I b°°9schdè a s#-»— a«'id noge IEM Zenuwslopende toe- en staan er voor de deur in i m, Oosterbeek, Veenendaal i t wijde regio rondom deze »en. Zoals bekend worden van 21 juni tot en met 5 juli ympische Spelen voor Ge- p capten gehouden. Nu al er druk gewerkt aan de t ereiding van dit gigantische ivenement, dat in Nederland eerga nog niet heeft gehad, tiviteiten spelen zich voor- I binnenskamers af. Uit vijf- nden komen 1800 deelne- 2i en 500 begeleiders. Een in- 'ekkend aantal. De reden oor is dat de gehandicapten, elang de zwaarte van hun p; cap, in verschillende catego- Worden ingedeeld. Wat er omt kijken bij de organisatie lil omvangrijke sportgebeu- iwat de zin is van dergelijke 0 i in ons land vertellen twee f o vele organisatoren: C. L. '"9 en A. F. J. Heijloo. I' tan ons niet schelen of de 5 louwers naar de Spelen voor idicapten komen vanuit de ge- 1 a dat het zo leuk is voor „die I ifds" om te worden aange- k 9d. Als ze maar komen, want c ar ze eenmaal zien wat daar gepresteerd, vergeten ze dat teidsaspect binnen de kortste I aldus Dekking. „Ze zien i opatieten topprestaties ver- "waar menige valide sportbe- t 'ar jaloers op kan zijn. Wel i 'emand met één been een 19 van 1.84 meter zien maken? f beurt op de Olympische Spe- 'or Gehandicapten. Echt, de I 'lies die hier worden verricht aker als je het effect van de I ;ap er aftrekt, volledig verge- i |r met die van de normale "ache Spelen. Na korte tijd 6 als toeschouwer niets meer i o handicap van de deelne- D|e deelnemers zelf merken [Wens ook niets van. Die heb- r volkomen mee leren leven. Aan die mensen is volstrekt niets zieligs". Veel zieliger vindt hij het voor die duizenden gehandicapten in ons land, die „achter de geraniums" blijven zitten en niet op een of an dere manier aan sport doen, al is dat maar puur recreatie. „Juist daarom ook vinden wij het van enorm belang dat de Olympische Spelen voor Gehandicapten nu eens in ons land worden gehou den". „Je laat al die mensen die met een handicap zitten eens zien welke prestaties voor hen in de sport toch maar mogelijk zijn. En nu hoeven ze echt niet allemaal meteen toppres taties te gaan leveren. Maar door de een of andere sport te gaan be drijven, leer je wel met je probleem leven, leer je weer onder de men sen te komen, contacten te leggen. Je leert zien dat je nog steeds een deel van de maatschappij bent. Op die manier kun je een grote bijdra ge leveren aan de integratie van de gehandicapten", y Aanpassingen Er is nóg een belangrijke reden waarom Dekking zo blij is met de gehandicaptenspelen in ons land. „De overheden worden er eens goed met de neus op gedrukt, dat er nog een heleboel moet gebeuren ten aanzien van de integratie van de gehandicapten in de samenle ving. Er moeten nog veel meer aan-, passingen komen van openbare ge bouwen, openbare vervoermidde len, trottoirs en wegen. Want Ne derland mag dan met landen als Duitsland, Groot-Brittannië, Polen, Israël en de Scandinavische landen veel aandacht besteden aan de in validen, er valt nog een heleboel in- tegratiewerk te verrichten". Wie Dekking zo hoort praten veron derstelt licht dat hij een groot deel van zijn laven ten dienste van de gehandicapten heeft gesteld. Niets is minder waar. Nog maar net een jaar is hij betrokken bij de invali- Het werven van zestienhonderd man personeel, zodanig dat de juis te vrouw of man op de juiste plaats komt, is ook al een zaak die het no dige organisatievermogen vereist. Voor dit werk tekent de Bathmense oud-overste A. F. J. Heijloo, die bij het Eerste Legerkorps de perso neelszaken behartigde. „De deelnemende ploegen komen uit naar schatting vijftig landen. Nou, reken per ploeg eens op drie hostesses, dat zijn er al honderd vijftig. Die moeten allemaal wel liefst de taal van de betreffende ploeg spreken. Aan de meesten ko men we via de Schoevers-opleiding in Arnhem. Daar worden internatio nale secretaresses opgeleid en die komen voor zo'n taak natuurlijk gauw