Bisschoppen synode in Rome trekt veel internationale belangstelling tussen Iran en VS Amerikaanse blokkade Van scheepvaartroutes «n 2-jarig Rmdbriefbijet van f1.000,- groeit naar 11.199,- binnenland/buitenland Küng zaait verwarring KARDINAAL WILLEBRANDS: „WE ZIJN GEEN ENGELEN, MAAR MENSEN" Westland/Utrecht Hypotheekbank OUDPRIJS WEER FLINK OMHOOG Massahegrafenis in Rotterdam Bonden willen met Tuijnman breken LPG-terminal Rijnmond: geen vergroot risico Slechthorende jongeren delen „gele kaarten" uit Verkoop bedrijfsauto's opmerkelijk omhoog Prijswinnaars van Kerstpuzzel 1979 LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JANUARI 1980 PAGINA 7 WESTDUITSE BISSCHOPPEN: BONN In een herderlijk schrij ven dat morgen in de Westduitse kerken wordt voorgelezen verwijt het Westduits episcopaat de omstre den Zwitserse theoloog Hans Küng dat hij verwarring zaait in de katho lieke kerk. „Professor Küng heeft voor velen die vragen en zoeken we gen geopend naar fundamentele reli gieuze kwesties, maar zijn ideeën hebben bij gelovigen verwarring ge sticht. Wij, Duitse bisschoppen, zien ons in volledige eenheid met de paus, helaas gedwongen te verkla ren: Küng vertegenwoordigt opinies op belangrijke geloofspunten die strijdig zijn met de bindende leer stellingen van de kerk". De bisschoppen menen dat zij de gelo vigen een „verhelderend en helpend woord" schuldig zijn. „Als we niet met zekerheid kunnen vertrouwen op het bindende woord van de kerk, dan kan zelfs twijfel rijzen over de vraag wie Jezus Christus is". De Zwitserse bisschoppen daarentegen zijn „pijnlijk getroffen" door Küngs ontslag, maar anderzijds ook „zeer ont daan over de heftigheid en buitenspo righeid van sommige reacties" op de maatregelen van de congregatie voor de Geloofsleer, aldus een brief van het bisdom Basel. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De synode der Nederlandse bisschoppen, die maandag in Rome be gint, zal twee volle weken duren, na melijk van 14 tot en met 26 januari. Maandagmorgen om half tien heeft een gezamenlijke eucharistieviering plaats in de Cappella Matilda. Paus Johannes Paulus II houdt tijdens die Mis een toe spraak. De eerste zitting vindt maan dagmiddag plaats van 17 tot 19 uur in de oude synodezaal van het Vaticaan. De overige dagen is er telkens een och tendzitting van 9 tot 12.30 uur en een middagzitting van 17.00 tot 19.00 uur. Bij de internationale pers bestaat grote be langstelling voor de synode der Neder landse bisschoppen, die wordt gezien als een experiment dat een voorbeeld kan zijn voor volgende synodes uit andere lan den. Voor de persconferentie, die kardi naal Willebrands en de secretaris der sy node mgr. Tomko gisteren in Rome hiel den/bestond bijna evenveel belangstelling als voor de persconferentie tijdens de bei de pauskeuzes van twee jaar terug. Behal ve de Nederlandse kardinaal waren giste ren de bisschoppen Simonis en Zwart kruis reeds in Rome aanwezig. Mgr. Bluy- ssen zou vandaag per vliegtuig arriveren, terwijl mgr. Gijsen per auto onderweg was en ook vandaag in Rome wordt ver wacht. Bisschoppen onder elkaar Nieuw is dat thans alle Nederlandse bis schoppen, inclusief die van Roermond, lo geren in het Nederlands college. Bij ande re gelegenheden placht mgr. Gijsen zich altijd los te maken van zijn collega's en te logeren bij particuliere kennissen in Rome. Tijdens de synode zijn het Neder lands en het Frans de voertalen, waarbij indien nodig gebruik wordt gemaakt van de hulp van tolken. De internationale pers krijgt maandag middag gelegenheid „de stallen te bezich tigen", waarmee wordt bedoeld dat een bezoek kan worden gebracht aan de thans nog lege zittingzaal van het Vaticaan. De vergaderingen zijn besloten. Na afloop Synodeleden van elke zitting geeft de perschef van de Nederlandse kerkprovincie, Henk Kou- wenhoven, een persconferentie. Hij woont alle vergaderingen als toehoorder bij. Kardinaal Willebrands (rechts) tijdens de persconferentie die hij gisteren in Rome gaf. Naast hem een woordvoerder van het Vaticaan, pater Panciroli. De synode staat onder voorzitterschap van paus Johannes Paulus II. Hij zal niet alle vergaderingen presideren. Als hij er niet is, treden kardinaal Willebrands en de Mechelse aartsbisschop Danneels op als voorzitters. Lid van de synode zijn verder alle Nederlandse bisschoppen, alsmede de kardinalen die prefect zijn van de congre gatie voor de Geloofsleer (Seper), de con gregatie voor de bisschoppen (Baggio), de Congregatie voor de Sacramenten en de Eredienst (Knox), de Congregatie voor de geestelijkheid (Wright), de Congregatie voor de Religieuzen en de Saeculiere In stituten (Pironio) en de Congregatie voor de Katholieke Opvoeding Garrone). Synodelid zijn verder'twee Nederlandse religieuzen, de Salesiaan pater Van Luyn en de Benedictijn Van den Biesen; de se- cretaris-generaail der synode Tomko; de beide gedelegeerde voorzitters kardinaal Willebrands en bisschop Danneels alsme de secretaris prof. Lescrauwaet. Geen engelen Kardinaal Willebrands zei gisteren dat het, idee tot het houden van bijzondere bis schoppensynodes in aanwezigheid van de paus reeds in 1969 werd aangeroerd door de Franse kardinaal Marty. Op deze ma nier zou de paus een direct inzicht kun nen krijgen in het reilen en zeilen van de kerk in verschillende landen, terwijl de bisschoppen er nieuwe kracht en bezieling uit zouden kunnen putten. Kardinaal Wil lebrands vestigde de aandacht van de in ternationale pers erop, dat het initiatief voor het houden van een synode te Rome is uitgegaan van het Nederlandse episco paat, dat dus een gezamenlijk overleg over de hele Nederlandse hiërarchie en dé paus vooropgesteld heeft. ,,De problemen die zich in Nederland voordoen verschillen niet wezenlijk van die, welke zich in andere landen voor doen, met name in West-Europa en de Verenigde Staten. Daarom trekt deze sy node sterk de aandacht van de gehele we reld", aldus kardinaal Willebrands. Spie kende over de collegialiteit tussen de bis schoppen onderling zei de kardinaal: „Het is belangrijk om deze collegialiteit en eventueel de gebreken, die binnen het bisschoppencollege mochten leven, te be studeren". Door een Franse journalist ge vraagd om een nadere toelichting voegde de kardinaal hieraan toe: „Ook wij zijn geen engelen, maar mensen". ÏRAANSE MINISTER VAN HANDEL SADR: ij 15 rEHERAN/NEW YORK indien de Verenigde Staten >esluiten tot een blokkade /an de Iraanse scheepvaart- mtes, met name de Straat van Hormoez, komt er, oor- og tussen de VS en Iran. Dit leeft de Iraanse minister van handel, Reza Sadr, giste ren gezegd. Hij achtte een rïókkade van de Straat van lormoez overigens niet erg Sarschijnlijk, omdat de raanse olie voor de wester- e landen via deze scheep- aartroute wordt vervoerd. Ie Iraanse minister uitte zijn reigement op het moment dat Veiligheidsraad van de 'erenigde Naties bijeen kwam het Amerikaanse voorstel oor economische sancties te en Iran te bespreken. Vol- ens dit voorstel moet de leve- ng van alle goederen, behal- |e voedsel en medicamenten, jan Iran worden gestaakt. De isolutie van de