Natalia Petruseva grootste bedreiging voor Beth Heiden 'pelersPSV verbaasd over ontslag Rijvers Tapijten voor pech vol hockeyteam Kastelentocht door Wales HYS in laatste periode langs Olympia ianni de Magistris trekpleister waterpolotoernooi RT ZATERDAG 12 JANUARI 1980 —DHOVEN PSV-trai- J {ees Rijvers heeft gis- iddag te horen gekre- dat hij aan zijn laatste J en bij de Eindhovense visieclub bezig is. Het \ur van PSV besloot ren voortijdig, per 1 van dit jaar, het con- met Rijvers te verbre- De verbintenis tussen ers .en PSV heeft nog ooptijd tot 1 juli 1983. hebben nu gebruik ge it van een clausule in •.on tract, die beide par- 1 de gelegenheid geeft 1) overeenkomst na elk en te verbreken. Men aannemen dat we weloverwogen ge bruik van hebben gemaakt, zeker ook omdat het hier gaat om iemand die aan zijn achtste seizoen bezig is", lichtte manager Ben van Gelder het besluit toe. Trainer Kees Rijvers (53) toonde zich hevig teleurge steld over het ontslag, meent wel dat hij dit sei zoen nog afmaakt bij PSV. Met het vertrek van Rij vers komt een eind aan een succesvolle periode voor hem bij PSV. De voormali ge oefenmeester van FC Twente vierde in Eindho ven drie landskampioen schappen, haalde met PSV twee keer de KNVB-beker binnen en triomfeerde in 1978 in het UEF'A-cuptoer nooi. Dit seizoen, waarin veel slechte resultaten werden bereikt, kwam voor het eerst duidelijke onvrede in de Eindhovense gelederen aan het licht. En dan nog eerder in de relatie be- stuur-trainer dan tussen spelers en Rijvers. Afgelo pen woensdag vroeg de spc- lersraad van PSV daarover opheldering bij het be stuur. Bovendien wilden de spelers de garantie dat Rij vers nog ten minste ander half jaar in Eindhoven zou blijven. „We hebben daar bij ook duidelijk ge maakt", aldus aanvoerder Willy van der Kuylen, „dat wij achter Rijvers staan". Toch werd gistermiddag plotseling de scheiding be kend gemaakt. „Er was duidelijkheid nodig, er be stond te veel onrust. Daar om hebben we de knoop doorgehakt", aldus mana ger Van Gelder, die na zijn pensionering aan het eind van dit seizoen wordt opge volgd door de nu al bij sommigen omstreden Kees Ploegsma. Gistermiddag werd de spe- lersraad en de trainersfede ratie WON op de hoogte gesteld. De rest van de spe lers hoorde niets. Willy Trainer Kees Rijvers wordt na zeven vette jaren en één mager seizoen door PSV aan de kant gezet. van de Kerkhof: „Ik vind het niet passend dat ik zoiets op de radio moet ho ren. Ik denk dat PSV daar voor nog een behoorlijke rekening krijgt gepresen teerd. We dachten net uit de problemen te zijn en nu gebeurt dit". „Onbehoorlijk vind ik het wat PSV nu doet", liet aan voerder Willy van der Kuy len gisteren weten. „Een klap op het hoofd van ie mand die dat niet ver dient", meende Huub Ste vens. Adrie van Kraay dreigde zelfs met een spe lersactie. Over de opvol ging van Rijvers staat nog niets vast. HENK MEES \ige tijd Lamm ers OS AIRES De ging van formule- iurs heeft gisteren vergadering te jijj>s Aires besloten jrcuit van Interla- et op voorhand in n te doen. De rij- ullen echter iedere [woordelijkheid eventuele inciden- dens de grote prijs Irazilië, die op In- os wordt gereden, e hand wijzen. mmers heeft in de eer- ciële training voor de irix van Argentinië een uitgangspositie gereali- oor de 25e tijd neer te De eerste 26 van de in wee trainingen zullen deelnemen aan de gro- waarvoor Alan Jones, Lafitte en Didier Pi- het eerste gezicht de ten zijn voor de eindze- SS nes in zijn Williams een tijd van 1.44.17 delde snelheid 206,254 ter per uur), beide Li- H ders Lafitte en Pironi krap achter hem: 1.44.44 4.64. - ers' oude stalgenoot bij i Elio de Angelis reali- in een Lotus de veer- I trainingstijd. De Zwit- arc Surer, de huidige enoot van Lammers bij kwam één plaats voor de rlander met bijna drie se in voorsprong op Lam- 1.49.50 tegen 1.52.16. 