De manier waarop IMijssen Trotters basketbalt, moeten ze in peeredivisie hog uitvinden' Crescendo nog twee punten verwijderd van veiligheid NIJSSEN-SPELER WILL MOERER: NIJSSEN TROTTERS STAATVOOR BESLISSENDE FASE LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JANUARI 1980 PAGINA 13 De overige verenigingen schommelen allen rond die 30 procent. Het absolute diepte punt wordt gevormd door Ve- locitas uit Leiderdorp. Van de 51 treffers werden er slechts zeven, gescoord door dames, een totaal goed voor een scha mele 13,7 procent. Bij Veloci- tas functioneren de dames blijkbaar nog vrijwel uitslui tend als paaldames. Score 3 Nou we bet tocb over cijfers hebben, is het ook wel interes sant eens te kijken boe driftig de korfballers scoren in de zaal. Enkele uitslagen: Zuider kwartier - De Algemene 9-18 Vlaardingen De Algemene 19-15: Vriendenschaar - Pernix 23-16; Wedstrijden met een res pectabele einduitslag. En wat te denken van het korfbalduel Fides Pacta - Dal to. De zestien treffers van Fides en de acht tien doelpunten van Dalto ge ven een totaal van 34 ballen door de korf. 34 doelpunten in één uur tijd. Met andere woor den, elke 1C6 seconden werd daar gescoord. Vraag je je wel af wat er overblijft van bet veldspel. Het enige wat er in die wedstrijd werd gedaan was zeer doeltreffend schie ten. Trouwens geen record boor, die 34 doelpunten. Per nix en Rapiditas maakten het in het begin van de zeventiger jaren nog bonter. Pernix ver loor die partij van de Zut- phense korfbalploeg met 29- 15. In een record tempo (elke 82 secondenwerd daar ge scoord. Bij al die hoge scores past natuurlijk ook een diep terecord. En daar zorgden Swift en Ons Eiland vorige week voor. Dat duel eindigde in een 3-3 gelijkspel, inder daad, elke tien minuten een doelpunt. Score (4) Bij veel sporten wordt de tops- corerslijst ijverig bijgehouden, wordt ook erg belangrijk feacht. Topscorerslijsten bij orfbal zijn daarentegen onge bruikelijk. Laten we daar in deze rubriek dan maar eens een uitzondering voor maken. Louis Kok van Crescendo scoorde in acht wedstrijden 26 doelpunten. Hij wordt op de voet gevolgd door Dick On derwater van Fides Pacta die eveneens in acht wedstrijden de bal 25 keer door de korf wierp. Ruud van Vliet (de man met de gouden handjes) scoorde voor zijn vereniging De Algemene 24 doelpunten. Van Vliet deed dat in zeven wedstrijden. Cees Christiaanse van De Danaïden bezet met 21 treffers de vierde plaats. Wim van Vliet (de tweelingbroer van Ruud) sluit met 19 punten de rij. Overigens opvallend die produktie van de gebroeders van Vliet. Dit tweetal scoorde 43! van de 77 Algemene-doel- punten. De damestopscorerslijst. En dan komen we onvermijdelijk terecht bij kleinere aantallen. Toos van Dam van Zuider kwartier voert met elf punten hier de lijst aan. Zij wordt ge volgd door Marlies Brouwer van Crescendo die tien keer raak schoot. Diet Rijsbergen (negen) van Fides Pacta staat op de derde plaats. Jeanette van der Waerden (Zuider kwartier) en Agda Non he bel (Fiks) delen met elk acht doel punten de vierde plaats. Score (5) Een Hutspo(r)t vol korfbalcij- fers en dan hebben wc nog niet eens de doelpunten-tota- len van de verenigingen be handeld. Tot slot toch enkele van die cijfers: Fides Pacta 90, Crescendo 87, De Danaïden 76, Zuiderkwartier 79, allemaal clubs die acht wedstrijden speelden. De Algemene ten slotte schoot in zeven duels 77 ballen door de korf. Een flin ke hoeveelheid indrukwek kende