Onafhankelijk onderzoek naar ventuele verplaatsing meubelfabriek Klinkenberg Leiden krijgt wetenschapswinkel Weinig problemen met melkaanvoer Rijksuniversiteit bepaalt visie op risico-analyse Leeuwenhoek fiAAD TWIJFELT AAN JUISTHEID BEREKENINGEN mgeren- )mité reigt met Jcties cono- ^lisch wel !n wee Blokken voor tentamen VRIJDAG 11 JANUARI 1980 PAGINA 3 Voorjaarsprogramma huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Verenigingen van Huisvrouwen heeft een afwisselend voorjaarsprogramma bekend gemaakt. Er is zoveel verscheidenheid, dat gerust gezegd kan worden, dat ie dere vrouw er iets van haar gading kan vinden. Lezin gen, causeriën door schrijvers, cabaret, discussies en daarnaast instuiven en uitstapjes binnen en buiten de Sleutelstad behoren tot het programma. Tevens kun nen vrouwen aan politieke scholingscursusen deelne men. Het programma van de vormingsleidster omvat onder meer talencursussen, hindeloper schilderen, yoga, bridge, conditietraining, een kunstcursus, bow len, klaverjassen, tennissen, wandelen, zwemmen, to neelspelen en zingen. De meeste bijeenkomsten wor den gehouden in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde in Leiden of in het gemeentecentrum te Oegstgeest. Voor inlichtingen kan men terecht op de telefoonnummers 121777 en 134656. Co-assistenten Prof. dr. G.J. Tammeling, decaan van de Medische Facul teit Leiden opent dinsdag 15 januari officieel het gebouw waarin op 21 januari wordt begonnen met een algemeen junior-co-assistentschap. Dit co-assistentschap is ingesteld om een betere basistraining van co-assisten te waarborgen. In dit gebouw voor algemeen co-assistentschap wordt ook de centrale mediatheek van de medische faculteit gehuis vest. Hier kunnen ongeveer tachtig studenten tegelijkertijd audiovisuele onderwijsprogramma 's bestuderen. Dies Na talis In de Leidse Stadsgehoorzaal wordt vrijdag 8 februari om drie uur een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de 405e Dies Na talis van de Leidse Universiteit. De hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en let terkunde dr. F. Vos zal de verjaardagsrede uitspreken. Na afloop zullen de rector en mevrouw Kassenaar- Bouwman en de heer en mevrouw Vos-Kobayashi reci piëren in de foyer. Elias De christelijke oratoriumvereniging Con A more geeft op 22 januari om acht uur een concert in de Hooglandse kerk in Leiden. De 'Elias' van Mendelssohn Bartholdy wordt uitgevoerd onder algehele leiding van Piet Kiel jr. LEIDEN Het informatie centrum voor onderzoek on der de naam „Wetenschaps winkel" van de Rijksuniver siteit in Leiden wordt dins dag 15 januari om half zes officieel geopend. De ope ning wordt verricht door r. K.J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur. Ter gelegenheid van de opening zal er in de kantine van het universitairegebouw aan het Stationsplein en in het ge bouw van de Wetenschaps winkel een tentoonstelling worden ingericht die de vijf themagebieden waaraan de wetenschapswinkel momen teel aandacht besteedt, te weten milieu en energie, wo nen, arbeid, welzijn, onder wijs en vrouwenvraagstuk ken, in beeld brengt. Boven dien wordt een overzicht ge geven van 'winkelwerk' in Nederland, 's Avonds wordt er 'Open Winkel' gehouden en zal het werk nader wor- den toegelicht. De 'Open Winkel' is voor een ieder toegankelijk. Aan het eind van de zestiger jaren gingen binnen de uni versiteiten steeds meer stem- n op om het onderzoek en het onderwijs aan de universi teit meer op de maatschappij te richten. Tegen deze achter grond ontstond het idee om wetenschapswinkels op te richten. In een groot aantal universiteitssteden zijn reeds wetenschapswinkels aan de universiteiten verbonden. In een in november 1978 gehou den vergadering heeft de Leidse universiteitsraad beslo ten ook in Leiden zo'n infor matiecentrum voor onderzoek ofwel Wetenschapswinkel, voor een voorlopige periode twee jaar, in het leven te roepen. Na die proefperiode, de experimentele fase is reeds op 1 oktober vorig jaar inge gaan, zal worden nagegaan of de Leidse