Bij poelier Van den Burg houdt men al vijftig jaar de wildmarktin de gaten hond zoekt huis VAN FRANSE KIP TOT DESGEWENST EEN PATRIJS, HOUTSNIP OF ZWIJN Leidschendam telde vorig jaar veertig procent meer inbraken en diefstallen Droef was allergisch voor zijn baas GI|TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JANUARI 1980 PAGINA 5 In Noordwijkerhout heeft een poeliersgeslacht een gouden bestaan achter de rug. Dat wil zeggen, dat Kees van den Burg aan de Hoofdstraat 31 aan de viering van het vijftigjarig bestaan van het bedrijf toe is. Vandaag is het C. J. van den Burg, „maar de zaak heeft nog steeds Piet van den Burg, want de naam van mijn vader heb ik altijd hooggehouden". Kees ik ben 32.., ach kom nou, 42 bedoel I ik; hoe kom ik daar nou in 's hemelsnaam bij..") drijft de i winkel samen met zijn vrouw Agnes. En je staat te kijken, als je een poelier verwacht en een comestiblesparadijs aantreft. Kees van den Burg heeft zich kennelijk, sinds hij in '65 de zaak van vader Piet overnam, ontwikkeld tot een edelpoelier bij wie je de indruk krijgt dat het wild en gevogelte zich beschaamd achtergesteld voelt bij al die delicatessen, noten wijnen en andere welvaartsprodukten, en nu in een frisse uithoek op verwerking ligt te wachten. Maar dat is uiterlijke schijn. Immers Kees van den Burg voelt zich nog steeds in hart en nieren een poelier die het vak van zijn vader heeft geleerd. De blote kippen liggen klef op het hout op het mes te wachten. Kees hoeft niet meer zelf te slachten, ook al bezit hij nog steeds het instinct daartoe („ma-ar daar zijn anderen voor, tegenwoordig; ieder z'n specialiteit"), maar hij ziet zichzelf nog steeds als een ambachtsman, de handwerker, al is het schort of de witte jas niet meer zo bebloed als in vroeger jaren, toen de comestibles en grutten nog niet bij het wild „en familie" waren. Hij is ook niet meer de viller van hazen en konijnen, hij hoeft niet meer te plukken; dat doen dus anderen voor hem. Maar je kunt bij Van den Burg nog onverminderd komen om een hazen - of reerug, een wilde keiler is bij hem als zwijn aan huis en desgewenst verschaft hij iedere verlekkerde kalkoen, een duifje nu en dan, of een parelhoen. Nee, dat was vijftig jaar geleden wel even anders. Toen rinkelden deurbel en kassa lang niet zo frenetiek als vandaag. Vader Piet begon dan wel als poelier, begin dertiger jaren, maar men vloog nog niet op het potentiële wildbraad af. Kees van den Burg: "Vader begon buiten de bebouwde kom van Noordwijkerhout, aan de 's Gravendamse weg, de Vlashoven heette het daar. In een gesloten huis, zoals dat genoemd wordt, met een werkplaats erachter. In de buurt viel niet veel te verdienen, want iedere Noordwijkerhouter had wel een kippenhok en als er wat anders nodig was ging men naar 't duin". Nee, vader Piet trok maar naar Den Haag; lopend, fietsend, later met een T - Fordje (dat in de oorlog door de bezetters in beslag werd genomen) of met de trein. Met de hele handel. Naar vaste klanten. Op de vrijdagen en zaterdagen. Venten was dat. „Mijn vader had toen nevenbedrijvigheden. Hij en mijn moeder mestten zelf de varkens en ze hielden kippen. Moeder maakte bovendien bedden van de veren die van de kippen afkwamen en verkocht ze. Na de oorlog raakten ze er beter in; er werd meer om kippetjes gevraagd, om konijntjes. En de kinderen, ik ook, brachten de bestellingen rond, tot in Haarlem toe. Na '70 begonnen Agnes en ik een winkel tegenover het witte kerkje. Dat was een poelierderij en delicatessenzaak. Dat is uitgegroeid. In juli '76 kwamen we hier aan de Dorpsstraat 31 terecht. Loopt geweldig goed hier". Kees van den Burg, de wakkere poelier, denkt zelfs al vaag aan een uitbreiding. Want het assortiment neemt een steeds hogere vlucht. Op gezette tijden komen de jagers uit bos of veld en brengen het wild naar Kees die het van huid tot haar ganselijk klaarmaakt voor pan, oven of grill. Reeën en zwijnen, als het de tijd daarvoor is. En adviseren, doet doet Kees van den Burg natuurlijk ook. Met de feestweek, rond 22 