Loonpauze: verwarring alom Kabinet tegen deelname Olympische Spelen aan VN stellen vergadering uit over Afghanistan Tito blijft onder medische behandeling NOG NIET VERWERKTE LOONSVERHOGINGEN VALLEN OOK ONDER REGERINGSMAATREGEL ISC0 U.S.M. Nieuwe feiten' over Iran Zeven soldaten Patriottisch Front gedood Prijs stijgingen zetten niet door Kabinet wil minder laten overwerken S>\ Ceidóe (Soufta/niBl othekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: artaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 12 januari 1980, 70e jaargang no. 21552 Zondagmiddagshow Op KRO-tv morgenmiddag op Ned. II om 15.35 en 16.25 uur twee shows, resp. op het ijs met Toller Cranston en in de sneeuw met Petula Clark. Vanavond op Ned. I om 19.25 uur Showbizquiz en op Ned. II om 20.52 uur Mike Burstyn- show. Lichte tot matige vorst Droog weer met wolkenvel den, afgewisseld door opkla ringen. In de middag lichte vorst met temperaturen van min acht oplopend tot min twee graden. Matige noordoos ten wind. Zon op 08.42 uur, onder 16.51 uur. Hoogwater Schev. 10.57 en 23.47 uur, laagwater 06.26 uur en 19.04 uur. esling in lorence bltENCE In ziekenhuis in rence is gisteren zesling geboren, gens de artsen ■en de vier jon- es en twee meis die in gewicht ëren van een twee kilo, ge en hadden ze overleving- ïsen. zwangerschap rder 35 weken, ens de artsen ongebruikelijk e periode voor dergelijke rvoudige beval- Trainer Rijvers weg bij PSV EINDHOVEN PSV en trainer Kees Rijvers gaan aan het eind van dit seizoen uit elkaar. Mana ger Van Gelder maakte dit gister middag bekend. Rijvers kreeg gis teren te horen dat zijn (huidige) achtste seizoen bij PSV, ook zijn laatste seizoen bij de Eindhovense eredivisieclub is, hoewel zijn con tract tot 1 juli 1983 liep. (Zie ver der pagina 11). Lange reis voor foto Deze dames konden de nieuwe Nederlands badmode niet aan het ijskoude Nederlandse strand tonen; dan zou de fotograaf waar schijnlijk van zware mishandeling worden beticht. Daarom laate het drietal vanuit Tu nesië zien, hoe de Nederlandse vrouw zich straks aan de Noordzee vertonen moet. Straks maar vierjaar studeren DEN HAAG In de toekomst zullen alle studenten aan universiteiten en hogescholen na een studieduur van vier jaar (met een uitloop van maxi maal twee jaar) hun doctoraal kun nen halen. Daarna is specialisatie mo gelijk van één, of in bijzondere ge vallen van ten hoogste twee jaar. De ministerraad heeft gisteren overeenstemming bereikt over de tekt van het wets ontwerp. Pompbedien de tapte voor zichzelf ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft een 34-ja- rige pompbediende aangehouden, die ervan wordt ver dacht de afgelopen maanden maar liefst 200.000 liter benzine van zijn baas voor eigen re kening te hebben verkocht. De eige naar had wel in de gaten dat er steeds bezinetekorten wa ren, maar hij kon niet achter de oor zaak komen. Tot zijn pompbediende betrapt werd op „il legale verkoop". Marva 's mee met bevoor radings schip DEN HAAG Er hebben zich 57 Marva's opgegeven voor het „varend experimen t" aan boord van het ma rine-bevoorra dingsschip Hr. Ms. Zuiderkruis. Na se lectie zullen 20 tot 22 Marva's van be gin tot eind '81 op het schip meeva ren. De bedoeling is dat ze in functies worden geplaatst die tot nu toe door mannen worden vervuld. Chinese panda's worden beschermd PEKING De autoriteiten van de provincie Sichuan in het noorden van China hebben be paald, dat in der tien gebieden, waar pandabeertjes voorkomen, niet meer gejaagd mag worden. In deze gebieden is ook een verbod in gesteld op het om hakken van bam boe, het voornaam ste voedsel van de panda. Dit heeft het Volksdagblad vrijdag meegedeeld. BELGRADO De gezondheidstoe stand van de Joegoslavische president Joseph Tito vereist voortzetting van de