dieSomant Ontwrichting De noodtoestand werd volgens Indira Gandhi niet alleen ingegeven door de „ontwrichting" die protesterende politici tegen haar beleid aan richtten, négen jaar regeren waren voor Indira ook genoeg om te constateren dat de democra tie zoals zij in India functioneerde geen werk zaam middel was om het lot van de verpauper de massa te verbeteren. Een Britse diplomaat op post in New Delhi, geconfronteerd met deze veranderde opstelling, reageerde daarop: „Ik vind het onvoorstelbaar dat zij en haar bejaarde partijleiderschap werkelijk iets meer kunnen doen onder een autoritair bewind dan onder een democratie waar ze (te weten de regerende Congrespartij) alle macht in handen hebben". Vandaar de voor de hand liggende conclusie: Indira Gandhi maakt zich schuldig aan mach tsmisbruik. Fascistisch was een andere kwalifi catie voor haar bewind. Was het berekening of naïveteit dat zij in 1977 verkiezingen organiseer de die haar terugwierpen in de politieke rim boe? Naïveteit of niet, zij herstelde er haar de mocratisch aureool mee dat zij te pas en te on pas met veel retoriek aan de kiezer probeerde over te brengen. Bij de massale legitimering die de kiezers haar deze week voor haar optreden hebben gegeven mag overigens niet uit het oog worden verloren, dat de helft van de kiezers het bij deze verkie zingen liet afweten. Het Janata-verbond dat na Sanjay Ghandi hndia, dat zich nog steeds trots ■prijst als de grootste Tiocratie ter wereld (ruim l.QQO miljoen zielen: een vijfde fi de wereldbevolking) zit Indira dhi na de klinkende kiezingsoverwinning van deze ik vaster dan ooit in het zadel, ir met de democratie, trotse nis van een Brits koloniaal en, is het minder veilig iteld. Toenemend persoonlijk vuik van de macht was 'rend voor de handelwijze van |ira Gandhi en haar zoon jay. Gaat ook India bewijzen een democratie een westerse is, een obstakel voor de ang van een straatarm land? rvan althans schijnt Gandhi r aanhangers te willen irtuigen. n ambities en mijn trots zijn niet veran- verzuchtte Indira Gandhi in een twistge- met het Duitse weekblad Der Spiegel vlak dat verkiezingen haar opnieuw op een over- inde manier aan de macht brachten. Maar diezelfde ambities liet mevrouw Gandhi, neer nog dan een andere vrouwelijke politi- mevrouw Margaret Thatcher, voor de werk- IJzeren Dame doorgaat en de vechtlust een leeuwin krijgt toegemeten, zich niet los. :ht is ze vergeleken met Richard Nixon. En liet alleen omdat ze in schandalen verzeild Ie, zoals de Amerikaanse president, en daar aar ten dienste staande machtsmiddelen lover stelde, maar ook omdat ze de moed 'an voren af aan te beginnen. Na de vernie lde verkiezingsnederlaag in 1977 voorspel- idereen dat het met haar politieke carrière gedaan. Net als met die van Nixon die in Idoor Kennedy de politieke rimboe werd in- uurd. s mevrouw Gandhi in 1966 met de schaduw haar in 1960 overleden vader, Jawarhal dith Nehroe, op de achtergrond premier was orden, had het machtsmiddel van verkiezin- altijd feilloos gewerkt. Zij kon uit het presi- i van de Congrespartij gestoten worden of Ier meer geroyeerd worden uit de partij, direct beroep op het volk wist zij alle nstand weg te vagen. odwetgeving 1977 liep net anders. Terwijl de invloed eigen partij tanende was, greep zij op- naar het machtsmiddel van de verkiezin- Ditmaal met een averechts gevolg. Het stemmen dat ze in het districtenstelsel had om de meerderheid van de kandida- de 17 Indiase deelstaten te verslaan, viel door de felle kritiek die een hoogbejaarde club politici op haar noodwetgeving uit- ïnde. Krediet opgebouwd Toch lijkt het niet zonder meer juist Gandhl uit- Bhawan („De residentie van het geluk") het middelpunt van het Indiase politieke leven. Haar eerste politieke functie was die van voor zitter van de Congrespartij, spoedig gevolgd door een ministerschap in het kabinet Sjastri, die Nehroe in 1960 was opgevolgd. Ze mikte op de post van buitenlandse zaken, maar het werd uiteindelijk die van informatie. Toen Sjastri in 1966 in het Russische conferentieoord Tasjkent overleed, wist de toen 51-jarige Indira de veel oudere rivaal Desai te verslaan bij de strijd om het premierschap. Het hoogtepunt van haar macht en populariteit bereikte zij in 1971 na de Indiase-Pakistaanse oorlog waarbij de republiek Bangladesj ont stond. De hulp van India aan de bevolking van wat toen nog Oost-Pakistan heette kreeg de in stemming van de hele wereld. Tegelijkertijd op enbaarden zich toen echter de eerste onomsto