Medewerker Teekens gaf opdracht tot brand in Hillegoms hotel „Kritiek op uitblijven welzijnsplan terecht" Jongeren eisen meer woonruimte POLITIE VERWACHT MEERDERE ARRESTATIES 'c. Vreeken te-burger Izijdige liederenavond in Kapelzaal tindweer Woubrugge jubileert 'AD/REGIOLEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JANUARI 1980 PAGINA 3. HILLEGOM De b and orig jaar in het Hillegon^j tri 'Het Wapen van Frieslanu as aangestoken in opdracht van een employé van Teekens Bouwpromoties B.V. in Am- Sterdam. De 40 jarige H. uit Amsterdam had 50.000 gulden beloofd voor het 'slooprijp' maken van het hotel. De poli tie heeft drie verdachten in hechtenis genomen: de 34-jari- re G.S. uit Tiel en de 29-jarige ft.van W. uit Heemskerk wor- flen ervan verdacht de brand te hebben aangestoken. De 54- jarige H.S. uit Haarlem wordt ervan beschuldigd de brand stichting te hebben voorbereid. Hij was ook degene die de kontakten met de opdrachtge ver onderhield. De politie jioopt, dat met de ontrafeling jran de brandstichting in Hil- liegom een begin is gemaakt Jiet het ontdekken van meer- lere soortgelijke praktijken door een kleine groep brand stichters. Men verwacht bin nenkort meerdere personen aan te houden op verdenking van brandstichtingen elders in het land. Het voormalig hotel 'Het Wapen van Friesland' was eigendom van Teekens Bouwpromoties B.V. Deze B.V. had plannen ontwikkeld om op de plaats van het hotel een pand met winkels, woonhuizen en garages te bouwen.. Daartoe zou het hotel eerst moeten worden afgebroken. Teekens Bouw promoties kon haar plannen echter niet realiseren, omdat een gedeelte van het pand op de monumentenlijst stond. De benodigde sloopvergunning werd daarom door de Rijksdienst voor Monumentenzorg geweigerd. In de nacht van 11 op 12 september 1979 brandde het hotel geheel af. Omdat de Hillegomse politie vermoedde dat de brand was aangestoken startte zij. in samenwerking met de politie van Tiel en leden van het korps rijkspolitie uit Den Haag en Nijmegen een uitgebreid onderzoek dat leidde tot de aanhou ding van 4 verdachten eind vorig jaar. Eén van hen. de medewerker van Teekens Bouwpromotie B.V., is in middels weer op vrije voeten gesteld. De overige drie bevinden zich nog in verzekerde bewaring. De plannen om het hotel in brand te steken bestonden al enige tijd maar de drie hadden nog geen kans gezien deze plannen werkelijk tot uitvoering te brengen. Wel hadden zij op 30 au gustus de gietijzeren palen van de ser re van het voormalig hotel verwij derd. Op 11 september besloten zij de knoop door te hakken en staken het pand op diverse plaatsen in brand. Het gebouw stond binnen korte tijd in lichterlaaie zodat de brandweer wei nig meer kon uitrichten. Een sloop vergunning werd enkele dagen door Monumentenzorg afgegeven. De drie verdachten waren geen onbe kenden voor de politie. De beide hoofdverdachten G.S. en K.van W. hadden zich al eerder schuldig ge maakt aan een indrukwekkende serie misdrijven. G.S. benadeelde als kop pelbaas de overheid door 2 miljoen aan sociale premies niet af te dragen. Hij had een voorliefde voor dure au to's en bezat een tweede huis in Duits land en een stacaravan in Italië. Sa men met K.van W. stichtte hij brand in twee panden in Tiel. Beide heren hielden zich ook bezig met de handel in vuurwapens, het drukken van bankbiljetten van 100 gulden en het vervalsen van rijbewijzen. Eén van hen is inmiddels verhoord over enke le gevallen van gepleegde zware mis handeling en een poging tot doodslag. De Haarlemmer H.S., de kontaktman van de drie, wordt ervan verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan oplichting. De Amsterdammer H. was projectlei der van Teekens Bouwpromotie B.V. en bezat binnen deze organisatie een grote mate van