legering heeft voor matiging Iringend eigen denkpauze nodig t)e „Groenen" worden 1 -n Bondsrepubliek met rgusogen bekeken OONPAUZE IS NOG MAAR EEN BEGIN Belgisch artsenbolwerk verdedigt zich taai UNENLAND/BUrENLAND ZATERDAG 12 JANUARI 1980 tische volledige prijscompensatie, waarom nog niet eens zo heel lang geleden nog is gestaakt, wankelt De regering hoopt, dat er op die basis niettemin alsnog een ak koord te bereiken valt met werkgevers en vakbeweging. Die twee partijen hebben echter al heel duidelijk gemaakt, dat zoiets maar vergeten moet worden. Het kan dan bijna niet anders of het kabinet gaat exact voorschrijven wat wel en niet mag met de inkomens, een regelrechte loonmaatregel dus. Men kan zich uiteraard afvragen, of de regering nu wel zo verstandig handelt. Het is wel begrijpelijk, dat zij even rust aan het loonfront wil om na te kunnen gaan wat haar te doen staat. Maar zij strijkt wel tegen de haren in van hen, die dachten op het punt te staan iets binnen te halen, niet in de laatste plaats daar waar al (voorlopige) overeenstemming bereikt was. Dat zal niet bevorderlijk zijn voor de rust. Ongetwijfeld zal men op tal van plaatsen na afloop van de loonpauze en zeker na afloop van een loonmaatregel, als die erop volgt, de mouwen opstropen om alsnog de loonbuit binnen te halen. Zo'n inhaaleffect heeft zich in het verle den in vergelijkbare omstandigheden ook voorgedaan waardoor het middel nog erger werd dan de kwaal. Het moet zelfs niet uitgesloten worden geacht, dat de werkgevers wel bereid zullen zijn „onder de tafel" meer te betalen dan is toegestaan om toch maar aan voldoende arbeids krachten te kunnen komen. BEVRIEZING Ook dat is eerder vertoond: zwart loon moest toen „gewit" worden met alle ge volgen voor het (latere) overheidsbudget (ambtenarensalarissen, uitkeringen, prij zen). En dan zijn er nog, die menen, dat de economie bepaald geen dienst wordt bewezen door salarisbevriezing en ombui ging van overheidsuitgaven. Als het be drijfsleven zijn produkten in het buiten land minder goed kwijt kan moet niet ook nog eens de afzet in het binnenland wor den bemoeilijkt door een bestedingsbeper king, zo luidt de redenering. Op dit moment hebben we echter nog slechts te maken met een loonpauze, met een denkpauze voor het kabinet. De resul taten van dit denken, inclusief een inko mens- en arbeidsmarktbeleid, zullen bepa len in hoeverre de thans genomen stap en de nog volgende schreden door de Neder landse bevolking zullen worden aanvaard. Iedereen weet nu wel, dat de gouden ja ren voorbij zijn, velen zien in dat we een stapje terug moeten doen en zijn daartoe bereid al is zo'n operatie pijnlijk, maar dan moet heel goed duidelijk worden ge maakt waarom zus en niet zo, waarom dit en niet dat. Dat vertellen en verklaren is nooit het sterkste punt van dit kabinet ge weest. Het hoort echter wel bij het beleid. De mensen moet helder aan het verstand worden gebracht, waar we staan en hoe we er doorheen moeten komen. JO SMITS jkj nel JJL (Van onze correspondent AMI VAN VREE) Het zal er dit weekeinde ir ^'ilruhe ongetwijfeld rumoerig aar ,er£an. Daar komen namelijk poi atai.,alternatievelingen" uit de hd: )iietsrepubliek bijeen om een nieuvï Lelijke partij „Die Grünen" op ie '2 tn. Als het goed is moeten er »n- jond een partijprogramma en len op tafel liggen waarmeede geopend naar het Westdutse nt, de Bondsdag. Voordat lan dit ene zinnetje genoeide "en is voldaan, moetei er nog tal van hindernissen ror-. onnen. jerst de statuten. De Groenenjaon- plternatieven, kernenergie-tgen- milieu-beschermers, emaripis- gen en