ia Visser enige troef bij K-schaatsen in Hamar WanvertoningFlorentina in duel met de Zijl/LGB Nederlands hockeyteam foutloos tegen Spanje Antonia Gomez Jan Raas sportman van het jaar Renbaan Duindigt beste jaaromzet John van der Lubbe tekent eenjarig contract bij VUC Positie Rijvers onzeker bij PSV Ploeg De Bruyne zonder kopman iPORT VRIJDAG 11 JANU ARM 980 PAGINA 15 (Van onze verslaggever) IAMAR - Ook het damesschaatsen rijgt dit weekeinde zijn „Antonio omez". Bij de wereldkampioen- shappen die dit weekeinde in Ha- lar worden gehouden, verschijnt de ii l-jarige Nieuwzeelandse Ans Kra- >er aan de start, die de schaatssport haar geboorteland Nederland eeft geleerd. ipzienbarende prestaties mogen van jis Kramer echter allerminst wor- en verwacht. „De 500 meter rijdt zij zo'n 52 seconden", vertelde Sijtje an der Lende, die evenals de andere ehaatsters van de Nederlandse loeg de Nieuwzeelandse keurig als levrouw Kramer begroette HAMAR - In de geschiedenis van het we reldkampioenschap schaatsen voor dames, dat in 1936 in Stockholm begon, heeft Neder land een aardig woordje mee kunnen spre ken. In 1967 veroverde Stien Baas-Kaiscr in Deventer de titel, die zij een jaar later met succes verdedigde. Daarna brak de periode aan, waarin Atje Keulen-Deelstra het da messchaatsen beheerste. Liefst viermaal wist de Friezin zich als 's werelds beste te laten kronen, maar toen zij in 1974 in Hee renveen als kampioene afscheid nam, was het met de hegemonie van de Oranjeschaat- sters gedaan. Ook dit weekeinde in het koude Hamar zal voor Nederland slechts een bescheiden rol zijn weggelegd. „Als onze vier dames zich bij de laatste zestien rijden en één er in slaagt tot de beste acht te behoren, ben ik al tevreden", zegt trainer coach Ab Krook, die bij aankomst in Hamar ontdekte dat de KNSB vergeten was de damesploeg officieel in te schrijven. Er was zelfs geen hotel gehuurd. Gelukkig kon alles alsnog in orde worden gemaakt. Ons land heeft in de persoon van Ria Visser toch weer een schaatster, die de mogelijkheden bezit om de oude gloriejaren te doen herleven. Ook de achttienjarige Oudbeyerlandse beseft. dat voor nieuwe successen op haar wordt gere kend. „Maar", zegt zij, „het is nu nog te vroeg om van mij te verwachten, dat ik de rol van Stien en Atje wel even ga overnemen. Daar voor kom ik op de kortste afstanden gewoon te veel te kort". Ria Visser is in sneltreinvaart naar de top van het Nederlandse schaatsen doorgestoten. Als dertienjarige moest zij bij de D-kampioenschap- pen Jelly van der Steeg nog voor laten gaan, maar een jaar later was er in diezelfde klasse helemaal geen concurrentie meer voor haar. In 1977 volgde de titel bij de C-junioren, en vorig jaar werd de doorbraak naar de top tenslotte helemaal een feit. Eerst eindigde de Zuidhol landse bij de nationale titelstrijd als tweede achter Sijtje van der Lende, waarna als klap op de vuurpijl een zesde plaats bij het wereldkam pioenschap in Den Haag volgde. Helemaal in de lijn van die voortdurende pro gressie paste een kleine twee weken geleden de eerste plaats bij het Nederlands kampioenschap in Den Haag. En juist daarom zijn de verwach tingen van Ria Vissers prestaties dit weekeinde in Hamar toch wel hoog gespannen. Ria Visser: „Ik kom hier met de wetenschap aan de start, dat het gewoon onmogelijk is om eerste te wor den. en dat geeft een lekker ontspannen gevoel. Wat ik dan wel van dit kampioenschap ver wacht? Natuurlijk heb ik wel iets in mijn hoofd, maar dat geef ik niet prijs." Die uitspraak is typerend voor de manier, waarop Ria Visser topsport bedrijft. „Ik ben erg fanatiek, heb de kans om iets te berei ken en wil die graag met beide handen aan pakken. Maar gelukkig hangt mijn leven er niet van af. Niemand moet er ook op reke nen, dat ik lang alleen maar op prestaties zal jagen. Voorlopig mik ik erop, dat ik bij de Winterspelen van 1984 tot mijn