3RT- ijRELD HTON Bettine ikoop is er in geslaagd ve finales te bereiken et toernooi om de open se tafeltenniskampi- tappen te Brighton. In 'artfinales won ze van mmer drie van Enge- Karen Witt, met 30: lS 21—3 en 21—16. qjD'ISERE Peter van valuw is vrijdag tijdens B (kampioenschappen der nden op de eerste plaats igd in de combinatie. Bij ^nes eindigde Katuscha in het eindklassement de winnaar, de Britse ina Iliffe. Oud-wereldkampi- on Sijbrands, die slechts I op individuele dam- oien uitkomt, heeft de [genomen bij het inter- lale evenement in Mali. >n achtereenvolgens van nJurg en de Senegalees De uiteindelijke be over het openen van ids vijftien jaar gesloten nse grenzen voor bui- dse voetballers zal pas et einde van de maand orzitters van de 36 ba kste Italiaanse voetbal konden gisteren in Mi- iet tot een eensluidend unt komen. Zuid-Korea maakte n bekend het Noordko- voorstel, gezamenlijk i nemen aan de Spelen loskou, te verwerpen, leeft Noord wel voorge- ontact op te nemen. VOORT Het Zand- e gemeentebestuur heeft ïzwaarschrift ingediend id van de wet adminis-, 'e rechtspraak over- «schikkingen tegen het t van gedeputeerde sta man Noord-Holland tot Ting van de verklaring een bezwaar, die was voor het verlenen van panlegvergünning voor nbrengen van een ver- 'g in het circuit. HAMAR Voor de familie Heiden moet 1980 het grote oogstjaar worden, omdat naast de wereldtitels de nog meer be geerde Olympische medailles te verdienen zijn. Vandaag en morgen kan Beth Heiden de eerste oogst binnenhalen. De lo ting voor vandaag bracht Ne derlands hoop Ria Visser op de 500 meter in de 2e rit tegen de Noorse Björg Eva Jensen, één rit voor Beth Heiden. Op de 1500 meter kan Ria Visser zich in de 4e rit richten op de tijden van haar voorgangsters Natalia Petruseva, Annie Borckink en Beth Heiden. Bij de suprematie van de jonge Ameri kaanse Beth Heiden heeft niemand zich nog neergelegd, zodat rustig kan worden gesteld, dat vandaag in het Noorse Hamar de jacht op de familie Heiden wordt geopend. De 24-jarige Russin Natalia Petruseva, vorig jaar in Den Haag met ruim ver schil door Beth Heiden verslagen, loopt daarbij voorop. Trainer Boris Stenin over haar kansen: „Natalia is in top vorm, maar ik vraag mij wel bezorgd af hoelang zij dat nog kan blijven. Want eigenlijk doet zij al een paar maanden lang niets anders dan formidabele tij den rijden". Dat begon voor Natalia Pe truseva al in oktober, toen zij op de toch bepaald niet snelle baan in Mos kou 42.1 op de 500 en 1.23 op de 1000 meter liet klokken. Op het olieijs van demonstreerde zij met enkele voortref- ne Heiden maakt zich over al die coi felijke tijden in Inzeil. currentie echter helemaal niet druk. Natuurijs Op de Uithof vorig jaar liet Beth Heiden (links) de Russin Natalia Petruseva nog ver achter zich op de 3000 meter. Alma Ata ging het vervolgens natuur lijk nog veel sneller (de drie kilometer bijvoorbeeld in 4.30.47), maar in tegen stelling tot de heren slaagde de Russin er ook buiten de Medeobaan in, haar ongenaakbare vorm te behouden. Dat De Nederlandse coach Ab Krook is er ieder geval zo van onder de in druk gekomen, dat hij de Russin als favoriete beschouwt. „En dan ga ik heus niet alleen op de tijden af, want Beth heeft de afgelopen weken ook