Bonsai: in Japan veredeld en (minder levensbeschouwelijk) bij ons te koop jProf. Meijers herdacht Leids bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker Stichting Leidse Binnenstad: heidse spoorwegovergangen automatisch beveiligen ^AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 1980 PAGINA 5 'Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel- *- len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge, telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel! 8 vragen. |i!IDEN Minister mr. J. de Ruiter van stitie heeft gisterochtend in het Acade- egebouw van de Leidse universiteit een mposiurn geopend ter gelegenheid van de ndcrdste geboortedag van de wereldbe- mde Nederlandse jurist, prof. mr. Eduard lurits Meijers, grondlegger van het Nieuw rgerlijk Wetboek. Tijdens de bijeen- mst, die tot vanmiddag vijf uur duurt, zal groot aantal deskundigen uit binnen- en itenland voordrachten houden over de rschillende aspecten van het leven en trk van prof. Meijers. gelijk met de wetenschappelijkemeeting rdt in het Juridisch Studiecentrum „Graven steen" een Meijers-tentoonstelling gehouden met waardevolle documenten, o.a. uit het fami liearchief van de in 1954 overleden hoogleraar. Prof. Meijers heeft met het herschrijven van het oude Burgerlijk Wetboek internationale roem vergaard. Zijn betekenis voor de Europe se rechtsgeschiedenis is enorm. In de expositie wordt ook aandacht besteed aan het persoonlij ke leven van de hoogleraar. Hierbij worden ook enkele bittere herinneringen opgehaald, zoals aan de oorlogstijd die Meijers vanwege zijn joodse afkomst grotendeels in concentratie kampen heeft doorgebracht. De tentoonstelling over het leven en werk prof. Meijers wordt vanmiddag om vijf uur afgesloten. Minister J. de Ruiter. LEIDEN Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker begint in Leiden op 14 januari in het gebouw van de G.G.en G.D. aan de Roodenburger- straat. Aan alle vrouwen die geboren zijn in de jaren 1927, 1930, 1933, 1936, 1939, 1942 en 1945 zal een uitnodiging worden gezonden. Door vrijwillige administratieve hulp, hoeft de eigen bijdrage aan het onderzoek niet verhoogd te worden en kan dus 10 gulden blijven. Als men niet aan het on derzoek wenst deel te nemen, moet de op roepkaart geretourneerd worden aan de G.G. en G.D. graag met vermelding van reden van niet-deelname. Voor een ande re afspraak kan het telefoonnummer ge beld worden op dat op de oproepkaart staat vermeld. Nadere inlichtingen kun nen op het Leids Cytologisch laboratori um verkregen worden, tel. 141444, vragen naar mevrouw De Graaff. Het onderzoek team zal tot en met 23 januari in de Roo- denburgstraat zijn, vanaf 24 januari tot en met 28 januari in de Mors, vanaf 30 janua ri tot en met 6 februari aan de Bernardka- de, vanaf 7 februari tot en met 15 februari in de Meren wijk, van 21 februari tot en met 28 februari in de Bos- en Gasthuispol der en vanaf 29 februari tot en met 5 maart in de Lomschool (Pancras). Het on derzoek is voornamelijk bedoeld om mo gelijke baarmoederhalskanker in een vroeg stadium te ontdekken. vandaaruit in Japan belandde, waar het, ze,in cultuur werd gebracht. Bonsai is, nee zijn, planten in pot die bij de oosterling net zo diep benne ingevreten als bij de katholieken van dertig jaar geleden nog het Lof op de zondagavond. Bonsai, de planten dus, geven een expressie, een uitdrukking derhalve, waarin de kunstenaar (lees: kweker) zijn persoonlijke levensbeschouwing kan verwerken. Zoiets mag je, parallel