oorschotense commissies egen aparte busbanen Oversteek bij Irislaan wordt - nog - veiliger of gladde redenaars Nederland heeft droge Huurprijzen zomerhuisjes soms onaanvaardbaar hoog wGIO tor-;-.--. KATWIJK BELAST BENZINESTATIONS Burgemeester Bos in nieuwjaarsrede: Witte School zet boom op LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 1980 PAGINA 7 mBUém ,/e hoeft jubilarissen geen vleugeltjes aan te naaien mi len ^SCHOTEN De com- ,rTesvooropenbare werken panciën zijn niet bereid c voorstellen van de Pro- V(ale Waterstaat ter verbe- g van het openbaar ver in hun geheel over te ne- eventueel uit te voe- ar|n het kader van het ex- ^eltienteerprojekt streng jje^n-Den Haag heef tdepro- lerie voor het busvervoer izeeringrijpendemaatre- e i voorgesteld, waardoor ^^tobus vooral tijdens de ,repren minder oponthoud ^jt. De commissies zijn wel bereid om mee te werken bij de inrichting van verkeer slichteninstallaties, die een doseerfunktie krijgen, maar aparte busbanen in de ver- keerstraverse worden voorlo pig afgewezen. De verkeerstraverse Leidse- weg-Kon. Julianalaan-Veurse- weg heeft enige nauwe door gangen o.a. bij het raadhuis. Een vrije busbaan bij het raad huis betekent dat o.a. het fiets- verkeer in de knel komt. Ook willen de commissies geen verkeerslichten bij de Kon. Marinelaan, maar dit „doseer- licht" verplaatsen naar de Ka- rel Doormanlaan. Concreet werd besloten tot een verkeer slichteninstallatie bij de Leid- seweg ter hoogte van de Zil- verfabriek, aanpassing van de verkeerslichten zowel bij het raadhuis als de Wijngaarden laan en een verkeerslichtenin stallatie bij de Karei Doorman- laan-Veurseweg. Omdat alle verkeerslichten uitgerust wor den met een VETAG-appa- raat, betekent dat vernieuwing van de bestaande installaties. Omtrent de financiële aspek- ten is nog niets bekend. Wel wordt een gedeelte van de kosten waarschijnlijk gesubsi dieerd door de rijkswaterstaat in het kader van het experi- menteerprojekt openbaar ver voer Leiden-Den Haag. Ook de aparte busbaan op de Pape laan wordt afgewezen. De ver keerstraverse door Voorscho ten is thans al overvol. Het heeft geen enkele zin om kost bare rekonstructies in die ver keerstraverse te maken ivoor de aanleg van korte stukjes aparte busbaan. De commissies menen dat wanneer de auto bus steeds groen licht krijgt bij de tocht door Voorschoten, dit voldoende rijtijdbesparing zal opleveren zonder dat het an dere verkeer ernstig beperkt wordt. De commissies zien al leen voordeel in een aparte busbaan op de Voorschoter- weg, maar deze weg ligt gro tendeels op Leids gebied en is een provinciale weg op Voor- schotens gebied. Het voordeel van een aparte busbaan op die weg is dan slechts 1 autobaan zoals deze ook steeds is in de Voorschotense verkeerstraver- Kruyskamp celsior IrDWIJK Het R. K. Zferekorps „Excelsior" ;een nieuwe dirigent. Het iur heeft als zodanig be- on*d de heer W. Kruyskamp en»en Haag, die ook de lei- >udheeft bij de Leidse Har- 'veiekapel en bij O.B.K. uit vr^dam. 4eer Kruyskamp is nog rende voor directie har- jj^fanfare en brassbands liet Haagse conservatori- In juni van dit jaar hoopt »ze studie af te ronden, ^oorganger van de heer ■skamp stapte in decem- p, nadat de ledenvergade- van „Excelsior", had be- n, dat de financiële positie de vereniging niet toeliet talaris van de dirigent te pgen. ferleg met de nieuwe diri- 1 zullen de jaarlijkse uit ingen, die gepland waren 30 en 31 januari en 1 fe- i, worden uitgesteld. Men irnemens deze