<e *tlo demon in «le media life RDAM „Ik was een paar weken rakantie geweest in Egypte en dacht: •u ik weet niet of ik zo een twee drie in ndsfjederlandse media weer een voor- ze v|d van demonisering kan aanwijzen. Hoe bar het was in februari 1979 later krijgen gemeenten en provincies in Den Haag nul op het rekest. Ook dat zal het noorden nog lang heugen. In het noorden heeft men z'n best gedaan de herinneringen aan de bijna Siberische toestanden voor het nageslacht te bewaren. Onder meer in het „Sneeuwboek", dat verschenen is bij Scholma Druk in Bedum. Ingesneeuwde huizen, treinen en auto's bleken aantrekkelijke plaatjes voor het familie-album. Zelfs tijdens de sneeuwstormen trok menige Fries, Groninger en Drent er met z'n camera op uit. Duizenden dagjesmensen uit de rest van het land veroorzaakten kilometers lange opstoppingen, waardoor hulpverleners ernstig belemmerd werden. In het noorden was na verloop van tijd geen filmrolletje meer te krijgen. Maar dat was natuurlijk niet alleen te wijten aan de- enorme lust tot fotograferen: de bevoorrading leverde grote problemen op. De fotografische activiteiten die in de winter van 1979 aan de dag gelegd werden brachten de journalisten Martin Scholma, Folke Meyer en Pieter Postma op het idee een groot aantal van die kiekjes te verzamelen. Zo ontstond het Sneeuwboek, een unieke publikatie die de Groningers. Friezen en Drenten met z'n allen gemaakt hebben. Eén oproep leverde meer dan 6000 foto's op. Een beslist niet karige selectie daaruit (aanvankelijk lag het in de bedoeling een ,kSneeuwboekje" te maken, maar de uitgevers bezweken voor de schat aan materiaal) staat nu in kleur of in zwart-wlt. in het omvangrijke waardevolle en historische document. Een fijn boek om ook deze winterse dagen door te komen, brr... HENK VOLMER 1 Sneeuwboek. Scholma Druk, Bedum, prijs 29,75. li, meteen raak. Het weekblad De )rietj Lees wat hoofdredacteur Arie Kui- le schrijft: „.„Khomeini noemt zijn te- rlog tenders aanhangers van de Satan, weg soort woorden wordt ook voortdu- ik jt gebruikt door prof. Berkhof, door interkerkelijk Vredesberaad en door st, ormd Nederland. Khomeini onder aa Maar ik wil niets met hem te maken »en..." Wat zie je hier gebeuren? meini demoniseert de Amerikanen. Berkhof en de zijnen demoniseren «ederlanders die niet vierkant tegen de|ernisering van de kernwapens zijn. autoris Kuiper demoniseert prof. Berk- vqorie vormen van demoniseren in één de2|ie alinea. Een sterker staaltje kun je "tgfrelijks bedenken". dikke Van Dale geeft het werkwoord niet. Wel het zelfstandig e iwoord „demon", zijnde een boven- murlijk wezen dat mensen in hun han- Vlamgen beheerst, ten goede of (gewoon- kwade. Demonisme is het geloof lute demonen, aan duivels. Nu zijn we d we wezen moeten. Demoniseren zou apaald kunnen worden met: van iemand inti duivel maken; iemand afschilderen als boze geest. jjat bedoelt Eric Ie Gras wanneer hij hefenstaande alinea uit De Tijd aanhaalt, algemeen luidt zijn stelling: „De sa-media zijn voortdurend bezig men- en instanties zwart te maken, te de- tenjiseren. Het blijkt dat er geen wezenlij- og verschillen zijn tussen middeleeuwse mjoniseringen (denk aan de heksenjach- de openbare verbrandingen van weel- irtikelen en onzedelijke schilderijen r de boeteprediker Savonarola, de ma- ge waarop Philips IV van Frankrijk de gerj van de Tempelieren via een laster- e |pagne probeerde te vernietigen) en de ad lier waarop de moderne media het pakken. Het valt zelfs te vrezen dat we zerenwoordig op het gebied van de zwart en cerij nog veel meer kunnen bereiken", Ie Gras heeft een doctoraal-scriptie i het verschijnsel gewijd toen hij zijn tiefflie aan het Sociologisch Instituut van eelferoningse Universiteit afrondde. Hij gaf eu] werkstuk de titel mee: „In strijd met "luivel". Het gaat grofweg over het me iisme dat personen of groepen die op 2r<J|of andere manier vijanden zijn, gebrui- om elkaar in het openbaar zwart te len. De centrale vraag is waarom men- elkaar publiekelijk plat schelden en hoe ze de