Paus laakt inmenging in Afghanistan Paus: bijeenkomst bisschoppen gebeurtenis zonder precedent Getrouw uiting geven aan veelvormige werkelijkheid Publiciteit synode plotseling op zeer laag pitje gezet .1 BINNENLAND/BUITENLAND Kardinaal Willebrands: Telegram aan paus van predikanten Korte metten Franse communi weer oudste dochter bun kerk Roddelbladen minder verkol LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JANUARI 1980 PAGIN (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Met een gezamenlij ke eucharistieviering door paus Johannes Paulus II, de kardinalen J. Willebrands, F. Seper, S. Baggio, J.R. Knox, E. Pironio en G.M. Garrone, alsmede de geza menlijke Nederlandse bis schoppen, mgr. J. Tomko, mgr. G. Danneels en verdere deelnemers, is gisterochtend de bisschoppensynode in Rome geopend. Dat gebeur de in de Cappella Mathilde van het Vaticaan, gebouwd tijdens het bewind der Bor- gia-pausen en bekostigd door een rijke Spaanse dame die de voornaam Mathilde droeg. Tot de aanwezigen behoorden verder onder anderen mgr. P.C.J, van Lierde, vicaris-ge neraal van Vaticaanstad, pater J. Vriens, secretaris van de Nederlandse kerkprovincie, de Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel, de heer J.L.A. Ceulen alsmede enkele journalisten. De toespraak van de paus spit ste zich toe op de figuur van Christus als herder en als „herder van de herders". In onze moeilijke tijd, in onze twintigste eeuw heeft de kerk volgens de aanwijzingen van het Tweede Vaticaanse Conci lie een bijzondere betekenis gehecht aan de waarheid op zichzelf. De aanwijzingen van het concilie moeten een richt lijn vormen voor het denken en handelen van allen die de kerk van Christus vormen, in het bijzonder van ons, die de meesters en de herders van de kerk zijn. Het concilie moet ook de gedachten en daden be palen van de deelnemers aan de bijzondere synode, aldus de paus. De bijeenkomst van de Neder- De paus tijdens het voorlezen van zijn openingstoespraak tot de Nederlandse bisschoppensynode bij de gezamenlijke eucharistie viering gisteren in de Mathildekapel. landse bisschoppen met de paus is een gebeurtenis zonder precedent, zo zei hij verder. Daarvan geven wij ons alle maal rekenschap. De kerk is universeel, maar tegelijkertijd samengesteld uit afzonderlijke delen. Ze is universeel en lo kaal. De bedoeling van onze bijeenkomst is de samenhang tussen deze beide dimensies tot uitdrukking te brengen, aldus de paus. Na afloop van de eucharistie viering begaf het episcopaat zich per bus naar het Neder landse college in Rome, in af wachting van de eerste syno de-zitting, die om vijf uur be gon. De synodezaal ligt mid den in de doolhof van het Va ticaanse gebouwencomplex. De zittingzaal dateert uit de vijftiende eeuw en is gebouwd als bibliotheek- en archie fruimte voor de toenmalige paus persoonlijk. Tot 1775 werden hier pauselijke docu menten bewaard. In latere tij den heeft de ruimte met haar twee meter dikke muren dienst gedaan als opslagplaats, maar onder paus Paulus VI is ze gerestaureerd en ingericht als vergaderzaal. Het is een wat kille ruimte met beschilderde muren en plafonds en een betegelde vloer. Achter tafels, die in hoefijzervorm zijn geplaatst staan de 21 zetels der synode- -deelnemers. Paus Johannes Paulus II was bij de openings- zitting gistermiddag aanwezig. Volgende zittingen kunnen beurtelings worden gepresi deerd door kardinaal Wille brands of mgr. Danneels. Ook de kardinalen die lid zijn van de synode zullen bij volgende zittingen slechts aanwezig zijn, wanneer hun tegenwoordig heid wordt vereist. Kardinaal Willebrands verduidelijkt de doelstellingen van de bisschoppensynode bij de eerste werkvergadering, die door paus Johannes Paulus werd bijgewoond. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME- In zijn openingstoespraak voor de bijzondere synode der Neder landse bisschoppen heeft kardinaal J. Willebrands gistermiddag sterk de nadruk gelegd op de collegialiteit tussen de bisschoppen maar ook tus sen hen en de gelovigen. „Wij kun nen onze taak van geloofsverkondi ging, liturgieviering en pastoraal be stuur slechts vruchtbaar uitvoeren in gemeenschap met het volk van God, dat wil zeggen door zijn concre te en veelvormige werkelijkheid in ons op te nemen en er getrouw uit drukking aan te geven". De opening sbijeenkomst, die twee uren duurde, stond onder voorzitterschap van paus Johannes Paulus. Kardinaal Willebrands zei ook dat de bisschop in zijn bisdom het beginsel van eenheid moet zijn. Deze eenheid moet gestalte krijgen in veelvormig heid, liefde en vrijheid. De kerk als „communio" is zeer duidelijk omschre ven door het tweede Vaticaanse conci lie, aldus de kardinaal. Hij zei verder dat het de bedoeling is te komen tot pastorale voorstellen van concrete aard die, met goedkeuring van de paus, kun nen uitmonden in conclusies. Een van de taken der synode is „te komen tot eensgezindheid in onze inzichten en onze pastorale actie". In het begin van zijn toespraak had kardinaal Willebrands dank gébracht aan de paus voor het instellen van deze bijzondere synode, een nieuwe vorm van bisschoppensynode, waarin de bis schoppen onder voorzitterschap van de paus beraadslagen om de kerk meer als „communio" (gemeenschap of eenheid) naar voren te laten komen. Enkele tientallen Italiaanse en Nederlandse homosexuelen heb ben aan de rand van het St-Pietersplein omdat hun de toe gang tot het plein werd belet tijdens de opening van de bis schoppensynode geprotesteerd tegen de afwijzende houding van de rooms-katholieke kerk tegenover homosexualiteit. Een Neder landse televisieploeg werd naar het politiebureau gebracht, om dat de leden niet de juiste papieren zouden hebben. (Van onze speciale verslaggever Frans Wijnands) ROME - Hoewel paus Joannes Paulus II „niet afwijzend" staat tegenover een optimale voorlichting over de bijzonde re bisschoppensynode, bestaat in Rome nog grote verwar ring over de wijze waarop de massaal aanwezige pers zal worden geinformeerd. Omdat alle aanwezige synode-deelne mers in de vergadering vrijuit moeten kunnen praten, moe ten zij stuk voor stuk hun instemming betuigen met de per manente aanwezigheid van een „outsider", in dit geval de voorlichter van de Nederlandse kerkprovincie, de heer Henk Kouwenhoven, tevens woordvoerder van de Neder landse bisschoppenconferentie. Vandaag wordt over deze zaak beslist. Gisterochtend bleek tot grote teleurstelling van alle Nederlandse bisschoppen en de verzamelde pers, dat de sinds lang veronder stelde aanwezigheid van Henk Kouwenhoven niet door zou gaan, „omdat", zo luidde de verklaring, „op het hoogste niveau besloten is de publiciteit over en rond de bijzondere synode op een zeer laag pitje te zetten". „Men wil", aldus Henk Kouwenho ven, „de synode zo besloten mogelijk houden, vandaar ook dat het aantal deelnemers en aanwezigen zo klein mogelijk wordt gehouden". Alle zeven Nederlandse bisschoppen hadden reeds geruime tijd geleden besloten dat een optimale en vakkundige voorlichting over het synode-verloop zeer belangrijk was en zij wezen una niem perschef Kouwenhoven als hun woordvoerder aan. De voorlichtingsafdeling van de Nederlandse kerkprovincie was in mei vorig jaar al begonnen met de voorbereidingen. Daarbij werd nadrukkelijk de bemiddeling van synode-secretaris mgr. Tomko ingeroepen. Het Vaticaan heeft een goedkeuring aan 'de breedvoerig voorge stelde procedure nooit direct willen geven en is een rechtstreeks antwoord steeds uit de weg gegaan. Pas enkele uren voor het be gin van de synode werd het de Nederlandse bisschoppen duide lijk dat het Vaticaan andere denkbeelden over de persvoorlich