getallen. Rest nog een vraag: Hoe komt het eigenlijk dat het de laatste tijd zo slecht gaat met het korfbal in Leiden en omgeving? Foto Een foto die we U niet willen onthouden. Afgelopen zondag speelde Ajax in Wassenaar een oefenwedstrijd tegen Blauw Zwart. Voor de damesvoetbal sters van de Wassenaarse ver eniging een ideale gelegenheid met de Amsterdamse verdet- ten voor een groepsfoto te po seren. Maar wegens de kou moest dat wel vlug gebeuren. Ling en Jensen (links) over dreven een beetje, die waren wel erg snel weg. Trotters", zegt Will Moerer op een vraag in die richting. "Natuurlijk is niet iedereen in het team precies van dezelfde sterkte. Maar we hebben alle maal onze goede weken. Elke speler krijgt ook in elke wedstrijd zijn kans, tenzij iemand trainingen verzuimt. Er is concurrentie tussen de spelers, tus sen de langere mannen als 'Beer' Berendsen, Peter Kop en Hans Pley bijvoorbeeld. En ook tussen Pe ter Paulides en mij. Zoiets vind ik alleen maar gunstig, al zou ik graag wat meer naast Peter Pau lides in het veld staan. Met onze manier van spelen moet dat kunnen." "Nijssen is een vriendenclub. Van de tien spelers komen er acht van Bonaventura. Alleen Tony Lamping niet en Hans Pley, die heeft op het semi narie gezeten. We spelen allemaal vanaf ongeveer ons twaalfde jaar basketbal en kennen elkaar bij voorbeeld van de schoolteams van Bona. Rein Pau lides en Hans Pley zijn de enigen die niet bij Par ker (toen nog Mercasol enzovoort hetend) hebben MrjDEN Will Moerer is, anders dan men bij lezen van zijn voornaam kan vermoeden, aid geen Nederlandse Amerikaan. Wel is én van de spelers van Leiden's tweede bas- elfalploeg, Nijssen Trotters. Moerer is geen ';te van de ploeg. Coach Ben van Cleef kent »rs geen vedetten. Ieder krijgt zijn kans, speler is belangrijker dan de ander. Van mag dan in sterke mate de dienst uitma- Will Moerer is er de man niet naar om dui- jke uitspraken uit de weg te gaan. Over de :0)g, de competitie-kansen en het daarmee sa- Cjhangende eredivisie-perspectief en ook de coach zelf. Een uur na de training ge ïnd van een pilsje lijkt hij er zelfs blij mee jaan hem als speler om zijn mening wordt lagd. De coach is immers niet de enige ikbuis van de Trotters. Al noemt Moerer de 'Ayatollah Van Cleef. lik ben gewoon één van de spelers van Nijssen dit seizoen erg mooi zijn. Dan kunnen we volgend seizoen weer verder bouwen." Programma voor de Leidse regio: Vandaag TOPVrienden schaar, 19.00 uur De Wasbeek; FiksDe Regenboog, 18.50 uur Apollohal; Ons Eiland Vitesse, 16.15 uur 5 meihal. Morgen: De Algemene Quick, 14.15 uur 5 meihal; CrescendoTen Donck, 15.30 uur 5 meihal. Standen microkorfbal com- j petitie: Overgangsklasse B Ons Eibernest 814, Wester kwartier 810, De Danaïden 8—9, DTV 8—8, VEO 8—8, ZKV 8—6, GKV (G) 8—5 Het Zuiden 8—4. Overgangsklasse C Dalto 8—15, DKOD 8—11, Ra piditas 89, Fides Pacta 86, Achilles 8—6, Oost Arnhem 8—6, DOS 85, Trekvogels 8—4. Zuid West I A Excelsior 712, Pernix 711. Tjoba 77, Vriendenschaar (H) 7—7, VES 6—6, TOP 7—4, Kinderdijk 71. Zuid West I B Ready 7—11, OSCR 7—10. Zuiderkwartier 88, Vlaar dingen 76, Quick 76, De Algemene 7—5, Kwiek (H) 7— 4 Zuid West II A Rozenburg 815, DKC 8—9, Regenboog 89, Snel 88, Actief 87, Meervogels 87,. Blauw Wit '51 8—6, Fiks 8—3. Zuid West II C Albatros 813, Ons Eiland 8 10. Swift (M) 8—8, Kwiek (R) 8—8, Vitesse 8—7, KOAG 8— 7, Merwede 8—7, NIO 8—4. Zuid West II D Overkanters 814, DKV 8 11. DES 8-10, ONDO 