Aanwinsten stedelijk museum de Lakenhal Van natuursteen tot bouwsteen „Niet wachten op inspiratie, maar gewoon hard werken" Concorde centraal in Airport-film En verder LUXOR De vier vuisten op safari (a.l.) Terence Hill en Bud Spencer opnieuw als. het Trinity-duo. Ditmaal in Afrika. Regisseur Italo Zin- garelli is er niet in geslaagd het niveau van de vorige films te halen, (vierde week). CAMERA Ben Hur (12) Imposante spektakelfilm met onder anderen Charlton Hes ton en Jack Hawkins.( repri se, tweede week). LIDO I Apocalypse Now (16) Gruwelijke film over de oorlog in Vietnam. Wreder dan 'The Deer Hunter', maar voor velen minstens even in- drukwekkend. Marlon Bran do is de zwakste stee in het hele gebeuren, waarin regis seur Francis Coppola zijn af schuw van de oorlog toont, (tweede week) LIDO III Quadrophenia (12) Meer een brok nostalgie voor dertigjarigen dan een rockmusical met de popgroep The Who als centrale spil. Aardig om te zien. (tweede week) STUDIO Manhattan (a.l.) •Schitterende film met de subtiele humor van hoofdrol speler/regisseur Woody Al len over het verknipte arties tenleventje van New York. (vijfde week). Jungle book (a.l.) Het voortreffelijke laat ste werkstuk van Walt Dis ney, uitstekend nagesynchro niseerd. (vierde week)(alleen matinees op woensdag, zater dag en zondag) TRIANON Een moord- bandiet (16) Jean Paul Be- lmondo weer eens ouderwets op dreef als 'killer' die in fei te commissaris van politie blijkt te zijn. Vol Franse hu mor en actie, (tweede week) REX Joy, de pornopoes (16) Pornofilm. EUROCINEMA I en II (Al phen aan den Rijn) De vier vuisten op safari (a.l.) zie Luxor. EUROCINEMA III (Alphen) The wanderers (16) Uit stekende en gevoelige film over jeugdbendes. EUROCINEMA IV (Alphen) Apocalypse now (16) zie Lido 1. LEIDEN In het rijksmu seum van Geologie en Mi neralogie aan de Leidse Hooglandse Kerkgracht 17 wordt van 17 januari tot en. met 14 mei de tentoonstel ling 'Van natuursteen tot bouwsteen' gehouden. De expositie geeft een over zicht van het ontstaan van natuursteen en het gebruik ervan als bouwmateriaal. De kringloop van de gesteen ten laat zien hoe natuursteen ontstaat, weer wordt afgebro ken en zo de basis vormt voor nieuwe natuursteen. In de toepassingen als bouw steen is te zien dat de mens zijn bouwstenen bij voorkeur dichtbij haalde, zoals de zwerfstenen die onze voorou ders gebruikten voor de hu nebedden en het vulkanische gesteente, waarmee op Java de Boroboedoer werd opge richt. Dat in vroeger eeuwen bouwsteen al werd aange voerd, blijkt onder meer uit de tufsteen, waarmee de Ro meinen in ons land tempels bouwden; de bazalt die dienst deed bij dijkbouw; de kinder hoofdjes die onze straten be dekten en de natuursteen die in middeleeuwse kerken, zoals de Hooglandse kerk, verwerkt is. Voorbeelden van oude en nieuwe gebouwen laten zien dat in ons land veel bouw steen is gebruikt, gemaakt uit natuurlijk materiaal, vooral Vandaag begint de Leidse Courant een nieuwe rubriek op deze weke lijks Uit-pagina. In de afgelopen ja ren werden deze kolommen gevuld met restaurants en later cafées. Thans komt wat steviger kost aan de beurt: kunstenaars. Leiden telt er ve len. Tientallen kunstenaars hebben de Sleutelstad als domicilie. Zij ko men een voor een aan bod in deze rubriek om zich voor te stellen. Niet alleen hun werk, maar vooral de man/vrouw achter het werkstuk en de manier waarop hij/zij bezig pleegt te zijn. Wim Bunschoten sprak voor de eerste aflevering met beeldhou wer Wijnand Zijlmans. BEELDHOUWER