vergeleken, religieus noemen. De uitlopers van de Ishitsuki, bijvoorbeeld, zijn te vergelijken met het Sub tuum praesidium en het loflied tot de martelaren van Gorcum, en Heil'ge Jozef trouwe hoeder als een stevige, overkoepelende,zijtak. Je komt tot bezinning, en daar draait het maar om. Het gaat om een vergelijking, en dat mag gode niet onwelgevallig zijn; het is nog heerlijk, tegenwoordig, als dit bij je op komt Bonsai - van harte welkom, nieuwe gelovigen - is niet van gisteren, het is een cultuur die al meer dan tweeduizend jaar oud is. En dan houdt u wel uw mond, hè Laten we verder gaan. Japan Trading Nurseries, hoogachtend, leert ons, dat men het attractieve van Bonsai ziet in de manier waarop het gestalte geeft aan de schoonheid van de natuur in miniatuurvorm. Dat is heel wat anders dan de levenslustige lijsterbes in mijn voortuin, want ik weet werkelijk niet hoe die daar gekomen is. Bonsai daarentegen is meer berekenbaar, want ze werd „in vorm gebracht door de natuur èn de mens: een levende kunst..." Trading Japan Nurseries ik blijf erop hameren) laat op de tentoonstelling, op de show, een exemplaar van ongeveer 190 jaar oud zien. O jee; Boerhaave, met z'n kreupele boom in de Leidse Hortus, staat hiermee bijna in z'n hemd, maar hij blijft ons dierbaar. „Going Dutch": laat ieder maar voor zichzelf Exit in pacis: mr. Hein Geise, oud - redacteur L.C. Een minder prettig be richt, dat wellicht slechts weinigen onder onze le zers zal treffen, maar mij des te meer. Hein Geise is heengegaan. Mr. Heinrich Franciscus Antonius Geise (er zat een missie - bis schop in zijn familie) heeft in de dertiger, veertiger, vijftiger en zestiger jaren van de Leidse Courant let terlijk met de pen geschie denis geschreven. „Meneer Geise, een hoofdartikel schrijvend": zo heb ik hem nog gekend. Onverstoor baar; een journalist, zoals wij die vandaag niet meer kennen. Na het beëindigen van zijn buitenlands com mentaar draaide Hein Gei se z'n vulpen dicht en wachtte met een onbegre pen glimlach de verdere ontwikkelingen af. Zijn oud - hoofdredacteur (en mijn leermeester), Leo C. J. Roozen, laat ik nu aan het woord. „Op 82 - jarige leeftijd is in huize Vijversburg in Norg, Drente, overleden mr. Heinrich Franciscus Anto nius Geise. Mr. Hein Gei se, Leidenaar van geboor te, is bijna veertig jaar, tot aan zijn pensionering, re dacteur geweest van de Leidse Courant. Na zijn studie op Hageveld, Heem stede, en het groot - semi narie Warmond, deed Hein Geise staatsexamen en behaalde het doctoraal examen Rechten aan de universiteit in Leiden. Aan de Leidse Courant was hij het grootste deel van zijn journalistieke pe riode verbonden aan de redactie buitenland. Maar ook is hij vele jaren raads- verslaggever geweest en toneelrecensent. Hein Geise's meest gelief de vrijetijdsbesteding was de schilderkunst, waarin hij vooral in het portret schilderen, ver boven het amateurpeil uitblonk. Hein Geise was een be gaafd, helderdenkend man. Zijn voornaamste ka raktertrek was een onver stoorbare kalmte, zodat het menselijkerwijs onmo gelijk was ruzie met hem te maken. Integendeel: met zijn zin voor humor en goedaardige aanleg, werd hij door iedereen ge waardeerd om zijn vrien delijke levenswijsheid. Er ging een zeker overwicht van hem uit, zodat hij, ook in zijn enige jaren waarge nomen voorzitterschap van de Kath. Journalisten vereniging, zonder veel woorden te gebruiken, uit stekend leiding wist te ge ven. Na zijn pensionering trok Hein Geise zich terug in het