wat er nog meer *ond- •jjmoeten het met elkaar eenswor- *f zij zich van communistisne of Jtische bewegingen zullen alcher- i of nee. In de praktijk vrtaald heer op de vraag of een dubfel lid- thap. namelijk dat van de Goenen jjbineerd met het lidmaatschp van 'Vreem-Iinkse partij (de zognaam- ■jgroepen), geaccepteerd wodt. Bij jkte bijeenkomst in Offenach in Jnovember was dit al ea punt u|ij de grootste verdeeldheidheerste 7 zal in Karlsruhe zeker \eer het Ijkijn. Welk besluit ook gnomen het zal zijn nadelen henen: in e geval verjaagt men de stun van ikerzijde, in het andere en groot [fan de mogelijke aanhangin meer xFÜjke zaken. 1 de achtergrond van he diepge- anti-communisme in c Bonds- de prognose te vrdedigen 1 Groenen nauwelijks kan van sla- febben wanneer ze dit wekeinde peerderheid vinden die en derge- pubbel lidmaatschap afMjst. Een belangrijkste initiatafnemers Groenen, de Bondsdagfgevaar- JGruhl die verleden jaar de CDU heeft verlaten, heeft al gedreigd zich van de beweging af te wenden als men zich niet van het links extremisme af wendt. Hem zullen ongetwijfeld talloze andere „gematigden" volgen. Programme Daarnaast zal het heel wat voeten in de de aarde hebben om het partijprogram ma rond te krijgen, aangezien een poli tieke partij meer concrete eisen stelt dan een „beweging" waarin gelijkgezinden elkaar toevallig treffen. Kernenergie, atoombewapening, milieubescherming, basisdemocratie, dat is allemaal geen punt. Maar de vraag is of men het eens kan worden over zaken waarover nog nauwelijks is gediscussieerd: buitenland se politiek, economie, defensie, sociale vraagstukken, abortus, om er maar en kele te noemen. Vele Groenen zullen er moeite mee hebben om zich in het corset te laten rijgen van een democratisch ge nomen meerderheidsbesluit waar mer> het in wezen helemaal niet mee eens is. De grote afwezige op het congres is Karlsruhe zal ongetwijfeld Rudi Dutsch- ke zijn die op kerstavond in Denemar ken op veel te jonge leeftijd is gestorven. Hij had zich volledig voor de Groenen ingezet, was de grote verzoener en inte gratiefiguur die een theorieloze bewe ging als deze zo hard nodig heeft. Hij was het ook die zich met de hardste ar gumenten tegen een communistische richting inzette en daarvoor de handen op elkaar wist te krijgen. Dutschke zou ook de man geweest kunnen zijn die de immense verdeeldheid en emotionaliteit die onder de Groenen heerst, in politiek- -praktisch beleid had kunnen omzetten, omdat hij een van de weinigen was die theorie en praktijk met elkaar wist te verzoenen. Drempel Maar laten we aannemen dat de Groe nen het redden, dat men tot een aan vaardbaar compromis komt tussen de verschillende stromingen die er leven. Dan gaat het erom dat deze nieuwe par tij zich in de Bondsrepubliek zó duidelijk manifesteert dat meer dan 5 procent van de kiezers besluit om aan deze nieuwko mers hun stem te geven. Zou het de Groenen gelukken om in ok tober bij de Bondsdagverkiezingen de vereiste 5 procentsdremptel te over schrijden, dan zou dit voor het politieke landschap in de Bondsrepubliek niet minder dan een aardschok kunnen ver oorzaken. Al jaren en jaren lang beheer sen de drie „grote" partijen CDU-CSU, SPD en FDP het parlement; andere zijn er nooit aan te pas gekomen (waarbij dient te worden vermeld dat de liberale FDP eigenlijk nooit een grote partij is geweest). Bij verkiezingen in gemeenten en deel staten hebben de Groenen al aanzienlij ke resultaten geboekt. Dat heeft de „ge vestigde" partijen de nodige kopzorgen gegeven. Op nationaal niveau gezien zou een succes van de Groenen kunnen