Wetenschapswinkel zijn werkzaamheden zal voort zetten. De Wetenschapswinkel moet worden gezien als een winkel waar groepen of individuen met toch wel algemene belan gen, vragen kunnen stellen. Vragen, waarvoor een onder zoek door één of meerdere fa culteiten van de universiteit vereist zou kunnen zijn. Ook is het mogelijk dat vragen wor den gesteld over onderwerpen, waarnaar reeds een onderzoek is verricht. Dan wordt dit op gevraagd en kan ter beschik king aan de vragensteller ko men. De Wetenschapswinkel wordt gerund door 1 full-time kracht en twee part-time krachten. Verder heeft de winkel nog de beschikking over ongeveer 20 vrijwilligers. Het is niet zo dat de mede werkers van de winkel zelf onderzoek verrichten om een antwoord te krijgen op de vra gen die vanuit de maatschappij op hen worden afgevuurd. De Wetenschapswinkel zorgt er voor dat de vragen bij de fa culteiten worden behandeld en dat de resultaten via de weten schapswinkel weer bij de vra-« genstellers, zoals bijvoorbeeld, aktiegroepen, milieugroepen, buurtkomité's, vakbonden, be- drijfsledengroepen en dergelij ke terecht komen. In de korte tijd dat de Weten schapswinkel nu bezig is, zijn al verschillende vragen bin nengekomen en afgehandeld. Bijvoorbeeld de vraag van de Commissie Vernieuwd Ge coördineerd Ouderenbeleid in Leiden naar de realisering van de beloften van politieke par tijen naar aanleiding van een hearing in mei 1978, is door hen afgehandeld. Ook het on derzoek naar de oorzaken van voortijdige schoolverlating bij het lager beroeps onderwijs, dat op aanvraag van de Huis werkklas Leiden Noord werd ingediend, is bemiddeld. De werkzaamheden, die de we tenschapswinkel verricht, zijn in principe gratis. Wie met vragen zit en dat nu eens graag uitgezocht had gezien kan een beroep doen op de Wetenschapswinkel. Brieven moeten gericht worden aan het Informatiecentrum voor Onderzoek, Stationsweg 37, 2312 AT Leiden of bellen tel. 071- 148333 toestel 5933 of komt even langs. De winkel is van 10.00 tot 16.00 geopend. LEIDEN De acties van chauffeurs van de CMC-Melku- nie, die de afgelopen dagen de grote steden gedeeltelijk heb ben „drooggelegd", heeft Leiden slechts in geringe mate ge troffen. Dat kwam omdat Leiden voor negentig procent van de melkvoorziening afhankelijk is van Menken Landbouw in Wassenaar, waar de distributie van de melk goed functio neerde. Problemen hebben zich vooral voorgedaan in Leiden-Noord, waar veel handelaren hun melk betrekken van de CMC-Melku- nie. Een aantal van hen heeft de melk zelf afgehaald bij def CMC-Melkunie in Amsterdam. 'IDEN Om tot besluitvorming er het rapport Risico-Aspekten or de gezondheid bij de bewo og van het Leeuwenhoekterrein komen, heeft het college van be- 1Ur van de Rijksuniversiteit de kokken faculteiten om commen- ar gevraagd. Na overleg met di- »o instanties wordt in februari definitieve standpunt bepaald. 'dat de betrokken faculteiten com- ïntaar op het rapport hebben gege- h» stelt het college van bestuur op iIS daarvan een voorlopig stand- d vast. De Faculteit Wiskunde en 'etenschappen, de Faculteit Geneeskunde en diverse laboratoria worden om commentaar op de risico analyse gevraagd. In de loop van de maand februari wordt overleg ge pleegd met de vaste commissie ruim telijk beleid en bouwzaken (R.B.B.) van de Universiteitsraad en met het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen. Ook wordt met het bestuur en de directie van het Academisch Ziekenhuis over de kwestie gespro ken. In het bijzonder vraagt het college van bestuur van de R.U.-Leiden aan de deskundigen of het wellicht moge lijk is om de grootte en effecten van de te heffen milieu-belasting te ver minderen en wat daar de financiële gevolgen van zijn. Tevens vraagt het R.U.