rest van de wereld hun kond doen. „Daarbij stuiten we ipelijk op de rol van de massa- zegt Eric Ie Gras. „Hetzelfde ver- ijnsel heeft zich voorgedaan bij allerlei ";e gebeurtenissen, van de vervolging de eerste christenen via de heksen de jodenvervolgingen, de Koude .tot het gebeuren rond de Rote Ar- Fraktion toe. Je kunt geen krant op- an, geen knop indrukken of je strui- ttO over een demonisering. Er moet een leem achter zitten". «illdjn scriptie komt Eric Ie Gras tot een erfelsom van vijf manieren waardoor ie- fid of iets gedemoniseerd kan worden, icbf dat niet genoog is, heeft hij er inmid- Hei nog een zesde manier aan toege- jd. „Ik noem hem gemakshalve de jk hode Bild; naar het gelijknamige Duit- door de journalist Walraff ontmaskerde lei levardblad. Dat is de meest cynische lier. Bij de vijf andere kun je nog socia- of psychische omstandigheden onder- „c Biden die min of meer dwingen tot han- ng van het middel. Maar bij Bild is het al er een centenkwestie. Ze demoniseren om een ideaal te verdedigen of een mtbleem aan de kaak te stellen; nee, ze i len louter op de man, ze gebruiken ist> als een commercieel object. Er zit ijm enkel idee meer achter, alleen de ihfig: verkopen we er meer kranten door, we iemand zwart maken", lederland heeft Eric Ie Gras deze kille, gelijke, niets ontziende vorm van demo ting naar zijn beste weten nog nooit argenomen. Maar kunnen we ermee te jejken krijgen? Duidelijke aarzeling. „Een rkt ervoor bestaat wel, denk ik. Een i satiemarkt. Er schijnt belangstelling te e irsen voor de ellende van anderen, dvermaak is dubbel vermaak. Ten eer- n levert het leed van een ander al gauw l sappig verhaal op en ten tweede kun der jezelf lekker aan spiegelen, in de rlfit van: mij zal het niet overkomen, ik ill zo gek nog niet. O ja, zo'n markt kun x reëren. Daar zit een gat. Het is van alle DEN HAAG Duitse weerkundigen verzekeren dat het een zachte winter zal worden en Engelse en Amerikaanse weerdiensten hebben laten weten dat de maand januari waarin we nu leven, gemiddeld normale temperaturen zal opleveren, leder zal daar zo z'n twijfels over hebben. Bij het vallen van de eerste sneeuw in 1980 heeft menigeen zich ongetwijfeld de barre dagen van begin vorig jaar voor de geest gehaald. Want de winter van begin 1979 was er één om niet te vergeten. Over tientallen jaren zullen nog vergelijkingen getrokken worden in de trant van: bijna zoveel sneeuwdagen, bijna zo koud, de sneeuwduinen zijn nog net niet zo hoog... Het leek er niet direct op in het begin van 1979, dat de winter zo streng zou worden. December 1978 was zeker niet kouder dan andere jaren. Begin januari echter worden we verrast door bittere kou. Tussen de tweede en de vijfde registreert men in Ten Post (provincie Groningen) zelfs omtrent min 25 graden. Maar verder zijn de weersomstandigheden niet uitzonderlijk voor de eerste maanden van het jaar. Op zondag 11 februari begint de storm, die in de week daarna zal toenemen tot orkaankracht (windkracht 11 op de schaal van Beaufort). Extreem Dinsdag 13 februari begint het besef door te dringen dat er extreem bar weer op komst is. Eerst in het uiterste noorden van de provincie Groningen: Wegen worden onberijdbaar, de sneeuwstorm werpt hoge duinen op, veel mensen kunnen al niet meer van huis. De waaghalzen die de volgende morgen toch proberen naar hun werk te gaan blijven steken in de sneeuw. Er hangt een onwezenlijke sfeer: Wat moet dat worden? Vijftien twintig centimeter sneeuw is geen unicum. Het is niet de hoeveelheid die het hem doet, het is de storm, die het land geselt, die huizen volledig doet verdwijnen onder dikke lagen. Overheden besluiten om dagjesmensen te weren. In een aantal gemeenten moeten inwoners zich kunnen legitimeren om zich met de auto te mogen verplaatsen. Dat is weer enigszins mogelijk geworden nadat donderdag 15 februari de storm wat is gaan liggen en de sneeuwruimers naar de zwaarst getroffen gebieden gedirigeerd zijn. Het vervoer van zieken en gewonden levert in de nacht van woensdag op donderdag grote