zelfstandigheid. Hij benaderde H.S. met het verzoek hotel 'In het Wapen van Friesland' sloo- prijp te maken. Voor zover de politie weet heeft hij op eigen initiatief ge handeld. Wat er nu met de grond gaat gebeu ren is nog onbekend. De eigenaar, Teekens Bouwpromotie, heeft inmid dels een bouwvergunning aange vraagd die via de gebruikelijke proce dure behandeld zal worden. Archiefopname van Het Wapen van Friesland, enkele uren na de brand. Drie broers verdacht van roofovervallen LEIDEN De Leidse poli tie heeft drie broers van 16, 19 en 20 jaar aangehouden als verdachten van twee re cente roofovervallen in Lei den. Een van heeft inmiddels be kend de overvallen te hebben gepleegd op de postagent schappen in de Sitterlaan en de Maresingel. Zijn twee broers zouden van de overval len hebben geweten, maar daarbij geen actieve rol heb ben gespeeld. Jeugdvolleybal in Sassenheim SASSENHEIM De volley balvereniging VCS uit Sassen heim houdt morgen een groot jeugd-volleybaltoernooi. Plaats van handeling is de Sassen- heimse Wasbeekhal. Aan dit eerste jeugdtoernooi wordt door vijfentwintig volleybal clubs deelgenomen. Van tien tot half twee wordt in twee poules gespeeld, de prijzen worden om twee uur uitgereikt, 's Middags wordt het toernooi om twee uur voortgezet. Er wordt dan in drie poules gespeeld. De prijs uitreiking van die laatste wed strijden vindt om acht uur plaats. LEIDEN Dick Dalmolen (38) wordt naar alle waar schijnlijkheid de nieuwe hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, alhier. Als alternatief voor deze functie is Ton Schuurmans, journalist van de KRO actualiteitenru briek 'Brandpunt' door de re dactie van dit Leidse avond blad kandidaat gesteld. De be noeming van de heer Dalmo len, thans nog chef-nieuws dienst van het Nieuwsblad van het Noorden, valt voor het einde van deze maand te ver wachten. WASSENAAR In het Dey- lercentrum, het centrum van de wijkgemeenschap Deyler- noord, vindt dinsdag 15 janua ri een demonstratie volksdan sen plaats. Het volksdansen, dat om 10.30 begint, is speciaal bedoeld voor ouderen en wordt ook uitgevoerd door een groepje oudere dames en he ren. Leiderdorp De Leiderdorp- se carnavalsvereniging 'De Rijnschuimers' organiseert za terdag 19 januari een groots win terbal. Het gebeuren vindt plaats in het Zijlkwartiercen- trum, de residentie van de car navalsvereniging, en begint om 20.30 uur. Aan het feest wordt meegewerkt door 'De Lenco's'. De toegangsprijs is 7.50 gulden voor leden, niet le den kunnen gratis naar bin nen. Natuurlijk wordt gepaste kleding zeer op prijs gesteld. College Koudekerk in begrotingsbehandeling: KOUDEKERK „Uw kritiek op de gang van zaken rond de totstandkoming van een welzijnsplan is terecht. Het heeft ons echter aan mogelijkheden ontbroken om op dit ge bied iets concreets te ontwikkelen". Dit schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op de kritiek vanuit de gemeente raad over het uitblijven van en plan. Het college zegt echter toe het komend jaar een plan op te stellen. Ten aanzien van de mogelijkheden om de ver keerssituatie aan te pakken schrijft het college dat zij vrij machteloos staat. Zij ziet geen moge lijkheid om de realisatie van rijksweg 11 te be spoedigen terwijl ook de concrete mogelijkhe den ontbreken om het sluipverkeer op de Hoo- gewaard, Dorpsstraat en Hondsdijk tegen te gaan. Het college zegt overigens toe dit punt in de verkeerscommissie te bespreken. Met be trekking tot de overlast van het zware verkeer suggereert het college een aantal maatregelen waaronder een tweede Rijnovergang tegenover Koudekerk. Burgemeester en wethouders ver wachten echter niet dat dit binnen vijf jaar ge realiseerd kan worden. De doortrekking van de Leiderdorpse Mauritssingel heeft volgens het college een