-bestuur om suggesties voor de inrichting van het gebied om de risi co's voor de eventuele bewoners tot een minimum te beperken. Fouten In het rapport risico-analyse worden opmerkingen gemaakt omtrent de mogelijkheid tot het maken van fou ten, zoals experimenten in, zuurkas- ten zonder UV filter. Het college van bestuur van de R.U. schrijft in de toe lichting aan de betrokkenen, dat zij het niet uitgesloten acht, dat er ook op andere plaatsen fouten gemaakt kunnen worden. Mede daarom wor den de deskundigen gevraagd, wat de R.U.L. zou kunnen doen om risico's te minimaliseren. Ook vraagt het be stuur hoe de gevolgen van het optre den van een calamiteit tot een mini mum beperkt zou kunnen blijven (ef fectvermindering). Eveneens wordt de visie gevraagd op het feit, dat er in geval van bewoning conflictsitua ties kunnen ontstaan. Met name wordt in het rapport risico-analyse aandacht gevraagd over de mogelijk heid van vandalisme van spelende kinderen. Het college van bestuur sluit de mogelijkheid echter niet uit, dat er ook andere conflictsituaties kunnen ontstaan en vraagt daarom aan de adviseurs of de gebouwen af doende beveiligd kunnen worden en aan welke eisen de opzet van een woonwijk zou moeten voldoen. Ten slotte wil het college advies over de globale financiële consequenties van eventuele maatregelen van de Rijks universiteit Leiden. Eind februari denkt het college van bestuur van de universiteit de com mentaren te hebben verwerkt en be paalt dan zijn standpunt. Overleg omtrent het standpunt wordt medio maart gevoerd. LEIDSE COURANT 19bEN Een onafhankelijke instantie ai moeten onderzoeken of de Leidse meu- projbrikant A.C. Klinkenberg zijn bedrijf of niet aan de Uiterstegracht 9 kan .^ihaven. Het college van b en w en de 'pmstige bewoners van nog te bouw hui- op de plek (binnen het Zaalbergcom- waar Klinkenberg zijn meubelfa- ^Jje heeft staan, vinden dat de fabrikant genTelders moet vertrekken om plaats te i5|en voor nieuwbouw. De 14 studenten Wie Klinkenberg kamers verhuurd, als- 55|c de 15 man personeel uit het bedrijf om verschillende redenen tégen de door 'eui^emeente voorgestelde sloop uit vrees Naler alternatief op straat te komen te (Zie de krant van afgelopen woens- e JDe meerderheid van de gemeenteraad- sin in de commissie voor ruimtelijke or- Jng en openbare werken heeft gistera- I dan ook besloten om de impasse te breken met het instellen van een onaf- celijk onderzoek, dat nieuwe gezicht- ^ten over de kwestie aan het licht zou jten brengen. Er is namelijk in de com- s iie twijfel gerezen over de juistheid van erekeningen, die onlangs in een ambte- nota over het bedrijf van Klinkenberg verschenen. lad er gisteravond lange tijd van weg, dat de verschillende belangengroepen die in de raadzaal van het stadhuis vertegenwoordigd waren niet veel verder zouden komen, dan el kaar op verschillende manieren tegen de haren in te strijken. De heer Klinkenberg zelf had geen goed woord over voor de wijze waarop de gemeente hem al jaren achtereen met onduide lijke plannen aan het lijntje heeft weten te hou den. Nogal hard kreeg een ambtenaar het te verduren, die verantwoordelijk zou zijn ge weest voor de samenstelling van de nota met berekeningen over de financiële situatie van het bedrijf. Een nota overigens, die zoals wet houder C. Waal terecht opmerkte, niet door de betreffende ambtenaar hoefde te worden ver dedigd, maar door burgemeester en wethou ders. Teleurstelling De heer Klinkenberg beriep zich tijdens de druk bezochte vergadering onder andere op de steun van zijn accountant, L. van Aardam, die zich in niet mis te verstane bewoordingen uit liet over de rekenkundige kwaliteiten binnen het gemeentelijk apparaat. „De hele nota is naar de verplaatsing van de meubelfabriek toe geschreven. Tal van zaken erin blijken zonder meer aanvechtbaar te zijn." Aldus de accoun tant, die achteraf nog venijnig opmerkte, dat hij nu pas begreep waarom de gemeente Leiden zo'n armlastige gemeente is geworden. Even zuur waren trouwens de opmerkingen van het buurtcomité Pancras-Oost gericht aan het adres van de heer Klinkenberg. Deze werd door een woordvoerder van het comité van „piratentech- nieken" beschuldigd, waarvan een „illegale" verbouwing in zijn pand als nog een van de minst erge werd beschouwd. Het buurtcomité viel naar de meubelmaker uit, omdat hij met zijn protest tegen de