ting had dan het Nederlands episcopaat. Kouwenhoven zei pas vlak voor de aanvang telefonisch een mededeling gekregen te hebben. „Ik weet dat de bisschoppen gezamenlijk zeer energiek en ernstig gepleit hebben voor een stuk open voorlichting. Na tuurlijk is dit een teleurstellend besluit", aldus de heer Kouwen hoven, die later op de avond toch nog hoop kreeg dat hij vanaf vandaag de zittingen zal mogen bijwonen. De tientallen Nederlandse journalisten die in Rome zijn om de bijzondere synode te volgen besloten prompt een brief aan de synode te schrijven, waarin zij op journalistieke gronden pleitten voor een betere voorlichting, erop wijzend dat de Nederlandse gelovigen niet alleen belangstelling hebben voor hetgeen hun bisschoppen in Rome bespreken, maar dat zij in feite ook recht op die informatie mogen laten gelden. De „protestbrief" werd overhandigd door een delegatie van vier journalisten die bij lo ting aanwezig waren om gedurende zeer korte tijd de openings zitting van gistermiddag bij te wonen. In zijn nieuwjaarstoespraak tot de bij de Heilige Stoel geaccrediteerde bui tenlandse diplomaten heeft paus Jo hannes Paulus II de Russische mili taire interventie in Afghanistan giste ren „een dreiging" genoemd en gepleit voor „eerbied voor de onafhankelijk heid van alle naties". Men ontkomt er volgens de paus niet aan zich af te vragen wat de beweegre denen kunnen zijn voor zulk een ernsti ge en dreigende aanslag op de internati- gnale ontspanning. De paus zei, dat hij sprak „ter verdediging van de volken, die altijd het gelag voor het op het spits drijven van conflicten moeten betalen". Zijn woorden, zo zei hij, golden ook voor andere brandhaarden in Azië. Hij vroeg zijn gehoor in de Sala del Consistorio, of in het bijzonder de grootste landen niet de grootste verantwoordelijkheid moes ten dragen. „Mijn zorg en sympathie gaan vooral uit naar het volk van Iran, van welk land de grote geschiedenis en traditie van hu maniteit algemeen bekend zijn. Wij ho pen allen, dat Iran de huidige moeilijk heden te boven komt en ik zend mijn beste wensen voor zijn bestaan, rust en vooruitgang", aldus de paus. De Sovjet-Unie en Cuba, welk laatste land bij het Vaticaan vertegenwoordigd is, kregen te horen, dat er mogendheden waren die af en toe leken te willen pro fiteren van „formidabele broederoorlo gen" in Afrika. Zimbabwe-Rhodesië noemde hij als lichtend voorbeeld van hoe het daar kan. Tenslotte hekelde de paus de bewape ningswedloop. Hij zei, dat toekomstige generaties en God de tegenwoordige we reld ter verantwoording zouden roepen voor de verspilling van het geld daaraan. Hij vroeg zich af waarom de mensheid niet werkt voor de vrede en voor de uit banning van de honger, maar veeleer geld verspilt aan wapens en het najagen van prestige en machtspolitiek. Veertien hervormde en gere formeerde predikanten heb ben een telegram gezonden aan paus Johannes Paulus II waarin zij zeggen getrof fen te zijn door zijn verzoek om voorbede aan de voora vond van de bijzondere sy node in Rome in zijn brief aan de kerk in Nederland. Hij richtte deze uitnodiging ook „tot onze broeders en zusters in de andere christe lijke kerken en gemeen schappen". Het initiatief tot het telegram kwam van een aantal Hille- gomse predikanten. Aanlei ding was een gesprek in de Hillegomse Raad van Kerken over de groeiende samenwer king tussen reformatorische en rooms-katholieke christenen, waarvan men hoopt dat de ontwikkelingen binnen de r. k. kerk deze niet zal schaden. De ondertekenaars zeggen on der meer: Getroffen door uw verzoek om voorbede geven wij als reformatorische pasto- res, werkzaam in de gebieden van alle zeven bisdommen van de Nederlandse kerkprovincie, in ware oecumenische geest, uiting aan de hoop, dat de be sprekingen van u en de Ne derlandse bisschoppen er