medische behandeling, die hij tot nu toe heeft gehad. Dit hebben zijn artsen, volgens een bericht van het Joegoslavische persagentschap Tan- jug, bekendgemaakt. De 87-jarige president lijdt aan wat offi cieel wordt genoemd „problemen in de bloedvaten van zijn benen". Tito heeft de afgelopen week in zijn buitenverblijf in Brdo doorgebracht, nadat hij vorige week twee dagen voor onderzoek in een kliniek is opgenomen geweest. (Van onze parlementaire redactie) Aanvankelijk heerste er nog al wat verwarring over de werkingssfeer van de afgekondigde loonpauze. DEN HAAG De door de regering afge kondigde loonpauze grijpt veel dieper in Met name de vraag of bijzondere extra verhogingen dan aanvankelijk werd gedacht. Zo vallen alle nog niet op 11 januari uitbetaalde ex tra promoties en verhogingen ook onder de nu wel of niet onder de regeringsmaatregel vielen zorgde voor veel verschillende interpretaties. Blijkens mededelingen van het ministerie is het al dan niet uitbetaald zijn van dergelijke verhogingen op de dag den. Heeft men een maandelijkse salarisbetaling en uitbetaalde verhogingen daarvan en dus ook de deze heeft die over de maand januari nog niet plaatsge- week afgesloten akkoorden in de vlees- en zuivelsec- vonden, dan geldt de loonpauze wel. In dat geval mo- tor. gen alleen die verhogingen die gebruikelijk zijn ook Werknemers en werkgevers in deze sectoren willen werkelijk worden uitbetaald (bijvoorbeeld een jaar lijks gebruikelijk periodiek). Was met de werkgever een extra verhoging in een gesprek met minister Albeda de bewindsman ervan overtuigen dat voor hen een uitzondering moet gelden, omdat het zou gaan om een uitwerking van een eerder afgesloten cao. Overigens mogen alle beta- «...«..vu >-■* >v>uv6i»6vu «v uuoeiaaiu z.i 111 van uei ytinr.tr vei iiugiiigeii uu uc udg .j j__ cciuci aigcaiuicii v.au. vciigcw regeringsmaatregel. Dat geldt ook de afge- van het inwerking treden van de loonpauze (11 janu- Slt—l'ifaa'Lvin® die door de loonpauze worten geblokkeerd na sloten akkoorden in de vleeswarenindu- strie en de zuivelsector. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken heeft I dit desgevraagd bevestigd. ari om 0.00 uur) bepalend. Dat wil zeggen dat extra verhogingen die men per 1 januari 1980 heeft toege kend gekregen niet onder de loonpauze vallen als men zijn salaris wekelijks krijgt uitbetaald. In dat ge val heeft immers al eenmaal uitbetaling plaatsgevon- na de loonpauze uitbetaling daarvan niet plaatsvin den, aldus de woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken. Dat geldt eveneens voor de nieuw overeengekomen toeslagen voor vuil en zwaar werk en nog niet eerder afloop van deze periode wel worden ingehaald. De voedingsbonden FNV achten het niet uitgesloten dat er opnieuw acties komen in de vleeswarensector, als minister Albedam na hetr gesprek dat maandagh plaatsvindt, bij zijn standpunt blijft. rijzeling van ibassadeurs ril Salvador *4N SALVADOR pkse guerrillastrijders bben gisteren in San Ivador de Panamese ibassade bezet en daar ee ambassadeurs, van 1 mama en Costa Rica, rijzeld. Zij eisen de [jlating van zeven ka mraden. In de ambassa- zitten naast de am- ■jssadeurs een vijftal _fsoneelsleden. Jgens de Salvadori- |Sise politie is de am- /jsadc bezet door onge- !r vijftig leden van de kse Volksliga 28 fe- lari. Toen zij de am- jsade binnendrongen 1 daar de ambassa- ir van Panama bezoek i de vertegenwoordi- van Costa Rica. Het •uw is door politie ïilitairen omsingeld, bezetters eisen de lating van zeven le- van hun groep, die weken geleden wa- ,5 i gearresteerd toen mi xen een overval de- op een boerderij die arbeiders was be- Daarbij vielen ilf doden en acht ge lden. 1 is de tweede maal i de ambassade van |ama in San Salvador -|doel is van een bezet- In