8—9, Eureka 98, Crescendo 8—7. Merwic 94, Ten Donck 83. Zuid West III C Jodan Boys 7—12, Hoekse SV 7—11, Valto 6-9, Ventura Sport 7—5, Bolnes 6—4, Fluks 7—4, RWR 7—3. Zuid West III D DVS '69 7—13, SEV 7—8, Ve- locitas 7—7, ODO (M) 7—7, Olympia 6—6, All Ready 75, Oranje Wit 72. Rijndelfland I ALO 6—11, Avanti 67, De Raven 6—7, KNS 6—6, War mond 6—3, ONDO (M) 6—2. Rijndelfland II Hou Stand 6—10, ODS 6—10, Tempo 6—10, Madjoe 6—6, Dijkvogels 6—4, Noordkwar tier 6—2, Emma 60. Nijssen Trotters kan in de eerste twee competitie-wedstrijden na de winterstop een doorslaggevende ontwikkeling in de eerste di visie B afdwingen. Het ontmoet zaterdag 19 januari medekoplo per SOV Bernisse in een uitwedstrijd en treedt vanavond om half negen in de Vijf Meihal aan tegen de nummer drie van de ranglijst, het Haagse Tekkels Jumpers. Na deze toppers volgt voor Nijssen een reeks wedstrijden die de ploeg in normale doen zonder nederlaag kan afsluiten. gespeeld. We komen steeds weer bij elkaar. Heel iets anders dan Jumpers, dat zijn spelers van over al krijgt." De coach "Het team is ook een echt team. Vroeger kwam het voor dat er in het veld werd gescholden. Als je dat nu probeert zet Ben van Cleef (de ayatollah) je op de bank. Overigens kan ik het goed met hem vin den. Hij zegt hoe er gebasketbald moet worden, maar laat ons daarbij veel vrijheid. Als je denkt hem er 'van veertig meter' in te gooien, dan mag dat. Ben zegt tijdens een wedstrijd niet veel. Alleen als je een grove blunder begaat kun je een stevige opmerking verwachten. Maar het is heel iets an ders dan de systemen die ik in mijn eredivisietijd onder Rob de Wit en Pappas moest spelen. Omdat je Van Cleef hebt genomen moetje ook zijn spelop vattingen nemen. En dat doe je, zeker als het goed gaat." Competitie "De twee komende wedstrijden zijn voor ons be slissingswedstrijden. Van Jumpers winnen is min der gunstig dan van SOVB. Maar eigenlijk moeten we ze allebei winnen. De voorbereiding is niet af wijkend geweest. Alleen hebben we voor SOVB een speciaal verdedigingssysteem ingestudeerd. Dat we daar thuis van verloren hebben komt door dat die Amerikaan jarig was èn twee meter tien. Die had toch zo'n goede bui. Nou ja, we hebben hem ook verkeerd verdedigd en tegen een beroerd percentage geschoten. Door de druk (twee koplo pers tegen elkaar) en het voor het eerst talrijke pu bliek was het niet best, dat ook." Eredivisie? "Nijssen Trotters in de eredivisie? Ach. als we die promotieplaats halen, dan moet de leiding toch be slissen of ze het willen, daar heb je geen inspraak in. Maar ieder voor zich denkt er wel eens over. Dat het niet leuk zou zijn in de eredivisie, nou...? Wij kunnen echt wel van een aantal eredivisiete ams winnen. De manier waarop wij basketballen hebben ze in de eredivisie nog niet uitgevonden. En dat een ploeg als BV Groningen niet in de ere divisie thuis zou horen, wiens schuld is dat nou ei genlijk als bij wedstrijden tussen Parker, Den Bosch en Donar tien Amerikanen in het veld staan." "Laat het publiek maar eens naar Nijssen Trotters komen kijken om te zien hoe een stel Leidse jon gens van een team met Amerikanen wint." "Een prognose over de komende twee wedstrijden? Die winnen we allebei. Oh, en zet er even bij dat Monty Python een enorme hobby van me is, daar lig ik compleet van naast mijn stoel." LEJO BUCK MORGEN DUEL MET HEKKESLUITER TEN DONCK LEIDEN Aan het eind van de normale competitie strij den de nummers één en twee van beide