concerten op 12, 13 en 14 maart te het Dorpshuis De IE Vanaf maandag iri geeft de Lissese School Volwassenen een cursus |enhuisarchitectuur'. De is die uit 10 lesavonden at, gaat onder meer in op iduele problemen en ver- 'ing van woningen. Cur- i leveren bovendien plat- nden te maken in ver lende schaalindelingen. porden avond- en dago- Ingen gegeven. Informa- i aanmelding tussen 18.00 1.00 uur: mevr. vd Aart tel 1-10934 en de heer Lange- tel. 02521-14381. ÏSBURG De Rijns- Ie Oranjevereniging t dinsdag 15 januari de jkse algemene ledenver- 'ing in 'De Voorhof'. Op ;enda staat onder meer de ursverkiezing, de bespre- van het 35-jarig bestaan fe activiteiten tijdens de Week. De bijeenkomst be- om kwart voor acht. Na p wordt er (gratis) bingo eld. •WIJK VVV Katwijk useert de komende maan- een Gidsencursus voor I mensen uit de hoogste fn van het Voortezet On- ijs die in het voorjaar bui- jidse busgroepen willert eiden. De cursus bestaat lessen op zaterdagmiddag Wee praktijkdagen. Aan folgen van de opleiding feeen kosten verbonden. Hingen kunnen ingewon- tarden bij het Katwijkse -kantoor aan de Boule- tel. 01718-13045. ee Italiaanse naprijzen voor ul Driessen Haag - Vier korte Ne- indse films zijn onder- iden met de Italiaanse liteitsprijs 1977, waaron- twee van de Haagse te- ilmer Paul Driessen. de prijzen is een bedrag 5.5 lire - 13.500 gulden pnden, terwijl de films ts in 500 Italiaanse bios- Q zullen worden ver- ad. Driessen kreeg zijn on- I Iheiding voor de anima lis „Ei om zeep", een I productie van Nico Cra- 1 en „David", gesubsidieerd het ministerie van CRM. Ier werden een 24 minu- durende documentaire Anne Frank van Jan 'el „Anne" en de film 'den jaren" van Hans tógen over het Kröller er-museum onderschei- i Beide laatste films zijn m door de televisie uitge ven. OEGSTGEEST Leden van schoolbes tuur, oudercommissie en leerkrachten van de Joris de Witteschool hebben zich eind vorig jaar in een brief tot B. en W. van Oegstgeest en de raad gewend over de volgens hen onveilige oversteekplaats op de Irislaan. Men vindt onder meer dat deze speciaal voor de schoolkinderen aan gebrachte zebra op een „bedreigde" plaats ligt. Gisteravond bleek, tijdens de behandeling van de brief'in de commissie Verkeer en Vervoer, dat de commissieleden de onge rustheid niet deelden. Wethouder J. J. Thorn: „De Joris de Witteschool moet ge bruik maken van „klaar-overs", dat is de kwestie". Maar bleek er aanvankelijk geen beweging in het standpunt van de gemeente te zitten, dit veranderde toen er van de tribune een aanvaardbare sugges tie werd gedaan. Een der toehoorders stel de voor het zebrapad iets meer in noorde lijke richting te verplaatsen en langs de trottoirs paaltjes te plaatsen die de school jeugd in de gewenste richting leiden. Dit plan werd overgenomen en zal nader worden bekeken. Het huidige zebrapad ligt te ver verwijderd van de plaats waar de leerlingen de Joris de Witteschool ver laten, een van de redenen waarom er on voldoende gebruik van wordt gemaakt. Haaswijk Ir. Hopman gaf een toelichting op een door hem ontwikkeld fietsrouteplan voor Haaswijk. Hij raakte daarbij min of meer in de „clinch met de verkeersdeskundige Westduin omtrent de ontsluiting van Haaswijk in noordelijke richting. In de plannen van Ir. Hopman wordt een brug over de Haarlemmertrekvaart als niet- wenselijk aangeduid. De heer Westerduin verzette zich hier tegen en wees er op dat de verkeersplannen die Oegstgeest koes tert, mede naar aanleiding van het