VS zal, naar rwachting, worden getrof- Deze Iraanse jongen laat zich niets gelegen liggen aan de bid dende mannen rond hem. Onvervaard heft hij een versierd por tret van Khomeiny omhoog. fen door een veto van de Sov jet-Unie. Verscheidene oosteuropese en Latijnsamerikaanse landen hebben al laten weten, niet met de sancties accoord te gaan. Zij hebben Iran hulp toegezegd. Wanneer de Veilig heidsraad niet tot de instelling van sancties besluit, zullen de VS en hun belangrijkste wes terse bondgenoten, zo wordt in Washington gezegd, zelf maat regelen nemen. In Iran zelf was het gisteren rustig. In Tabriz, de afgelopen dagen het toneel van heftige onlusten, kwam nu een per soon, een aanhanger van aya tollah Sjariat Madari, om het leven. In Teheran riep de ra dicale ayatollah Montazeri, die met Iraanse vrijwilligers de PLO wilde steunen in de strijd tegen Israël, op tot „een export van de Iraanse revolutie". Te gelijkertijd werd een confe rentie van islamitische bevrij dingsbewegingen afgesloten met een veroordeling van de VS én de Sovjet-Unie. In de slotverklaring werd de bezet ting van de Amerikaanse am bassade toegejuicht en de uitle vering van de sjah geëist. On der de deelnemers aan de con ferentie bevond zich de PLO. gM Met Pandbriefbiljetten van de Westland/Utrecht Hypotheek- H/ bank spaart u veilig een behoorlijk kapitaal bij elkaar. Het hoge rente- ■Hg HBgH B percentage staat namelijk vanaf het moment van aankoop tot het einde BI van de looptijd vast; de rente wordt herbelegd. U krijgt zo de hoogste-rente-van-de-hoogste-rente-etc. BR Bij het huidige rentepercentage van 9/i% groeit uw f1.000,- in slechts jW 2 jaar naar f 1.199,- (effectief rendement 9.50%). QB8 Pandbriefbiljetten zijn ook verkrijgbaar in coupures van j10.000,-. Pandbriefbiljetten zijn aan toonder. Meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm kunt u inwinnen bij een van de kantoren fan de Westland/Utrecht Hypotheekbank of bij uw makelaar of assurantieadviseur. Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 26 43 ONDEN - Het goud is gisteren, na n aantal rustige dagen, weer flink Uurdergeworden. In Londen werd handel afgesloten bij een koers an 623,75 dollar per ounce. Eerder op de dag was een prijs geno teerd van 610 dollar. De slotkoers don derdag was 602,50 dollar. De „koorts" onder handelaren liep hoog op in ver band met geruchten over een Egypti sche boycot van Sovjetschepen, die van het Suezkanaal gebruik willen maken. Dezelfde geruchten zorgden ook in Zu rich voor een hogere slotnotering. Burgemeester Van der Louw (derde van links) was een van de velen die gis termiddag op de Zuiderbegraafplaats in Rotterdam de begrafenis bijwoonde van de elf slachtoffers van de brand op Nieuwjaarsdag. Links van de burge meester een vertegenwoordiging van de Surinaamse regering, rechts een de putatie van de Rotterdamse politie. (Van onze soc.-economische redactie) DEN HAAG De bonden van overheidspersoneel zijn van plan het overleg met minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat volledig af te breken. Reden is dat gisteren is gebleken, dat de minister niet meer bereid is de personeels sterkte in zijn beheerssector uit te breiden. Volgens de bon den moeten er zeker 250 man in die sector (kantonniers, brug- en sluiswachters, gladheidsbestrijders, e.d.) bijkomen op de 2000 man die er al in werkt. De bonden zeggen dat de beheerssector zo onderbezet is, dt er jaarlijks twee- tot driehonderdduizend overuren worden ge maakt, terwijl er duizend manjaren werk wordt uitbesteed. Niet