beste prestaties zal komen". „Ik ben dan 22, en dat lijkt mij een aardige leeftijd om er een punt achter te zetten. Er zijn per slot van rekening nog zoveel andere dingen die ik graag wil doen, maar die door de sport nu op de achtergrond moeten worden gescho ven". Haar studie MO Engels wordt later mis schien gevolgd door een loopbaan in de journa listiek. Voorlopig wil zij echter nog proberen in de schaatssport op successen te jagen. Ab Krook, die na dit seizoen als trainer opstapt - „Ik kan het niet meer met mijn werk combine ren" - is er van overtuigd, dat haar dat kan lukken. „Dit jaar mogen we echter nog geen opzienbarende prestaties van haar verwach ten". Hamar, Assen (WK Junioren, helaas zon der Beth Heiden) en Lake Placid bieden voor Ria Visser de mogelijkheid, om ook definitief tot de internationale top door te dringen. STEVEN TEN VEEN Ria Visser is fanatiek genoeg om in Hamar voor verras singen te zorgen. Jondsspelden ïitgereikt (Van onze sportredactie) TlAALDWIJK In de kan- e van de voetbalvereni- g Naaldwijk werd gister- >nd onder grote belang- telling de traditionele lieuwjaarsbijeenkomst van Ie Haagse Voetbal Bond en Hde Haagse Scheidsrechters hereniging gehouden. Tijdens deze bijeenkomst reik te voorzitter H.J.L. Jongbloed van de HVB aan elf personen bondsonderscheidingste- ken uit. De heren H.G.J. Bentz, A. Fens, J.C. Hoogduin, J.A. Jongkind, F. van Boven, J. Stafleu, J.F. Strang, H.B. Veldhuizen, J.W. Verbeek, C. Westerduin en M. Spaans wer den verblijd met de Zilveren &t Voorzitter Th.J. van der Berg jvan de HSV duidde in een Jkorte toespraak onder meer op het feit dat de scheidsrechters- vereniging in de toekomst meer aandacht wil besteden aan het goed begeleiden van jonge scheidsrechters, het zo ogenaamde adoptie-systeem. In zijn terugblik op het afgelopen aar 1979 kwam voorts de aan loop van de accommodatie van de voetbalvereniging BTC aan de IJzerwerf als heuglijke nijlpaal ter sprake. kad de Mos vellicht rainer imateur- team ÜIDEN De kans is Toot, dat Aad de Mos de ieuwe trainer van het lederlands amateurte- wordt. Daarmee zou ij dan Arie de Vroedt pvolgen, die deze func- ie niet meer zo erg lang fal bekleden. De KNVB namelijk bijzonder ge- harmeerd van de capa- iteiten van De Mos, die ij vooral de afgelopen nderhalf jaar bij de iijswijkse hoofdklasser -VC heeft gedemon- Itreerd. bvendien heeft De Mos er 'ooit een geheim van gemaakt ijn baan als onderwijzer graag ip te geven als hij een echt oede aanbieding krijgt. Eer- er dit seizoen was hij al in nderhandeling met het Noor- i Lilleström. Een manoeuvre, je achteraf meer als verho- ing van zijn status dan als se- ieus overwogen overstap loet worden bestempeld. Nog fgezien daarvan heeft De Mos oor zijn werken bij RVC een aam opgebouwd, die verder eikt dan het amateurvoetbal. LEIDEN Het waterpolo-duel De Zijl/LGB - Florentina (einduitslag 16-9) voldeed bepaald niet aan de verwachting die vooraf aan deze oefenwedstrijd was gesteld. Die verwachting was heel simpel: een goede partij waterpolo van het Leidse de Zijl en de Italiaanse top club Florentina. Dat kwam er dus niet van. Wat er wel werd ver toond daar in zwembad de Zijl was iets wat niet veel met water polo te maken had. En voor die wanvertoning was maar een schul dige aan te wijzen: Florentina. De Italianen waren gisteravond niet geïnteresseerd in waterpolo, maar grepen het duel met de Zijl aan om de trucendoos eens wagenwijd open te zetten. Geen foefjes echter die in verband stonden met waterpolo, maar meer te maken hadden met het intimideren van de tegenstander en de scheids rechters. Het aantal naar de kant g< stuurde Italiaanse spelers was dan ook nauwelijks te tellen. Bij Florenti na speelde 's werelds beste waterpo- lospeler van dit moment mee. Gianni de Magistris, een speler die zijn klas se enigszins bewees door vijf van de negen doelpunten voor zijn rekening