in aanmerking. Wat de hos tesses betreft zijn we nagenoeg rond. Alleen Japans sprekenden hebben we nog niet gevonden. Dat geldt ook voor de tolken: voor som mige talen hebben we nog geen mensen. Maar dat komt stellig nog wel in orde". Zeer te spreken is Heijloo over in- stantiesalsScouting Nederland (die permanent een goed georganiseer de ploeg van 350 man beschikbaar stelt), het Rode Kruis (dat met name voor het vervoer en de bege leiding onschatbare diensten le vert), de service-organisaties als Rotary en Lions (die zowel geld als mankracht leveren), en tal van be drijven, verenigingen en particuiie- ren, die nu al hun medewerking hebben toegezegd. „Er is nog maar heel weinig publiciteit aan gegeven, en nu al hebben we bijna genoeg aanbiedingen van vrijwilligers. Na tuurlijk speelt een zekere bewogen heid hierbij wel een rol. Bepaalde mensen zullen we helaas moeten mededelen dat het niet nodig is, omdat ze niet kunnen worden inge past of omdat ze te ver weg wonen. We kunnen namelijk lang niet ieder een huisvesten, dus de meesten zullen uit de regio moeten komen". RINK DROST densport. Daarvoor was hij marine officier, een beroep waarin hij met bij uitstek valide mensen te maken had. Aangezien een marineman bij zijn afzwaaien nog lang niet bij de afdankertjes gezet mag worden, en aangezien Dekking kennelijk orga nisatorische talenten heeft, functio neert hij nu als algemeen directeur van de Stichting Olympische Spelen voor Gehandicapten. Zijn hoofd kwartier is ingericht in een houj optrekje op het Nationaal trum „Papendal" van de NSF bij Oosterbeek. Op schema Nog maar een korte spanne tijds hebben Dekking en zijn talrijke mede-organisatoren(onderwieme- nige ex-militair) om ervoor te zor gen dat de Spelen voor de gehandi capten op rolletjes lopen. „En dat hebben we hard nodig ook", zegt hij, „want we zijn eigenlijk een jaar te laat met de aanloop begonnen. Eerstzoudendegehandicaptenspe- len namelijk, net als de gewone Olympische Spelen, in Rusland wor den gehouden, maar dat land is daar gewoon niet op ingericht". „Nederland werd toen een van de kandidaten, maar het duurde tot 1977 voordat vaststond dat de ge handicaptenspelen hier mogelijk waren en dat het tot een officiële toewijzing kwam. Normaal staat vier jaar voor de organisatie van zo'n gebeuren, maar wij moeten het met drie jaar doen. Afijn, we liggen op dit moment nog heel redelijk op schema". Het organiseren van dergelijke Spe len is voorwaar geen fluitje van een cent. Sinds de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam is er op sportgebied in ons land nog niet zo'n grote manifestatie georgani seerd. De Spelen voor gehandicap ten teilen volgend jaar niet minder dan achttienhonderd deelnemers, plus vijfhonderd begeleiders. Al die mensen moeten veelal aange past aan de handicaps onderdak hebben en dat ook nog het liefst in de buurt van de lokaties waar de sportonderdelen zich afspelen: Pa pendal, de Rijnhal in Arnhem en het Valleibad in Veenendaal. En er ko men nog wel een paar bij: officials, juryleden, hostesses, tolken, keu- kenpersoneel, verzorgers, begelei ders, medici, om maar een paar ca tegorieën te noemen. De organisa tie rekent op zo'n zestienhonderd personen, die op de een of andere tier met de begeleiding vaj deze Spelerv te maken h Voor een deel slapen dfe gewoon thuis, maar een aantal moet toch onder dak worden gebracht. Kazerne Dat onderdak is gevonden in de Oranjekazerne in Schaarsbergen. Veel militairen hebben in die perio de vakantie en de rest tijgt op oefe ning, zodat het hele complex be schikbaar komt als „Olympisch Dorp". Er kunnen 2500 mensen worden ondergebracht, van wie duizendrolstoelgebruikers.Dat ver eist natuurlijk wel de nodige aan passingen, want een kazerne is niet zomaar een passende huisvesting voor gehandicapte sportlui. „Het is gelukkig een modern ge bouw, maar er moeten toch nogal wat bouwkundige voorzieningen worden getroffen", zegt Dekking. Ook aan