wel bewezen dat zij er nog altijd iets van kan. De omstandigheden hier in Hamar lijken me echter in het voordeel van Petruseva. Het na tuurijs is keihard en een licht meisje als Beth heeft er dan veel minder contact mee". De concurrentie voor de Amerikaanse is verder afkomstig uit het Oostduitse kamp. Prof. Heinz Schmieder, de trai ner van de DDR-ploeg, heeft met de 18-jarige Karin Enke, die nog niet zo lang geleden het kunstrijden voor het schaatsen verwisselde, en vooral Sabine Becker (20) twee hete ijzers in het vuur, maar hij maakt zich voorlopig veel drukker over het gebrek aan vorm bij Sylvia Albrecht. „Ons probleem was de laatste jaren steeds, dat onze rijdsters te snel en te kort in topvorm waren. Daarom hebben wij een ander training sprogramma opgezet en daar Sylvia Al brecht - voorlopig zonder succes - op gezet". Naast Natalia Petruseva en Sabine Be cker moet Björg Eva Jensen als belaag ster van Beth Heiden worden genoemd. De bijna 20-jarige Noorse heeft daarbij het voordeel, dat zij in Hamar op steun van het publiek kan rekenen. De klei- Kees Verkerk In totaal nemen dertien landen aan de strijd om de wereldtitel deel. De Zweedse dames worden in het aan het Mjösa Meer gelegen Harmar bij gestaan door Kees Verkerk, die in dit Scandinavische land als trainer niet zo hoog meer staat aangeschre ven. De Canadese ploeg wordt nog altijd aangevoerd door Sylvia Bur- ka, die vier jaar geleden in Gjövik aan de andere kant van het meer we reldkampioene werd. Verder komen schaatsters uit Polen (o.a. Erwina Rys), Finland, Japan, West-Duits- land en Engeland aan de start, als mede natuurlijk Nederland, dat wel licht voor een stuntje kan gaan zor gen. Voor Annie Borckink, Sijtje van der Lende en Sophie Westenbroek gaat het er echter in de allereerste plaats om de startbewijzen voor de Olympische Win terspelen te verdienen. Bij een plaats bij de eerste acht op een afstand kun nen de koffers voor Lake Placid wor den gepakt. In theorie is het dus moge lijk, dat dit drietal inclusief Ria Visser op de drie kilometer aan de selectie norm voldoet, waardoor er voor Ina Steenbruggen en Ineke Kooiman in Davos niets meer te zoeken valt. Ab Krook hierover: „Wij hebben afge sproken dat op de drie kilometer in ie der geval een plaats openblijft, zodat Ina en Ineke hun kans behouden". STEVEN TEN VEEN Verlies en winst Jimmy Connors NEW YORK Madison Square Garden heeft op zijn kop gestaan. New York namelijk zag Jimmy Connors in de tweede ronde van het Masterstoernooi (400.000 doller) weer op zijn best. Hij verloor, dat wel, van Björn Borg, maar pas na tweeëneenhalf uur toptennis en een met spanning geladen tiebreak aan het eind van de derde set: 6-3, 3-6, 6-7. Zowel Borg, die Connors voor de zevende keer in successie had verslagen, als zijn tegenstander werden na een over donderend applaus nog minutenlang toegejuicht door de 16.753 toeschouwers in de New Yorkse zaal. Later op de avond plaatste Connors zich, dank zij een zege van 2-6, 6-4, 7-6 op Roscoe Tanner, in de halve eindstrijd waarvoor Borg en McEnroe zich reeds hadden gekwalifi ceerd. KARACHI Als een geslagen hond stond arbiter George Vandenberge op veilige af stand van de Nederlandse spelers. De woe dende blikken die zij in de richting van de Belg wierpen, nodigden dan ook bepaald niet uit om zich bij het Oranje-gezelschap te voegen. De Nederlandse agressie was wel begrijpelijk, want Vandenberge had een be langrijk negatief aandeel in de onverdiende nederlaag van 3-2 die Nederland op de laat ste toernooidag tegen winnaar Pakistan moest incasseren. De