ver keersplan DHV, duidelijk gaan in de rich ting van de aanleg van de brug. Ir. Hop man: „Over deze zaak wil ik wel eens een avond apart spreken". De verkeerscom- missie zal nu de tekst van het rapport Hopman waarin dit onderwerp aan de orde komt van een opmerking voorzien waaruit blijkt dat men voor ontsluiting is. Ook in de verkeerscommissie waren de meningen over hel plaatsen van bloem bakken in de De Kempenaerstraat ver deeld. Niet iedereen is van mening dat het de verkeersveiligheid ten goede komt en dat is wel de opzet van het zgn. „bloem- bakkenplan". Marianne Dommerholt: „Uit speeches blijkt dat deze aardbol uitsluitend wordt bevolkt door brave Hendriken" VOORSCHOTENSE CURSUS TRAINT SPREEKVAARDIGHEID versterken". Aan het einde van de cursus gebruikt zij soms, afhankelijk van de groep waar zij mee te maken heeft, de videorecorder. „Met het gebruik van dit apparaat ben ik uiterst voorzichtig. Mensen hebben er doorgaans geen flauw idee van hoe ze er uit zien en hoe ze zich bewe gen. Ze schrikken zich vaak dood, wanneer ze zichzelf zien op dat beeldscherm". Cliché Tussen neus en lippen door wil de docente taalbeheersing echter wel eens handige tips geven. Bijvoorbeeld, dat je een redevoering nooit met een cli ché moet beginnen. Frasen als 'We staan nu bij een mijlpaal' of 'Ik wil het hebben over' zijn dan ook uit den boze. Evenals het aflezen van een blaadje. Je taalgebruik wordt gekunsteld, je spreektoon onnatuurlijk. Je vraagt er dan om, dat het pu bliek gaat kuchen, met de voe ten gaat schuifelen of onder onsjes gaat houden. Bovendien wijst zij er altijd op, dat de speech ontzettend belangrijk is voor de persoon die afscheid neemt of die een cadeau krijgt aangeboden. „Want hoe vaak hoor je mensen niet zeggen: nog geen bloemetje, nog geen woord kon er van af". Honingzoet Dit wil evenwel niet zeggen, dat mevrouw Dommerholt van mening is, dat speeches honingzoet moeten worden in gekleed. Integendeel zelfs, want zoals zij zegt: „Het afste ken van nietszeggende rede voeringen waaruit immer blijkt dat onze planeet uitslui tend wordt bevolkt door aardi ge, hardwerkende en collegia le brave Hendriken is bij ons weinig welbespraakt volk je schering en inslag.". De rea liteit geeft echter een ander beeld en daarom vindt zij, dat je jubilarissen geen vleugeltjes hoeft aan te naaien. „Belang rijk is, dat je een reëele karak terschets geeft van de schei dende persoon en dit is zeer goed mogelijk op een sympa thieke manier. Bijvoorbeeld door de kwaliteiten van zijn fouten aan te tippen. Daardoor ontstaat een stukje menselijk heid, een stukje betrokken heid. En misschien luisteren mensen dan naar een speech, omdat die boeit en niet omdat het zo nodig moet". Cursus De cursus gaat morgen om kwart over elf van start in het Lucas College aan de J. W. Frisolaan in Voorschoten. De kosten bedragen 77 gulden vijftig. Niet-leden van 't Nut moeten twaalf gulden viiftig inschrijfgeld betalen. Men kan zich telefonisch opgeven tus sen vijf en zeven uur bij me vrouw Krechtig, telefoon 01717-4669. LUDUINA SALTERS randa Dommerholt onder meer aan de ondergeschikte plaats, die het spreekonderwijs in het totale onderwijs krijgt toebedeeld. „De docenten Ne derlands hebben doorgaans de beschikbare tijd nodig voor ontleden, steloefeningen, tekstverklaren en literatuur. Tijd om de spreekvaardigheid te oefenen is er bijna niet." Wanneer er op dit gebied bui tenschoolse activiteiten wor den ontwikkeld, juicht zij dit dan ook bijzonder toe. En