lei den tot een absolute heroriëntering van de traditionele politieke patroon in de Bondsrepubliek. Dit is danook het grote dilemma waar voor de Groenen staan. Als er een groe pering is die een terugkomst van CDU en CSU in de regering in Bonn veraf schuwt, en dan nog wel in de figuur van de uiterst reactionaire Franz-Josef Strauss, dan zijn het de Groenen wel. Maar uitgerekend zij kunnen de kleine FDP zoveel stemmen ontnemen dat een meerderheidscoalitie van sociaal-demo craten en liberalen zoals die op dit mo ment bestaat, niet meer mogelijk is en dat zij daardoor de Beierse minister-pre sident ongewild in het zadel helpen. Het is deze ongewisheid die de komende par lementsverkiezingen in de herfst, voor afgegaan door drie daarom uiterst be langrijke deelstaatverkiezingen, tot een zeer spannende krachtmeting maakt. De Groenen kunnen daarbij een gewicht in de weegschaal leggen waarvan nu nog niet te berekenen is hoe zwaar dit zal zijn. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL In België kan elke ziekenfondspatiënt met klachten over lichte pijn aan de linkerpink rechtstreeks naar een speci alist. De kosten van het consult, het bloedonder zoek, de röntgenfoto's en de medicijnen krijgt de onge lukkige op een geringe eigen bijdrage na met gulle I ZIEKENHUISWERELD EEN L UCRA TIEVE JUNGLE hand vergoed. Een verplicht verwijsbriefje van een huisarts bestaat bij onze zuiderburen niet. Voor de toegang tot de duurdere geneeskunde wordt dus nau welijks geselecteerd Boven dien hoeven patiënten niet bij een bepaalde huisarts inge schreven te zijn. Wie de speci alist en/of het ziekenhuis wil ontlopen, kan zonder veel fi nanciële gevolgen een tocht naar meerdere artsen en pa ramedici maken, totdat hij zich op al zijn therapeutische wenken bediend voelt. Artsen worden in Belgie uit sluitend per (be)handeling be taald. Er is dus ook voor een huisarts geen vast inkomen op basis van het aantal fonds patiënten in zijn praktijk. Zijn verdiensten staan in zeer di- rekte verhouding tot het aan tal verrichtingen. Aan dit soort geldverslinden de situaties wil de Belgishe overheid een halt gaan toe roepen, omdat een miljarden- tekort de medische vleugel van het sociale verzekering sgebouw dreigt te doen instor ten. Artsen, apothekers en tandartsen (vooral die in Wal lonië, onder leiding van de militante dokter Wynen) ver zetten zich fel tegen de kor tingen op hun inkomens en tegen wat ze noemen inbreu ken op het medisch beroeps geheim, de vrije artsenkeuze voor de patient en de vrije therapiekeuze voor de dokter. De staking van het genees kundig korps duurt nu al drie weken. De toestand in de overvolle ziekenhuizen in Brussel en omgeving zal slachtoffers gaan maken. De eerste dokters zijn al door wanhopige patiënten in el kaar geslagen. Geldverslinders Er is veel wat in België het medische voorzieningenstelsel naar het faillissement heeft geholpen. De specialisten in de ziekenhuizen zijn ware ge ldverslinders geworden, voor al twee disciplines: de zoge noemde klinisch biologen en de radiologen. Het zjjn in dit land specialisten (klinisch bio logen) die goeddeels de labo ratoria bevolken en voor elke handeling (kijkje door een mi croscoop bv.) een volledig ta rief mogen rekenen. Voorts mag elke andere speci alist, laat ons zeggen een gy- naecóloog, ook zelf een rönt genfoto maken en laboratori umwerk verrichten. Dat le vert al gauw een drievoudig honorarium op, terwijl bij een voortgaand onderzoek de eer der genoemde bioloog en röntgenoloog toch wel weer aan de beurt komen. Niemand heeft kontrole op wat er in deze jungle aan dou