Belg bekende schuld inzake het tweede Pakistaanse doelpunt. De spelers van Van Heumen vochten in het hockeystadion van Karachi als leeuwen om te bewijzen dat ze nog wel degelijk bij de wereld- hockeytop behoren. Dat lukte hen voortreffe lijk, tot grote ergernis van de Pakistanen. In de eerste periode had Cees Jan Diepeveen nog eni ge moeite met zijn opponent Kalleemullah, maar na de pauze had hij de zaken onder con trole. Timmie Steens was het echter die de uit- blinkersrol voor zich opeiste. De kleinste van de twee broers heeft het hele toernooi al sterk gespeeld. Tegen Pakistan legde hij echter het nationale idool Samiullah volledig aan banden. De terriër van Klein Zwitserland bood snel trein Samiullah geen meter ruimte, waardoor deze nauwelijks gevaarlijk was. Pakistan nam in de tiende minuut de leiding. Een mislukte scoop van Cees Jan Diepeveen vormde de inleiding. Kamiyllah pakte de bal op en zijn voorzet werd door Hanif Khan langs Sikking gewerkt. Een strafcorner van Paul Lit- jens en Nederland stond weer op gelijke hoogte. In de tweede periode brak het hoofdstuk Van denberge aan. Op een moment dat Nederland een licht overwicht had weten op te bouwen, werkte Bolhuis een Pakistaanse aanval op cor recte wijze weg. Vandenberge was echter een andere mening toegedaan. Met het gevolg dat Manzooru Hasan de kans aangreep om Pakistan op voorsprong te brengen: 2-1. Litjens maakte uit een hoekslag weer 2-2. Het Oranje-team voelde dat het voor een sensa tie zou kunnen zorgen. De doodvermoeide spe lers gingen in de laatste minuten van het ener verende duel tot het uiterste. Men had echter de pech dat Vandenberge weigerde op te treden nadat Samiullah eerst Tim Steens tegen de schenen had geschopt en daarna André Bolhuis onderuit had geslagen, waardoor deze 10 secon den bewusteloos was. De Belg zag ook niet dat de winnende Pakistaanse treffer met de voet was gemaakt: 3-2. Vierde plaats Door deze onfortuinlijke nederlaag van Ne derland, dat het vierlandentoernooi half april in Maleisië overslaat, en het gelijkspel van West-Duitsland tegen Australië eindig de Oranje op de vierde plaats in de ein drangschikking van het toernooi, waarin Pakistan glansrijk met de Champions Trophy ging strijken. Toch vielen er voor Nederland veel positieve dingen te noteren na het slotduel. Paul Litjens bleek met 15 treffers topscorer van het toernooi en president Zia van Pakistan was zo gechar meerd van de Oranje-spelers - zij wierpen voor de aanvang van de wedstrijd tegen zijn land oranje bloemen naar het publiek - dat hij de ge hele Nederlandse deputatie met de hand ge knoopte tapijten cadeau gaf. Tapijten van het formidabele formaat van vijf bij drie meter Bovendien beloofde de Pakistaanse regering de aanleg van een tweede kunstgrasveld. De Paki staanse hockeybond, die de reis- en verblijfkos ten van alle spelers voor zijn rekening heeft ge nomen, kan terugzien op een zeer geslaagd toernooi. In totaal vielen er in 21 wedstrijden 136 doelpunten, een absoluut recordgemiddelde van 6,48. HARRY VERMEULEN Eindstand: 1. Pakistan 6 12 32- 9 2. West-Duitsland 6 9 25-20 3. Australië 6 7 19-19 4. Nederland 6 6 23-19 5. India 6 4 17-25 6. Spanje 6 4 8-16 7. Groot-Brittannië 6 0 12-28 HAAG Gianni de Magistris vormt betwist grootste trekpleister van het IAN Vitesse georganiseerde waterpo- looi om de Francke-beker. De naar entie neigende aanvoerder van Flo- gedraagt zich weliswaar als een uit- oken vedette, maar maakt die reputa- enmaal in het water ook wel degelijk «ij weet zijn temperamentvolle team, le gebruikelijke