Je zet D TOURS toch niet voor gek! O-TOURS i§ WEL voordeliger! Actie Kerkbalans vraagt gelovigen om van kerkelijk werk „gedeelde zorg" te maken t rk Grotere verscheidenheid bepleit in aanbod van klassieke muziek MMUiM y 14*1=1*11 fm MÜTI D-TOUfiS 1409: 26: f WIE GELD TEVEEL HEEFT GAAT MAAR NAAR EEN ANDER. RlilT WELKOM BR I-TOURS! kerk en were KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 1980 PAGIN/Q Oecumenisch missionair beraad Een zeer verheugende zaak, er zouden meer van dit soort samenwerkingsorga nen op oecumenisch gebied moeten ontstaan. Zo zei prof. dr. H. Berkhof, voor zitter van de Raad van Kerken naar aanleiding van de oprichting van het oecumenisch missionair be raad, waaraan de raad deze week zijn fiat heeft gege ven. Het gaat hierbij om samenwerking van zowel missionaire als evangelisa- torische organen van de le den-kerken. Het is de bedoeling, dat in het beraad vertegenwoordigd zullen worden onder meer het evangelisatiecentrum van de gereformeerde kerken, de St.-Willibrord Vereniging, de Nederlandse Missieraad, de Nederlandse Zendingsraad en het industriepastoraat DISK. Het beraad zal als taak krij gen het peilen van de ont wikkelingen in de kerken in zake hun missionaire kwali teit en actie, het reageren op Internationale zendingsbewe gingen en activiteiten, over leg over mogelijke initiatie ven uitgaande van het be raad zelf en het voorbereiden van een breed nationaal overleg. Men wil voorzichtig begin nen en daarom zal een proef periode tot eind juni 1982 worden ingesteld. Dit zal één maal per jaar bijeenkomen. PURMEREND „Gedeelde zorg" Is het motto, waaronder dit jaar zeven Nederland se kerkgenootschappen voor de achtste keer samen de actie „Kerkbalans" gaan voeren. De kerken doen daarin een beroep op hun leden er via vaste bijdragen voor te zorgen, dat de zondagse en doordeweekse zielzorg en evangelieverkondiging voort gang kan blijven vinden. De kerken zijn voor het werk in parochies en gemeenten praktisch geheel afhankelijk van vrijwilli ge bijdragen. De voorzitter van de interkerkelijke i geldwerving, ds. drs. W. H. den Ouden, stelde bij de presentatie van de actie gisteren in Pur- merend, dat in de afgelopen tien jaar de actie „Kerkbalans" heeft gezorgd voor een toene ming van „levend geld" voor de hervormde kerk van 122 procent en voor de gereformeer de kerken van 103 procent. Rekening houden met een stijging van de kosten van levenson derhoud in die tien jaar van 87,7 procent valt derhalve een reële toeneming te constateren van 39,3 procent voor de hervormde kerk en 20,3 procent voor de gereformeerde kerken. Van rooms-katholieke zijde konden dergelijke cijfers nog niet worden gegeven. Ds. Den "Ouden tekende daarbij aan, dat de „sympathisanten" de meer afstandelijken dus een behoorlijk aandeel leveren en dat de bewering, dat de kerk althans financieel af hankelijk zou zijn van 65-plussers een fabeltje is. De grootste bijdragers zitten in de leeftijds groep 35-64 jaar. Hij zei ook, dat de afgelopen jaren hebben geleerd, dat het kerkvolk de kerk blijkbaar nog wel ziet zitten. Het laat zich wat zijn offerbereidheid betreft blijkbaar niet van de wijs brengen door allerlei negatieve re acties en voorspellingen. De penningmeester van het Landelijk Ver band van Commissies van Beheer van de Ge reformeerde Kerken, de heer J. Vaatstra, drukte zich, althans ten opzichte van 1980, voorzichtiger uit. Niet alleen moet voor de ge reformeerde kerken rekening worden gehou den met een dalend ledental, maar ook verto nen de collecte-opbrengsten een begin van minder offervaardigheid. Landelijk zal men gaan bekijken waaraan dat kan liggen, al zag hij een zekere verklaring in „een matiging in de toename van het inkomen". Ds. Den Ouden tekende hierbij aan, dat door de geringere in flatie ook de uitgaven lager zullen zijn