WIJNAND ZIJLMANS: De jonge, maar daarom niet minder succesvolle Leidse beeldhouwer Wij nand Zijlinans (26) beantwoordt op het eerste gezicht niet aan de voorstelling die men van een man met zijn toch uitzonderlijk be roep maakt. Geen alternatieve over all, alpinopet en klompen. „Ik ben geen verheven per soon, maar moet als ieder ander hard aanpoten om iets te bereiken". Wellicht is dat de succesfor mule van Zijlmans. voor wie het na het verlaten van de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag alle maal zo voorspoe dig is gegaan. Als klein jochie zat hij al met beiteltjes in stukken steen te hakken, maar op de middelbare school manifesteerde de uit eindelijke bestem ming zich pas duide lijker. De leraar handvaardigheid, die ook op de Academie had gezeten, doorzag de capaciteiten van zijn leerling; een ne gen op het eindrap port sprak eigenlijk vanzelf. De echte ge motiveerdheid kwam pas tijdens het laatste jaar van de leertijd in de residentie. Van de driehonderd gegadig den, die zich in teke nen, schilderen of beeldhouwen wilden bekwamen, was Wij nand Zijlmans er één. Na selectie was hij ook één van de slechts vier personen, die voor de richting beeldhouwen ge plaatst konden wor den. Na het afstude ren werkte hij enige tijd voor uitzendbu- reau's om een begin kapitaaltje te verga ren en daarna kreeg de pas afgestudeerde beeldhouwer via vrienden een werk ruimte in een oude school. Vervolgens werd hem bij een leerling een betere werkruimte aangebo den, dat echter al werd ver- Wijnand Zijlmans: gewone arbeider". kocht. Vanaf augus tus echter heeft Wij nand Zijlmans de be schikking over een eigen atelier in een achterafstraatje in de Leidse binnenstad. Van vroeg tot laat In het atelier aan de Spilsteeg moet het al lemaal gaan gebeu ren, dat is de ruimte van waaruit Wijnand Zijlmans gewapend met beeldhouwers- knot, gutsen en bei tels de meest ruwe stukken hout te lijf gaat om tenslotte een totale metamorfose onder zijn handen te laten geschieden. „Ik heb nu echt mijn draai gevonden. Ik heb me los weten te maken van de in vloeden van de aca demie en in dit ate lier kan ik in alle rust verder werken. Al dat verkassen is puur frustrerend, dat kost allemaal veel te veel tijd." aldus Zijl mans. De mogelijkheid om regelmatig te kunnen werken, blijkt juist voor hem een eerste vereiste, want zo zegt de beeldhouwer: ,,'s Nachts en onregel matig werken is niets voor mij. Dat mystie ke en verheven pro duceren, daar geloof ik niet in. Ik wil niet „Ik ben een dood- zeggen, dat het fout is, maar ik werk zo niet. Beeldhouwen betekent gewoon hard werken, dan pas kom je ergens. Ik ben meer een arbei der". Zijlmans kent ook een stringente dagindeling, want op inspiratie wachten is er voor hem niet bij. 's Morgens om een uur of half negen be ginnen en doorwer ken tot ongeveer zes uur is volgens de werklustige beeld houwer de juiste da gindeling. „Als je maar begint, komt de inspiratie vanzelf wel. Ook al gaat het lekker, op een gege ven moment moet je er een punt achter zetten, die beperking moet je jezelf opleg gen. Het gezinsleven is natuurlijk ook be langrijk en boven dien vind ik het prettig om 's avonds bijvoorbeeld een boek te lezen. De volgende dag begin je gewoon weer vroeg en als je even bezig bent, gaat het vanzelf goed lopen". Drie halve dagen do ceert Zijlmans aan de Leidse L.T.S. „Die afwisseling is juist zo inspirerend, je kan je even helemaal van je werk losmaken. An ders word je hele maal zo'n individua listisch typetje", vindt