augustus vorig hielden leden van Revolutionaire ;sblok de ambassade tien dagen bezet en ien de vrijlating van I aantal gevangenen. Irnemers geloven dat kctie van gisteren te ken heeft met een sa- igaan van zeven link- froeperingen, die be en hebben samen te rijken om de door de ntaire leiders en de matigde Christen-De- 4ratische Partij aan- telde. junta te bestrij- -II ADVERTENTIE T ZONDAG de,13 JANUARI 0RPSHUIS, ijpwetering vang 20.00 uur. VANAGT: GEEN OVERHEIDSGELD VOOR PLOEG VOOR MOSKOU (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is tegen een Nederlandse deelname aan de Olympische Spelen. Weliswaar heeft het dit niet met zoveel woorden ver klaard, maar zijn handelen getuigt ervan: het kabinet heeft de minister van CRM opgedragen na te gaan of er op enigerlei wijze staatsgeld is ge reserveerd voor uitzending van een Nederlandse ploeg en het heeft be paald dat dit geld niet mag worden uitgekeerd. Minister-president Van Agt zei vrijdag avond dat het kabinet zich nog geen eindoordeel heeft gevormd over Neder landse deelname aan de Olympische Spelen in Moskou. Voorshands meent het dat formeel niets aan deelname van Nederlanders kan worden gedaan. De burgers zijn vrij te gaan waarheen zij willen en het kabinet wil de mensen ook niet belerend toespreken. Iedereen heeft een eigen verantwoordelijkheid om deel te nemen aan de Spelen. Maar vanuit haar eigen verantwoordelijk heid wil de regering niet betrokken zijn bij de Spelen, nu Rusland „zich er geen sprake is van enige financiële heeft vergrepen aan de souvereine staat Afghanistan" en straks ongetwij feld politieke munt zal trachten te slaan uit de Spelen, aldus de premier. Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) is weinig gelukkig met de uit spraken van premier Van Agt. „Ik kan me niet voorstellen dat het enige zin heeft Nederland trachtten weg te hou- betrokkenheid van de Nederlandse overheid bij de Olympische Spelen. De financiering gebeurt middels de Stich ting Sporttotalisator. De Canadese premier Clark heeft giste ren gezegd dat Canada het initiatief zal nemen voor de verplaatsing van de Olympische Spelen uit Moskou naar el ders. Met Montreal, waar in 1976 de den van de Olymopische Spelen, als laatste Spelen werden gehouden, zal daar de jeugd van de gehele wereld bijeen komt", aldus NOC-voorzitter mr. J. Idenburg. Hij verklaarde verder dat gesproken worden over de mogelijk heid de Olympische Spelen wederom te organiseren. Teleurgestelde Afghanen dringen de gevangenis van Pul I Charki binnen om de ge vangenen te bevrijden die ondanks besloften van de regering niet waren vrijgelaten. Bij de bestorming kwamen twee mensen om het leven. De menigte slaagde erin twaalf mannen naar buiten te krijgen. VEILIGHEIDSRAAD: NEW YORK Direct na de opening van de vergadering van de Veiligheidsraad (3 uur vannacht Ned. tijd), zei de voorzitter, de Fransman Leprette, dat de raad het de bat over Iran 24 uur zou opschorten in ver band met „nieuwe feiten",, rond de gijze ling. De nieuwe feiten staan volgens hem in een boodschap van de Iraanse minister van bui tenlandse zaken Gothbzadeh aan secretaris generaal Waldheim. De afgevaardigde van Amerika, McHenry zei akkoord te gaan met het uitstel, hoewel hij zei te twijfelen aan de waarde van die „nieuwe feiten". NEW YORK De speciale vergadering van de Verenig de Naties over de Russische invasie in Afghanistan, is gisteravond uitgesteld tot vandaag. Een reden ervoor is niet gegeven. Vóór het uitstel was door een aantal niet-gebonden landen een ontwerp-resolutie ingediend, die vrijwel zeker zou wor den aanvaard. In de tekst werd de Russische invasie „be treurd", zondar dat evenwel de Russen met name werden genoemd. De enige vraag was nog hoeveel delegaties zich van stemming zouden onthouden, om zo Moskou