daarom heeft zij zich meteen bereid verklaard om de cursus „makkelijk praten", die deze week onder auspiciën van 't Nut in Voorschoten van start ging, te leiden. Zegje doen „Voor allerhande mensen is deze cursus toegankelijk. Voor een moeder, die vergaderingen moet bijwonen van de ouder commissie. Voor een ambte naar van de burgerlijke stand die eens een komische wen ding wil geven aan zijn spee ches. En voor een voorzitter van een personeelsvereniging, die zich een houten Klaas voelt in vergelijking met zijn voorganger. Een dergelijk ge schakeerd gezelschap lesgeven in spreekvaardigheid is moge lijk, omdat die mensen alle maal met hetzelfde probleem zitten, namelijk hun zegje doen ten overstaan van een groep die groter is dan zeven a acht man". Hoe Marianne Dommerholt de cursus inricht, daar heeft ze op dit moment nog geen idee van. Dat hangt af van het publiek, hun situa tie en hun verwachtingen. „Sprekers "-recept Wanneer iemand zich voor deze cursus opgeeft met de hoop een pasklaar „sprekers- "recept aangereikt te krijgen, dan komt hij van een koude kermis thuis. Marianne Dom merholt heeft geenszins de in tentie allerlei techniekjes aan te leren, want „daarmee creëer je alleen maar gladde spee ches-makers". Zij gaat bij de cursus er in eerste instantie van uit, dat iedereen een be paalde manier van spreken heeft. „De één uit zich zake lijk, de ander ontroerend of gewoon leuk. En deze capaci teiten wil ik ontwikkelen". Pas in een later stadium van de cursus gaat zij letten op on der meer de articulatie en de houding. „Want wanneer je in het begin op deze details gaat hameren, ondermijn je het vertrouwen in plaats van dit te Katwijk De gisteravond in Katwijk gehouden gemeente raadsvergadering, die feite lijk eind december 1979 had moeten plaatsvinden, werd hoofdzakelijk in beslag geno men door een nogal harde woordenwisseling tussen de wethouder J. van Dijk (SGP) en het CDA-raadslid Timmer mans. Onderwerp van deze discussie was de nieuwe ver huur bepalingen voor de ver kooppunten van motorbrand stoffen. De wethouder was hierbij enigszins gebonden aan afspraken die reeds met de benzinestationhouders ge maakt zijn, hetgeen bij meer dere raadsleden ergernis op wekte. Het voorstel dat wethouder J. van Dijk namens het college van burgemeester en wethou ders verdedigde houdt in, dat voor alle verkooppunten een aansluitende bepaling komt, waarbij het verschuldigde be drag door de verkoop van het aantal liters benzine bepaald wordt, met een minimum van duizend gulden per jaar. Het college van burgemeester en wethouders gaat hierbij van een jaarlijkse stijging van de omzet van de bezineverkoop uit. Vandaar dat zij voorstel den om een bedrag van 0,005 cent per verkochte liter benzi ne te vorderen, en dit vast te leggen voor vijf jaar. Tijdens de eerder gehouden commissievergadering van Fi nanciën, die door de wethou der Van Dijk voorgezeten wordt, bleek, in een besloten zitting, veel bezwaar tegen dit voorstel te bestaan. De bezwa ren die door de heer Timmer mans nogmaals geformuleerd werden richten zich hoofdza kelijk tegen de vastlegging van vijf jaar en het alleen be lasten van benzine, terwijl het gebruik van diesel en Lpg-gas hand over hand toe neemt. Verder wenst de heer Tim mermans een (index)koppeling tussen mogelijk grotere win sten van de stationshouders en huurheffing. Een groot gedeelte van dit voorstel werd door het college overgenomen, met de belofte dat de ambtelijke staf de ko mende twee jaar het één en ander