Italiaanse hardheid en caties doorspekt, telkens weer op te en neemt bovendien het leeuwedeel e score voor zijn rekening. De veelvou- toternational schreef immers gistera vond in het duel met GKK Göteborg liefst zeven van de tien Italiaanse treffers op zijn naam. De Zweedse ploeg werd genadeloos met 10-5 afgestraft. ZIAN Vitesse, vanavond om negen uur in zwembad Morgenstond tegenstander van de gasten uit Florence, begon het toernooi even eens met een overwinning met dubbele cijfers. De Zijl LGB werd na een spannende ontmoe ting met 10-9 geklopt. De Leidse formatie kwam in de slotfase nog goed terug tot 9-8, maar Ruud Misdorp wist na een schot tegen de paal van Stan van Belkum de attent reagerende Martin Vreeburg nog juist het scoren van de gelijkmaker te beletten. In de laatste elf secon den bepaalden Ton van de Bosch en Stan van Belkum de eindstand alsnog op 10-9. De Haagse trainer/coach Wim van der Schil den beschouwt dit toernooi, waaraan als vijfde ploeg het Westduitse Wiirzburg deelneemt, als een prima gelegenheid om zijn team klaar te stomen voor de tweede helft van de competitie. Ook John van de Bosch kan deze voorbereiding meemaken. Deze talentvolle speler zou oor spronkelijk met het nationale jeugdteam bij het Van Haselen-toernooi in Amersfoort acte de présence geven, maar de Kikvorsen trokken zich hiervoor op het laatste moment terug. Het zelfde geldt overigens voor Martin Vreeburg en Henk Harteveld, die nu onder leiding van Rob Schouten gewoon bij De Zijl LGB meespelen. DICK KIERS Uitslagen en doelpuntenmakers: Florentia-GKK Göteborg 10-5 (2-0, 3-2, 4-2, 1-1). Floren- tia: Gianni de Magistris (7), Furrio Ferri (2) en Jacopo Bo logna. GKK Göteborg: Sören Carlsson (3), Gonnar Jo hansson en Stefan Akesson. ZIAN Vitesse-De Zijl LGB 10-9 (2-1, 3-2, 3-3, 2-3). Score ZIAN Vitesse: Aad van Mil (2), Paul Belt (2). Jan-Evert Veer (2), John van de Bosch (2), Hans van der Putte en Ton van de Bosch. De Zijl LGB: Stan van Belkum (3), Hans Korevaar (2), Albert Spijker (2), Dick van de Bosch, Jan-Jaap Korevaar. Uw krant samen met North Sea Ferries Kastelentocht door Wales. Zo hebben we de reis ge noemd, die uw krant in samenwerking met North Sea Ferries van donderdag 14 tot en met maandag 18 februa ri 1980 organiseert. Ruthin Castle, Conwy Castle en Carl ton Towers zijn eeuwenoude burchten, die in het grillige bergland van Wales verspreid liggen. Behalve bezoeken aan deze imposante bouwwerken wordt met epn grappig smalspoortreintje een rit van ruim een uur door het ruige, maar wonderschone Welsh- gebied gemaakt, waardoor een bijzonder goede indruk wordt gekregen van dit unieke deel van Groot-Brittan nië. Donderdag gaat u omstreeks vijf uur aan boord van een van de schepen van North Sea Ferries. Diner aan boord. Vrijdag stapt u na het Engelse ontbijt aan boord in Huil in een van de luxueuze touringcars. Na een koffiestop in het Wakefield Post House arriveert u omstreeks half een in het Ruthin Castle, waar wordt geluncht. Vervolgens gaat het naar Conwy, waar de ommuurde stad en het kasteel wordt bezichtigd. Omstreeks vijf uur bent u in het St. George Hotel in Llandudno, waar 's avonds het diner-dansant is. De volgende ochtend bent u na het ontbijt vrij om te winkelen in Llandudno. Na de lunch in het hotel wordt een bijzonder fraaie tocht gemaakt door het berggebied van Wales. Eerst per touringcar en vervolgens met het smalspoortreintje. Het diner is 's avonds wederom in het St. George Hotel. Zondagsmorgens wordt na het Welsh ontbijt de tocht voortgezet. Eerst koffiedrinken in het Lord