positieve invloed op de verkeerso verlast in Koudekerk. Ook de kritiek op het feit dat er nog steeds on zekerheid bestaat over de plaats van de toe komstige bouwlokatie kwam bij het college niet als onterecht over. Zij heeft toegezegd in febru ari de bouwlokatie aan te wijzen. Het college is het echter niet eens met de opmerkingen van de VVD als zou de aanleg en riolering van het riool aan de Loosdijk bijzonder uit de hand zijn gelopen. Burgemeester en wethouders stellen dat „het leed zo goed als vergeten is en de na smaak eerder zeer prettig is dan bitter". Het college constateert met enige teleurstelling dat de verwachte doorstroming in het woning bestand nauwelijks op gang is gekomen. Met het gereed komen van de 30 woningwetwonin gen voor alleenstaanden en 2 persoonshuishou dens deze maand hoopt het college op de be hoefte aan kleinere woningen ingespeeld te hebben. Zij vindt het een goede zaak om deze woningbehoefte nader te onderzoeken om zo doende wat duidelijkheid te scheppen. Sport Burgemeester en wethouders zeggen geen be zwaar te hebben tegen de openstelling van het zwembad op zondag. Wat betreft eventuele maatregelen ter bevordering van de enrgiebes- paring in het zwembad kan de raad nog deze maand enige voorstellen verwachten. Wat be treft de uitbreiding van het complex 'De Rid derhof' vindt momenteel een onderzoek plaats naar de mogelijkheden van inschakeling van het particulier, commercieel, initiatief. Het col lege wil wel de zekerheid hebben dat de, even tuele, nieuwe accomodatie qua tarieven en ge bruik toegankelijk is voor het Koudekerkse verenigingsleven. „Het liefst zien wij dit soort van gemeenschapsvoorzieningen in handen van diezelfde gemeenschap". Vanuit de sportvereni gingen zijn enkele wensen op tafel gelegd die er als volgt uit zien: WK, uitbreiding met één veld; Artesia, uitbreiding met enkele banen; ijs- club, aanleg van een land ijsbaan. Maatregelen om deze wensen in te willigen zijn voorlopig niet te verwachten; het college neemt een af wachtende houding in. Burgemeester en wet houders zeggen tenslotte niet bekend te zijn met de wens van verschillende verenigingen om te komen tot betere mogelijkheden voor de indoor-sport. De begroting wordt behandeld in de gemeenteraadsvergadering op 14 januari. j iegstgeest iTGEEST Burgemees- H. Scheenstra nam gis- \dag op originele wijze ?id van „zijn" gemeente arts, de heer Jac. Vree- Onder meer met een fl limericks waarin de lende functionaris „dich- werd uitgeluid. „Ik ?r hier eigenlijk een soort Irietrapsraket", aldus de wester doelend op een verrassingen die hij de hand had. De eerste bevatte een fraaie s die aangeboden 'namens de gemeente, de „trap" bestond uit een met inhoud. De „trap" tenslotte open- het eremetaal dat be- een legpenning mét behorende oorkonde heer Vreeken zich „Ereburger van .•.•.„.i mocht noemen. LEIDEN Burgemeester A.J. Vis van Lei den nam gistermiddag in de Burgerzaal van het stadhuis een petitie in ontvangst van het actiecomité „Huisvesting voor scholie ren en werkloze schoolverlaters." Het comi té wilde de burgervader met de actie duide lijk maken, dat het de jongeren ernst is met de woningnood in de Sleutelstad. De scholie ren worden hierin gesteund door een groot aantal instellingen en politieke partijen. In de petitie stelden de scholieren, dat er bin nen drie maanden serieus door de gemeente raad aandacht moet worden geschonken aan ondermeer de volgende eisen: uitbreiding van de bouw van woningen voor 1- en 2-persoons- huishoudens, aanpassing van de huurprijs aan het inkomen van de jongeren, de bouw van een daklozencentrum, het toestaan van bepaalde kraakactiviteiten en een verlaging van de leef tijdsgrens bij het inschrijven op het Bureau Huisvesting. Het overhandigen van de