en dat de geschiedenis leerde, dat aanvankelijk pessi misme aan het einde van het jaar werd geloo- chenstraft. De opbrengst per bijdrager steeg bij de her vormden van f. 173,45 in 1977 tot f. 186,89 in 1978 en bij de gereformeerden van f. 152,29 tot f. 162,75. Voor wat de katholieken betreft kan de bijdrage per gezin voor 1978 gemiddeld op 105 gulden worden gesteld. Wat dit laatste betreft tekende dr. B. J. We'.er- man, voorzitter van het Economencollege van de Nederlandse Bisdommen aan, dat kan wor den aangenomen, dat van de inkomsten van de r.k. kerkprovincie in 1978 (199 miljoen gulden) de inkomsten komt uit andere bronnen, zoals collecten voor eigen parochie en vergoe ding voor kerkelijke diensten. De actie „Kerkbalans" moet voor de r. k. kerkprovincie wel als zeer belangrijk maar niet als beslissend worden gezien. In een aan tal parochies geeft men naar de mate van het nodige en uiteindelijk gaat het er toch om de begroting rond te krijgen. Wel zag hij bij het financieren van geval tot geval de moeilijk heid, dat er geen reserves worden opgebouwd, nodig bijvoorbeeld voor kostbaar onderhouds werk. Opgemerkt werd, dat men in de huidige tijd niet meer buiten het kweken van reserves kan en dat de r. k. kerkprovincie daarin aanleiding zou moeten vinden de actie „Kerkbalans" krachtig te stimuleren, ook daar waar het nog niet nodig is. De actie „Kerkbalans '80" wordt gehouden in de periode van 13 tot 26 januari. Premier Lothar Spaeth van de Westduitse deelstaat Ba- den-Württemberg is van me ning, dat de theoloog Hans Küng op juridische gronden zijn huidige leerstoel aan de universiteit van Tübingen niet langer kan bezetten. Hij wees er met nadruk op, dat de regering van Baden- Würt tem berg in de kwestie van de huidige leerstoel van Küng gebonden is aan het „Reichskonkordat" van 1933. Op grond van dit con cordaat heeft de r. k. kerk het recht Küng de doe eerbe voegdheid te ontnemen. An derzijds is Küng hoogleraar voor het leven. Daarom heeft hij recht op een gelijk waardig hoogleraarsambt aan de universiteit. Gezorgd zal worden voor een gelijk waardige leerstoel. Pax Christi Nederland heeft in een verklaring het Russi sche optreden in Afghanistan zonder enige reserve veroor deeld. Pax Christi acht het zorgwekkend, dat de proble men in Afghanistan kunnen leiden tot een regionale wa penwedloop. Het ingrijpen Korte metten de Sovjet-Unie en het en van een interventiele- ger in de Verenigde Staten to nen opnieuw aan, dat de ver deling van de wereld in machtsblokken rondom de su permachten gemakkelijk leidt tot strijd om en in de derde wereld. Pax Christi acht het zorgwekkend, dat de proble men in Afghanistan kunnen leiden tot een regionale wa penwedloop. De organisatie meent dat dit geld beter be steed zou kunnen worden aan de sociaal-economische ont wikkeling. Van 18 tot 25 januari wordt voor de 72ste keer de inter nationale week van gebed voor de eenheid gehouden. De Wereldraad van Kerken, die samen met het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen deze week heeft voorbereid, heeft ditmaal als thema ge kozen Christus' bede uit het Onze Vader „Uw Konink rijk Kome". De wereldraad wil benadrukken, dat er on danks de verdeeldheid in de kerken en de problemen van de wereld geen reden is om de moed te verliezen. Volgens de wereldraad is genoemd gebed geen vlucht uit de werkelijkheid, maar juist een hart onder de riem bij geëngageerde mensen. De kerk moet in de wereld leven en strijden tegen kwaad en onrecht. Het gebed vormt ook het centra le thema op de internatio nale zendingsbijeenkomst van de wereldraad in mei in Melbourne. De journalist Tijn Hottinga (51) is in dienst van het bis dom Haarlem getreden als stafmedewerker pers en pu bliciteit. Hij is afkomstig uit de sportjournalistiek, aanvan kelijk Katholieke Illustratie, later