toe mogen leiden, dat wij in ge hoorzaamheid aan de ene Heer in groeiende eenheid samen onderweg blijven in de ver wachting van het komende rijk van God." Zij reageren daarmee op de passage, waarin de paus zegt, dat de bijzondere synode wordt gehouden nu alle chris tenen zich verenigen in gebed om de eenheid rond het thema „Uw Koninkrijk Kome". „Daarin", aldus de paus, bid den wij samen tot God voor de bevordering van de echte een heid die onder allen moet gi'oeien. In dat gebed vinden zeker ook een plaats al de pro blemen die behandeld worden door de synode van de kerk waarvan de leden sinds vele generaties met andere christe nen het leven van eenzelfde nationale gemeenschap delen." Het telegram is ondertekend door B. J. Aalbers, Geldrop, N. K. v. d. Akker, Den Bosch, C. P. van Andel, Driebergen, L. L. Blok, Amsterdam, W. van Bruggen, Hillegom, A. van Haarlem, Groningen, R. Hengstmangers, Heemstede, L. de Liefde, Vlissingen, J. G. van Meijnen, Amersfoort, A. Th. Rothfusz, Hillegom, Y. van der Schroot, Geleen, A. J. den Tonkelaar, Warmond, F. I. Verbaas, Apeldoorn en R. E. van der Wal, Hillegom. Paus Johannes Paulus II heeft de Ford Lincoln Con tinental die hij bij zijn be zoek in oktober heeft mee- fenomen uit de Verenigde taten, geschonken aan een groep die hulp verleent aan vluchtelingen in Cambodja. Hij kreeg de auto van St. Mary College of Orchard Lake in Michigan. Een ont moeting met een groep art sen en verpleegsters die naar Bangkok zouden ver trekken om daar als vrij williger te gaan werken was de aanleiding tot de gift. De Ford Lincoln zal worden ingeruild voor een geschikter voertuig voor de hulpverleners. De hoogste vertegenwoordi gers van de twee grote ker ken in de Duitse Bondsrepu bliek hebben zich uitgespro-. ken tegen een boycot van de Olympische Spelen in Mos kou. In een radio-uitzending benadrukten de voorzitter van de Westduitse bisschop penconferentie, kardinaal Höffner en bisschop Eduard Lohse, de voorzitter van de raad van de Evangelische Kerk Duitsland, dat de Olym pische Spelen uit het conflict- veld van de politieke syste men moeten worden gehou den. De vreedzame werking van de sport moet behouden blijven. De maatregelen van het Va ticaan tegen katholieke the ologen vormen een bedrei ging voor de „geest van een heid" tussen katholieken en protestanten, volgens een entwintig vooraanstaande protestantse theologen uit de Verenigde Staten in een brief, die zij hebben ge schreven aan kardinaal Willebrands, voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christe nen. Zij spreken van hun „bezorgdheid" en „gevoel van verslagenheid over de processen" van het Vati caan tegen de theologen Küng en Schillebeeckx. „Recente acties van de con gregatie voor de geloofsleer hebben de kerk gevaarlijk dicht bij het moment ge bracht, waarop de wonden van de vroegere verdeeld heid weer opengereten wor den", aldus de brief. De afdeling Limburg van het COC, de Nederlandse vereni ging tot integratie van homo sexualiteit, heeft in een brief aan de Nederlandse bisschop pen geschreven, dat de kerk mee moet werken aan een sa menleving waarin voor iedere mens de sociale en materiele voorwaarden aanwezig zijn om menswaardig te kunnen leven. Benadrukt wordt, dat de synode in Rome spreekt over de pastorale arbeid van de kerk in Nederland. Daar hoort ook de zielzorg voor ho mosexuelen bij. Vele theolo gen, aldus het COC, zijn tot de conclusie gekomen, dat vanuit de bijbel niet tot een afwijzen de uitspraak over de homofie le geaardheid kan wordeft ge komen. 1. 