nogmaals bestudeert, waarna de huurovereenkomst op nieuw aan de raad voorge legd wordt. Het college van burgemeester en wethouders heeft in een brief de Stichting Comité Hulpverlening Zuidoost-Azië laten weten dat de bereiheid bestaat om medewerking te verlenen voor de huisvesting van vluchtelingen uit Zuid- Oost-Azië. Een toezegging, waar de raad zich volledig achter kon scharen. KATWIJK Burgemees ter C. A. Bos stond tijdens zijn nieuwjaars toespraak in de Katwijkse gemeen teraad gisteravond enige tijd stil bij de huisvesting van de mensen, die door de nog steeds bestaande woningnood wachten op een huur- of koopwoning. Hij doelde daarmee op de tijdelijke bewoners van zomerhuisjes, die volgens mr. C. A. Bos, in een aan tal gevallen zulke hoge huurprijzen moeten beta len, dat men zich met recht mag afvragèn of dit in overeenstemming is met het voor iedereen gel dende gebod de naaste te helpen; ook degene, meestal nog met een smalle beurs, die slachtof fer is van de woningnood. Burgemeester Bos haakte hier bij in op het vraagstuk van het welzijn. Komend jaar moet het nieuwe welzijnslan gereed ko men, wat, volgens de burge meester zeker geen eenvoudi ge zaak is. Het woon- en huis- vestingsvraagstuk is zonder meer een stuk welzijn, en in de komende maanden zal aan de hand van de pas uitgeko men konceptnota uitvoerig over deze zaken gesproken gaan worden. Echter, moest de burgemeester tot zijn droefenis opmerken, de verbetering op de woningmarkt gaat voor een bepaalde groep veel te lang zaam. „Het feit dat mensen in onze gemeente, die noodgedwongen de over 't algemeen kleine en weinig geriefelijke zomerhuis jes en souterains bewonen, huurprijzen moeten betalen die in enkele gevallen oplopen tot het drievoudige van die van de hoofdwoning", vindt burgemeester Bos, een misse lijke zaak. Hij stelt dan ook dat de gemeenteraad als bestuur van de gemeente aan deze ex cessen aandacht moet beste den. Het schoolplein van de 'Witte School' in de Noordwijkse Van Panhuysstraat werd gisteren een boom rijker. Onder grote belangstelling van leerkrachten en schoolkinderen plantte het voormalig schoolhoofd G.Crama een fraaie kastanje op de speelplaats. De boom was een geschenk van de Vereniging Openbaar Onderwijs ter ere van het jubileum van de heer Crama op 1 februari vorig jaar. De heer Crama is ruim 40 jaar aan de Witte School verbonden geweest. VOORSCHOTEN Bril op, bril af. Spelen met een pen, friemelen aan een of ander sieraad. Handen in de zak of het spreekgestoelte vasthou den alsof het de laatste red dingsboei is. Blaadje met de redevoering, geheel uitge schreven, voor de neus. Al dus karikaturiseert docto- randa Marianne Dommer holt-van Raay, docente taal beheersing aan de r.-k. Socia le Academie in Den Haag, de doorsnee redenaar in Ne derland. Ter ondersteuning van haar kenschets verwijst zij naar de kernwapendebat ten die onlangs in de Twee de Kamer zijn gehouden en die door de televisie werden uitgezonden. „Wanneer je daar naar kijkt, krijg je koude rillingen. Een aaneen schakeling van saaie, grau we en weinig boeiende beto gen van mensen, die niet we ten welke houding zij zich moeten aanmeten ten over staan van een groot publiek. De enige uitzondering hier op was Marcus Bakker. Die kon bij tijd en wijle verras send en oorspronkelijk uit de hoek komen en daardoor de aandacht van zijn toe hoorders vasthouden". Dat de Nederlander geen geta lenteerd spreker is, wijt docto-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7