blures en samenzwering plaats heeft. Chirurgen ma ken afspraken met internisten en huisartsen: als jullie per maand zoveel patiënten naar mijn snijtafel brengen, krijg je zoveel van de winst. We hoor den het van een ziekenfond sbestuurder. Het is allemaal niet te bewijzen, en ook al zou het te bewijzen zijn... België beschikt over 22.000 dokters, een ongekend hoog aantal op een bevolking van 10 miljoen lichamen. Maar wat erger is: op dit moment zijn er evenveel 22.000 medische studenten. Een stu dentenstop is in een land van verbale principes (studievrij heid) onhaalbaar. Leden lokken Het is heel normaal, dat in een ziekenhuis 25 procent van de bedden onbezet blijft, on danks alle overtollige want lucratieve verrichtingen van de geneesheren. Thuisbe vallingen komen niet voor. Er zijn huisartsen, die leven van een praktijk van 250 bejaarde patiënten. Dokter komt om de vier dagen op bezoek... Kassa. Het artsenoverschot heeft ook niet geleid tot een verminde ring van de medicijnconsump tie. Menige straat telt meerde re apotheken en het staat er altijd vol. De opleiding tot apotheker duurt maar vijf jaar. Aan slechts 12 procent van de medicamenten komt enig „magistraal" handwerk te pas, de rest is dure voorver pakte fabriekswaar. Op één procent na is de gehe le Belgische bevolking ver plicht verzekerd. Die ene pro cent is de groep die nog niet gevangen is in de talloze be roeps- en andere categorieën (werknemers, zelfstandigen, gehandicapten, religieuzen, wielrenners etc.), die in de loop der tijden in het verzeke ringssysteem zijn opgenomen. De verplichte verzekering wordt uitgevoerd door zes verschillende en elkaar be concurrerende ziekenfondsen („mutualiteit", ook wel „zie kenkas"). De onderlinge riva liteit werkt echter bepaald niet kostenverlagend. De fondsen zijn op één na van bepaalde ideologische strek kingen socialistisch, chris telijk etc. en zij doen hun best om met een zo breed mo gelijk voorzieningenpakket leden te lokken. In alle hoog ontwikkelde lan den hebben de technische vooruitgang van de medische wetenschap en de uitbreidin gen van het verstrekkingen pakket de gezondheidssector in de financiële problemen gebracht. Maar in ons bene- denbuurland komt daar nog eens de schadepost van de taalstrijd bij. Wat Vlaanderen krijgt, moet Wallonië ook, en wat in Brussel de Franstali- gen hebben, willen de Neder landssprekenden evenzeer. In de sfeer van de superspecialis men melden de ziekenfond sen als gevolg hiervan een overschot aan nierdialyse-ca- paciteit en aan onbetaalbare (driedimensiona le röntgenapparatuur). Aanval Het acute tekort in de ziekte verzekering dreigt dit jaar in Belgie 1,2 miljard gulden te belopen. Buitenlandse lenin gen vertroebelen het beeld en sommigen houden het op een negatief saldo van meer dan 3 miljard, als er niets gebeurt. De regering wil bijna 400 mil joen besparen door bevriezing en verlaging (tot soms 25 pro cent!) van de honoraria, in België „erelonen" geheten. Verder zouden verplicht wor den: inschrijving van elke pa tiënt bij een huisarts; het ver wijsbriefje voor de specialist; een „verstrekkingenboekje" waarin per patiënt alle medi sche behandelingen, onder zoeken etc. moeten worden aangetekend. Verder zouden de medicamenten in drie cate gorieën worden verdeeld, van luxe tot onontbeerlijke, met verschillend recht op terugbe taling. Opname in een zieken huis zou de patiënt een eigen bijdrage van acht gulden per dag gaan kosten. Ondanks de onenigheid in het medisch front (de artsengroep onder leiding van dokter De Brabanter verwerpt het sta kingsmiddel, zodat vooral