Zijlmans. Juist voor de afwisseling en om spontane werkstukken te ver vaardigen, werkt Zijlmans vaak aan wel vijf beeldhouw werken tegelijk: „Ineens zie je het weer. Je begint aan een ander beeld en verwerkt daar weer elementen uit andere beelden in. Zo ont staat er een zekere lijn en wordt je stijl herkenbaar". Of er in een hout blok toevallig een scheurtje of spijker gat te zien is, vindt Zijlmans geen enkel probleem. Hij is van mening, dat je het werk niet tegenna tuurlijk moet aanpas sen, dat je nu een maal met hout bezig bent en dat je dat in zijn waarde moet maken. „Die bepaal de eerlijkheid moet je niet teniet gaan doen", aldus de kun stenaar. Wat een be paald kunstwerk vol gens de de maker voorsteld, is volgens Zijlmans in feite van weinig belang en daarom geeft hij ook geen titels aan zijn beeldhouwwerken. „Ik ben voor actieve beschouwing, de mensen moeten het werk zelf interprete ren. Als het je aan spreekt, koop je het en je neemt niet klakkeloos aan wat een of andere kerel zegt". Zijlmans bewerkt hout met beitels en gutsen, schuurpapier van verschillende grofheid en tenslotte polijst hij met vilt en natuurlijke polijst- was. Het werkstuk behoudt door die be handeling de natuur lijke tint. Het 'eerlij ke' werk (waaronder ook bronzen portret ten) van Wijnand Zijlmans, dat in prijs varieert tussen drie honderdvijftig en drieduizend gulden, is tijdens de eerst volgende expositie in het 'Huys Dever' te Lisse volop te be wonderen. klei. In de middeleeuwse kloosters en kerken en in een modern bouwproject zoals het nieuwbouwplan van de Rijksuniversiteit Leiden is baksteen een belangrijke bouwsteen. Die baksteen van nu heeft een ander formaat dan de kloostermoppen van vroeger. Veel facetten van natuur steen komen tot uiting in bouwsteen. Dat deze eigen schappen al tientallen eeu wen benut worden, blijkt m de tentoonstelling uit voor beelden van bouw- en beeld houwwerken, zoals die in vele streken te vinden zijn. De tentoonstelling 'Van na tuursteen tot bouwsteen' is geopend op maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur; op zondag alleen 's mid dags. Op feestdagen is het museum gesloten. De toegang is gratis. SCHILDERIJENVONDSTEN 'MON PERE' TE BEZICHTIGEN Een van de schilderstukken uit de kerk Mon Père. LEIDEN De schilde rijen, die de voormalige kerk 'Mon Père' tijdens de sloop van enkele weken ge leden blootgaf, zijn vanaf heden in de Lakenhal te be wonderen. Ook heeft het museum enkele zilveren voorwerpen aangekocht, die de collectyie verster ken. Hiertoe behoort onder meer een loden lepeltje uit de Middeleeuwen tot de aanwinsten. Het raadsel achtige lepeltje werd bij werkzaamheden aan de Lage Rijndijk gevonden. Dit alles is tot 20 januari in het museum te bewonde ren. Slechts weinig Leidenaars zullen de voormalige kerk aan de Haarlemmerstraat kennen. Reeds in 1934 werd 'Mon Père' tot zwembad ('De Overdekte')verbouwd. De neogotische kerk werd in 1838 volgens de plannen van de Leidse architect Th. Mol- kenboer gebouwd. Tijdens de tijd van Deken J. Bots werd het godshuis vergroot en rond 1900 door dè kerkschil- ders M.H. van Winsen en Van De Wiel uit Tilburg be schilderd. De beschilderingen werden in de voormalige ka pellen aan weerskanten van het hoofdaltaar enige weken geleden ontdekt. Het betreft een zeer beschadigd deel van de schilderingen van het Ma- ria-altaar en de complete reeks van vier schilderingen, die zich bij het Jozef altaar bevonden. De vier voorstel lingen slaan achtereenvol gens op Jozefs deugden, de zeven