6564 AH Heilige Land stichting, is het vijfde deel verschenen. Het is getiteld „Vooroordeel, discriminatie en ethiek" en is geschreven door prof. dr. J. de Graaf, emeritus hoogleraar iri'de sociale ethiek aan de Rijks universiteit van Utrecht. In de manier, waarop in de sa menleving mensen worden beoordeeld en in de wijze waarop met minderheden wordt omgegaan, heeft de schrijver aanleiding gezien om de relatie tussen voor oordeel, discriminatie en ethiek nog eens te onderzoe ken. Onder meer stelt hij „Sociale ethiek, die steeds meer belangstelling krijgt van bewust in deze tijd meelevende mensen, is nog in vele opzichten onderont wikkeld, omdat er een taaie en lang nawerkende tradi tie is dat men bij ethiek en moraal uitsluitend aan ge wetensbeslissingen van en kelingen denkt of ook aan micro-moralen". (Van onze correspon| Jan Drummen) PARIJS De aanwi van de Sovjet-amb; op een van de Parij; havens waar hij de ris-generaal van de communistische parti, ges Marchais bij diens keer uit Moskou komde, was voor vel symbool ervan dat di se communisten in<~ weer hun plaats van dochter van hun kerk] nomen hebben. De ui king is van de sociali der Francois Mitterraj daarmee de onvooi lijke steun van Mi voor de Sovjetinvasi Afghanistan kenschef rai rw Hf asii ,etl Marchais gaf zaterdag Moskou een rechtstreek visie-interview van ee| dat in Frankrijk uitgef werd, waarin hij de Rui interventie in Afgh* rechtvaardigde, deze vi steunde en „het Amerij imperialisme" voor de <j voortgevloeide spani verantwoordelijk stelde van Fransen, ook van kerzijde toonden zich waardigd over inhoud van Marchais' uiteenzet vooral omdat deze vani vreemde hoofdstad ge werden. Met een en ander hebl communisten nu praktisj einde gemaakt aan de] dat er in Frankrijk bini zienbare tijd een politiek natief mogelijk is en d kiezingszege van pre Giscard d'Estaing vooi tweede ambtsperiode is door nagenoeg een zek geworden. Om enige k< een overwinning te beh in de volgend jaar te verkiezingen zouden de partijen moeten sameng Franse commentatoren schetsen de commun partij sedert Marchais' a^n het Kremlin weer stalinistisch beweging haar bevelen vanuit ontvangt. De vakbeweg „de ruggegraat van de bewegingen" is, heeft n zich weer achter Moskoi ren van de Franse comi tische partij een gevoelig gekregen. De communi centrale CGT, die de g aanhang heeft is allermii lukkig met deze stap vakbondsacties dreigen daardoor bemoeilijkt te den, terwijl vele leden CGT het oneens zijn n leiding van de communis partij. Tal van Fransen vrage; nu af wat de communist deze stap gebracht hee partij heeft jarenlang druk gegeven van zelfst heid en onafhankelijkht aanzien van Moskou, gen menen dat zij ni ernstig heeft overwogen] kou los te laten, en erke nu dat de kansen dat de oppositie nu nog haar kan herstellen niet n< waardig zijn. Het uil van communistische int tuele dissidenten, die en de houding van de se ris-generaal kritiseren, tenslotte niet uitge geacht. DEN HAAG De stiT van de betaalde oplagi^ tijdschriften is het al pen jaar minder groo weest dan het jaar daarff zo blijkt uit gisteren btïi gemaakte cijfers van dw, derlandse Organisatie Tijdschriften Uitgi (NOTU). J1 De omroepbladen rnaaki ll grootste stijging door (1>V gevolgd door de opinieb pj (1,4%) en de publiek,, schriften (0,5 Opmer j is vooral het terreinverlie de roddelbalden. Privé met 32.000 nummers teri Tl 475.000, Story met 17.00 593.000.Het weekblad Pa ma liep tienduizend num terug tot 353.000, Nieuwi q vue ging er daarentegen! j omhoog en heeft nu eet taalde oplage van 217.000. Meer KLM-vluch n op Los Angeles SCHIPHOL Dc KLI <j met ingang van de dienstregeling (6 april capaciteit op dc lijndiei naar Los Angeles gaan hogen. De DC-10 waarmee nu op bestemming wordt gevk wordt vervangen door de tere Boeing-747. Bovendié van mei tot en met oki het aantal vluchten van naar vijf worden uitge Met een DC-10 van de kunnen 269 passagiers wc vervoerd; een 747 kan herbergen. Reden voor dc breiding is de grote belanl ling die er voor deze bei ming bestaat.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10