randvoorzieningen moet er nogal wat gebeuren en dat niet al leen bij de Oranjekazerne. Maar om even bij het Olympisch Dorp te blij ven: er worden uitgebreide parkeer plaatsen ingericht, er komen voor zieningen als banken, een postkan toor, kappers, tandarts, doktoren, reparatiewerkplaatsen (vooral van belang wanneer protheses sneuve len), recreatiemogelijkheden, zoals een bioscoop, en voorstellingen van artiesten (er is onder meer een op treden van Liza Minelli gepland). Op het kazerneterrein wordt ook een enorme recreatietent neergezet als ontmoetingsplaats voor de atleten en de" meegekomen supporters. Van die supporters zal, zo is be kend uit ervaringscijfers van vorig$ Spelen voor gehandicapten, onge veer twintig procent gehandicapt zijn. Ook elders moeten nog allerlei voorzieningen worden getroffen. Op Papendal bijvoorbeeld moeten be paalde sportterreinen nog worden, aangelegd, moeten tribunes worden gebouwd en moet \fdor het boog schieten een enorme tent worden Rijnhal krijgt een nïeu- het vervoer lokaties, maar ook op centrale punten in Anrhem, Vee- !elfs op Schiphol, per- jebouwd die het rol3tóèrgcP bruikers gemakkelijk maken in en uit de autobussen te komen. Medisch De medische begeleiding is eigen lijk een hoofdstuk apart. Zijn medi sche voorzieningen voor „normale" sportevenementen al vanzelfspre kend, voor Spelen van gehandicap ten verdienen ze nog eens extra aandacht. In het Olympisch Dorp wordt het medisch centrum de cen trale medische voorziening, met een vierentwintiguursbezetting. Daar kan men, met behulp van de mo dernste apparatuur, ook tandheel kundige en fysiotherapeutische hulp bieden. Voor specialistische hulp is men aangewezen op de Arnhemse ziekenhuizen. De landenteams krijgen eigen ruim ten, voor eigen artsen en eigen sportmasseurs. Op Papendal is het gebouw van de sportgeneeskunde van de NSF voor de deelnemers beschikbaar. De daar werkende artsen kunnen sportblessures met een behandelen. Voor hen zijn spreek- en onderzoekkamers be schikbaar. Voor deelnemers die tussentijds even tot rust willen ko men zijn er relax-rooms. Voor de toeschouwers komt er een EHBO- post en voorts zal er altijd een am bulance gereed staan. In de Rijnhal en in het Valleibad komen parame dische behandelkamers, waar sportblessures kunnen worden be handeld. Voor reparaties aan pro theses en rolstoelen is een perma nente diensteenheid beschikbaar in het Olympisch Dorp, op Papendal en in de Rijnhal. 15 Miljoen Wie de publikaties over de voorbe reiding van de „gewone" Olym pische Spelen volgt, weet dat er fa belachtige sommen gemoeid zijn met de organisatie van zo'n evene ment; Voor de Spelen voor de ge handicapten ligt het in feite niet veel anders, zij het dat in dit geval geen nieuwe complexen en geen heel Olympisch Dorp hoeven te worden gebouwd. Toch mag het wel enige verwondering wekken dat de Stichting denkt rond te komen met de som van niet meer dan 15 miljoen gulden. Verwondering mag ook wekken, dat de overheid in de directe sfeer geen cent ter beschik king stelt. Dekking geeft daarover geen mening. „Dat is een politieke zaak, daar moeten anderen zich maar druk om maken". Dat neemt niet weg, dat ook Dek king zijn zorgen heeft over het bin nenkomen van de nodige financiën. „Het geld moet worden bijeenge bracht door fondsvorming", zegt hij, „door het bedrijfsleven te inte resseren voor giften of sponsoring, door acties via kranten, televisie en radio, door werkzaamheden die zonder betaling worden verricht. We hopen op een bijzondere post zegel van de PTT, met een toeslag voor onze Spelen. En dan zijn er de entreegelden van de toeschouwers natuurlijk. De totale begroting heb ben we laag kunnen houden door dat we in feite door de overheid op oneigenlijke wijze worden gesubsi dieerd. Voor het gebruik van de ka zerne hoeven we niets te betalen. Defensie verricht voor ons gratis een grote hoeveelheid hand- en spandiensten".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19