Nieuwe Revu en Volks krant. Behalve het behartigen van de perszaken van het bis dom zal hij de eindredactie voeren van het bisdomblad „Samen Kerk" en de interne communicatie verzorgen in het bisdom. Meer steun J kerken nodig voor maat schappelijk werkers De kerken in ons land mi ten meer steun verlen aan maatschappel werkers. Omdat die sf op het ogenblik gering zijn veel men: maatschappelijk werk voldoende toegerust hun taak. Dit zei gisteren dr. Ma/50, Klompé in Goes toen daarfn organisatie Interkerkerei Deltaberaad een niefn' project presenteerde onderje naam Delta-Signalen. ?ze project wil de komende i v derhalf jaar zo'n honderddfto zend mensen in gespref0'' groepen aan het praten kf*-1 gen over allerlei zaken in i maatschappij, van werkloj heid tot milieukwesties. Het Deltaberaad jaar oude organisatie die j bezig houdt met ontwikkel]" gen en veranderingen kerk en samenleving. In en katholieken gebied Zuid-Holland, land en West-Brabant. 3C iec lui vlonul Volgens mevrouw Klonj heeft de kerk het recht eniei plicht zich bezig te houdhi met actuele zaken. Ovejel waar onrecht en onvréd; AMSTERDAM - Er moet verscheidenheid komen i bod van klassieke muziek. Dat kan worden bereikt door verplichte sa menwerkingsverbanden tussen or kesten en het stellen van subsidie voorwaarden aan individuele orkes ten. Een bestel met autonome orkes ten, die elkaar beconcurreren, soms negeren, heeft tot nu toe geen grote verscheidenheid opgeleverd, maar juist gelijkvormigheid. Deze opvattingen staan in een rapport geschreven in opdracht van de Federa tie van Kunstenaarsverenigingen door H.O. van den Berg (bureau Cenario) en S. Smit (Federatie). Het rapport, dat onder meer de weerslag bevat van ge sprekken met een groot aantal mensen uit de orkestenwereld, is donderdag middag aangeboden aan minister Gar deniers van CRM. Het repertoire van de Nederlandse or kesten beperkt zich voor meer dan 80 procent tot werken uit de jaren 1750- 1915. De Nederlandse componisten componeren nog maar 35 procent van hun werken voor symfonische bezet ting en men verwacht dat dit percenta ge nog zal afnemen. De omroeporkes ten wijken waarschijnlijk meer af in hun programma dan de andere lande lijke symfonieorkesten, maar het is veel minder dan de meeste radio-pro grammamakers zouden willen. In de meeste gevallen is er dan ook sprake van uitzending van dezelfde werken in opdracht van verschillende zendge machtigden. ITaa" Publiek groeit niet de publieke t de lagen van de oudsher in sym- Noch het groter aantal accommodaties en meer concerten, nóch de groei van de bevolking hebben geleid tot een groei van de belangstelling. Deze is on geveer gelijk gebleven in de afgelopen jaren: ongeveer 1,2 miljoen bezoekers per jaar. Alleen in grote plaatsen trekt een symfonisch concert volle zalen. Het publiek in de Randstad is volgens het rapport groot genoeg om onder te verdelen in groepen belangstellenden voor verschillende soorten muziek. In de overige provincies is dat niet het ge val. Een vergroting belangstelling, ook uil bevolking die niet var fonische muziek geïnteresseerd zijn, lijkt volgens de opstellers van het rap port meer kans van slagen te hebben door middel van concentratie van het aanbod in grotere plaatsen en een zeer afwijkende programmering (lichte mu ziek, promenadeconcerten, carnaval) dan door spreiding van het aanbod en met Brahms naar kleine plaatsen te trekken. Deelcontracten kunnen worden tegengegaan door maatregelen tegen de zeer hoge hono raria van gastdirigenten en gastsolisten en tegen de al te grote standsverschil len binnen het orkest (er zijn grote ver schillen in inkomen tussen bijvoorbeeld blazers en strijkers). Voorts wordt in het rapport voorgesteld het van deelcontracten, waarbij twee musi ci één functie delen en één van beiden altijd aanwezig is. Op zo'n