temin hadden de bonden, in overleg met het ministerie, slechts aangedrongen op een personeelsuitbreiding bij „beheer" van 250 man om althans de ergste knelpunten weg te werken. Minister Tuijnman was het hiermee zo eens, dat hij (bijna een jaar gele den) bereid was met zijn portefeuille te rammelen als hij in de begroting 1980 die uitbreiding niet zou kunnen opvoeren. Thans blijkt niet alleen dat die uitbreiding niet in de begroting voor komt, maar de minister heeft in het nadere overleg met de bon den ook gezegd, dat de economische toestand hem ertoe dwingt de uitbestedingen en overuren te beperken. ROTTERDAM De vestiging van een lpg-terminal in de Europoort zal geen vergroot risico betekenen voor de Rijn mondbevolking in zijn geheel. In sommige delen van het Rijnmondgebied zal de komst van de vloeibaar gas-termi- nal wel een vergroot risico met zich meebrengen. Dit geldt ook voor de werknemers die op bedrijven in de omgeving van de terminal werken. Daar staat tegenover, dat door het nemen van een groot aantal veiligheidsmaatregelen de kans op ongelukken wordt verkleind. Dit staat in een gezamenlijke beleidsnota van de gemeente Rot terdam, het Openbaar Lichaam Rijnmond en de provincie Zuid- Holland. De drie instanties komen tot de conclusie, dat de vesti ging van een grote aanvoer-, opslag-, en doorvoerplaats van vloeibaar gas, zoals Shell en BP die. in de Europoort willen in richten, de minste risico's met zich meebrengt. De drie overheden gaan er vanuit, dat met de vestiging van de terminal een belangrijke impuls gegeven kan worden aan de chemische industrie in het Rijnmondgebied. „Deze zal van be lang zijn voor het volhouden van de internationale concurrentie, van veel invloed zijn op te nemen investeringsbeslissingen en een positief effect hebben op de werkgelegenheid. AMSTERDAM Het afge lopen jaar is opnieuw zeer gunstig geweest voor de be drijfsautobranche. In de eer ste negen maanden van 1979 werden in totaal 76.397 com binatieauto's, bestelauto's, trekauto's, speciale voertui gen en autobussen verkocht Omdat een andere manier van statistiek werd toegepast en alle cijfers over 1979 nog niet verwerkt konden worden is een vergelijking met 1978 niet mogelijk. Toch kon worden vastgesteld dat er in het afge lopen jaar in de meeste catego rieën een behoorlijke stijging van de verkoop is geweest. Een verkoopstijging deed zich niet voor bij de bestelauto's, waar de markt al jaren stabiel is, en niet bij de aanhangwa gens en opleggers. Wel was er vooral een verkoopgroei waar te nemen bij vrachtwagens bo ven de vijftien ton en van trekkers. Dit is het gevolg van de neiging grotere wagens te kopen vanwege de besparing aan energie en personeel. Immers als een lading van honderd ton wordt vervoerd met vier wagens van 25 ton in plaats van met vijf wagens van twintig ton is er een chauffeur minder nodig, terwijl ook het totale brandstofverbruik gun stiger is. Spoorwegstaking in Frankrijk PARIJS Het Franse trein verkeer zal vanaf vanavond ernstig worden verstoord, na een oproep van de Franse communistische en socialis tische vakbonden aan de treinbestuurders het werk neer te leggen. De staking zou tot maandag avond moeten gaan duren, maar kan telkens met 24 uur worden verlengd. Ook de on afhankelijke federatie van treinbestuurders heeft haar le den opgeroepen in staking te gaan. De directie van de Fran se Spoorwegen deelde mee dat de treinen vanuit Parijs naar Madrid, Rome en Venetië van avond niet zullen vertrekken. De Oriëntexpres en de treinen naar het