Vlaanderen minder getroffen wordt) hebben de dokters en apothekers in de verdediging van hun privileges al veel be reikt. De regering heeft de meeste besparingsplannen al voor nadere studie naar com missies (lees: Sint Juttemis) verwezen. Een definitief bankroet van het medische voorzieningenstelsel zal zeker minder lang op zich laten wachten. De politieke crisis in België in aanmerking geno men, zal het wel een volgende regering zijn, die ter voorko ming van zo'n calamiteit een volgende aanval op het ge neeskundig bolwerk wil wa gen. *HAAG Er kan moeilijk woi Jfeweerd, dat de deze week door d L|ng afgekondigde loonpauze al. ^nderslag bij heldere hemel is ge „p. De bui van enigerlei loonin ten hing al maanden boven econo Nederland. Het was voor velen '®bk meer de vraag wanneer dan óf 'Ibinet zou toeslaan aan het loon- En nu kan men sommigen zich en afvragen wat de volgende ,n de regering zal zijn. Want het loonpauze is een wel erg ver- begrip in de huidige situatie. :p om een looningrijpen door de klinkt al enkele maanden en Is de centrale organisaties van ivers en werknemers er opnieuw slaagden tot afspraken te ko- treffende de ontwikkeling van -oorwaarden in het nieuwe ering had ons in de miljoenennota prekend, dat Nederland er bepaald g joskleurig voorstond, dat de staat ain geldhonger hield voor colleetie- a gaven, dat men het bedrijfsleven «heel zou mogen leegzuigen (het be iven is immers de bron van werk- nheid en het draagvlak voor de krten dat er voor loonstijging dus niet méér zou overblijven dan een yocentje boven de prijscompensatie, pet eens voldoende om de koop- Hte handhaven. Zouden de lonen stijgen dan zou dat weer leiden tot I overheidsuitgaven (ambtenarensa- lah, uitkeringen), hogere prijzen, Inflatie nóg meer werkloosheid en ""maar door. Het kabinet besefte ook &t het niet kan aankomen met een r ang in koopkracht en stelde ook djns een belastingverlaging in het Izicht- tot aan het zogenaamde mo- ikomen zouden de werknemers dan (kunnen spelen zo werd in decima- uwkeurig gecalculeerd. nauwelijks het beoogde effect heeft - het de ondernemers mogelijk maken om meer arbeidsplaatsen te scheppen - en als het hier en daar weinig moeite kost om meer loon los te krijgen. Dat rammelen met de geldbuidel door sommige ondernemers is overigens niet altijd een teken van welstand vaak zat de kat in het nauw en moest men wel men sen „kopen" om de zaak draaiende te kunnen houden. We leven nu eenmaal in de krankzinnige tijd. dat er tienduizenden werklozen zijn en dat sommige bedrijven toch niet aan personeel kunnen komen. Het zou te ver voeren op dit verschijnsel dieper in te gaan maar een feit is dat er af en toe wel geld blijkt te zijn. En men kan niet van de vakbeweging verwach ten, dat ze dan zegt: Hou het maar! Ze kan actiegroepen niet vrij spel geven, dat bete kent ledenverlies. Dan kan de vakbewe ging beter (toch nog gematigd) voorop lo pen KNARSETANDEND Hoewel de werkgevers, die voortdurend geroepen hadden dat er absoluut geen ruimte voor verbetering der arbeidsvoor waarden was. tijdens het centrale overleg met de vakbeweging zowel op het gebied van onder meer de werktijdverkorting als de loonstijging verrassend tegemoetko mend waren, wilden zij het tempo van de vakbeweging toch niet bijhouden. Minis ter Albeda zat er knarsetandend bij, want de werkgevers gingen veel verder dan hem lief was en waarmee hij thuis (d.w.z. in het kabinet) zou mogen komen, maar hij was bereid veel te slikken als er maar een akkoord zou worden bereikt. Welis waar zaten collega-ministers hem toen al op te hitsen in te grijpen, maar