Daresbury Hotel en na de lunch in het Pinnine President Hotel staat een bezoek aan het Carlton Towers, een monumen taal kasteel van de hertog van Norfolk, op het program ma. Daar wordt ook de thee gebruikt. Ten slotte gaat het in de richting van Huil, waar één van de schepen van North Sea Ferries ligt te wachten voor de oversteek naar Europoort. Aankomst maandag 18 februari 1980. Ont schepen na het Engelse ontbijt. De prijs van deze plezierige, geheel verzorgde vakantie- tocht bedraagt 499,- per persoon op basis van een twee- Eersoons standaardhut aan boord en een tweepersoons amer in het hotel (excl. brandstoftoeslag, waarvoor de NSF u 9,- p.p. in rekening brengt - wijzigingen voorbe houden). Toeslag speciale hut 40,- p.p. op basis tweeper soons hut. Toeslag éénpersoonskamer in het hotel 25,-. Gratis kan gebruik worden gemaakt van de bus, die op donderdag 14 februari 1980 om 15.00 uur vertrekt van Den Haag CS en om 15.45 uur vanuit Rotterdam (Cool- singel, gebouw RN). Deze bussen rijden maandagochtend 18 februari '80 van Europoort naar resp. Rotterdam en Den Haag. Zij, die op eigen gelegenheid komen kunnen gratis gebruik maken van het NSF-parkeerterrein in Eu ropoort. Minimum aantal deelnemers: 40. Inlichtingen en boekingen (telefonisch of door inzenden bon) bij: Sijthoff Pers Reisorganisatie, Wagenstraat 37, Den Haag, tel. 070-62.45.62, tst. 257 en bij North Sea Fer ries, mej. Patty v.d. Krogt, Postbus 1123, Rozenburg, tel. 01819-62077. BON Aan: Sijthoff Pers, Reisorganisatie, Wagenstraat 37, Den Haag of: North Sea Ferries, mej. Patty v.d. Krogt, Postbus 1123, Rozenburg Ik/wij wens(en) deel te nemen aan de tour naar Wa les van 14 t/m 18 februari 1980 metpersonen. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Tel.: Ik/wij wens(en) een speciale hut Ik/wij wens(en) gebruik te maken van de gratis bus Ik wens een 1 pers. kamer in het hotel. Handtekening: (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een sterke derde periode bracht Cana dian Club/ HYS uiteindelijk toch de verdiende winst van 86. Het had er lang naar uitgezien dat Olympia Ne- derhorst uit België dat aantrad met de nieuwe Ca nadezen Bob Cardiner en Dan Krausir met de pun ten naar huis zou gaan, maar drie Haagse doelpun ten in de laatste twintig mi nuten voorkwamen dat. Fraai ijshockey kregen de achttienhonderd ijshockey- liefhebbers gisteravond op de Uithof niet te zien, maar spannend was het allemaal wel. Of de zege van enig belang is, zal de toekomst uitwijzen. De Hagenaars moeten morgen te gen koploper De Bisschop in Amsterdam aantreden en het zal van die partij afhangen of de mannen van Harrie Turk zich nog voor de play-offs plaatsen. Groningen en Nijme gen staan er met respectieve lijk twee en één punt meer dan HYS, beter voor. HYS speelde zonder de aan zijn kruisbanden geblesseerde Andy van der Lee. Zijn broer Jim gaf de naam van de fami-. lie toch nog glans door drie maal te scoren. De overige treffers van HYS werden ge produceerd door Harrie Turk, Harrie Wielheesen (driemaal) en Leon van Kemenade. Overige uitslagen: Tilburg- Amsteidam 3-4; Groningen- Den Bosch 5-5; Nijmegen-Ge- leen 9-3. IS UW VEILIGHEIDSSLOT iele On tw richting onmogelijk door vergrendeling In deurpoetenen drempel. Spider kan In vrijwel elke huisdeur gemonteerd worden. NIEUWJAARS-AKTIE slechts 295,- Inld. montage Voor meer vrijblijvende informatie Bel nu 070-997581 Of stuur uw naam, adres en tel. in een open envelop zender postzegel nur SPIDER antwoordnr. 22 2280 WC RIJSWIJK Z-H.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11