te nemen, maar die zich (evenals zijn medespelers) over het algemeen toch liever bezighield met het uithalen van kattekwaad. De Zijl/LGB legde de basis voor de ruime 16-9 overwinning in het eerste speeldeel. Via een flitsende start werd in die periode een 6-2 voor sprong opgebouwd. En dat was waar schijnlijk de oorzaak van alle ellende. Florentina, geconfronteerd met een dergelijke achterstand, gaf de moed maar direct op en zocht zijn toevlucht tot die eerdergenoemde trucendoos. Ook na de wedstrijd zorgden de Itali anen voor enige onrust. Een van de spelers ontpopte zich als een souve nirjager en ontfermde zich over de wedstrijdbal. Een daad die hem door de Leidse spelers niet in dank werd afgenomen. Na enig sjor en trekwerk belandde de bal toch weer in het Leidse kamp. Evenals de Zijl/LGB is Florentina een van de deelnemers aan het inter nationale waterpolotoernooi van Zi- an/Vitesse dat vandaag in Den Haag van start gaat. Beide ploegen zullen elkaar daar zondagmiddag weer ont moeten. Misschien dat Florentina dan kan bewijzen dat het meer kan dan alleen maar kattekwaad uithalen. Score-verloop: eerste periode: 1-0 Stan van Belkum; 1-1 Furio Ferri; 2- 1 Jan Jaap Korevaar; 3-1 Jan Jaap Korevaar; 4-1 Alex van Belkum; 5-1 Jan Jaap Korevaar; 6-1 Stan van Be lkum; 6-2 Riccardo Tempestini. Tweede periode: 6-3 Claudio Rossi; 7-3 Albert Spijker; 8-3 Albert Spijker; 8-4 Gianni Magistris. Derde periode: 9-4 Stan van Be lkum; 9-5 Magistris; 10-5 Dick van den Bosch; 11-5 Alex van Belkum; 11-6 Magistris; 12-6 Henk van Harte- veld. Vierde periode: 13-6 Jan Jaap Kore vaar; 14-6 Dick van den Bosch; 14-7 Magistris; 14-8 Magistris; 14-9 Jacopo Bologna; 15-9 Martin Vreeburg; 16-9 Hans Korevaar. KEES VAN HERPEN Minister-president Van Agt reikte gisteravond in Amers foort glunderend de prijzen uit aan zijn wieleridolen Pe tra de Bruyn en Jan Raas. respectievelijk de sportvrouw en sportman van het jaar 1979. IJSHOCKEYTEAM BESTE SPORTPLOEG AMERSFOORT De beroepswielrenner Jan Raas is giste ren in de Flint te Amersfoort uitgeroepen tot Nederlands sportman van het jaar 1979. Petra de Bruyn, wereldkampi oene op de weg, werd sportvrouw van het jaar. De atleet Harry Schulting kreeg de Tom Schreursprijs voor de meest belovende sportman. Het Nederlands ijshoclceyteam, we reldkampioen in de B-groep, werd geëerd met de titel sport ploeg van het jaar. Met de verkiezing van Jan Raas als beste sportman werd een traditie van de laatste jaren in stand gehouden. Sinds 1977 is een wielrenner de beste Nederlandse sportman. Jan Raas behaalde zo overwinningen. Zijn voornaamste prestaties waren de over winningen in de ronde van Vlaanderen, de Amstel Goldrace, de vijfde etappe van de ronde van Frankrijk, de ronde van Neder land en als fraaie afsluiting het wereldkampioenschap te Val kenburg. Petra de Bruin, de 17-jarige boerendochter uit Nieuw koop, werd tot sportvrouw van het jaar uitgeroepen op grond van één prestatie: haar wereldtitel in Valkenburg, die voor een groot deel was toe te schrijven aan de gedisciplineerd rijdende Nederlandse damesploeg. Keetie van Oosten-Hage leverde bij el kaar indrukwekkender prestaties. Harry Schulting, winnaar van de Tom Schreursprijs, was in 1979 de beste Nederlandse at leet. Hij bereikte door verbetering van de Nederlandse records op de 400 meter en de 400 meter horden de wereldtop. DEN HAAG In het afgelo pen jaar is de omzet op de paardesporttotalisator geste gen met 1.700.785.- tot het to taalbedrag van 119.249.872.-. Deze stijging van slechts 1,4 procent is tot stand gekomen dankzij een lichte groei in het spel van het supertrio, dat met een omzet van f 13.164.920.- een vooruitgang boekte van 1.741.877.