problemen op. Over de weg Bedum - Groningen moet een doorgang gegraven worden voor een ambulance met een zwangere vrouw en een taxi met een nierpatiënt. Het leger wordt ingezet, dag en nacht wordt er geploeterd. Dorp voor dorp moet ontzet worden en dan nog de afgelegen boerderijen. Hier en daar is men een week lang volledig van de buitenwereld afgesneden. Verwarming In enkele dorpen valt de elektriciteit uit. De monteurs van de elektriciteitsmaatschappijen kunnen de plaatsen waar de storingen opgetreden zijn alleen maar bereiken met rupsvoertuigen van het leger. De centrale verwarming doet het niet meer. Extra kleren of in bed blijven is de enige oplossing. Spelletjes komen uit de kast om de tijd te doden. Gezellig misschien, maar het barre weer heeft ook voor vele miljoenen schade aangericht. Aan gebouwen, aan auto's. Zwaar getroffen is de landbouw. Aanvoer van voer stagneert, afvoer van produkten is er evenmin. Dieren sterven. Minister van der Stee van Landbouw bezoekt het rampgebied, minister president Van Agt eveneens. Beloften over schadevergoeding worden gedaan, maar een landelijk dagblad opdracht te geven een bepaalde persoon, partij of actiegroep even te grazen te nemen? Zijn onderzoek heeft Eric Ie Gras tot de volgende slotsom gevoerd: „Het is nog steeds niet duidelijk wie de media controleert en hoe dat ge beurt, maar een dergelijk complot bestaat waarschijnlijk niet. Er lijkt meer een com binatie van factoren in het spel te zijn. Een bevooroordeelde redacteur. Een slecht lo pende krant die een stunt nodig heeft. Volgzaamheid bij de media die uit zichzelf al schrijven wat de machtigen welgevallig is. Rechtstreekse druk van de eigenaren van het medium. Druk door sociaal-econo mische machthebbers". Kenmerkend voor demonisering is dat het publiek wordt dood gegooid met uitge kauwde stereotypen; bijvoorbeeld: „een ondernemer is iemand die alleen zijn eigen belangen nastreeft en daarbij de belangen van anderen schaadt". Ofwel: „Extreem linkse actiegroepen die nauwe banden met de KGB onderhouden, wroeten onder gronds, infiltreren op een gevaarlijke, be dekte manier en beïnvloeden zelfs de la gere schooljeugd". Deze voorbeelden le ren tevens dat het verschijnsel ook politiek gesproken universeel is. Eric Ie Gras: „Rechts demoniseert links even hard als links rechts demoniseert. Ze zijn er allebei op uit de tegenstander te pakken. Maar bovendien wordt er binnen links tegen links en binnen rechts tegen rechts verket terd. Demoniseren is noch een privilege van links noch van rechts". Wie erop geattendeerd is, kan de typen van demonisering die Eric Ie Gras onder scheidt, zonder veel moeite om zich heen en in zichzelf herkennen. Type 4 bijvoor beeld: demonisering als wapen in een openlijk conflict. Een conflict waar sprake is van twee elkaar rechtstreeks bestrijden de tegenstanders. Tussen de partijen be staat een belangentegenstelling. Beide partijen pogen een bepaald schaars goed te veroveren of te behouden en het wordt niet mogelijk geacht dat ze samen aan hun trekken komen. „Voorbeelden van derge lijke conflicten zijn er te over", aldus Eric Ie Gras. „Zie de verhouding tussen werk gevers en vakbonden of de milieu-proble matiek waar het belang van de één (winst, werkgelegenheid) niet te verenigen schijnt te zijn met dat van de ander (arbeidstijd verkorting, een schone leefomgeving). De mate waarin partijen dan de zwarte kwast hanteren, kan demonische vormen aanne men". Of type 1, als volgt omschreven: „Wan neer de dingen uit de hand lopen, het ge zond verstand geen bevredigende verkla ring meer oplevert, worden de mensen kwaad en bang. Tegelijk voelen ze zich machteloos. Demonie geeft een antwoord op die machteloosheid en het antwoord is tegelijk een alibi. In de demonie buigen de mensen het hoofd voor hun eigen onmon digheid. Wat nog slechts telt, is het vinden van een schuldige. Men zoekt, herkent, benoemt dus een vijand en opent de jacht. Vaak treedt escalatie op en stuurt men aan op de vernietiging van de zondebok in de hoop zo de kwade machten