januari, geeft hij een receptenboekje uit aangaande wild en gevogelte. Kees heeft^de verse produkten onder z'n hoede, zijn vrouw Agnes beijvert zich vooral rond de zaken in de delicatessensector. Ook in de wijnen heeft ze zich stevig genesteld via allerlei cursussen en opleidingen. Verder blijft het devies bij Kees en Agnes: trek in een patrijs, houtsnip, een kwarteltje „Dat hoort allemaal in ons assortiment thuis. Geen bezwaar". Kees: „kip gaat het hele jaar door. We zijn nu volop bezig met een „nieuwe kip", na de biologische en de graankip. Daar is nu de „Franse kip", die lekker buitenloopt en onder strenge controle staat, zoiets als de etikettering bij de wijnen. Dat komt tot uitdrukking in de kwaliteit van het kippevlees. Gerookte kip, rollade, het wordt er allemaal van gemaakt. We blijven actief, dacht ik zo. We houden de thermometer goed in het vizier. Je moet erbij zijn als er iets nieuws op de markt komt". Op zo'n manier been je als poelier nieuwe stijl een heel eind verder uit. Het poeliers-echtpaar Van den Burg: ,,Na de biologische en de graankip is het nu de beurt aan de Franse kip". LEIDSCHENDAM Het aantal dief stallen en inbraken waarbij de politie is opgetreden is vorig jaar in Leid schendam met bijna 40 procent geste gen van 907 naar 1259, het aantal ver nielingen steeg van 48 naar 89. De po litie hield 194 snelheidscontroles tegen 136 in 1978 waarbij 1759 maal proces verbaal werd opgemaakt wat een stij ging van 27 procent betekent ten op zichte van de 1386 in het jaar daar voor. Het aantal verkeersongevallen waarbij materiële schade werd ver oorzaakt daalde van 733 naar 707 maar een record aantal van 12 perso nen kwam vorig jaar door verkeers ongevallen om het leven. In 1978 was dit getal 2 en het jaar daarvoor 6. Het aantal door de politie verwijderde au towrakken steeg van 62 in 1978 naar 86 vorig jaar. Aldus enkele van de vele cijfers over het reilen en zeilen in Leidschendam in 1979 die bij de nieuwjaarstoespraak van burgemeester E. J. M. Kolfschoten werden verstrekt. Het aantal in woners, al een aantal jaren rond de 30.000 zwe vend, was hiervan op 1 januari slechts 3 verwij derd. Het aantal personen dat zich in de ge meente vestigde steeg van 1480 in 1978 naar vo rig jaar 1843, 1371 personen vertrokken tegen 1708 het jaar daarvoor. Van de 336 in 1979 ge sloten huwelijken was bijna eenderde van de echtparen niet in Leidschendam woonachtig. Zij kozen voor hun huwelijkssluiting waar schijnlijk Leidschendam vanwege de sfeer in en rondom het raadhuis. Gemiddeld iedere week (58) werd overigens vorig jaar op hetzelf de raadhuis een echtscheiding uitgesproken. Het aantal afgegeven reispapieren nam met bij na een kwart toe, van 2611 tot 3217. Op de 38 Leidschendamse scholen voor lager- en kleuteronderwijs nam het aantal leerlingen met 267 af, het daalde tussen half januari en half oktober 1979 van 3733 naar 3466. Bij de scholen voor voortgezet en middelbaar onder wijs steeg het aantal iets van 1621 naar 1636. Behalve de politie kreeg ook de brandweer het drukker. Het aantal alarmeringen voor brand en hulpverlening steeg met een kwart van 185 naar 235 waarbij 7 (2 meer) beroepsbrandweer lieden en 23 (3 minder) vrijwilligers waren be trokken. De groenaanleg werd door de nieuwe wijk Duivenvoorde met 2 hectare uitgebreid waardoor de plantsoenendienst aan het eind van 1979 bijna 100 hectare in onderhoud heeft. In Duivenvoorde kwamen 377 woningen ge reed, elders nog 42. In uitvoering zijn nog 293 woningen waarvan 206 in de woningwetsector. Het gasverbruik steeg met circa 7 procent, het electriciteitsverbruik met ongeveer 4 procent, beide waarschijnlijk door de strenge winter maar ook door de bijna 400 nieuwe aansluitin gen. Nieuwbouw Op de secretarie werken thans 112 personen, 7 meer dan een jaar geleden, bij gemeentewerken 148 tegen 144 op 1 januari 1979. Zoals gemeld zal eind van dit jaar de nieuwbouw van ge meentewerken en raadhuis en de renovatie van het oude raadhuis plus de villa waarin de afde ling sociale zaken is gevestigd gereed zijn. In de loop van dit jaar zijn daarvoor vele verhuizin gen noodzakelijk. De nieuwbouw van het raad huis met de galerij aan de achterzijde en de tweede vleugel zal in juni klaar zijn waarna het betrokken wordt door drie afdelingen die hun huidige ruimten moeten ontruimen omdat daar met bouwkundige aanpassingen wordt begon nen. Ook burgemeester Kolfschoten en secreta ris Ooms moeten daarvoor hun kamers ontrui men. De raadszaal, die een andere indeling krijgt met achter de B. en W.