Bodenmeer, Weneri, Genève, Irun en Noord-Euro pa zullen wel gaan. Wijzigingen in Cubaans kabinét HAVANNA De Cubaanse president Fidel Castro heeft zijn regering aanzienlijk ge wijzigd. Over de reden werd niets meegedeeld, maar alge meen wordt aangenomen dat Castro tot de maatregel besloten heeft omdat er gro te ontevredenheid heerste over de bestrijding van de economische probelemen door zijn oude ministers ploeg. Naast de benoeming van der tien nieuwe ministers werd bekendgemaakt, dat Castro voortaan persoonlijk de porte feuilles van defensie, binnen landse zaken, volksgezondheid en cultuur zal beheren. Hij zal hierbij worden bijgestaan door een aantal adviseurs, onder wie zijn broer Raul. De economische groei vdn Cuba bleef de laatste jaren sterk achter bij de verwachtin gen. VS ontwikkelen nieuwe raket WASHINGTON De Vere- nigde Staten werken aan een nieuwe raket, die door een modern gevechtsvlieg tuig kan worden afgevuurd om spionage-, communicatie- en navigatiesatellieten te vernietigen. Dit hebben luchtmachtkringen in Was hington vrijdag meegedeeld. Er werd gezegd dat het wapen een projectiel met een zeer grote snelheid was, dat op een hoogte van 15.000 meter door een F-15-vliegtuig kan worden afgevuurd. Het projectiel zou geen nucleaire of conventioné- le explosieve kracht hebben. (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG In overigens de beste verstandhouding gaven de slechthorende jongeren, georganiseerd in de Slechthorende Jongeren Organisatie (SHJO), vanmiddag aan een aantal gerenommeerde instellingen de gele kaart, te weten aan de Tweede Kamer, de Federatie Nederlandse Vakbeweging en het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Overtreding: het zodanig naar buiten komen dat de Met deze eerste gele kaarten werd een begin gemaakt met een landelijke gele-kaartén- aktie. Op die kaarten staat vermeld dat de ontvanger ervan een „communicatie- overtreding" heeft begaan. Daarnaast staan nog eens de „spelregels" genoemd waaraan de „normaal" horende zich heeft te houden: rustig spreken, goed articuleren, aankijken, geen sigaret in of hand voor de mond. De aktie heeft de naam meegekregen: Slechthorende jongeren, stop ze niet in de doofpot. Een niet onterecht motto, want, zo zegt SHJO-voorzitter Kees Twilt, dat gebeurt' Door hun handicap komen een heleboel slechthorende jongeren niet op die plaats in de maatschappij, waar ze gezien hun capaciteiten thuishoren. De SHJO gaat naast de gele kaarten ook nog het „zwarte boekje" aanbieden aan ieder die geïnteresseerd is in het beter omgaan met slechthorende jongeren. Hoe negatief de gele kaart en het zwarte boekje ook mogen lijken, de SHJO deelde vanmiddag ook pluimen uit Zo kreeg de omroep die de meeste aandacht aan de auditief gehandicapte besteedt, de NOS, de SHJO-bokaal voor het instellen van het journaal voor doven en slechthorenden. Vandaag publiceren wij de namen van de prijs winnaars van onze kerstpuzzel. Zoals bekend is voor elke prijswinnaar een bedrag van 75 gulden beschikbaar gesteld, dat zo spoedig mogelijk per cheque zal worden toegezonden. De kerstpuzzel was een kruiswoordraadsel dat tot twee sleutelwoorden moest leiden. Zeer veel in zenders kwamen daarbij tot de goede oplossing: MANCHETKNOOP en KOMPASSTREEK. Hier onder de winaars: J.W. de Rooy, Julianastraat 31, 2361 SX Warmond. Berna Lelieveld, Veurseweg 50, 2252 AC Voorschoten. F.C. Meijer, 's Gravendamseweg 34, 2215 TA Voorhout. W.P. Molenkamp-van Galen, St Jacobshof 17, 2311 HC Leiden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7