te bedwin- gen en de ramp af te wenden. Wat en wie slachtoffer wordt, doet er niet zoveel toe". Tot een vorm van demoniseren rekent Eric Ie Gras de zaak Aantjes. Maar met het no dige voorbehoud. „Wanneer ik over de monisering spreek, geef ik geen waarde oordeel. Ik stel alleen vast: de media ma ken iets openbaar over iemand dat die ie mand liever niet in de openbaarheid zou hebben gehad; iets dat hem kwaad kan doen, iets dat zijn imago bij het publiek ongunstig beïnvloedt. Of het de waarheid is dan wel een leugen, speelt verder geen rol. Dat staat er helemaal los van. Het beeld dat iemand van zichzelf probeert op te houden, wordt geschaad..., daar gaat het om. Dan is er sprake van demonise ren. En in die zin kun je zeggen dat Aan tjes is gedemoniseerd. Wat voor conflict er achter heeft gezeten, weet ik niet. Maar men heeft hem pootje gelicht. Men heeft hem onmogelijk gemaakt. Terecht? Ten onrechte? Die vraag is niet aan de orde. Ik constateer alleen dat het gebeurd is". Een politicus kan gemakkelijker de bewe ring ontzenuwen dat hij een slecht politi cus is dan dat hij dronken achter het stuur pleegt te zitten. Wie hem dus wil demoni seren, zal naar het laatste grijpen, niet naar het eerste. Eric Ie Gras noemt in dit verband de onwaarschijnlijke middelen die PSP-er Van der Lek heeft moeten aan wenden om te bewijzen dat hij geen spion voor de KGB is. Probeer zo'n imago maar eens kwijt te raken. Waar rook is, moet vuur zijn, nietwaar? Toch valt volgens Eric Ie Gras het verschijnsel in Nederland nog wel mee. „Demonisering vindt niet syste matisch plaats. Eerder automatisch. Het middel ligt nu eenmaal voor de hand en is veel doeltreffender dan de zakelijke waar heid". Bijzaken tot hoofdzaken verheffen. Het slechte eruit pikken en daarop blijven ha meren. Werken met stereotypen die niet zozeer op grond van kennis en ervaring illustratie ben griepink Eric Ie Gras: „De mate waarin partijen dé, zwarte kwast hanteren, kan demonischó vormen aannemen". mensen en van alle tijden. Maar juist op dit gebied zijn wij Nederlanders tamelijk puriteins. We hebben iets dat ertegen in opstand zou komen. Wat we fatsoenlijk vinden en wat niet, is bij ons zeer degelijk onderbouwd. Wanneer we iets beschou wen als zijnde te vies om aan te pakken, kopen we het niet. Er is dus een markt, maar er zit een rem op. Vergelijk het met seks; iedereen wil wel en toch houden we het netjes". Anderzijds wordt er op de resterende vijf manieren druk gedemoniseerd, ook bij ons. Eric Ie Gras: „Hoewel we in een ver lichte tijd leven waarin de beschaving niets ontziend om zich heen grijpt, blijken oude waarden als duivelen en demonen nog on geschonden voort te bestaan. Heksen jachten vinden ook nu op grote schaal plaats en Nederland spreekt wel degelijk een woordje mee, al doen wij het natuur lijk wat meer ingetogen, wat sulliger". Zit er een duistere bedoeling achter al die zwartmakerij? Regeert er in de coulissen een samenzwering van machtigen die elke aanval op de gevestigde orde afslaat door ontstaan zijn, maar eerder naar het rijk, van de vooropgezette dan wel kritiekloos." overgenomen beoordelingen verwezen moeten worden. Het hoort allemaal bij het proces van demoniseren en de media bezondigen zich er dagelijks aan. Eric Ie Gras zegt dit op het gevaar af dat hij nu zelf bezig is de media te demoniseren. An«i- derzijds blijkt hij een genuanceerde op-' stelling na te streven. „Ik pleit niet voor media die alles maar verzwijgen wat pijn lijk kan zijn voor een persoon of groep. Demoniseren mag. Ik wil erg ver gaan met- het toestaan van demoniseren, zelfs met.. de kwalijke vormen ervan, want andere-' loop je gevaar dat de persvrijheid beknot wordt. Dan balanceer je op het randje. Ik neem liever het risico dat de media nu en dan over de schreef gaan dan dat ze ge muilkorfd worden. Alleen onwaarheden verkondigen..., dat mag niet. Het gebruik van leugens is de enige goede reden die ik kan bedenken om bezwaar te maken te gen demonisering". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21