Belgische Heide - Kalmthout; de paar laatste jaren, toen zijn sterk gestel verzwakte, in het flatge bouw „Vijversburg" in Norg. Daar is hij, nog plot seling, overleden. Degenen die deze stille, kalme man op hun levensweg moch ten meemaken, bewaren hem in hun dankbare her innering". TON PIETERS [EIDEN De voorzitter ton de Stichting Leidse Bin- knstad heeft de Nederland- Spoorwegen gevraagd zo ®>el mogelijk de met de fcnd bediende spoorwego vergangen in Haagweg en porsweg te vervangen door Automatisch werkende in- fallaties. De stichting jieent, dat de bedrijven in binnenstad thans schade Andervinden van de traag tanctionerende overgangen. Automatische spoorbomen zouden veel sneller werken. De stichting meldt de N.S., dat men al diverse malen heeft ge tracht het gemeentebestuur te doordringen van de wenselijk heid van automatische instal laties. De gemeente heeft ech ter tot op heden nagelaten een verzoek om een dergelijke in richting naar de N.S. te sturen. De stichting vermoedt, dat de gemeente dit heeft nagelaten uit angst voor geringere veilig heid van het automatisch wer kende systeem. Een angst, die volgens de stichting misplaatst is. Men vraagt de NS dan ook te proberen deze angst weg te nemen en de huidige installa tie te vervangen. Om het verzoek te onderbou wen voert de stichting aan, dat door de trage werking vele op stoppingen ontstaan. „Juist op deze punten is druk en zwaar verkeer, onder meer door de nabijheid van een overlaadsta- tion voor Van Gend en Loos. Laden en lossen is in de Leid se binnenstad slechts geduren de enkele uren van de norma le werkdag toegestaan. De op stoppingen maken het soms voor het vrachtverkeer onmo gelijk binnen de toegestane tijd het werk in de binnenstad te doen. Dit betekent niet al leen bekeuringen voor de chauffeurs maar ook hinder voor het overige verkeer", al dus stichtingsvoorzitter prof. dr. A. Kraal. De drukke spoorwegovergang in de Haagweg. EEN OOSTERSE PROFEET IN HET A VONDLAND... 3njjAls de Japanners zich j ergens mee bemoeien: it «dek je dan maar. Wij bjNederlanders waren ooit d« de Chinezen van het d j Westen, maar de jjJapanners hebben die J pientere functie taé overgenomen en e „wereldwijd" vastgelegd. We slaan even voor het gemak 35 jaar over, maar wie de (tot nog toe laatste) wereldoorlog verloor is vandaag boven Jan. Edoch, dat komt door eigen werkzaamheid, zullen we maar zeggen. Japan dan, maakt niet alleen auto's die op vele kusten aanspoelen als aanlokkelijke produkten, ook in andere opzichten heeft de Rijzende Zon het „made in Hongkong" doen verbleken. Bovendien zijn er Japanse uitdrukkingen die op allerlei terreinen veld hebben gewonnen. Zo was daar de strijdkreet Banzai en in het café vertoont men nu en dan ook een soort Japanse tick door het knobbelen met lucifers „bamzaaien" te noemen. Maar voorts is men ook, al jarenlang, doende een kweekwijze van planten vanuit het Japans te „vertalen" in meer Europese begrippen en in dit opzicht vinden wij in het befaamde boomcentrum Boskoop een uitstekende doorgever van tradities. Het gaat hier om een kunstzinnig voortbrengsel, dat de duidelijk Japans klinkende naam Bonsai draagt. We zijn namelijk getroffen door een uitnodiging („hoogachtend"; en je ziet die kleine mannekes uit het verre -oosten al buigen, zoals de Duitse meiskes altijd al gewend zijn geweest een buiging met de knieën te maken) van de Japan Trading Nurseries b. v. (boomkwekerijen, nurseries, Baumschulen, pepinières, piante vivai), die in Hazerswoude - Boskoop furore tracht te maken. Het blijkt nu, dat van 25 tot 28 januari van dit lopende jaar, dagelijks van 9 uur tot vijf uur, een Bonsai - show '80 wordt gehouden van een „bij het publiek zeer geliefd, doch nog tamelijk onbekend" artikel. Aan een mogelijke onzekerheid rond de verbinding tussen „zeer geliefd" en „nog tamelijk onbekend" moeten we maar even voorbijgaan. Na enige studie ben ik erachter gekomen, waar precies de show wordt gehouden: in Hazerswoude, Voorweg 79b. Hier ook zullen handleidingen ter verzorging van Bonsai en verdere informatie worden gegeven. Hoogachtend. Bonsai dan. Ik herinner me nog een bijeenkomst in het Haagse internationale (in ons land moet je al gauw van alle kanten zijn om boven het regionale uit te stijgen) perscentrum Nieuwspoort, waar een jaar of tien geleden vanuit Boskoop Japanse dwerg - coniferen aan intermediale tussenpersonen werden uitgedeeld, waarbij de toenmalige burgemeester van Boskoop, baron van Dedem, van verschillende kanten toekeek. Zo'n dwerg, zo'n miniscule conifeer dan, staat bij mij nog steeds in de tuin en is inmiddels gevorderd tot een soort mini - paraplu die zich te verheven voelt om voor bodembedekker te spelen. De plant zal nooit groot worden, maar hij is wel oersterk en heeft veel verwaarlozing doorstaan. Hij heeft 'zich, als het ware, vastgebeten in de vernedering en ik heb hem lief gekregen. Dat moet ik bekennen, nu Bonsai de kop opsteekt als een sierlijke en veelbetekenende indringer. Ik ga de dwerg nu werkelijk hoog achten. I lijkt enige informatie, wat Voordat u de expositie aan I lering, op haar plaats. Nou, u de Voorweg zult bezoeken I mag dan weten, dat Bonsai betalen bij de afrekening. Die Engelse zegswijze snappen de Japanners wel, maar ze blijven glimlachen en drijven door. Hoe krommer en grilliger, des te mooier. Zou je zeggen. Maar het is nog wel altijd de persoonlijke levensbeschouwing van de kweker. Zet Bonsai niet in de huiskamer, bij de verwarming; de cultuur zou dan verwelken als een blauwe vogel die naar de vrijheid wil wieken. Ik geef het maar weer door: Bonsai zijn uitsluitend geschikt voor buiten - daaronder te verstaan: tuin, balkon, terras - ofschoon, eventueel, desnoods, als het moet (en dat is weer even wat anders dan „uitsluitend", maar ik transponeer slechts, nietwaar), „zij echter voor kortere of langere tijd in huis gehaald kunnen worden". Nou vraag ik je Maar Japan Trading Nurseries adviseren nu eenmaal. In Japan, zeker, daar gebeurt dit (dat in huis halen) als de plant in volle schoonheid staat. Met bloem, in blad, in herfsttooi, nou ja.... Bonsai, de veelgeliefde, maar onbekende. En dat terwijl onbekend onbemind maakt. Maar dat is nu afgelopen. Voorgoed uit. Kom nou: Bonsai for ever. Zo is het toch ook nog een keer. Er is in Nederland al sinds 1972 een bruisende en actieve Bonsai - Vereniging, die iedereen op verzoek inlichtingen verstrekt. Informatie stuurt, zou ik moeten zeggen. Bonsai: voor iedere beurs. Je hebt al een miniatuur - Bonsai, van ongeveer 5 centimeter hoog, voor 25 gulden, en dat kan dan verder oplopen tot exemplaren van meer dan 2500 gulden per stuk. Een cultuur van meer dan 2000 jaar oud. De Bonsai Vereniging kon niet onmiddellijk geplaatst worden, maar op de show weet men er alles van, zou ik denken. Bonsai: een kwekerij, levensbeschouwelijk een stuk verder Een profeet in het Avondland. oorspronkelijk uit India (of hoe het toen ook heette) naar China kwam en

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5