bedrijfsverplaatsing de bouwplannen in de wijk ernstig zou kunnen belemmeren. Al ruim een jaar wordt er tussen toekomstige bewoners en gemeente overleg ge pleegd over de bouw van circa 40 woningen in de sociale sector op de locatie van het voorma lig Zaalbergcomplex. Mocht Klinkenberg niet verhuizen dan zou een derde van de woning bouw aldaar niet gerealiseerd kunnen worden. En dat zou een enorme teleurstelling betekenen voor de aspirant-bewoners. Handhaven van het bedrijf met daaraan gekoppeld de verplichting tot de verbetering van de woonaccommodatie voor de 14 studenten boven het pand, zou vol gens het buurtcomité eveneens geen soelaas bieden. Want dat zou ongetwijfeld gevolgen hebben voor de prijsklasse van de overige te bouwen woningen. „Er moet niet gerotzooid worden met het al eerder vastgestelde prijs kaartje van de huizen", zo drukte een bewoner van Pancras-Oost het uit. Over een ding was men het in de wijk in ieder geval wel eens: de studenten mogen niet de dupe worden van het gebakkelei tussen de gemeente en de meubelfa brikant." Moeilijk Voor de raadsleden was het te moeilijk om di rect al een uitspraak over de kwestie te doen. Het CDA sprak over „een zwaar offer als de 14 goede kamers zouden moeten verdwijnen." De PvdA en PPR meende niet af te moeten wijken van een eerder door de gemeente genomen be slissing, hoe pijnlijk dat ook voor de huidige be woners zou zijn. Men was dus voor verplaatsing van het bedrijf, hetgeen volgens beide partijen geenszins het faillissement van Klinkenberg zou hoeven te betekenen. De VVD, uiteindelijk, gaf de stoot tot het te houden onderzoek naar de mogelijkheden van de eventuele verplaat sing. Deze partij vond ook, dat er de afgelopen maanden te veel door de raadscommissies langs elkaar heen is gewerkt bij de beoordeling wat er in de toekomst met het meubelbedrijf nu precies zou moeten gebeuren. Intern gaat men zich nu op het stadhuis beraden welke instantie het onderzoek uiteindelijk zal moeten verrich ten. JjjpDEN Het aktiecomite isvesting voor scholieren werkloze schoolverlaters' jtt het gemeentebestuur 'schuwd voor nieuwe ies als de gemeenteraad A/nnen drie maanden de de actiegroep gestelde d behandelt. De gemeen- ad dient tijdens die be- C deling duidelijke verbe en ngen in het vooruitzicht tellen. eerste actie van het comité d plaats op 28 december. kraakte toen het pand estraat 24 en hield dit eni- iiui ijd bezet. De eisen die toen j1* den geventileerd waren: imaging leeftijdsgrens bij in- rijving als woningzoeken- meer goede en betaalbare lingen; uitbreiding van de v van woningen voor een tweepersoonshuishoudens; >assing van huurprijzen het inkomen van jonge- uitbreiding van het aantal ecten voor begeleid ka- pewonen; de komst van Leids daklozencentrum; optreden tegen krakers. actiecomité zegt te bestaan een groot aantal scholieren werkloze schoolverlaters. dagmiddag om half vijf d den de eisen in petitie- m aangeboden aan burge- 1 ster Vis op het stadhuis. eisen zijn inmiddels al ver- ilèird naar de betrokken ge- mtelijke raadscommissies. |_de Groenesteeg 84-86 is ,12 dec. 1979 de kaashal B. Schippers gevestigd. I de Willem Barentzstraat Lestella b.v., bedrijf voor aanbrengen van isolatie, p ibele beglazing, aluminium uien en zonwering, gevestigd, k n de Haarlemmerstraat 33 ij in een eerder opgeheven ubelstoffenwinkel een win- in dames bovenkleding ge- tigd. h de Breestraat 54 is in een dec leeggekomen winkel- id de optiek „Bril Sjaak", •pend. Zeker veertienhonderd eerstejaars studenten rechten bevolkten gisteren de Leidse Groe- noordhallen voor het grootste tentamen ooit gehouden. Keurig in het gelid zwoegde men en masse op het propedeuse. Koud was het wel in de hallen, vandaar dat velen de jassen, pet ten en mutsen maar ophielden. Eén incidentje verstoorde de examenrust. In een nabijgelegen ruimte waren enkele honder den varkens ondergebracht. Deze maakten zoveel lawaai, dat zij na klachten van de studen ten naar een andere hal moesten worden overgebracht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3