Albeda be sefte drommelsgoed dat een arbeidsvrede meer waard is dan het opwekken van spanningen, ook al zou er een prijs moe ten worden betaald. Want een loonin- greep eist op termijn ook haar tol. Maar nu kon ook Albeda de stroom niet meer keren. De centrale organisaties kwa men niet verder dan een bijna-akkoord, de afzonderlijke bonden gingen in de be drijfstakken voor de nieuwe c.a.o.'s het zelfde eisen wat centraal niet bereikt kon worden en intussen verslechterde de eco nomische situatie. De olieprijzen stegen opnieuw formidabel, de wereldhandel verslechterde en toen het Centraal Plan bureau eind vorig jaar alle nieuwe gege vens in de computer stopte sloegen alle alarmstoppen door. Er zal, zo was de con clusie, op alle fronten gesnoeid moeten worden om verpaupering te voorkomen. Er zit geen enkele groei meer in. we moe ten vele stappen terug doen. willen we niet nóg meer inflatie, nóg meer werklo zen veroorzaken. Er moet, zo wordt hier en daar wel gezegd, een nieuw Beleid '81 worden ontworpen. Iedereen moet een stuk van de verarming - nota bene in een land, dat rijk is aan aardgas en dan ook wel eens een pseudo Opec-land wordt ge noemd - dragen. Dat betekent in concreto 3 a 4 miljard gulden snoeien in de over heidsuitgaven, zoals die in de begroting 1980 stonden, en weinig of geen ruimte voor loonstijging, zó weinig dat de rege ring haar koopkrachtdoelstelling al heeft losgelaten. RITUEEL We zullen er allemaal op achteruitgaan, verzuchtte premier Van Agt. die tijdens of na loononderhandelingen doorgaans snel verdwenen is, maar nu zelf resoluut de eweging, op zichzelf wel gevoelig noodzaak lot matiging, was hele- bereid met dat halve procent te nemen. Men stelde vast - ie- [zijn wijze - dat er meer nodig was lhaving van die koopkracht. Het ïkende dat er een vol procent zijn, de FNV noemde twee'pro- meteen toe, dat er niet ge- rd was. In de FN V-benadering 1 de echo van arbeidsconflicten van ïn dan ook duidelijk door, als- bij de achterban. De leden duidelijk wel enige tijd luisteren e zich van hun verantwoordelijk- fcwuste voormannen en waren wel perioden bereid tot loonmatiging, i en dat zal na een loonpauze ook jier blijken - zij willen op een be- jlnoment ook wel weer eens geld Jfi dat zeker als het matigen niet of b „denktank" van de regering: premier Van Agt met rechts minister Andriessen (financien) en links minister Albeda (sociale zaken). loonpauze aankondigde, wellicht uit vrees dat Albeda toch nog te zacht zou opereren. De stukken voor een wettelijke loonpauze lagen trouwens al klaar. De bijeenkomst met werkgevers en vakbeweging om een vrijwillige loonpauze te bereiken was slechts, om één der gesprekspartners te ci teren, een rituele dans. Men wist, dat er niets meer te bereiken viel. De vakbewe ging kon immers uit de aard van haar be staan niet zelf de handen gaan vastbin den. Ook wie diep in zijn hart op zijn minst begrip heeft voor het overheidsin grijpen kan nu toornig de overheid als kwaaie Pier afschilderen. En dat afschilderen zal nog menigmaal gebeuren. Men kan immers nauwelijks aannemen, dat het bij deze loonpauze zal blijven. Die pauze heeft tot doel de rege ring tijd te geven om haar nieuwe beleid te formuleren, dat nodig is om de kar van de economie op de rails te houden. Dat be tekent tevens het vaststellen van de ruim te. die er nog is voor herziening der inko mens. Er zijn voldoende aanwijzingen, dat dit een heel erg kleine ruimte zal zijn, minder nog dan het allereerste halve pro cent. Zelfs de tot dusver rotsvaste automa

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9