eerste divisie-poules in een volledige competitie om twee promotieplaatsen voor de eredivisie. De onderlinge resultaten van ploegen uit de zelfde poule blijven daarbij staan. Jumpers kan door de Trotters in een vrij kansloze positie wor den gemanouvreerd. De Hagenaars hebben immers al acht ver- liespunten tegen twee voor Nijssen en SOVB). Onverdeeld gun stig voor Nijssen is dit niet omdat de motivatie bij Jumpers na een nieuwe nederlaag wel eens flink kan slinken. Terwijl Nijs sen er bjj gebaat kan zijn als Jumpers, dat in de slotfase van de competitie nog twee maal SOVB ontmoet, er 'flink tegen aan blijft gaan SOV Bernisse tenslotte heeft de gunstigste uitgangspositie omdat het Nijssen al één maal heeft verslagen en de ploeg nog in eigen huis ontmoet. Mocht Bernisse die wedstrijd winnen dan is het voor de ploeg slechts zaak tenminste een tweede plaats te berei ken. Het start dan in de promotie-competitie met twee winstpar tijen, aangenomen dat Nijssen zich als tweede ploeg voor die competitie kwalificeert. De in de laatste wedstrijden moeizaam behaalde overwinningen en een thuisnederlaag tegen het Utrechtse BC Markt maken deze ontwikkeling minder waar schijnlijk dan het lijkt. Nijssen Trotter-guard Will Moerer: "Onze coach, dat is de Ayatollah Van Cleef." Al met al lijkt het voor de Trotters niet verstandig nu al te spe culeren. Als de ploeg van Jumpers èn SOVB wint is kwalificatie voor de promotie-competitie immers vrijwel zeker. Met SOVB en twee - overkomelijke - verliespunten. (Van onze korfbalmedewer ker) LEIDEN De prestatiecur ve van tweedeklasser Cres cendo heeft dit mierpkorf- balseizoen een uiterst grillig verloop. Als degradant uit de eerste klasse speelde het eerst weken geloofwaardig de rol van favoriet. Maar al lengs ging het minder en daalde Crescendo steeds ver der op de ranglijst. De val kon echter bijtijds gestuit worden en, als het duel van morgen tegen hekkesluiter Ten Donck in een Leidse overwinning eindigt, staat Crescendo op een vrijwel veilige positie. Nu was het uitgangspunt van Crescendo dit seizoen zeker niet optimaal te noemen. „We zijn gestart met een ploeg die relatief zwakker was dan het vorige seizoen", vertelt Cres cendo-coach Frans de Haas. „Die verzwakking gold zowel voor het dames- als het heren viertal. Piet l'Ami, toch een van de scorende steunpilaren, was gestopt en ook Ria Baak, een van de sterkste dames van het veld twaalftal, viel af. Bo vendien miste ik na drie we ken Gabrielle Kok, die gezins uitbreiding verwacht. Met die sterk veranderde groep moest ik naar een nieuw spelconcept toewerken." De competitiestart was in dit licht bezien toch wel verras send. Crescendo behaalde twee overwinningen op rij en hand haafde zich op eenvoudige wij ze in de kopgroep. Pas later konden deze zeges op hun juis te waarde worden ingeschat. Tegenstanders Merwic en Ten Donck waren geenszins maat gevend voor het peil in deze Idasse, want beide bleken re gelrecht in de onderste regio nen terecht te zijn gekomen. De klappen die Crescendo hierna kreeg kwamen wel dubbelhard aan. Drie nederla gen met als enige compensatie een gelijkspel ondermijnden de positie van Crescendo op de ranglijst. Maar ook binnen de selectie dreigden problemen. De routiniers begonnen zich af te zetten tegen de meer oner varen selectiespelers. „De rou tiniers raakten in paniek als ze tegen een achterstand aanke ken. Ze waren er helemaal van overtuigd dat zij het moes ten maken. Elke bal die ze in