petitie aan burgemeester Vis is onderdeel van een reeks van acties, verzorgd door het Komitee Ie dereen Wil Wonen. Eind verleden jaar uitten de scholieren en werkloze jeugd hun ongenoe gen al met de huidige kamernood door een pand aan de Breestraat 24 enige tijd bezet te houden. Het aanbieden van de petitie aan burgemeester Vis. rot1 Rijnsburg heeft gisteren de nieuwe bibliotheek aan de Smidstraat in ge bruik genomen. Het werd er een drukte van belang. De moderne biblio theek heeft een leeshoek, een speelplek voor kin deren en expositie ruimte, waar als eerste exposant zeefdrukker Aad Hasenoot zijn werk toont. Ie ilJGGE Burgemees- itiCjwer de Koning kon- ïLr °P het feest van de "Mpe Vrijwillige Brand gat het korps een rd«|e zaak is. Hebben een derjorpsen in de regio te Doj mensen, zo niet Wou- jnapaar heerst vanwege t mousiasme een leden- Het Woubrugse korps is een aktief korps. Regelmatig wordt deelgenomen aan cur sussen en oefeningen. Maar liefst zeventien bevorderingen en diploma's vielen er te vie ren. Zo kreeg T. den Horder van de burgemeester speld en oorkonde wegens twintig jaar trouwe dienst. De heer K. Mo lenaar nam afscheid van het korps. Liefst 26 jaar was hij in de gelederen. Een zilveren speld en een oorkonde vielen hem ten deel. Ook werd er af scheid genomen van „Ome" Leen van Wageningen. Hij moest uit het korps i.v.m. zijn leeftijd van 55 jaar en dat bete kent pensioen voor een brand weerman. Behalve oorkonde en zilveren kruis kreeg hij na mens de leden van het korps een zilveren spuitgast. Vele lo vende woorden werden ook door de burgemeester gespro ken over de graad van paraat heid van het korps. Ook zwaaide hij brandweercom mandant De Feij veel eer toe. Twee solisten wa- te horen in visselend lied eren - Het waren de alt van Nes en de ba- Kraak die met van Blerk als begelei- boeiende kamermu- verzorgden. Beide hadden te kampen Aan die waren de enkele te wijten. Nes is pas na voltooi- haar pianostudie aan conservatorium met solozang. Toch in betrekkelijk korte nodige bereikt. Ze drong o.m. als enige Neder landse deelnemer door tot de finale van het Internationale Vocalisten Concours van '78 in Den Bosch. Haar stem is dan ook van een bijzondere klasse en ze heeft al een rijpheid en routine die verbazen bij een zo jong iemand. Ze zong liederen van Brahms, Debussy en Du- prac. Brahms kwam uitvoerig aan bod met een viertal liede ren. Geopend werd met Von ewiger Liebe, opus 43, nr. 1, dat Jard van Nes met dwin gende kracht ten gehore bracht. Het grappige Thérèse, opus 86, nr. 1, was wellicht iets te zwaar aangezet, maar ook hier gaf ze blijk van haar grote muzikaliteit. Van Debussy, de Chansons de Bilitis, gaf ze in Le tombeau des Naiades haar meest doorvoelde interpreta tie. Van Duparc werden drie liederen gezongen, twee op poëzie van Baudelaire: L'Invi- tation en La vie antérieure. Gerard van Blerk begeleidde uitstekend, vooral bij Debussy en Duparc op zeer doordachte wijze. Meinard Kraak zong enkele Schubertliederen, Zes monolo gen uit Jedermann van Martin en drie door Caplet op muziek gezette fabels van De la Fon taine. De keelproblemen speel- Rijnsburg heeft nieuwe bibliotheek den hem meer parten dan zijn jonge collega, iets dat vooral opviel bij Das Lied im Grü- nen. Am Bach im Frühling (ook van Schubert) was heel wat beter. Kraak trof hier de juiste dramatische expressie in een felle climax, terwijl het rustieke, melancholieke begin ook in de herhaling een volle warmte meekreeg. Van Blerks begeleiding in Jedermann was fenomenaal; in deze gecompri meerde muziek wist hij de spanning en de twijfels doorlo pend te verwoorden. De fabels die door Kraak zeer beeldend werden gebracht besloten dit inhoudsrijke concert.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3