- en het feit, dat het aantal meetings ten opzichte van het vooraf gaande jaar steeg van 321 naar 325. Op deze meetings werden mede door uitbreiding van het aantal koersen tot eën maxi mum van twaalf per meeting 2904 draverijen (vorig jaar 2791) en 268 rennen (vorig jaar 239) gehouden. Ondanks deze uitbreiding met een totaal van 142 koersen daalde de omzet op het winnend-, plaats- en trio-spel met 65.421.-. Op de 17 gehouden kortebaan- wedstrijden steeg de omzet met 6,6 procent tot een totaal van 394.381.-. De over het algemeen teleur stellende resultaten van de paardesporttotalisator die al geleid hebben tot een aanpas sing van de in de koersen te verrijden prijzen, blijken ook uit de gemiddelde omzetten per meeting. Dit gemiddelde, waarin niet opgenomen het supertrio, daalde van ruim f 330.000.- tot ruim 326.000.-. Tot de beste resultaten kwam de renbaan Duindigt, die over 76 wedstrijddagen kwam tot een gemiddelde omzet van ruim 457.000.-, zonder super trio. Daarentegen daalde de omzet in Hilversum tot f 435.000.- (was 456.219.-) over een aantal van 79 mee tings. Vooruitgang toonden de banen in Alkmaar, Drachten en Joure. (Van c sportredactie) DEN HAAG John van der Lubbe keert terug naar VUC. De trainer tekende gisteren een eenjarig contract bij de hoofdklasser. Daarmee werd officieel wat al zeker was toen VUC's huidige oefenmeester Leen Ad miraal eind vorig jaar liet weten zijn con tract niet te verlengen. Van der Lubbe was ook nog in onderhandeling met VIOS, maar koos toch voor zijn oude club. „De eerzucht om weer in de top te werken heeft het ge wonnen", verklaarde hij. „Met VIOS liep ik uiteindelijk de kans volgend seizoen een tweedeklasser te krijgen, want de ploeg kan degraderen." Omdat Van der Lubbe dus niet tot stemming kwam met VIOS, vergaderde het be stuur van die club gisteravond over de opvol ging van trainer Theo Cremers, wiens contract eind dit seizoen niet meer wordt verlengd. Be langrijkste kandidaat is Cor van der Gijp, maar het is nog twijfelachtig of hij wil terugkeren naar het amateurvoetbal. Verder heeft VIOS interesse in Gerrie Hup (ex-Scheveningen), Piet Versteegh (Lens) en Pim van der Maas (VCS). EINDHOVEN Er zijn moeilijkheden ontstaan rond de positie van trainer Kees Rijvers bij PSV. Voor tijdig vertrek van Rijvers wordt niet uitgesloten geacht. De oefenmeester heeft nog een driejarig con tract bij PSV. De moeilijkheden houden di rect verband met het vertrek van de manager van PSV, Ben van Gelder. Van Gelder heeft al jarenlang samen met Rijvers de dagelijkse leiding bij PSV. Het bestuur zou voortaan in de samenwerking trainer-mana ger een grotere invloed willen hebben. De figuur van Van Gelder's opvolger Ploegsma, die niet in alle PSV-geledin- gen even enthousiast ontvan gen is, zou daar eveneens mee te maken hebben. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Homogeniteit was voor Fred de Bruyne het belangrijkste om voor het komende sei zoen de wielerploeg van DAF-trucks/Lejeune/PZ te formeren. Daarbij lette de directeur-sportief niet al leen op de kwaliteiten van prof-coureurs, maar ook op het karakter. Dat had tot gevolg, dat van de for matie van vorig seizoen zeven van de zestien wiel renners ook dit jaar onder de hoede van Fred de Bruyne zullen opereren. Negen vielen dus af. Acht nieuwe profs heeft de Belgische ploegleider naar zijn stal gehaald. „Hoewel een aantal renners beschermd zal worden in de aan loop naar de Tour de France hebben we geen vaste kopman in de tour. En niemand zal dat worden", aldus directeur-sportief Fred de Bruyne. Van het team van vorig seizoen bleven gehandhaafd de Neder landers: Jo Maas, Sjaak Verbrugge en de Belgen Dirk Heirweg, Emiel de Haes, Patrick Pevenage, Eddy Schepers en William Tackaers. Drie Hollanders zijn nieuw: nationaal wegkampioen Hennie Stamsnijder, Gerrie van Gerwen en Hans Langerijs. De ploeg wordt gecompleteerd door de Belgen Hendrik de Vos, René Martens, Guy Nulens en Alex en Rik van Linden. (Van onze verslaggever) KARACHI „Wanneer we vandaag niet hadden gewon nen, was ik in Karachi als stadionveger