telijke uitingen van machtsmisbruik bij Indira Gandhi. de nederlaag van Gandhi in 1977 bijna twee jaar aan het land leiding probeerde te geven, ging ten onder aan de persoonlijke ambities van zijn leiders. Alles bijeen een weinig verheffend beeld: een grote voornamelijk straatarme mas sa wendt zich teleurgesteld van de politiek af. Voor hen maakt het niet langer verschil wie de dienst uitmaakt. Alleen het met zoveel woorden beleden, maar zelden door daden ondersteunde charisma van Indira was bij machte nog een flinke groep kiezers aan te trekken. Ongetwijfeld voelt Indira Gandhi zich gesterkt in haar optre den van de afgelopen jaren. Het zal haar geen tweede maal overkomen dat zij de macht uit handen geeft. Een voortzetting van haar auto cratisch bewind ligt in de lijn der verwachting, maar subtieler dan voorheen. Haar „kroon prins" Sanjay, haar zoon die zich met zijn bui tensporige projecten in de publiciteit wist te werken, zal ze weten in te tomen. Maar tegelij kertijd wordt hij rijp gemaakt om ooit de plaats van zijn moeder in te nemén. Er is een nieuwe stap gezet op weg naar een dynastie in India, dat officieel nog steeds een democratie heet te zijn. PAUL VAN VELTHOVEN Behalve haar eigen aanhangers heeft Gandhi niemand ervan kunnen overtuigen dat die be ruchte noodwetgeving terecht was. Alles begon met de beschuldiging dat mevrouw Gandhi in T971 in haar eigen district in de staat Oettar Pradesh de steun had gezocht van ambtenaren om haar herverkiezing veilig te stellen. Volgens de Indiase wet is die ambtelijke assistentie ver boden en wordt een verkiezingszege er waarde loos door. Toen deze zaak na eindeloze juridi sche-voorbereidingen op 24 juni 1975 tot een vonnis van het Indiase Hooggerechtshof leidde waarin mevrouw Gandhi werd veroordeeld we gens omkoping, reageerde zij met harde hand. Meer dan honderd vooraanstaande leden van de oppositie, onder wie haar voormalige minis ter van financiën en vice-premier Morarji Desai en de man die hem in juli vorig jaar opvolgde, Charan Singh, werden de dag daarop gevangen gezet. De noodtoestand werd afgekondigd en er werd een totale perscensuur afgekondigd. Dit alles nadat een Strijdcomité vari het Volk onder lei ding van haar kiesdistrictsrivaal Narayan was gevormd met onder meer leden van haar eigen Congrespartij, die na de uitspraak van het Hooggerechtshof het aftreden van Gandhi eis ten. Gandhi was daarbij van haar parlementaire rechten vervallen verklaard, maar behield door clementie van de rechter? het recht om zich kandidaat voor het parlement te blijven stellen, een mogelijkheid waarvan zij na 1977, na haar verpletterende nederlaag en de terug keer van de gevangen gezette politici, nog druk gebruik zou maken. Geheel in de stijl van doorgewinterde politici had ze de onrust en het ongenoegen rond haar veroordeling aangegrepen om deze te brand merken als een aantasting van de democratie. De protesten gingen met onlusten en aanslagen gepaard waaronder die op de opperrechter die het vonnis tegen Gandhi had uitgesproken, zo dat het niet moeilijk was een stok te vi^ - "-n een hond te slaan. Men zou bijnn v Gandhi de oorzaak was van der gen. De protesten tegen mevrouw Ga trouwens niet nieuw. Al in 1971 toen haar eigen Congrespartij in een linker- en rechtervleugel uiteenviel, werd haar autoritair optreden verwe ten. Persoonlijke ambitie paarde zij aan een roe pingsbesef dat ze opdeed in het huis van haar vader. Voor de onafhankelijkheid leerde zij daar het ongewisse leven kennen van de advocaat Nehroe die wegens zijn acties voor de onafhan kelijkheid voortdurend werd belaagd door de Britten; na de onafhankelijkheid was zijn Anand sluitend en alleen maar als een gewetenloze, op macht beluste politicus af te schilderen, die door de macht gecorrumpeerd wordt zoals Ni xon. Daarvoor heeft zij te veel krediet opge bouwd in de meer dan twintig jaar dat ze nu po litiek actief is. „Ik ben opgegroeid aan de voeten van onze grote leiders Nehroe en Gandhi", vertelde zij la ter meermalen in haar verkiezingscampagnes. Nehroe, de stichter van het moderne India, was haar vader; Mahatma Gandhi, de grote voorman van de geweldloosheid, was de vertrouweling van Nehroe. (De naam Gandhi dankt Indira aan haar kortstondige huwelijk met de student Fe- roz Gandhi, ze is geen familie van Mahatma). „Ik heb altijd in de veronderstelling geleefd dat ik een deswa sewika (dienaar) was, zoals mijn va der de eerste dienaar van het land was".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17