graven die hij van de Heilige geest ontvangen had, zijn glorie in de hemel en zijn rol als patroon van de Rooms Katholieke kerk en het christendom in het algemeen. Lepel Het oude lepeltje is gemaakt van lood. Het voorwerp is waarschijnlijk niet in Hol land gemaakt, maar is uit het gebied rond de Middellandse Zee geïmporteerd. Het blad is plat en vertoont op de ene zijde twee vissen in reliëf en op de andere zijde vermoede lijk een levensboom met ne gen bladeren met aan één kant een leeuw en aan de an dere kant een griffioen. Er is tot dusver geen gelijksoortig voorwerp bekend en al met al vormt deze aanwinst in vele opzichten een raadsel. Wat betreft de zilveren aan winsten werden met steun van de Vereniging Rem brandt twee schildjes van ge buurten aangekocht. De schildjes werden bij begrafe nissen van buurtbewoners aan het baarkleed gehecht. Het rederijkersschild, dat ook tot de aanwinsten behoort, was bestemd als cadeau voor een andere stad. De laatste aanwinst van het museum is een burgemeesters keten uit 1852, dat toentertijd door mr. A.O.E. Graaf van Limburg Stirum zelf is betaald. De ke ten is van en in de Verenigde Staten levende nazaat van de burgemeester gekocht LIDO II Airport '80 (a.l.) met Alain Delon en Robert Wagner. Regie: David Lowell-Rich Sedert Burt Lancaster en Dean Martin grote problemen hadden met Van Heflin, die een bom aan boord van een Boeing smokkelde, vliegen jaarlijks de Airport-rampenfilms de pan uit. Charlton Heston kwam Karen Black te hulp toen een privé-vliegtuigje een Boeing beschadigde en Jack Lemmon ging letterlijk kopje onder in de derde aflevering. „Airport vier" heeft de Franse Concorde in de hoofd rol en omdat zo'n vliegramp voor de Fransen nogal een gevoelige klap zou zijn, is het hele scenario er op gebouwd, dat de Concorde zelfs geleide projectielen kan ontwijken, maar tenslotte--niet bestand is tegen de sabo tage van de fabrikant van dit wapen, die kost wat kost wil verhinderen, dat de voor hem i bezwarende "documenten aan boord - hij zou ook wapens aan Vietnam, Angola en Cuba hebben geleverd - in de openbaarheid ko men. Een van overal vandaan gesleepte internatio nale rolbezetting - van Alain Delon als piloot t tot Sylvia Kristel als zijn vriendin, van de oude Martha Raye in een echt gek rolletje tot Bibi Anderson als een parijse callgirl, doet zijn best nog iets van deze rampenvlucht New York-Parijs-Moskou te maken, maar zij ko men nauwelijks uit de verf. De inmiddels tot piloot gepromoveerde George Kennedy, die alle Airportfilms als Joe Patroni wist te over leven, voelt zich misschien nog het meest op zijn gemak in dit door David Lowell Rich ge regisseerde allegaartje, dat zijn spectaculaire momenten kent, maar door veel gepraat door oninteressante personages toch duidelijk be wijst, dat de serie nu wel op zijn eind loopt. Robert Wagner speelt de slechterik, die de Concorde nooit op zijn bestemming wil laten aankomen en vrij kleurloze onuitgewerkte bijrollen zijn gereserveerd voor Susan Blake- ley, David Warner, Cicely Tyson en Edde Al- bert. Een verspilling van talent, want de Concorde speelt de fiere hoofdrol, al sneuvelt de machine tenslotte toch, zonder slachtoffers te hebben gemaakt in de Alpen. MILO LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 19ö0 EXPOSITIE IN RIJKSMUSEUM VAN GEOLOGIE EN MINERALOGIE lu JjJ Piloot Alain Delon en stewardess Sylvia Kristel in de moeilijkheden. Paniek onder de passagiers als het toestel tuimelt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9