achtergeble ven", vertelde bondscoach Wim van Heumen na afloop van het met 4-0 gewonnen duel van zijn ploeg tegen Spanje. Een schertsende op merking weliswaar, maar deze gaf toch aan hoe zwaar Van Heumen tilde aan het schamele optreden van zijn ploeg tot dan toe in het toer nooi om de Champions Trophy. Het Nederlands elftal het is het eerste team dat tijdens dit toernooi de score op 0 heeft kunnen houden werkte gis teren niet alleen hard maar het speelde ook met veel meer overleg dan in de voorgaande duels. Oranje, zonder Geert van Eyk en Hans Kruize maar met de herstelde Bolhuis weer in de ploeg, was in de combi naties erg sterk. De Spanjaar den per traditie een moeilij ke tegenstander voor het Ne derlandse elftal werden constant onder druk gezet. De ditmaal ijverige midden velders Leefers, Steëns en Kruize verzonden niet alleen goede passes, maar steunden de voorhoede ook voorbeeldig tijdens aanvallende acties. Vooral Tom van 't Heek en Roderick Bouwman vormden een voortdurende bedreiging voor de Spanjaarden die niet uit de Nederlandse omklem ming geraakten. Voor de zege van 4-0 zorgden respectievelijk Wouter Lee fers, Paul Litjens (2) en Ewout van Asbeck. Andere uitslag: India Groot- Brittannië 6-3. De stand: 1. Pakistan 5 10 29- 7 2. West-Duitsland 5 8 22-17 3. Australië 5 6 16-16 4. Nederland 5 6 21-16 5. India 6 4 17-25 6. Spanje 6 4 8-16 7. Gr.-Brittannië 6 0 12-28 De Angelis vernielt Lotus BUENOS AIRES (ANP) Elio de Angelis, de Italiaan se autocoureur die vorig jaar teamgenoot van Jan Lammers was, heeft het eer ste ongeluk van het nieuwe formule I-seizoen op zijn naam gebracht. Tijdens de trainingen voor de grote prijs van Argentinië in Bue nos Aires, die zondag wordt gehouden, gleed De Angelis in zijn Lotus van het circuit tegen de vangrails en kwam in een greppel tot stilstand. De Italiaan bleef ongedeerd, zijn bolide werd aanzienlijk beschadigd. Jan Lammers, dit jaar voor de Duitse ATS-stal rijdend, train de slechts drie ronden en liet vervolgens zijn auto helemaal uit elkaar halen om enkele mankementen te verhelpen. De Fransman Jacques Laffite, vorig jaar winnaar in Buenos Aires, was de snelste op de eerste trainingsdag met 1.45.56. Tafeltennisteam in halve finale uitgeschakeld BRIGHTON Het Neder lands damestafeltennisteam heeft na winst op Schotland (3-1) en Joegoslavië (3-0) in de halve finales van het toernooi om de open Engelse kampi oenschappen te Brighton ver loren van Engeland. Bettina Vriesekoop deed het lang niet slecht tegen de En gelse topspeelster Jill Ham- mersley, maar moest toch te veel toegeven en verloor met 23-21 en 21-17. Vivian Blanc- kaert verloor in de tweede partij tegen Karen Witt met 23-25, 21-13, 21-13, De derde partij, het dubbelspel tussen Vriesekoop/Blanckaert en Hammersley/Linda Jarvis- Howard, eindigde in een over winning voor de Engelse da mes: 21-19, 21-8. De finale bij de heren ging tussen de landenploegen van Engeland en Polen. Engeland won met 3-0. Geen winnaars in Lotto DEN HAAG De resultaten van de nationale sportprijs- vragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto Inleg ruim 3,3 miljoen gulden, de prijzenpot 1.570.621,23. Eerste prijs, geen winnaars, een-vijfde deel 109.943,47) naar jackpot volgende week, restant wordt gelijkelijk ver deeld over de vier andere prij zen. Tweede prijs: elk bruto ƒ38.143,60. Derde prijs: bruto 3.755,80. Vierde prijs: uitkering 82,60. Vijfde prijs: uitkering 31,60. Toto Prijzenbedrag 189.324,55. Eerste prijs: uitkering 339,10. Tweede prijs: uitkering 7,10. Derde prijs: uitkering minder dan 2,50, prijzenbedrag ponds-ponds gewijs naar de eerste en tweede prijs. Toto-gelijk In de prijzenpot zat 25.909,28. Geen winnaars van de eerste en de tweede prijs. Derde prijs: ieder ƒ364,70. Vierde prijs: uitkering 16,30. Vijfde prijs: uitkering ƒ15,10.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15