de schande van een overweldigende nederlaag te besparen. De Russische afgevaardigde in de VN, Troyanovsky zei dat de behandeling van de Afghaanse crisis in de VN „een fla grante schending is van de souvereiniteit van dat land". De Verenigde Naties bemoeien zich met zaken waar zij zich buiten moeten houden, aldus de Rus. In Kabul heeft de nieuwe Afghaanse leider Karam gezegd dat de Russen in zijn land zullen blijven „tot het Ameri kaanse imperialisme ophoudt. Volgens hem waren de Rus sen gekomen vanwege de bedreiging vanuit China en Paki stan. In India heeft een woordvoerder van de nieuwe regering van Indira Gandhi laten weten dat Afghanistan om de komst van de Russische troepen had gevraagd en dat het een zuiver binnenlandse aangelegenheid betrof. De behan deling in de VN is niet ter zake doende, aldus de regering Gandhi. Deze verklaring betekent een snelle en radicale ommezwaai in het buitenlands beleid van India. Eerste schaatsbaan WOUBRUGGE Leden van de ijsvereniging Wou- brugge zijn vannacht vol op in de weer geweest om de plaatselijke ijsbaan aan de Van Hoogstratenlaan in orde te maken. Bij aan houdende vorst zal wel licht nog dit weekeinde op de ondergespoten tennis banen geschaatst kunnen worden. Woubrugge heeft op schaatsgebied een reputa tie opgebouwd. Vorig sei zoen lukte het tweemaal om als eerste dorp in de regio de poorten van de schaatsbaan geopend te krijgen. „Ernstigste schending bestand" SALISBURY Zeven guer rillastrijders van het Patri ottisch Front zijn bij een botsing in Rhodesië door Rhodesische veiligheidstroe pen gedood. Het werd het „ernstigste incident" sedert de inwerkingtreding van het bestand genoemd. Volgens ambtelijke kringen hadden 17 guerrillastrijders gewei gerd hun wapens bij het transport naar een verza melpunt af te geven, wat in strijd was met de gesloten overeenkomsten. DEN HAAG De stij gende tendens van het tempo van de prijsstij gingen die zich in het najaar van 1979 begon af te tekenen heeft zich in de maand december nog niet definitief doorgezet. Dat concludeert het mi nisterie van economi sche zaken dat gisteren de prijsindexcijfers over de maand december en het hele jaar 1979 bekend maakte. In de laatste kalender maand stegen de kosten van levensonderhoud met gemiddeld 0,2 procent. Daarmee kwam het totale prijsindexcijfer over 1979 uit op 4,2 procent. In 1977 stegen de prijzen met in totaal 4,1 procent. In de maand december werden eieren, sieraden en de intramurale verzor ging duurder. Een prijsda ling trad op bij dames- en kinderkleding, bloemen en planten. Over het hele kalenderjaar 1979 gezien trad de grootste prijsstij ging op bij de benzine (11 procent). De koffieprijzen zorgden voor de grootste daling (13 procent). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister raad heeft op voorstel van minister Albeda (Sociale Za ken) besloten de Sociaal- Economische Raad advies te vragen over een ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919, met als doel beperking van overwerk. Die beper king dient om te komen tot een billijker verdeling van de beschikbare arbeid. Op grond van de Arbeidswet 1919 kan nu nog 5'A dag per week worden gewerkt. Dit houdt in dat bijvoorbeeld in kantoren en fabrieken of werkplaatsen 48 uur per week mag worden gewerkt, hoewel in de meeste cao's al sprake is van een werkweek van maxi maal 40 uur. Zonder vergun ning mag nu dus 8 uur per week worden overgewerkt. Volgens het wetsontwerp van minister Albeda wordt de werkweek teruggebracht tot gemiddeld 5 dagen per week en zal de mogelijkheid om zonder vergunning over te werken voor kantoren en de industriële sector worden be perkt tot gemiddeld tweeën eenhalf uur per week, bere kend over een periode van 42 dagen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1