manier zou het orkest aantrekkingskracht kunnen krijgen voor musici die anders van een orkestbaan zouden afzien en op conser vatoriumleerlingen. Het zou een bijdra ge kunnen zijn aan de verscheidenheid van het muziekaanbod. Verder stellen de opstellers van het rapport voor een muziekraad voor Am- sterdam-Noord-Holland in het leven te roepen, die het beheer krijgt over Con certgebouworkest, Nederlands Kamer orkest, het Amsterdams en het Noord- hollands Philharmonisch Orkest. Deze zou tot taak moeten krijgen de symfo nische muziekvoorziening voor het te bouwen Muziektheater, het Concertge bouw en de provincie Noord-Holland te verzorgen. Fusie Voor Rotterdam, Den Haag. Zuid-Hol land stellen de opstellers voor de bege leiding van het Nederlands Dans Theater op te dragen aan het Re sidentie Orkest en het Gewestelijk Or kest Zuid-Holland samen te laten gaan met het Residentie Orkest. Ook de pro vinciale orkesten, de omroeporkesten,- de begeleiding van het ballet, opera en koren krijgen in het rapport uitgebrei de aandacht. Reclame campagne voor toeristisch Scheveningen SCHEVENINGEN Sche veningen een grotere be kendheid geven in binnen- en buitenland als toeristen plaats bij uitstek. Dat is het uitgangspunt van een groot scheepse reclamecampagne die over ongeveer twee maanden begint en waaraan meewerken de stichting Scheveningen Bad, de plaat selijke VVV en de Amro- bank. Het streven is om in 1982 tus sen de vijf- en zesmiljoen toe risten en dagtoeristen naar Scheveningen te lokken. In 1979 bedroeg het aantal toeris ten en dagtoeristen 3,3 miljoen en dat betekende ten opzichte van voorgaande jaren een ster ke toename. De reclamecam pagne zal onder meer bestaan uit tv-spots in Nederland en West-Duitsland. Borssele mag meer kernmateriaal opslaan DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) zal nog deze maand een beslissing nemen over de voorgestelde uitbreiding van de opslagbassins voor radioactief materiaal van de kerncentrale Borssele. Naar verwachting zal de mi nister deze uitbreiding toe staan. In een brief aan de vas te kamercommissie voor kern energie deelt hij mee dat al leen zwaarwegende belangen een uitbreiding zullen kunnen tegenhouden. Een woordvoer der van het ministerie van economische zaken ging er desgevraagd van uit dat de vergunning inderdaad ver leend zou worden. Gemeente Alkemade Op maandag 14 januari 1980 zal er om 20.00 uur een open bare vergadering van de commissie financiën worden ge houden in het gemeentehuis te Roelofarendsveen. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van het verslag van de op 3 december 1979 gehouden vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. in UW II 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijpmaken van gronden voor de bouw van 18 woningen te Rijpwetering. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het opstellen van een groenplan. 11. Voorstel tot verhoging van de subsidie voor de peu terspeelzaal. Voorstel tot I voor de uitbi kleuters en leerlingen van kleuter- 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de uitbreiding van het personeel van het sport complex „De Tweesprong". 14. Begrotingswijzigingen in verband met: a. de verhoging van de bijdrage voor de regionale brandweer Rijnland. b. het voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs voor 1979 van de Sl Ignatiusschool i use hooi te'loeiof arends- KONING KLANT... D-TOURSIS ^^OORDEUGER^^ ARKE- PRUS: Volgens mededeling van Arke: 1435; In tegenstelling tot het prijzen-onderzoek in de VARA "Koning Klant"-uitzending op maandag avond 7 januari zijn de juiste reissommen voor hotel "Cupido" op Mallorca: D-TBURS\ PRUS: Hoogseizoen volpension 15 dagen m HAAL DAT VAKANTIEBOEK bij uw A.N.V.R.-reisbureau of bel DTOURS: (020) 10.74.55

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6