h&nden kregen werd op de korf geschoten. Ik ben op een gegeven moment eens begon- Chris Driessen, een van de nieuwelingen in het team van Crescendo. nen met het turven van het aantal schotpogingen per spe ler. Er waren enorme verschil len. Louis Kok bijvoorbeeld, maar hij was zeker niet de eni ge, kwam tot dertig schoten, terwijl zijn vakgenoten niet eens de tien haalden. Louis schoot er natuurlijk wel een hoop in, maar het hele spel- verband was weg." Totaalkorfbal zijn opvattingen over korfbal. „Ik wil totaalkorfbal spelen. Je speelt toch met vier mensen in een aanvalsvak. Je zoekt met z'n allen naar de zwakke punten van de verdedigers en die buit je uit. Dat betekent ook dat er wel eens opofferend gespeeld moet worden door ie mand die altjd aanvallend speelt." Zeer tot vreugde van De Haas beginnen deze ideeën ingang te vinden bij de selectie van Crescendo. Er wordt de laatste wedstrijden veel beheerster gespeeld en de bal wordt veel meer rondgespeeld. De schut ters worden meer in het spel betrokken en verrichten nu ook meer ondersteunende ta ken. Het gevolg is dat Cres cendo als ploeg veel gevaarlij ker is geworden. Dit is vooral merkbaar in de lijst van doel puntenmakers. Waren het voordien vrijwel alleen de af- standschutters die voor de pro duktie tekenden, nu is dit veel meer over alle acht spelers en speelsters verdeeld. Natuurlijk zijn er nog altijd verschillen. De laatste weken heeft dit zich wijzigende speltype zijn vruchten ook afgeworpen in de vorm van puntenwinst. Het duel tegen koploper De Over kanters werd nog nipt met 1514 verloren, maar de week erna werd Merwic overtui gend met 713 verslagen. Deze overwinning voorkwam dat Crescendo in serieuze de gradatieproblemen zou gera- Een overwinning op Ten Donck zal het degradatiespook vrijwel zeker definitief ver drijven. Frans de Haas is zich daar volledig van bewust, maar hij denkt toch al weer verder. Hij heeft nu weer alle vertrouwen in de ploeg. „Ik reken er eigenlijk al half op dat we morgen winnen. Zeker als we zo blijven spelen als de laatste weken. Dan kunnen we zeker nog wel een paar plaats jes stijgen. Een plek boven de helft van de ranglijst zou voor deale gelegenheid. ipa tie bij het korfbal, derwerp waar we het iek al eens eerder gehad. Het betrot TOP. een korfbal vereni- waar bij het vrouwelijk te van de spelers niet functioneert als de zo de 'paaldames' (speel- die na een mislukt schot vijandelijke korf de ver- e bal meteen weer inle- bij de mannelijke schut- aar ook een actief aan- n de score heeft Om pre- *ie zijn: de Sassenheimse |s verzorgden op het veld I ocent van de TOP-score. dames van TOP willen een eerlijke verdeling ie heren en dames elk procent van bet aantal 're (2) die eerlijke verdeling nog even uit. Een conclu- e je mag trekken na het 977 Ideren van de cijfers die aya werden geleverd door ter korfbalmedewerker. Het u 8 ft hier korfbal in de zaal. i va )u toe scoorde TOP 52 n b vnten, 35 daarvan wer- 1 m verzorgd door de heren, imes namen 17 treffers [hun rekening. Wat Top 5 te iat kom je dan weer te- ce j bii die 33 procent. Nee, iee s het met Fiks heel an- 1 j® gesteld. De dames van onts lijn hard op weg die vijf- en. ocent-grens te halen. In kie f riet dat er zo uit: totaal won ielpunten, heren 32, da- nog '3. Dit houdt in dat de da- hi ran Fife op een percenta- aanb/i 42 uitkomen. Hierbij wel worden vermeld dat P' op eenzame hoogte staat

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13