-tafel ruimte voor afde lingschefs en een vergrote publieke tribune, wordt zolang mogelijk in gebruik gehouden. Het gebouw van gemeentewerken komt even eens rond de bouwvakantie klaar zodat de ver huizing van de Van Ruysdaellaan naar het nieuwe gebouw aan de Koningin Wilhelmina- laan in die periode kan geschieden. De afdeling sociale zaken verhuist dan, vanwege de verbou wing van de villa, tijdelijk naar de v. Ruysdael laan. De school aan de Rozenlaan, sinds vorig jaar in gebruik voor de afdelingen algemene za ken, onderwijs en personeelszaken, komt aan het eind van dit jaar leeg als iedereen naar de voor hem bestemde ruimte in het vergrote raadhuis is gedirigeerd. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670.- Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za.,10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. i basset Droef, een eigenzinig dier LEIDEN Hondenbezitters die van hun huisdier afwillen geven bij het asiel nog wel eens als reden op dat ze plotseling allergisch zijn geworden voor het beest. In het geval van de bas set Droef was er sprake van de omge keerde wereld; Droef was allergisch voor zijn eigenaren geworden en moest om weer gezond te worden weg uit zijn huiselijke omgeving. Het is nooit duidelijk geworden waar Droef precies allergisch voor was. Ook de dierenarts kon dat niet achterhalen. Vast staat in ieder geval dat de zware irritatie van de huid op zijn rug in het asiel binnen de kortste keren verdwenen was en de vijfjarige reu Droef verkeert weer in bla kende welstand. Het enige wat hem ont breekt is een nieuw tehuis. Droef is een rasechte basset en bezit alle kenmerken van dit grappige hangorige speurdersras. Geblokt in de kleuren zwart, wit en bruin, een ronde staart met een wit puntje en korte krachtige pootjes waar hij zeer parmantig mee door het le ven stapt. Droef bereikt daarmee een schofthoogte van slechts 40 centimeter maar heeft natuurlijk wel het relatief lan ge karakteristieke bassetlijf. Droef kijkt inderdaad een beetje droevig uit zijn mooie hondeogen maar is niette min een vrolijk en levendig baasje. Droef is zoals de meeste bassets nogal eigenzin nig en gehoorzaamheid staat dan ook niet hoog in zijn honden vaandel geschreven, maar omdat hij een erg vriendelijke hond is zal dat waarschijnlijk niet al te veel problemen opleveren. Droef kan goed op schieten met kinderen, andere honden en katten. Hij is ook op een plezierige manier waaks en kan een gezien zijn lage lichaam verrassend zware blaf produceren. Droef heeft het ook uitstekend naar zijn zin in een automobiel. Droef lijkt wel geschikt te zijn voor de meeste huishoudens. Liefhebbers dienen er wel rekening mee te houden dat Droef veel aandacht nodig heeft en een beetje te vergelijken is met een nogal eigengereid kind. Gezien zijn bouw is het ook onver standig om hem veel trappen te laten lo pen, Droef krijgt dan onherroepelijk last van zijn lange rug. Iedereen die bereid is daarmee rekening te houden en beschikt over een niet-allergisch huishouden (de kans dat Droef weer last krijgt van zijn allergie in een nieuwe omgeving is niet erg groot) heeft aan Droef een leuke speu rende huisgenoot. Ivor Helaas louter en alleen teleurstellingen voor de hond van vorige week, de teckel Ivor. Drie mensen belden belangstellend voor hem op maar kwamen nooit opda gen. Ivor verdient ongetwijfeld een beter lot. In het kattenverblijf van het asiel is het inmiddels erg stil geworden. Na het vertrek van Josephine en Puck zijn de

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5