigen op de mistoestanden van allerlei indiaanse vol ken in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. In het kader van deze akties treedt vanavond de Noord- Amerikaanse zanger Floyd Westerman op in het Museum voor Volkenkunde. Wester man is een Sioux indiaan. Hij zingt zowel traditionele als he dendaagse songs, waarvan de meesten in het teken staan van de strijd voor een eigen manier van leven zonder druk van de zogenaamde beschaaf de wereld. Op dinsdag 29 janu ari is er een voorlichtings avond in de LOK-school met onder andere een film over Dene-indianen in Canada. Verder zijn al verschillende eethuisjes benaderd om ty pisch indiaanse maaltijden te* serveren voor bijvoorbeeld één maal per maand. Tegelijkertijd wordt dan aandacht geschon ken aan de gebeurtenissen in Amerika.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3